Strona główna -> Plaże we Włoszech -> Dzikie plaże we Włoszech? 5 naturalnych i pięknych odcinków wybrzeża Toskanii

Dzikie plaże we Włoszech? 5 naturalnych i pięknych odcinków wybrzeża Toskanii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 11,6 tysięcy wyświetleń

Toskania jest jednym z moich ulubionych włoskich regionów. Ostatnio w naszej sondzie wygrała z sąsiednią Umbrią, a po liczbie odwiedzin poszczególnych podstron widzę, że to właśnie Toskania najczęściej przyciąga Waszą uwagę. Region słynie ze średniowiecznych miasteczek, winnic, pagórkowatego terenu i piaszczystego wybrzeża. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza nadmorskimi kurortami znajdziemy tutaj także długie odcinki dzikiego wybrzeża.

W dziale Toskania już w tym momencie znajdziecie szczegółowe opisy ponad 30 miast i kurortów. Słynna Marina di Massa, Forte dei Marmi, Viareggio, Cecina Mare, czy San Vincenzo co roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów. Miejscowości te promowane są przez biura podróży i władze samorządowe. Każde z tych miejsc ma do zaoferowania ogromną bazę noclegową.


Instagram Kierunek Włochy

Dzikie plaże we Włoszech – darmowe wybrzeże

Znudziły Wam się kilometrowe odcinki płatnych plaż z leżakami i wszechobecnymi budkami z piwem i lodami? Wybrzeże Toskanii ? chyba jako jeden z dwóch regionów na północy Włoch ? ma do zaoferowania całkiem sporo ciągnących się kilometrami bezpłatnych odcinków wybrzeża. To nie tylko darmowe plaże, ale miejsca w których z uwagi na uwarunkowania prawne nie ma żadnej zabudowy. Nie znajdziemy tam dziesiątków hoteli, barów i restauracji. Są jedynie parkingi i pojedyncze obiekty usługowe. Odkryłem pięć odcinków dzikich plaż w Toskanii.

Talamone i wybrzeże Maremma


Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W sierpniu 2017 roku odwiedziłem Talamone. Miasteczko, które zasłynęło za sprawą filmu o przygodach Jamesa Bonda. To tutaj kręcono kilka scen w słynnej fortecy z widokiem na morze, a sam Bond płynął motorówką na zatoce Talamone. Teraz 7-dniowy urlop w tej niepozornej budowli to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wybrzeże Maremma ma też inne, niezwykłe odcinki plaż, ale dostęp do nich jest albo od strony morza albo wymaga długiego spaceru od strony lądu. Ruch samochodowy mimo istniejącej jednej drogi jest zabroniony. Plaże Maremma to jedne z najpiękniejszych włoskich plaż.

Wybrzeże Maremma ma też inne, niezwykłe odcinki plaż, ale dostęp do nich jest albo od strony morza albo wymaga długiego spaceru od strony lądu. Ruch samochodowy mimo istniejącej jednej drogi jest zabroniony. Plaże Maremma to jedne z najpiękniejszych włoskich plaż.


Talamone – zobacz nowy dział na blogu

Marina di Bibbona – wybrzeże Etrusków


Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli noclegi w Talamone i okolicach wydadzą nam się zbyt drogie, to jest tańsza alternatywa. Marina di Bibbona to jedna z najtańszych miejscowości w Toskanii. Pozornie miasteczko jest mało atrakcyjne, niezbyt rozbudowane, a po sezonie nic tu się nie dzieje. W praktyce jednak pomiędzy Marina di Bibbona, a Marina di Castagnetto Carducci ciągnie się około 10 km dzika plaża. Część plaży upodobali sobie naturyści ? piszę o tym w dziale o naturystycznych plażach we Włoszech.

Dzika plaża rozpoczyna się od południowego (ostatniego) wejścia na plażę w Marina di Bibbona. Należy zaparkować samochód na placu na końcu ulicy Via dei Platani 58 w miejscowości Bibbona i iść 500 metrów oznakowaną ścieżką przez las piniowy. Gdy wejdziemy już na piaszczystą plażę, kierujmy się w lewo (na południe). Po lewej stronie będą wydmy będące pod ochroną, a po prawej morze.

Marina di Bibbona jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Toskanii. Pomijając samą dziką plażę wszędzie jest stąd blisko. Zaledwie 10 km dalej jest Cecina Mare (popularny i tętniący życiem kurort), blisko jest na wycieczki samochodowe do takich miast jak: Bolgheri, Volterra, San Gimignano czy nawet Siena. W pobliżu jest też nadmorskie San Vincenzo. Marina di Bibbona słynie z niskich cen ? tutaj możesz sprawdzić aktualne oferty hoteli, kempingów i apartamentów.

