Strona główna -> Emilia-Romania -> Rimini – co warto zobaczyć? Plaże, atrakcje, polecane hotele, restauracje i bary

Rimini – co warto zobaczyć? Plaże, atrakcje, polecane hotele, restauracje i bary

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 12 komentarzy 151,7 tysięcy wyświetleń
Rimini - największy włoski kurort. Gdzie spać, co warto zobaczyć? Plaże, atrakcje, wycieczki na miejscu

Rimini jest najpopularniejszym kurortem wakacyjnym we Włoszech i jednym z najbardziej znanych nad całym Adriatykiem. Skupia w sobie wszystkie zalety i wady turystycznego konglomeratu. W lipcu i sierpniu są tu tłumy Włochów, turyści z całej Europy, gwiazdy włoskiej telewizji, a także szkolne kolonie i wycieczki objazdowe. Rimini w dzień tętni życiem na kilkunastokilometrowej, szerokiej, piaszczystej plaży, a nocą hucznie imprezuje. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Gdzie spać, gdzie są darmowe plaże, ile kosztują plaże płatne, gdzie dobrze zjeść i co warto zobaczyć w samym Rimini i bliskiej okolicy? Zapraszam do mojego przewodnika.

W Rimini – wbrew pozorom – można naprawdę świetnie wypocząć. Jeśli ktoś poszukuje typowego, wakacyjnego kurortu, to miasto jest dla niego stworzone. Rimini rozciągnięte jest na dużym obszarze, nie ma wyraźnego, jednego centrum, więc życie toczy się równomiernie we wszystkich częściach miasta wzdłuż plaży.

Największym atutem jest szeroka, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do Adriatyku. Morze jest w tym rejonie czyste i ciepłe, chociaż z uwagi na piaszczyste dno i pływające w Adriatyku skorupiaki kolor morza nie jest tak przejrzysty jak na wybrzeżach, gdzie plaże są żwirowe lub skaliste. Jeśli szukasz krystalicznie czystego morza – jak z katalogu – to pojedź trochę dalej na południe do Sirolo.

Polecane hotele i apartamenty w Rimini (także z wyżywieniem)

W największym kurorcie Włoch konkurencja jest tak duża, że nadmorskie hotele są tu najtańsze w całych Włoszech.

  • Hotel Gallia Palace****4-gwiazdkowy hotel w samym centrum, w drugiej linii zabudowy od morza. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości pobyt tutaj to był strzał w dziesiątkę! Hotel znajdował się 100 m od plaży, miał odkryty basen, a rano serwowane były śniadania w formie bufetu. Była możliwość wykupienia obiadokolacji (15 euro od osoby). Pokój był bardzo czysty, miał wifi i całkiem duży balkon z widokiem na morze.
  • Terminal Palace & SPA**** – bardzo dobry hotel znajdujący się tuż przy plaży, w pierwszej linii zabudowy. Poprzez booking można zarezerwować pokój z widokiem na morze ze śniadaniem w formie bufetu i obiadokolacją. Jest tu centrum SPA, sauny, kryty i odkryty basen, wifi. Prywatny parking wymaga dopłaty 15 euro/dzień.
  • Hotel Avenusta* – skromny, ale czysty i znajdujący się tuż przy morzu hotel z życzliwą obsługą. Jeden z najtańszych w kurorcie. Można wykupić noclegi ze śniadaniami i obiadokolacją – za 2 osoby w czerwcu cena to około 1700 zł za cały pobyt. Idealny, jeśli zależy Ci, aby było tanio i nie masz zbyt wielu wymagań.
  • Hotel Genty**** – jeden z najlepszych wyborów w mieście biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Dyrektor hotelu – Stefano służy pomocą wszystkim gościom. Hotel przy samej plaży i przy głównej promenadzie, blisko stacji kolejowej. W korzystnej cenie wychodzą pokoje 2-osobowe z balkonem, śniadaniem i obiadokolacją. Są także 4-osobowe apartamenty rodzinne.
  • Residence Sottovento*** – rezydencja znajduje się nieco dalej historycznego centrum Rimini i dalej od głównych atrakcji, ale za to blisko plaży. Jest tu luźniej na plaży, łatwiej zaparkować, nawet ceny w restauracjach zdawały mi się niższe. Wybraliśmy studio 4 osobowe z frontowym widokiem na morze. Nieco tańsze były apartamenty z balkonem od strony ogrodu. W apartamencie był aneks kuchenny i wifi. Wszystko nowe, dobrze utrzymane i czyste.
  • Residence Frontemare** – rezydencja z 3, 4 i 6 osobowymi apartamentami z kuchnią i prywatną łazienką. Obiekt ma swoje lata, ale jest czysto, a widok na morze jest fenomenalny. Przy rezerwacji zwróć uwagę, który apartament wybierasz. Te droższe mają frontowy widok na morze (i są najlepsze), te tańsze mają albo widok boczny albo nie widać z nich morza. Apartamenty są klimatyzowane i mają wifi. Bezpłatny parking dla gości (to ważne!).
  • Residence I Girasoli – świetnie oceniana rezydencja, która posiada apartamenty z kuchnią 2, 4 i 6 osobowe. W sezonie jest odkryty basen, plac zabaw dla dzieci, apartamenty są czyste, jest wifi, blisko do morza. Fajnie i niedrogo.

Rimini to zdecydowanie nie jest miejsce dla osób, które szukają kempingów. Tu jest ich niewiele. Kempingowe zagłębie Włoch to okolice Cavallino (tuż obok Wenecji), ewentualnie region Marche nad Adriatykiem i Toskania nad Morzem Tyrreńskim. W Rimini królują hotele i wakacyjne apartamenty.

W dziale noclegi we Włoszech polecamy inne nasze sprawdzone miejsca we Włoszech, a w dziale wybrzeże Adriatyku znajdziesz najciekawsze hotele, kempingi i apartamenty nad Adriatykiem, które polecam moim Czytelnikom. Więcej noclegów w Rimini znajdziesz na mapie poniżej:

Booking.com

Rimini – plaża, plażowa moda i klimat kurortu

Plaża w Rimini to swoista rewia mody. Włoska młodzież chętnie wybiera to miejsce na swoje wakacyjne szaleństwa. Można tu więc podziwiać piękne Włoszki w jeszcze piękniejszych strojach kąpielowych. Nic więc dziwnego, że co roku włoska firma Calzedonia właśnie tutaj prezentuje całemu światu swoją nową kolekcję.

W Rimni wszystko miesza się ze sobą, co wpływa na atmosferę kurortu. Rodzinne pensjonaty i topless na plaży. Dyskoteki do rana i biegające dzieci z wiaderkami. Moda plażowa, która zalewa cały kraj i włoscy emeryci, którzy przyjeżdżają tu co roku od dziesięcioleci. To miejsce dla każdego, w którym niemal każdy czuje się dobrze.

bezpłatna plaża w Rimini w sąsiedztwie Piazzale Boscovich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bezpłatna plaża w Rimini w sąsiedztwie Piazzale Boscovich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poza pięknymi dziewczynami, plaże Rimini oferują także zaplecze dla rodzin z dziećmi. Począwszy od przebieralni i pryszniców z czystymi toaletami, poprzez dziesiątki fontann i placów zabaw wzdłuż i na plaży, aż po atrakcje w wodzie i całodniową ochronę ratowników morskich. Na plażach znajdują się także boiska do gry w siatkówkę i bezpłatnie dostępne sprzęty do ćwiczeń. Jeśli jedziesz z małymi dziećmi to Rimini będzie idealne, chociaż bardziej na północy Włoch są Lido di Jesolo, Bibione i Caorle – także chętnie wybierane przez rodziny z maluchami.

Marina Grande, nowoczesny port jachtowy w centrum kurortu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina Grande, nowoczesny port jachtowy w centrum kurortu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czy Rimini ma jakieś wady? Tak, niestety większość plaż jest płatnych. Za dwa leżaki i parasol na cały dzień trzeba zapłacić około 15 euro (poza sezonem taniej). Leżaki w pierwszym rzędzie od morza kosztują 20 lub nawet 25 euro za 2 łóżka + parasol.

Najwięcej plaż bezpłatnych znajduje się w centrum, w pobliżu słynnej karuzeli widokowej w sąsiedztwie Piazzale Boscovich oraz częściowo w dzielnicy San Giuliano. W pozostałych częściach miasta plaże darmowe znajdują się co kawałek, ale do niemal każdego rodzaju zakwaterowania, serwis plażowy jest zazwyczaj dodawany w cenie noclegu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Rimini to ulubiony kurort gwiazd i celebrytów

Tutejsze plaże odwiedzane są przez gwiazdy włoskiej telewizji, za którymi podążają paparazzi. Kolorowa prasa co roku pełna jest zdjęć z Rimini. Tylko w ostatnim roku topless opalały się tutaj (wzbudzając po raz kolejny sensację w prasie brukowej) Rosy Dilettuso (zwyciężczyni jednego z reality show), Elisabetta Canalis (włoska prezenterka telewizyjna i aktora), Stefania Orlando (włoska piosenkarka i prezenterka telewizyjna) i kilka innych włoskich gwiazd. Dwa lata temu to właśnie na plażach Rimini prasa zauważyła, że celebrytki po piasku zaczynają chodzić… w szpilkach. Kilka dni później „nowy zwyczaj” przeniósł się na przeciwległą część Włoch do plaż w Forte dei Marmi w Toskanii i na Sardynię.

Obecność celebrytów w Rimini odkłamuje popularny mit, że do Rimini nie warto przyjeżdżać. Kurort to nie tylko dziesiątki hoteli i apartamentowców, ale też wysoki standard plaż, rozsądne ceny noclegów, a latem mnóstwo atrakcji – niemal każdego wieczoru coś się tutaj dzieje.

Restauracje oraz street food w Rimini – gdzie dobrze zjeść?

Jeśli to Twoje pierwsze wakacje we Włoszech to pamiętaj, że restauracje i pizzerie otwarte są dwa razy w ciągu dnia. Zazwyczaj między 12:00, a 14:30 i od godziny 19:00. Oczywiście plażowe bary czynne są przez cały dzień, ale poza tymi godzinami kuchnia nie pracuje i dostępne są tylko drobne przekąski.

Gdzie zjeść w centrum Rimini? Oto kilka sprawdzonych miejsc:

  • Taverna il Trabuccoprzy samej plaży, w północnej części miasta pod adresem Viale Paolo Toscanelli 156 znajduje się świetna restauracja specjalizująca się w rybach i owocach morza. My zamówiliśmy to, czego nie mamy w Polsce: grigliata mista di pesce (różne grillowane ryby), klasyczne fritto misto (porcje są duże) i linguine alle vongole. Ceny przeciętne, dania pyszne, świetna obsługa. Coperto 2 euro, woda 2 euro. Dania główne po 12-16 euro.
  • Luna Rossa Ristorante – tę restaurację polecam Ci jeśli spędzasz wakacje po drugiej stronie centrum Rimini. Znajdziesz ją przy plaży numer 100 (Bagno 100). Łatwo zapamiętać 🙂 Tutaj także specjalizują się w rybach i owocach morza, ale są też pasty i pierożki, z których słynie Emilia-Romania. Warte spróbowania są ravioli ai crostacei (pierożki ze skorupiakami). Bardzo dobre desery. Ceny: 2 euro coperto, 2,50 euro woda, 6 euro 1/2 l wina, dania gorące od 8,50 do 16 euro, ale przeciętnie po 12 euro.
  • La Brasserie – nieco poza turystycznymi rewirami przy Via Lagomaggio 136 znajdziecie jedną z najlepszych pizzerii w mieście. To miejsce, w którym stołują się przede wszystkim mieszkańcy. Pizza od 5 do 9,5 euro. Poza znakomitą pizzą znajdziesz tutaj lokalne piwa i wyśmienite desery.
  • La Piada del Centro – w ścisłym centrum Rimini, w sąsiedztwie Mercato Coperto przy Via Castelfidardo 60 znajduje się najlepsza piadina w mieście. To charakterystyczny dla regionu Emilia-Romania placek z pszennej mąki z nadzieniem (z wędliną, ze szpinakiem i zapiekanym serem, z warzywami, z mozzarellą, grzybami i pomidorami itp.). Szybko, tanio, bardzo gościnnie. Ceny średnio od 4 do 6 euro.
  • Piadineria Bar Rondine dalla Meris – najlepsza piadina przy plaży w Rimini. Bar znajduje się przy plaży Bagno Chiara 130 i ma długą tradycję. Znajdziecie tu też inne przekąski i proste dania z makaronem lub owocami morza. To także fajne miejsce na wieczornego drinka.
  • Pane Vino & Baghino – tutaj znajdziecie ogromne burgery we włoskim wydaniu i porchettę. Mały lokal, zazwyczaj wieczorami wszystkie stoliki są tu zajęte. Burgery w cenach od 5 do 10 euro w zależności od dodatków. Frytki 2,50 – 3 euro w zależności od rodzaju. Woda 1 euro, piwo 3,50 – 5 euro. Tanio, szybko i w fajnym towarzystwie! Jeden minus. Knajpa znajduje się przy Via Dario Campana 121, dość daleko od plaży, ale można to połączyć z wieczorną wycieczką do dzielnicy San Giuliano.

Życie nocne w Rimini – spacery, koncerty, dyskoteki i kluby nocne

karuzela La Ruota Panoramica w centrum Rimini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
karuzela La Ruota Panoramica w centrum Rimini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po zmroku w centrum kurortu przy plaży zwraca uwagę oświetlona La Ruota Panoramica, nazywana też „Okiem miłości w Rimini”. Diabelski młyn otwarty jest codziennie od czerwca do września. Koło ma 42 przeźroczyste kabiny i pozwala osiągnąć wysokość 55 metrów, z której widać wybrzeże regionu Emilia-Romania – od Gabicce po Cesenatico. Przy dobrej pogodzie widać nawet oddalone o 20 km San Marino.

Diabelski Młyn w czasie wakacji czynny jest od 10:00 do 23:00. Bilet kosztuje 9 euro, ulgowy 6 euro (dla dzieci do lat 10). Bilet rodzinny 2+2 w cenie 26 euro.

W czasie wakacji po kolacji na plaży i w jej pobliżu organizowane są huczne dyskoteki. W dużej części dyskoteki są prowadzone przez DJ-ów lub zespoły grające na żywo. Muzyka disco miesza się z włoskimi przebojami, a na piasku migają kolorowe reflektory. Do godzin porannych czynne są setki pubów i barów w turystycznym centrum. Prawie wszystkie lokale mają swoje stoliki na zewnątrz. Można odnieść wrażenia, że lokale te czynne są całą dobę, a pustoszeją dopiero rano, gdy obsługa je sprząta.

sierpniowy wieczór w dzielnicy Marina Centro w Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sierpniowy wieczór w dzielnicy Marina Centro w Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdzie są najlepsze imprezy w Rimini. Trzy miejsca, które nocą tętnią życiem:

  • Carnaby Club – Viale Brindisi 20, blisko plaży. Otwierają zazwyczaj o 22:00. Lokal ma trzy piętra. Łatwo go poznasz po żółtym VW Garbusie zawieszonym nad wejściem. Drinki po 5 i 7 euro.
  • Coconuts – Lungomare Claudio Tintori 5. W samym centrum, po sąsiedzku z Diabelskim Młynem, który widać z daleka. Coconuts otwarty jest od 18:00. Fajna przestrzeń, w większości na świeżym powietrzu. Tutaj drinki są droższe.
  • Pepenero Cabaret – Via Luci del Varietà 4. To klub tylko dla dorosłych z tańczącymi dziewczynami w seksownej bieliźnie lub stroju topless. Niektórzy uważają, że jeden z najsłynniejszych klubów nocnych we Włoszech. Często odbywają się tu wieczory kawalerskie, urodziny, a nawet imprezy rozwodowe. Sam klub reklamuje się jako miejsce, w którym wizyty nie zapomni się do końca życia.

Kurort przyjazny turystom

Regularnie – niemal co roku – Rimini otrzymuje tytuł „Miasta z uśmiechem„. Tytuł przyznawany jest na podstawie ankiet wypełnianych przez turystów z całych Włoch. Urlopowicze cenili sobie w Rimini poziom obsługi, jakość dań w tutejszych restauracjach, życzliwość personelu hotelowego i obsługę na plażach. W plebiscycie na drugim miejscu – za Rimini – znalazły się miasteczka Wybrzeża Amalfi i okolic (Capri, Sorrento i Amalfi), a na trzecim miejscu Forte dei Marmi (leżące w Toskanii). Na kolejnych miejscach była Taormina (Sycylia) i Lido di Jesolo (górny Adriatyk).

Ciekawostką jest fakt, że wielu Włochów do Rimini przyjeżdża od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Włosi, całymi rodzinami, co roku wybierają te same hotele, gdzie są traktowani jak członkowie rodziny. Największy tłok panuje tu w sierpniu w okolicach Ferragosto. Włosi masowo wyjeżdżają wówczas na wakacje, a małe sklepy, biura i rodzinne firmy bywają wówczas przez dwa tygodnie zamknięte. Dlatego w sierpniu w hotelach w Rimini ceny są najwyższe. Dużo tańszy jest pierwszy tydzień września, gdy wciąż jest znakomita pogoda na plażowanie.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Co jeszcze warto zobaczyć w Rimini? Gotowa trasa zwiedzania centrum

Jeśli będziesz tu na wakacjach, koniecznie zobacz starówkę. Jest naprawdę urokliwa, chociaż nowoczesna zabudowa wzdłuż morza mogłaby sugerować, że całe miasto utrzymane jest we współczesnym stylu. Najprzyjemniej spaceruje się pomiędzy Piazza Cavour, a Piazza Tre Martiri. To właśnie w obrębie tych placów i sąsiednich ulic znajdują się markowe butiki, sklepy z biżuterią, zegarkami i perfumami. Chętnie zakupy robią tu przybysze z Rosji, ale nawet jak na polskie warunki wiele markowych rzeczy można kupić taniej.

Historyczne centrum Rimini możesz zwiedzić tzw. Trasą Rzymską (szczegóły na mapie powyżej):

  1. Łuk Augusta – najstarszy łuk zachowany w północnych Włoszech, wyznaczający wstęp do miasta dla osób przybywających z Flaminio, trasy wyznaczonej przez konsula Flaminio w 220 r. p.n.e., łączącej Rzym z Rimini. Łuk wzniesiono w 27 r. p.n.e.
  2. Porta Montanara – pochodzi z I wieku p.n.e. Zaokrąglony łuk, wykonany z bloków piaskowca, był jednym z dwóch otworów bramy umożliwiających wstęp do miasta tym, którzy przybywali z Via Aretina.
  3. Plac Trzech Męczenników (Rynek/Forum) – na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii komunikacyjnych. W pobliżu obecnego Placu Trzech Męczenników znajduje się Forum.
  4. Rimini Caput Viarum – trasa multimedialna i interaktywna.
  5. Most Tyberiusza Most – zbudowany z kamienia istryjskiego w 21 r. n.e. Rozciąga się na długości ponad 70 m na 5 łukach spoczywających na masywnych filarach. Most, będący punktem początkowym Via Emilia i Via Popilia, wyróżnia się projektem inżynieryjnym i architektonicznym.
  6. Muzeum Miejskie.
  7. Dom Chirurga (Domus del Chirurgo) – obszar archeologiczny otwarty dla zwiedzających, ponad 700 m2 przedstawiających 2000 lat historii miasta.
  8. Rzymski amfiteatr – konstrukcja amfiteatru pochodzi z II wieku n.e.

