Santa Margherita Ligure
Są miasta, które zawdzięczają swoją sławę niezwykłemu położeniu, wśród pięknego górskiego lub morskiego krajobrazu. Są też takie, o których mówi się na całym świecie, z uwagi na ich niezwykłą architekturę, układ urbanistyczny i zabytki. Jest też trzecia grupa miast, na którą zwraca się uwagę z powodu panującej tam atmosfery, jakiej nie można znaleźć nigdzie indziej. Santa Margherita Ligure nie należy do żadnej z tych grup. Jest nazywana Perłą Riwiery Włoskiej, ponieważ oferuje przyjemne połączenie wszystkich trzech aspektów.
Wjeżdżając do Santa Margherita Ligure od strony autostrady A12 i węzła Rapallo, niezwykłe wrażenie robi kręta drogą wijąca się pomiędzy Morzem Liguryjskim, a skalistym urwiskiem. Na całej trasie rzucają się w oczy luksusowe hotele z basenami, które są jednocześnie tarasami z pasjonującym widokiem na morze.








Wokół drogi rośnie zadbana, soczyście zielona, śródziemnomorska roślinność. Są tu palmy, owocowe krzewy, skały spowijane są przez bluszcz i elegancko przystrzyżone trawniki oraz żywopłoty. Miejscami droga prowadzi przez krótkie tunele, a niektóre zakręty są tak wąskie, że ciężko minąć się z mknącymi tutaj autobusami komunikacji miejskiej.
Najpiękniejszy kurort Riwiery Włoskiej

Gdy dotrzemy już do centrum Santa Margherita Ligure duże wrażenie robi panujący tu spokój. Życie toczy się tu w zwolnionym tempie. W kawiarnianych ogródkach, przyozdobionych kwiatami, mieszkańcy i turyści spokojnie piją kawę, na ławkach przy promenadzie siedzą rodzice z dziećmi. Mimo tak znaczącego uroku tego miejsca nawet w sezonie wakacyjnym nie ma tu tłumu znanego z najsłynniejszych włoskich kurortów czy miast.
Przy głównej ulicy w oczy rzucają się parkujące w centrum najnowsze modele Ferrari, Audi i Jaguara. To znak, że jest to kurort prestiżowy. Nic więc dziwnego, że doba w najtańszym hotelu w mieście zaczyna się od 100 euro za osobę, a pokój w eleganckim hotelu usytuowanym w centrum, w pierwszej linii zabudowy od plaży to wydatek rzędu 300 euro za dzień.
Kameralne plaże w centrum kurortu

Santa Margherita Ligure posiada bardzo zróżnicowane wybrzeże. W samym centrum miasta jest niewielka plaża, na której nawet w sezonie nie ma tłoku. Z uwagi na rodzaj wybrzeża plaża jest żwirowa. Ma to pewne wady, ale i zalety – woda jest krystalicznie czysta, wręcz lazurowa i wchodząc do morza dobrze widać dno.
Zarówno na lewo jak i na prawo od centrum znajdują się przystanie z luksusowymi jachtami. Trudno tu znaleźć małe łodzie, czy motorówki. Jachty robią wrażenie swoją nowoczesnością i rozmiarami. Oczywiście w sezonie wakacyjnym kilkaset metrów od linii brzegu dryfuje wiele jachtów, na których opalają się celebryci z całego świata i zamożni turyści.
Piękne plaże przy drodze w stronę Portofino

Kierując się od centrum Santa Margherita Ligure w stronę Portofino znajdziemy kilka dobrze zagospodarowanych plaż miejskich, na których jest piasek, a także przebieralnie, toalety i prysznice. Na odcinku wzdłuż drogi od Santa Margherita Ligure do miejscowości Paraggi jest kilka urokliwych zatoczek, na których znajdują się żwirowe plaże. Są to głównie plaże płatne, chociaż jest też jedna bezpłatna, należąca do miasta, z dyżurem ratownika morskiego.








Codziennie rano w porcie rybackim czynny jest rybny targ. Można kupić świeże ryby, które przed momentem były złowione przez tutejszych rybaków. Obszar morski pomiędzy Santa Margherita Ligure oraz Portofino jest szczególnie chroniony na mocy przepisów Unii Europejskiej. To samo dotyczy Parku Naturalnego wokół Portofino, którego część znajduje się także na terenie Santa Margherita Ligure.
Urokliwa starówka i promenada z palmami

Przy głównej ulicy Santa Margherita wzdłuż nabrzeża znajdują się restauracje, bary, kawiarnie, pizzerie i lodziarnie. Większość z nich ma rozstawione ogródki ze stolikami. Czynne są do późnych godzin nocnych.

Wokół miasta jest wiele terenów na jednodniowe piesze wycieczki. Można spacerować wzdłuż wybrzeża w stronę Portofino i dalej po skalistym wybrzeżu w Parku Narodowym lub w stronę Rapallo. Ścieżki spacerowe wytyczone są także na wzgórzach, z tyłu, za miastem. W punktach informacji turystycznej, na dworcu oraz na stronie internetowej miasta, dostępne są specjalne broszury z propozycjami wycieczek, mapkami, czasem jaki potrzebny jest do przejścia trasy i zdjęciami oraz opisami zabytków, które można spotkać.

Santa Margherita Ligure jest także jednym z ulubionych miejsc dla właścicieli jachtów i łodzi. Miasto jest świetną alternatywą dla tłocznej i niewielkiej mariny w Portofino oraz bardzo ruchliwego portu w Rapallo. Wiatr na morzu w tym rejonie najczęściej bywa umiarkowany, co sprzyja nawet mniej doświadczonym żeglarzom. Na kanale UKF 68 (wł. VHF 68) żeglarze mogą odbierać zautomatyzowaną prognozę pogody w języku włoskim i angielskim. Port w Santa Margherita Ligure ma około 350 miejsc do cumowania różnej wielkości statków i łodzi.
Santa Margherita Ligure – położenie
Santa Margherita Ligure położona jest 35 km na południe od Genui. W pobliżu przebiega autostrada A12, a przez samo miasto biegnie linia kolejowa z Genui, poprzez Rapallo w stronę La Spezia. W mieście znajduje się niewielki port służący głównie turystyce oraz w niewielkiej części okolicznym rybakom. Samo miasteczko leży na górzystym terenie, tuż przy morzu. Jest to szczególnie malownicze i piękne miejsce, nazywane Perłą Riwiery Włoskiej.
Santa Margherita Ligure leży na Riviera di Levante, we wschodniej części cypla Portofino, wewnątrz zatoki Tigullio. Miasto położone jest wśród śródziemnomorskiej roślinności. Część z okolicznych wzgórz wykorzystywana jest do uprawy drzew oliwnych. Wzdłuż wybrzeża stoją luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele. Z okien hotelowych pokoi i restauracji rozpościera się widok bezpośrednio na Morze Liguryjskie.

Santa Margherita Ligure – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Santa Margherita w mojej subiektywnej opini jest najładniejszym kurortem w Ligurii. Jest ładniejsza niż słynne San Remo i oferuje więcej plaż oraz atrakcji niż ekskluzywne Portofino. To kurort idealny, a przy tym świetna baza wypadowa do zwiedzania innych miast Ligurii.








Zamek
Zbudowany został za czasów Republiki Genui w 1550 r. Miał służyć jako twierdza obronna przed atakami piratów z północnej Afryki. Podobny zamek znajduje się w pobliskim Rapallo. Obydwa projektował ten sam architekt. Po zakończeniu I wojny światowej zamek został odrestaurowany.
Bazylika św. Małgorzaty Antiochijskiej
Zbudowana została w 1658 r. na gruzach kościoła z XIII w. Jednak dzwonnica oraz dzisiejsza fasada zostały dobudowane w 1750 r. Kościół znajduje się w centrum miasta, przy niewielkim placu, na którym swoje obrazy zazwyczaj sprzedają okoliczni malarze.

Abbazia della Cervara
Tłumacząc na j. polski jest to Opactwo Cervara, położone przy nadmorskiej drodze pomiędzy Santa Margherita Ligure, a Portofino. Gmach został zbudowany w 1361 przez księdza Ottone Lanfranco. Opactwo obecnie jest własnością prywatną, ale jest udostępniane na wydarzenia kulturalne, biznesowe i do zwiedzania przez niewielkie grupy. Na terenie opactwa znajduje się kościół, klasztor, wieża klasztorna, ogród w stylu włoskim oraz ogród z drzewami cytrusowymi. W 2007 roku ślub wziął tutaj piosenkarz Rod Stewart z Penny Lancaster. Rok później na miejsce swojego ślubu opactwo wybrał gwiazdor brytyjskiej piłki nożnej Wayne Rooney wraz z Coleen McLoughlin. Osób, które brały ślub w tutejszym kościele było bardzo wiele. Są wśród nich wyłącznie zamożni celebryci, aktorzy, sportowcy, piosenkarze z całego świata. Z pośród Włochów ożenił się tutaj m.in. piosenkarz Gigi D’Alessio czy piłkarz Antonio Cassano.
plaże w Santa Margherita Ligure
Miłośnikom wypoczywania na słonecznych plaża miasto proponuje kilka rodzajów plaż. Są tu miejskie plaże żwirowe, piaszczyste oraz zagospodarowane zatoczki przy drodze w stronę Portofino (plaże posiadają prysznice, przebieralnie i toalety). Dodatkowo znajdziemy duże plaże z płatnymi leżakami i placami zabaw dla dzieci oraz niewielkie zatoczki ze skalistym wybrzeżem (utworzono tutaj specjalne chromowane poręcze ze schodkami, aby łatwiej było wyjść z morza na plażę). Ciekawostką jest fakt, że część plaż dostępna jest dla osób niepełnosprawnych (toalety także przystosowane są do potrzeb niepełnosprawnych i są bezpłatne). Wydzielono również plażę dla psów. Właściciele czworonogów mogą tam swobodnie bawić się ze swoimi psami, włącznie z kąpielami w morzu. Plaża oznaczona jest jako „Bau bau beach”.

Oratorium Madonna del Suffragio
Zwane również Oratorium Dobrej Śmierci i Modlitwy. Budynek usytuowany jest pomiędzy Piazza Giuseppe Mazzini, a Via Fratelli w centrum Santa Margherita Ligure. Budowla została oddana do użytku w 1523 r., a pod koniec XIX w. po raz ostatni została przebudowana. Zmieniono wówczas fasadę. Wewnątrz można podziwiać obraz zatytułowany „Chrystus w łańcuchach” autorstwa malarza Domenico Piola.
Sanktuarium Nostra Signora della Lettera
Znajduje się w historycznym centrum miasta. Kościół został pierwotnie wzniesiony w 1130 r., jako własność papieża Innocentego II. Następnie własność ta została potwierdzona przez papieża Aleksandra III w 1164 r. Prawdopodobnie trzęsienie ziemi, które nawiedziło Włochy w 1783 r., doprowadziło do zawalenia się kościoła. Wówczas podjęto decyzję o jego odbudowanie, wiernie odzwierciedlając poprzedni wygląd.

Kościół Braci Mniejszych Kapucynów
Położony niedaleko nabrzeża, przy tutejszym zamku. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych pasach na fasadzie. Został zbudowany w 1608 r. przy znaczącym wsparciu Genueńczyków, a konkretnie przyszłego doża Republiki Genui, który przy okazji budowy tutejszego kościoła zyskał wiele głosów poparcia. W 1665 r. dobudowano jeszcze kaplicę poświęconą św. Feliksowi. Przez pewien czas – za panowania Napoleona – klasztor wraz z kościołem został odebrany Kapucynom, ale ponownie wrócili oni tutaj w październiku 1822 r. Wewnątrz kościoła można podziwiać drewniany krucyfiks z XV w. oraz marmurowe rzeźby z XII w., wykonane przez francuskiego rzeźbiarza.
Kościół San Lorenzo
Znajduje się w wiosce San Lorenzo della Costa, tuż przy Santa Margherita Ligure, przy Piazza Mazzini. Jest to świątynia zbudowana w stylu romańskim. Budowa rozpoczęła się w XVII w. i potrwała aż do 1902 r., kiedy to ukończono budowę – w części marmurowej – fasady. Kościół składa się z trzech naw i ośmiu kapliczek. Wewnątrz zachwycają bogato zdobione elementy kolumn i sklepienia, na którym można podziwiać malowidła. W trzeciej kaplicy po lewej stronie znajduje się tryptyk sant’Andrea (przedstawiająca męczeństwo św. Andrzeja). Znajdziemy tu także obrazy zatytułowane „Wskrzeszenie Łazarza” i „Wesele w Kanie”. Wśród innych malowideł znajduje się tutaj „Męczeństwo św. Wawrzyńca” autorstwa malarza Luca Cambiaso.
HISTORIA

