Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Bergamo: 10 atrakcji miasta + 10 miejsc które warto zobaczyć w okolicy. Miasta, jeziora, góry i wodospady

0 33 412

Bergamo nazywane jest „bramą do Mediolanu”. Biorąc pod uwagę częstotliwość lotów, tylko Rzym równie mocno upodobały sobie tanie linie lotnicze latające z Polski. Bergamo to świetne miejsce na weekendowy lot z Polski, szczególnie biorąc pod uwagę ceny biletów i pięknie położone historyczne centrum miasta. Jednak w moim przewodniku – w przeciwieństwie do dziesiątek relacji w internecie – znajdziesz także 10 propozycji wycieczek z Bergamo do sąsiednich miast oraz nad jeziora i wodospad. Po sąsiedzku jest nie tylko Mediolan, ale też jezioro Como, Iseo i Garda.

W moim artykule znajdziesz 10 największych atrakcji w Bergamo. Pozwoli Ci to – bez przewodnika i mapy w ręku – na swobodne zwiedzanie miasta. Drugą część artykułu stanowią gotowe propozycje 10 wycieczek w bliskiej okolicy. Artykuł jest pełen porad praktycznych. Na samym dole piszę też o tym jak dostać się do centrum Bergamo z lotniska, ale przede wszystkim przy każdym z opisywanych miast w błękitnej ramce znajdziesz wskazówki jak do poszczególnych miejsc dojechać z Bergamo bez wypożyczania samochodu. Najczęściej będą to pociągi!

Jednak zaczniemy od sprawy najbardziej praktycznej. Poniżej kilka polecanych noclegów w Bergamo. Takich na każdą kieszeń, zarówno dla turystów z ograniczonym budżetem, jak i dla tych z Was którzy planują romantyczny weekend i chcą sobie pozwolić na odrobinę luksusu za rozsądną cenę 🙂


Polecane noclegi w Bergamo – tanie, ale także te romantyczne

Najlepiej wybierz nocleg na starym mieście. Pod warunkiem, że nie jesteś samochodem (bo opłaty parkingowe byłyby wysokie). Romantyczne, bardzo ładne i czyste hotele oraz apartamenty w historycznym centrum Città Alta:

  • Il Sole**genialna lokalizacja, w samym sercu historycznego centrum miasta. Na dole jest świetna restauracja i pizzeria, u góry hotel. Bardzo dobre śniadania wliczone w cenę, wifi, piękne widoki wokół i przede wszystkim położenie hotelu w samym środku Città Alta.
  • Locanda Mimmo – obiekt znajduje się w zabytkowym budynku w historycznym centrum, 300 m od katedry. Na miejscu jest restauracja. Pokoje mają prywatne łazienki, wifi, klimatyzację i tv. Śniadanie w formie bufetu wliczone jest w cenę. Wszystko tu jest idealnie. Począwszy od lokalizacji, poprzez atmosferę, a na czystości i standardzie kończąc.

Tanie apartamenty, hotele i B&B w Città Bassa – nowej części Bergamo:

  • Mercure Bergamo Centro Palazzo Dolci****najlepszy wybór pod względem stosunku jakości do ceny w Bergamo. Czterogwiazdkowy hotel – w zależności od aktualnych promocji na bookingu – jest zazwyczaj minimalnie droższy niż skromniejsze pensjonaty i B&B w okolicy. 300 m od dworca, w centrum Bergamo. Pokoje z klimatyzacją, wifi, łazienką z kosmetykami, minibarem i tv. Bardzo dobre śniadania w formie bufetu.
  • Scotti’s House Bergamo – obiekt typu B&B w nowej części miasta, w pobliżu stacji kolejowej. Czyste pokoje z prywatną łazienką i wifi, śniadania. Bardzo dobre opinie wśród gości.
  • Gio’el B&B – niedawno wyremontowane B&B w zabytkowym budynku z XIX w. nieco poza ścisłym centrum miasta (1,5 km od dworca) przez co jest tańsze. Ładne pokoje z prywatnymi łazienkami. Wifi, śniadania wliczone w cenę. Godny polecenia! Dużą zaletą jest prywatny parking (dodatkowo płatny 10 euro za dobę).
  • Apartment Nido Stazione – tuż obok dworca kolejowego w Bergamo. Idealna baza wypadowa jeśli poza Bergamo masz też zamiar zwiedzać pociągiem sąsiednie miasta i jeziora. Bardzo dobre opinie, czysto, prywatna łazienka, wifi, prywatny parking za dodatkową opłatą. Wspólna kuchnia.
  • BNB Bergamo – dobra lokalizacja, niedaleko dworca kolejowego przy jednej z głównych ulic. W pobliżu jest sporo sklepów, barów, czy pizzerii. Przestronne pokoje, czysto. Jedyny minus to wspólna łazienka, ale to najtańszy nocleg w centrum Bergamo o dobrym standardzie.

