Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Jezioro Iseo: raj dla rowerzystów

Jezioro Iseo mimo to, iż jest niezwykle piękne i malownicze, to przegrywa konkurencję o turystów z sąsiednimi potęgami – Jeziorem Garda i Jeziorem Como. Sezon turystyczny nad Jeziorem Iseo (wł. Lago d’Iseo) trwa od maja do września. W tym czasie organizowane są tutaj regaty, a wieczorami koncerty na świeżym powietrzu i spotkania taneczne. Słoneczne dni można spędzać na zielonych plażach wzdłuż jeziora.

Okoliczne restauracje słyną z lokalnych przysmaków, a wokół jeziora znajduje się kilka romantycznych miasteczek. Turyści, którzy chcą spędzać urlop bardziej aktywnie niż tylko opalając się, mogą wędkować. Czyste wody jeziora słyną z dużej ilości ryb. Jezioro świetnie nadaje się również do pływania, nurkowania, a z uwagi na sprzyjające wiatry – do windsurfingu. Wokół jeziora jest wiele malowniczych tras rowerowych. Duża część z nich wije się wzdłuż brzegu jeziora, przechodzi przez skaliste tunele, pnie się w górskimi szczytami wokół jeziora. Widoki są niezapomniane, a trasy rowerowe i drogi lokalne o niewielkim natężeniu ruchu tworzą spójny system tras dla rowerzystów.

 

Bardzo malownicza jest także 50 kilometrowa ścieżka rowerowa z Bresci do Jeziora Iseo. Specjalnie przygotowana trasa dla rowerów w większości jest wyasfaltowana, na krótkich odcinkach jest to droga szutrowa. Przepiękna trasa wiedzie pomiędzy gajami oliwnymi i winnicami, a po drodze można spotkać tłumy rowerzystów.

 

Turyści, którzy wypoczywają w pobliżu Jeziora Iseo koniecznie powinni odwiedzić Brescię. Jest to największe miasto w okolicy. Warta zobaczenia jest klimatyczna starówka, z wąskimi uliczkami i zatłoczonym Piazza Vittoria. Bresia z miasteczkami nad jeziorem połączona jest linią kolejową oraz wyjątkową drogą krajową, której większa część wzdłuż jeziora biegnie w tunelach. Z kolei linia kolejowa otacza południową i wschodnią część jeziora. W prawie każdej miejscowości jest stacja kolejowa.

 

Najważniejsze miejscowości przy Jeziorze Iseo to IseoSarnicoPisogne i Lovere-Castro. Znaleźć tam urocze kafejki, bary i sklepiki. Wokół jeziora spacerować można bulwarami. Na środku jeziora znajduje się wyspa Monte Isola. Można na nią dopłynąć promem. Jest największą zamieszkałą wyspą spośród wszystkich jezior w Europie. Na wyspie zbudowane jest sanktuarium (Santuario della Madonna della Ceriola), które wznosi się na ponad 400 metrach ponad poziomem jeziora!

 

Jedną z piękniejszych miejscowości przy Jeziorze Iseo jest Sarnico. Wzdłuż linii brzegowej prowadzi elegancki deptak. W urokliwych kamieniczkach znajdują się liczne bary i restauracje z ogródkami na zewnątrz oraz sklepy z pamiątkami. Sarnico z uwagi na plażę z dogodnym zejściem do jeziora warto wybrać jako bazę wypadową do dalszych wycieczek przy jeziorze. Jest tu wiele hoteli, apartamentów do wynajęcia, kilka campingów i oferty Bed & Breakfast.

 

Inną znaną miejscowością nad Jeziorem Iseo jest siedmiotysięczne Pisogne. Miasto położone jest po północnej stronie jeziora. Historia Pisogne sięga czasów rzymskich, kiedy to przez miasteczko przebiegał waży szlak handlowy z północnej Europy do Bresci i dalej na południe Włoch. W centrum Pisogne znajduje się zabytkowa wieża zbudowana w XIII wieku i zbudowany sto lat później kościół Santa Maria della Neve (wewnątrz można podziwiać freski Romanino). Dzisiaj Pisogne jest centrum turystycznym z przepięknym starym miastem, licznymi restauracjami i barami oraz niewielkimi sklepikami. Znajduje się tutaj niewielki port, z którego można wypłynąć na wycieczkę po jeziorze. Centrum komunikacyjne Pisogne jest tuż przy jeziorze. Zlokalizowana jest tu stacja kolejowa, parking samochodowy i niewielki port jachtowy. W tym miejscu zaczyna się także przybrzeżny bulwar, który wśród urokliwej zieleni prowadzi do głównego placu w mieście. Przechodząc na drugą stronę ulicy znajdziemy się na placu, który jest turystycznym centrum miasta. Widać stąd już kościół Santa Maria della Neve, a wokół znajdują się liczne restauracje i bary, w których warto zatrzymać się na włoskie espresso.

 

Po przeciwnej stronie jeziora położone jest Lovere, w niektórych przewodnikach określane jako Lovere-Castro. Lovere słynie ze stosunkowo dużej liczby zabytków. Przy głównym miejskim deptaku znajdują się zabytkowe pałace. W centrum warto odwiedzić kościół San Giorgio zbudowany w XIII wieku oraz znacznie większy kościół Santa Maria Valvendra zbudowany w 1473 roku z licznymi freskami wewnątrz. Wśród obiektów sakralnych wyróżnia się również Suore di Carita (wewnątrz także przepiękne freski). Poza zabytkowymi kościołami znajduje się tu duży port jachtowy oraz dwie mniejsze przystanie. Podobnie jak w innych miejscowościach nad jeziorem, również w Lovere na turystów czeka nadmorski bulwar z urokliwymi restauracjami i barami oraz zabytkowa starówka.

 

Jednak najważniejszym – z punktu widzenia turystycznego – miastem nad jeziorem jest miejscowość Ieso, położona przy południowym brzego Jeziora Iseo (wł. Lago d’Iseo). Znajdują się tu liczne bary, pizzerie, restauracje, a nocami życie tętni w licznych nocnych klubach i dyskotekach, zlokalizowanych między innymi w starym mieście i tuż przy nabrzeżu. W Iseo zlokalizowanych jest wiele hoteli i apartamentów, a na przedmieściach znajdują się campingi. Warte odwiedzenia są również zabytkowe kościoły i zamki w pobliżu miasta. Wśród nich między innymi romańska świątynia Pieve S. Andrea z XII wieku, kościół Santa Maria del Mercato z XIV wieku i Santa Maria della Neve z XVI wieku. Na terenie miasta znajdują się plaże z dogodnym zejściem do jeziora.

 

Brzegi jeziora są zróżnicowane. Znajdziemy plaże z łagodnym zejściem oraz takie, gdzie przy brzegu od razu znajduje się głęboka woda. W przeciwieństwie do pobliskiego Jeziora Garda nie ma tu zbyt wielu miejskich piaszczystych plaż, są za to malutkie zatoczki i zadbane trawniki z dobrą infrastrukturą i łagodnym zejściem do wody, na których można spędzać całe dnie. Okolice jeziora słyną z doskonałej oliwy z oliwek oraz lokalnych win.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Europol
Booking.com