Historia tego miejsca nie jest do końca znana. Prawdopodobnie już w X w. mieszkali tu osadnicy. Począwszy od 1229 r. tereny te zostały przejęte przez Republikę Genui. Według źródeł historycznych w 1432 r. okolice dzisiejszej Santa Margherita Ligure podbiła Wenecja.
W XVII w. bogaci mieszkańcy Genui chętnie budowali swoje letnie rezydencje na wybrzeżu w Santa Margherita Ligure. Centrum miasta może poszczycić się wspaniałą Villą Durazzo Centurione, której początki sięgają XV w., a rozbudowana została w XVII w. Willa należała do rodziny Durazzo – Pallavicino, a następnie została własnością rodziny Chierichetto. Oni z kolei po pewnym czasie sprzedali willę lokalnym władzom w Santa Margherita Ligure. Innym przykładem niezwykłej rezydencji z tego okresu jest Parco Comunale di Villa Durazzo, rozciągająca się nad miastem. Jest to wspaniały przykład włoskiego ogrodu z rzeźbami, egzotycznymi roślinami i chodnikami wyłożonymi eleganckim kamieniem. Obecnie Parco Comunale di Villa Durazzo jest publicznie dostępne i otwarte dla zwiedzających.
W 1813 r., gdy ta część Włoch była pod panowaniem Napoleona, miasteczko określano mianem Porto Napoleone. Jednak już dwa lata później oficjalnie uznano nazwę Santa Margherita di Rapallo, po czym przyłączono miasto do Królestwa Sardynii. W 1861 r. Santa Margherita Ligure stała się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. W 1863 r. dekret królewski Vittorio Emanuele II, ostatecznie usankcjonowane aktualną nazwę miasta – Santa Margherita Ligure.
Linia kolejowa przyczyniła się do rozwoju kurortu

Duże znaczenie dla rozwoju miasta miało doprowadzenie tutaj linii kolejowej na początku XX w. To właśnie wtedy Santa Margherita Ligure stała się modnym nadmorskim kurortem. Po II wojnie światowej miasto jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję jako prestiżowy ośrodek turystyczny.
Do promocji Santa Margherita Ligure przyczynił się fakt, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. kręcono tutaj wiele znanych filmów. W 1973 r. swój film kręcił tutaj słynny włoski reżyser Enzo G. Castellari. W 1988 r. miasto stało się tłem dla kilku epizodów z filmu „Il Volpone” w reżyserii Maurizio Ponzi. Natomiast w 1999 r. w Santa Margherita Ligure zostały nagrane kluczowe sceny filmy „Hotel Italia”.
W XXI w. Santa Margherita Ligure zasłynęła z tego, że swój zamek ma tutaj były premier Włoch i jednocześnie najbogatszy Włoch – Silvio Berlusconi.
Komunikacja
Jak dojechać do Santa Margherita Ligure
W Santa Margherita Ligure znajduje się stacja kolejowa o nazwie Santa Margherita Ligure – Portofino. W ciągu dnia (nawet w soboty) średnio co pół godziny odjeżdża stąd pociąg do Genui. Czas przejazdu do dworca Genova Piazza Principe wynosi ok. 50 minut, a bilet kosztuje 3,50 euro, w przypadku podróży pociągiem regionalnym. Warto podkreślić, że dworzec Genova Piazza Principe jest najdalej odsuniętym dworcem w Genui od Santa Margherita Ligure. Do stacji Genova Nervi pociąg regionalny dojeżdża w zaledwie 26 minut. Ze stacji Santa Margherita Ligure – Portofino istnieją także bezpośrednie połączenia do La Spezia (pociągi regionalne jeżdżą przez miasteczka Cinque Terre zatrzymując się po drodze). Ze stacji Santa Margherita Ligure – Portofino nie odjeżdżają składy Frecciabianca, ale wystarczy przejechać krótki odcinek do pobliskiego dworca w Rapallo (czas podróży – 3 minuty), aby przesiąść się na komfortowe i znacznie droższe pociągi Frecciabianca.
Zarówno od północy, jak i od południa Włoch do Santa Margherita Ligure najlepiej dotrzeć autostradą A12. Trasa przebiega w górzystym terenie, w licznych tunelach. Jadąc autostradą A12 należy zjechać w Rapallo.
Najbliższe lotnisko
Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się Genui (ok. 35 kilometrów od Santa Margherita Ligure) oraz w Pizie. Z obydwu lotnisk do miasta można łatwo dotrzeć koleją lub wynajętym na lotnisku samochodem.
Więcej: lotnisko Piza
Wycieczka statkiem
Z Santa Margherita Ligure w sezonie letnim istnieje regularnie połączenie statkiem do pobliskiego Portofino. Ponadto odpływają stąd statki do San Fruttuoso, miasteczek Parku Narodowego Cinque Terre, Sestri Levante, Chiavari i Genui.

Komunikacja miejska
Pomiędzy Santa Margherita Ligure, a pobliskim Portofino regularnie kursują autobusy komunikacji miejskiej. Biorąc pod uwagę wysokie ceny parkingu w Portofino dojazd autobusem jest dobrym pomysłem.

Plany na przyszłość
W obliczu obecnych problemów z dojazdem samochodem do Santa Margherita Ligure w planach jest budowa tunelu łączącego miasto z pobliskim Rapallo.
Miasta partnerskie
- Santa Margherita Ligure nie posiada miast partnerskich.