Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Siena, Włochy

Siena

prowincja: Siena, region: Toskania, Włochy

Siena to chyba najbardziej sympatyczne miasto Toskanii. Bardziej zwarte, a przez to przyjaźniejsze, od stosunkowo dużej Florencji, a z drugiej strony większe i wieczorami żywsze niż dziesiątki niewielkich miast regionu Chianti, do których pielgrzymują tłumy turystów. Siena ma ponadto coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To Piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Plac otaczają nieco mroczne średniowieczne kamienice z ciemno rudej cegły. Jednak architektura tego niezwykłego miasta to nie wszystko. Panuje tu specyficzna – można by rzecz toskańska – atmosfera. Na Piazza del Campo do późnej nocy przesiaduje tłum ludzi. Mieszkańcy i turyści leżą na ceglanej posadce, odpoczywają, jedzą lody, czytają książki lub rozmawiają z przyjaciółmi. Widok tak dużej ilości ludzi beztrosko relaksujących się na brukowanym placu jest naprawdę niezwykły.

 

Wokół placu znajdują się liczne bary, restauracje i trattorie ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Niemal przez cały dzień większość stolików jest zajęta. Sam Piazza del Campo dodatkowego uroku nabiera wieczorem. Ceglana kostka brukowa, na której leżą mieszkańcy jest rozgrzana od całodniowego słońca. Po zmroku włączane są latarnie nastrojowo oświetlające otaczające plac kamienice. Specjalna iluminacja świetlna skierowana jest na wieżę Palazzo Pubblico. W restauracjach wokół placu gromadzą się ludzie, aby na świeżym powietrzu, w samym centrum starego miasta zjeść kolację.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolacja na Piazza del Campo może solidnie nadszarpnąć budżet niejednego turysty. Tańsze i nie mniej romantyczne rozwiązanie to zakup butelki regionalnego wina Chianti, w którymś z okolicznych sklepików i wypicie jej zawartości wylegując się na środku placu. Czyni tak wielu turystów.

Piazza del Campo, Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na Piazza del Campo można spotkać ludzi z całego świata. Jeśli ktoś lubi obserwować zachowania innych osób, to tutaj nie może się nudzić. Ludzie z drugiego końca świata robią sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia, mieszkańcy przychodzą bawić się ze swoimi dziećmi lub psami. Młodzież ze Sieny umawia się tutaj na randki, studenci czytają książki, a inni zachwycają się renesansowo-gotyckim krajobrazem historycznego miasta. Magiczne miejsce, gdzie spotykają się różne kultury, ludzie z Europy, Stanów Zjednoczonych, Afryki i Azji.

Jeśli weźmiemy pod uwagę historyczne znaczenie miasta w przeszłości, to wydawać by się mogło, że Siena powinna być znacznie większa. Tymczasem dziś ma ona ok. 55 tys. mieszkańców. W XII i XIII w. Siena liczyła ponad 100 tys. mieszkańców i skutecznie walczyła z Florencją o miano najważniejszego miasta Toskanii.

Booking.com

Siena wielu turystom kojarzy się z imprezy Il Palio, nazywanej też Palio di Siena. Jest to coś w rodzaju miejskiego festynu, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Na Piazza del Campo odbywają się w tym czasie różnego rodzaju parady konne z przebranymi w historyczne stroje uczestnikami, pokazy zręcznościowe, gry i gonitwy. Główną atrakcją jest wyścig na koniu bez siodła wokół placu. Uczestnicy to przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta. Podstawowa zasada jest taka, że żadne zasady nie obowiązują. Wyścig to trzy okrążenia podczas których wszystkie chwyty są dozwolone. W związku z tym uroczystość uznawana jest za bardzo widowiskową, ale i niebezpieczną. Zarówno dla ludzi, jak i dla koni. Wyścigi odbywają się co roku 2 lipca i 16 sierpnia przyciągając wówczas do miasta tłumy turystów.