Rimini możesz zwiedzić też trasą od średniowiecza do renesansu:

  1. Świątynia Malatesty – Sigismondo Pandolfo Malatesta w połowie XV wieku przekształcił istniejący wcześniej budynek w uroczyste formy zaprojektowane przez Leona Battistę Albertiego, które czynią go arcydziełem epoki Renesansu. Wewnątrz można podziwiać krucyfiks autorstwa Giotta. Matteo de’ Pasti i Agostino di Duccio działali z niemalże malarską wrażliwością przy marmurowym pokryciu sześciu bocznych kaplic.
  2. Kościół Sant’Agostino – pod względem wielkości oraz zgromadzonych w nim skarbów sztuki jest jednym z najważniejszych kościołów w mieście.
  3. Zamek Sismondo lub Rocca Malatestiana – niedawno zakończono prace konserwatorskie nad przywróceniem obwodu starożytnej fosy i murów miasta oraz przebudowę placu z widokiem na zamek noszący jego nazwę.
  4. San Fortunato – kościół z 1418 r., wznoszący się na wzgórzu Covignano, który pod nazwą Santa Maria in Scolca był opactwem Oliwetów zbudowanym na ruinach istniejącego tu wcześniej zamku.
  5. Plac Cavour, Pałace dell’Arengo i Podestà, Fontanna Szyszki (Fontana della Pigna) – Plac Cavour już od średniowiecza odgrywał główną rolę. Na plac wychodzą trzy budynki. Najstarszy z nich to Pałac dell’Arengo, zbudowany w 1204 r., pod którego szerokim portykiem miał swoją siedzibę wymiar sprawiedliwości, a w ogromnej sali na pierwszym piętrze, z oknami arkadowymi, miały miejsce zgromadzenia gminne.
  6. Muzeum Miejskie – sekcja Średniowiecza i Renesansu.

Klimatyczna dzielnica San Giuliano

Ostatnim punktem obowiązkowym na mapie Rimini jest klimatyczna dzielnica San Giuliano. Do tej historycznej dzielnicy wchodzi się przez liczący 2000 lat Most Tyberiusza. W San Giuliano odkryjesz małe, kolorowe kamieniczki, donice z kwiatami rozstawione wzdłuż ulic, spokojny rytm życia i kilkanaście przytulnych barów i restauracji. Tutaj w ogóle nie czuć, że jesteśmy w hucznym Rimini. Tak blisko od utartych szlaków turystycznych można znaleźć tak uroczy zakątek.

Dzielnica San Giuliano to miejsce, w którym zachowały się nadal autentyczne tradycje, w których żyły wybitne osobistości Rimini, w których nadal można skosztować tradycyjnych romańskich potraw. Borgo San Giuliano, powstała około 1000 r. i była starożytną dzielnicą rybacką. Warto przejść się jej wąskimi uliczkami, wśród pastelowych murów niskich domów. Pełno tu charakterystycznych dla włoskich wiosek donic z kwiatami, ale są też liczne murale. Panuje tutaj niezwykła cisza, ponieważ cała strefa jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Rimini jest naprawdę tanie!

plaża w Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Od kilkunastu lat obserwujemy ceny noclegów na wybrzeżu Adriatyku. To właśnie w Rimini można znaleźć najtańsze hotele i wakacyjne apartamenty. Sprzyja temu przede wszystkim ogromna konkurencja i wielka baza noclegowa miasta. Znaczenie drożej jest w kurortach górnego Adriatyku. Wprawdzie jadąc z Polski do Rimini zapłacisz trochę więcej za paliwo i autostrady, niż kierując się w pobliże Wenecji, ale jednocześnie oszczędzisz na noclegach i restauracjach, a morze w tym miejscu jest nieco cieplejsze. Pogoda w Rimini także jest mniej kapryśna niż na północy.

Będąc w Rimini koniecznie należy poświęcić jedno popołudnie na wycieczkę do pobliskiego San Marino – to zaledwie 20 km od miasta. Więcej o San Marino przeczytasz w oddzielnym artykule.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Rimini – położenie

Rimini leży mniej więcej na pograniczu północnego i środkowego wybrzeża Adriatyku. Na co dzień mieszka tutaj 145 tys. mieszkańców, ale w wakacje jest tu nieporównanie więcej osób. Od polskiej granicy do Rimini – najkrótszą trasą – jest ok. 1100 km. 

Miasto szczyci się szerokimi, piaszczystymi plażami, które słynne są w Europie od dziesiątek lat. Zejście do morza jest tu łagodne, a klimat typowo śródziemnomorski. W lipcu i sierpniu rzadko zdarzają się opady deszczu. Przepięknie jest także w czerwcu i we wrześniu.

Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rimini – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

W Rimini najważniejsze są oczywiście plaże, bary, restauracje, dyskoteki, nadmorska promenada, ścieżki rowerowe, molo i deptaki wzdłuż wybrzeża. Warto jednak zajrzeć też na stare miasto i do kolorowej dzielnicy San Giuliano. Można też odwiedzić jeden z okolicznych parków rozrywki – należą one do najlepszych we Włoszech.

Plaże w Rimini

Wzdłuż 15-kilometrowej plaży, od Torre Pedrera do Miramare, występuje po sobie 250 kąpielisk usianych boiskami do siatkówki plażowej, koszykówki plażowej, piłki plażowej i tenisa plażowego, grami dla dzieci oraz basenami. Obecne są również doskonale wyposażone siłownie na świeżym powietrzu. W Rimini jest niewiele plaż bezpłatnych, ale można takie znaleźć po krótkim spacerze. Najlepiej od razu zarezerwować nocleg z serwisem plażowym. Duża część hoteli i apartamentów oferuje do zakwaterowania dwa leżaki i parasol. Dwa duże odcinki plaży bezpłatnej znajdują się w samym centrum w sąsiedztwie Piazzale Boscovich. W dalszej części miasta kilometrami ciągną się plaże hotelowe i płatne – z małymi przerwami na odcinki darmowe. Wbrew pozorom plaże bezpłatne w Rimini nie ustępują wiele plażom płatnym. Nawet na plażach darmowych są ratownicy morscy oraz infrastruktura w postaci pryszniców, a piasek jest czysty. W sierpniu może być kłopot ze znalezieniem większej przestrzeni dla siebie na plażach darmowych. Nawet jeśli plaża jest płatna, to może rozłożyć kocyk albo ręcznik bliżej morza. Na plażach płatnych nie wolno jednak rozkładać własnych parasoli.

jedna z kilkunastu bezpłatnych plaż w centrum Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z kilkunastu bezpłatnych plaż w centrum Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum

Starówka w Rimini w dużej części została zbombardowana w czasie II wojny światowej. Po wojnie została odbudowana z zachowaniem pierwotnego układu ulic i budynków. Stare miasto położone jest poza nadmorskim centrum. Być może dlatego turyści czasem nie wiedzą o jego istnieniu. Jeśli wybierasz się do historycznego centrum, to polecam Ci przede wszystkim odwiedzenie Piazza Cavour oraz spacer Corso d’Augusto w kierunku pobliskiego Piazza Tre Martiri. To najciekawsza część centrum – znajduje się tam najwięcej zabytków, ale także markowych sklepów, barów i restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu. Ponadto w pobliżu starego miasta warto zobaczyć oryginalnie zachowany mur obronny z III wieku oraz Łuk Augusta.

Piazza Cavour, historyczne centrum Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Cavour, historyczne centrum Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Giuliano

Historyczna dzielnica Rimini, do której wchodzi się po liczącym 2000 lat Moście Tyberiusza. W San Giuliano odkryjesz małe, kolorowe kamieniczki, liczne murale, donice z kwiatami rozstawione wzdłuż ulic, spokojny rytm życia i kilkanaście przytulnych barów i restauracji. Osoby opowiadające o tym, że Rimini to tylko hotele i plażowe leżaki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że tuż obok plaży leży urokliwa dzielnica San Giuliano.

Drogi rowerowe w Rimini

Trasy rowerowe w Rimini mają długość około 100 kilometrów. W ostatnich latach obszar przyjazny rowerzystom został w kurorcie znacząco rozbudowany. Na rowerze można jechać wzdłuż wszystkich plaż i kąpielisk z Rimini aż do Riccione. Osoby które wolą jeździć w cieniu, mogą wybrać dłuższą ścieżkę „Zielony pierścień” (Anello Verde), która od Piazzale Kennedy, prowadzi do Palacongressi oraz parku imienia Jana Pawła II, z jeziorem zamieszkanym przez kaczki i łabędzie, poprzez brzeg strumienia Ausa, aż do Mostu Tyberiusza i wioski San Giuliano. Dla miłośników przyrody (oraz roweru górskiego) najpiękniejszą trasą jest ta biegnąca wzdłuż koryta rzeki Marecchia. Szczegóły tras rowerowych w Rimini znajdziesz na mapie poniżej (kliknij, aby powiększy obrazek).

Muzeum Federico Felliniego

Muzeum poświęcone włoskiemu reżyserowi, który urodził się w Rimini. Wewnątrz podziwiać można eksponaty i stroje wykorzystywane w filmach oraz odręczne notatki Felliniego.

Marina Centro i Piazzale Fellini

Marina Centro to miejsce, w którym w 1843 roku został zbudowany pierwszy ośrodek turystyczny. Dziś Piazzale Fellini, wraz z parkiem i fontanną czterech koni, jest centralnym miejscem spotkań w okresie letnim. W czasie wakacji tętni życiem, bywa też scenerią głównych letnich imprez. Zanim Rimini stało się stolicą wakacyjną, przez wieki było ważnym portem. Dziś jego “palata” – jak się mówi w lokalnym dialekcie – jest najbardziej lubianym deptakiem, szczególnie o zachodzie słońca, gdy łodzie rybackie powracają do portu ścigane przez stada mew.

Piazzale Fellini, wraz z parkiem i fontanną czterech koni w Rimini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazzale Fellini, wraz z parkiem i fontanną czterech koni w Rimini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Grand Hotel*****

W Marina Centro najważniejszy jest Grand Hotel, narodowy zabytek w stylu liberty oraz mityczne miejsce dorastania Felliniego, uwiecznione w tragikomedii „Amarcord”. Grand Hotel to wciąż jeden z najlepszych hoteli w mieście, a na pewno hotel z najpiękniejszą historią w Rimini. Aktuale ceny za pokój możesz sprawdzić tutaj.

Mirabilandia

Największy we Włoszech park rozrywki. Położony jest 40 km na północ od Rimini w miejscowości Savio. Największą atrakcją parku jest zbudowana w 2008 roku kolejka iSpeed (wcześniej była w tym miejscu inna kolejka). Dodatkowo znajdują się tu mniejsze kolejki, atrakcje wodne, szynowe, samochodowe, atrakcje z Krainy Majów, strefa zabaw dla małych dzieci, tradycyjne wesołe miasteczko oraz park wodny ze sztuczną plażą.

Aqua Fan Riccione

Park Wodny w Riccione (w pobliżu Rimini) częściowo stworzony jest w stylu kreskówek z Carton Network. W aquaparku znajdują się liczne zjeżdżalnie wodne. Na niektórych z nich można rozwinąć prędkość ponad 60 km/h. Dużą atrakcją jest Riviera Run – to 200-metrowa zjeżdżalnia, po której spływa się na gumowym kole.

Dyskoteka Carnaby

Jedna z najstarszy dyskotek we Włoszech, założona w 1968 roku, znajduje się w dzielnicy Miramare, przy Viale Brindisi 20. Carnaby jest najbardziej cenioną dyskoteką w mieście. Nad wejściem do klubu znajduje się pomarańczowy Volkswagen Garbus. W klubie często pojawiają się znani włoscy DJ-e. Dyskoteka składa się z trzech poziomów – na każdym jest inny typ muzyki. Na pierwszym poziomie można bawić się w rytm muzyki R&B i Hip Hop. Na środkowym rządzi muzyka dance, house i electro. Najwyższy poziom to mekka fanów muzyki disco z lat 70, 80 i 90.

Historia

Już ponad 200 lat p.n.e. w Rimini pojawiła się pierwsza ludzka osada. W 359 r. n.e. w mieście odbył się sobór chrześcijański. W przeszłości krzyżowały się tutaj dwa ważne szlaki tranzytowe. Via Flamina biegnąca z Rzymu na północ Włoch docierała właśnie do Rimini. Tutaj swój bieg rozpoczynała Via Emilia biegnąca od Rimini na północny zachód.

W średniowieczu Rimini było częścią Państwa Kościelnego. Od 1150 r. miastem rządziła rodzina Malatestów. Przez kilkaset lat starali się oni oderwać miasto od Watykanu i utworzyć tutaj własne księstwo. Najsłynniejszym Malatestą był Sigismondo (żyjący w XV wieku), awanturnik z trudnym charakterem, był ekskomunikowany przez papieża Piusa II. Jego syn, który także rządził miastem, był cenionym renesansowym władcą, stawianym za wzór w innych częściach Włoch. Niestety także popadł w konflikt z papieżem i został osadzony w więzieniu.

W czasie II wojny światowej 95 proc. powierzchni miasta zostało doszczętnie zniszczone. Starówkę udało się uratować, ale mimo wszystko miasto sprawia dziś wrażenie nowoczesnego. Gigantyczny kompleks plaż i hoteli ciągnący się wzdłuż wybrzeża został wybudowany w latach pięćdziesiątych XX w. Od tego czasu Rimini jest najlepszym miejscem we Włoszech na wakacyjne szaleństwa.

Ciekawostką jest fakt, że w 1920 r. w Rimini urodził się słynny włoski reżyser Federico Fellini. W 2003 r. w mieście otworzono muzeum poświęcone jego twórczości. Na cześć Felliniego nazwano też międzynarodowy port lotniczy w Rimini.

Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rimini, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Rimini?

Rimini położone jest przy autostradzie A14. W czasie wakacji, szczególnie w soboty autostrada bywa zakorkowana.

Przykładowo z Warszawy do Rimini jest nieco ponad 1500 km w jedną stronę, jeśli wybierzesz podróż przez Czechy i Austrię. Należy pamiętać, że zarówno w Czechach, jak i w Austrii za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. We Włoszech płaci się w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Zobacz więcej:

Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić na opłatach autostradowych i przy okazji na paliwie, to jadąc przez Włochy zjedź z autostrady A4 już na węźle Venezia Est (Wenecja Wschód). Następnie kieruj się nadmorską drogą krajową, która jest bezpłatna w stronę miasta Ravenna, a stamtąd do Rimini. Jadąc autostradą trzeba zrobić koło jadąc przez Bolonię. Czasowo podróż autostradą jest szybsza, ale w wypadku podróży do Rimini zyskuje się niewiele.

Komunikacja miejska

W lipcu 1939 r. w Rimini uruchomiono linię trolejbusów, która funkcjonuje do dziś. Linia łączy Rimini z Riccione Terme.

Lotnisko w Rimini

Główny port lotniczy w Rimini położony jest ok. 8 km od centrum.

Miasta partnerskie

  • Seraing (Belgia)
  • Francja Saint-Maur-des-Fossés (Francja)
  • Soczi (Rosja)
  • Senegal Ziguinchor (Senegal)
  • Fort Lauderdale (Stany Zjednoczone)
  • Yangzhou (Chińska Republika Ludowa)
  • Dżibuti Dżibuti (Dżibuti)
  • Linköping (Szwecja)
  • Playa del Carmen (Meksyk)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

12 komentarzy

Beata 10 października 2023 - 07:14

Świetnie ! – wyczerpująco, wszechstronnie i profesjonalnie, o to mi chodziło. Córka właśnie wraca z Rimini z turnieju karate i nie zdążyła sprawdzić wszystkiego, co widziała, więc tu trafiłyśmy idealnie. Dziękujemy Panie Łukaszu, i jak to mówią anglosasi – dobra robota. Wszystkiego dobrego dla Pana i całej rodziny

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 października 2023 - 21:08

Bardzo dziękuję za miły komentarz! Państwu również życzę wszystkiego dobrego! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 30 sierpnia 2023 - 08:45

Wielkie dzięki za artykuł i informacje, wybieramy się tam na kilka dni z partnerem. Mam pytanie dotyczące poruszania się samochodem, a właściwie jak to wyglada z parkowaniem w mieście. My akurat będziemy pod koniec września od niedzieli do czwartku

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 14:28

Hej,

Z parkowaniem w Rimini zazwyczaj nie ma problemu za wyjątkiem sierpnia (gdy jest najwyższy sezon) i dni, w których są jakieś koncerty czy wydarzenia w Rimini. Pod koniec września miejsce parkingowe znajdziecie dość łatwo, chociaż najlepiej byłoby zarezerwować hotel lub apartament, który oferuje prywatny parking.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paulina 27 lipca 2022 - 22:30

Bardzo przydatny artykuł ! Wybieramy się początkiem sierpnia do Rimini:), w tamtym roku byliśmy w Wenecji i również korzystałam z waszego bloga, dzięki czemu mogłam fajnie zaplanować każdy dzień pobytu:) Bardzo ważne jak dla mnie są porady odnośnie jedzenia. Faktycznie trudno znaleść dobrą i niedrogą restauracje, a u Was jest to super opisane 😉 pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 lipca 2022 - 09:44

Dziękujemy za miłe słowa! 🙂

Odpowiedz
Marek 8 listopada 2021 - 09:56

Dziękuję za ten artykuł. Rimini omijaliśmy przez ostatnie lata, ale chyba czas wreszcie i tam pojechać. Znam dobrze włoskie wybrzeże. Od strony Adriatyku jesteśmy tam każdego lata. Kempingi od Grado, poprzez Cavallino aż po region Marche! Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Patrycja 9 maja 2022 - 13:06

Witam. Jedziemy pierwszy raz do Rimini.
Artykuł rewelacja, dziękujemy.
Chciałabym tylko dopytać co do plaży.
Mamy apartament blisko plaży miramare ale niestety bez serwisu plażowego 🙁
Czy mimo to możemy rozłożyć sobie kocyk bliżej morza bez dodatkowych opłat??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 17:05

Co kawałek są bezpłatne plaże (na Google Maps zazwyczaj podpisane jako „Spiaggia Libera”). Na pewno jest taka plaża w okolicy Waszego hotelu. Tam możecie rozłożyć ręczniki, parasol itp. Natomiast na płatnych plażach (tam gdzie są rozstawione płatne leżaki) zazwyczaj można położyć się na ręczniku przy samym morzu (czyli w tej strefie między morzem, a leżakami). Jednak wówczas nie można wbijać parasola. Radzę jednak podejść do bezpłatnej plaży. W tamtym rejonie one nawet są strzeżone przez ratowników (w sezonie).

Odpowiedz
Patrycja 14 maja 2022 - 15:19

Dziękuję za pomoc.
Jeszcze tylko jedno pytanko. Znalazlam na jednej stronie cennik plaż płatnych. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale czy możemy wykupić jeden leżak bez parasola na tydzień za 30 euro i całą naszą 4 możemy korzystać z plaży?? Rozumiem że bez parasola i tylko jeden leżak ale chodzi mi o miejsca sanitarne.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:46

Zazwyczaj cena 20-30 euro dotyczy dwóch leżaków i parasola (jeden leżak w Rimini na pewno tyle nie kosztuje). One są tak porozstawiane parami. Wówczas moglibyście korzystać całą rodziną. Też mamy dwójkę dzieci i wykupujemy dwa leżaki tylko dla siebie. Dzieci rzadko siedzą z nami, zazwyczaj bawią się na piasku 🙂

Marta M. 2 września 2021 - 09:05

Znakomita relacja. Miejsce takie sobie opisaliście w takich sposób, że aż znów chce się tam jechać. Byliśmy w Rimini tylko 3 dni – wypoczynek na plaży w drodze do regionu Marche. Nie mieliśmy pojęcia o zabytkowej dzielnicy, o starówce, wstyd się przyznać, ale przegapiliśmy nawet San Marino.

Odpowiedz