Strona główna -> Lombardia -> Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo

Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 213 komentarzy 155,3 tysięcy wyświetleń
Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu - porady praktyczne. Na zdjęciu autobus Terravision, który z przed dworca w Mediolanie odjeżdża na lotnisko w Bergamo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lotnisko w Bergamo – na równi z lotniskiem w Rzymie – jest najpopularniejszym portem lotniczym wśród turystów z Polski. Każdego tygodnia w Bergamo ląduje około 50 samolotów tanich linii lotniczych Ryanair i Wizzair z kilku polskich miast. Lotnisko w Bergamo położone jest niespełna 50 km od centrum Mediolanu, ale turyści rozjeżdżają się z niego nie tylko do stolicy Lombardii, ale też do samego Bergamo oraz nad jezioro Como. Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu to najszybszy sposób dojazdu do centrum, a połączenia obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników.

W poniższym artykule piszemy o sześciu możliwościach, aby z lotniska dostać się do centrum Bergamo albo do centrum Mediolanu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Informacje zawarte w artykule są aktualne na kwiecień 2024 r.

Jak dojechać z lotniska Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo? Sześć możliwości

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

 • 3,00 euroautobusem komunikacji miejskiej ATB Bergamo;
 • 25,00 – 30,00 eurotaksówką do centrum Bergamo.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do Mediolanu?

 • 12,00 euro / 10,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024);
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Autostradale;
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Oriosuttle;
 • 9,00 euroautobus linii 1 do dworca w Bergamo + pociąg Trenord do Mediolanu.

Natomiast w dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu, znalezienie rozkładu jazdy i konkretnego połączenia. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Bergamo wylatujesz wcześnie rano.

Zobacz także:


Autobus z lotniska w Bergamo do centrum miasta

lotnisko w Bergamo z centrum tego miasta łączy autobus linii 1, który odjeżdża średnio co 20 minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lotnisko w Bergamo z centrum tego miasta łączy autobus linii 1, który odjeżdża średnio co 20 minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

autobus linii 1 łączący centrum Bergamo z lotniskiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus linii 1 łączący centrum Bergamo z lotniskiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 3,00 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Jeśli chcesz dostać się od razu nad jezioro Como, to szczegółowe informacje znajdziesz w tym artykule:

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie komunikacji miejskiej w Bergamo może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.


Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu

Stanowisko odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Pracownicy ubrani w firmowe kamizelki zachęcają do wyboru ich autobusu. Na miejscu można od razu kupić bilet. Czas przejazdu wszystkich linii jest zbliżony, a ceny podobne.

Przejazdy pomiędzy lotniskiem Orio al Serio w Bergamo, a centrum Mediolanu (autobusy dojeżdżają do Stazione Milano Centrale) obsługiwane są przez trzech przewoźników: Terravision, Autostradale i Oriosuttle.


Autobusy Terravision

autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu - na zdjęciu autobus Terravision, który przyjechał właśnie z lotniska w Bergamo na dworzec w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu – na zdjęciu autobus Terravision, który przyjechał właśnie z lotniska w Bergamo na dworzec w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednymi z najchętniej wybieranych autobusów pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a Mediolanem są autobusy Terravision. Firma ta posiada charakterystyczne białe pojazdy z amarantowo-fioletowym logo i napisami.

Ceny:

Warto wiedzieć: ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia. Dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024 r. Kod należy wpisać w polu „Kod promocyjny” w panelu po prawej stronie w trakcie dokonywania zakupu na oficjalnej stronie Terravision.

Zaletą autobusów Terravision jest częstotliwość kursowania. Autobusy jeżdżą nawet po północy, w środku nocy oraz wczesnym rankiem.

Porada praktyczna: nawet podróżując z małym dzieckiem należy zarezerwować dla niego bezpłatny bilet. Należy posiadać przy sobie dokument, który udowodni wiek dziecka.

W przypadku opóźnienia lotu bilety zachowują ważność na następne połączenie. Można więc kupić bilet online i skorzystać z kolejnego dostępnego autobusu, nawet jeśli Twój samolot się spóźni.


Autobusy Orioshuttle

lotnisko Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lotnisko Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To drugi z przewoźników kursujący pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a centrum Mediolanu. Orioshuttle prowadzi 3 linie. Linia 1 łączy lotnisko w Bergamo z dworcem kolejowym Milano Centrale. Linia 2 łączy lotnisko w Bergamo z centrum wystawowym Rho. Natomiast linia 3 rozpoczyna się na przystanku przy Via Furietti 17 w centrum Bergamo, następnie autobus jedzie na lotnisko w Bergamo, później do miasta Monza, a stamtąd na lotnisko Mediolan Malpensa.

Tutaj skupimy się na linii 1 łączącej lotnisko w Bergamo z centrum Mediolanu.

Ceny:

 • 12,00 euro – przejazd w jedną stronę;
 • 10,00 euro – przejazd w jedną stronę, jeśli bilet jest kupiony online;
 • 6,00 euro – dzieci od 2 do 11 roku życia;
 • gratis – dzieci do 23 miesiąca życia.

Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika:
http://www.orioshuttle.com/

Przystanek autobusów w Mediolanie znajduje się przy Piazza Luigi di Savoia, czyli zaraz przy dworcu kolejowym Milano Centrale.


Autobusy Autostradale

autobusy Autostradale z przed dworca Milano Centrale odjeżdżają na wszystkie 3 pobliskie lotniska: Mediolan Malpensa, Mediolan Linate i Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobusy Autostradale z przed dworca Milano Centrale odjeżdżają na wszystkie 3 pobliskie lotniska: Mediolan Malpensa, Mediolan Linate i Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzeci z przewoźników to Autostradale. Miejsca odjazdów i przyjazdów są identyczne jak u konkurentów. Na lotnisku w Bergamo autobusy mają swoje stanowiska bezpośrednio przed halą przylotów. Natomiast w Mediolanie przystanek znajduje się na Piazza Luigi di Savoia 1, tuż przy dworcu kolejowym Milano Centrale.

Ceny:

 • 12,00 euro – przejazd w jedną stronę;
 • od 10,00 euro – przejazd w jedną stronę, jeśli bilet jest kupiony online;
 • 5,00 euro – dzieci od 2 do 12 roku życia;

Rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika: https://autostradale.it/

Bilety można kupić online (najtaniej) lub w kasie biletowej na lotnisku w Bergamo w hali przylotów oraz u personelu Autostradale w momencie wchodzenia pasażerów na pokład autobusu.


Pociąg z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu, chociaż zajmuje najwięcej czasu.

 1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
 2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo średnio co godzinę odjeżdżają pociągi do Mediolanu. Bilet można kupić w biletomacie na lotnisku. Jeśli wybierzesz połączenie bezpośrednie, to podróż pociągiem będzie trwała 48 minut. Natomiast aktualny rozkład jazdy jest na stronie https://www.trenitalia.com/

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podsumowując w takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie około 9,00 euro (3,00 euro autobus miejski linii 1 + 6,00 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Bilet na dworcu w Bergamo można kupić w kasie lub w biletomacie Trenitalia lub Trenord (stoją obok siebie). Można płacić zarówno gotówką jak i kartą. Ponadto pamiętaj, że bilet należy skasować przed wejściem do pociągu.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

213 komentarzy

Kuba 21 maja 2024 - 12:30

Gdzie okazać bilety online zakupione na busa terravision? trzeba je jakoś skanowac ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2024 - 08:45

Pracownikowi, który będzie stał przy wejściu do autobusu albo kierowcy autobusu. Biletów Terravision się nie kasuje samemu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gabryela 10 maja 2024 - 20:51

Cześć, w niedzielę lecę z siostrą do Bergamo, nasz apartament znajduje się na Via Broseta 8, wiem już że z lotniska możemy pojechać autobusem nr 1, ale na jakim przystanku wysiąść ??
Z góry dziękuję za poradę 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2024 - 13:10

Cześć,
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Musisz wysiąść na przystanku Porta Nuova, czyli zaraz po tym jak miniesz dworzec kolejowy Bergamo Centrale.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 26 kwietnia 2024 - 22:11

Cześć, lądujemy w Bergamo ok 23:00, 30 kwietnia,. Zastanawiamy się nad wypożyczeniem samochodu. Czy możesz polecić jakąś firmę? Myślimy o Europcar ponieważ podają na stronie najdłuższe godziny pracy. dziękuje, Asia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 kwietnia 2024 - 22:28

Hej Asiu,
Porównaj ofertę Europcar oraz to, co podpowie Discovery Cars. U nich w opcjach wyszukiwania można zaznaczyć kartę debetową zamiast karty kredytowej oraz sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach. Zdarzało nam się kilka razy korzystać (na różnych lotniskach) i zawsze kończyło się na wyborze innej firmy więc nie mamy żadnej „ulubionej”. Poza tym – gdybyś nie zdecydowała się na samochód – to do godz. 1:30 jeździ autobus linii 1 z lotniska do centrum Bergamo.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 5 maja 2024 - 16:50

Dzień dobry, w czerwcu wybieram się do Włoch, będę lądować przed północą w Bergamo. Czy w nocy też dostanę się do centrum miasta autobusem czy pozostaje mi tylko taksówka?
Dziękuję:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 maja 2024 - 17:13

Dzień dobry,
Autobus linii 1 z lotniska jeździ też późnym wieczorem co około 20-30 minut. Ostatni jest o 1:30 w nocy.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiesiek 24 kwietnia 2024 - 13:56

bede na lotnisku Bergamo jutro o 8 rano hotel mam w Mediolanie na viale gabriele D anunzio meldunek o 16.00 czy warto jeszcze wjechać na stare Bergamo czy jechać odrazu do Mediolanu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2024 - 14:11

To zależy na ile dni lecisz i co jest Twoim głównym celem, ale mógłbyś być w Bergamo Città Alta około 9:00 (autobusem linii 1 bezpośrednio z lotniska), a przejazd pociągiem do Mediolanu zaplanować około 15:00 więc zawsze to 5-6 godzin na zwiedzanie historycznego centrum 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiesiek 24 kwietnia 2024 - 12:51

czy e tych biletomatach można kupić bilety iv siedmiodniowe a jeśli nie to gdzie na lotnisku Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2024 - 14:09

Na lotnisku w Bergamo jest punkt informacji turystycznej Visit Bergamo i tam można kupić wszystkie rodzaje biletów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 23 kwietnia 2024 - 20:04

Cześć, czy wjazd samochodem do ścisłego centrum Mediolanu est płatny? wybieramy się rodzina autem w niedzielę 19 maja

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 kwietnia 2024 - 21:38

Cześć,
To zależy, do której strefy. Ścisłe centrum to strefa C – więc bilet kosztuje 7,50 euro, a dodatkowo samochód musi spełniać normy emisji spalin. Jeśli znajdziesz sobie jakiś parking, to często przy rezerwacji parkingu można od razu wykupić zezwolenie na wjazd.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 24 kwietnia 2024 - 06:42

Dziękuję za odpowiedź. Zapytałem ponieważ na wielu stronach/blogach są sprzeczne informacje mówiące o tym, że opłata obowiązuje od poniedziałku do piątku, a w weekendy wjazd do strefy C jest darmowy.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2024 - 13:59

Hej Paweł,
Nie wjeżdżałem do strefy C, ponieważ mam swój ulubiony parking zaraz poza tą strefą, przy Via Joe Colombo 2, czyli zaraz obok stacji metra Milano Repubblica. Teraz jeszcze raz sprawdziłem informacje o strefie C na oficjalnych stronach gminy Mediolan i rzeczywiście strefa C obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 19:30 (z wyłączeniem świąt). Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Jednak polecam Ci ten parking (w mapach google oznaczony jako Parcheggio in Porta Nuova Varesine) ponieważ jest na granicy strefy i w zasadzie w samym centrum miasta.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Zuzia 21 kwietnia 2024 - 16:44

Hej, wybieram się do Mediolanu i mój samolot planowo ma wylądować o 9 na lotnisku w Bergamo i zastanawiam się czy zdążę na autobus 9:55 a chce jechać tym Terravision. I moje pytanie jest takie czy jeśli spóźnię się prze to dłużej na bramkach bym stała to czy późniejszym też mogę pojechać bądź w przeciwną stronę czy jeżeli uda mi się szybciej przyjść to mogę szybszym pojechać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2024 - 09:40

Hej,
W przypadku autobusów Terravision bilet zachowuje ważność na każde kolejne lub wcześniejsze połączenie tego samego dnia. Zmiany godziny odjazdu nie musisz nikomu zgłaszać. Przetestowałem to nie raz, gdy zdarzało mi się wylądować przed czasem albo z opóźnieniem. Nigdy nie było problemów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzena 20 kwietnia 2024 - 17:13

Cześć, w jaki sposób najlepiej dostać się na adres Via Gentilino 7 z lotniska w Bergamo? Podróżuję z 3 letnim synkiem

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2024 - 20:57

Cześć Marzena,
Jest kilka opcji w zależności od tego czy z przesiadkami jak najbliżej miejsca docelowego, czy z mniejszą ilością przesiadek i koniecznością krótkiego spaceru. Proponuję najpierw autobusem Terravision z lotniska w Bergamo do dworca Milano Centrale, a później zielonym metrem M2 z Milano Centrale do stacji Porta Genova FS. Następnie zostanie ponad kilometr pieszo do miejsca docelowego.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojciech 20 kwietnia 2024 - 08:24

Dzień dobry, mam pytanie jak dostać się w niedzielę po pólnocy z lotniska na via grumello 54? patrzałem na google maps to pokazuje autobus 1 później 5 tylko że po pólnocy 5 już nie kursuje z tego co widzę, jakieś alternatywy? czy spacer po pólnocy to miejsca docelowego to bezpieczna alternatywa w tych rejonach? pozdrawiam Wojtek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2024 - 20:37

Dzień dobry,
Rzeczywiście linia 5 późnym wieczorem już nie jeździ. Właśnie z tego powodu w naszym przewodniku po Bergamo zachęcam żeby nocować w samym centrum miasta gdzie podaję kilka sprawdzonych miejsc. Natomiast w takiej sytuacji proponuję w pierwszej kolejności skontaktować się z gospodarzem Twojego noclegu. Powinien najlepiej doradzić jak dojechać do niego o tak późnej porze. Przypuszczam, że taksówka z lotniska może kosztować około 25-30 euro. Co do bezpieczeństwa, chodziłem nocą po Bergamo, ale po Citta Alta, czyli ścisłym historycznym centrum. Tam czułem się bezpiecznie. Natomiast na obrzeżach centrum o tej porze będzie pusto i można się poczuć nieswojo. Pomyśl o taksówce albo jakimś Uberze 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojciech 22 kwietnia 2024 - 13:31

No niestety wyszło jak wyszło z tym noclegiem, to nasza pierwsza podróż do Włoch. Napisał Pan że będzie pusto na ulicach i można czuć sìę nieswojo tzn niebezpiecznie? proszę o szczerość. A może polecić jakiegoś taniego ubera bo koszt 30 euro za taksówke to trochę dużo. dziękuję i pozdrawiam Wojciech

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2024 - 21:03

Można częściowo podjechać autobusem linii 1 z lotniska do centrum, ale później jest jeszcze 3,5 km pieszo. Będzie pusto, ponieważ to jest poza centrum miasta, to taka dzielnica bardziej przemysłowa. Co to za obiekt? Jak umówiliście się Państwo z gospodarzem na zameldowanie/przekazanie kluczy? Proszę jego pytać o rekomendowany sposób dotarcia – nikt nie zna lepiej tej okolicy niż mieszkaniec 🙂 Ja generalnie zawsze polecam noclegi w centrum, szczególnie jak się ląduje późno w nocy. Trudno mi coś doradzić dlatego zachęcam do kontaktu z gospodarzem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojciech 23 kwietnia 2024 - 11:05

Nasz obiekt to l angolo del giromondo. Niestety gospodarz nie skory do pomocy. Napisał o autobusie który tak późna pora nie jeździ albo o taksówce. Na przekazanie kluczy jeszcze się nie umawialiśmy. Panie Łukaszu a wie Pan jaki jest koszt ubera w Bergamo? pozdrawiam

Łukasz Ropczyński 23 kwietnia 2024 - 18:09

Proszę zapytać czy gospodarz nie będzie robił problemów z przekazaniem kluczy po północy. Niektórzy życzą sobie za takie nietypowe godziny dopłaty. Jeśli tego noclegu nie można już zmienić to pozostaje taksówka albo uber. Tak jak pisał gospodarz. Z Ubera we Włoszech nie korzystam, ponieważ albo jestem własnym autem albo śpię w centrum, ale wiem, że moi Czytelnicy korzystają w Bergamo i twierdzą, że jest tańszy niż oficjalne taryfy taxi. Nie mam jednak osobistych doświadczeń z Uberem, żeby bardziej konkretnie Panu pomóc.
Łukasz

Darek 19 kwietnia 2024 - 13:12

Starałem się znaleźć połączenie samodzielnie ale na stronie ATB pojawia się komunikat o braku połączenia. W jaki sposób z lotniska dostać się autobusem miejskim pod adres Via Daste e Spalenga 5?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2024 - 20:18

Proszę pytać gospodarza albo recepcję. Oni będą wiedzieć najlepiej. Prawdopodobnie autobusem linii 1 z lotniska na przystanek przy dworcu kolejowym, a potem autobusem linii 8. Natomiast gospodarz będzie wiedział najlepiej jak do niego dotrzeć 🙂 Można też podjechać linią 1 do dworca, a potem 2 km pieszo 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 18 kwietnia 2024 - 14:36

Hej!
Wybieramy sie we 2 osoby do Mediolanu na tydzień i zastawiam się jak najlepiej zaplanowac transport.
Lądujemy w Bergamo poniedziałek i do czwartku rano musimy korzystac z komukniacji publicznej.
Musimy dojechać do centrum Mediolanu w poniedziałek, we wtorek planujemy przyjechac do Bergamo i spedzić tam czas + powrót do Mediolanu, w srodę pozwiedzac miasto lub wybrac sie nad jezioro np Como. Od czwartku do niedzieli juz bedziemy głównie poruszać się autem ale moga sie zdarzyć jakies pojedyńcze wypady tramwajem lub metrem.
Zasnatwiam sie nad zakupem IO VIAGGIO 3 lub 7 dni ale nie jestem pewna czy to jedyne słuszne rozwiązanie czy istnieje lepsza opcja….

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2024 - 15:09

Hej,
Zakup Io Viaggio raczej nie ma sensu. Po pierwsze Io Viaggio nie obowiązuje w autobusach z lotniska w Bergamo do Mediolanu, a zapewne masz zamiar jechać do Mediolanu prosto z lotniska. Następnie bilety kolejowe pomiędzy Mediolanem, a Bergamo kosztują 6 euro w jedną stronę. Nawet jeśli potem jeszcze chciałabyś jechać autobusem komunikacji miejskiej po Bergamo to wątpię, aby nazbierało się tych biletów na tyle dużo, żeby zrównało się to z kosztem Io Viaggio. Środę lepiej przeznaczyć na zwiedzanie Mediolanu, a w czwartek wybrać się autem nad jezioro Como. Samochodem będziecie też mogli z łatwością zwiedzić zachodnią stronę jeziora Como, gdzie komunikacją publiczną podróżuje się trudniej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 18 kwietnia 2024 - 16:22

Tak też zrobimy ! Dzięki!

Odpowiedz
Monika 18 kwietnia 2024 - 20:10

ile kosztuje w bergamo taksówka lub uber z lotniska do giromondo. Mamy pożny przylot w niedzielę i nie mamy sìe jak dostac do apartamentu

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2024 - 08:52

Nie znam niestety taryf w poszczególne miejsca w okolicy 🙂 Natomiast nawet w niedzielę autobus linii 1 jeżdżący z lotniska do centrum Bergamo jeździ aż do godziny 1:30 w nocy. Połączenia z lotniska w niedzielny wieczór są mniej więcej co 25-30 minut.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Weronika 17 kwietnia 2024 - 16:43

Cześć!
Czy wiesz może, czy bilety autobusowe kupione online na Terravision zachowują ważność na inne godziny niż ta na wykupionym bilecie? Czy działa to jedynie w przypadku opóźnienia lotów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2024 - 20:47

Cześć Weronika,
Tak, zachowują ważność na każde kolejne lub wcześniejsze połączenie Terravision tego samego dnia. Osobiście to przetestowałem 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Helen 16 kwietnia 2024 - 01:36

hej, czy są nocne autobusy z lotniska do Bergamo

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 kwietnia 2024 - 09:50

W dni powszednie ostatni autobus linii 1 z lotniska w Bergamo do centrum miasta odjeżdża o 1:30.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 11 kwietnia 2024 - 16:57

Cześć, czy z biletem z lotniska do Bergamo ( za 3 euro) można wysiąść przy dworcu, żeby zostawić bagaż i znów wsiąść z tym samym biletem do autobusu nr 1, zeby dojechać do Citta Alta?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 11:47

Cześć Kasiu,
Tak, ponieważ ten bilet jest ważny 90 minut od momentu skasowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 11 kwietnia 2024 - 16:30

Dzień dobry, jak dostać się z lotniska w Bergamo do dzielnicy Langolo del giramondo.
Pozdrawiam Monika

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 11:46

Dzień dobry,
Proszę o podanie bardziej dokładnego adresu to postaram się pomóc.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 12 kwietnia 2024 - 20:10

Via per Grumello, 54, 24127 Bergamo BG, Włochy

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 21:05

Najpierw autobusem linii 1 z lotniska do przystanku Viale Papa Giovanni XXIII przy dworcu kolejowym Bergamo Centrale, a później stamtąd przesiadka na autobus linii 5. Autobus linii 1 z lotniska jeździ średnio co 20 minut. Cała podróż na jednym bilecie (strefa C) za 3 euro.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 12 kwietnia 2024 - 22:47

czy autobus linii 5 jezdzi po 24 bo tak mamy przylot? dziękuję

Łukasz Ropczyński 13 kwietnia 2024 - 08:37

Rozkład jest dostępny na oficjalnej stronie ATB Bergamo, ale w takiej nietypowej sytuacji najlepiej byłoby pytać gospodarza obiektu o to, jak do niego dojechać po północy z lotniska. Przecież od tego on jest. My polecamy Czytelnikom cztery sprawdzone noclegi w samym centrum Bergamo, do których można bardzo łatwo dojechać w nocy i bez przesiadek 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Emilia 4 kwietnia 2024 - 17:21

Dzień dobry,
mam pytanie o bilet łączony, który pozwoli na dotarcie z lotniska w Bergamo do Mediolanu i poruszanie się po nim przez dobę lub dwie? Czy jest coś takiego i czy się to opłaca?

pozdrawiam
Emila

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 20:25

Dzień dobry,
Jest bilet Io Viaggio, który obowiązuje w transporcie publicznym na terenie całej Lombardii, ale w tym wypadku się nie opłaci ponieważ żeby w pełni wykorzystać jego możliwości, należałoby naprawdę dużo jeździć po całym regionie. Polecam więc wybrać autobus Terravision prosto z lotniska do Mediolanu z biletem kupionym online (jest tańszy), a następnie w Mediolanie można kupić bilet 24-godzinny na całą komunikację miejską w Mediolanie za 7,60 euro.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bozena 4 kwietnia 2024 - 22:17

Super dokładne informacje.

Odpowiedz
Katarzyna 11 kwietnia 2024 - 11:49

Dzień dobry, na stronie ATB. BERGAMO znalazłam bilet dla rodziny/przyjaciół (4osoby) za 11 euro na 24 h, który obowiązuje w soboty i święta. Przylatujemy akurat w sobotę. Czy z takim biletem możemy podróżować już z lotniska, czy tylko po Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 11:31

Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie. Sprawdzałem przed chwilą na oficjalnej stronie ATB, ale nie jest to doprecyzowane. Nie chcę Cię wprowadzić w błąd więc najlepiej będzie jeśli zadzwonisz albo po wylądowaniu w Bergamo podejdziesz do punktu informacji turystycznej Visit Bergamo, który znajduje się na lotnisku. Oni są bardzo mili i Wam podpowiedzą, który bilet wybrać – tam zresztą od razu można kupić te bilety.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 21 kwietnia 2024 - 10:12

Sprawdzone. Niestety z biletu „świątecznego” dla przyjaciół/rodziny można korzystać tylko na terenie miasta Bergamo.

Karolina 3 kwietnia 2024 - 22:54

dzień dobry, znalazłam w internecie info, ze z terminalu 1 na poziomie -1 lotniska w Bergamo jest pociag express kursujący bezpośrednio do Mediolanu w 30 min. potwierdza Pan takie informacje?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 08:17

Dzień dobry,
Nie. Ekspres, o którym piszesz jeździ z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu. Tutaj szczegóły:
https://www.kierunekwlochy.pl/lotnisko-mediolan-malpensa/
Natomiast na lotnisku w Bergamo nie ma stacji kolejowej. Można ewentualnie podjechać autobusem linii 1 z lotniska na dworzec kolejowy Bergamo Centrale, ale to zajmie więcej czasu niż bezpośredni autobus Terravision z lotniska do centrum Mediolanu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Lidia 31 marca 2024 - 22:05

Cześć, przylatuje z koleżanką w środę, ale bedziemy dość późno ok 23, nasz apartament znajduje ok 800 m od stacji kolejowej w Bergamo, w sumie połączenie 1 wydaję się bardzo dobre. Natomiast trochę się obawiam, ponieważ słyszałam, że po zmroku te okolice są dość niebezpieczne na taki spacerek, wiesz coś o tym ? Myślę, nad zamówieniem taxi z lotniska, masz może masz jakąś polecajkę, gdzie mówią po angielsku ? Czy należałoby to zrobic wcześniej, czy nie powinno być problemu ogarnac taksowke na miejscu. Badź jest tam uber ? Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź! pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 kwietnia 2024 - 13:06

Hej,
Moim zdaniem Bergamo nie jest niebezpieczne wieczorami. Tym bardziej, że będziecie we dwie. Ale jeśli zdecydujesz się na taksówkę, to one stoją przed wyjściem z lotniska – nie potrzeba rezerwować. Każdy taksówkarz, który pracuje przy lotnisku zna podstawy angielskiego. Nie napisałaś, w którym miejscu jest Wasz apartament, ale w razie czego linią 1 można jechać dalej – nie trzeba wysiadać przy dworcu kolejowym więc może mogłybyście wysiąść bliżej apartamentu?
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Darek 25 marca 2024 - 19:03

świetna strona, dużo ciekawych informacji.
Mam pytanie odnośnie busu i biletów. Przylatujemy w środę ok 23. Czy o tej godz. jeździ jeszcze bus nr 1? czy kupując bilet za 5€ jest on ważny 24h i tym samym czy można skorzystać z kolejki funicolate?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2024 - 21:10

Tak, autobus linii 1 jeździ w tym dniu do godziny 1:30 w nocy. Z biletem 24-godzinnym można skorzystać z kolejki funicolare (a nawet z obydwu kolejek w Bergamo).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 21 marca 2024 - 08:34

Cześć, lecimy ze znajomymi pierwszy raz, mamy późny lot, lądujemy w piątek ok 23-24. Sprawdzając udostępniony rozkład nie jestem pewna czy mamy autobus 1 do centrum, zwłaszcza że Google Maps pokazują jakiś transport M. 🤔

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2024 - 10:12

Hej Kasiu,
W piątek z lotniska Bergamo do centrum miasta macie jeszcze połączenia linią 1 o godzinach: 23:40, 00:05, 00:30, 00:55 i ostatnie o 1:30.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Rafał 19 marca 2024 - 07:46

Cześć, a czy jest mozliwość kupowania biletów przez aplikację? Inetersuje mnie 24 godzinny bilet wBergamo, a następnie w Mediolanie. Pierwszego dnia zwiedzam Bergam a drugiego Mediolan. Nocleg mam w mediolanie. Głównym celem są stadiony.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 marca 2024 - 08:39

Hej,
Nie wiem czy są aplikację, ale zarówno w Bergamo jak i w Mediolanie działa system z przykładaniem karty (Pass and Go). Nie korzystam z tego, ale Czytelnicy czasem korzystają i są zadowoleni. W przypadku Bergamo kartę należy przyłożyć do kasownika i wybrać na ekranie bilet 75 minutowy lub wielostrefowy 120 minutowy. Jeśli wszystko pójdzie OK, to na ekranie pojawi się potwierdzenie. Kartę przykłada się za każdym razem przy przesiadkach, ale jak nie minie czas poprzednio wykupionego biletu, to nowa opłata nie zostanie naliczona. Każdy pasażer musi mieć swoją kartę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 18 marca 2024 - 09:14

Cześć,
pierwszy raz lecę z rodziną do Bergamo. Lot powrotny mamy w pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Na tronie ATB jest rozkład jazy autobusów z centrum na lotnisko. Rozumiem, że mam patrzeć na godziny Domenica e Festivi, czyli rozkład świąteczny? Która z tych stacji to lotnisko?
-ORIO AL SERIO via Locatelli 1
-ORIO AL SERIO via Portico Orio Center
-AEROPORTO Arrivi Nazionali ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 11:32

Cześć Agnieszka,
Tak, powinnaś sprawdzać rozkład świąteczny. Przystanek przy lotnisku, to ten ostatni (AEROPORTO).
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 12 marca 2024 - 10:37

Cześć,
gratuluje świetnego blogu z mnóstwem przydatnych informacji. W zeszłym roku skorzystałam z waszych podpowiedzi organizując wyjazd do Rzymu teraz przyszedł czas na Mediolan. Mam pytanie odnośnie transportu z lotniska autobusem do Mediolanu. Czy lotnisko w Bergamo jest duże? Ile czasu należy przeznaczyć na wyjście z lotniska po wylądowaniu mając tylko bagaż podręczny? Według planu mamy przylot o 10:10 i zastanawiam się czy zdążymy na transfer autobusem Terravision o 10:40 czy wykupywać bilet na następny, który jest dopiero o 11:10? Szkoda mi trochę czasu na czekanie na lotnisku bo jesteśmy tylko 2 dni.
Dodatkowo mam jeszcze pytanie odnośnie biletów 24h w Mediolanie i Bergamo. One są ważne 24h od momentu skasowania czy do północy dnia, w którym zostały skasowane?
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 marca 2024 - 12:10

Hej Kasiu,
Lotnisko w Bergamo jest małe. Kup bilet na autobus o 10:40. Zdążysz bez problemu, a nawet gdybyś nie zdążyła, to bilet Terravision w przypadku spóźnienia zachowuje ważność na każde kolejne połączenie tego samego dnia. Nie musisz nic zmieniać w rezerwacji ani nikogo informować w razie spóźnienia. Natomiast co do drugiego pytania, to bilety 24-godzinne są ważne 24 godziny od momentu pierwszego skasowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 14 marca 2024 - 16:26

Jeszcze mam pytanie odnośnie biletów 24h. Czy w Mediolanie w momencie przejazdu tramwajem należy bilet ponownie skasować przy wejściu i wyjściu? Doczytałam, że tak należy robić w metrze bo są bramki. Nie mogę znaleść tej informacji o tramwajach.
I czy w Bergamo należy raz skasować bilet 24h w autobusie czy też za każdym razem? Czy ten bilet obowiązuje też na obie kolejki?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 marca 2024 - 18:46

Nie, w tramwaju tylko raz kasuje się bilet. Bilet 24-godzinny w Bergamo kasuje się tylko raz i obowiązuje on na obydwie kolejki. Zresztą na bilecie jest to napisane 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 15 marca 2024 - 11:43

Czyli jeśli w Mediolanie najpierw skorzystam z metra i tam po raz pierwszy skasuje bilet 24h to następnie przesiadając się do tramwaju już nie muszę ponownie kasować tego biletu, ponieważ jest on ważny?

Łukasz Ropczyński 15 marca 2024 - 12:19

Akurat w Mediolanie bilet należy kasować za każdym razem gdy zmienia się środek transportu. Dodatkowo kasuje się go także przy wyjściu z metra.
Pozdrawiam,
Łukasz

Monika 8 marca 2024 - 17:12

Witam,

proszę o podpowiedź jak najlepiej dostać się z kolei centrum Bergamo na Lotnisko Orio al Serio po 5 rano ? Sześć dorosłych osób z czterema walizkami. Czy na autobus na lotnisko obowiązują bilety IO viaggio 7 dniowe? Czy może lepiej zamówić taxi minibusa ? Jakieś sprawdzone namiary na taxi ? Niepokoi mnie ta godzina wczesnoporanna. Z góry dziękuję!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2024 - 18:46

Dzień dobry,

Od poniedziałku do soboty pierwszy autobus linii 1 jest już o 4:30 rano, ale nie odjeżdża on z górnego miasta tylko z przystanku PORTA NUOVA. Można nim jechać w ramach Io Viaggio. Kolejny autobus z tego samego przystanku jest o 4:58.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Amelia 7 marca 2024 - 16:59

Hej, blog jest bardzo pomocny. Właśnie planuje z partnerem wyjazd do Bergamo, nie powiem trochę kłopotów sprawia nam aplikacja Atb, czy jest jakiś instruktarz, który pomoże mi się odnaleźć? Na stronie znalazłam informacje, że można korzystać z Map Google, czy jest to dobre rozwiązanie i faktycznie będą prawidłowo podane odjazdy danego autobusu? Czy jadąc do Lecco (teraz z przesiadką) można kupić bilety online, czy lepiej stacjonarnie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 marca 2024 - 17:16

Hej Amelia,
Nie ma potrzeby korzystania z aplikacji ATB. Autobus odjeżdża z lotniska co 20-30 minut więc w sumie co chwilę. Bilety możesz kupić w biletomacie na przystanku lub w biletomacie w autobusie (w tym drugim jest o pół euro drożej). Bilety na pociąg do Lecco możesz kupić albo w kasie na dworcu w Bergamo albo w jednym z dwóch biletomatów albo przez oficjalną aplikację Trenord. Najłatwiejszy jest zakup w biletomacie (możesz przełączyć język na angielski). Pamiętaj, że bilet z biletomatu trzeba skasować w kasowniku na peronie lub w autobusie w przypadku komunikacji zastępczej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 26 lutego 2024 - 11:45

Hej.
Mam pytanie. czy bilet 24h na samo miasto Bergamo obowiązuje od momentu skasowania? Czy od zakupu w automacie. Czy trzeba go skasowac w autobusie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 13:31

Hej,
Bilet obowiązuje od momentu pierwszego skasowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 25 lutego 2024 - 09:50

Dzień dobry. Mam pytanie o przechowalnię bagażu na lotnisku w Bergamo. Czy jest, gdzie się znajduje i jakie orientacyjnie są koszty. Zależy mi na kilku godzinach:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 12:59

Dzień dobry,
Jest przechowalnia bagażu na lotnisku w Bergamo, ale ma bardzo złe opinie. Wpisz w google „Deposito bagagli aeroporto Bergamo” i poczytaj. Niektórzy korzystają z przechowalni bagażu w galerii handlowej w pobliżu lotniska, ale nie wiem jak to w praktyce wygląda. Poza tym przechowalnia bagażu jest też na dworcu kolejowym w Bergamo.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 24 lutego 2024 - 16:33

Hej
Jak dotrzeć z Bergamo do Mediolanu ( w związku z remontem lini)?Jakie mam możliwości ,jeśli mogę prosić o cenę, nie mogę znaleźć
Dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 12:43

Hej,
To zależy. Z lotniska najlepiej wybrać autobus Terravision i za niespełna godzinę będziesz w Mediolanie. Natomiast z samego Bergamo najlepiej pociągiem. W tym momencie są też połączenia bezpośrednie. Wejdź na stronę trenitalia.com – wpisz trasę z „Bergamo” do „Milano”, wybierz datę, godzinę i będziesz widzieć ceny oraz warianty połączeń. Część z nich jest z przesiadką, ale są też połączenia bezpośrednie jadące inną trasą.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jagoda 19 lutego 2024 - 09:37

Właśnie lecę do bergamo. Czy bilet io vaggio obejmuje też przejazd linia nr 1 z lotniska do centrum bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 lutego 2024 - 13:11

Tak, obejmuje także linię 1 z lotniska.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 13 lutego 2024 - 19:13

Cześć
chciałabym w Niedzielę 18 lutego pojechać pociągiem z Bergamo do Mediolanu a później do Lecco ponieważ mamy tam nocleg.
Pytanie czy jest możliwość zakupienia jednego biletu na obie trasy czy na każdy odcinek muszę kupić oddzielnie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lutego 2024 - 09:22

Hej,
Można kupić jeden bilet gdyby to była jedna podróż z przesiadkami, ponieważ we włoskich kolejach bilet na pociągi regionalne ważny jest 4 godziny od momentu pierwszego skasowania. Zwiedzając Mediolan nie zdążysz w tym czasie, więc lepiej kupić najpierw bilet na odcinek Bergamo – Mediolan, a później drugi bilet z Mediolanu do Lecco. Obydwa bilety można kupić w biletomacie lub w kasie tuż przed podróżą.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 7 lutego 2024 - 13:37

Dzień dobry,
chciałam zapytać, czy dobrze rozumiem, że w niedzielę pociągi z Bergamo do Mediolanu po godzinie 15.02 są z jedną przesiadką w innej miejscowości? Będę wdzięczna za odpowiedź i gratuluję wiedzy.
Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 15:51

Dzień dobry,

To jest teraz skomplikowany temat, ponieważ 3 dni temu rozpoczął się remont linii kolejowej na zachód od Bergamo na odcinku Bergamo – Ponte S. Pietro. Na trasach Bergamo – Mediolan i Bergamo – Lecco na pewnym odcinku w zastępstwie pociągów będą jeździły autobusy (pasażerowie będą się płynnie przesiadać z pociągu na autobus). Proszę sprawdzić aktualny rozkład dla konkretnego dnia na oficjalnej stronie https://www.trenitalia.com/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 24 stycznia 2024 - 10:27

dzień dobry,

prosze o poradę: jak się najwygodniej dostać z lotniska bergamo do desenzano del garda?
czytałam ze trzeba jechać do mediolanu i stamtąd do desenzano? ale autobus, czy pociąg? jak najlepiej? pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2024 - 10:04

Dzień dobry,

Nie trzeba jechać do Mediolanu. Wystarczy z lotniska w Bergamo pojechać autobusem komunikacji miejskiej linii 1 na dworzec kolejowy w Bergamo. Następnie średnio co 30-40 minut odjeżdżają pociągi do Rovato albo do Treviglio i z tych dwóch miast odjeżdżają kolejne pociągi do Desenzano del Garda. Cała podróż obydwoma pociągami z przesiadką odbywa się na jednym bilecie kupionym w kasie, w biletomacie lub online na oficjalnej stronie trenitalia.com

Zresztą o tym jak dojechać z Bergamo do Desenzano szczegółowo pisałem w tym artykule – u dołu jest cały akapit na ten temat:
https://www.kierunekwlochy.pl/desenzano-del-garda-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominika 18 stycznia 2024 - 21:32

Hej,
wybieramy się z mężem do Mediolanu a potem pociągiem do Turynu.
Czy dworzec w Mediolanie jest duży i ciężko będzie nam znaleźć odpowiedni pociąg? Masz może jakieś wskazówki?
Na bilecie nie ma miejsc. Rozumiem, że można wtedy usiąść na obojętnie jakie miejsce?
I ostatnie pytanie: oprócz wydruku biletu pokazuje, żeby go gdzieś jeszcze zeskanować na dworcu o ile dobrze zrozumiałam. Jak to wygląda? Czy wystarczy komuś pokazać wydrukowany bilet czy trzeba go gdzieś zeskanować?

A blog mega super! Bardzo dużo pomocnych informacji! Dziękuję 🙂
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 stycznia 2024 - 09:34

Hej Dominika,

Dworzec w Mediolanie jest jednym z największych we Włoszech, ale jest dobrze zorganizowany. Najpierw na dużym ekranie z odjazdami (wł. partenze) sprawdź swoje połącznie. Nie patrz na Torino tylko raczej na numer pociągu, ponieważ do Turynu jest dużo połączeń, czasem nawet odjeżdżają w odstępie 5 minut dwa pociągi do Turynu. Na ekranie sprawdź peron, z którego odjeżdża Twój pociąg. Są dwa rodzaje pociągów na tej trasie:
1. Szybkie ekspresy typu Frecciarossa i tam obowiązują miejscówki.
2. Tańsze pociągi regionalne (tzw. RV, czyli regionale veloce) gdzie nie ma miejscówek i można usiąść w dowolnym miejscu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 14 stycznia 2024 - 19:21

Hej, jeśli zakupię bilety na połączenia np. Bergamo- Mediolan lub Mediolan- Como na stronie Trainline to będzie ok? Co w tym wypadku z kasowaniem ich przed wejściem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 11:02

Hej,

Nie kupuj biletów na tej stronie, ponieważ to jest pośrednik. Kup ewentualnie na oficjalnej stronie trenitalia.it albo bezpośrednio tuż przed podróżą w biletomacie na dworcu. W biletach kupionych online na pociągi regionalne należy przed podróżą dokonać elektronicznej odprawy. Natomiast bilety papierowe przed podróżą należy skasować w kasowniku.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Petar 25 stycznia 2024 - 01:14

Kupiłem bilet na pociąg z Mediolanu do Torina online, jak zrobić odprawę i jak?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2024 - 10:22

W mailu lub w aplikacji Trenitalia jest informacja o tym gdzie kliknąć, żeby dokonać check in. Znajdziesz to w sekcji „Moje podróże” na stronie internetowej lub w aplikacji Trenitalia. Jeśli nie masz tam konta, to powinien być dołączony link w mailu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 11 stycznia 2024 - 15:15

Czy może mi Pan powiedziec czy komunikacja autobusowa w Bergamo dopuszcza jakieś bilety zniżkowe dla dzieci?Znalazłam tylko informację na stronie ATB, że dzieci o wzroście do 1m podróżuja z rodzicem za darmo, Czy może ktoś wie ile płacą młodsze nastolatki?
A jak wygląda to w Mediolanie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 stycznia 2024 - 19:59

Pani Ewo,

Jest dokładnie tak jak Pani napisała (limit 1 m). Ewentualnie można rozważyć zakup biletu „Io Viaggio in Famiglia”, który upoważnia do nielimitowanych przejazdów pociągami, autobusami, metrem i niektórymi kolejkami górskimi w całej Lombardii. Wówczas – dołączając specjalny formularz – dzieci do 14 roku życia mogą jeździć bezpłatnie, jeśli rodzic ma ważny bilet. Proszę poczytać o tym bilecie na stronie ATB Bergamo. Natomiast w metrze w Mediolanie w ramach sieci transportowej ATM dzieci poniżej 14 roku życia podróżują za darmo, jeśli ich opiekun ma ważny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2