Zobacz także inne noclegi w Bergamo:

Booking.com

10 największych atrakcji w Bergamo

Zapraszam Cię do wspólnej wycieczki uliczkami Bergamo. Nie mam zamiaru zajmować Ci zbyt wiele czasu. Opiszę najważniejsze miejsca godne uwagi, a resztę odkryjesz przypadkiem spacerując po mieście.

1. Funicolare Città Alta

Funicolare Città Alta w Bergamo. Pamiętaj, że tego typu kolejki są dwie. Pierwsza z Città Bassa do Città Alta i druga z Città Alta na wzgórze Colle di San Vigilio.
Funicolare Città Alta w Bergamo. Pamiętaj, że tego typu kolejki są dwie. Pierwsza z Città Bassa do Città Alta i druga z Città Alta na wzgórze Colle di San Vigilio.

Leżące u podnóża Alp Bergamo można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to nowocześniejsze Dolne Miasto (Città Bassa). Nad nim góruje druga część, gdzie znajduje się historyczne centrum, czyli Górne Miasto (Città Alta). Dolną część miasta z górną łączy zabytkowa kolejka Funicolare. Została zbudowana w 1887 r. początkowo jako kolejka parowa, a od 1892 r. jako kolejka elektryczna. Później przechodziła jeszcze kilka modernizacji.

Kolejka dzieli się na dwie linie. Pierwsza z Dolnego Miasta do Górnego Miasta i druga z Górnego Miasta na wzgórze Colle di San Vigilio. Na razie skupmy się na tym pierwszym. O Colle di San Vigilio więcej napisałem w punkcie 9.

Z Funicolare możesz skorzystać posiadając całodobowy lub jednorazowy bilet na komunikację miejską w Bergamo. Trasa kolejki to 240 metrów długości. Górna stacja położona jest 85 metrów wyżej od dolnej. Alternatywą dla kolejki jest autobus komunikacji miejskiej albo schody biegnące mniej więcej w pobliżu szyn kolejki.

Ceny biletów na kolejkę są takie same jak na autobusy komunikacji miejskiej ATB w Bergamo: 1,30 euro bilet ważny 75 minut od skasowania. Można też kupić bilet turystyczny na 24 godziny za 3,50 euro.

2. Porta San Giacomo

Porta San Giacomo (Brama św. Jakuba) to jedna z czterech historycznych bram prowadzących do zabytkowego centrum Bergamo
Porta San Giacomo (Brama św. Jakuba) to jedna z czterech historycznych bram prowadzących do zabytkowego centrum Bergamo

Jeśli zamiast kolejki wybierzesz spacer do Città Alta to możesz go zaplanować tak, aby wejść na Górne Miasto przez zabytkową bramę Porta San Giacomo. Okolica bramy to świetny punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć. Dobrze widać stąd okalające starówkę w Bergamo Mury Weneckie.

Brama św Jakuba (Porta San Giacomo) przeznaczona jest tylko dla ruchu pieszego, ale historyczne centrum otaczają jeszcze trzy inne bramy: św. Augustyna, św. Aleksandra i św. Wawrzyńca przez które mogą wjeżdżać samochody posiadające zezwolenie. W weekendowe wieczory historyczne centrum w dużej części staje się strefą dla pieszych.

3. Stare Miasto w Bergamo czyli Città Alta

Stare Miasto w Bergamo czyli Città Alta
Stare Miasto w Bergamo czyli Città Alta

Bergamo swoją międzynarodową sławę zawdzięcza tanim liniom lotniczym, które upodobały sobie tutejsze lotnisko. Jednak większość przylatujących turystów traktuje miasto jako punkt przesiadkowy. Z lotniskowego terminalu od razu wsiadają do autobusu jadącego do Mediolanu. Bergamo dzieli się na dwie części, ale to właśnie malowniczo położona na wzgórzu Città Alta jest szczególnie warta odwiedzenia. Historyczne centrum otoczone jest świetnie zachowanymi murami obronnymi o długości około 6 km.

Wewnątrz – spacerując brukowanymi uliczkami – można podziwiać zespół średniowiecznych budowli, pałace publiczne, zabytkowe wieże (możesz wjechać windą na Torre Civica), tętniące życiem place wśród których najważniejsze to Piazza Vecchia i Piazza del Duomo, świątynie (m.in. Bazylika Santa Maria Maggiore i stojąca obok Cappella Colleoni), fontanny, a to wszystko w prawdziwie włoskim klimacie. Pełno tu restauracji i barów ze stolikami na świeżym powietrzu, lokalnych sklepików, małych pizzerii i przede wszystkim pięknych widoków na panoramę Lombardii. Ceny nie są wygórowane. Miasto ma jeszcze jedną zaletę. Nie jest zadeptywane przez turystów jak Wenecja czy Florencja. Tu wciąż dominują mieszkańcy.

4. Piazza Vecchia i Piazza Duomo w Bergamo

Na zdjęciu powyżej Piazza Vecchia - najładniejszy fragment historycznego centrum Bergamo
Na zdjęciu powyżej Piazza Vecchia – najładniejszy fragment historycznego centrum Bergamo

Sercem starego miasta w Bergamo są dwa połączone ze sobą place Piazza Vecchia i Piazza Duomo. Pierwszy z nich powstał w XV w. W przeszłości był politycznym i administracyjnym centrum miasta. Piazza Vecchia otacza zespół średniowiecznych budynków. Dumą placu jest Palazzo della Ragione, jeden z najstarszych publicznych pałaców we Włoszech (powstał w 1199 r.). Tuż obok znajduje się wybudowana w XII w. wieża Torre Civica (o niej przeczytasz w kolejnym punkcie). Przy placu stoi też Palazzo Nuovo – widoczny na zdjęciu powyżej – we wnętrzach którego swoją siedzibę ma Biblioteka Angelo Mai, a na środku usytuowana jest ośmiokątna Fontanna Contarini z 1780 r.

Z kolei na sąsiednim placu, czyli na Piazza Duomo najważniejsze są dwa obiekty. Pierwszy to Cappella Colleoni przeznaczona na mauzoleum Colleoniego. Tuż obok usytuowana jest Bazylika Santa Maria Maggiore, której budowę rozpoczęto w 1137 r. Na stosunkowo niewielkim Piazza Duomo jest jeszcze baptysterium (z 1340 r.).

5. Wieża Miejska w Bergamo (Piazza Vecchia)

widok z Wieży Miejskiej (Torre Civica) w Bergamo w kierunku dachów Bazyliki Santa Maria Maggiore i Cappella Colleoni
widok z Wieży Miejskiej (Torre Civica) w Bergamo w kierunku dachów Bazyliki Santa Maria Maggiore i Cappella Colleoni

Przy Piazza Vecchia stoi Wieża Miejska (Torre Civica), zwana też Campanone. Wieża została zbudowana w XII w. i jest wysoka na 52,76 m. Początkowo służyła jako dom-wieża należąca do rodziny Suardi, jednej z najpotężniejszych rodzin tamtych czasów. W XIV w. na wieży znajdowało się miejskie więzienie, a później obiekt został przejęty przez gminę Bergamo, która umieściła tam dzwon. Rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na starożytne miasto i sąsiadujące z wieżą dachy budynków Bazyliki Santa Maria Maggiore oraz Cappelli Colleoni.

Na szczyt wieży można dojść pieszo (230 stopni) lub wygodniej windą. U góry znajduje się największy dzwon w Lombardii. W przeszłości – gdy władze na Bergamo sprawowała Wenecja – dzwon informował o zamknięciu bram miejskich lub o zbliżających się zagrożeniach. Dziś dzwon odzywa się każdego wieczoru o godzinie 22:00.

W ostatnim czasie wieża była dostępna dla turystów od wtorku do piątku w godzinach od 11:00 do 19:00. Bilet wstępu: 5 euro, ulgowy 3 euro, dzieci od 11 do 18 lat – 1 euro.

6. Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo (z lewej i z tyłu) i Cappella Colleoni (z prawej, na pierwszym planie)
Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo (z lewej i z tyłu) i Cappella Colleoni (z prawej, na pierwszym planie)

Budowę trzynawowej Bazyliki Santa Maria Maggiore rozpoczęto w 1137 r. Mimo liczny problemów – także finansowych – budowę ukończono w XIV w. Świątynia jest wybitnym przykładem lombardzkiego stylu romańskiego. Wnętrze Bazyliki ma styl barokowy i jest rozplanowane na planie krzyża greckiego. W Bazylice można podziwiać tapiserie (tkaniny dekoracyjne naśladujące obraz) autorstwa artystów flamandzkich i florenckich. Ciekawostką jest fakt, że Bazylika nie ma głównego wejścia. Wszystkie cztery istniejące wejścia, są wejściami bocznymi. Na Piazza del Duomo wychodzi Portal Czerwonych Lwów z portykiem autorstwa Giovanniego da Campione (datowanym na 1353 r.).

Bazylika jest otwarta od poniedziałku do piątku od 9:00 do 12:30 i od 14:30 do 18:00. W soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00. Wstęp bezpłatny.

7. Cappella Colleoni

Cappella Colleoni w Bergamo, Lombardia, Włochy
Cappella Colleoni w Bergamo, Lombardia, Włochy

Zachwycająca fasadą Cappella Colleoni znajduje się przy Piazza Duomo i jest jednym z najważniejszych zabytków w Bergamo. To mauzoleum rodu Colleoni, zaprojektowane przez Giovanniego Antonio Amadeo i wybudowane w latach 1470-1476. Kaplica, a zwłaszcza jej fasada z różnokolorowego marmuru, stanowi arcydzieło włoskiego renesansu. Uwagę zwracają detale widoczne na fasadzie: miniaturowe kolumny, arkady i płaskorzeźby. To połączenie architektury romańskiej, klasycznej i renesansowej.

Wnętrze kaplicy zdobią freski namalowane w 1733 r. przez Giovanniego Battistę Tiepolo. W środku można podziwiać monumentalny grobowiec Colleoniego oraz na lewej ścianie grobowiec Medei Colleoni. Autorem obydwu był rzeźbiarz Amade.

8. Weneckie mury Bergamo

Weneckie mury Bergamo nocą są efektownie podświetlone
Weneckie mury Bergamo nocą są efektownie podświetlone

Zabytkowe, weneckie mury Bergamo okalają całe historyczne centrum miasta i mają ponad 6 km długości. Dlaczego weneckie? Ponieważ zostały zbudowane przez Republikę Wenecką w XVI w. Mury niejako dzielą Bergamo na dwie części: Città Bassa u dołu i Città Alta u góry. Wokół murów można spacerować albo przysiąść na jednej z zacienionych ławek. To dobry punkt widokowy. Wieczorami mury są efektownie podświetlone.

Mury wzniesiono w czasie, gdy Republika Wenecji coraz mniejsza rolę zaczęła odgrywać na morzu. Odkrycie Ameryki sprawiło, że szlaki handlowe się zmieniły. Bergamo miało wówczas dla Wenecji strategiczną rolę w rozwijaniu nowych szlaków handlowych do centrum Europy i w kierunku Hiszpanii. Interesy Wenecji były sprzeczne z interesami Księstwa Mediolanu, którym władała hiszpańska gałąź rodu Habsburgów. Prowadziło to do licznych walk o Bergamo. Wenecjanie postanowili wzmocnić obronę swojego strategicznego miasta poprzez budowę murów obronnych wokół położonej na wzgórzu historycznej części. Miasto stało się wówczas prawdziwą twierdzą.

9. Wyjazd na szczyt wzgórza San Vigilio w Bergamo

widok ze szczyt wzgórza San Vigilio w Bergamo na historyczne centrum miasta
widok ze szczytu wzgórza San Vigilio w Bergamo na historyczne centrum miasta

Gdy skończysz zwiedzanie górnej części Bergamo warto wybrać się jeszcze wyżej! Spora część turystów przyjeżdżających do Bergamo nie wie, że są tutaj dwie kolejki funicolare. Wspominałem o tym w punkcie 1. Do San Vigilio wyjedziesz drugą kolejką, pokonując wysokość 90 m i długość 630 m. Po wyjściu z górnej stacji kolejki na San Vigilio kieruj się jeszcze do góry w prawo po wybrukowanej otoczakami alejce. Po kilku minutach dojdziesz do schodów (po lewej stronie). Wyjdź na górę. Stamtąd widoki są najpiękniejsze.

Kolejka na San Vigilio jest nieco ukryta przed turystami. Spytaj kogoś o drogę albo wypatruj charakterystycznych znaków. Ewentualnie w smartfonie znajdź punkt „Funicolare S. Vigilio„. Stacja kolejki znajduje się tuż obok bramy Porta San Alessandro.

10. Città Bassa, czyli Dolne Miasto w Bergamo

Po lewej Górne miasto, a po prawej Città Bassa, czyli Dolne Miasto w Bergamo
Po lewej Górne miasto, a po prawej Città Bassa, czyli Dolne Miasto w Bergamo

Większość mieszkańców żyje i pracuje w Dolnym Mieście. Città Bassa także warte jest odwiedzenia. Miejskim deptakiem – zazwyczaj tętniącym życiem – jest ulica Via Sentierone. Znajdują się przy niej wszystkie najważniejsze butiki w mieście, ale także bary i puby. Na końcu tej ulicy warto także zajrzeć do kościoła San Bartolomeo (Chiesa dei Santi Bartolomeo e Stefano), w którym podziwiać można ołtarz Lorenzo Lotto z 1516 r.

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić galerię Accademia Carrara. To najważniejsza galeria sztuki w Lombardii, znajdująca się stosunkowo blisko Górnego Miasta, przy Piazza Giacomo Carrara 82. Początki kolekcji sięgają końca XVIII wieku, kiedy to hrabia Giacomo Carrara, kolekcjoner i mecenas sztuki, podarował w testamencie miastu swoje zbiory. Obecnie muzeum posiada tysiąc osiemset obrazów z okresu od XV do XIX wieku m.in. takich artystów jak Pisanello, Botticelli, Bellini, Carpaccio, Mantegna, Raphael, Moroni, Fra Galgario, Tiepolo, Canaletto i El Greco.

Do Accademia Carrara z głównego dworca kolejowego dojedziesz (tylko w dni powszednie) autobusem miejskim linii numer 7. Możesz także podjechać z przystanku przy bramie Porta Nuova liniami: 1, 2, 5, 7 lub 8.


Szanowny Czytelniku!

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.


10 miejsc które warto zobaczyć w okolicy Bergamo

1. Mediolan – miasto mody, kultury i europejskiego stylu życia

Katedra w Mediolanie, noclegi we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra w Mediolanie, nieco ponad 50 km od Bergamo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mediolan jest światową stolicą mody i najważniejszym centrum gospodarczo-finansowym we Włoszech. To jedno z najbogatszych miast w Europie. Swoje kolekcje prezentują tutaj najwybitniejsi projektanci: Armani, Fendi, Prada, Ermenegildo Zegna. Znajduje się tu mnóstwo ekskluzywnych butików, ale nie brakuje także wyjątkowych outletów, wyprzedających końcówki firmowych kolekcji. Swoją siedzibę ma tutaj słynny teatr La Scala, włoska telewizja, giełda i najważniejsze banki.

Mediolan nie ma tak wielu zabytków jak Rzym, czy Florencja, ale te, które posiada są pełne klasy i ogromnej wartości. Turyści zwiedzanie miasta rozpoczynają od tętniącego życiem Piazza del Duomo, przy którym znajduje się spektakularna katedra, a obok niej Galeria Wiktora Emanuela II.

Warto odwiedzić także Złoty Kwadrat (czasem nazywany też Złotym Trójkątem) ulic, przy których swoje sklepy mają najsłynniejsi projektanci. Koniecznie trzeba przespacerować się Via Dante do Castello Sforzesco (Zamku Sforzów), obok którego jest Parco Sempione. Niedaleko znajduje się kościół Santa Maria della Grazie wewnątrz którego znajduje się bezcenna „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Leonardo da Vinci. Wieczorem najlepiej zwiedzić dzielnicę Naviglio – nazywaną czasem „Małą Wenecją” z klimatycznymi kanałami, knajpkami i pubami.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Mediolan

Z lotniska w Bergamo do Mediolanu najłatwiej dojedziesz autobusem Terravision. Bilet w cenie 8 euro, czas przejazdu to 60 minut. Autobusy odjeżdżają bezpośrednio sprzed terminala. Natomiast z centrum Bergamo najlepiej wybrać pociąg regionalny. Połączeń jest mnóstwo. Pociąg jedzie niespełna 50 minut. Bilet kosztuje około 5 euro w zależności od połączenia.


2. Jezioro Como – zacznij od Lecco, 40 minut z Bergamo

Lecco, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lecco, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdujące się w najbogatszej części Włoch jezioro Como w powszechnej opinii turystów, blogerów i branżowej prasy uchodzi z najpiękniejsze i najbardziej ekskluzywne z europejskich jezior. To tutaj swoje okazałe wille mają światowej sławy aktorzy, tacy jak George Clooney, Brad Pitt, czy Sylvester Stallone. Nad jeziorem swoją rezydencją ma piosenkarka Madonna. Como urzekło także ekipy filmowe. Kilkukrotnie nagrywano tutaj sceny do filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Będąc kilka dni w Bergamo nie sposób poświęcić części pobytu na zwiedzenie jeziora. Na początek najłatwiej dojechać pociągiem do miasta Lecco. Nie jest to najpiękniejsze miasteczko nad jeziorem, ale daje pewną namiastkę tutejszej atmosfery. Jeśli masz więcej czasu potraktuj Lecco jako bazę wypadową do dalszego zwiedzania miasteczek i słynnych willi nad jeziorem. Możesz wybrać autobus, pociąg kursujący wzdłuż wschodniego brzegu jeziora lub statek, który szczególnie polecam.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: jezioro Como

Pociągi z Bergamo do Lecco kursują w takcie godzinnym od rana do wieczora. Bilet kosztuje 3,60 euro, a pociąg pokonuje trasę w 40 minut.


3. Varenna nad jeziorem Como – gdy masz więcej czasu na zwiedzanie

Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W mojej subiektywnej opinii Varenna to najbardziej urokliwe z miasteczek nad jeziorem Como. Varenna zachowała swój dawny charakter – nie ma tu luksusowych hoteli i drogich butików. Są sklepiki z lokalnymi produktami, rodzinne piekarnie i lodziarnie. Mimo popularności tego kurortu wciąż dominują tu rodowici mieszkańcy, którzy w kameralnym porcie mają swoje łodzie. Nad brzegiem znajduje się kilka restauracji, ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Ceny wcale nie są przesadnie wysokie. Varenna jest w całości odrestaurowana. Pomiędzy kolorowymi kamienicami znajdują się wąskie, brukowane uliczki. Jest tu niewielka plaża żwirowa, a większe plaże są na obrzeżach miasteczka.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Varenna

Z Lecco do Varenny dojedziesz pociągiem regionalnym – bilet 2,90 euro. Czas podróży od 20 do 40 minut w zależności od połączenia. Alternatywą jest statek z przystani w Lecco albo autobus.


4. Bellagio – drugie najpiękniejsze miasto nad jeziorem

Bellagio, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bellagio, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bellagio nazywane jest perłą jeziora Como. Miasto leży na wysuniętym w głąb jeziora cyplu, co sprawia, że ma najciekawsze usytuowanie ze wszystkich miasteczek nad Como. W ostatnich dekadach Bellagio stało się kurortem bardzo ekskluzywnym. Na starym mieście pełno jest eleganckich butików i drogich restauracji, a przy brzegu znajdują się hotele. Koniecznie trzeba tu przyjechać na jeden dzień, a jeśli planowalibyście tu dłuższy pobyt, to pamiętajcie, że miejska plaża znajduje się około 2 km od centrum. Część Bellagio znajduje się na wzgórzu, na które prowadzą schody i wąskie alejki. Miasto często jest wykorzystywane jako tło do filmów. Kręcono tu m.in. „Casino Royale” i drugą część „Gwiezdnych wojen”. Jezioro upodobali sobie go także włoscy i europejscy celebryci, którzy regularnie przyjeżdżają tu na urlopy. Wiele czasu spędził tu były niemiecki kanclerz Konrad Adenauer – nad jeziorem pisał swoje wspomnienia. W przeszłości wypoczywali tutaj arystokraci i europejscy przywódcy: Juliusz Cezar, Napoleon, Wiktor Emanuel II, Edward VIII Windsor i kilku premierów Wielkiej Brytanii.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Bellagio 

Najlepiej statkiem z Lecco do Bellagio. Bilet – 8,30 euro. Połączenia średnio co 1-2 godziny w zależności od sezonu. Szczegłowy rozkład i aktulne ceny biletów sprawdź na oficjalnej stronie operatora rejsów navigazionelaghi.it


5. Brescia – godzinę drogi pociągiem z Bergamo

Brescia, godzinę drogi pociągiem z Bergamo, Lombardia, Włochy
Brescia, godzinę drogi pociągiem z Bergamo, Lombardia, Włochy

Leżąca u podnóża Alp Brescia jest drugim co do wielkości miastem w Lombardii i znajduje się zaledwie godzinę drogi od Bergamo. Z pozoru to miasto przemysłowe, mało popularne wśród turystów, ale jego centrum kryje wiele cennych zabytków, starszych niż te w Mediolanie. Jednym z trzech najważniejszych placów miasta jest Piazza della Loggia, przy którym znajduje się renesansowy Palazzo della Loggia (obecnie siedziba władz miasta). Z głównego miejskiego placu warto przespacerować się tuż obok na – być może nawet ważniejszy – Piazza Paolo VI, nazywanym też Piazza Duomo od stojącej przy placu katedry Santa Maria Assunta z okresu późnego baraku i sąsiadującej z nią Duomo Vecchio (starej katedry, której budowę rozpoczęto w X w.). Charakterystyczna wieża górująca nad placem to Palazzo del Broletto, kompleks budynków, z których najstarsze są z XII w., w których dziś znajdują się miejskie urzędy. W centrum jest jeszcze jeden ważny plac – to Piazza della Vittoria, przebudowany w latach 30. XX w. To przykład architektury włoskiego faszyzmu.

Ze ścisłego centrum ulicą Via dei Musei przespaceruj się w stronę parku archeologicznego oraz klasztornego kompleksu San Salvatore-Santa Giulia, który jest jednym z najważniejszych zachowanych zabytków wczesnośredniowiecznej architektury sakralnej. Obydwa zabytki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najlepszy punktem widokowym w Bresci jest zamek z XII w. górujący nad miastem. Ciekawostką jest fakt, że Brescia posiada własną linię metra! Metro jest nowe, oddane do użytku kilka lat temu. Brescia jest najmniejszym z włoskich miast, które posiadają metro.

Z Bergamo do Bresci pociągi odjeżdżają średnio co godzinę. Podróż trwa około 60 minut, a bilet kosztuje 4,80 euro. Dworzec w Brescii jest oddalony o około kilometr od ścisłego centrum.


6. Jezioro Iseo – spokojne, urokliwe, rzut beretem z Bergamo

promenada w mieście Iseo nad jeziorem Iseo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada w mieście Iseo nad jeziorem Iseo, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na temat jeziora Iseo nie sposób napisać krótkiej notki. Jeśli jednak wybierasz się tu tylko na kilka godzin to zacznij od miasta Iseo, położonego na południowym brzegu jeziora Iseo. Samo jezioro jest niezwykle piękne i malownicze. Wiem, to banał, ale piszę o tym dlatego, ponieważ mimo swojego uroku jezioro przegrywa konkurencję o zagranicznych turystów z sąsiednimi potęgami – jeziorem Garda i jeziorem Como. Chętnie wypoczywają tu jednak sami Włosi. To sprawia, że czuć tu prawdziwie włoski klimat, a ceny noclegów i ceny w restauracjach są skrojone pod włoskie, a nie niemieckie portfele. Miło pospacerować po zadbanej starówce miasteczka Iseo i promenadą wzdłuż jeziora. Można wynająć łódź, popłynąć na zorganizowaną wycieczkę statkiem lub odpocząć na jednej z tutejszych plaż. W samym centrum to plaże trawiaste, ale kawałek dalej są plaże żwirowe z łagodnym zejściem do jeziora.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: jezioro Iseo

Z Bergamo nad jezioro Iseo najwygodniej dojechać pociągiem z jedną przesiadką w Bresci. Bilet kosztuje 6,70 euro. Warto też rozważyć spędzenie części dnia zwiedzając Brescię, a popołudniu pojechać na wieczór i noc nad jezioro Iseo.


7. Desenzano del Garda nad jeziorem Garda – piękne miasto i plaże

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Desenzano del Garda to malownicze miasteczko położone na południowo-zachodnim brzegu jeziora Garda. Kurort słynie z pięknej plaży – jezioro w tym miejscu jest wyjątkowo ciepłe, a woda ma turkusowy kolor. Miasto posiada także urokliwą starówkę, na której życie toczy się cały dzień, ale szczególnie przyjemnie robi się wieczorami. Po deptaku spacerują elegancko ubrani turyści i mieszkańcy, restauracyjne ogródki zapełniają się gośćmi, gra muzyka na żywo, występują uliczni artyści, a bary i puby czynne są do późnych godzin nocnych. Desenzano del Garda jest jednym z moich trzech ulubionych miast nad jeziorem Garda, a przy tym najłatwiej tu dojechać z Bergamo. To dobry wybór, jeśli szukasz relaksu, plaży i klimatycznego, typowo włoskiego miasta na krótki wyjazd z Polski.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Desenzano del Garda

Z Bergamo do Desenzano del Garda w półtorej godziny dojedziesz pociągiem z jedną przesiadką. Do wyboru są połączenia z Bergamo przez Rovato lub Treviglio albo przez Brescię. Wybierz pierwszy dostępny pociąg. Czas przejazdu bez względu na miejsce przesiadki jest podobny. Bilet w cenie około 7-8 euro.


8. Sirmione – perła południowej części jeziora Garda

fosa wokół zamku Scaligerich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
fosa wokół zamku Scaligerich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj najbardziej luksusowe hotele nad całym jeziorem, posiadające własne baseny termalne. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku. Na starówkę wchodzi się przez historyczną bramę zamku Scaligerich, wzniesionego w XIII w. Po przekroczeniu bramy miasta na turystów czeka gąszcz wąskich uliczek, mnóstwo zieleni, kameralne plaże, a urokliwe centrum z każdej strony otoczone jest wodą. W moim przewodniku – do którego link znajdziesz poniżej – piszę o tym co warto zobaczyć w Sirmione, jakie są tu atrakcje, zabytki i plaże. W mojej relacji znajdziesz także polecane noclegi – zarówno te wyjątkowe w samym centrum, jak i tańsze apartamenty na obrzeżach.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Sirmione

Jak dojechać z Bergamo di Sirmione? Na początek pociągiem z jedną przesiadką do Desenzano del Garda (pisałem o tym w ramce w punkcie 7). Następnie sprzed dworca kolejowego w Desenzano del Garda odjeżdżają autobusy linii LN026. Te autobusy jeżdżą już z Bresci, więc alternatywnie można wysiąść z pociągu w Bresci i już wtedy wybrać autobus do Sirmione. Jest bardzo dużo połączeń w ciągu dnia. Autobus kursuje na linii Brescia – Desenzano – Sirmione – Peschiera – Verona.


9. Riva del Garda – otulona górami północna część jeziora Garda

Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Północna część jeziora Garda jest długa i wąska, po obu stronach otoczona majestatycznymi Dolomitami. To właśnie tutaj przebiega granica pomiędzy trzema bogatymi włoskimi regionami: Trydentem, Lombardią i Wenecją Julijską. Przy najdalej wysuniętym na północ fragmencie jeziora Garda, po stronie należącej do Trydentu leży Riva del Garda. Miasteczko szczyci się historycznym centrum, deptakiem i promenadą wzdłuż jeziora. Spacerując po Riva del Garda odczuwamy nie tylko to, że jesteśmy na pograniczu trzech regionów, ale także to, że łączą się tu wpływy trzech krajów: Włoch (co oczywiste), ale także Austrii i Szwajcarii. Riva del Garda zachwyca przede wszystkim malowniczymi górami otulającymi miasto, ale także bardzo pięknymi i darmowymi plażami. To jedno z moich dwóch ulubionych miast nad jeziorem.

Zobacz więcej w oddzielnym artykule: Riva del Garda

Z Bergamo pociągiem przyjedź do Desenzano del Garda na południowym brzegu jeziora. Podróż z przesiadką przez Rovato, Treviglio albo przez Brescię trwa półtorej godziny. Następnie z Desenzano do Riva del Garda jeździ autobus linii LN027. Połączenia w zależności od dnia tygodnia co 1-2 godziny. Autobus zatrzymuje się w poszczególnych miasteczkach na zachodnim brzegu jeziora. To bardzo malownicza trasa, częściowo biegnąca w wąskich tunelach.


10. Wodospad Acquafraggia pod granicą ze Szwajcarią

Cascate dell'Acquafraggia, Piuro, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cascate dell’Acquafraggia, Piuro, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na koniec w moim przewodniku po atrakcjach w pobliżu Bergamo wspominam też o wodospadzie Acquafraggia. Nie dlatego, że jest on blisko Bergamo, bo niestety nie jest. Piszę dlatego, bo o to jak dojechać nad wodospad Acquafraggia często pytacie mnie w mailach i prywatnych wiadomościach. Nie mam dobrych wiadomości. Wodospad oddalony jest od Bergamo około 100 kilometrów, ale dojazd tam wymaga kilku przesiadek i chyba nie warto tego robić. Wodospad zostaw sobie na przyszłość, gdy będziesz planować podróż do Włoch samochodem. Można się tam zatrzymać na chwilę jadąc samochodem ze strony Szwajcarii nad jezioro Como. Wodospad jest niemal przy samej drodze SS37 około 3 km przed granicą. Przy wodospadzie znajduje się miejski parking (1 euro za godzinę postoju) oraz bar (ceny jak w klasycznym włoskim barze, czyli przystępne).

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie turystyczną mapę Bergamo oraz dwie porady praktyczne dotyczące transportu z lotniska w Bergamo do centrum miasta oraz do Mediolanu.

Mapa Bergamo do pobrania i wydrukowania

Turystyczna mapa Bergamo - do pobrania i wydrukowania
mapa turystyczna Bergamo – do pobrania i wydrukowania

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo można dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1. Autobus zatrzymuje się m.in.. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. Przejazd trwa 20 minut, a w godzinach szczytu autobusy odjeżdżają także co 20 minut spod lotniska.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Jeśli planujesz dużo jeździć po Bergamo, to korzystny wydaje się być bilet całodzienny na komunikację miejską. Cena biletu normalnego na jednorazowy przejazd z lotniska w 2018 r. wynosiła 2,30 euro (taryfa C). Bilet można też kupić w automacie w autobusie, ale wówczas cena wynosi 3 euro. Bilety na komunikację miejską można kupić na lotnisku, w punkcie informacji turystycznej. Szczegóły znajdziesz na tej stronie przewoźnika ATB. Zobacz też pozostałe informacje w dziale lotnisko Bergamo.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do Mediolanu?

Lotnisko w Bergamo położone jest niespełna 50 km od centrum Mediolanu. Autobus z lotniska w Bergamo do Mediolanu to najszybszy sposób dojazdu do centrum miasta mody. Stanowisko odjazdów autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest. W okolicach drzwi – zarówno w samym terminalu jak i na zewnątrz ubrani w firmowe kamizelki pracownicy zachęcają do wyboru ich autobusu. Na miejscu można od razu kupić bilet i wsiąść do wybranego autokaru. Czas przejazdu wszystkich linii jest zbliżony. Cena jest także bardzo podobna – 8-10 euro. Najnowsze autobusy ma przewoźnik Terravision, ale są tu także autobusy firm Orioshuttle i Autostradale.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO