Strona główna -> Sardynia -> Cagliari – co zobaczyć w stolicy Sardynii i w okolicy? Zabytki, atrakcje, plaże, polecane restauracje i noclegi

Cagliari – co zobaczyć w stolicy Sardynii i w okolicy? Zabytki, atrakcje, plaże, polecane restauracje i noclegi

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 50 komentarzy 57,3 tysięcy wyświetleń
Cagliari – co zobaczyć w stolicy Sardynii i w okolicy? Zabytki, atrakcje, plaże, polecane restauracje i noclegi (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cagliari to stolica Sardynii i najważniejszy na wyspie węzeł komunikacyjny. Wraz z otaczającymi gminami to niespełna półmilionowa, tętniąca życiem metropolia. Dla nas Cagliari było kolejnym punktem w trakcie 4-tygodniowej podróży dookoła Sardynii. Początkiem lipca trafiliśmy tu na alerty pogodowe i falę 40-stopniowych upałów, ale podobno zazwyczaj nie jest aż tak gorąco. Warte zwiedzenia jest – położone na wzgórzu – historyczne centrum, potężne bastiony i zabytkowe kościoły. Uroku miastu dodają rosnące gdzieniegdzie palmy, a z tarasów widokowych w centro storico roztacza się widok na zabytkowe dachy, wieże kościołów oraz port.

Natomiast kilka kilometrów od centrum znajduje się słynna ośmiokilometrowa plaża Poetto. Co kwadrans w tamtym kierunku odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej. To miasto ma wszystko, aby spędzić tu udany urlop.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Przewodnik po Cagliari napisany przez podróżników, którzy trzy miesiące każdego roku spędzają na intensywnych włoskich wyjazdach;
 • Najważniejsze zabytki, miejsca i atrakcje miasta;
 • Pięć najpiękniejszych plaż w obrębie Cagliari, do których można dojechać samochodem, rowerem albo regularnie kursującym autobusem komunikacji miejskiej;
 • Porady gdzie szukać noclegów;
 • Nieprzypadkowe, godne polecenia restauracje – sprawdzone przez nas, a także polecane przez Agę Chmist – Polkę, która od wielu lat mieszka i prowadzi swój biznes w Cagliari;
 • Porady jak dojechać z lotniska w Cagliari do centrum miasta;
 • Gdzie wypożyczyć samochód, skuter albo rower?
 • Gdzie zaparkować? Sprawdzony parking w centrum;
 • Połączenia kolejowe i autobusowe dostępne z Cagliari oraz linki do oficjalnych stron przewoźników, na których znajdziesz aktualny rozkład jazdy.

Ponadto jeśli wybierasz się na Sardynię koniecznie zobacz nasz przewodnik z gotowym planem na podróż dookoła Sardynii:

Nasze pierwsze wrażenie po przyjeździe do Cagliari

na Piazza Yenne w Cagliari, Sardynia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na Piazza Yenne w Cagliari, Sardynia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cagliari to miasto wolności. To brzmi jak banał, ale miasta z dużymi portami morskimi we Włoszech, chociażby Livorno czy Triest, od wieków były wielokulturowe i różnorodne. Widać to w architekturze budynków, w lokalnej kuchni, która czerpie z różnych kultur czy w modnych, a czasem odważnych strojach spacerujących po ulicach kobiet i mężczyzn. Cagliari od pierwszych chwil sprawia wrażenie miasta, w którym dobrze się żyje.

dzielnica Castello w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dzielnica Castello w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Cagliari zaskoczyło nas coś jeszcze. Spodziewaliśmy się wszechobecnego brudu na ulicach – jak w Katanii czy Neapolu – oraz armagedonu na drogach czyli widoków typowych dla dużych miast południa Włoch. Miejscami rzeczywiście było trochę brudno, ale bez przesady. Natomiast nie mieliśmy żadnego problemu z ruchem ulicznym. Wielokrotnie przechodziliśmy przez zatłoczoną, czteropasmową Via Roma biegnącą wzdłuż nabrzeża i kierowcy za każdym razem przepuszczali nas na pasach. Ponadto bez problemu zaparkowaliśmy w samym centrum.

Wszystko co najciekawsze jest blisko siebie. Nie przejmuj się upałem. Będziesz spacerować pod portykami i w wąskich zacienionych uliczkach. Przyjemny chłód dają też wnętrza zabytkowych kościołów. Chociaż i tak rześki mistral wprowadza zazwyczaj odrobinę ochłody na słoneczne ulice Cagliari.

Co warto wiedzieć o Cagliari przed przyjazdem?

Historyczne centrum miasta – czyli najciekawsza, zabytkowa część Cagliari – składa się z czterech dzielnic. Na wzgórzu położona jest dzielnica Castello, a wokół niej leżą Stampace, Marina i Villanova. Centrum miasta graniczy z portem, przy którym znajdują się parkingi oraz dworzec kolejowy i autobusowy. Dlatego niezależnie od tego, czy do Cagliari przyjeżdżasz samochodem czy transportem publicznym, miasto najlepiej zwiedzać pieszo. Niemal wszystkie atrakcje, zabytki, najpiękniejsze place i ulice znajdują się blisko siebie.

plaża Poetto w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Poetto w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wyjątkiem są tylko plaże. Do najsłynniejszej z nich – plaży Poetto – trzeba podjechać samochodem lub autobusem. Nieco bliżej znajdują się kameralne zatoczki – opowiem Ci o nich w dalszej części przewodnika.

Porada praktyczna: na plażę możesz też pojechać rowerem lub skuterem. Przy parkingu na Piazza Deffenu znajduje się popularna i świetnie oceniana wypożyczalnia rowerów oraz skuterów Noleggio Bici Cagliari. Czynna codziennie od 8:00 do 20:00. Rowery w cenie 5 euro za godzinę, 10 euro za 4 godziny lub 15 euro za 8 godzin.

Niedaleko plaży Poetto jest też rezerwat przyrody Molentargius-Saline. To skupiska stawów, na których można zobaczyć piękne, różowe flamingi. Warto też wypatrywać czapli i kormoranów.

Porada praktyczna: z autobusu komunikacji miejskiej wysiądź na przystanku Ospedale Marino, aby mieć jednocześnie blisko zarówno na plażę Poetto jak i do rezerwatu z flamingami. Natomiast jeśli jedziesz samochodem, to wybierz bezpłatny parking z drugiej strony, oznaczony w google maps jako Parcheggio di accesso al Parco Naturale Regionale Molentargius-Saline.

Ciekawostką jest fakt, że jeszcze do XIX wieku miasto było chronione przez mury, które ciągnęły się aż do nadbrzeża. Dopiero na początku XX wieku zburzono mury i wzniesiono nowy ratusz naprzeciwko morza, co miało symbolicznie zbliżyć miasto do Morza Śródziemnego.

Gdzie szukać noclegów w Cagliari?

Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum Cagliari skupione jest wokół dzielnic Castello, Stampace, Marina i Villanova. To właśnie w jednej z tych dzielnic należy szukać noclegu. Wówczas będziesz mieć blisko sklepy, bary i restauracje, a z dotarciem z dworca lub z lotniska nie będzie problemu.

