Lombardia -> Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo

Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 76 komentarzy 83,8 tysięcy wyświetleń
Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu - porady praktyczne. Na zdjęciu autobus Terravision, który z przed dworca w Mediolanie odjeżdża na lotnisko w Bergamo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lotnisko w Bergamo – na równi z lotniskiem w Rzymie – jest najpopularniejszym portem lotniczym wśród turystów z Polski. Każdego tygodnia w Bergamo ląduje około 36 samolotów tanich linii lotniczych Ryanair i Wizzair z kilku polskich miast. Lotnisko w Bergamo położone jest niespełna 50 km od centrum Mediolanu, ale turyści rozjeżdżają się z niego nie tylko do stolicy Lombardii, ale też do samego Bergamo oraz nad jezioro Como. Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu to najszybszy sposób dojazdu do centrum, a połączenia obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników.

W poniższym artykule piszemy o sześciu możliwościach, aby z lotniska dostać się do centrum Bergamo albo do centrum Mediolanu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Informacje zawarte w artykule są aktualne na 2023 r.

Jak dojechać z lotniska Bergamo do Mediolanu i do centrum Bergamo? Sześć możliwości

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

 • 3,00 euroautobusem komunikacji miejskiej ATB Bergamo;
 • 25,00 – 30,00 eurotaksówką do centrum Bergamo.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do Mediolanu?

 • 12,00 euro / 10,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem KIERWL923T ważnym do końca października 2023);
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Autostradale;
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Oriosuttle;
 • 8,60 euroautobus linii 1 do dworca w Bergamo + pociąg Trenord do Mediolanu.

Natomiast w dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu, znalezienie rozkładu jazdy i konkretnego połączenia. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Bergamo wylatujesz wcześnie rano.

Zobacz także:


Autobus z lotniska w Bergamo do centrum miasta

lotnisko w Bergamo z centrum tego miasta łączy autobus linii 1, który odjeżdża średnio co 20 minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lotnisko w Bergamo z centrum tego miasta łączy autobus linii 1, który odjeżdża średnio co 20 minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

autobus linii 1 łączący centrum Bergamo z lotniskiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus linii 1 łączący centrum Bergamo z lotniskiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 3,00 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Jeśli chcesz dostać się od razu nad jezioro Como, to szczegółowe informacje znajdziesz w tym artykule:

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie komunikacji miejskiej w Bergamo może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.


Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu

Stanowisko odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Pracownicy ubrani w firmowe kamizelki zachęcają do wyboru ich autobusu. Na miejscu można od razu kupić bilet. Czas przejazdu wszystkich linii jest zbliżony, a ceny podobne.

Przejazdy pomiędzy lotniskiem Orio al Serio w Bergamo, a centrum Mediolanu (autobusy dojeżdżają do Stazione Milano Centrale) obsługiwane są przez trzech przewoźników: Terravision, Autostradale i Oriosuttle.


Autobusy Terravision

autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu - na zdjęciu autobus Terravision, który przyjechał właśnie z lotniska w Bergamo na dworzec w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu – na zdjęciu autobus Terravision, który przyjechał właśnie z lotniska w Bergamo na dworzec w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednymi z najchętniej wybieranych autobusów pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a Mediolanem są autobusy Terravision. Firma ta posiada charakterystyczne białe pojazdy z amarantowo-fioletowym logo i napisami.

Ceny:

Warto wiedzieć: ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia. Dodatkowo z kodem rabatowym KIERWL923T do końca października 2023 można uzyskać dodatkowe 5% rabatu na cenę biletów. Kod należy wpisać w polu „Kod promocyjny” w panelu po prawej stronie w trakcie dokonywania zakupu na oficjalnej stronie Terravision.

Zaletą autobusów Terravision jest częstotliwość kursowania. Autobusy jeżdżą nawet po północy, w środku nocy oraz wczesnym rankiem.

Porada praktyczna: nawet podróżując z małym dzieckiem należy zarezerwować dla niego bezpłatny bilet. Należy posiadać przy sobie dokument, który udowodni wiek dziecka.

W przypadku opóźnienia lotu bilety zachowują ważność na następne połączenie. Można więc kupić bilet online i skorzystać z kolejnego dostępnego autobusu, nawet jeśli Twój samolot się spóźni.


Autobusy Orioshuttle

lotnisko Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lotnisko Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To drugi z przewoźników kursujący pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a centrum Mediolanu. Orioshuttle prowadzi 3 linie. Linia 1 łączy lotnisko w Bergamo z dworcem kolejowym Milano Centrale. Linia 2 łączy lotnisko w Bergamo z centrum wystawowym Rho. Natomiast linia 3 rozpoczyna się na przystanku przy Via Furietti 17 w centrum Bergamo, następnie autobus jedzie na lotnisko w Bergamo, później do miasta Monza, a stamtąd na lotnisko Mediolan Malpensa.

Tutaj skupimy się na linii 1 łączącej lotnisko w Bergamo z centrum Mediolanu.

Ceny:

 • 12,00 euro – przejazd w jedną stronę;
 • 10,00 euro – przejazd w jedną stronę, jeśli bilet jest kupiony online;
 • 6,00 euro – dzieci od 2 do 11 roku życia;
 • gratis – dzieci do 23 miesiąca życia.

Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika:
http://www.orioshuttle.com/

Przystanek autobusów w Mediolanie znajduje się przy Piazza Luigi di Savoia, czyli zaraz przy dworcu kolejowym Milano Centrale.


Autobusy Autostradale

autobusy Autostradale z przed dworca Milano Centrale odjeżdżają na wszystkie 3 pobliskie lotniska: Mediolan Malpensa, Mediolan Linate i Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobusy Autostradale z przed dworca Milano Centrale odjeżdżają na wszystkie 3 pobliskie lotniska: Mediolan Malpensa, Mediolan Linate i Bergamo Orio al Serio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzeci z przewoźników to Autostradale. Miejsca odjazdów i przyjazdów są identyczne jak u konkurentów. Na lotnisku w Bergamo autobusy mają swoje stanowiska bezpośrednio przed halą przylotów. Natomiast w Mediolanie przystanek znajduje się na Piazza Luigi di Savoia 1, tuż przy dworcu kolejowym Milano Centrale.

Ceny:

 • 12,00 euro – przejazd w jedną stronę;
 • od 10,00 euro – przejazd w jedną stronę, jeśli bilet jest kupiony online;
 • 5,00 euro – dzieci od 2 do 12 roku życia;

Rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika: https://autostradale.it/

Bilety można kupić online (najtaniej) lub w kasie biletowej na lotnisku w Bergamo w hali przylotów oraz u personelu Autostradale w momencie wchodzenia pasażerów na pokład autobusu.


Pociąg z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu, chociaż zajmuje najwięcej czasu.

 1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
 2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo średnio co godzinę odjeżdżają pociągi do Mediolanu. Bilet można kupić w biletomacie na lotnisku. Jeśli wybierzesz połączenie bezpośrednie, to podróż pociągiem będzie trwała 48 minut. Natomiast aktualny rozkład jazdy jest na stronie https://www.trenitalia.com/

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Bergamo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podsumowując w takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie około 9,00 euro (3,00 euro autobus miejski linii 1 + 6,00 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Bilet na dworcu w Bergamo można kupić w kasie lub w biletomacie Trenitalia lub Trenord (stoją obok siebie). Można płacić zarówno gotówką jak i kartą. Ponadto pamiętaj, że bilet należy skasować przed wejściem do pociągu.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

76 komentarzy

Marzena 18 lutego 2023 - 19:28

Dzień dobry, mam lot powrotny z Bergamo o godzinie 6.50 rano. Jaką formę transportu najlepiej wybrac z Mediolanu do Bergamo w godzinach nocnych?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lutego 2023 - 20:44

Autobus Terravision sprzed dworca kolejowego Milano Centrale. Pierwszy autobus jedzie już o godz. 3:30 w nocy i godzinę później jest na lotnisku. Następne autobusy odjeżdżają o 4:00, 4:30 i 5:00. Dzień przed podróżą sprawdź jeszcze na oficjalnej stronie Terravision, czy nic się nie zmieniło.

Odpowiedz
Marek 22 lutego 2023 - 20:11

Co jeżeli Lot jest 6 50 w niedzielę, wtedy jak można się dostać na lotnisko z centrum Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 lutego 2023 - 10:38

Akurat w niedzielę pierwszy autobus linii 1 (ATB Bergamo) z miasta na lotnisko wyjeżdża dopiero o 6:26 (w tygodniu pierwszy autobus jedzie już o 4:30). Czy jesteś pewien, że masz lot w niedzielę tak wcześnie rano? Autobusy w Bergamo zawsze były skorelowane z godzinami przylotów i odlotów. W najgorszym razie pozostaje taksówka za około 30 euro.

Odpowiedz
Piotr 11 marca 2023 - 11:25

Czy bilet kupiony poprzez aplikacje trenord obejmuje również autobus z lotniska do centrum? Chodzi dokładnie o 3 dniowy

Łukasz Ropczyński 13 marca 2023 - 20:49

Masz na myśli bilet Io Viaggio za 33,50 euro/3 dni? Tak, obejmuje on również autobus komunikacji miejskiej z lotniska do centrum Bergamo.

Natomiast nie obejmuje on prywatnych autobusów typu Terravision, które kursują z lotniska w Bergamo do Mediolanu.

Beata 12 kwietnia 2023 - 14:15

Podłącze się mój lot jest o 7.55 jak mogę dojechać z Bergamo? Czy mogę prosić o info. od której godziny kursują autobusy na lotnisko Bergamo z centrum Bergamo i skąd?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 14:33

Autobusem ATB Bergamo linii 1 dojedziesz bez problemu o tej porze. Pierwszy autobus (w dni powszednie) jest już o 4:30 z przystanku Porta Nuova. Natomiast z górnego miasta (przystanek Colle Aperto) pierwszy autobus w dni powszednie jest o 5:25 do dworca kolejowego, a później stamtąd 4 minuty później kolejny autobus odjeżdża na lotnisko.

Na oficjalnej stronie ATB Bergamo znajdziesz pełny rozkład jazdy linii 1 oraz listę przystanków: https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/linee-e-orari

Odpowiedz
Magda 23 lutego 2023 - 21:50

Cześć,
Czy miejsce ska∂ odjeżdżają autobusy na lotnisku do Mediolanu – przewoźnik Terravision – jest oznaczone? Albo w którym kierunku należy się udać po wyjściu z terminala? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2023 - 13:41

Jak wyjdziesz głównym wyjściem to na wprost będzie przystanek autobusu linii 1, który jeździ do centrum Bergamo. Natomiast na prawo będą stanowiska wszystkich trzech przewoźników, którzy jeżdżą do Mediolanu. Terravision odjeżdża ze stanowiska numer 4.

Odpowiedz
Tomasz 19 marca 2023 - 22:26

Zdaje się że inflacja jednak skoczyła bo miejscówki są po 24 euro?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2023 - 14:04

Nie. Ceny autobusów z Bergamo do Mediolanu, które podałem w powyższym artykule są aktualne. Chyba, że masz na myśli bilet w obie strony?

Odpowiedz
Tomasz 20 marca 2023 - 20:42

Kurde, czytałem o Bernina Express a odpisałem tutaj, wygląda na to że miejscówki podrożały do 24 EUR w jedną stronę

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2023 - 08:31

Rzeczywiście, sprawdziłem teraz na oficjalnej stronie Bernina Expressu. Są ogromne podwyżki w tym roku. Muszę zaktualizować tamten artykuł.

Odpowiedz
Marcin 30 marca 2023 - 21:16

Dzień dobry,
Czym najlepiej dojechać z lotniska Bergamo do Genua??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 marca 2023 - 08:37

Pociągiem. Najpierw z Bergamo do Mediolanu pociągiem regionalnym, a potem z dworca Milano Centrale już ekspresem albo tańszym „Regionale Veloce”. Taka podróż – uwzględniając przesiadkę – będzie trwała około 3 godzin w zależności od wybranego połączenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Joanna 5 kwietnia 2023 - 22:29

czy bilet Ioo Vaggio jest ważny na wszystkie pociągi i autobusy w Lombardii?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 kwietnia 2023 - 09:17

Jeśli chodzi o pociągi to Io Viaggio działa w pociągach: Regionale (R), Regionale Veloce (RV) i Regio Express (RE). Natomiast nie obowiązuje w pociągach pospiesznych i ekspresowych.

Io Viaggio działa też w autobusach komunikacji miejskiej, w tramwajach, w metrze w Mediolanie i w części połączeń autobusowych między miastami. Na stronie Trenord oraz na stronie Regionu Lombardia są opublikowane mapki i tabelki z dokładnym wyjaśnieniem.

Monika 1 maja 2023 - 15:55

Witam, za parę dni lecę do Bergamo z noclegiem w starej części, chciałabym pojechać do Mediolanu oraz na Como. czytam że są bilety 72 h ale różnych przewoźników, jakie kupić abym cały wyjazd mogła korzystac z autobusów pociągów i kolejki między stara częścią a nowa miasta. Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:21

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale dziś wróciłem z Włoch do Polski i nadrabiam zaległości w komentarzach.

Jest karta Io Viaggio na 72 godz., która upoważnia do przejazdu transportem publicznym w Lombardii (autobusy, pociągi, komunikacja miejska, a nawet niektóre górskie kolejki), ale ona raczej się nie opłaci jeśli masz zamiar pojechać tylko raz do Mediolanu i raz nad jezioro Como. Taniej wyjdzie kupić oddzielnie zwykłe bilety – pociągi regionalne są we Włoszech stosunkowo niedrogie. Takie bilety możesz kupić w biletomacie na dworcu kolejowym w Bergamo tuż przed podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Robert 21 marca 2023 - 11:50

Czy bilet Io Viaggio można kupić online lub w biletomacie na lotnisku w Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2023 - 20:36

Na lotnisku w Bergamo nie można kupić, dopiero na dworcu kolejowym Bergamo Centrale.

Odpowiedz
Robert 22 marca 2023 - 09:06

Czy to prawda że do biletu io viaggio wymagane jest zakupienie karty za 10 euro?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 marca 2023 - 10:28

Ta plastikowa karta za 10 euro z Trenord to raczej opcja dla mieszkańców Lombardii, którzy korzystają z tego rozwiązania przez cały rok. Natomiast ja kupując na kilka dni miałem taki papierowy bilecik bez żadnej dopłaty.

Odpowiedz
Zosia 21 maja 2023 - 20:11

30/5 lecę do Bergamo i korzystając z Waszych wskazówek , zarezerwowałam noclegi w hotelu || Sole na Via Colleoni 1. Na którym przystanku należy wysiąść ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 08:54

Hej,

Najlepiej wysiądź z autobusu linii 1 na przystanku Largo Colle Aperto. Google maps będzie Ci pewnie podpowiadało, żeby wysiąść wcześniej, ale wówczas będziesz musiała pod górę iść z walizką. Natomiast jak wysiądziesz na Largo Colle Aperto, to droga do hotelu jest łatwa i cały czas płaska.

Pozdrawiam,
Łukasz

Artur 4 kwietnia 2023 - 23:13

czy bilet io VIAGGIO można kupić przez aplikację Trenord? jeżeli tak to jak go używać/kasować? mam na myśli bilet 7 dniowy

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 kwietnia 2023 - 21:11

Podobno można kupić online, ale w przeszłości były z nim jakieś problemy na bramkach w metrze w Mediolanie (trzeba było prosić obsługę o pomoc), dlatego ja nigdy nie kupowałem online i wolałem mieć papierowy.

Odpowiedz
Artur 6 kwietnia 2023 - 08:37

papierowy kupić można dopiero w Bergamo? przy lotnisku nie ma automatu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 kwietnia 2023 - 09:11

Tak, papierowy dopiero na dworcu kolejowym Bergamo Centrale. Na lotnisku nie sprzedają.

Odpowiedz
Artek 23 maja 2023 - 20:07

czy bilet z lotniska do centrum Bergamo można nabyć na lotnisku płacąc kartą? czy jak kupię jednorazowy w apce Trenord to muszę go jakoś skasować? jak wygląda sprawa z wypłatami z bankomatów? mam za darmo wypłaty w euro, jednak w innych krajach jest często doliczana prowizja właściciela bankomatu

Łukasz Ropczyński 26 maja 2023 - 12:07

Hej,

Jak wyjdziesz z lotniska, to na wprost będzie przystanek, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej ATB Bergamo (linia 1). Biletomat jest zarówno na przystanku, jak i w autobusie. Można płacić kartą.

Nie korzystam z aplikacji Trenord. Kupuję papierowe bilety w biletomatach tuż przed podróżą, ale jeśli działa to tak samo jak w Trenitalia, to bilety elektroniczne nie wymagają skasowania (są na konkretne połączenie o przypisanej godzinie).

Jeśli masz za darmo wypłaty w euro, to wypłać euro z bankomatu w Polsce żeby nie ryzykować dodatkowej prowizji. Poza tym w Bergamo niemal wszędzie można płacić kartą, więc wybierz tylko trochę gotówki na nieprzewidziane sytuacje. W restauracjach, barach, sklepach, wszędzie odruchowo podsuwają terminal, rzadko od turystów spodziewają się gotówki. Ale oczywiście gotówkę też warto mieć.

Pozdrawiam,
Łukasz

Sebastian 19 kwietnia 2023 - 12:53

Ja Chciałbym się tylko dopytać, jak kasuje się bilety przed wejściem do pociągu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2023 - 13:01

Na ostatnim zdjęciu w tym artykule jest zdjęcie kasownika (ten żółty, ale często są też zielone). Wystarczy wsunąć bilet do kasownika (do lewego boku). Wówczas na bilecie wybita zostanie godzina.

Kasowniki są zazwyczaj przy wejściu na perony.

Odpowiedz
Paweł 26 kwietnia 2023 - 12:09

1. Łukasz dwa pytania bilet na 72 h ile kosztuje obecnie i czy na dworcu można go kupić?
2. Czy znasz polecana wypożyczalnie rowerów w Bergamo i jak z nimi podróżować w pociągach np. do Lecco, Varenny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 kwietnia 2023 - 15:30

Hej,

1. Bilet ATB Bergamo na 72-godziny kosztuje aktualnie 12 euro, a Io Viaggio na 3 dni kosztuje 33,50 euro. Nie wiem o który konkretnie Ci chodziło.
2. Tutaj namiary na wypożyczalnię rowerów w Bergamo: https://www.ciclipesenti.it/noleggio-rent/ – ona jest rekomendowana przez oficjalną stronę turystyczną Bergamo.
3. Przewóz rowerów na trasie Bergamo – Lecco dozwolony jest we wszystkich pociągach regionalnych Trenord (z wyjątkiem pociągów: 10717 i 10714). Rower raczej jedzie za darmo, ale na wszelki wypadek dopytaj w kasie na dworcu albo w wypożyczalni.

Pozdrawiam
Łukasz

Odpowiedz
Michał 8 maja 2023 - 23:49

Czy to prawda, że bilet ATB na linię 1 (1A?) pozwala później skorzystać również z kolejki Funicolare? Chyba zdecydowanie lepiej skorzystać z kolejki niż pojechać od razu autobusem na Citta Alta? Nie ma takich widoków?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2023 - 09:30

Tak, na bilecie ATB Bergamo podany jest czas ważności, czyli na przykład 75 lub 90 minut i w tym czasie możesz się przesiadać.

Jedynak w praktyce przy dolnej stacji Funicolare w okresie letnim jest duża kolejka i lepiej nie wysiadać z autobusu, tylko jechać od razu na Città Alta. Będzie szybciej i wygodniej, a widoki z Città Alta też są piękne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 26 maja 2023 - 09:38

O której odjeżdża ostatni autobus do centrum Bergamo? Ląduje na Orio al Serio o 23.55, jak dostać się do miasta? Jakie korporacje taxi polecacie i czy powinnam rezerwować taksówke wcześniej? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 maja 2023 - 12:23

Autobus linii 1 odjeżdża jeszcze o 00:31 i o 1:30. Zarówno w normalne dni, jak i w niedzielę, więc bez problemu dojedziesz 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Artek 26 maja 2023 - 17:10

czy na lotnisku w Bergamo muszę mieć wydrukowane karty pokładowe czy wystarczy kod QR w aplikacji Ryanair?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 maja 2023 - 10:37

Ja mam ze sobą zawsze wydrukowaną kartę pokładową, ale czasem widzę, że w Bergamo sporo osób korzysta z mobilnych kart pokładowych. Zresztą to już praktycznie standard na wszystkich najpopularniejszych lotniskach we Włoszech.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 20 czerwca 2023 - 19:32

Hej, zatrzymujemy się w Lecco, czy wiesz może coś na temat nocnych autobusów do Bergamo, lot mamy na 6 rano i nie wiem jak to wykombinować

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 22:40

Hej,

Niestety nie wiem. Najrozsądniej byłoby ostatnią noc zarezerwować w samym Bergamo. Z Lecco może być problem żeby dojechać nocą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jarek 30 czerwca 2023 - 11:37

Cześć,
jedziemy do Włoch pod koniec września i będziemy wracać z Bergamo 1 października – wylot o 6.00 rano. Czy możesz polecić jakiś nocleg w Bergamo? A drugie pytanie – jak dostać się w nocy na lotnisko z centrum Bergamo? Czy pozostaje tylko taksówka?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:55

Hej,

Niestety pozostaje taksówka, ponieważ 1 października wypada w niedzielę i wtedy autobusy na lotnisko zaczynają jeździć od około 6:00. W pozostałe dni (od piątku do soboty) z przystanku Porta Nuova w Bergamo autobusy odjeżdżają już od około 4:30.

Natomiast cztery polecane i osobiście sprawdzone hotele w Bergamo opisuję tutaj:

https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karol 3 lipca 2023 - 11:35

Dzień dobry. Artykuł bardzo pomocny, ale byłbym wdzięczny gdyby mógł się Pan odezwać na @ do mnie, bo lecimy większą grupą i miałbym parę technicznych pytań. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:12

Dzień dobry,

Jeszcze do poniedziałku jestem w intensywnej podróży, szczególnie ostatnie dni spędzam głównie w samochodzie. Najwcześniej będę mógł odpowiedzieć w najbliższy wtorek. Podróżujemy po Włoszech od 5 tygodni, w poczcie nagromadziło się mnóstwo pilnych spraw 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 16 lipca 2023 - 17:58

Dzień dobry. Dziękuję bardzo za wszystkie informacje. Wybieram się do Włoch pierwszy raz i wasz poradniki bardzo mi pomagają się przygotować. Chciałabym zapytać czy w autobusie lub pociągu muszę kupić też biorę na bagaż?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:33

Jeśli to zwykła walizka kabinowa, to nie potrzeba dodatkowego biletu. Natomiast jeśli to jakaś ogromna torba, to w regulaminie jest informacja od jakich wymiarów konieczny jest dodatkowy bilet. Niestety nie znam tych regulaminów na pamięć – w każdym włoskim mieście nieco inaczej to wygląda 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 5 sierpnia 2023 - 17:57

Hej, planuję wybrać się do Bergamo i mam wątpliwości co do biletu, który powinnam kupić. Do centrum (z lotniska) mam zamiar dojechać autobusem, tego samego dnia muszę wrócić. Zastanawiam się, który z biletów będzie najlepszą opcją jeśli chiałabym również skorzystać z kolejki Funicolare.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:43

Hej,

Autobus linii 1 z lotniska jedzie od razu do Città Alta. Oczywiście zatrzymuje się po drodze przy dolnej stacji kolejki na Città Alta, ale trochę bez sensu wysiadać z autobusu, żeby przesiąść się do kolejki, ponieważ przed stacją kolejki zazwyczaj ustawia się bardzo długa kolejka turystów. Lepiej zostać w autobusie i po kilku minutach wysiąść od razu na Città Alta.

Jeśli mimo wszystko chcesz się przesiąść z autobusu na kolejkę, to bilet strefy C (za 2,60 euro kupiony w automacie lub 3,00 euro jeśli jest kupiony w autobusie) jest ważny 90 minut i można się na nim przesiadać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 22 sierpnia 2023 - 17:03

Dzień dobry, super wskazówki. Lecę 24.08.2023 pierwszy raz do Włoch do Bergamo. Na lotnisku Milan/Bergamo będę o 20.10 jak nie będzie opóźnienia. Jak mam dojechać autobusem do Hotelu Exscelsior San Marki Piazza della Residence 6 ? Czy moglibyście mi pomóc i przesłać dokładnie jak nam to zrobić. Czy tam rozmawiają też oo niemiecku, znam niemiecki a nie angielski . No i wracam 29.08.2023 o 6.50 mam wylot. Nuszę być na lotnisku 2 godziny wcześniej. Jakim autobusem się tam dostać z hotelu? Proszę o pomoc tak jak pisałam lecę pierwszy raz do Włoch. Dziękuję i czekam na odp. Pozdrawiam
Beata Karczewska
mój e-mail
[email protected]

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 sierpnia 2023 - 13:26

Dzień dobry,

Po przylocie do Bergamo proszę wyjść z terminala i tam dosłownie na wprost głównego wyjścia będzie przystanek, z której co 20 minut odjeżdżają autobusy ATB Bergamo linii 1. Te autobusy są z przodu czerwone (widać go na jednym ze zdjęć w artykule powyżej). Bilet kupuje się w biletomacie na przystanku albo w autobusie (3,00 euro). Należy wybrać strefę C, ponieważ lotnisko znajduje się poza centrum.

Następnie autobus jedzie do centrum Bergamo, zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym Bergamo Centrale, a później jedzie dalej prosto główną ulicą. Przejeżdża koło Hotelu Exscelsior (hotel będzie po prawej stronie) i 100 m dalej znajduje się przystanek gdzie należy wysiąść. Możesz w google maps śledzić swoją lokalizację względem hotelu żeby odpowiednio wcześniej wcisnąć przycisk przystanku na żądanie w autobusie.

Powrót identycznie, też linią 1, tylko z przystanku po drugiej stronie ulicy. Autobusy linii 1 jeżdżą od rana do północy średnio co 20-30 minut.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 25 sierpnia 2023 - 11:36

Witam,
mam ogromną prośbę o pomoc! Lądujemy ok 23.00 w Bergamo z dziećmi na pokładzie … Niestety znajomy wybrał hotel Mercure Milano Agrate Brianza który ma kiepską lokalizację jeżeli chodzi o komunikację publiczną.
Jak najtaniej moglibyśmy dostać się do tego hotelu Pana zdaniem ? Ceny taxówek zwalają z nóg, autobusy nie mają podane trasy przejazdu i zapewne mają tylko jeden końcowy przystanek , a wynajem samochodu o tej porze niestety jest ciężki, nie wyszukuje żadnych dostępnych form wypożyczenia. Będę ogromnie wdzięczna za wszelką pomoc

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 15:10

Dzień dobry,

Rzeczywiście ten hotel ma kiepską lokalizację. Najpierw należy dojechać – na przykład autobusem Terravision bezpośrednio z lotniska w Bergamo do Mediolanu. Ten autobus dojeżdża do dworca Milano Centrale w około godzinę. Potem jest problem, ponieważ ostatni pociąg do stacji Monza jest przed północą, a kolejny dopiero rano.

Być może udałoby się kawałek podjechać metrem, a potem jakimś autobusem nocnym? Recepcja hotelu powinna doradzić jak do nich dotrzeć.

W najgorszym razie pozostaje taksówka albo uber z dworca Milano Centrale pod sam hotel.

Chociaż najlepiej byłoby anulować tę rezerwację i wybrać inny hotel, jeśli jeszcze można.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 27 sierpnia 2023 - 13:50

Witam, przylatuję we wrześniu na lotnisko Bergamo, od czwartku wieczorem do niedzieli wieczorem. Z racji, iż chcę odwiedzić Mediolan oraz Jezioro Como planuję zakupić 3 dniowy bilet IO VIAGGIO. W czwartek jak wyląduję muszę dostać się do apartamentu w CItta Alta, widzę, że jedzie tam autobus nr 1. Kupię więc bilet jednorazowy za 2,60 Euro- to wiem. Na piątek rano potrzebuję już mieć ten 3 dniowy bilet, aby dostać się nim z apartamentu na dworzec, by jechać do Mediolanu- skasuję go i będzie ważny do niedzielnego wieczoru. Gdzie mogę go zakupić, oprócz internetu, bo czytałam, że są w automatach na dworcu np. Bergamo? Czy mogę wysiąść z autobusu na dworcu Bergamo, aby zakupić ten 3dniowy i na tym samym bilecie kontynuować przejazd, jeśli zmieszczę się w czasie 75minut? cCy jest inne wyjście zakupu tego biletu? Rozumiem, że 3dniowy bilet upoważnia mnie do przejazdu w niedzielę z Bergamo na lotnisko?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 18:04

Hej,

3-dniowy bilet Io Viaggio od 1 września podrożeje do 35 euro. Przykładowo zwykły bilet na pociąg z Bergamo do Lecco kosztuje 3,80 euro w jedną stronę więc ta karta Io Viaggio opłaci się tylko wtedy, jeśli masz zamiar dużo korzystać z transportu publicznego – w jej ramach możesz wybrać się na przykład kolejką linową w Lecco (Piani D’Erna).

Na Twoim miejscu rzeczywiście wysiadłbym przy dworcu Bergamo Centrale i tam kupił kartę (w biletomacie), a następnie pojechał dalej drugim autobusem. Autobusy jeżdżą co 20 minut, więc akurat zdążysz to załatwić na jednym bilecie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kama 28 sierpnia 2023 - 18:36

Dzień dobry,
zatrzymuję się w Mediolanie w pobliżu szpitala San Rafaele. Jak najlepiej dojechać w okolice Szpitala z lotniska w Bergamo? Na stronie Terravision nie mogę znaleźć stacji pośrednich.
A może lepszą opcją jest przylot na lotnisko Malpensa?
Pozdrawiam, Kama

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 września 2023 - 22:51

Dzień dobry,

Musisz po prostu dojechać autobusem Terravision do dworca Milano Centrale i tam wsiąść do zielonego metra ze stacji Centrale lub Caiazzo do Cascina Gobba. Będziesz wówczas blisko szpitala.

Autobus Terravision już teraz nie ma przystanków na trasie z Bergamo do Mediolanu. Kiedyś zatrzymywał się po drodze tylko na Cologno Monzese, ale to już od paru lat nieaktualne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 28 sierpnia 2023 - 22:10

Hej, potrzebuje pomocy w zorganizowaniu trasy z Piazzale Giulio Cesare w niedzielę 3.09. Na lotnisko Bergamo, czy istnieje taka szansa na jakieś linie nocne? Samolot mamy o 8:20, proszę o pomoc

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 września 2023 - 23:01

Hej,

W takim wypadku kup wcześniej online bilet na autobus Terravision z dworca Milano Centrale na lotnisko w Bergamo na godzinę 5:10 lub 5:40. Raczej ten pierwszy, żeby na lotnisku być o 6:10, czyli na dwie godziny przed odlotem. Sprawdziłem – w niedzielę też jeżdżą o tych godzinach, a z biletem internetowym masz priorytetowe wejście (możesz też skorzystać z naszego kodu rabatowego).

Natomiast z Piazzale Giulio Cesare do Milano Centrale nocą można podjechać bezpośrednio linią NM1. Przypuszczam, że jeździ pewnie z raz na godzinę, więc alternatywnie tę trasę można pokonać pieszo, jeśli bagaży nie masz dużych 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 6 września 2023 - 21:31

cześć,
na lotnisku w Bergamo będę po 23. Jak mogę dostać się Via Vincenzo Magni 2 oprócz taxi? Google map pokazuje 43min pieszo …ale w nocy? wg map do linii 1 też trzeba przejść ok 30min.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 września 2023 - 09:11

Hej Marta,

Rzeczywiście ta lokalizacja noclegu jest kiepska. Ciężko tam dojechać i ciężko się stamtąd wydostać gdzieś dalej. Będziesz bardzo daleko od historycznego centrum Bergamo i nawet dość daleko od dworca kolejowego. Jeśli jeszcze masz taką możliwość, to spróbuj znaleźć inny nocleg i anulować tę rezerwację.

Natomiast jeśli już się jej nie da odwołać, to po 23:00 jedynym wyjściem będzie albo autobus linii 1 (do pewnego momentu), a później pieszo. Druga opcja to taksówka, która na tym odcinku powinna kosztować około 20 euro. Możesz też spróbować napisać do gospodarzy swojego B&B z prośbą, aby Ci doradzili jak najlepiej do nich dotrzeć. Widzę, że oferują transfer w cenie 15 euro, ale tylko do godziny 17:00.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
paweł 7 września 2023 - 08:23

Czy na dworcu centralnym w Mediolanie muszę skasować bilet na stacji do Bergamo ??? Czy są jakieś specjalne bramki żeby wejść na dworzec jak w Rzymie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 września 2023 - 09:35

Tak, zawsze bilet papierowy wymaga skasowania. Natomiast bilet kupiony online na konkretne połączenie nie musi być kasowany.

Jeśli chodzi o bramki, to dworzec w Mediolanie jest pod tym względem bardzo podobny jak ten we Florencji czy w Rzymie 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Justyna 8 września 2023 - 14:06

Cześć,
czy dobrze rozumiem ich rozkład i po wylądowaniu na lotnisku wsiada się na stacji AEROPORTO Arrivi Nazionali a na dworcu w Bergamo wysiada na stacji STAZIONE, a na rozkład patrzy się dla Lunedì-Venerdì Scolastico? Przy szukaniu przez trip planner wyskakuje błąd, a lądujemy 22.05…
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 września 2023 - 11:41

Hej,

Tak. Autobusy odjeżdżają z przystanku znajdującego się na wprost głównego wyjścia z terminala lotniska w Bergamo. W zasadzie rozkład jest mało istotny, ponieważ w ciągu dnia jeżdżą średnio co 20 minut. Wieczorami trochę rzadziej, ale autobusy są do godziny 1:30 więc w porze, o której lądujesz, dojedziecie do centrum bez problemu.

Rozkład jest podzielony na dni szkolne od poniedziałku do piątku, soboty i niedzielę (w niedzielę połączeń jest najmniej szczególnie wcześnie rano i wieczorem).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 12 września 2023 - 17:30

Witam

Dziękuję za obszerne i konkretne info o podróżowaniu po Włoszech.
Mam pytanie: czy mając bilet kupiony online na autobus Terravision na trasie Bergamo- Meddiolan muszę określić godzinę odjazdu? Przylatuję o 7.30 i czy mam wybrac przed przylotem godzinę transferu ? Czy wystarczy ,że się pojawię z wydrukowanym biletem na przystanku? Dziękuję / Piotr

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 września 2023 - 10:57

W Terravision wybiera się konkretną godzinę, ale w przypadku spóźnienia bilet zachowuje ważność na wszystkie kolejne połączenia tego samego dnia. Dlatego warto kupić taniej bilet online, ponieważ nie trzeba się martwić gdybyś nie zdążył na autobus.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Olga 22 września 2023 - 09:30

Witam, a czy jest możliwość wysłania obsługi biletomatów? Włoskiego prawie nie znam a z angielskim ciut kuleję, może jakieś zdjęcia jak kupić bilet dla 5 osób na 3 dni do poruszania się po Bergamo? I zakupu biletu iovaggio na 3 dni też dla 5 osób w biletomacie? Niestety translator tłumaczy czasem inaczej. Dziękuję za pomoc

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 września 2023 - 08:52

Hej,

Niestety nie mam aż tak dokładnych zdjęć, żebym mógł zobrazować etapy zakupu. Natomiast jeśli kupisz Io Viaggio, to już w ramach tego biletu są autobusy i kolejki w Bergamo, więc nie musisz dodatkowo kupować biletu na komunikację po Bergamo.

Biletomat łatwo przełączyć na język angielski – już na pierwszym etapie jest to widoczne. Może ktoś z Waszej piątki sobie poradzi. Ewentualnie przetłumaczcie sobie wcześniej parę słów i skorzystajcie z tradycyjnej kasy na dworcu w Bergamo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Emilia Markowska 22 września 2023 - 09:43

Cześć,
dziękuję bardzo za wszystkie informacje – są bardzo cenne.
Sprawdziłam rozkład ATB linia 1 – w niedziele mamy wylot o 9.00 i spojrzałam, że pierwszy autobus jest dopiero o godz. 8.00? Pozostaje w takim razie tylko taxi?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 września 2023 - 09:00

Hej,

Rzeczywiście też właśnie widzę, że w nowym rozkładzie w niedzielę autobus jest dopiero o 8:00.

Zapytajcie o cenę taksówki: (+39) 035 4519090 i umówcie ją wcześniej. Nasi Czytelnicy płacili ostatnio 25 euro.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Emilia Markowska 22 września 2023 - 11:15

Jeszcze mam jedno pytanie:) Czy Twoim zdaniem w jeden dzień można z Bergamo pojechać do Lecco, tam kolejką Funivia Piani d’Erna, a potem jeszcze pociągiem do Varreny –> promem do Bellagio i powrót? chyba za dużo na 1 dzień, jak sądzisz? 🙂
Będziemy w Bergamo trzy pełne dni, nocować będziemy na Citta Alta i checmy 1 dzień gdzieś pojechac poza Bergamo, ale ciężko jest nam się zdecydować 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 września 2023 - 09:07

Hej,

Trochę zbyt intensywnie. Zrezygnowałbym z kolejki Piani d’Erna. Lecco, Varenna i Bellagio to wystarczająco. Jeśli zostałyby Ci po południu siły i ochota, to z Bellagio można jeszcze przepłynąć do Menaggio.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej