Strona główna -> Liguria -> samochodem do Cinque Terre

samochodem do Cinque Terre

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 6 komentarzy 15,4 tysięcy wyświetleń

Cinque Terre to niezwykła kraina składająca się z pięciu miasteczek położonych na skałach tuż przy Morzu Liguryjskim. Co roku Park Narodowy Cinque Terre jest celem wycieczek milionów turystów z całego świata. Górzyste położenie sprawiło, że dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku do urokliwych miasteczek doprowadzono drogę. Wcześniej można było tu dotrzeć wyłącznie drogą morską, a od końca XIX wieku także koleją. Czy wyjazd samochodem do Cinque Terre to dobry pomysł? A jeśli tak, to gdzie i za ile zaparkować?
Droga prowadząca do Cinque Terre jest wąska i bardzo kręta, ale da się nią stosunkowo bezpiecznie dojechać do celu. Kłopot pojawia się, gdy chcemy zaparkować samochód. We wszystkich pięciu miasteczkach miejsca parkingowe są ograniczone oraz płatne. W zasadzie w szczycie sezonu (pomiędzy czerwcem, a wrześniem) znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przyjazd do Cinque Terre pociągiem.

Zamiast jechać samochodem wybierz pociąg


Park Narodowy Cinque Terre we Włoszech, Droga Miłości (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Park Narodowy Cinque Terre we Włoszech, Droga Miłości (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wszystkie pięć miasteczek jest ze sobą bardzo dobrze skomunikowanych linią kolejową przebiegającą w skalistych tunelach. Przejazd pomiędzy miastami trwa około 3 minut. Z najbardziej oddalonych od siebie miejscowości (na trasie z Monterosso al Mare do Riomaggiore) pociąg jedzie około 15 minut, zatrzymując się po drodze trzykrotnie (są też szybsze połączenia bezpośrednie). Pomiędzy godziną 6:00, a 22:30 z każdego z miasteczek w obu kierunkach odjeżdżają pociągi średnio co 40-60 minut.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup Cinque Terre Card Treno. To karta upoważniająca do:

  • nielimitowanych przejazdów koleją przez cały dzień na terenie Parku Narodowego Cinque Terre (bilet uprawnia do przejazdów od stacji La Spezia Centrale, poprzez 5 stacji Parku Narodowego, aż do Levanto ? oraz w przeciwnym kierunku);
  • wstępu na wszystkie ścieżki i szlaki widokowe łączące miasteczka Cinque Terre (w tym m.in. słynną Drogę Miłości oraz punkty widokowe, z których można zrobić efektowne zdjęcia miasteczek);
  • karta uprawnia także do przejazdu specjalnymi busami, które łączą m.in. centra miasteczek z zabytkami usytuowanymi wyżej w górach oraz stację kolejową w Corniglii z centrum miasteczka;
  • okazując kartę można zwiedzić muzeum Sciacchetra w Manaroli oraz Muzeum Historyczne w Riomaggiore;
  • karta upoważnia do zwiedzania starożytnej olejarni w Groppo;
  • wejście do Virtual Aquarium w Monterosso;
  • trzy godziny bezpłatnego wypożyczania rowerów na trasach w górnej części Parku Narodowego.Booking.com

Cena karty (biletu) Cinque Terre Card


Podróż samochodem do Cinque Terre to nie lada wyzwanie. Pociąg to najlepszy sposób poruszania się po Cinque Terre (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cena poszczególnych biletów (kart) do Parku Narodowego Cinque Terre zmienia się co roku. Dlatego aktualne ceny znajdują się w dziale o Cinque Terre.
Karty można nabyć w punktach informacji turystycznej w każdym z miasteczek Parku Narodowego oraz na dworcu kolejowym w La Spezia i Levanto. Punkty sprzedające karty oznaczone są logo Parku Narodowego Cinque Terre, a ich obsługa mówi biegle po włosku, angielski i niemiecku, czasem także po francusku. W tych czterech językach umieszczone są wszystkich informacje, które otrzymujemy w formie folderów przy zakupie karty, w tym również mapka ze ścieżkami. Należy pamiętać o skasowaniu karty w specjalnych kasownikach zamontowanych przy wejściu na perony.

Parkingi w Cinque Terre


Parking w Cinque Terre to nie lada problem. Wszyscy mieszkańcy Vernazzy, którzy stracili swoje samochody w wyniku lawiny błotnej, otrzymali nowe modele od koncernu Fiat. Samochody parkują przy głównym miejskim deptaku, pod wiadunktem kolejowym. Innego parkingu w centrum Vernazzy nie ma, a ten który jest należy tylko do mieszkańców (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak już wspominałem, znalezienie miejsca parkingowego w Cinque Terre jest bardzo trudne. Dobrym rozwiązaniem jest przyjazd do La Spezia samochodem i dalsze kontynuowanie jazdy pociągiem. Pod dworcem kolejowym La Spezia Centrale znajduje się nowo wybudowany parking podziemny. Godzina parkowania w cenie 1 euro. Cały dzień: 14 euro.
Jadąc do Cinque Terre od północy można zaparkować przy dworcu kolejowym w Levanto. Stamtąd na podstawie tradycyjnego biletu lub przy użyciu Cinque Terre Card Treno średnio co godzinę odjeżdżają pociągi w stronę Parku Narodowego.
Jeśli jednak zdecydujemy się dojechać do ścisłego centrum Cinque Terre samochodem, należy pamiętać o tym, że szeroko rozumiane centra miasteczek są zamknięte dla ruchu. W Riomaggiore jest około dwudziestu miejsc parkingowych przy drodze (zazwyczaj są zajęte).
Nieco więcej, bo w sumie około 40 miejsc parkingowych znajduje się w Corniglii. Są one usytuowane przy ulicy w pobliżu stacji kolejowej oraz przy drodze wyjazdowej w stronę Vernazzy. Należy przy tym pamiętać, że droga pomiędzy Vernazzą, Corniglią i Manarolą jest najbardziej niebezpieczna, kręta i wąska.
W Monterosso al Mare w pobliżu plaży zlokalizowany jest duży żwirowy parking, ale w szczycie sezonu jest tam stosunkowo ciasno, a ceny należą do wygórowanych. Na parking wpuszczane są również campery, ale nie utworzono dla nich dodatkowych udogodnień.
Natomiast w Manaroli ? specjalnie z myślą o camperach ? wybudowano niewielki parking żwirowy. Dużą wadą jest brak jakiegokolwiek cienia na terenie parkingu, ale za to wyposażono go w bieżącą wodę, oświetlenie i toalety.

Co jeszcze warto wiedzieć?


Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ważna uwaga: na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, przy głównej drodze w tym parku i drogach sąsiednich nie ma stacji benzynowych. Koniecznie należy wcześniej zaopatrzyć się w wystarczającą ilość paliwa.
Zobacz także przewodnik po poszczególnych miasteczkach Parku Narodowego Cinque Terre i wyjątkowe zdjęcia:

Pociągi do Cinque Terre wyjeżdżają ze stacji La Spezia. Tam też można kupić Cinque Terre Card. Jeśli dojedziemy do La Spezii wcześniej niż odjeżdża pociąg do Cinque Terre poświęćmy trochę czasu na zwiedzanie tego portowego miasta.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

6 komentarzy

Jacek 6 lutego 2024 - 22:19

Cześć 🙂
Za dwa tygodnie wybieramy się do La Spezia na tydzień.
Planujemy przejść Cinque Terre z dziećmi (8 i 12 lat), 15-20 km/dzień.
Nie chcemy korzystać z pociągu. Stąd moje pytanie: czy istnieją parkingi na początku każdego ze szlaków ? Tak żeby podjechać samochodem, zostawić przed wejściem na szlak i dalej pieszo w jedną i drugą stronę.
Pozdrawiam,
Jacek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 14:41

Cześć Jacek,

W Monterosso al Mare są niewielkie parkingi. W pozostałych miejscowościach albo parkingów nie ma albo są zarezerwowane dla mieszkańców (żółte linie). Wiem, że wyżej w górach nad Vernazzą jest jeszcze jakiś parking, ale ma różne opinie w google i nigdy tam nie byłem. Nie wiem też czy po sezonie będzie czynny. Z La Spezia byłoby najwygodniej dojechać Wam pociągiem do Monterosso. Przecież nie musicie kupować Cinque Terre Card Treno na cały dzień, tylko możecie kupić zwykły bilet w jedną stronę, który jest tańszy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dziecko a wakacje we Włoszech 29 sierpnia 2020 - 17:58

Witam, świetny blog. Wszystko pięknie opisane czyta się jednym tchem. Po przeczytaniu kilku artykuł mam ochotę spakować walizki i ruszyć w drogę ? W zeszłym roku z mezem mielismy okazje odwiedzic Mediolan i Cinque Terre ale tylko wyspy Riomaggiore i Manarola Mamy w planach podroz do Wloch aNa chwilę obecną niestety jest to nie możliwe ? Mamy mała kilkumiesieczna córeczkę Proszę opisz jak wygląda taka podróż z mały dzieckiem, samochodem, co bezpienstwem, daleka trasa jak długie robicie przystanki. ? Producenci fotelików samochodowych piszą ze dziecko w foteliku może max jechać 2 i pół godziny , jak u Was to wyglądało. ? Serdecznie pozdrawiam Życzę mnóstwo czytelników i jeszcze ciekawszych podróży ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2020 - 20:59

Nasze dzieci jeżdżą od urodzenia. Młodszy syn był we Włoszech jak miał 2 miesiące, a potem jak miał 3 miesiące. Śpimy zawsze w Austrii w hotelu przy autostradzie, żeby dzieci nie jechały zbyt długo. Robimy przerwy co 2-3 godziny i całkiem nieźle nam to wychodzi. Jak dzieci jeżdżą od małego, to jest to dla nich już naturalne 🙂 Tu jest lista hoteli, w których zazwyczaj śpimy w Austrii: https://www.kierunekwlochy.pl/hotele-w-austrii-w-drodze-do-wloch-polecane-i-niedrogie

Odpowiedz
Marta 2 lipca 2022 - 10:14

Dziękuje bardzo, świetny blog, bardzo przydatne i praktyczne informacje. Ogrom wiedzy ?. Po przeszukaniu mnóstwa polskich i angielskich stron tutaj znalazłam wszystko czego potrzebowałam. Dzięki ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 11:20

Dziękuję. Bardzo nam miło! 🙂

Odpowiedz