Dobrze oceniane hotele w historycznym centrum, o dobrym stosunku ceny do jakości:

Natomiast jeśli do Cagliari przylatujesz głównie po to, aby wypoczywać na plaży, to tuż przy słynnej plaży Poetto znajdują się dwa tanie hotele: Hotel Chentu Lunas oraz Hotel Poetto. Przy tym drugim znajduje się bezpłatny parking. Pomiędzy centrum miasta, a tą okolicą średnio co kwadrans kursują autobusy komunikacji miejskiej (m.in. linia 6).

Co warto zobaczyć w Cagliari?

Bastion Saint Remy, Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bastion Saint Remy, Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zwiedzanie zacznij od dzielnicy Castello, w której w przeszłości mieszkali władcy i szlachta. Castello znajduje się na wzgórzu, ma podłużny kształt. Pełno tam wąskich, brukowanych uliczek, barów czynnych do późnych godzin, małych sklepów i zabytkowych domów.

Bastion Saint Remy

Bastion Saint Remy w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bastion Saint Remy w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cytadela, która znajduje się przy Piazza Costituzione, w miejscu gdzie łączą się dwie najważniejsze ulice handlowe w mieście – Via Garibaldi i Via Manno. Bastion San Remy powstał w wyniku ponownego wykorzystania starych bastionów Sperone i Zecca, które w XVI wieku zostały zbudowane przez Hiszpanów jako element fortyfikacji. Obecnie – obok katedry – to drugi symbol miasta i jeden z najciekawszych zabytków. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, z białego i żółtego wapienia robi wrażenie swoją wielkością i masywnością.

taras widokowy (Terrazza Umberto I), z którego rozpościera się panoramiczny widok na Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
taras widokowy (Terrazza Umberto I), z którego rozpościera się panoramiczny widok na Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na górze znajduje się Terrazza Umberto I – duży taras widokowy. To właśnie stąd zrobiłem zdjęcie tytułowe w tym przewodniku. Wokół rosną drzewa i palmy, a na placu rozstawione są ławki. Wstęp na taras jest bezpłatny.

Torre dell’Elefante

wieża Torre dell'Elefante w Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wieża Torre dell’Elefante w Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bastionu Saint Remy jest już blisko do Torre dell’Elefante, czyli Wieży Słonia. Pochodzi ona z początku XIV wieku. Została zbudowana z kamienia, a w środku znajdują się drewniane schody, które prowadzą na górę. W przeszłości służyła obronie miasta jako element fortyfikacja i była jedną z dwóch głównych bram.

Nazwa wieży pochodzi od figurki słonia znajdującej się na jednej z jej boków. Jej wysokość to około 31 – 35 m.

Bastione di Santa Croce

obecnie Bastione di Santa Croce to przede wszystkim taras widokowy, wzdłuż którego znajdują się restauracje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
obecnie Bastione di Santa Croce to przede wszystkim taras widokowy, wzdłuż którego znajdują się restauracje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bastion Santa Croce znajduje się bardzo blisko Torre dell’Elefante, a w przeszłości był w rzeczywistości koszarami. Obecnie to podłużny taras widokowy na starym mieście, wzdłuż którego ciągną restauracje, trattorie i enoteki. Niektóre naprawdę godne polecenia jak na przykład restauracja Pani e Casu, o której więcej opowiem w kolejnych akapitach. Z Bastionu Santa Croce roztacza się widok na dachy kamienic, a w oddali port.

Katedra świętej Anny

katedra w Cagliari znajduje się przy Piazza Palazzo, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
katedra w Cagliari znajduje się przy Piazza Palazzo, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Romańsko-gotycka Duomo jest najważniejszym zabytkiem miasta. Początkowo zbudowana przez Pizanów w XIII wieku, ale na przestrzeni wieków, przez prawie 400 lat była wielokrotnie przebudowywana. Marmurowa fasada katedry powstała w 1704 roku w stylu barokowym i była inspirowana katedrami toskańskich miast Lukka i Piza.

Ciekawostką jest fakt, że na początku XX wieku zdecydowano się na rozbiórkę barokowej fasady. Błędnie uważano wówczas, że pod marmurową fasadą, kryje się fasada z okresu średniowiecza. Dopiero w 1931 roku powstała nowa, neoromańska fasada z marmuru wydobywanego z kamieniołomów Bonaria.

Krypta Męczenników w katedrze w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Krypta Męczenników w katedrze w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wnętrze świątyni można zwiedzać bezpłatnie i naprawdę warto to zrobić. Pod prezbiterium znajduje się wykuta w skale Krypta Męczenników (wł. Cripta dei Martiri) z 1618 r. Swoją nazwę zawdzięcza 179 niszom, w których znajdują się relikwie męczenników z Cagliari.

Cittadela dei Musei i Muzeum Archeologiczne

Cittadella dei Musei położona jest na północ od historycznego centrum. To dawny Regio Arsenale czyli Arsenał Królewski, który obecnie jest największym kompleksem muzealnym na Sardynii. Jego częścią jest Narodowe Muzeum Archeologiczne (wł. Museo Archeologico Nazionale di Cagliari).

To kluczowe miejsce dla zrozumienia historii Sardynii. Wśród eksponatów muzeum podziwiać można jedyne na świecie tak unikatowe pamiątki z okresu cywilizacji nuragijskiej oraz te, które pozostawili na Sardynii Kartagińczycy i Rzymianie. Eksponaty pochodzą z okresu neolitu aż do czasów Imperium Rzymskiego.

W kompleksie Cittadella dei Musei znajduje się też Narodowa Galeria Sztuki (z eksponatami pochodzącymi z sardyńskich kościołów) oraz Muzeum Sztuki Syjamskiej, w której podziwiać można kolekcję broni z dalekiego wschodu.

Porada praktyczna: Cittadella dei Musei zamknięta jest w każdy poniedziałek.

Ruiny rzymskiego amfiteatru

ruiny rzymskiego amfiteatru w Cagliari na Sardynii (fot. Emeryk Drozdowski)
ruiny rzymskiego amfiteatru w Cagliari na Sardynii (fot. Emeryk Drozdowski)

Rzymski amfiteatr, który zbudowany został między I a II wiekiem naszej ery. Częściowo wybudowany, a częściowo wykuty w skale. W przeszłości – tak jak w rzymskim Koloseum – odbywały się tutaj walki gladiatorów i walki ze zwierzętami. Wykonywano tu także wyroki kary śmierci. Amfiteatr w czasach swojej świetności mógł pomieścić około 10 000 osób. Miejsca na jego widowni widzowie zajmowali w taki sposób, że odzwierciedlało to klasowy podział społeczeństwa.

Do czasów współczesnych zachowała się jedynie ta druga część czyli wykuta w skale. Ruiny można zwiedzać za niewielką opłatą, ale amfiteatr można zobaczyć też za darmo z ulicy (Via Sant’Ignazio da Laconi).

Mercato Civico di San Benedetto

Mercato Civico di San Benedetto w Cagliari (fot. Sabino Parente)
Mercato Civico di San Benedetto w Cagliari (fot. Sabino Parente)

Jeśli spędzasz więcej czasu niż tylko jeden dzień w Cagliari, to poranek warto rozpocząć od spaceru pomiędzy straganami tutejszej hali targowej. Rynek odbywa się codziennie za wyjątkiem niedziel, a na straganach można znaleźć wszystkie kulinarne skarby, które daje ziemia i morze. W tym oczywiście ryby i owoce morza oraz bardzo słodkie i soczyste owoce, które smakują bez porównania lepiej niż w Polsce. Są tez lokalne wędliny, mięsa, sery, pieczywo oraz słodycze.

