Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ravenna / Rawenna

prowincja: Ravenna, region: Emilia-Romania, Włochy

Mało znana Ravenna – w Polsce określana nieco inaczej, jako Rawenna – to jedno z trzech najważniejszych miast regionu Emilia-Romania w północnych Włoszech. Wśród turystów Ravenna słynie przede wszystkim za sprawą cudownych kościołów, a konkretnie ich wnętrz zdobionych prześlicznymi mozaikami. Z kolei dla dzieci i młodzieży, która tutaj przyjeżdża najważniejszy jest park rozrywki Mirabilandia, położony na przedmieściach tego historycznego miasta.

 

Najważniejszym zabytkiem miasta wydaje się być Bazylika św. Witalisa (po włosku to po prostu San Vitale). Wybór najważniejszego zabytku jest trudny, ponieważ jest ich tu wyjątkowo wiele. Jednak Bazylika św. Witalisa, która została wzniesiona w 525 r., to jeden z ośmiu zabytków w świecie, którego mozaiki uznaje się za bezcenne. Taką decyzję podjęło UNESCO wpisując bazylikę z Ravenny na Listę Światowego Dziedzictwa. Mozaiki w tutejszej bazylice pochodzą z V i VI wieku. To czasy, gdy Ravenna była jednym z najwspanialszych miast ówczesnej Europy.

 

Bazylikę San Vitale znajdziemy na starym mieście, przy Via San Vitale. W 2018 r. odwiedzanie bazyliki było możliwe pomiędzy 9:30, a 17:00.

Piazza del Popolo, Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Popolo, Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zaledwie 5 minut spacerem od Bazyliki San Vitale znajduje się Piazza del Popolo. To główny plac miasta wokół którego toczy się życie mieszkańców i turystów, chociaż tych drugich jest tu znacznie mniej. Mimo swojego uroku i licznych zabytków Ravenna nie jest tak turystycznym miastem, jak pobliskie Florencja, Bolonia, czy Wenecja. Tutaj turystyka jest tylko niewielką częścią gospodarki miasta, więc główne place i ulice nie są wcale wykorzystane z myślą o turystach, tylko o mieszkańcach. Rozrywkę w postaci imprez, klubów, czy dyskotek oraz dziesiątek restauracji zapewniają pobliskie nadmorskie kurorty Adriatyku.

Gdy już zwiedzimy Piazza del Popolo warto przespacerować się na południe starego miasta. Z Piazza del Popolo przejdźmy na mniejszy Piazza Garibaldi, który obecnie służy jako parking, a potem pójdźmy jeszcze kawałek ulicą Via Dante Alighieri. Znajduje się tam Tomba di Dante, czyli Grobowiec Dantego. Grobowiec mieści się w niewielkim klasycystycznym budynku z XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się pochodzący z XV wieku grobowiec słynnego poety.

Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Młodszym turystom Ravenna kojarzy się głównie z największym włoskim parkiem rozrywki Mirabilandia, który znajduje się na przedmieściach. Park rozrywki podzielony jest na siedem stref: strefa dla dzieci, strefa z atrakcjami przygodowymi, atrakcje z Krainy Majów, wesołe miasteczko i Dolcevita Studios. Dwie ostatnie strefy to atrakcje związane z pojazdami wodnymi, drogowymi i szynowymi oraz Mirabilandia Beach, czyli atrakcje wodne, zjeżdżalnie, baseny i plaże. Na oficjalnej stronie internetowej parku można znaleźć informacje o aktualnych pakietach i promocjach. Ciekawą ofertą jest możliwość wykupienia dwudniowego wejścia na teren parku wraz z hotelem i śniadaniem.

Park rozrywki Mirabilandia koło Rawenny (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Park rozrywki Mirabilandia koło Rawenny (fot. Mirabilandia)

Na przedmieściach Rawenny znajdują się trzy nadmorskie kurorty w odległości zaledwie 10 minut jazdy samochodem. Są to: Marina di Ravenna (na północny wschód od miasta), Lido Adriano i Lido di Dante (leżące na południowy wschód od Ravenny). Pierwszy z kurortów – Marina di Ravenna – to miejsce, gdzie znajduje się przemysłowy kanał wodny, którym statki wpływają do mocno industrialnego portu. Widoki wielkich magazynów, olbrzymich doków i dźwigów nie zachęcają do wypoczynku, jednak z poziomu pasa płatnych plaż zupełnie nie widać części przemysłowej. Można tu zajrzeć jeśli lubimy wypoczywać na płatnej plaży, blisko baru, ale w sumie nie ma po co, ponieważ sąsiednie miejscowości są bardziej sympatyczne.

Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sąsiednia wioska, to Lido Adriano. Znajduje się tam kilka niezłej klasy hoteli, kempingi oraz wakacyjne apartamenty na wynajem. Płatne plaże przeplatają się tam z odcinkami bezpłatnymi. Typowy wakacyjny kurort nie mający zbyt wiele do zaoferowania ponadto. Jednak jest tam całkiem przyjemnie, plaża jest piaszczysta i zadbana, jest dużo zieleni, sporo barów, restauracji i deptak wzdłuż morza. Duża część płatnych plaż posiada dodatkowe atrakcje, jak na przykład rowerki wodne, place zabaw, baseny dla dzieci, a w sezonie wakacyjnym przy plażowych barach organizowane są dyskoteki.

plaża w Lido di Dante (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lido di Dante (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzecia nadmorska miejscowość znajdująca się na przedmieściach Rawenny, to Lido di Dante. Centrum tej miejscowości to skrzyżowanie kilku ulic. Nie ma tu hoteli, jest kilka barów, wakacyjne apartamenty oraz dwa kempingi. Poza sezonem wakacyjnym nie dzieje się tu kompletnie nic. Wioskę upodobali sobie naturyści. W Lido di Dante znajduje się jedna z najbardziej znanych plaż naturystycznych. Jest to plaża nieoficjalna, teoretycznie więc naturyzm nie jest tu dozwolony, ale od czerwca do września na plaży wypoczywają setki nagich ludzi. Większość nago kąpie się w morzu.

 

Jeśli chcemy dojść do plaży naturystycznej, to trzeba zaparkować tuż przy morzu, na końcu ulicy Viale Paolo e Francesca (obok jest Camping Ramazzotti) i wejść na plażę. Następnie trzeba przespacerować się około 300-500 metrów na południe (czyli w stronę przeciwną niż do centrum miejscowości). Musimy iść plażą w tę stronę, aby Adriatyk mieć po lewej stronie. Po pewnym czasie zauważymy naturystów. Plaża nie jest oznakowana.

 

Uwaga: plaża naturystyczna w Lido di Dante jest plażą nieoficjalną, a według wielu dostępnych źródeł nielegalną. W ostatnich latach nie pojawiały się doniesienia o karaniu nagich plażowiczów, ale warto mieć ten fakt na uwadze. Wydaje się, że lokalne władze po prostu po cichu zaaprobowały obecność naturystów. Jest to ważna grupa turystów dla niewielkiej wioski i okolicznych hoteli oraz kempingów, z którą samorządowcy zaczynają się liczyć.

Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Ravenna położona jest we włoskim regionie Emilia-Romania. Miasto leży u zbiegu dwóch rzek Ronco i Montone. Dzięki sztucznie wybudowanemu kanałowi Ravenna połączona jest drogą morską z pobliskim Adriatykiem.

Miasto wbrew pozorom ma niewielkie znacznie turystyczne. Istotną gałęzią gospodarki jest przemysł rafineryjny i gazowy. W pobliżu Ravenny ma miejsce eksploatacja podmorskich złóż gazu ziemnego. Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym, zarówno jeśli chodzi o sieć drogową, jak i kolejową. Ravenna położona jest 10 km od wybrzeża Adriatyku. Mieszka tu 155 tys. osób.

Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Do Rawenna warto przyjechać zarówno z uwagi na zabytki, jak i ze względu na okoliczne plaże oraz park rozrywki Mirabilandia, który znajduje się nieopodal.

Bazylika San Vitale / Bazylika św. Witalisa

Jeden z najważniejszych zabytków wczesnego chrześcijaństwa we Włoszech, a jednocześnie przykład architektury bizantyjskiej. Bazylika wzniesiona w 525 r. na planie ośmiokąta, we wnętrzach której znajdują się bezcenne na skalę światową mozaiki. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bazylika św. Witalisa (San Vitale), Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza del Popolo

Główny plac miasta. Jeśli odwiedziliśmy inne, słynne włoskie miasta to plac wyda nam się niewielki, jednak to tutaj skupia się życie mieszkańców i turystów. W bocznych uliczkach znajdziemy ciekawe sklepiki z produktami lokalnymi, butiki, perfumerie, bary i restauracje.

Piazza del Popolo, Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Popolo, Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Grobowiec Dantego

W Ravennie zmarł światowej sławy polityk, filozof i poeta Dante Alighieri. Urodził się on w 1265 r. we Florencji, a za największe dzieło jego życia uznawana jest Boska Komedia. Dante zmarł w Ravennie – wkrótce po napisaniu Boskiej Komedii w nocy z 13 na 14 września 1321 r. Szczątki Dantego znajdują się w klasycystycznym, XVIII wiecznym grobowcu, w pobliżu Piazza del Topolo, czy ulicy Via Dante Alighieri.

mauzoleum Galla Placida

Jeden z najbardziej interesujących zabytków miasta. Z zewnątrz budowla wygląda dość surowo, ale prawdziwie zachwycające jest wnętrze mauzoleum, gdzie ściany i sklepienia pokryte są przez dziesiątki kolorowych, błyszczących mozaik. Galla Placida była siostrą Honoriusza, który był z kolei rzymskim cesarzem. Za czasów swoich rządów w obawie przed najazdem obcych wojsk z północny przeniósł on stolicę imperium z Mediolanu właśnie do Rawenny.

bazylika św. Apoloniusza

Bazylika, która została wzniesiona w V wieku. Na ścianach wciąż znajdują się bezcenne mozaiki z tego okresu, które przedstawiają Chrystusa, proroków oraz męczenników. Obok bazyliki znajduje się XI wieczna dzwonnica zbudowana na planie koła.

Mirabilandia

Największy we Włoszech park rozrywki podzielony na 7 stref. Wśród nich między innymi ogromny park wodny ze zjeżdżalniami i plażami, wesołe miasteczko, miasteczko filmowe i strefy tematyczne. Pobyt w parku warto podzielić na dwa dni – w jednym można zwiedzić wszystkie atrakcje parku rozrywki i stref tematycznych, a drugi wykorzystajmy na zabawy w wodzie.

HISTORIA

Ravenna została założona na długo przed naszą erą przez Umbrów, chociaż niektórzy historycy uważają, że mogli to być też Etruskowie. Według niektórych źródeł pierwsza osada w tym miejscu mogła powstać już 1400 lat p.n.e. Miasto przez wieki rozwijało się samodzielnie aż w końcu w II wieku n.e. zostało wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. W V wieku w Ravennie swoją siedzibę miał biskup, a później także arcybiskup, co znacząco wpłynęło na prestiż miasta.

 

Około V wieku Ravenna była jednym z największych miast na świecie. W tym samym czasie nieco z przypadku i na krótko Ravenna była stolicą aż trzech państw: zachodniego Imperium Rzymskiego, państwa Teodoryka – króla Gotów i Imperium Bizantyjskiego. Dziedzictwem tamtego okresu jest kilka bezcennych budynków, w których do dziś możemy podziwiać cudowne mozaiki.

 

Ciekawostką jest fakt, że za czasów rzymskich Ravenna była istotnym portem morskim. Miasto leżało wówczas na przybrzeżnych lagunach, które w późniejszym czasie uległy zamuleniu i dziś Ravenna odsunięta jest 10 km od brzegu Adriatyku.

 

W XV wieku Ravenna została wcielona do Republiki Wenecji. Przez krótki okres należała nawet do Francji.

 

W XVIII wieku bogata wówczas Ravenna weszła w skład Państwa Kościelnego. Mimo pojawiających się protestów lokalnej społeczności taki stan rzeczy pozostał do 1860 r., kiedy doszło do Zjednoczenia Włoch.

Ravenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Ravenny

Z południa Polski (przykładowo z centrum Krakowa) do Ravenny jest około 1250 km. Najwygodniejsza i najkrótsza trasa wiedzie autostradami przez Czechy i Austrię, a później autostradą A4 wzdłuż wybrzeża Adriatyku przez Wenecję. Należy pamiętać, że za przejazd autostradami w Czechach i Austrii płacimy poprzez wykupienie winiety (najlepiej zrobić to już, gdy przekraczamy granicę danego państwa). We Włoszech płacimy na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów. To jeden z najdroższych systemów poboru opłat w Europie.

 

Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na paliwie i przede wszystkim opłatach autostradowych, to z płatnej autostrady A4 zjedźmy już na pierwszym zjeździe na przedmieściach Wenecji od strony wschodniej. Wówczas nie będziemy niepotrzebnie objeżdżać miasta wokół. Przejedźmy dawną autostradą przez centrum Mestre, a następnie drogami krajowymi wzdłuż Adriatyku kierujmy się do celu. Po drodze miniemy Chioggię i Lido di Spina. Zaoszczędzimy w ten sposób 65 km w jedną stronę i około 10 euro na opłacie autostradowej.

Parking w Ravennie

Miejsca parkingowe w centrum Rawenny są płatne. Należy zwracać uwagę na znaki i tzw. niebieskie linie, którymi oznacza się płatne miejsca parkingowe. Opłaty uiszcza się w parkometrach. Na zdecydowanej większości parkingów po godzinie 20:00 parkowanie jest bezpłatne.

 

Nasz czytelnik, Pan Michał, przesłał nam wiadomość o bezpłatnym placu parkingowym przy Via Rocca Brancaleone 102 w Rawenna. Miejsce widoczne jest na poniższym zdjęciu satelitarnym: 

Stacja kolejowa w Ravennie

Stacja kolejowa w Ravennie posiada bezpośrednie połączenia z Bolonią, skąd dostaniemy się już praktycznie w każdy zakątek Włoch. W Bolonii zatrzymują się pociągi kolei dużych prędkości – słynne Pendolino. Jedna z przechodzących przez miasto linii kolejowych biegnie bezpośrednio wzdłuż Adriatyku. Są także bezpośrednie połączenia kolejowe do Rimini i do Ferrary.

Najbliższe lotnisko

W pobliżu Ravenny znajdują się trzy międzynarodowe porty lotnicze. Są to lotniska w Forli, Rimini i w Bolonii.

Miasta partnerskie

  • Chichester (Wielka Brytania)
  • Dubrownik (Chorwacja)
  • Spira (Niemcy)
  • Łaziska Górne (Polska)
  • Chartres (Francja)
  • Tonsberg (Norwegia)
  • Szekszárd (Węgry)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com