Marina di Torre del Lago Puccini – wybrzeże Versilia


Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Torre del Lago Puccini to nadmorska dzielnica miasta Torre del Lago. Miejscowość słynie z tego, że mieszkał tu i tworzył słynny włoski kompozytor. Jednak sama dzielnica nadmorska oddalona jest o kilka kilometrów od miasteczka. Do nadmorskiej dzielnicy dojeżdża się ul. Vialle Kennedy, na końcu której znajduje się rondo i duży parking (także z miejscami bezpłatnymi). Następnie należy kierować się na południe zejściem na plażę wzdłuż ogrodzenia plaży płatnej. W tym miejscu rozpoczyna się długi odcinek dzikiej plaży darmowej.

Plaża jest szeroka i piaszczysta, a sam piasek jest ? jak na Toskanię ? bardzo jasny. Gdy byłem tu pierwszy raz na plaży znajdowało się kilka namiotów studentów, którzy rozbili je tutaj nie do końca legalnie. Gotowali sobie obiady na kuchenkach polowych, grali na gitarze i kąpali się nago w morzu. Ludzie czują się tu swobodnie już od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Pewną ciekawostką jest fakt, że odcinek dzikiej plaży w Marina di Torre del Lago Puccini określany mianem La Lecciona jest szczególnie ceniony przez homoseksualistów z całej Europy. Trudno powiedzieć na czym polega ten fenomen, ponieważ będąc na żywo ciężko zauważyć jakieś odstępstwa od reguły. Angielskojęzyczna Wikipedia określa plażę w Marina di Torre del Lago Puccini mianem ?gay-friendly?. Być może chodzi o odcinek plaży jeszcze bardziej oddalony od zabudowań. W internecie można znaleźć zdjęcia z tej plaży w czasie gdy powiewa nad nią tęczowa flaga. Będąc jednak na żywo i spacerując przez kilka kilometrów wzdłuż morza nie widziałem ani gejów, ani flagi. Być może nie byłem zbyt dociekliwy.

Okolice San Vincenzo – plaże przy kempingu Park Albatros


plaża w Parco Naturale Costiero di Rimigliano (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Vincenzo to jeden z najciekawszych kurortów w Toskanii. Na południe od tego miasta przez około 20 km ciągną się plaże wzdłuż Parku Wybrzeża Rimigliano. Poszczególne zejścia na plażę są ponumerowane, a przy drodze łączącej San Vincenzo z Populonią znajdują się parkingi dla samochodów. Wystarczy przejść 200 metrów przez las, aby znaleźć się na urokliwej plaży. Nie ma tu stref płatnych, leżaków, restauracji i hoteli. Jest prawdziwe toskańskie wybrzeże.

Przy wejściu numer 9 jest jedyna w Toskanii i jedna z nielicznych we Włoszech oficjalna plaża naturystyczna. Pozostałe wejścia od 1 do 8 i od 10 wzwyż to typowe plaże dla wszystkich.

Okolicę uwielbiają turyści z Polski. Wszystko za sprawą kempingu Park Albatros ? to jeden z najlepszych kempingów we Włoszech. Znajduje się nieopodal dzikiej plaży (widocznej na zdjęciu powyżej). Kemping oferuje bardzo wysoki standard domków i bungalow, kompleks nowoczesnych basenów, animacje, dyskoteki, bary i sklepy. To takie mini miasto cieszące się bardzo dobrymi opiniami. Aktualne ceny i zdjęcia z Park Albatros możecie zobaczyć tutaj.

Skaliste plaże w pobliżu Livorno


Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na koniec warto wspomnieć o skalistych plażach wzdłuż drogi pomiędzy Livorno, a Castiglioncello. Jadąc drogą SS1 od Livorno (czyli popularną ?Aurelią?) co pewien czas na poboczu będziemy widzieć zaparkowane samochody. Wybrzeże należy do trzech niewielkich wiosek: Calafuria, Punta Pacchiano i Quercianella.

Poszczególne zejścia do morza są oznaczone i ponumerowane, chociaż niektóre z nich są starannie ukryte przed turystami. Niespełna pół wieku temu, w trosce o krajobraz utworzono tutaj rezerwat przyrody. Dziś miejsce to chętnie odwiedzają mieszkańcy Livorno i pobliskich miejscowości. Turyści rzadko tu zaglądają ? pewnie dlatego, że miejsce jest specyficzne, a w pobliżu nie ma hoteli czy kempingów.Booking.com

Przeczytaj także

Zostaw komentarz