Porada praktyczna: jeśli w Cagliari masz zamiar mieszkać w apartamencie i gotować samodzielnie, to zakupy rób na Mercato di San Benedetto. Otwarte codziennie za wyjątkiem niedzieli od 7:00 do 14:00.

Largo Carlo Felice i Piazza Yenne

Piazza Yenne w Cagliari, który tętni życiem przede wszystkim wieczorami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Yenne w Cagliari, który tętni życiem przede wszystkim wieczorami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzdłuż Largo Carlo Felice i przy Piazza Yenne znajdują się popularne kawiarnie, bary i restauracje. O poranku mieszkańcy – w drodze do pracy – zatrzymują się tu w biegu na espresso lub cappuccino. Rozstawione na placu stoliki zapełniają się nieco w porze obiadu, ale naprawdę gwarnie robi się tu wieczorami. Po godzinie 20:00 to jedna z najbardziej klimatycznych części miasta.

Tuż obok warto też pospacerować po deptaku Via Manno i Via Garibaldi – to główne ulice handlowe w Cagliari, pełne eleganckich butików, barów i sklepików z lokalnymi produktami. Ulice łączą się ze sobą przy Bastionie Saint Remy.

Kościół św. Anny i Kościół św. Restytuty wraz z kryptą

kościół św. Anny w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół św. Anny w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To stosunkowo nowy kościół znajdujący się w dzielnicy Stampace. Dzielnica ta w przeszłości była zamieszkiwana przez robotników dlatego ulice są tu węższe, a budynki mniej okazałe niż w Castello. Kościół św. Anny został wzniesiony w stylu barokowym pod koniec XVIII wieku.

Po lewej stronie, obok kościoła św. Anny znajduje się XVII-wieczny kościół św. Restytuty, a pod nim wydrążona w jaskini Krypta św. Restytuty (przy Chiesa di Santa Restituta), która jest udostępniona do zwiedzania.

Wzgórze Bonaria i Sanktuarium Matki Bożej z Bonarii

schody prowadzące na Wzgórze Bonaria i do Sanktuarium Matki Bożej z Bonarii
schody prowadzące na Wzgórze Bonaria i do Sanktuarium Matki Bożej z Bonarii

Nieco poza centrum Cagliari, przy drodze prowadzącej w stronę plaży Poetto, znajduje się wzgórze Bonaria. Wzniesiono na nim Sanktuarium poświęcone Matce Bożej z Bonarii, która jest patronką marynarzy. Do świątyni prowadzą okazałe schody. To jeden z najważniejszych kościołów w mieście, do którego mieszkańcy są szczególnie przywiązani. Wewnątrz kościoła znajduje się figura Najświętszej Marii Panny, która według miejscowej legendy, miała być cudem uratowana z morza.

Z krużganku klasztoru przechodzi się do muzeum, w którym znajdują się modele statków i obrazki ludowe, którymi marynarze dziękowali Matce Boskiej za to, że uratowali się od sztormu i utonięcia.

Ponadto wokół bazyliki znajduje się park, w którym zachowały się wczesnochrześcijańskie groby wykute w skale.

Passeggiata del Lungomare di Sant’Elia

nadmorska promenada Sant'Elia w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nadmorska promenada Sant’Elia w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To nowo wybudowana nadmorska promenada, mająca w przyszłości połączyć się z promenadą Su Siccu, która rozpoczyna się w okolicach portu, w centrum Cagliari. Docelowo promenada będzie miała ponad 2,5 km.

Park Molentargius

Parco Naturale Molentargius Saline, w którym można podziwiać flamingi
Parco Naturale Molentargius Saline, w którym można podziwiać flamingi

Rezerwat, w którym można podziwiać różowe flamingi znajduje się z dala od centrum, pomiędzy Cagliari, a Quartu S. Elena. Teren obejmuje dwa stawy słodkowodne oraz staw morski. Stawy są dodatkowo podzielone na zbiorniki i połączone ze sobą kanałami.

Poza flamingami żyją tu także inne gatunki ptaków: kaczki, czaple, szczudłaki, kormorany i rybitwy. W rezerwacie została wyznaczona strefa obserwacji ptaków, a także trasa rowerowa, która przechodzi pomiędzy stawami.

Porada praktyczna: wstęp do Parco Naturale Molentargius Saline jest bezpłatny. W punkcie przy wejściu można wypożyczyć rower (5 euro za godzinę), to najlepsza opcja na zwiedzanie dużego obszaru parku. Parking dla samochodów osobowych oznaczony jest w google maps jako Parcheggio di accesso al Parco Naturale Regionale Molentargius-Saline. Można też dojechać tutaj autobusem linii 3 (przystanek Tramontana Campo Rossi).

Gdzie zjeść w Cagliari? Polecane restauracje i bary

Kuchnia Sardynii to temat na oddzielny artykuł, ale jest kilka lokalnych przysmaków, o których warto wiedzieć zanim zajrzysz do restauracyjnego menu:

 • spaghetti ai ricci di mare – czyli spaghetti z jeżowcami. To danie sezonowe, dostępne od jesieni do wiosny;
 • culurgiones d’Ogliastra – lokalne pierogi nadziewane serem pecorino, ziemniakami i miętą;
 • la fregola con le arselle – niewielkie kulki makaronu wyrabiane ręcznie i gotowane z małżami i ich bulionem z dodatkiem bottargi;
 • pesce a scabecciu – czyli ryby obtoczone w mące, smażone i podawane z sosem pomidorowym z czosnkiem i octem;
 • porceddu – prosię pieczone na grilu;
 • najsłynniejsze lokalne wina to Cannonau i Vermentino, mniej znane Girò oraz Nasco.

Ristorante Pani e Casu Cagliari

na tarasie restauracji Pani e Casu w Cagliari na Sardynii (fot. Natan Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na tarasie restauracji Pani e Casu w Cagliari na Sardynii (fot. Natan Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pani e Casu to restauracja znajdująca się w dzielnicy Castello. Latem najprzyjemniej jest w restauracyjnym ogródku, na tarasie, z którego roztacza się widok na historyczne centrum i port. Jeśli chcesz przyjść tu na kolację, to już w porze obiadu warto podejść do obsługi (albo zadzwonić) i poprosić o rezerwację stolika. Koniecznie powiedz czy chcesz stolik w środku czy na zewnątrz (wł. fuori).

Specjalizują się tu w kuchni lokalnej, typowej dla Sardynii. Nawet menu w pierwszej kolejności napisane jest w lokalnym dialekcie campidanese, a dopiero później po włosku. Próbowaliśmy różnych dań, ale najbardziej zapadł nam w pamięć sardyński gulasz z dzika (stufato di cinghiale al cannonau). Ceny rozsądne, świetna obsługa i miła atmosfera. W opiniach google restauracja ma ocenę 4.4/5 na podstawie prawie tysiąca recenzji gości.

Ristorante Pani e Casu, Via Santa Croce 51, Cagliari


Sa Schironada

Restauracja Sa Schironada znajduje się w centrum, w dzielnicy Marina, pomiędzy portem, a najważniejszymi zabytkami miasta. Jej specjalizacją są owoce morza, ryby oraz dania kuchni sardyńskiej.

Restaurację poleciła nam Agnieszka Chmist, która od lat mieszka w Cagliari, prowadzi tam własne biuro usług turystycznych i oprowadza po wyspie zorganizowane grupy turystów. Czasem – zamiast sugerować się internetowymi komentarzami – warto posłuchać lokalsów, aby wiedzieć gdzie najszybciej zapełniają się restauracyjne stoliki.

Sa Schironada, Via Lodovico Baylle 39, Cagliari


Sea Flower Ristorante & Lounge Bar Pizzeria

Sea Flower Ristorante & Lounge Bar Pizzeria to dobry wybór na świetną pizzę z idealnym widokiem na morze
Sea Flower Ristorante & Lounge Bar Pizzeria to dobry wybór na świetną pizzę z idealnym widokiem na morze

Jedna z najlepszych pizzerii w Cagliari, ale też restauracja i bar. Sea Flower to idealne miejsce jeśli szukasz restauracji na romantyczną kolację we dwoje. Lokal znajduje na przycumowanej do nabrzeża barce, w porcie Su Siccu. Barka została niedawno gruntownie wyremontowana. Roztacza się stąd widok na przystań, morze i panoramę miasta.

W menu znajdziesz nie tylko pizzę, ale też dania kuchni sardyńskiej, ryby i owoce morza. Na oddzielnym poziomie znajduje się bar więc warto przyjść tu na kawę lub drinka o zachodzie słońca (drinki w cenie około 9 euro).

Sea Flower, Pennello di Bonaria, Cagliari


Caffè Tramer

zabytkowy bar i cukiernia Caffè Tramer w historycznym centrum Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zabytkowy bar i cukiernia Caffè Tramer w historycznym centrum Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niby nic wielkiego – mały bar w historycznym centrum, z kilkoma stolikami rozstawionymi na ulicy. Jednak z tym miejscem związane jest 150 lat historii. W 1857 r. Caffè Tramer założyła pochodząca ze Szwajcarii rodzina Tramerów. Wkrótce później miejsce zasłynęło z najlepszej bezy w mieście. Przepis na jej przygotowanie był tajemnicą, a bar z powodu wyśmienitego deseru cieszył się ogromną popularnością.

W 1991 r. Vittorio Tramer – wnuk założyciela baru – sprzedał lokal wraz z przepisem na bazę. Nowym właścicielem został Giovanni Olianas, z zawodu barman, który do perfekcji opanował tradycyjny sposób przygotowywania bezy – delikatnej i niezbyt słodkiej. Co roku już wiele tygodni przed świętami mieszkańcy Cagliari składają tutaj zamówienia. Natomiast wystrój baru od XIX wieku praktycznie niewiele się zmienił.

Caffè Pasticceria Tramer, Piazza Martiri D’Italia 11, Cagliari


La Marinella

Wzdłuż ośmiokilometrowej plaży Poetto znajduje się wiele barów i restauracji. Niektóre przeciętne, a inne modne, z lepszymi drinkami i dobrą kuchnią. Ceny wszędzie są podobne dlatego zachęcam Cię, aby wybrać się mniej więcej w środkową część długiej plaży do La Marinelli. Lokal został ostatnio gruntownie przebudowany. Wygląda na drogi, ale w rzeczywistości wcale taki nie był.

Są tu dwie strefy – restauracyjna i barowa. W części barowej na tarasie znajdują się stoliki, ale też łóżka i kanapy. Idealne miejsce na przesiadywania z drinkiem i przekąskami. Natomiast z eleganckiej sali restauracyjnej przez duże okna roztacza się widok na plażę i morze. W menu oczywiście dominują ryby i owoce morza.

La Marinella, Viale Golfo di Quartu 47, 09045 Quartu Sant’Elena

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

Najpiękniejsze plaże w Cagliari

Wszystkie przewodniki skupiają się przede wszystkim na słynnej plaży Poetto, ale w samym Cagliarii jest też kilka innych plaż, o których warto wiedzieć. Do każdej z nich z centrum można dojechać autobusem komunikacji miejskiej.

Plaża Poetto w Cagliari

plaża Poetto jest największą i najpopularniejszą plażą w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Poetto jest największą i najpopularniejszą plażą w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pięć kilometrów od centrum znajduje się Spiaggia del Poetto czyli największa, najważniejsza i najpiękniejsza miejska plaża. Ciągnie się przez 8 km i jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów i mieszkańców. Zejście do morza jest tu łagodne, a dno jest piaszczyste, przez to delikatne dla stóp.

bary, ścieżka rowerowa i promenada ciągnąca się wzdłuż plaży Poetto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bary, ścieżka rowerowa i promenada ciągnąca się wzdłuż plaży Poetto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z plaży roztacza się widok na Zatokę Aniołów. Na plaży są zarówno strefy płatne jak i darmowe. Wzdłuż plaży znajdują się liczne restauracje, bary, kluby, szkoły nurkowania czy windsurfingu oraz toalety i przebieralnie.

Na plażę Poetto można dojechać samochodem (płatnych miejsc parkingowych jest bardzo dużo) albo autobusem komunikacji miejskiej. Autobus jedzie główną ulicą biegnącą równolegle do plaży i zatrzymuje się na kilkunastu przystankach. Nie trzeba więc wysiadać na początku plaży gdzie jest największy tłok.

plaża Poetto w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Poetto w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie naszego pobytu w Cagliari najpierw wypoczywaliśmy na początkowym odcinku plaży przy barze Le Palmette Beach Club. W tym miejscu plaża tętni życiem, jest dużo ludzi, dużo barów i słychać głośną muzykę. Kawałek dalej znajdują się dwa duże kąpieliska Stabilimento Balneare D’Aquila i Il Lido – to dłuższe odcinki plaż płatnych. Następnie – im dalej od centrum miasta tym więcej jest stref darmowych, a plażowiczów jest mniej. Przyjemnie było w okolicach restauracji La Marinella – tam w zasadzie dominowały odcinki darmowe. Ludzi nie było dużo, ale nie byliśmy też sami 😉 W okolicach 7-8 km jest już w zasadzie długi pas plaży darmowej, a do najbliższego baru jest dłuższy kawałek drogi.

na tarasie restauracji La Marinella (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na tarasie restauracji La Marinella (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Restauracja i bar „La Marinella”

La Marinella to modny bar i restauracja znajdująca się na plaży Poetto. Elegancki wystrój lokalu i duży przyjemny taras ze stolikami, kanapami i leżakami zachęcają, żeby spędzić tam więcej czasu. Od strony morza na tarasie znajdują się zadaszone łóżka (dostępne dla gości baru bez dodatkowej opłaty). Obok jest sala restauracyjna, a na dachu budynku jeszcze jeden taras, z którego roztacza się panoramiczny widok na plażę.

Restauracja z zewnątrz wyglądała na bardzo drogą, ale okazało się, że wcale taka nie jest. Specjalizują się tutaj w rybach i owocach morza, w daniach kuchni typowej dla Sardynii, a także w pizzy! Pizza – wbrew pozorom – jest bardzo dobra.

La Marinella
Viale Golfo di Quartu 47,
09045 Quartu Sant’Elena

Plaża Cala Bernat

plaża tuż obok Cala Bernat, Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża tuż obok Cala Bernat, Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To w zasadzie dwie plaże znajdujące się obok siebie. Cala Bernat to niewielka zatoczka, która znajduje się na końcu promenady Passeggiata del Lungomare di Sant’Elia. Z centrum Cagliari można tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Plaża otoczona jest skalistymi klifami. Zdjęcia w internecie wyglądały piękne dlatego próbowaliśmy się tutaj dostać, jednak z dziećmi jest to kompletnie niewykonalne. Zresztą nawet gdybym był bez dzieci, to zejście po mokrych skałach wydało mi się niebezpieczne.

Z łatwością można za to zejść na kamienistą plażę kawałek wcześniej. Idąc szutrową drogą od przystanku autobusowego, za boiskiem Vecchio Borgo Sant’Elia należy skręcić w prawo, w ścieżkę wzdłuż morza. Po nieco ponad 100 m dojdziesz do plaży. Byliśmy tam w lipcu i poza nami były tylko trzy dziewczyny. Kameralne i zaciszne miejsce.

Plaża lo Scoglio

kameralna plaża lo Scoglio w Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kameralna plaża lo Scoglio w Cagliari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ta plaża znajduje się 200 m dalej, za zatoką Bernat. Plaża lo Scoglio jest ładna, z turkusowym kolorem morza, a ponadto dostęp do plaży jest przystępny nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Przy plaży znajduje się parking (w google maps oznaczony jako Parcheggio Utzero). Z parkingu schodzi się schodkami w dół. Na prawo jest plaża piaszczysta, a na lewo plaża piaszczysto-kamienista.

plaża lo Scoglio w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża lo Scoglio w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Byliśmy tutaj w środku tygodnia, w lipcu i na plaży wypoczywało sporo osób, ale atmosfera była kameralna. Więcej osób opala się po prawej stronie, na części piaszczystej. Dodatkowym atutem jest bliskość parkingu.

Porada praktyczna: na plażę Cala Murru i plaża lo Scoglio z centrum Cagliari możesz dojechać autobusem komunikacji miejskiej linii 6. Bilet w cenie 1,30 euro. Autobusy jeżdżą średnio co 10 minut.

Plaża Calamosca

plaża Calamosca w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Calamosca w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piaszczysta plaża Calamosca otoczona jest wzgórzami. Latem cieszy się sporą popularnością. Na plaży jest bar, kosze na śmieci oraz ratownik, ale niestety nie ma toalet. Zejście do morza jest łagodne, a kolor wody jest lazurowy. Lepiej dojechać tutaj autobusem, ponieważ w okolicy brakuje miejsc parkingowych.

plaża Calamosca w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Calamosca w Cagliari na Sardynii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mieszkańcy twierdzą, że z uwagi na osłonięcie plaży od wiatru mistral, nawet przed sezonem, w wietrzne dni, jest tu stosunkowo ciepło.

plaża Calamosca jest darmowa, ale jest dobrze zorganizowana (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Calamosca jest darmowa, ale jest dobrze zorganizowana (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Moim zdaniem po plaży Poetto, to druga najpiękniejsza plaża w mieście.

Porada praktyczna: na plażę Calamosca z centrum Cagliari można dojechać autobusem linii 6. Autobusy z centrum jeżdżą tu średnio co 10 minut.

Plaża Cala Murre Porcu (La Paillote)

plaża Cala Murre Porcu przy restauracji La Paillote w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Cala Murre Porcu przy restauracji La Paillote w Cagliari, Sardynia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z plaży Calamosca można przejść lub podjechać samochodem do kolejnej pięknej plaży, która znajduje się kilometr dalej czyli Cala Murre Porcu. Wystarczy iść niedawno przebudowaną promenadą wzdłuż morza, przy której zbudowana została drewniano-stalowa bariera. Są też ławki, z których roztacza się panoramiczny widok na morze oraz parking dla samochodów.

Cala Murre Porcu to kamienista zatoczka, która znajduje się przy skalistych klifach, w sąsiedztwie dawnych obiektów wojskowych. Dno jest kamieniste dlatego morze w tym miejscu jest wyjątkowo przejrzyste i ma piękny, turkusowy kolor.

Przy plaży znajduje się restauracja La Paillote, a obok niej drewniany taras z płatnymi leżakami. Jednak kawałek dalej – na kamieniach – można za darmo rozłożyć ręcznik i parasol.

Cagliari – położenie i komunikacja

Cagliari to stolica regionu i najważniejszy węzeł komunikacyjny na Sardynii. Jest tu międzynarodowy port lotniczy i ważny port morski, do którego wpływają promy z Genui, Rzymu (Civitavecchia), Neapolu i Palermo. Ponadto w mieście znajduje się dworzec autobusowy oraz kolejowy. Linie kolejowe z Cagliari biegną do Sassari – Porto Torres i do miasta Olbia na północno-zachodnim brzegu wyspy.

Cały obszar metropolitarny liczy około pół miliona mieszkańców. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że na całej Sardynii żyje 1,6 mln ludzi. Większość obszaru przemysłowego (port, terminale przeładunkowe) znajduje się po zachodniej stronie miasta. Natomiast plaże usytuowane są od strony południowej oraz – tak jak słynna spiaggia del poetto – na południowym-wschodzie od centrum.

Zobacz także:

Jak dojechać z lotniska w Cagliari do centrum miasta?

Lotnisko w Cagliari oddalone jest o 7 km od centrum miasta. Przy lotnisku znajduje się niedawno wybudowana stacja kolejowa o nieco mylącej nazwie „Elmas Aeroporto”. Dojście z lotniskowego terminalu do stacji jest bardzo dobrze oznakowane. Znaki z ikonką pociągu i napisem „Ai Treni” znajdują się w wielu miejscach i kierują do nowego łącznika pomiędzy lotniskiem, a peronem.

Pociągi jeżdżą od około 6:00 do około 23:00 z częstotliwością średnio co 20 minut. Czas przejazdu pociągiem do centrum wynosi 7 minut. Bilet można kupić w biletomacie na lotnisku albo w biletomacie bezpośrednio na stacji kolejowej.

Porada praktyczna: bilet na pociąg z lotniska do centrum kosztuje 1,30 euro. Pamiętaj, że po zakupie bilet trzeba go jeszcze skasować w zielonym kasowniku na peronie.

Jeśli przylatujesz późnym wieczorem (po 23:00) gdy pociąg już nie jeździ, wówczas pozostaje taksówka. Koszt dojazdu taksówką do centrum miasta to minimum 17 euro, a nocą minimum 25 euro.

Gdzie wypożyczyć samochód?

Przy lotnisku w Cagliari swoje punkty mają wszystkie najbardziej znane międzynarodowe sieci Hertz, Vitarent, Autovia, Noleggiare, Centauro oraz Sicily by Car.

Możesz się także skontaktować z Polką – Agnieszką Chmist, która przy lotnisku w Cagliari prowadzi biuro usług turystycznych Unlimited Travel Sardinia. Aga zajmuje się także wynajmowaniem samochodów, a często jej ceny oraz zasady wynajmu są dużo korzystniejsze niż w internetowych porównywarkach. Więcej o Agnieszce oraz dane kontaktowe znajdziesz w artykule na temat organizacji wakacji na Sardynii.

Połączenia autobusowe wokół Cagliari

autobus komunikacji miejskiej CTM Cagliari na przystanku przy plaży Poetto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej CTM Cagliari na przystanku przy plaży Poetto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenia autobusowe w Cagliari oraz połączenia między miastami Sardynii obsługuje publiczny przewoźnik ARST. Oficjalna strona internetowa firmy jest przestarzała, ale znajdziesz na niej aktualny rozkład jazdy do różnych miast Sardynii: http://arst.sardegna.it/

Sam przewoźnik zachęca, aby połączenia autobusowe na Sardynii wyszukiwać poprzez:

 • aplikację google maps;
 • moovit to druga aplikacja rekomendowana przez przewoźnika.

Ponadto ARST obsługuje także szybki miejski tramwaj, nazywany nieco na wyrost „metrem Cagliari”. Z punktu widzenia turystycznego jest to mało istotne połączenie – tramwaj na razie nie dojeżdża w okolice plaży. Pełni za to istotną funkcję dla samych mieszkańców miasta.

Natomiast za komunikację autobusową w obrębie miasta odpowiada przewoźnik CTM Cagliari. Te autobusy kursują między innymi pomiędzy centrum miasta, a plażami, w tym plażą Poetto.

Oficjalną stronę internetową przewoźnika znajdziesz pod adresem https://www.ctmcagliari.it/

mapa linii autobusowych komunikacji miejskiej w Cagliari (źródło: CTM Cagliari)
mapa linii autobusowych komunikacji miejskiej w Cagliari (źródło: CTM Cagliari)

Ceny biletów na komunikację miejską w Cagliari w ARST i CTM są takie same:

 • 1,30 euro – bilet jednorazowy ważny 90 minut od skasowania;
 • 3,30 euro – bilet dobowy ważny 24 godziny od skasowania.

Dokąd z Cagliari można dojechać pociągiem?

Sieć kolejowa na Sardynii nie jest zbyt rozległa, a dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że jest tu kilku przewoźników:

 • Trenitalia – narodowy przewoźnik obsługuje najważniejsze połączenia między dużymi miastami na Sardynii;
 • Ferrovie della Sardegna – koleje wąskotorowe zarządzane przez ARST;
 • Trenino Verde – 5 różnych tras turystycznych, obsługiwanych przez zabytkowe pociągi (zarządzane przez ARST).
schemat połączeń kolejowych państwowych kolei Trenitalia z Cagliari (źródło: Cagliari Airport)
schemat połączeń kolejowych państwowych kolei Trenitalia z Cagliari (źródło: Cagliari Airport)

Pociągami Trenitalia z Cagliari możesz dojechać bezpośrednio do takich miast jak: Oristano, Olbia, czy Sassari. Natomiast z przesiadką można dojechać też do nadmorskich kurortów na północy wyspy, chociażby do Golfo Aranci.

Porada praktyczna: połączenia kolejowe Trenitalia sprawdzaj na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ – na stronie możesz też – bez pośredników – kupić bilet.

Sprawdzony parking w Cagliari

wygodne i bezpiecznie zaparkowaliśmy na Parcheggi Cagliari Centro przy Piazza Deffenu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wygodne i bezpiecznie zaparkowaliśmy na Parcheggi Cagliari Centro przy Piazza Deffenu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W centrum Cagliari znajdziesz stosunkowo dużo parkingów. Mi najbardziej bezpieczny i wygodny wydał się parking przy posterunku straży przybrzeżnej i przy porcie jachtowym:

 • Parcheggi Cagliari Centro, Piazza Deffenu, 09125 Cagliari – parking płatny u parkingowego, który przez cały dzień chodzi po placu. Obok jest wypożyczalnia rowerów i skuterów. Bardzo blisko do historycznego centrum.
 • Parcheggio Porto, Molo Sant’Elmo, Viale Cristoforo Colombo, 09125 Cagliari – jeśli na pierwszym parkingu nie będzie miejsca, to spróbuj zaparkować tuż obok. Ceny: 2 euro za pierwszą godzinę i 1 euro za każdą kolejną godzinę postoju.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

50 komentarzy

Agnieszka 24 maja 2024 - 18:30

Mam pytanie odnośnie płatnych plaż – czy płatność dotyczy tylko leżaków? Zawsze mamy ze sobą typowy koc na plażę. Czy leżąc na swoim kocu trzeba uiścić opłatę?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 maja 2024 - 20:51

Dzień dobry,
Mając swój koc należy wybrać odcinek plaży bezpłatnej, czyli tam gdzie inni turyści mają swoje ręczniki i swoje parasole. Natomiast strefy plaż płatnych są dostępne tylko dla osób, które zapłacą i tam opala się tylko na leżakach. Na plaży Poetto są na zmianę odcinki płatne i darmowe. Na początku większość to odcinki płatne, ale im dalej, tym strefy bezpłatne są coraz dłuższe.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Szczepan 24 maja 2024 - 14:46

Cześć, dawno nie czytałem bardziej konkretnego i sensownego opisu miejsca, kawał dobrej roboty z Waszej strony. Jedziemy w czerwcu na 4 dni (3 noce) na Sardynię, lądujemy w Cagliari niedziela późnym popołudniem, wylot w środę wieczorem. Mamy zarezerwowane auto i w poniedziałek chcemy zwiedzić plaże w okolicach Chia, we wtorek plaże w Villasimius i Costa Rei a w ostatni dzień zwiedzanie Cagliari i plaża. Po przeczytaniu Waszego bloga o Cagliari zastanawiam się czy nie zrezygnować z samochodu i cały ten czas spędzić w Cagliari. Z góry dziękuje za jakąś opinie i podpowiedź,

Pozdrawiam
Szczepan

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 maja 2024 - 20:45

Cześć Szczepan,
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Jeśli już masz samochód to lepiej pojeździć po okolicy. Zajrzyj do mojego artykułu Sardynia w 21 dni i od razu przeklikaj z menu do fragmentu „Południowa Sardynia”. Tam opisuję Villasimius, Capo Carbonara i okoliczne plaże oraz Costa Rei i plażę Scoglio di Peppino. Pogoda nam wtedy nie dopisywała (było jakieś dziwne zamglenie nieba) i zdjęcia są takie sobie, ale plaże są naprawdę bardzo przyjemne, niektóre puste, więc można czuć się swobodnie. W każdym razie atmosfera tam jest nieco inna niż na plaży Poetto w Cagliari.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ala 3 maja 2024 - 11:30

Hej!
Za tydzień lecimy do Cagliari, a nocleg mamy z Quartu Sant Elena. Jak najlepiej i najszybciej się tam dostać ? Szukaliśmy połączeń, ale podróż moze trwać nawet kilka godzin. Dziękuję za pomoc 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 maja 2024 - 21:55

Hej, czy sprawdzaliście autobus linii 30 CTM Cagliari, który jeździ z centrum do Quartu Sant’Elena? Nie sądzę, żeby była jakaś szybsza możliwość. Ten autobus jedzie około pół godziny.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 14 maja 2024 - 21:30

hej ,nie znam angielskiego ani włoskiego dogadam się przez migi albo translator ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2024 - 08:59

Dogadasz się. Problemem jest jedynie dogadanie się na lotnisku i przy zameldowaniu do hotelu. W restauracjach brak języka to już nie problem. Wszystko sobie przetłumaczysz 😉 Włosi są życzliwi. Udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Marek 1 maja 2024 - 22:49

