Let’s travel together.

Bergamo

0 3

Włoskie Bergamo nazywane jest „bramą do Mediolanu”. Jest to spowodowane faktem, że na tutejszym lotnisku Aeroporto di Bergamo-Orio al Serio lądują samoloty tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair i Wizzair. Wielu turystów traktuje Bergamo jako punkt przesiadkowy w drodze do Mediolanu. To duży błąd. Samo Bergamo także jest warte odwiedzenia ze szczególnym uwzględnieniem położonej na wzgórzu starówki.

Leżące u podnóża Alp Bergamo można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to nowocześniejsze Dolne Miasto (Citta Bassa). Nad nim góruje druga część, gdzie znajduje się historyczne centrum (Citt? Alta). Starówka położona na wysokości 380 m. n.p.m. otoczona jest przez liczne wzniesienia. Nawet w czasie wakacji można stąd dostrzec zaśnieżone alpejskie szczyty.

Historyczne centrum na wzgórzu, czyli Citta Alta


Bergamo, Włochy (fot. Alex)
Bergamo, Włochy (fot. Alex)

Bergamo posiada typowo włoską starówkę. Prawdziwą przyjemnością jest spacer po wąskich, wybrukowanych kamieniem uliczkach. Po obu stronach znajdują się przepiękne, stare kamieniczki. W powietrzu czuć typowo włoski klimat, być może dlatego, że pełno tu barów i kawiarenek. W czasie wakacji można przysiąść przy kawiarnianym stoliku i popijając poranne cappuccino delektować się pobytem w jednym z najbogatszych regionów Włoch. W zimie można znaleźć ciepłe schronienie w jednej z osterii. Miasto leży u podnóża Alp. Blisko stąd do najsłynniejszych tras narciarskich Europy.


mapa Bergamo, plan do wydrukowania (źródło: Comune Bergamo)
mapa Bergamo, plan do wydrukowania (źródło: Comune Bergamo)

Najpiękniejszą częścią Citta Alta jest Piazza Vecchia. Wokół renesansowego placu stoją najbardziej dostojne miejskie budynki. Po środku plac zdobi fontanna, a wokół niej rozstawiono restauracyjne stoliki. Szczególnie urokliwie jest tu wieczorem, gdy restauracje zapełniają się gośćmi, a plac jest efektownie oświetlony. Przy placu znajduje się m.in. Palazzo della Ragione, który jest jednym z najstarszych budynków publicznych we Włoszech. Obok stoi Palazzo Nuovo, w którym swoją siedzibę ma biblioteka.

Liczne restauracje, bary i sklepiki na starówce


Citt? Alta, Bergamo, Włochy (fot. Alex)
Citta Alta, Bergamo, Włochy (fot. Alex)

Na starym mieście w Bergamo znajdziemy liczne sklepiki z lokalnymi produktami i alkoholami. Szczególnie warte odwiedzenia są osterie, w których w przyjemnym klimacie można napić się lampki wina.Booking.com

Jeśli zgłodniejemy zamiast droższej restauracji, warto wybrać tańszą pizzerię. Za szybami znajdziemy prostokątne kawałki pizzy, o różnych smakach. Następnie są one podgrzewane i pakowane w papier. Możemy je zjeść przy stolikach na miejscu. Pizza jest tak samo dobra jak w restauracji, a końcowy rachunek znacznie niższy.

Kolejka łącząca dolną część miasta z górną


kolejna z dolnej części miasta na górną - Citt? Alta (fot. Alex)
kolejna z dolnej części miasta na górną – Citt? Alta (fot. Alex)

Dolna część miasta z górną łączy zabytkowa kolej Funicolar. Możemy z niej skorzystać posiadając całodobowy bilet na komunikację miejską w Bergamo. Trasa kolejki to 240 metrów długości. Górna stacja położona jest 85 metrów wyżej od dolnej. Alternatywą dla kolejki jest autobus komunikacji miejskiej albo schody biegnące mniej więcej wzdłuż szyn kolejki. Wybierając schody z pewnością bardzo się zmęczymy, ale będziemy mieć okazję do zrobienia malowniczych zdjęć.

Ceny biletów na kolejkę są takie same jak na autobusy komunikacji miejskiej ATB i TEB w Bergamo. Przykładowo pod koniec 2018 r. ceny kształtowały się następująco:

 • 1,30 euro – bilet w strefie 1, ważny 75 minut;
 • 1,80 euro – bilet w strefie 2, ważny 75 minut;
 • 2.30 euro – bilet w strefie 3, ważny 90 minut;
 • 11,50 euro – karnet na 10 przejazdów, każdy ważny 75 minut w strefie 1.

Bazylika Santa Maria Maggiore i szczyt San Vigilio


Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo (fot. Alex)

Będąc w Citta Alta warto także zwrócić uwagę na pięciokilometrowe mury obronne otaczające stare miasto i na katedrę św. Aleksandry. Godna odwiedzenia jest także Bazylika Santa Maria Maggiore oraz wybudowana w XI w. Wieża Miejska będąca punktem widokowym na cała okolicę Bergamo.

Gdy skończymy zwiedzanie górnej części Bergamo warto wybrać się jeszcze wyżej! W tym celu należy odszukać drugą z miejskich kolejek i wyjechać nią kolejne 91 metrów wyżej. Tam znajduje się dalsza (można by rzec – trzecia) część Bergamo. Jeśli wychodząc z górnej stacji kolejki pójdziemy w prawo to po jakimś czasie po lewej stronie (naprzeciwko skweru) zauważymy schody prowadzące jeszcze wyżej. To droga na sam szczyt San Vigilio.


Citta Alta, Bergamo, Włochy (fot. Alex)

Na górze znajduje się malowniczy park. Ludzie przesiadują tu na ławkach i czytają książki, niektóry rozkładają kocyki na trawie, a inni podziwiają przepiękną panoramę. Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Lombardii.

Citta Bassa – dolna, nowa część Bergamo


Bergamo, Włochy (fot. Alex)
Bergamo, Włochy (fot. Alex)

W dolnej części Bergamo warto przespacerować się ulicą Sentierone. Znajdują się przy niej wszystkie najważniejsze butiki w mieście. Warto także zajrzeć do kościoła San Bartolomeo, w którym podziwiać można ołtarz Lorenzo Lotto z 1516 r. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić galerię Accademia Carrara.Booking.com

Bergamo – położenie

Bergamo położone jest w Lombardii, niedaleko Mediolanu, tuż przy autostradzie A4 będącej jedną z najbardziej zatłoczonych dróg we Włoszech.

Miasto zyskało popularność między innymi za sprawę znajdującego się tutaj portu lotniczego, który upodobały sobie tanie linie. 30 km od Bergamo znajduje się jezioro Como. Także 30 km dzieli miasto od jeziora Iseo. Nad jezioro Garda jest stąd 80 km.


Bergamo, Włochy (fot. bigstockphoto)
Bergamo, Włochy (fot. bigstockphoto)

Bergamo – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Piazza Vecchia

Reprezentacyjny plac starego miasta otoczony przepiękną zabudową. Jest to główne miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Wokół placu toczy się życie kulturalno rozrywkowe. Na środku placu wybudowano fontannę, a wokół znajdują się restauracyjne stoliki. Plac jest celem wieczornych spacerów. Najwięcej dzieje się tutaj w okresie letnim, ale także zimą plac ma swój urok.


Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy (fot. Bas Wallet)
Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy (fot. Bas Wallet)

Palazzo della Ragione

Jeden z najstarszych pałaców publicznych we Włoszech. Budynek stoi w samym centrum starego miasta, przy Piazza Vecchia (widoczny na zdjęciu powyżej).

Palazzo Nuovo

Pałac znajdujący się przy Piazza Vecchia wewnątrz którego swoją siedzibę ma Biblioteka Angelo Mai. Jest to jedna z najważniejszych bibliotek historycznych w całych Włoszech.


Palazzo Nuovo w Bergamo (fot. Dimitris Kamaras)

San Vigilio

To wzgórze górujące nad Citta Alta w Bergamo. Można na nie wejść pieszo lub drugą z kolejek Funicolar (wjazd w ramach biletu komunikacji miejskiej). Kolejka pokonuje 630 metrów torów. Różnica pomiędzy dolną i górną stacją to 91 metrów.

HISTORIA

Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu gdzie dzisiaj jest Bergamo pochodzą z XII w. p.n.e. Podobnie jak cały region na przestrzeni wieków Bergamo wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Było m.in. pod władzą Republiki Rzymskiej, a później Republiki Wenecji. Przez długi czas rządzili tu także Austriacy, którzy później zostali wypędzeni przez wojska Królestwa Sardynii.


Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy (fot. Alex)
Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy (fot. Alex)

Komunikacja

Samolotem do Bergamo

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo można dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Transporti Bergamo), linią numer 1. Autobus zatrzymuje się m.in.. przy dworcu kolejowym w Bergamo, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. Przejazd trwa 20 minut, a w godzinach szczytu autobusy odjeżdżają także co 20 minut spod lotniska. Jeśli planujemy zwiedzić Bergamo, to korzystny wydaje się być bilet całodzienny na komunikację miejską. Cena biletu normalnego na jednorazowy przejazd z lotniska w 2018 r. wynosiła 2,30 euro (taryfa C). Bilet można też kupić w automacie w autobusie, ale wówczas cena wynosi 3 euro. Bilety na komunikację miejską można kupić na lotnisku, w punkcie informacji turystycznej.

Zobacz więcej:

Stacja kolejowa w Bergamo

W centrum Bergamo znajduje się stacja kolejowa. Dojedziemy stąd bezpośrednim pociągiem m.in. do Mediolanu lub nad pobliskie jezioro Como. W pobliżu dworca kolejowego usytuowany jest przystanek tramwaju. Łączy on Bergamo z podmiejskimi przyczółkami.

Miasta partnerskie

 • Greenville (Stany Zjednoczone)
 • Pueblo (Stany Zjednoczone)
 • Mulhouse (Francja)
 • Twer (Rosja)
 • Olkusz (Polska)
 • Bengbu (Chiny)
 • Buenos Aires (Argentyna)
 • Cochabamba (Boliwia)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy