Cesenatico

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 15,6 tysięcy wyświetleń

Niewielkie Cesenatico to wakacyjny kurort leżący w pasie wybrzeża Adriatyku pomiędzy słynnym Rimini, a równie znaną Cervią. Cesenatico – podobnie zresztą jak sąsiednie miejscowości – w czasie wakacji jest wręcz oblegane przez turystów. To z pozoru 26-tysięczne miasteczko jest w stanie przyjąć około 100 tys. gości jednocześnie. Znajdziemy tu nie tylko szerokie i piaszczyste plaże, ale także urokliwy kanał portowy przy którym cumują kutry i statki.

 

Nadmorskie Cesenatico można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to pas wzdłuż wybrzeża. Znajdują się tutaj szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do Adriatyku. Niestety plaże w przeważającej większości są płatne lub należą do okoliczny hoteli. Planując wakacje w Cesenatico warto sprawdzić wcześniej, czy nasz obiekt noclegowy oferuje miejsce na plaży. Jeśli nie oferuje, to będziemy zmuszeni korzystać z kilku bezpłatnych odcinków plaż, które wytyczono w mieście. Zdecydowanie więcej plaż darmowych jest nieco dalej od centrum. Czasem więc lokalizacja hotelu lub kempingu poza centrum nie musi być kłopotem. Wręcz przeciwnie ? będziemy mieć wówczas mniejszy tłok na plaży.

plaża w Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Hotelu Admiral)
plaża w Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Hotelu Admiral)

Równolegle wzdłuż plaż biegnie deptak Lungomare Levante a obok niego Via Carneli. To właśnie po Lungomare Levante spacerują turyści w ciągu dnia w drodze na plażę. Przy Via Carneli znajdują się liczne płatne miejsca parkingowe. Ta ulica i wszystkie ulice poprzeczne to skupisko hoteli, apartamentów i pensjonatów. Swoistym centrum tej części miasta jest Piazza Andrea Costa ? to przylegający do plaży plac z zielenią i ławkami, przy którym znajduje się majestatyczny Grand Hotel i modernistyczny wieżowiec, kompletnie nie pasujący do miejskiej zabudowy. Tego typu pojedyncze wieżowce z minionej epoki można spotkać w kilku innych miejscowościach tej części wybrzeża.

Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Hotelu Admiral)
Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Hotelu Admiral)

Warto także pospacerować drugą ważną ulicą w tej części miasta. To Viale Giosu? Carducci ? druga ulica biegnąca równolegle wzdłuż plaż. Znajdują się przy niej hotele, a także mnóstwo restauracji, sklepów, eleganckich butików, barów i kawiarni. Wieczorami przenosi się tu życie nadmorskiej części miasta, gdy turyści zmierzają na kolacje do restauracji, a później przenoszą się do baru na drinka lub lody.

Booking.com

W Cesenatico nie ma molo, ale ciekawym miejscem spacerów i punktem widokowym jednocześnie jest wysunięty w głąb morza betonowy falochron znajdujący się przy wejściu do kanału portowego. Kanał ten oddziela do siebie drugą stronę miasta. Północna część miasta także posiada szerokie i piaszczyste plaże wzdłuż których biegnie deptak Lungomare Ponente. Znajduje się tam port jachtowy oraz hotele i restauracje. Jednak ta część Cesenatico jest mniejsza, a przez to także mniej zatłoczona. Im bardziej na północ tym więcej szerokich i bezpłatnych plaż.

 

Najwspanialsza jest jednak starówka miasta skupiona wokół kanału wodnego Fosso Venarella. To właśnie przy tym kanale cumują łodzie, kutry i statki, które co rano o świcie wypływają w morze. Wzdłuż kanału znajdują się bulwary spacerowe, a w kolorowych kamieniczkach znajdziemy świetne lokalne restauracje, trattorie i osterie. Można tu zasmakować wyśmienitej zupy rybnej lub zjeść świeże dania z owocami morza i rybami. Frutti di mare podane przy stoliku rozstawionym na świeżym powietrzu, z widokiem na port i starówkę smakują szczególnie.

 

Rano w tę okolicę można przyjść na targ rybny ? robią tak chociażby mieszkańcy i szefowie kuchni wszystkich okolicznych restauracji. Wieczorami wpada się tutaj na kolację lub drinka, a później spaceruje wzdłuż Fosso Venarella.

kanał portowy w Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Giro Hotel)

Booking.com

Położenie

Cesenatico położone jest nad wybrzeżem Adriatyku, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Forli-Cesena. Kilkanaście kilometrów stąd znajduje się słynny kurort Rimini.

Miasto liczy około 26 tys. mieszkańców, ale w sezonie wakacyjnym liczba osób tu przebywających rośnie kilkukrotnie. Cesenatico posiada szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza oraz urokliwą starówkę z kanałem wodnym podobnym do tych, jakie znajdują się w Wenecji. Miasto ma także port, w tym port jachtowy oraz stację kolejową. W pobliżu przebiega autostrada A14.

kanał portowy w Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Giro Hotel)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

plaże w Cesenatico

Miasto posiada szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do Adriatyku. Niestety plaże w dużej części są płatne. Lepiej rezerwować więc hotel oferujący serwis plażowy. Większe odcinki plaż bezpłatnych znajdują się poza centrum miasta.

Lungomare Levante

To nadmorski deptak w południowej części miasta biegnący pomiędzy plażami, a hotelami. Warto także przespacerować się równoległą  Viale Giosu? Carducci, przy której jest dużo restauracji, sklepów i butików. Wieczorami przy tej ulicy skupia się turystyczne życie.

stare miasto w Cesenatico

Bez wątpienia to najbardziej urokliwa część miasta. Środkiem starówki przebiega kanał wodny Fosso Venarella, przy którym cumują łodzie, statki i kutry rybackie. Wczesnym rankiem wypływają stąd rybacy, którzy następnie sprzedają ryby i owoce morza na targu. Stąd świeże przysmaki lądują w kuchniach okolicznych restauracji. Najwspanialsze restauracje znajdują się właśnie tutaj, a nie w części nadmorskiej Cesenatico. To tutaj jedzą mieszkańcy, a ich śladem także turyści. Wzdłuż Fosso Venarella znajdują się bulwary, po których warto się przespacerować.

Parco Acquatico Atlantica

To znajdujący się w Cesenatico park wodny zlokalizowany w północnej części miasta. Aquapark posiada baseny zewnętrzne i wewnętrzne oraz kilka zjeżdżalni. Wokół głównego basenu rozstawione są leżaki. W wakacje 2015 r. wstęp dla osoby dorosłej na cały dzień kosztował 9 euro, a dla dziecka 5 euro. Aquapark był czynny od godziny 11:00 do 18:00.

Museo della Marineria

Muzeum morskie, którego eksponaty w postaci zabytkowych łodzi możemy podziwiać w górnej części kanału Fosso Venarella w obrębie starego miasta

HISTORIA

Pierwsze znaczące ślady o tym, że w Cesenatico pojawili się ludzie pochodzą z około V wieku p.n.e. Są to cegły, grobowce i ozdoby pochodzące z tamtego okresu.

 

Cesenatico zostało oficjalnie założone w 1302 r. Początkowo miasto było częścią znacznie większego miasta Cesena. Około 1500 r. wybudowano kanał morski oraz port, który dziś jest główną atrakcją turystyczną historycznego centrum. Kanał pierwotnie miał mieć 15 km i miał łączyć Cesenę z Adriatykiem. Wiele opracowań wskazuje na to, że kanał został zaprojektowany przez samego mistrza ? Leonadro da Vinci.

 

W XVIII wieku Cesenatico uwolniło się od Ceseny i stało się niezależnym miastem. Dziś jest to znany turystyczny kurort. Samo miasto liczy na co dzień 26 tys. mieszkańców, ale w sezonie wakacyjnym ta liczba rośnie kilkukrotnie. W Cesenatico znajduje się Museo della Marineria ? to muzeum morskie, którego eksponaty w postaci zabytkowych łodzi możemy podziwiać w górnej części kanału Fosso Venarella w obrębie starego miasta.

Cesenatico, Włochy (fot. materiały promocyjne Hotel Internazionale)

Komunikacja

Jak dojechać do Cesenatico

Turyści z Polski do Cesenatico najczęściej jadą własnym samochodem lub lecą samolotem.  Cesenatico leży stosunkowo niedaleko Polski. Przykładowo z Krakowa do Cesenatico jest niespełna 1300 km w jedną stronę. Najwygodniejsza i najszybsza trasa to jazda autostradami przez Czechy i Austrię. Warto rozważyć delikatnie skrócenie trasy i zjazd z płatnej autostrady już w Wenecji (na węźle Venezia Est), a potem podróż drogami bezpłatnymi SS309 przez Ravennę. Wybierając taki wariant oszczędzimy około 80 km w jedną stronę i minimum kilkanaście euro na opłatach autostradowych.

 

Rezerwując wakacje w Cesenatico zwróćmy uwagę, czy nasz hotel lub apartament oferuje miejsce parkingowe. Zaparkowanie przy ulicy w lipcu lub w sierpniu będzie bardzo trudne. Ponadto region wybrzeża Adriatyku słynie ze świetnych ścieżek rowerowych. Wiele hoteli i rezydencji swoim gościom bezpłatnie wypożycza rowery.

Pobliskie lotnisko

Niespełna 30 km od Cesenatico znajduje się międzynarodowy port lotniczy w Rimini. Lotnisko nie ma jednak bezpośrednich połączeń z Polski. Tani przewoźnicy tacy jak Ryanair i Wizzair latają z polskich miast do pobliskiej Bolonii. Lotnisko w Bolonii jest oddalone od Cesenatico o około 100 km. Dystans ten można pokonać autostradą.

Stacja kolejowa w Cesenatico

Z Bolonii do Cesenatico można się dostać pociągiem. Jest bardzo niewiele połączeń bezpośrednich, ale stosunkowo często jeżdżą pociągi do Rimini i Rawenna. Tam należy przesiąść się na drugi pociąg do Cesenatico. Łączna cena takiego połączenia w przypadku pociągu regionalnego z przesiadką w jedną stronę to około 10 euro.

 

Sam dworzec kolejowy w Cesenatico oferuje liczne połączenia kolejowe z miastami regionu. Najwięcej jest oczywiście połączeń do miast leżących wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Spędzając wakacje w Cesenatico warto więc wybrać się na jednodniową wycieczkę pociągiem do Rawenny lub Rimini.

Bezpłatny parking w kurorcie

Nasz czytelnik, Pan Michał, podpowiada, że w Cesenatico udało mu się znaleźć bezpłatny parking przy Piazzale della Rocca, 47042 Cesenatico.

Miasta partnerskie

  • Aubenas (Francja)
  • Delfzijl (Holandia)
  • Schwarzenbek (Niemcy)
  • Sierre (Szwajcaria)
  • Zelzate (Belgia)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz