Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Parking w Wenecji – ile kosztuje? Gdzie zaparkować auto w Wenecji?

15 96 499

Parking w Wenecji może okazać się wyzwaniem, dla kierowcy, który przyjeżdża tam pierwszy raz. Wenecja jest miastem położonym na wodzie. Ruch samochodowe pomiędzy wyspami praktycznie nie istnieje. Jeśli wybierasz się do Wenecji samochodem możesz go zaparkować już w Mestre i stamtąd przedostać się do centrum Wenecji tramwajem wodnym lub komunikacją miejską. Drugim rozwiązaniem jest dojazd do ścisłego centrum Wenecji – Piazzale Roma i parking na jednym z parkingów przy placu.

Miło mi, że tu zajrzałeś. W dziale Wenecja znajdziesz mój – podobno znakomity – przewodnik po Wenecji. Z kolei w dziale noclegi w Wenecji opisuję hotele w Wenecji na każdą kieszeń. Zarówno te klasyczne, pięknie położone o dobrym standardzie jak i najtańsze w mieście – ograniczając się do tych, które są czyste i mają bardzo dobre opinie.

Booking.com

Piazzale Roma to komunikacyjne centrum Wenecji. Znajdują się tu parkingi dla samochodów osobowych, dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej i tramwajów wodnych. Kilkaset metrów stąd jest główny dworzec kolejowy Venezia S. Lucia. Dojeżdżając do Piazzale Roma własnym samochodem, zwiedzenie Wenecji możesz rozpocząć pieszo, ponieważ będziesz w centrum. Jednak tutejsze parkingi są najdroższe.

Parkowanie samochodu bezpośrednio na Piazzale Roma – mimo, że kuszące – jest praktycznie niemożliwe. Lepiej tego nie próbować. Przy placu znajduje się posterunek policji. W ostatnich latach zaostrzono nawet przepisy i na Piazzale Roma nie mogą już wjeżdżać autokary turystyczne. Teraz muszą zjeżdżać one na Parking Tronchetto, który znajduje się 1300 metrów od Piazzale Roma.

Parking w Wenecji – historyczne centrum

Parking Autorimessa Comunale

Piazzale Roma, Santa Croce 496
30135 Venezia

Drugi największy parking w Wenecji, zlokalizowany na Piazzale Roma skąd turyści mają natychmiastowy dostęp do historycznego centrum Wenecji. Parking jest wielopoziomowy, czynny przez cały rok, całą dobę. Posiada 2182 miejsc dla samochodów oraz 300 miejsc dla motocykli. Całość zlokalizowana jest na 6 poziomach. Dojazd do parkingu jest bardzo prosty. Po zjechaniu z mostu łączącego Mestre w Wenecją z głównej drogi wystarczy skręcić w prawo, wprost na parking (zjazd jest oznaczony), a parking łatwo rozpoznać, ponieważ jest to największy budynek w okolicy. W 1998 roku parking przeszedł generalny remont. Wyposażono go wówczas w ponad 200 kamer, co daje możliwość dozorowania samochodów przez ochronę.

Na parking mogą wjechać samochody do wysokości 2,2 m. Opłaty pobierane są za dobę parkowania. Nie ma możliwości rozliczania się za godziny. Cena za dobę dla przeciętnego samochodu osobowego to 26 euro. Jeśli Twój pojazd jest szerszy niż 185 cm, to zapłacisz 29 euro. Przy rezerwacji miejsca parkingowego online cena jest nieznacznie niższa o około 2,50 – 3 euro.


Parking S. Andrea

Piazzale Roma
30135 Venezia

Drugi parking w Wenecji znajduje się w tym samym budynku, co Autorimesa Comunale (opisywany powyżej), ale wjeżdża się tam bramą podziemną, od drugiej strony. Dojeżdżając do Piazzale Roma zgodnie z kierunkiem ruchu należy skręcić w prawo, a potem, gdy główny ruch biegnie w lewo (obok stanowisk autobusów), należy na rogu Piazzale Roma skręcić ponownie w prawo. Następnie łagodny zjazd w dół poprowadzi Cię nieco poniżej poziomu ziemi. Po lewej stronie znajduje się biuro parkingu (najlepiej od razu spytać tam o wolne miejsce i aktualne ceny).

Ten parking to idealne miejsce dla osób, które planują zostawić samochód w Wenecji na bardzo krótko. Płaci się tutaj 7 euro za każde rozpoczęte dwie godziny postoju. Parking czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Parking jest zadaszony, a przy wyjeździe znajduje się budka strażnika dozorującego cały plac parkingowy. Parking posiada zaledwie około 100 miejsc parkingowych, z czego dwa dla osób niepełnosprawnych. W sezonie trudno tam o wolne miejsce, ale po sezonie powinno się udać.


Venezia Tronchetto – parking w Wenecji

Parking Tronchetto jest najtańszym i najwygodniejszym z parkingów w centrum Wenecji. Parking znajduje się na wyspie Isola Nuova. Najpierw musisz wjechać mostem z Mestre do Wenecji, a później od razu skręcić w prawo i ponownie prawo. Parking jest świetnie oznakowany. Należy szukać tablic z napisem Tronchetto. Ten wielopoziomowy parking jest zadaszony i dysponuje liczbą 4000 miejsc postojowych. W praktyce oznacza to, że nie trzeba martwić się o miejsce i rezerwować wcześniej parkingu. Miejsca tutaj są nawet w wysokim sezonie.

Na parkingu zainstalowano ponad 120 kamer. Parking jest dozorowany przez całą dobę. Typowe miejsce parkingowe ma 14 metrów kwadratowych i 280 cm szerokości. Pracownicy parkingu są dostępni przez całą dobę. Z parkingu do Piazzale Roma można dojść pieszo (1300 metrów spacerem) lub przejechać specjalną kolejką.

Ceny parkingu Venezia Tronchetto Parking (aktualne na 2021 r.):

 • pierwsza i druga godzina postoju – 3 euro/za godzinę
 • do trzech godzin postoju – 11 euro/za godzinę
 • postój do 24 godzin – 21 euro
 • każde kolejne 24 godziny lub część – 21 euro

Parking w Mestre – przed mostem do Wenecji

Parking w Mestre – Venice City Park

Via dei Petroli 5
30175 Venezia

Jeden z najtańszych parkingów w Wenecji, znajduje się tuż przed mostem do Wenecji, po prawej stronie. Niestety ilość miejsc nie jest imponująca. Po sąsiedzku są też inne parkingi z podobnymi cenami. Jeśli nie znajdziesz miejsca tutaj, to próbuj zaraz obok. Parking znajduje się 100 m od przystanku autobusowego, z którego odjeżdżają autobusy do Wenecji. Parking nadzorowany jest przez całą dobę. Liniami autobusowymi ACTV 2, 4, 6 i 7 można dojechać do Wenecji. Autobusy odjeżdżają regularnie nawet co kilka minut. Bilet na autobus można kupić w biurze parkingu.

Stawka dzienna to 5,50 euro za dobę. Nie ma możliwości rozliczania się za godziny. Można płacić gotówką lub kartą. To jeden z najtańszych parkingów w Wenecji.

Parking S. Giuliano

Via San Giuliano
30135 Venezia

Do tego parkingu bardzo łatwo dojechać ze wszystkich głównych autostrad (prowadzą do niego liczne znaki). Parking znajduje się jeszcze w Mestre, przed mostem łączącym Mestre z Wenecją. Jest to zdecydowanie najtańszy parking, ale oddalony od Piazzale Roma. Przez most najprościej przedostać się autobusem komunikacji miejskiej. Parking podzielony jest na trzy bramy: żółtą, czerwoną i niebieską.

Cena za postój:

 • pierwsze 3 godziny bezpłatnie (*dostępne tylko raz na podstawie bezpłatnego biletu)
 • 4 godziny – 2 euro
 • 5 godzin – 4,50 euro
 • 6 godzin – 8 euro
 • cały dzień (do zamknięcia parkingu) – 12 euro

Z kolei w strefie bramy czerwonej zmieści się 251 samochodów osobowych lub motocykli. Jest też 7 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. W strefie bramy niebieskiej jest 186 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych. Zarówno w strefie czerwonej jak i niebieskiej nie można parkować pomiędzy 2:00, a 6:00. Całą dobę można parkować za bramą żółtą.

UWAGA: żółta brama znajduje się tuż obok bramy parkingu Marive Transport. Nie pomyl się. To różne parkingi i mają różne ceny.

Kolejka People Mover z Tronchetto do Piazzale Roma

W 2010 r. do użytku została oddana nowoczesna kolejka łącząca parking Tronchetto z Piazzale Roma. Podróż kolejką o nazwie People Mover trwa 3 minuty, a przykładowo spacer trwa 20 minut. Wagoniki odjeżdżają średnio co 7 minut. Kolejka po drodze zatrzymuje się na jednym przystanku (Marittima).

Sam styl przystanków i wygląd konstrukcji kolejki jest nie lada atrakcją turystyczną. To najbardziej zaawansowana tego typu kolejka w Europie. Opłata za przejazd (niezależnie od tego, na którym przystanku wysiadasz) wynosi 1,50 euro. Bilet można kupić w automatach na stacjach. Automaty działają w czterech językach. Następnie wchodzi się na stację przez bramki (skanując bilet).

Parking w Wenecji – co jeszcze warto wiedzieć?

Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujesz przyjazd do Wenecji na jeden lub kilka dni, to zobacz także inne teksty o Wenecji, które ostatnio napisałem:

15 Komentarze
 1. Agnieszka napisał(a)

  Niestety ceny dla parkingu Tronchetto są niepoprawne za postój powyżej 3 h 21 euro. Byłam 26.98.2018 r. tyle zapaliłam co mnie bradzo zdziwiło bo sugerowłam się cenami z tego bloga.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Rzeczywiście wygląda na to, że cena zmieniła się w ostatnim czasie. Artykuł był aktualizowany tuż przed wakacjami. Dziś sprawdzałem na stronie zarządcy parkingu i wygląda na to, że całkowicie zmienił on sposób naliczania opłat znacznie je podwyższając. W tym momencie w artykule ceny dla parkingu Tronchetto są już zaktualizowane na stan z 27.08.2018 r. Dziękuję za komentarz.

 2. Parkingi dla motocykli i skuterów napisał(a)

  Witam.
  Kilka ciekawostek dla posiadających dwa kółka czytających tego bloga.
  W większości miast we Włoszech parkingi dla motocykli i skuterów są darmowe w oznaczonych miejscach. Muszą to być miejsca zaznaczone namalowanymi na ulicy białymi pasami. Nie sugerujcie się tym, że gdzieś stoją takie pojazdy. My tak stanęliśmy i niestety zapłaciliśmy mandat. W Weronie ok. 30? jeśli zapłacone od ręki lub w ciągu 5 dni albo 50? jeśli płatne później przelewem.
  W Wenecji przy stacji Marittima jest dość duży bezpłatny parking dla dwóch kółek. Można wsiąść do kolejki, ale 1,5? za jeden przystanek ( ok. 3 min jazdy ) to według mnie dość dużo. Ale z ciekawości można się przejechać. Spacerkiem można dojść do centrum w ciągu 10 min. Może komuś się przydadzą takie informacje.
  Pozdrawiam

 3. Paweł napisał(a)

  Cześć. Możecie podpowiedzieć gdzie parkować planując wizytę autem które ma ponad 5m długości (osobowy ale z rowerami na haku) oraz ponad 2.1m wysokości (box dachowy). Dzięki.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Pewnie lepiej w Mestre, tuż przed mostem do Wenecji na otwartej przestrzeni 😉

 4. Bernard napisał(a)

  Witam, ponieważ jadę z małym brzdącem to chciałbym sobie wszystko wcześniej ustalić. Pozostajemy na noc w centrum Wenecji i Proszę o info gdzie powinniśmy najlepiej zostawić auto i z kąt odchodzą stateczki na Plac Św Marka i z jaka mniej więcej częstotliwością? Z góry bardzo dziękuje 🙂

 5. Agata napisał(a)

  Ogromne podziękowania za ten blog- dzięki Tobie nie musieliśmy szukać parkingu, tylko odrazu skierowaliśmy się autem do Tronchetto. O godzinie 11 parking miał jeszcze wolne miejsca. Na Pl. Roma pojechaliśmy kolejką People Mover, dalej na pieszo a potem spod Placu Świętego Marka tramwajem wodnym B2 prosto do Tronchetto. Dziękuję również za mapkę z fajnymi miejscami, dzięki temu uniknęliśmy niepotrzebnego chodzenia po wszystkich uliczkach. Ważna rzecz- ciężka Wenecja, kiedy ma się wózek 😉 często musieliśmy przenosić wózek na mostach, co momentami było uciążliwe. Mimo wszystko, piękne miasto.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂 O noszeniu wózka z dzieckiem przez weneckie mosty wiem bardzo dużo 😉 Byliśmy tam wielokrotnie z dziećmi, ale zauważyłem, że w ostatnich latach przybyło nieco podjazdów dla wózków w tych kluczowych dla turystów miejscach.

 6. Grzegorz napisał(a)

  Wita, mozecie podac Linki do rezerwacji parkingow w samej wenecji?. Dzieki

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Nie ma możliwości rezerwacji, ale też nie ma takiej potrzeby. Parking Tronchetto (ten największy w samej Wenecji) ma 4000 miejsc parkingowych.

 7. Natalia napisał(a)

  Witam!
  Chcemy w tym roku w drodze na Korsykę podskoczyć do Wenecji. Gdzie zostawimy 7-metrowego kampera? Czy jest możliwość gdzieś zostać na noc żeby rano ruszyć dalej.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Kamperem możesz wjechać na parking Tronchetto w samej Wenecji. Nawet na swojej oficjalnej stronie informują, że mają około 500 miejsc parkingowych dla kamperów, a parking jest dozorowany. Druga możliwość, to jeden z kempingów w Punta Sabbioni (na przykład pięciogwiazdkowy Marina di Venezia). Stamtąd do Wenecji – w okolice Placu św. Marka – regularnie odpływa tramwaj wodny ACTV.

 8. Radek napisał(a)

  Hej 🙂
  Zastanawiam się nad parkingiem Venezia Tronchetto. Z tego co przeczytałem na blogu parking ten jest monitorowany przez obsługę. Ponieważ będę wiózł w aucie rower, to zastanawiam się czy bezpiecznie będzie zostawić ten rower właśnie w samochodzie? Czy rozsądniej jednak będzie zabrać ze sobą rower.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Parking Tronchetto sprawia wrażenie najbardziej bezpiecznego ze wszystkich w Wenecji. Nie słyszałem o jakichś kradzieżach czy włamaniach na nim, ale przejrzyj jeszcze opinie google z ostatniego roku na temat Venezia Tronchetto. Poza tym jak rower będzie w środku to może da się go pozostawić tak, żeby nie rzucał się w oczy?

   1. Radek napisał(a)

    Dzięki za sugestie 🙂 Tak myślę właśnie, że rower czymś zasłonię, bo targanie ze sobą trochę słabe. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO