Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wielu zagranicznym turystom Włochy wydają się być krajem zdominowanym przez kościół. To mylne przeświadczenie może brać się z faktu, że w relacjach telewizyjnych przeważają doniesienia z Watykanu, a w statystykach aż 93 proc. Włochów uważa się za zagorzałych katolików. Prawda – jak to często bywa – jest po środku. Włosi to katolicy, ale kościoły w niedzielę są puste, a księża zamykają niektóre parafie, gdy wyjeżdżają na dwumiesięczne wakacje.

 

Do włoskiego stowarzyszenia naturystów zapisanych jest 600 tys. członków! To dużo, ale Włochy mają mniej plaż naturystycznych niż znacznie mniejsza Chorwacja, czy równie duża Hiszpania, czy Francja.

 

Jeszcze przed 2006 rokiem kwestie nagich plaż we Włoszech nie były uregulowane odpowiednimi przepisami, co spowodowało, że teoretycznie policja mogła karać naturystów. W praktyce jednak to się nie zdarzało. Brak oficjalnych uregulowań kwestii naturyzmu we Włoszech przyczynił się do tego, że dziś Włochy w przeciwieństwie do innych państw śródziemnomorskich nie słyną z żadnych plaż czy ośrodków naturystycznych.

Naturyzm, a topless

Nieco inaczej sprawa nagości wygląda w przypadku opalania topless we Włoszech (poświęcamy temu osobny artykuł). Topless we Włoszech jest akceptowane i nie budzi reakcji otoczenia, jak chociażby w Polsce. Nie ma żadnego rozdziału na plaże topless i plaże tradycyjne. Jednak tego typu forma opalania nie jest popularna na głównych plażach w centrach turystycznych kurortów. Panie w częściowym bikini w większości wybierają plaże poza centrum. Wyjątkiem są kurorty, które w całości są wypełnione turystami i to głównie tymi niemieckimi, jak na przykład Grado, czy Rimini. Specyficzna, swobodna atmosfera panuje też na plażach Sardynii i niektórych częściach wybrzeża Toskanii.

Gdzie naturyści jeżdżą do Włoch?

Osobom, które cenią sobie pełną swobodę na plaży szczególnie należy polecić wybrzeże Toskanii. Najpiękniejsza plaża naturystyczna we Włoszech, oficjalnie oznakowana symbolami FKK, znajduje się w okolicach miejscowości San Vincenzo w Toskanii. Plaża jest na terenie Parco Costiero Di Rimigliano, przy wejściu numer 9. Wzdłuż wybrzeża biegnie droga z San Vincenzo do Piombino. Po obu stronach drogi wyznaczone są parkingi. Wejście na plażę poznamy po tablicy z cyfrą 9 (na zdjęciu po prawej stronie) oraz po starym, zaniedbanym budynku. Co ciekawe w czasie wakacji parkuje tu wiele samochodów z polskimi rejestracjami, co tylko potwierdza zasadność powstania tego artykułu.

 

Do plaży przechodzimy leśną ścieżką (dobrze oznakowaną). Tuż przed samym wejściem znajduje się drewniany domek z bezpłatnymi prysznicami, z których bez skrępowania korzystają naturyści (mimo, iż domek stoi kilkadziesiąt metrów poza formalnym oznakowaniem plaży naturystycznej). Po wejściu na plażę należy kierować się około 100 metrów w lewo, gdzie zaczyna się oficjalna plaża naturystyczna. W czasie wakacji i w niedziele są tu tłumy ludzi. Nieco luźniej jest w czerwcu i we wrześniu, poza weekendami, ale i wtedy jest całkiem przyjemnie.

 

Co roku przed sezonem wakacyjnym naturyści umawiają się na wspólne sprzątanie i przygotowywanie plaży. W kilkuletniej historii plaży zdarzyło się nawet, że odbył się tutaj jeden ślub, o czym szeroko informowały lokalne gazety. W uroczystości uczestniczył między innymi lokalny burmistrz.

 

Inną ciekawą plażą naturystyczną w okolicy jest plaża w Marina di Bibbona, także w Toskanii. W przeciwieństwie do plaży naturystycznej w San Vincenzo, plaża w Marina di Bibbona jest nieoficjalna. Wprawdzie w Internecie trudno znaleźć informacje o reakcji lokalnej policji, ale teoretycznie jest możliwe otrzymanie mandatu za spacerowanie po plaży bez kąpielówek. W czasie wakacji w Bibbona jest wielu naturystów. Opalała się tam nawet słynna włoska piosenkarka Gianna Nannini, a jej zdjęcia z plaży obiegły włoskie gazety.

 

Gdy wjedziemy do Marina di Bibbona, na pierwszym skrzyżowaniu za rondem, należy kierować się w lewo, do samego końca ulicy Strada Provinciale 15b, gdzie znajduje się parking. Parking jest płatny, więc lepiej pozostawić samochód wzdłuż ulicy, tuż przed samym parkingiem. Następnie przechodzimy krótką ścieżką przez las, wchodzimy na plaże i kierujemy się w lewo (czyli na południe). Po 5 minutach zobaczymy coś w rodzaju nieformalnej plaży topless. Królują tam panie, bez górnej części bikini, a kilkaset metrów dalej jest już nieformalna plaża naturystyczna.

 

Z kolei przy drodze SS1 (Aurelia) z Livorno do Castiglioncello na nadmorskich skałach znajduje się nieformalna plaża naturystyczna, gdzie przyjeżdżają tylko panowie. Samochód należy pozostawić przy drodze i zejść ścieżką między krzewami na pobliskie skały.

 

Ostatnie miejsce godne szczególnego polecenia, to plaża “Guvano Beach” w Cinque Terre. Znajduje się ona na trudno dostępnym terenie, przy zejściu z górskiej ścieżki pomiędzy Vernazzą, a Corniglią. Więcej o tej plaży piszemy w dziale o Corniglii.

 

W 2006 roku pod wpływem nacisków Włoskiej Federacji Naturystycznej władze zdecydowały, że plaże nudystów będą odpowiednio oznakowane i w pełni akceptowane przez przepisy prawa. Obecnie – w porównaniu z latami poprzednimi – we Włoszech istnieje stosunkowo dużo plaż naturystycznych oficjalnych, jak i nieformalnych. Wśród najbardziej znanych można wymienić:

  • Bassona (Emilia Romania) – podobno największa naga plaża we Włoszech rozpościerająca się na długości ok. 1 km. Plaża jest częścią trzy kilometrowego Lido di Dante na południu Rawenny. Plaża naturystów w tym miejscu istnieje od kilkuset lat, a prawnie została uregulowana przez lokalne władze w 2002 roku. Wstęp wolny.
  • Capocotta (Lazio) – najbliżej znajdująca się plaża naturystów od Rzymu. Chętnie przyjeżdżają na nią Amerykanie odwiedzający Rzym, u których naturyzm na plaży jest surowo zabroniony. Odcinek plaży dla naturystów ma zaledwie 250 metrów. Plaża jest częścią rezerwatu przyrody, a plażowicze przyjeżdżają tutaj od około 30 lat. W 2000 roku lokalni urzędnicy oficjalnie zaakceptowali odcinek plaży dla naturystów, dodatkowo odpowiednio go zagospodarowując: powstały toalety, prysznice, można wypożyczyć leżaki i parasole, wybudowano bary i restauracje. Wstęp wolny.
  • Guvano (Liguria) – plaża w słynnym regionie Cinque Terre, pomiędzy Corniglią, a Vernazzą. Najszybciej można tu dotrzeć z dworca kolejowego Corniglia. Należy przejść przez dość strome skały wzdłuż wybrzeża. Wstęp: 5 euro.
  • Lido di Venezia (Wenecja) – odcinek plaży naturystycznej znajduje się na wyspie, w pobliżu słynnych, romantycznych kanałów. Można tam dotrzeć tramwajem wodnym. Wstęp wolny, plaża jest szeroka i piaszczysta.
  • Portonovo (Marche) – w nadmorskim kurorcie Portonovo jeden z odcinków plaży przeznaczony jest dla naturystów. Plaża jest wyjątkowo spokojna, ukryta za XIX wieczną wieżą kościoła. Wstęp wolny.
  • Bibbona (Toskania) – plaża naturystyczna znajduje się na południowej stronie Marina di Bibbona w pobliżu Livorno w Toskanii. Wstęp wolny.
  • San Vincezno (Toskania) – oficjalna plaża naturystyczna znajdująca się przy wejściu numer 9. Przy plaży znajdują się bezpłatne prysznice i toalety. Plaża jest oznakowana i ma długość niespełna kilometra.
  • Aquarilli (Wyspa Elba, Toskania) – na Elbie nie ma oficjalnych plaż dla nudystów, ale istnieje wiele ukrytych zatoczek, które wykorzystują fani nagiego plażowania. Większość z zatoczek dostępna jest wyłącznie łodzią i znajduje się na południu wyspy. Wstęp wolny.
  • Costa Verde (Sardynia) – wybrzeże Costa Verde na Sardynii nie jest w oficjalnym wykazie plaż naturystycznych, ale wybrzeże jest bardzo długie, szerokie i mało tłoczne. Nudyści odchodzą w głąb plaży, gdzie nie ma ich w zasięgu wzroku i korzystają z uroków plaż Sardynii. Wstęp wolny.
  • Costa dei Barbari (Friuli Wenecja Julijska) – plaża w pobliżu Triestu, przy miastach Sistiana i Duino.

Centra naturystyczne we Włoszech

Le Betulle (Piemont)

Via Lanzo 33, 10040, La Cassa (TO) 
Telefon: +39 011 9842819, Fax: +39 011 9842962 

Campeggio Naturista Costalunga (Liguria)

Località “Palo”, Sassello (Savona)
Telefon: +39 019 2054485

Centro Naturista Cà le Scope (Emilia Romagna)

Località San Martino/La Quercia, 40043 Marzabotto (Bologna)
Telefon: +39 051 932328, Fax: +39 051 932328 

Camping Classe (Emilia Romagna)

Via Catone, Lido di Dante (Lidi Sud), 48020 Lido di Dante (Ravenna)
Telefon: +39 0544 492005, Fax: +39 0544 492058 

Agriturismo Terranera (Toscana)

Loc. Montenero d’ Orcia 58040 GR
Telefon: +39 3387816022, Fax: +39 0564954210

Club Le Peonie (Sardegna)

Località Monteviore, 08022 Dorgali (Nuoro)
Telefon: +39 0784 93 362 

Naturist Club Parco del Gargano (Puglia)

Contrada Canneto 71012 Rodi Garganico (FG)
Telefon: +39 0884 966 149

Camping Village Club Pizzo Greco (Calabria)

Località Fratte Vecchie, 88841 Isola di Capo Rizzuto (KR)
Telefon: +39 0962 791771, Fax: +39 0962 792249

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Booking.com
Booking.com