Hej,
Jesteśmy bardziej osobami zwiedzającymi, lubiącymi pokręcić się po mieście. Tym razem chcemy leciec pierwszy raz z niemowlakiem na weekend. Będzie co robić? na plaże może byśmy zajechali, ale to tak ten, na godzinkę czy coś. Kojarzycie czy są windy w jakichś miejscach „trudniej” dostępnych dla ludzi z wózkami i dziecmi? Wystarczy atrakcji na 2-3 dni chodzenia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 maja 2024 - 10:41

Hej,
Myślę, że nie będziecie się nudzić przez kilka dni w Cagliari – to przecież stolica Sardynii i największe miasto na wyspie. Na windy bym nie liczył. Jedna, która była w samym centrum, przez cały nasz ostatni pobyt w mieście nie działa (we Włoszech to częste), ale i tak bez problemów z wózkiem daliśmy radę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 3 kwietnia 2024 - 13:33

Cześć! Czy rowery w Parku Molentargius, o których piszesz w poradach, to są rowery miejskie czy należące do parku? Płaci się może depozyt za wypożyczenie?
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2024 - 20:36

Cześć,
To są rowery należące do parku. Nie płaci się depozytu, ale należy zostawić paszport lub dowód osobisty, który jest zwracany w momencie oddawania roweru.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jan 27 marca 2024 - 15:30

cześć, niedługo będę w Cagliari, jakie miejsca polecasz jeśli chodzi o widok na morze, zależy mi głównie na widoku, najlepiej z góry z roślinnością a nie koniecznie o samą plaże. Może jakaś zatoka? Dziękuję za każdą sugestię 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2024 - 17:09

Hej,
To jest temat rzeka. Zjeździliśmy prawie całą wyspę wokół i najbardziej podobał mi się północny-wschód, czyli Szmaragdowe Wybrzeże. Jestem w trakcie pisania dużego, bardzo rozbudowanego przewodnika po całej Sardynii. Będzie on dostępny u nas na blogu około 10 kwietnia więc być może zdążę jeszcze przed Twoim wyjazdem 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 10 kwietnia 2024 - 11:56

Hej,
kiedy można spodziewać Waszego się przewodnika po Sardynii?
Za kilka dni lecę i nie ukrywam, że właśnie ten artykuł bardzo mnie zainteresował – jestem pewna, że z przewodnikiem będzie tak samo!

Pozdrawiam,
Klaudia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 kwietnia 2024 - 18:44

Hej,
Bardzo mi miło 🙂 Jestem w trakcie pisania. To będzie naprawdę bardzo rozbudowany artykuł. Potrzebuję jeszcze 5-6 dni tym bardziej, że – teraz gdy do Ciebie piszę – jesteśmy na Sycylii, w Palermo 🙂 Niedługo wracamy do Polski i wtedy zajmę się dokończeniem przewodnika po Sardynii.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Natalia 25 marca 2024 - 16:51

Hej, czy plaże są płatne przez cały rok? Lecę za pare dni, głównie interesuję mnie plaża Poetto 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2024 - 21:09

Hej,
Nie, poza sezonem na plaży nie ma płatnych leżaków, ale nawet w sezonie pomiędzy odcinkami płatnymi, są odcinki darmowe. Zresztą im pojedziesz dalej autobusem wzdłuż plaży, tym dłuższe będą odcinki darmowe. Nie wysiadaj więc na samym początku plaży Poetto tylko 1-1,5 km dalej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcel 15 marca 2024 - 19:32

Hej, właśnie pod koniec marca lecimy do Cagliari. Gdybyśmy chcieli zwiedzić wszystkie polecane przez Was plaże to najlepiej w jakiej kolejności?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 marca 2024 - 20:48

Hej,
Wszystkie te plaże są oznaczone na google maps, ale naprawdę nie ma sensu odwiedzać każdej z nich. Lepiej wybrać jedną lub dwie, zamiast spędzać czas na przystankach i w autobusach. Najbardziej polecam główną plażę Cagliari, czyli Poetto. Cala Bernat jest mała i ma trudny dostęp – raczej dla osób, które chcą mieć kameralne miejsce tylko dla siebie. Plaża lo Scoglio jest przyjemna. Podobała mi się też plaża Calamosca 🙂 Więc proponuję wybrać Poetto i albo Calamosca albo lo Scoglio. Na pewno nie wszystkie pięć w jeden dzień 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcel 18 marca 2024 - 09:30

No i rozwiałeś mój dylemat 🙂 Dzięki 🙂

Odpowiedz
Iza 25 lutego 2024 - 00:29

Oj, można się zakochać w tym miejscu patrząc tylko na foty i czytając opisy. Kolejny raz dziękuję za fantastyczne informacje i poluję na bilety! Pozdrowienia dla całej Rodzinki

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 12:48

Bardzo dziękujemy! 🙂

Odpowiedz
Stefan 15 grudnia 2023 - 13:36

Można prosić o jakieś sugestie jeśli chodzi o transport z lotniska do centrum miasta w nocy? Samolot ląduje po 23:00

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 grudnia 2023 - 13:37

Jest jeszcze autobus linii 160 (ARST), który w ostatnie wakacje jeździł około północy. Spróbuj poszukać rozkładu linii 160 albo zapytaj po wylądowaniu na lotnisku.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paulina 1 września 2023 - 13:21

Cześć, dziękuję bardzo za Waszego bloga, Jest super, za 4 tygodnie lecimy do Rzymu, na Sardynię i wracamy przez Bergamo. Mnóstwo wiedzy od Was. Małe pytanie. czy pamiętacie czy pod La Marinella był parking?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 15:23

Hej,

Cieszę się, że blog Ci się podoba. Tak, pod La Marinella jest całkiem spory parking – asfaltowy, płatny w parkometrze jakąś drobną kwotę. Też tam byliśmy samochodem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 15 lipca 2023 - 22:03

Dzięki za praktyczne wskazówki! Będę w Cagliari w sierpniu i zamierzam jeździć na plaże autobusami. Piszecie o dwóch przewoźnikach- rozumiem, że każdy z nich honoruje tylko swoje bilety? Jeśli się przesiadam to muszę pilnować, aby był to autobus tego samego orzewoźnika lub kupić nowy bilet? Gdzie się kupuje bilety i jak w takim razie określić autobusem którego orzewoźnika będę jechać? Gdzie kasujemy bilety autobusowe? Czy są jakieś zasady wsiadania/wysiadania? W Barcelonie wsiada się tylko przednimi drzwiami i żeby wysiąść trzeba wcześniej nacisnąć przycisk- coś jakby przystanki na rządzenie. Jak jest tu? Straszne to wszystko się porobiło haha

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 11:50

Hej,

Jeśli będziesz dojeżdżać na Plażę Poetto to interesują Cię tylko autobusy CTM Cagliari. To komunikacja miejska w Cagliari. Drugi z przewoźników jeździ przede wszystkim do sąsiednich miasteczek.

Bilet możesz kupić w kiosku albo w automatach CTM. Na bilecie będzie logo CTM. Bilet kasujemy w autobusie. Co do przystanków na żądanie, to stają się one we Włoszech niemal standardem więc dla pewności lepiej wciśnij przycisk w autobusie, gdy będziesz dojeżdżała do przystanku, na którym chcesz wysiąść.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ala 29 czerwca 2023 - 10:28

Czy orientujecie się czy bez problemu po przylocie do Cagliari można kupić bilety w automatach i pojechać pociągiem do Sassari – cel główny Alghero czy lepiej wcześniej zakupić, ceny są stałe. Boję się kupować z wyprzedzeniem tylko dlatego, że nie wiem czy wylot będzie punktualny.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 23:07

Na Twoim miejscu też kupiłbym bilet w biletomacie lub kasie na dworcu. Do biletomatów czasem są kolejki, ale to najwyżej 5-10 minut czekania.

Ewentualnie możesz też spróbować kupić na stronie trenitalia.it już po wylądowaniu w Cagliari, w drodze z lotniska. Ale ten biletomat to w przypadku pociągów regionalnych (gdzie nie ma miejscówek i zmiennych cen) najlepsza opcja.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Elżbieta 12 maja 2023 - 22:49

Super przydatne i szczegółowe wskazówki, jak zwykle u Was 🙂 Wielkie dzięki!!!! Serdecznie pzodrawiam!

Odpowiedz
Kasia 14 kwietnia 2023 - 10:05

Dziękuję za świetnego bloga! Mnóstwo przydatnych wskazówek 🙂 Skorzystaliśmy już w lutym podczas wyjazdu do Rzymu.
Teraz rozważamy wyjazd na Sardynię (w maju) – czy warto zatrzymać się w Cagliari na 10 dni i stamtąd organizować ewentualnie wycieczki (komunikacją publiczną), czy to trochę za długo jak na pobyt w mieście? Myśleliśmy o noclegu w pobliżu portu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 09:56

Dziękuję za miłe słowa 🙂 10 dni w Cagliari to jednak zbyt długo. Nie chodzi o to, że miasto i plaże są nudne, tylko wokół Sardynia oferuje tyle atrakcji, że szukałbym 2-3 noclegów w różnych miejscach w trakcie tego 10-dniowego pobytu.

Warto sprawdzić – na stronach, które podałem w przewodniku – jakie w maju są połączenia autobusowe do Costa Rei i Villasimius. Tam są ładne plaże, ale maj to jest nieco przed sezonem i autobusów może być mniej niż latem. Jeśli udałoby się Wam znaleźć połączenie autobusowe i ciekawy nocleg blisko plaży, to warto tam pojechać na parę dni.

W nieco ponad godzinę pociągiem można dojechać z Cagliari do Oristano. Wokół Oristano też wypoczywaliśmy na pięknych plażach, ale z samego Oristano na najbardziej urokliwe plaże trzeba dojechać samochodem lub (wypożyczonym) skuterem.

Następnie z Oristano do Alghero można dojechać autobusem (po drodze jest kolorowa Bosa). W samym Alghero jest urokliwe historyczne centrum, piaszczyste plaże, a z portu wypływają wycieczki do Groty Neptuna. Do tego świetna kuchnia 😉 W Alghero wszystko jest blisko siebie więc samochód nie jest niezbędny.

Wszystko zależy od tego, czy chcecie zwiedzać, czy odpoczywać na plaży i jak dokładnie jesteście w stanie zaplanować pobyt. Bez auta na Sardynii trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym, ponieważ na niektórych trasach w maju są na przykład tylko 4 połączenia dziennie.

Odpowiedz
Paulina 22 maja 2023 - 09:24

Cześć! Będziemy z Mężem w Cagliari od 5 do 12 lipca. Moim marzeniem jest rejs po La Maddalena. Jest to możliwe, aby dostać się tam z Cagliari? 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 09:34

Hej,

Teoretycznie jest to możliwe, ale nie wiem czy jest sens jechać na drugi koniec Sardynii. Można pojechać pociągiem z Cagliari do Olbii (pociąg bezpośredni jedzie ponad 3 godziny), a następnie z Olbii do Palau autobusem (to już blisko). Z Palau codziennie rano odpływają statki wycieczkowe na archipelag. Szczegóły znajdziesz w naszej relacji 🙂

Jeśli już tam się wybierzesz, to polecam na dłużej niż 1-2 dni. Zwiedź od razu Costa Smeralda – to najpiękniejsza część Sardynii.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Leszek 5 maja 2023 - 20:53

Planujemy 4-5 dniowy pobyt w Cagliari, a może cały tydzień.(ale dopiero jesienią).Dzięki za wyczerpujące wskazówki, porady i super zdjęcia.
We Włoszech byliśmy 4x. Łatamy na własną rękę (nie korzystamy z biur podróży).
Dlatego praktyczne porady są dla nas bardzo ważne.
Pozdrawiam .
Leszek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:28

Bardzo dziękuję za komentarz i życzę udanego wyjazdu jesienią! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Oktawia 11 kwietnia 2023 - 22:13

Świetny przewodnik! Jestem pod wrażeniem jak wszystko jest opisane nic tylko korzystać ( Ja na pewno skorzystam w czerwcu ? )
Dziękuję oraz gratuluję tak super bloga ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 09:52

Dziękuję za miłe słowa! Życzę udanego, czerwcowego wyjazdu! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 5 kwietnia 2023 - 20:52

Świetny materiał!! Praktyczny!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 kwietnia 2023 - 21:13

Bardzo dziękuję! 🙂

Odpowiedz
Elżbieta 25 maja 2023 - 23:03

Hej
Właśnie jesteśmy w Cagliari i wprowadzamy w życie Wasze wspaniałe wskazówki:)
Wielkie dzięki raz jeszcze!
Serdecznie pozdrawiamy z plaży Poetto:)
Elżbieta

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 maja 2023 - 12:23

Dziękuję, życzę miłego pobytu na Sardynii i dużo słońca! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ala 23 lipca 2023 - 11:51

Odnośnie podróżowania autobusami po Cagliari, polecam zainstalować aplikacje CTM i w niej kupować bilety, w autobusie należy tylko zeskanować kod QR i tyle. Dlaczego o tym piszę? – ponieważ jest problem z kupnem biletów, nie każdy kiosk i sklepik T, a w zasadzie mało, który ma tradycyjne bilety, kierowcy w autobusach też nie wszyscy je mają w sprzedaży. A kontrole są i to praktycznie za każdym przejazdem były, jedynie w ndz mieli wolne, albo akurat tak trafiliśmy, ze ich nie było. Kontrolerzy są bezwzględni i ładują od razu mandaty.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2023 - 15:20

Dzięki za cenny komentarz. Ta informacja na pewno przyda się naszym Czytelnikom 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Elżbieta 2 kwietnia 2023 - 21:56

Bardzo przydatne, super są Wasze opisy, wielkie dzięki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2023 - 10:46

Bardzo dziękuję za miły komentarz!

Odpowiedz
Marek 9 września 2023 - 17:45

Dzień dobry na której plaży w promieniu do 50 km od cagliari można wypożyczyć Leżak i parasol na pewno nie jest to Standard na każdej z plaż. Planuje lot do cagliari na początku października

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 września 2023 - 12:03

Dzień dobry,

Najlepiej wybrać się na Plażę Poetto – szczegółowo opisuję ją w powyższym przewodniku. Tam są zarówno odcinki darmowe jak i płatne. Plaża ciągnie się przez kilka kilometrów i co chwilę jeżdżą tam autobusy komunikacji miejskiej z centrum Cagliari.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz