Strona główna -> Plaże we Włoszech -> Najpiękniejsze plaże Toskanii – wybrzeże Toskanii – gdzie jechać?

Najpiękniejsze plaże Toskanii – wybrzeże Toskanii – gdzie jechać?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 6 komentarzy 104,4 tysięcy wyświetleń

Wybrzeże Toskanii to najchętniej wybierany kierunek wśród zagranicznych turystów jeżdżących do Włoch. Nie chodzi tu tylko o turystów z Polski. Toskańskie plaże co roku tłumnie odwiedzają Niemcy, Austriacy i Czesi. Region oferuje zróżnicowane wybrzeże, ale przede wszystkim dominują tu szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Toskania poza klasycznymi kurortami może poszczycić się długimi odcinkami dzikich, naturalnych plaż. Ceny na toskańskim wybrzeżu są niższe niż na północy Włoch. Gdzie są najpiękniejsze plaże Toskanii? Zapraszam do mojego przewodnika.

Jeśli poszukujesz wakacyjnych inspiracji z Włoch, to zapraszam Cię także do śledzenia mojego konta na instagramie.

Najpiękniejsze plaże Toskanii – wybrzeże Toskanii

Na wybrzeże Toskanii powracam niemal co roku, nieprzerwanie od kilkunastu lat. Dokładnie zwiedziłem wszystkie miasta i kurorty wzdłuż morza – począwszy od Marina di Massa na północy aż po Talamone na południu. Dobrze znam najpiękniejsze plaże Toskanii w niemal wszystkich kurortach. Byliśmy na przedmieściach, na dzikich plażach w parkach krajobrazowych i w miejscach, o istnieniu których wiedzą nieliczni. To jedyny taki przewodnik w polskim internecie, gdzie poza oficjalnymi informacjami i rankingiem, znajdziecie także mnóstwo autorskich zdjęć i subiektywnych opisów wybrzeża Toskanii. Najpiękniejsze plaże Toskanii bez reklamy konkretnych miast i ze szczerą informacją o plusach i minusach poszczególnych plaż Toskanii. Uzupełnieniem mojego tekstu są także miejsca gdzie nie warto jechać.

Jeśli interesują Cię inne regiony Włoch to wybierz odpowiedni region z interaktywnej mapki tam się znajdującej.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najpiękniejsze plaże Toskanii wg Bandiere Blù

Najpiękniejsze plaże Toskanii wg Bandiere Blù w 2020 r.
Najpiękniejsze plaże Toskanii wg Bandiere Blù w 2020 r.

Zanim napiszę subiektywnie o najpiękniejszych plażach Toskanii, zacznijmy od informacji oficjalnych. Turyści bardzo zwracają uwagę na coroczne wyróżnienia Bandiere Blù (Błękitna Flaga), które przyznawane są przez Fundację Edukacji Ekologicznej najpiękniejszym i najczystszym plażom. Bardzo istotna są efekty badań czystości wody przeprowadzane we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Środowiska. Jednak plaże Bandiere Blù (Błękitna Flaga) spełniają następujące kryteria:

  • edukacji ekologicznej i informacji;
  • jakości wody;
  • zarządzania środowiskowego;
  • usług i bezpieczeństwa;
  • społecznej odpowiedzialności oraz odpowiedzialnego funkcjonowania w przyrodzie.

W 2020 r. Fundacja wyróżniła 20 toskańskich plaż. Poniżej ich lista.

Prowincja Massa – Carrara

Marina di Massa, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W prowincji Massa Carrara wyróżnione zostały następujące plaże:

  • Carrara – plaże: Marina di Carrara Centro, Ovest
  • Massa – plaże: Ronchi Levante, Ronchi Ponente, Sinistra Brugiano, Marina Centro, Destra Frigido, Sinistra Frigido, Campeggi, Ricortola, Marina Ponente, Destra Brugiano
  • Montignoso – plaża Cinquale

Gdzie szukać noclegu?

Jeśli więc interesuje Cię północna Toskania i powyższe plaże polecam Ci szukać noclegu w Marina di Massa (ma najwięcej nagrodzonych plaż). Drugim wyborem powinno być miasto Carrara, a konkretnie nadmorska dzielnica Marina di Carrara (które jednocześnie jest niezła bazą wypadową do zwiedzania Cinque Terre) lub maluteńkie Montignoso, które w zasadzie można uznać za przedmieścia Forte dei Marmi.

Prowincja Lucca

W prowincji Lucca za najpiękniejsze plaże Toskanii uznano:

  • Forte dei Marmi – plaże: Litorale Centro, Capannina
  • Pietrasanta – plaża Tonfano
  • Camaiore – plaża Lido Arlecchino
  • Viareggio – Marina di Viareggio, plaże Levante, Ponente, Torre del Lago Puccini

Gdzie szukać noclegu?

Największa baza noclegowa i najważniejsze miasto w tej części wybrzeża Toskanii to Viareggio. Viareggio ma jednak sporo płatnych plaż. Zwróć uwagę, czy hotel albo apartament zapewnia serwis plażowy. Mniejsze, ale ładne i bogate jest Forte dei Marmi. Mnie bardzo urzekła Pietrasanta, a konkretnie nadmorska dzielnica Marina di Pietrasanta. Natomiast w Torre del Lago Puccini znajduje się długa, darmowa i dzika plaża, ale miejscowość jest tak prowincjonalna, że przy plaży znajdują się tam tylko dwa kempingi i jeden hotel. Ma to swoją zaletę – na plaży jest pusto, można czuć się swobodnie.

Prowincja Piza

W prowincji Piza odznaczono trzy plaże:

  • Pisa – plaże w Calambrone, Tirrenia i Marina di Pisa

Gdzie szukać noclegu?

Wszystkie trzy miejscowości są bardzo małe i najlepiej nocować właśnie w którejś z nich. Calambrone jest najbardziej zielone i ma sporo dzikich plaż. Podobnie Tirrenia – piękne plaże. W Marina di Pisa plaża jest kamienista dlatego proponuje dwa pierwsze miasteczka.

Prowincja Livorno

Cecina Mare, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cecina Mare, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Samo Livorno to miasto portowe, ale wokół niego jest mnóstwo pięknych i czystych plaż. To mój ulubiony fragment wybrzeża Toskanii:

  • Livorno – plaże: Cala del Miramare, Rogiolo, Sale, Roma, Tre Ponti, Rex
  • Cala Quercianella
  • Rosignano Marittimo – plaże: Castiglioncello, Vada
  • Cecina – plaże: Le Gorette, Marina di Cecina
  • Bibbona – plaże: Marina di Bibbona Centro, Sud
  • Castagneto Carducci – plaże: Marina di Castagneto Carducci
  • San Vincenzo – plaże: Rimigliano, Principessa, Spiaggia della Conchiglia
  • Piombino – plaże w Parco Naturale della Sterpaia
  • Wyspa Elba – plaże Marciana Marina – La Fenicia

Gdzie szukać noclegu?

Niemal wszędzie jest cudownie. Bardzo lubię ten fragment Włoch. Kurortem gdzie są piękne plaże (szczególnie od strony południowej) jest San Vincenzo. Miasteczko w sam raz na wakacje. Z dziećmi polecam Marina di Cecina albo sąsiednią Marina di Bibbiona, która ma mnóstwo darmowych plaż i długi sosnowy las z cykadami. Świetne jest także Castagneto Carducci, które dzieli się na nadmorską część i historyczne centrum położone na wzgórzu. To moje ulubione miejsca, do których najczęściej wracam.

Prowincja Grosseto

W prowincji Grosseto – najdalej wysuniętej na południe części Toskanii – wyróżniono następujące plaże:

  • Follonica – plaże: Spiaggia Sud, Spiaggia Nord
  • Castiglione della Pescaia – plaże: Rocchette, Roccamare, Casa Mora, Riva del Sole, Capezzolo, Ponente, Spiaggia Pian D’alma, Casetta Civinini, Piastrone, Punta Ala, Levante, Tombolo
  • Grosseto – plaże: Marina di Grosseto, Principina a Mare
  • Monte Argentario – plaże: Porto Santo Stefano, La Caletta, Il Moletto, La Soda, Il Pozzarello, Cala Piccola, Porto Ercole Le Viste, La Feniglia.

Gdzie szukać noclegu?

Moim ulubionym miasteczkiem w tej części Toskanii jest Castiglione della Pescaia. Wokół piękne lasy, a miasto leży tuż przy morzu i jednocześnie jego stara część znajduje się na wzgórzu. Pełne dziewiczych plaż i dzikiej przyrody jest całe Monte Argentario. Z kolei Follonica tętni życiem nawet poza sezonem.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Pogoda na wybrzeżu Toskanii – kiedy jechać?

Najlepsza pogoda jest od początku czerwca do połowy września. To termin, w którym będziecie mogli kąpać się w morzu, opalać się i korzystać z włoskich upałów. Początek czerwca i cały wrzesień to niższy sezon. Hotele i apartamenty są wtedy tańsze. Liczba dni deszczowych w tym czasie jest niewielka i nie powinna pokrzyżować Ci wakacyjnych planów.

Sierpień to zdecydowany szczyt sezonu – szczególnie drugi i trzeci tydzień sierpnia. 15 sierpnia Włosi obchodzą święto Ferragosto. Tydzień przed tym dniem i tydzień po nim dosłownie cały kraj jest na wakacjach. Ceny są wtedy najwyższe, korki gigantyczne (nawet na autostradach). Najpiękniejsze plaże Toskanii są wtedy oblegane przez Włochów. Ma to swoje zalety. W sierpniu na kempingach i w hotelach organizuje się najwięcej animacji, zabaw, dyskotek – to szczyt sezonu.

Jeśli nie zależy Wam tylko na kąpielach w morzu i opalaniu się, warto rozważyć termin majowy lub nawet drugą połowę września i początek października. Wybrzeże Toskanii jest wtedy szczególnie urokliwe. Ceny apartamentów i hoteli są wtedy niskie. To dobry moment, aby wypoczynek na plaży połączyć ze zwiedzaniem toskańskich miasteczek. Początkiem maja i końcem września prawdopodobieństwo opadów jest wyższe. Warto o tym pomyśleć rezerwując hotel lub apartament. Może się wtedy przydać zadaszony taras w apartamencie, bezpłatne wifi, czy kryty basen w hotelu. Na kempingach w maju i pod koniec września niewiele się dzieje. Może się okazać, że będziecie wtedy jednymi z nielicznych gości, a basen będzie nieczynny. Mimo wszystko wybrzeże Toskanii nawet poza sezonem ma swój urok. Początek maja i koniec września bywa odpowiedni na opalanie, jeśli nie lubisz wakacyjnych upałów.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Polecane hotele, kempingi i apartamenty na wybrzeżu Toskanii

wybrzeże Toskanii, kemping Park Albatros, najpiękniejsze plaże we Włoszech (fot. Park Albatros)
wybrzeże Toskanii, kemping Park Albatros, najpiękniejsze plaże we Włoszech (fot. Park Albatros)

Gdzie najlepiej szukać hoteli, apartamentów i kempingów na wybrzeżu Toskanii? Ja najczęściej korzystam z wyszukiwarki booking.com – wybór opcji zakwaterowania jest ogromny, a ceny – dzięki dużej liczbie obiektów – są niższe niż na oficjalnych stronach hoteli i kempingów. Ponadto przeważająca większość ofert na booking.com umożliwia rezerwację z opcją bezpłatnego anulowania. Jeśli do wyjazdu pozostało wiele miesięcy zawsze można zmienić zdanie.

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Polecane przeze mnie kempingi i agroturystyka na wybrzeżu Toskanii

Talamone Camping Village, najpiękniejsze plaże Toskanii
Talamone Camping Village, najpiękniejsze plaże Toskanii
  • Talamone Camping Village – oferuje domki bungalow i prywatną plażę. To jeden z najlepszych kempingów w Toskanii i świetna baza wypadowa do zwiedzania południowej Toskanii. Znajdują się tu murowane domki o różnym standardzie. My wybraliśmy 4-osobowy z łazienką i aneksem kuchennym, ale są też domki 6-osobowe oraz luksusowe namioty na 5 osób. Kemping położony jest na wzgórzu na wybrzeżu Maremma. Do prywatnej kempingowej plaży trzeba przejść kawałek pieszo. Dużą zaletą była prywatna plaża wliczona w cenę. Mieliśmy do dyspozycji dwa leżaki i parasol w cenie pobytu.
  • Park Albatros – niekwestionowany hit. Kemping uwielbiany przez turystów z Polski, który trzeba rezerwować jeszcze zimą. Nie leży przy samej plaży, ale bardzo blisko. Ogromną zaletą jest park wodny i mnóstwo atrakcji oraz animacji, które zapewnia kemping.
  • Canado Club Family Village – bardzo ładna, 4-gwiazdkowa rezydencja w Marina di Castagneto Carducci. Rezerwując warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem (śniadania + obiadokolacje).
  • Agriturismo Villa Toscana – agroturystyka z basenem, kilka kilometrów od jednej z najpiękniejszych, dzikich plaż Toskanii.

Godne polecenia hotele nad morzem w Toskanii

  • Hotel Nina – świetny hotel znajdujący się tuż przy plaży w Marina di Bibbona. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
  • Hotel Stella Marina*** – tutaj spędzaliśmy bardzo udane wakacje. Pokoje i wnętrza hotelu są dosyć standardowe dla tej kategorii obiektów. Jednak ogromną zaletą jest lokalizacja, widok z pokoi i dobra kuchnia. Hotel położony jest przy głównym nadmorskim deptaku, który przez cały dzień tętni życiem. Wystarczy przejść przez deptak, aby znaleźć się w hotelowym basenie. Dalej jest już hotelowa plaża. W lipcu i sierpniu przy basenie organizowane są animacje i dyskoteki. Hotel miał być remontowany przed sezonem 2021 r.
  • Hotel St. Mauritius**** – znakomity hotel, który w portalach rezerwacyjnych zbiera bardzo wysokie opinie. Miejsce polecane przez Czytelników Kierunku Włochy. Zaledwie 500 m do plaży. Wokół hotelu jest dużo zieleni i ogród, a w nim odkryty basen. Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Wieczorami w hotelowej restauracji można zjeść kolację. Pokoje są klimatyzowane. Bezpłatny parking dla gości hotelowych. Darmowe wifi.
  • Hotel Eco Del Mare*** – hotel ma świetne położenie. Na przeciwko bezpłatnej plaży (wystarczyło przejść przez ulicę) i przy głównej promenadzie w kurorcie. Tuż obok był plac, wokół którego znajdowały się restauracje i sklepiki oraz molo (wstęp bezpłatny). Wieczorami to właśnie wokół naszego hotelu toczyło się życie turystyczne. Sam hotel był bardzo czysty, z dobrymi śniadaniami w formie bufetu, z basenem, z prywatnym parkingiem i wifi. Rezerwując tutaj nocleg zwróć uwagę, czy zamawiasz pokój w głównym budynku hotelu czy w budynku obok. Niektóre – najdroższe – pokoje posiadają taras z frontowym widokiem na morze.

Gdzie szukać apartamentów na wybrzeżu Toskanii?

  • Jeśli planujesz wakacje z dziećmi to wybierz San Vincenzo. To niewielki kurort, ale na tyle duży, że sporo się tam dzieje. Miasto ma piaszczyste plaże, nowoczesną marinę jachtową, zamknięty dla ruchu deptak i nadmorskie bulwary. Architektura jest tu typowo toskańska – są kameralne hotele i liczne apartamenty blisko plaży. San Vincenzo to także świetna baza wypadowa do zwiedzania miasteczek Toskanii. Kilkanaście kilometrów stąd jest cyprysowa aleja w Bolgheri, czy winnice w Castagneto Carducci. Na przedmieściach San Vincenzo ciągną się długie i puste plaże chronione jako obszar Parku Naturalnego. 
  • Na wybrzeżu północnej Toskanii znajduje się Marina di Massa. To dobra baza wypadowa do zwiedzania Toskanii i Ligurii. Spędziłem tu kiedyś 2 tygodnie. Do miasteczek Cinque Terre można stąd dojechać pociągiem. Kurort podzielony jest na dwie części – nadmorską Marinę di Massa i położoną na wzgórzu piękną starą część – Massa.
  • Jedną z najtańszych miejscowości nad morzem w Toskanii jest Marina di Bibbona. Niewielka, ale piękne położona i otoczona przez las. Przeważają tam długie i bezpłatne plaże.

W dziale noclegi w Toskanii opisuję polecane noclegi w całej Toskanii, a w dziale sprawdzone noclegi we Włoszech znajdziesz opisy miejsc, w których spaliśmy w ostatnim czasie i które nas zachwyciły.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najpiękniejsze plaże Toskanii – subiektywny przegląd wybrzeża Toskanii

Zapraszam Cię na szczegółową relację po najważniejszych i najpiękniejszych nadmorskich kurortach w Toskanii.

Marina di Massa – świetna baza wypadowa

Marina di Massa, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, najpiękniejsze plaże Toskanii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Massa z jednej strony oferuje piaszczyste plaże, a z drugiej – nieco odsunięte od morza – góry, z których wydobywa się słynny na całym świecie marmur. Turyści wypoczywający na pięknych plażach Marina di Massa często nie zdają sobie sprawy, że niespełna 6 km dalej znajduje się urokliwa starówka z przepięknym Placem Pomarańczy (Piazza Aranci), historycznym zamkiem i romantycznymi uliczkami. Na parterze odrestaurowanych kamienic przy Via Dante Alighieri znajdują się liczne restauracje i puby. Z tarasu widokowego przy zamku rozpościera się przepiękny widok na wybrzeże Versilia.

Marina di Massa to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Spędziłem tu dwa tygodnie podczas których pociągiem jeździłem do La Spezia, Florencji i miasteczek Cinque Terre. Natomiast samochodem bardzo blisko było do Forte dei Marmi, Viareggio i – nieco dalej – do pięknej Lukki.

Zobacz więcej:

Forte dei Marmi – kurort gwiazd

Forte dei Marmi, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, najpiękniejsze plaże Toskanii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Forte dei Marmi jest najmodniejszym wakacyjnym kurortem w północnej Toskanii. Co roku przyjeżdżają tu włoscy aktorzy, piosenkarze i ludzie biznesu. W 2019 r. w Forte dei Marmi wypoczywali m.in.: piosenkarka Michelle Hunziker, aktorka Cecilia Rodriguez, influencerka Taylor Mega, czy najpopularniejszy z obecnych włoskich polityków – Matteo Salvini. Zlokalizowane przy wybrzeżu Versili miasto przyciąga także dużą ilością klubów nocnych, dyskotek i pubów. Do późnych godzin nocnych czynne są eleganckie butiki w centrum.

W ciągu dnia życie turystyczne miasta skupia się na długich, szerokich piaszczystych plażach z pełną infrastrukturą. W sezonie Forte dei Marmi nie zasypia nigdy. To jedno z najdroższych miejsc na wybrzeżu Toskanii. Forte dei Marmi szczyci się luksusowymi butikami takich marek jak Gucci, Dolce & Gabbana i Miu Miu. Z uwagi na Rosjan oferowane są tutaj niezwykle drogie futra Kojot.

Zobacz więcej:

Marina di Torre del Lago Puccini – dzikie plaże

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, najpiękniejsze plaże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Torre del Lago Puccini jest nadmorską dzielnicą położonego kilometr od morza miasteczka Torre del Lago Puccini. Ten spokojny, nieco senny, kurort znacząco wyróżnia się na tle sąsiadów. Wybrzeże Toskanii w tym miejscu zachowało swój dawny charakter. Wzdłuż plaży ciągnie się las będący pod szczególną ochroną – to część parku naturalnego Parco Regionale Migliarino San Rossore Massaciuccoli.

Torre del Lago Puccini jest miejscem dla osób szukających spokoju, szerokich, pustych i piaszczystych plaż. Nie jest to plaża naturystyczna, ale oddalając się od parkingu na plaży spotykałem coraz więcej pań topless i ludzi kąpiących się nago w morzu. Po powrocie znalazłem we włoskim internecie informacje, że w latach sześćdziesiątych założono tu pierwszą plażę dla gejów we Włoszech. Dziś chyba nie ma już po niej śladu, ale pusta plaża sprzyja swobodzie.

Zobacz więcej:

Livorno – odradzam na dłuższy pobyt

plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Livorno można przyjechać na jednodniową wycieczkę, ale nie jest to miasto, w którym warto byłoby spędzić dłuższy urlop. Znajduje się tu drugi pod względem wielkości port we Włoszech. Miasto ma rozwinięty przemysł, eleganckie kamienice w centrum i dużo sklepów – zarówno hipermarketów, jak i sieciowych butików, znajdujących się przy głównej ulicy handlowej.

Jednak w Livorno praktycznie nie ma ładnych plaż. W centrum są plaże betonowe, na obrzeżach miasta plaże żwirowo skaliste. Jest tu niezbyt przyjemnie. Samo miasta sprawia wrażenie zaniedbanego, brudnego, miejscami śmierdzi z kanałów. Stanowczo odradzam na wakacje.

Zobacz więcej:

Calafuria i Quercianella – skalise plaże i zatoczki

Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wystarczy wyjechać z Livorno na południe, w stronę miasta Cecina, aby po pokonaniu kilku kilometrów dojechać do jednej ze skalistych plaż rezerwatu przyrody Calafuria. Mimo, że niecałe skaliste wybrzeże znajduje się pod ochroną, to właśnie w niewielkiej wiosce Calafuria rozpoczyna się najciekawsza część skalistych plaż.

Na terenie wiosek Calafuria, Punta Pacchiano i Quercianella skaliste plaże ciągną się przez dobrych kilkanaście kilometrów. Trudno napisać, że są to najpiękniejsze plaże Toskanii, bo nie są, ale warto tu przyjechać na jednodniową wycieczkę. Nie ma tu tłumów, ale mało jest także obiektów hotelowych. Zejścia na poszczególne plaże są ponumerowane. Przy drodze wytyczono miejsca, gdzie bezpłatnie można zaparkować samochód.

Zobacz więcej:

Rosignano Solvay i Vada – zdecydowanie nie

Plaża Pietrabianca / Spiaggia Pietrabianca, Vada, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża Pietrabianca / Spiaggia Pietrabianca, Vada, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Vada to bardzo przeciętne jak na Włochy skupisko kilkudziesięciu domów, willi i hoteli, które swoją popularność zyskało za sprawą tzw. „białej plaży”. Plaża, która wyróżnia się na etruskim wybrzeżu swoim jasnym piaskiem jest wynikiem działania pobliskich olbrzymich zakładów przemysłowych. Fabryka usytuowana jest kilkaset metrów od morza i zasadniczo wpływa na środowisko zmieniając barwę i strukturę piasku. Biała plaża we Włoszech, o której piszą biura podróży i strony włoskich agencji turystycznych to tak naprawdę wielkie, marketingowe oszustwo.

Miejscowości Vada należy unikać jak ognia. Sama plaża jest fotogeniczna, ale bezpieczeństwo wypoczywania w tym miejscu jej mocno wątpliwe. Co więcej, do plaży prowadzi długa droga wzdłuż której kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów próbuje sprzedawać podróbki markowych towarów. Męczące jest dziękowanie za kolejne nachalne oferty.

Zobacz więcej:

Marina di Cecina – wspaniały, rodzinny kurort

plaża w Marina di Cecina, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Cecina, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To jeden z moich ulubionych kurortów w Toskanii. Miejsce idealne dla rodzin z małymi dziećmi. W zasadzie wszystkie hotele i apartamenty znajdują się blisko plaży. Sama plaża ma ciemny piasek, ale morze jest tutaj czyste, a zejście do wody łagodne. Dużą atrakcją jest przepiękny piniowy las ciągnący się wzdłuż morza i częściowo „wchodzący” w zabudowę kurortu. Las na terenie miasta został zaadaptowany na park – są ścieżki, ławki, place zabaw i inne atrakcje. Przez cały dzień słychać śpiew cykad.

Wieczorami życie turystów skupia się na nadmorskim deptaku i głównym miejskim placu. W czasie wakacji niemal codziennie organizowane są tutaj koncerty, pokazy akrobatyczne, kino plenerowe, pokazy magii i inne atrakcje. Wzdłuż promenady znajdują się świetne restauracje, bary i lodziarnie. Marina di Cecina to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Blisko jest stąd do Bolgheri, San Gimignano, Volterry, czy Sieny.

Zobacz więcej:

Marina di Bibbona – piniowy las i naturalne plaże

plaża w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Bibbona, najpiękniejsze plaże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejny z moich ulubionych kurortów. Sezon trwa tu od połowy czerwca do końca pierwszego tygodnia września. Potem jest dosyć pusto, bo miasteczko jest niewielkie. Marina di Bibbona to propozycja dla osób, które chcą mieć szeroką, piaszczystą plażę i dużo swobody. Jest tu niewielkie centrum z restauracjami, barami, hotelami i apartamentami, a przy plaży znajdują się trzy kempingi. Świetna propozycja dla osób nieznoszących komercji. Wzdłuż plaży rośnie gęsty las.

Jest to jeden z najtańszych kurortów w Toskanii. Nie ma tu aquaparku, efektownej promenady, ale – tu zaskoczenie – są zarówno luksusowe hotele i wille oraz bardzo tanie kempingi i apartamenty. To wcale nie paradoks. Bibbona oferuje dziewiczą przyrodę, śpiew cykad i plażę, na której można czuć się naprawdę swobodnie. W południowej części miasteczka, 10 minut spacerem od ostatniego zejścia na plażę znajduje się nieformalna plaża naturystyczna. Jeśli nie chcecie, to się na nią nie natkniecie, ale gdyby Was naszła ochota… 🙂

Zobacz więcej:

Marina di Castagneto Carducci – warte polecenia!

plaża w Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castagneto Carducci to niespełna 9-tysięczne miasto dzielące się na dwie części. Pierwsza część miasta skupiona jest wokół średniowiecznego zamku i położona jest na górskim szczycie, nieopodal morza, skąd dobrze widać krajobraz regionu Toskania. Druga część to leżąca tuż przy piaszczystej plaży Marina di Castagneto Carducci ze stosunkowo nową zabudową, licznymi barami, restauracjami, hotelami i wakacyjnymi apartamentami na wynajem.

Miasto leży w przepięknej scenerii, wokół winnic, toskańskich pagórków i cyprysowych drzew. Podczas mojej ostatniej wizyty było tam wietrznie i pochmurnie, co widać po zdjęciach. Bliscy znajomi jeżdżą tam co roku i są zachwyceni. W internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat miasteczka. Kurort jest kameralny, ale zadbany, bezpieczny i dużo w nim zieleni.

Zobacz więcej:

San Vincenzo – jeden z najlepszych kurortów!

San Vincenzo, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Vincenzo, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Vincenzo to miejsce, które chyba najczęściej polecam znajomym i Czytelnikom na wakacyjny wyjazd do Włoch. To bardzo zadbany kameralny kurort z najpiękniejszym w Toskanii portem jachtowym. W centrum znajduje się zamknięty dla ruchu deptak, wzdłuż którego zlokalizowane są restauracje, bary, lodziarnie i sklepy. Nadmorska część miasta jest całkowicie przebudowana. Powstały tu nowe plaże, nadmorskie bulwary, falochrony.

W San Vincenzo znajdują się bardzo ładne plaże. Piasek jest jasny i czysty, zejście do morza jest łagodne, a stref bezpłatnych jak na Włochy jest naprawdę dużo! 15 km od San Vincenzo znajduje się słynny i lubiany przez turystów kemping Park Albatros, ale świetne apartamenty i hotele znajdziemy też w samym mieście. Miasto jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania środkowej Toskanii.

Zobacz więcej:

Baratti i Populonia – piękne, naturalne plaże

Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zatoka Baratti (Golfo di Baratti) to jedna z najpiękniejszych plaż w Toskanii. Już w VI w. p.n.e. znajdowało się tu jedno z najważniejszych miast Etrusków. Obecnie nie ma tu prawie żadnej zabudowy. Wokół plaży rośnie przepiękny las, a całość jest pod szczególną ochroną w ramach Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia.

W Populonii i Baratti raczej nie znajdziesz miejsc noclegowych, jednak to jest fajny kierunek na kilkugodzinną wycieczkę. Warto tu przyjechać na jednodniowe plażowanie jeśli będziecie spędzać wakacje w pobliskich kurortach San Vincenzo, Marina di Bibbona czy Cecina Mare.

Zobacz więcej:

Piombino – ciekawe miejsce na krótką wycieczkę

Piazza Bovio w Piombino, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Bovio w Piombino, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z uwagi na swoje położenie Piombino znacząco wyróżnia się na mapie Toskanii. Strategiczne położenie miasta już w przeszłości zauważyli Etruskowie. Znajduje się tutaj drugi co do wielkości port w regionie, a miejska starówka zbudowana została na wysuniętym w głąb morza cyplu.

Piombino ma niewielką plażę piaszczysto skalistą, ale nie jest to klasyczny kurort wakacyjny. O ile dla osób chcących się poopalać tutejsza plaża ma swój urok, to nie nadaje się na odpoczynek z małymi dziećmi. Na dłuższy pobyt lepiej wybrać inny kurort, a do Piombino warto przyjechać na jednodniową wycieczkę samochodem.

Zobacz więcej:

Castiglione della Pescaia – średniowieczne centrum

Castiglione della Pescaia, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castiglione della Pescaia, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To bardzo ładny toskański kurort, który zrobił na mnie świetne wrażenie. Niestety zdjęcia tego nie oddają, bo po moim przyjeździe pogoda się zepsuła. Zaczęło padać, na morzu był silny wiatr, a na niebie gęste chmury. Nie sugerujcie się więc zdjęciami. Miasteczko jest bardzo przyjemne i kiedyś będę chciał spędzić tam dłuższy urlop.

Castiglione della Pescaia podzielone jest na dwie części przez portowy kanał. Po obu stronach znajdują się piaszczyste plaże. Po stronie południowej plaża wzdłuż lasu ciągnie się przez kilkanaście kilometrów. Im dalej od centrum tym mniej ludzi. Po stronie północnej plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana. Tuż obok znajduje się położone na wzgórzu historyczne centrum. Główny miejski deptak jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Ze wzgórza, na którym leży starówka, można podziwiać panoramę wybrzeża. W mieście jest mnóstwo świetnych restauracji, sklepików z lokalnymi produktami i kameralnych hoteli. Bardzo polecam to miejsce ze względu nie tylko na ładne plaże, ale i urok historycznego centrum!

Zobacz więcej:

Marina di Grosseto – duży wybór apartamentów

Marina di Grosseto, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Grosseto, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Grosseto to nadmorska dzielnica średniej wielkości miasta Grosseto, które oddalone jest o 12 km od wybrzeża Toskanii. Sama Marina di Grosseto leży oczywiście tuż przy morzu i jest stosunkowo młodą dzielnicą ze współczesną zabudową. W mieście jest bardzo dużo nowych apartamentów z tarasami i widokiem na morze. Kurort otoczony jest gęstym, sosnowym lasem. Wzdłuż plaży ciągnie się długa i szeroka promenada, przy której znajdują się bary, dyskoteki i restauracje.

Plaża w mieście jest szeroka i piaszczysta. Pozornie może wydawać się, że sporo jest płatnych odcinków. Jednak przy niemal każdym wejściu na plażę, bezpośrednio przy stanowisku ratownika, jest stosunkowo duży odcinek plaży darmowej. Przy plażach są place zabaw, prysznice i bary.

Zobacz więcej:

Talamone – tutaj odpoczywał James Bond

Talamone, Wybrzeże Maremma, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Wybrzeże Maremma, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Planując w 2017 roku wyjazd do niewielkiego Talamone pamiętałem tylko, że to właśnie na tym wybrzeżu nagrywano kilka scen filmu o przygodach Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej. W polskim internecie na próżno było szukać jakichkolwiek informacji o kurorcie. Gdy przyjechałem na miejsce okazało się, że Talamone wraz z wybrzeżem Maremmy jest jedynym odcinkiem wybrzeża Morza Tyrreńskiego, które nie jest jeszcze odwiedzane przez tłumy turystów.

Włochom udało się jakoś to miejsce uchować przed najazdem turystów i wszechobecną zabudową. W Talmone jest tylko jedna zagospodarowana plaża – i to prywatna. Niektórzy opalają się na skałach poniżej historycznego centrum, ale nie ma tam bezpiecznego zejścia do morza. Poza centrum znajduje się Talamone Camping Village – bardzo ładny kemping z piękną plażą, z której dobrze widać centrum Talamone.

Zobacz więcej:

Najpiękniejsze plaże Toskanii – plaże naturystyczne

znak wskazujący drogą do plaży naturystycznej na południe od San Vincenzo, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
znak wskazujący drogą do plaży naturystycznej na południe od San Vincenzo, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpiękniejsze plaże Toskanii słyną z kilku nielicznych plaż naturystycznych. Jedyna oficjalna plaża dla naturystów w Toskanii znajduje się na przedmieściach San Vincenzo. Jadąc drogą z San Vincenzo w kierunku Piombino należy zatrzymać się przy wejściu numer 9 – plaża znajduje się na terenie Parco Costiero Di Rimigliano. Miejsce jest bezpłatne, oznakowane, a do dyspozycji są nawet darmowe prysznice.

plaża naturystyczna w Parco Costiero Di Rimigliano, wejście numer 9 w pobliżu San Vincenzo, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża naturystyczna w Parco Costiero Di Rimigliano, wejście numer 9 w pobliżu San Vincenzo, najpiękniejsze plaże Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dużą popularnością cieszy się nieoficjalna plaża naturystyczna w Marina di Bibbona. Aby do niej dotrzeć należy wejść na plażę ścieżką najdalej wysuniętą na południe (w pobliżu Campeggio del Forte), a następnie kierować się w stronę południową około 1-2 km.

Na zatoczkach w Calafurii znajduje się kolejna nieformalna plaża naturystyczna. Nadaje się ona tylko do opalania (położona jest na wysokiej skale, tuż przy morzu). Sporo naturystów można też spotkać w południowej części plaży w Marina di Torre del Lago Puccini.

Toskania to nie tylko przepiękne plaże

Na koniec warto dodać, że Toskania to nie tylko wybrzeże. Olbrzymią zaletą Toskanii są znajdujące się w głębi regionu średniowieczne miasteczka, liczne winnice, gaje oliwne, przydrożne trattorie i gospodarstwa agroturystyczne z basenami. Jeśli znudzi Ci się plażowanie lub przydarzy się pochmurny dzień, to warto zorganizować sobie kilkugodzinną wycieczkę do jednego z historycznych miasteczek, takich jak San Gimignano, Volterra, Lucca, Siena, czy cudowna Florencja. Do tej ostatniej najlepiej dojechać pociągiem.

Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkie zalety regionu. Ponad 40 toskańskich miast opisałem szczegółowo na blogu w dziale Toskania – zajrzyjcie 🙂 Wybierzcie te miejsca, w pobliżu których będziecie wypoczywać. Niekoniecznie od razu trzeba zwiedzać cały region – będzie do czego wracać 🙂

Zobacz więcej:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

6 komentarzy

Tomek 13 czerwca 2021 - 11:33

Dzień dobry!
Na początku chciałem wyrazić podziw i szacunek za pomysł strony i wykonanie. Nie doczytałem jeszcze genezy ale z pewnością to zrobię:) Jesteśmy z Żoną fanami Włoch ale do tej pory byliśmy tylko na północy (Lignano), nad jeziorem Garda oraz na półwyspie Gargano. Twój blog zachęcił nas do odwiedzenia Toskanii w tym roku. Mamy urlop od 1 do 15 sierpień (wiem, że mało szczęśliwie), wiem również że jest już dosyć późno na planowanie ale miałem pomysł żeby pojechać nad Gardę na 2,3 dni, potem właśnie nad północne wybrzeże Toskanii (mieszkamy w Tychach) i wracając zatrzymać się jeszcze na parę dni właśnie w okolicach Lignano. Przechodząc do meritum czy mógłbyś pomóc zaplanować taki wyjazd? Mam mało czasu, wyjeżdżamy rzadko a chciałbym Rodzinie zapewnić wspaniałe wakacje. Dodam tylko, że mamy dwójkę dzieci 12 i 9 lat. Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, pozdrawiam Tomek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 sierpnia 2021 - 20:23

Hej, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. W sezonie letnim otrzymuję po 100-200 maili i wiadomości od Czytelników. Nie jestem w stanie na większość odpisać ani indywidualnie doradzać, ale całą swoją wiedzą dzielę się na blogu. O Lignano i okolicy jest tutaj bardzo dużo tekstów 🙂

Odpowiedz
A.W 17 czerwca 2020 - 20:28

Proszę polecić nadmorską miejscowość na wczasy z małymi dziećmi i dojazdem kolejowym z Niemiec.San Vincenzo ?
Dzięki

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 czerwca 2020 - 11:39

San Vincenzo albo Cecina Mare (tylko w Cecina od morza do stacji kolejowej jest 3 km pieszo lub autobusem).

Odpowiedz
Arek 7 lipca 2019 - 22:47

Opis plaż bardzo pomocny jednak nie znalazłem opisu plaż obok Pizy – Marina di Pisa lub Tirrenia. Krótkie zwiedzanie Pizy chcę zakończyć popołudniowym plażowaniem i kąpielą w morzu i zastanawiałem się nad jedną z tych plaż. Czy odwiedzałeś może te plaże i możesz je ocenić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2019 - 14:07

Odwiedziłem. Mi obok Pizy najbardziej spodobała się Marina di Torre del Lago Puccini – szeroka, mało ludzi, fajna atmosfera, jasny piasek i wydmy wokół: https://www.kierunekwlochy.pl/marina-di-torre-del-lago-puccini-wlochy

Odpowiedz