Będąc w Sienie warto pospacerować także po głównych ulicach handlowych starego miasta. W stosunkowo wąskich uliczkach otoczonych wysokimi kamienicami można schronić się od słońca. Znajduje się tutaj wiele firmowych sklepów z odzieżą i obuwiem. Warte odwiedzenia są także sklepy z lokalnymi produktami, takimi jak wino, sery, wędliny, przetwory w słoikach, trufle, różnego rodzaju pasty oraz słodycze.

sklep z lokalnymi produktami w Sienie, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sklep z lokalnymi produktami w Sienie, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli mamy ochotę na popołudniową kawę, to lepiej wybrać bar poza głównym placem Piazza del Campo. W bocznych uliczkach za tak samo dobrą kawę, pijąc przy barze, zapłacimy ok. 1,00 – 1,20 euro. Ta sama kawa podana do stolika to koszt około 3,50 euro.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Siena posiada bardzo bogatą i długą tradycję gastronomiczną. Coś, co dziś nazwalibyśmy restauracją lub trattorią, istniało w tym mieście od setek lat. Podobnie było z tradycją winiarską. Z różnego rodzaju winami eksperymentowało się od wieków, aby w końcu dojść do perfekcji. Najsłynniejsze wędliny z Sieny to soppressata, finocchiona i capocollo. W tutejszych restauracjach bardzo popularne są dania z dziczyzny. Jeśli chodzi o sery, to na stołach króluje pecorino oraz marzolino. Siena, a konkretnie jej przedmieścia słyną na całym świecie z produkcji oliwy z oliwek extravergine. Nic więc dziwnego, że dobrej oliwy używa się tutaj praktycznie do wszystkiego.

Piazza del Campo w upalny wieczór (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo w upalny wieczór (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podobnie jak w innych włoskich miastach, także tutaj tradycyjną wizytę w restauracji zaczyna się od antipasto, czyli przystawek. Jedną z bardziej popularnych przystawek są grzanki z drobiowymi wątróbkami, pomidorami, serami i świeżą bazylią. Jako pierwsze danie Włosi zazwyczaj zamawiają jedną z past, ewentualnie – chociaż rzadko – wybierają zupę nazywaną ribollita. Na drugie danie je się mięso. Często jest to dziczyzna albo inne mięso z rusztu. Popularnym deserem są tu ciasteczka ricciarelli z migdałami i miodem. Często macza się je w słodkim winie Vin Santo.

Vin Santo to bardzo szczególne wino produkowane tutaj od średniowiecza. Nazwa wina została wymyślona przez biskupów z całej Europy, którzy obradowali w Sienie w XV w. Uznali oni, że wino jest na tyle dobre, że należy mu się jakaś dostojna nazwa. W przeszłości winogrona do produkcji Vin Santo suszono na specjalnych słomianych matach. Obecnie wiesza się owoce pod sufitem. Gdy grona wyschną zupełnie, wówczas rozpoczyna się ich tłoczenie. Z racji wysokiej koncentracji suszonych winogron uzyskiwane wino jest bardzo mocne i zazwyczaj ma około 16 proc. Tak przygotowane – słodkie – wino wlewa się do 100 litrowych beczek z dębu. W przeciwieństwie do innych win, beczki z Vin Santo przechowuje się nie w chłodnych piwnicach ale na strychu, gdzie są narażone na częste zmiany temperatur. To powoduje, że po kilku latach resztkowy cukier ponownie fermentuje. Vin Santo może leżakować od 3 do 10 lat. Od czasu leżakowania zależy cena wina, a także to, czy będziemy mieć do czynienia z winem słodkim, czy wytrawnym. Długie leżakowanie wina ma także na celu uwolnienie aromatów orzechów, miodu, moreli i kwiatu. W końcu wczesnośredniowieczne pochodzenie zobowiązuje.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Vin Santo świetnie pasują toskańskie ciasteczka cantucci lub znane ze Sieny ricciarelli. Zjedzenie ich bez zamoczenia w winie może być ryzykowne dla naszych zębów.

 

Inne popularne wina z okolic Sieny to Chianti Colli Senesi, Vino Nobile di Montepulciano, Brunello di Montalcino i Vernaccia di San Gimignano. Wszystkie te wina słynne są na całym świecie i bez większego problemu można je także kupić w polskich sklepach.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli mamy na zwiedzanie Sieny więcej niż kilka godzin warto głębiej zanurzyć się w uliczki starego miasta. Już pierwsze wrażenie podczas spaceru po Sienie jest bardzo pozytywne. To miasto naprawdę wciąż nie jest skomercjalizowane. W przeciwieństwie do Florencji, czy Wenecji, tutaj nie ma na ulicach straganów z wciąż tymi samymi chińskimi produktami dla naiwnych turystów.

 

Restauracje nakłaniające nas na menu turystyczne to także jest rzadkość. Prawdziwą „włoską” stronę Sieny odkryjemy w zaułkach i miejscach, gdzie turyści nie zaglądają. W bocznych uliczkach znajdziemy tak bardzo charakterystyczne dla Włoch dzieci grające w piłkę oraz porozwieszane nad ulicą pranie. Co ważne, w miejscach oddalonych od centrum często znajdziemy świetne restauracje i bary. Ceny tu są nieco niższe, a jakość serwowanych dać wyższa. Wbrew pozorom to nie jest paradoks. Tutaj jedzą prawdziwi mieszkańcy, a oni wiedzą, co jest dobre.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Boczne uliczki historycznego centrum całkowicie pustoszeją pomiędzy 13:00, a 15:00, kiedy Włosi udają się na przerwę obiadową. Za to przed 16:00 tutejsze bary zapełniają się tłumem ludzi spragnionych popołudniowej kawy. Po 20:00 w tutejszych restauracjach mamy okazję jeść kolację pośród prawdziwych Toskańczyków.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Siena położona jest w środkowej części Toskanii na wzgórzu między dolinami dwóch rzek: Arbii i Elsy. Okolice Sieny to kwintesencja Włoch – zielono żółte wzgórza Toskanii porośnięte winnicami i gajami oliwnymi. W pobliżu słynny region Chianti, gdzie produkuje się jedno z najznakomitszych win świata. Na każdym kroku czuć tutaj tchnienie historii. Dziś cały region nieco się skomercjalizował, nie tracąc przy tym swojego uroku. W niewielkich miejscowościach wokół Sieny gospodarstwa rolne zostały przebudowane na luksusowe hotele z basenami i wykwintnymi restauracjami, a wzdłuż toskańskich dróg znajdują się świetne trattorie i winnice.

Okolice Sieny są świetnym punktem wypadowym do zwiedzania całej środkowej Toskanii. Stosunkowo niedaleko jest stąd do Florencji, Monteriggioni, San  Gimignano, Volterry, Livorno, Arezzo, czy miasteczek regionu Chianti. Do wybrzeża Toskanii jest około 2 godziny jazdy samochodem (100 km).

 

Siena położona jest w drugiej strefie klasyfikacji sejsmicznej, co oznacza średnio wysoką aktywność sejsmiczną.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza del Campo

Jeden z najpiękniejszych placów w Europie, będący wizytówką Sieny i przykładem przepięknej średniowiecznej architektury. Plac otoczony jest gotyckimi kamienicami. Po południowej stronie usytuowany jest Palazzo Pubblico wraz z dzwonnicą Torre del Mangia. Po przeciwległej stronie znajduje się fontanna Fonte Gaia. Przy jednej z bocznych uliczek warto zobaczyć Palazzo Piccolomino. Zbudowany w XV w. pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków miasta. Sam plac Piazza del Campo podzielony jest charakterystycznymi liniami na dziewięć części. Ma to symbolizować rządy Rady Dziewięciu. Tego typu Rada obradowała w XIII i XIV w., czyli w czasie największego gospodarczego rozkwitu Sieny. To właśnie Rada Dziewięciu podjęła decyzję o budowie tego placu, który miał się stać “centrum życia miejskiego”. Nikt chyba wówczas nie przypuszczał, że Rada Dziewięciu ze swojego zadania wywiązała się aż nadto.

Piazza del Campo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Palazzo Pubblico

Pałac zbudowany na przełomie XIII i XIV w., jako miejsce spotkań Rady Dziewięciu. Do dziś znajduje się tutaj siedziba ratusza. Część budynku dostępna jest dla turystów, jako muzeum.

Palazzo Pubblico (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Torre del Mangia

Wieża górująca nad Piazza del Campo o wysokości 102 metrów. Na wieżę można wejść z dziedzińca Palazzo Pubblico po około 500 schodach (informacja dla mniej wytrwałych turystów: schody są stosunkowo wąskie i w przeciwieństwie do innych popularnych wśród turystów miejsc widokowych, tutaj nie ma windy). Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się przepiękny widok na Piazza del Campo, dachy kamienic i znajdującą się kawałek dalej katedrę. W oddali widać żółto zielone wzgórza Toskanii. W sezonie zimowym, za co uznaje się tutaj okres mniej więcej od połowy października do końca lutego wstęp na wieżę jest możliwy od godziny 10:00 do 16:00. Prawdopodobnie przez cały rok wieża jest dostępna zarówno w zwykłe dni tygodnia, jak i w niedzielę i niektóre święta. W lecie, czyli od początku marca do połowy października wieża jest czynna od godziny 10:00 do 19:00. Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim kasa biletowa zamykana jest na 45 minut przed zamknięciem wieży dla zwiedzających (czyli odpowiednio o godzinie 15:15 w zimie i 18:15 w lecie). W czasie Bożego Narodzenia, Sylwestra i Palio godziny otwarcia są zmieniane i wówczas warto je potwierdzić telefonicznie w miejscowym punkcie informacji turystycznej. Bilet wstępu na samą wieżę wynosi 8 euro. Była też możliwość nabycia wspólnego biletu na wieżę i do muzeum mieszczącego się w Palazzo Pubblico w cenie 13 euro.

Ciekawostką jest fakt, że Torre del Mangia jest tak wysoką wieżą, ponieważ świeckie władze Sieny chciały dorównać władzom kościelnym. Wysokość wieży ratuszowej jest więc porównywalna z wysokością pobliskiej katedry. W XIV wiecznej Sienie na wieży pracował strażnik miejski, którego obowiązkiem było codzienne bicie w dzwony. Bicie w dzwony odbywało się rano i o zmroku, czyli wtedy gdy otwierano i zamykano bramy miejskie. Strażnik, który był odpowiedzialny za dzwony musiał się wspinać się na szczyt po wąskiej i krętej klatce schodowe, a następnie po bardzo niebezpiecznej konstrukcji z drabin. Nie było to zadanie dla ludzi o słabych nerwach.

Dzisiejsza nazwa wieży Torre del Mangia pochodzi od przydomku jednego ze strażników. Wyróżniał się o tym, że cenił sobie biesiadowanie i dobra kuchnię. Całe zarobione pieniądze szybko przejadał w tutejszych trattoriach. Mieszkańcy Sieny nazywali go więc Mangiaguadagni, czyli zjadacz zarobków. W skrócie mówiono o nim Mangia.

Obsługa wieży, a także tabliczki z informacjami dla turystów przed wejściem odradzają wspinaczkę na wieżę osobom o słabych nerwach i lęku wysokości. Nie zaleca się także, aby na wieże wchodziły kobiety w ciąży. Na samym końcu – podobnie jak na wieży widokowej w San Gimignano – także tutaj musimy wspiąć się po metalowej drabince.

Torre del Mangia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fonte Gaia

Zbudowana z białego marmuru fontanna miała być jedną z głównych atrakcji Piazza del Campo. W przeszłości stanowiła punkt końcowy dla akweduktów, które prowadziły wodę do miasta. Dziś jest oblegana przez gołębie, a płaskorzeźby wokół wody pokryte są ptasimi odchodami. Na szczęście są to tylko XIX w. repliki prawdziwych płaskorzeźb zdobiących fontannę. Oryginały znajdują się w Palazzo Pubblico. Na tej podstawie można wnioskować, że problem ptasich odchodów nie pojawił się tutaj w ostatnim czasie.

Fonte Gaia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Stojąca przy Piazza del Duomo katedra jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Sieny. Romańsko-gotycka katedra budowana była przez prawie 200 lat, od XII do XIV w. Budowa fasady Dumo podzielona była na dwa etapy. Najpierw powstała dolna część z trzema portalami (w XII w.), a około 100 lat później dobudowano górną część. Architekt wzorował się przy tym na katedrze z Orvieto w Umbrii. Cała katedra pierwotnie miała być znacznie większa. Ostatecznie jednak jedna z planowanych naw bocznych została przekształcona w muzeum, a druga nawa nie powstała nigdy. Przyczyną zmiany planów podczas budowy katedry była epidemia dżumy, która dotknęła Sienę. Obecnie wewnątrz katedry możemy podziwiać m.in. pomnik Jana Chrzciciela autorstwa Donatella i freski z XVI w.

Cattedrale di Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Museo dell'Opera del Duomo

Muzeum, w którym można oglądać oryginały rzeźb, które zdobią fasadę katedry. W muzeum znajdziemy także obraz Maesta autorstwa Duccia z XIV w.

Bazylika San Domenico

Budowa znajdującego się na obrzeżach historycznego centrum kościoła rozpoczęła się w XIII w. W kościele znajdują się relikwie św. Katarzyny (jest ona jednocześnie patronką Sieny) oraz freski, na których widać św. Katarzynę w stanie ekstazy. Ciekawostką jest fakt, że ze Sieną związani są dwaj święci. W 1380 r. zmarła św. Katarzyna i w tym samym roku narodził się św. Bernardyn. Jego relikwie znajdują się w kościele San Francesco po przeciwnej stronie historycznego centrum.

Bazylika San Domenico (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika San Domenico (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fortezza Medicea

Zbudowana w XVI w. twierdza. Jej ceglane mury mają 1500 metrów długości. W każdym z czterech rogów znajdują się wieże obronne. Obecnie na terenie fortecy odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

Santa Maria della Scala

Olbrzymi kompleks budynków, który w przeszłości pełnił rolę szpitala. Obecnie większą część pomieszczeń zajmuje muzeum. Muzeum znajduje się naprzeciwko katedry w Sienie.

Santa Maria della Scala (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Santa Maria della Scala (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ogród botaniczny

Początki ogrodu botanicznego sięgają XVI w. Wówczas w pobliżu szpitala naukowcy i lekarze założyli ogród, w którym sadzili zioła o właściwościach leczniczych. Z biegiem czasu do ogrodu sprowadzano rośliny z całego świata. W XVIII w. miejsce zostało przekształcone w ogród uniwersytecki.

HISTORIA

Podobnie jak w innych miastach Toskanii, tak i w Sienie początki osadnictwa związane są z czasami Etrusków. Jako miasto Siena została założona w roku 70 przez cesarza Augusta, ale przez kolejne wieki nie miała zbyt dużego znaczenia.

 

Jak to zazwyczaj bywa legenda opowiadająca o powstaniu Sieny znacznie różni się od tego, co ustalili historycy. Legenda głosi, że Sienę założyli synowie Remusa – tego samego, który był jednym z założycieli Rzymu – o imionach Senio i Aschio. Uciekając przed Romulusem ukryli się w górach, gdzie wybudowali zamek o nazwie Senio. Dlatego herbem Sieny stało się godło przedstawiające wilczycę karmiącą Remusa i Romulusa, a miejski sztandar ma biało czarne barwy.

Cattedrale di Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cattedrale di Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rozkwit miastu przyniosły czasy Longobardów. Wówczas to przez Sienę przebiegał ważny szlak handlowy. W XII i XIII wieku następował największy rozkwit miasta. Rozwijał się tu wówczas przemysł włókienniczy. Ciekawostka jest fakt, że w XIII wieku Siena stała się finansowym centrum Europy. To tutaj założono pierwszy na świecie bank, który zresztą istnieje do dzisiaj.

 

Podobnie jak w przypadku okolicznych miast, także do Sieny w XIV w. dotarła epidemia dżumy. Zmarło wówczas dwie trzecie mieszkańców. Od XVI w. Siena należała do Wielkiego Księstwa Toskanii, aż do czasów zjednoczenia Włoch.

Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Sieny

Siena położona jest w środkowej Toskanii. Można tu dojechać bezpłatną drogą ekspresową z Florencji. Jest to droga składająca się z dwóch pasów ruchu w każdą stronę, z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h (na krótkich odcinkach jest ono nieco wyższe).

 

Alternatywą jest płatna autostrada A1 Florencja – Rzym, nazywana też “Autostradą Słońca”. Jadąc od północy należy zjechać na węźle Monte S. Savino. Od węzła autostradowego do Sieny jest 50 km malowniczymi toskańskimi drogami.

Parking w Sienie

Po dojechaniu do historycznego centrum miasta największym problemem będzie znalezienie miejsca parkingowego. Turyści i mieszkańcy często pozostawiają samochody na bezpłatnych parkingach lub poboczach wzdłuż murów starego miasta. Jednak znalezienie tam miejsca szczególnie w ciągu dnia może graniczyć z cudem. Znaki drogowe w centrum Sieny prowadzą kierowców na kilka płatnych parkingów. Tam o miejsce znacznie łatwiej. Ruch samochodowy w ścisłym centrum jest całkowicie zabroniony. Wyjątkiem są autobusy komunikacji miejskiej i niektóre uprzywilejowane pojazdy ze specjalnymi identyfikatorami za przednią szybą.

Stacja kolejowa w Sienie

Warto rozważyć dojazd do Sieny pociągiem. Dworzec kolejowy znajduje się około 2 km od Piazza del Campo. Pociąg regionalny (bezpośredni) z Florencji do Sieny jedzie około 90 minut, a cena biletu to niespełna 9 euro. Pociągi kursują stosunkowo często w ciągu dnia.

 

Znacznie trudniej dostać się do Sieny z wybrzeża Toskanii. Przykładowo jadąc pociągiem z nadmorskiej Ceciny musielibyśmy wykonać aż dwie przesiadki: w Empoli i w Pizie. Czas podróży wyniósłby prawie 3 godziny w jedną stronę, a bilet minimum 13 euro. Dla porównania samochodem podróż na tej trasie trwałaby niecałe 2 godziny (około 100 km).

Najbliższe lotnisko

Największy port lotniczy Toskanii, znajdujący się w Pizie, oddalony jest od Sieny o ponad 120 km. Drugie międzynarodowe lotnisko znajduje się we Florencji – to dystans około 85 km.

Miasta partnerskie

  • Awinion (Francja)
  • Wetzlar (Niemcy)
  • Weimar (Niemcy)

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Siena

  1. Siena to toskańskie miasto zasługujące na szczególną uwagę. Jej historia i zachowane relacje z życia codziennego mieszkańców wiele mówią o korzeniach cywilizacji zachodu i chrześcijaństwa. Ciekawe tło dla polskiej historii. Dość powiedzieć o Franciszkanach i Bernardynach….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com