Lombardia -> Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 62 komentarze 40,2 tysięcy wyświetleń
Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco lub Varenny? Na zdjęciu pociąg odjeżdżający z Bergamo do Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na Kierunku Włochy znajdziesz nasze rozbudowane, darmowe przewodniki po Bergamo, jeziorze Como, a także po Mediolanie. Natomiast w tym artykule publikujemy praktyczne porady o autobusach z lotniska do centrum Bergamo, o tym jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, o połączeniach pomiędzy miastami nad jeziorem Como oraz o autobusach i pociągach z Bergamo do Mediolanu. Znajdziesz tu porady praktyczne, wskazówki gdzie kupić bilety, informacje o zniżkach dla dzieci oraz linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.

Czytelnicy często pytają nas gdzie wynająć samochód na lotnisku w Bergamo. W przypadku zwiedzania tego fragmentu Lombardii, samochód może być tylko kosztownym problemem.

Ceny wynajmu samochodu to jedno, ale w Bergamo czy Mediolanie trudno znaleźć nocleg w centrum z parkingiem. Dodatkowo centra miast objęte są strefą ZTL (strefa ograniczonego ruchu). Dlatego Czytelnikom zazwyczaj odradzam wynajmowania samochodu, jeśli nie mają zamiaru wybierać się gdzieś dalej.

Natomiast wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Como biegnie linia kolejowa. Do innych miast nad jeziorem można dotrzeć statkami i promami, co jest dodatkową atrakcją.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Wynajem samochodu może mieć jednak sens, jeśli z Bergamo chcesz dostać się nad jezioro Garda albo w Dolomity.

Informacje zawarte w tym artykule są aktualne na 2023 r.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 2,60 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach, ale tam cena biletu wynosi 3,00 euro. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como?

Pociąg z Bergamo do Lecco

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bergamo nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne. No chyba, że akurat trafisz na strajk, co się zdarza kilka razy w roku, ale nawet wtedy są tzw. „połączenia gwarantowane” w godzinach porannych i popołudniowych.

Wróćmy jednak do konkretów. Połączenia kolejowe w Lombardii obsługiwane są przez Trenord, ale rozkład jazdy tych pociągów znajdziesz także na oficjalnej stronie Trenitalia: https://www.trenitalia.com/

W ciągu dnia pociągi z Bergamo do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,80 euro, a podróż trwa 40 minut. Pociągi są klimatyzowane.

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu w Bergamo, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu (zdjęcie kasownika u dołu po prawej stronie).

UWAGA: pociągi nad jezioro Como odjeżdżają z peronu po prawej stronie, który jest oddalony od budynku stacji. Po przejściu z dworca na peron, nie należy wsiadać do pociągu, który stoi przed samym budynkiem, tylko trzeba iść w prawo. Upewnij się, czy wsiadasz do właściwego pociągu.

Pociągi są zazwyczaj nowe, a na ekranach można obserwować postęp w przemierzanej trasie oraz nazwy kolejnych stacji. Poniższe zdjęcie zrobiłem w pociągu z Bergamo do Lecco w sierpniu 2022 r., jednak od 1 października 2022 r. maseczki w pociągach czy autobusach we Włoszech przestały być wymagane.

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo - Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo – Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

Autobus z Bergamo do Lecco

Połączenia kolejowe z Bergamo do Lecco realizowane co godzinę sprawiły, że pasażerowie zdecydowanie chętniej korzystają z pociągów niż z autobusów. Natomiast autobusy już prawie nie jeżdżą po tej trasie.

Ostatnim z przewoźników autobusowych, który kursuje pomiędzy Bergamo, a Lecco jest MarinoBus. Bilety w cenie od 6,00 euro (im wcześniej kupowane, tym tańsze). Rozkład znajduje się na oficjalnej stronie przewoźnika: https://marinobus.it/

Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego (Autostazione), który znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego w Bergamo. Po wyjściu z budynku dworca należy kierować się na wprost i w prawo.

Jak dojechać z Bergamo do Varenny?

Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pomiędzy Bergamo, a Varenną kursują pociągi Trenord. Nie ma połączeń bezpośrednich, ponieważ wszystkie wymagają przesiadki na stacji w Lecco. Nie jest to jednak problemem – pociągi są nawzajem znakomicie skomunikowane, a całą podróż odbywa się na jednym bilecie i – uwzględniając przesiadkę – trwa 75 minut.

Połączeń na trasie z Bergamo do Varenny jest bardzo dużo. W ciągu dnia pociągi jeżdżą co godzinę.

pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord - na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord – na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet kosztuje 5,80 euro. Można go kupić w biletomacie Trenord lub Trenitalia na dworcu (płatność kartą lub gotówką). Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu.

Porada praktyczna: z Varenny statkiem lub promem można przepłynąć do Bellagio, które uznawane jest za perłę jeziora Como. Następnie z Bellagio kolejnym promem można popłynąć do Menaggio, które jest trzecim najpiękniejszym miastem nad jeziorem. Rozkład promów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.navigazionelaghi.it/risultati?lake=Como

Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu?

Autobusy z lotniska w Bergamo do Mediolanu

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska w Bergamo odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Mediolanu. Te autobusy nie wjeżdżają do centrum Bergamo, tylko od razu kierują się na autostradę, a ich przystankiem końcowym jest dworzec kolejowy Milano Centrale przy którym znajduje się także stacja metra.

Stanowiska odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Bezpośrednie połączenia z lotniska w Bergamo do Mediolanu obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników:

Bilety na autobus można kupić online na oficjalnych stronach przewoźników, w punktach sprzedaży na lotnisku albo u obsługi bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Podróż z dziećmi: w zależności od wieku i przewoźnika dzieci mogą liczyć na bezpłatny przejazd lub zniżki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach przewoźników. Wózek dla dziecka należy złożyć i umieścić w luku bagażowym.

Pociągi z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu.

  1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
  2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo średnio co godzinę odjeżdżają pociągi do Mediolanu. Bilet można kupić w biletomacie na lotnisku (pamiętaj, aby go później skasować). Jeśli wybierzesz połączenie bezpośrednie, to podróż pociągiem będzie trwała 48 minut. Natomiast aktualny rozkład jazdy na stronie https://www.trenitalia.com/

W takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie około 8,40 euro (2,60 euro autobus miejski linii 1 + 5,80 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Karta io viaggio – zintegrowany bilet na 1, 2, 3 lub 7 dni

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty io viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

W 2023 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

  • 1 dzień – 16,50 euro
  • 2 dni – 27,50 euro
  • 3 dni – 33,50 euro
  • 7 dni – 44 euro

Karta obowiązuje tylko na terenie regionu Lombardia.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

62 komentarze

Ewa 17 maja 2022 - 05:34

Chyba skasował się wam post?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:34

Tak, mamy tu drobne problemy techniczne. Wkrótce go przygotujemy na nowo – przy okazji ze zaktualizowanymi godzinami kursów 🙂

Odpowiedz
Anna 19 lipca 2022 - 19:45

czy jest szansa wrzucić ten post w najbliższym czasie? )

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lipca 2022 - 17:00

Sporo na ten temat jest w drugiej części przewodnika po Bergamo: https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy – co godzinę są pociągi z Bergamo do Lecco. Ze stacji w Lecco można pojechać dalej do Varenny.

Odpowiedz
Kasia 17 stycznia 2023 - 18:48

Łukasz,
Mam pytanie odnośnie karty „Karta io viaggio”. Czy kupując taką kartę oznacza to, że wsiadam w pociągi oznaczone na stronie i tyle? Nie trzeba żadnych miejscówek? Rezerwacji? Czy jakieś pociągi są wyłączone z tej opcji?
Będziemy na samym początku marca i nie ukrywam, że wydaje się to fajną alternatywą na zobaczenie sporej części regionu 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 21:32

Hej Kasiu,
Io Viaggio obowiązuje w pociągach kategorii R (Regionali), RV (Regionali Veloci), RE (Regio Express) i Malpensa Express. Czyli w tych pociągach nie trzeba miejscówki. Poza tym ta karta upoważnia do przejazdu 1 klasą 😉 Wyłączone z tej opcji są oczywiście te drogie, szybkie pociągi oraz pociągi, które jadą poza Lombardię.

Odpowiedz
Kasia 18 stycznia 2023 - 13:41

Dziękuję za odpowiedź!
Czyli ściągając sobie mapkę ze strony kolei – to praktycznie wszystkie 🙂

Odpowiedz
Asia 3 maja 2023 - 13:38

Czy na tej karcie można też pojechać z lotniska Bergamo do centrum ( dworca PKP) autobusem linii ATB ( NR.1)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:49

Na Io Viaggio? Tak, możesz autobusem ATB linii 1, ale nie możesz jechać autobusami prywatnych przewoźników z lotniska Bergamo do Mediolanu.

Odpowiedz
Perry 27 stycznia 2023 - 16:43

Czy na samym lotnisku w Bergamo można kupić io viaggio? Czy dopiero na dworcu? Jest jakaś alternatywna droga nabycia biletu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 20:28

Niestety na lotnisku nie można kupić io viaggio. Trzeba podjechać do dworca kolejowego w Bergamo i dopiero tam kupić io viaggio.

Odpowiedz
Manuela 15 lutego 2023 - 11:37

A ja mam pytanie czy Io Viaggio jest dla obcokrajowców? Gdzieś przeczytałam, że kartę mogą nabyć tylko obywatele Włoch.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lutego 2023 - 16:57

Tak, wielu naszych Czytelników korzysta z Io Viaggio – na naszej Facebookowej grupie jest pełno relacji. Kto napisał, że to nie jest dla obcokrajowców?

Odpowiedz
Maja 22 kwietnia 2023 - 22:39

Jak dostać się z Bellagio/Varenny bezpośrednio do Mediolanu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2023 - 17:26

Z Varenny do Mediolanu pociągiem Trenord. Pociągi są szybkie i wygodne, jeżdżą w ciągu dnia co godzinę. Bilet kosztuje 7,10 euro – możesz go kupić w biletomacie na stacji bezpośrednio przed odjazdem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Damian 25 kwietnia 2023 - 00:17

Hej bilet io vagio jest ważny np. 3 dni, czy to znaczy, że od daty skasowania jest ważny przez 3 doby, czyli jeśli skasuję w poniedziałek o 18 to będzie działał do czwartku do 18, cz też po prostu do końca środy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:26

Przykładowo bilet 7-dniowy jest ważny w dniu pierwszego skasowania i przez 6 kolejnych dni aż do północy albo nawet po północy, jeśli ostatnie połączenie tego dnia jest po północy.

Więc Io Viaggio czasem opłaca się kupić i skasować dopiero o poranku, a w pierwszym dniu pobytu zapłacić zwykłą stawkę na przejazd z lotniska.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aga 18 marca 2023 - 23:19

Witam. Przelatujemy o godz. 00:05 do Bergamo, orientujesz się czy jeżdżą w tych godzinach jakieś autobusy cokolwiek do Mediolanu. Z tego co czytam to jest przerwa nocna.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2023 - 13:40

Hej,

Wszystko na ten temat opisałem w tym artykule:
https://www.kierunekwlochy.pl/autobus-z-lotniska-w-bergamo-do-mediolanu/

Autobusy są skorelowane z godzinami przylotów. Przykładowo Terravision z lotniska w Bergamo do Mediolanu odjeżdża o 0:30 i o 1:00. Orioshuttle o 00:15, 00:50 i 1:30. W moim artykule na blogu linkuję do oficjalnych stron przewoźników – sprawdź dokładnie rozkład dla dnia Twojego przylotu (nie napisałaś w jakim dniu lądujesz, a mogą być drobne różnice w poszczególnych dniach). Jednak generalnie nie będzie problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 26 marca 2023 - 22:25

Hej, jedziemy z lotniska do Bergamo (VIA BROGO PALAZZO) i właściciel obiektu, w kt śpimy napisał, że mamy jechać z lotniska 1 i wysiąść na „Porta Nuova”, który jest centralnym przystankiem autobusowym – dodał, że jedzie się tam 40 min… sądziłam, że ok 20. Nie widzę też takiego przystanku na wizualizacji trasy w tym artykule. Będziemy późno i boje się przegapić przystanku.. faktycznie będziemy jechać 40 min?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 18:51

Tak, linia 1 przejeżdża przez Porta Nuova. To jest 1 albo 2 przystanki po dworcu kolejowym Bergamo Centrale, więc nie przegapisz 😉 Stamtąd do obiektu pieszo będziecie mieć jeszcze 2 km, ale trasa jest łatwa.

Nie sądzę żebyście jechali w to miejsce aż 40 minut. Raczej około 20.

Odpowiedz
Tomek 16 kwietnia 2023 - 21:18

Cześć! Chcemy zakupić rodzinne IO VIAGGIO i pytanie czy one obowiązują także wtedy dla dzieci (6 i 8 lat) na pociąg regionalny Mediolan – Varenna (Como)?
Jak dobrze rozumiem dzieci jeżdżą na podstawie biletów IO Viaggio rodziców po Mediolanie za free.
Znalazłem info że io viaggio obowiązuje na trasie pociągu regionalnego Mediolan – Varenna (pociąg Trenord), ale nie wiem czy musimy na ten pociąg zakupić dodatkowe bilety dla dzieci?
Dzięki 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:45

Hej,

To nie jest takie jednoznaczne. Bezwzględnie za darmo podróżują dzieci do 4 roku życia, a starsze dzieci mają 50% zniżki. Natomiast w Trenord jest też możliwość bezpłatnego przejazdu dzieci do 14 roku życia, ale w ramach usługi „Io Viaggio in Famiglia”. Ta usługa jest skierowana NIE TYLKO do mieszkańców Lombardii, ale nie jestem pewien czy nie wymagałaby tego oświadczenia:
https://www.regione.lombardia.it/wps/wcm/connect/6ff79145-805c-4caa-8d8a-4c8139d430f4/IOViaggio+InFamiglia_dich.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=6ff79145-805c-4caa-8d8a-4c8139d430f4

Generalnie te rozwiązania są przewidziane z myślą o mieszkańcach, a turyści korzystają z nich przy okazji. Jeśli mówisz nieco po angielsku lub włosku, to najbezpieczniej byłoby zapytać o dzieci w kasie na dworcu, bezpośrednio przy zakupie Io Viaggio dla Was.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 17 kwietnia 2023 - 21:47

OK dzięki za info, pogadamy w takim na miejscu po przyjeździe do Mediolanu 🙂
Na centrale rozumiem są jakieś kasy z tym IO VIAGGIO?
Dzięki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 09:03

Tak, wystarczy podejść do normalnej kasy biletowej Trenord / Trenitalia. Milano Centrale to ogromny, piękny dworzec, świetne oznakowany 😉

Odpowiedz
Zbyszek 19 kwietnia 2023 - 11:54

Bardzo przydatne informacje – dzięki.
Ale mam wątpliwość dotyczącą dzieci – do 14 lat jeżdżą na podstawie biletów IO Viaggio rodziców za free. Jak rozumieć to 14 lat. Czy dziecko, które ma 14 lat i 6 miesięcy może jeździć na bilecie rodzica czy już nie może?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2023 - 12:04

Na oficjalnej stronie regionu Lombardia jest informacja, że dotyczy to dzieci „poniżej 14 roku życia”. Pod spodem w wyjaśnieniach jest dodane, że jak dziecko skończy 14 lat, to w dniu urodzin traci prawo do zniżki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 24 kwietnia 2023 - 21:28

czy jeśli kupię bilet io viaggio- za pomocą aplikacji- to czy przejazd z lotniska Bergamo do centrum Bergamo będzie mogła odbyć się już na tym bilecie (połączenie autobusowe)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:10

Tak, Io Viaggio obejmuje połączenie z lotniska. Jednak doradzam Czytelnikom, żeby zapłacili za bilet na autobus linii 1 z lotniska i później kupili kartonikowy bilet Io Viaggio na dworcu Bergamo Centrale. Z tym elektronicznym są problemy w metrze w Mediolanie i w niektórych kolejkach górskich. Trzeba wówczas szukać obsługi i prosić o wpuszczenie.

Odpowiedz
Asia 3 maja 2023 - 13:44

A czy można wydrukować bilet zakupiony online i wtedy się nim posługiwać podobnie jak tym kartonowym zakupionym w kasie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:51

Niestety nie wiem, nie próbowałem 🙂 Jak Ci się uda, to daj znać później w komentarzach.

Kamila 29 czerwca 2023 - 14:11

Czy widać na pierwszy rzut oka, że bilet Io viaggio został skasowany? Pan obsługujący funicolare w Bergamo powiedział, że wg niego bilet nie został skasowany, ale machnął ręką i pozwolił jechać (mimo że włożyłam bilet do szarego kasownika na dworcu)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 23:17

Na moim bilecie był nadruk z kasownika, ale zauważyłem, że ostatnio moi Czytelnicy najczęściej kupują bilet w formie elektronicznej. Już po fakcie, więc chyba nie ma się czym przejmować? Czy Twojego biletu nie sprawdzali nigdzie indziej? Może źle go skasowałaś?

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jacek 22 kwietnia 2023 - 06:30

bardzo fajnie i rzeczowo przedstawione informacje.Grazie 🙂

Odpowiedz
Renata 2 czerwca 2023 - 13:46

Super opisane bardzo konkretne i przydatne informacje,jak będę wybierać się do Bergamo to bardzo się przyda ??

Odpowiedz
leszek 2 czerwca 2023 - 22:36

CZY BILET VIAGGIO działa też w mediolanie w metro

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 czerwca 2023 - 09:19

Tak, oczywiście 🙂 Papierowy Io Viagio działa bardzo dobrze i otwiera bramki w metrze. Natomiast z elektronicznym biletem bywają problemy na bramkach w metrze i trzeba prosić obsługę o pomoc w otworzeniu bramki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 4 sierpnia 2023 - 12:36

cześć Łukasz, czy na karcie io viaggo można podróżować pociągiem z Bergamo do Varenny? Super blog, dzięki za wszystkie informacje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 sierpnia 2023 - 10:57

Tak, oczywiście. Karta Io Viaggio obowiązuje we wszystkich pociągach regionalnych na terenie Lombardii.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
agnieszka 30 czerwca 2023 - 09:54

Czy Karta io viaggio działa na autobusy miejskie i kolejki w Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 21:54

Tak, oczywiście – działa zarówno na autobusy komunikacji miejskiej jak i na obydwie kolejki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 1 lipca 2023 - 14:56

Czesc, super blog. Pytanie o pociag: jesli kupie bilet z Bergamo do Varenny, to czy np moge wyciasc w Lecco (wiem, ze musze, bo jest koniecznosc przesiadki) i poszwedac sie tam 1-2h i dop potem wsiasc w kojeny pociag do Varenny, czy te bilety sa tylko na konkretne godziny? Pytam czy bilet jest wazny tylko na konkretna godzine, czy te regionalne sa wazne zwyczajnie w dniu skasowania i mozna wsiasc/ wysiasc/ przesiasc sie dowolnie, byle tylko raz na jednej trasie? Dziekuje;)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lipca 2023 - 00:05

Hej,

Dziękuję za miłe słowa. Bilet na pociągi regionalne jest ważny 4 godziny od momentu skasowania, więc najlepiej jakby cała podróż do Varenny zakończyła się w tym czasie. W najgorszym razie wsiądź do drugiego pociągu przed upływem 4 godziny od skasowania i po prostu dokończ podróż do stacji docelowej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 8 lipca 2023 - 21:52

Super informacje! A czy możesz napisać gdzie dokładnie na stacji Bergamo znajduje się kasownik do kasowania tych biletów? Będąc dzisiaj na dworcu w ogóle takiego kasownika nie widzieliśmy. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 20:25

Kasownik znajduje się przy wyjściu z budynku dworca w stronę peronu – jest żółty więc od razu rzuca się w oczy 🙂

Odpowiedz
Monika 5 sierpnia 2023 - 16:20

Czy na karcie IO można jechać do Lugano?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:11

Nie można. Karta obowiązuje tylko na terytorium regionu Lombardia. Można więc dojechać do ostatniej stacji/przystanku w Lombardii, a dalej – do Lugano – kupić oddzielny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 9 lipca 2023 - 08:05

Super. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Dziękuję szczególnie za wskazówki dotyczące miejsca odjazdu pociągu do Lecco:)

Odpowiedz
Sara 24 sierpnia 2023 - 10:16

Hej, czy na Io Vaggio dojade z Begramo do Werony? Czy muszę mieć osobny bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 17:51

Hej,

Werona leży w Veneto (Wenecja Euganejska), a Io Viaggio obowiązuje tylko na terenie Lombardii. Możesz więc dojechać z Io Viaggio do ostatniej stacji w Lombardii, czyli do Desenzano del Garda, a na odcinek Desenzano – Werona, musisz dokupić oddzielny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 25 sierpnia 2023 - 13:21

Witam, czy możesz podpowiedzieć jak dotrzeć z Bergamo do Lecco w godzinach nocnych, około północy lądujemy w Bergamo.Może są jacyś prywatni przewoźnicy lub jakaś inna opcja? Dziękuję serdecznie!Aga

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 17:41

Hej,

Z tym będzie ogromny problem. Z roku na rok jest coraz mniej autobusów na tej trasie (już ich prawie nie ma). Natomiast ostatni pociąg z Bergamo do Lecco odjeżdża o 22:20.

Pewnie są prywatni przewoźnicy, ale nie mam akurat w Bergamo w tym zakresie żadnych osobistych doświadczeń. Zawsze korzystam tam albo z transportu publicznego albo z własnego samochodu. W takiej sytuacji być może Wasz hotel albo gospodarz mógłby zaoferować transport albo podać namiary na kogoś, kto taki transfer realizuje? Zdarzało mi się korzystać z prywatnego transferu w innych częściach Włoch i na podobnym dystansie był to koszt 150 euro.

Jeśli to jeszcze możliwe, najrozsądniej byłoby pierwszą noc zarezerwować w Bergamo (na przykład w położonym blisko dworca i lotniska B&B Hotel Bergamo***), a dopiero kolejnego dnia pojechać pociągiem do Lecco.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Arek 26 sierpnia 2023 - 13:35

Cześć! 🙂
Świetny poradnik,
Mam tylko jedno pytanie, czy w godzinach nocnych, tj. 23 kursują autobusy z lotniska w Bergamo do centrum Bergamo? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 15:12

Hej,

Tak, o tej porze autobusy jeszcze kursują. W ostatnim czasie autobusy linii 1 jeżdżą nawet po północy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 17 września 2023 - 22:44

Cześć
Świetne porady ?
Chcę zapytać, czy podpowiesz jak dojechać do Como? Czy muszę pojechać przez Mediolan?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:15

Hej,

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Bergamo do Como. Zresztą Como jest rzadko odwiedzane przez turystów, którzy poruszają się transportem publicznym z Bergamo. Lepiej jechać z Bergamo pociągiem do Lecco (połączenia są co godzinę), a później ewentualnie do Varenny (też pociągiem). Następnie z Varenny można przepłynąć na drugą stronę jeziora do Menaggio albo do Bellagio. Natomiast miasto Como nas nie zachwyciło 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 25 września 2023 - 13:26

😢
Dziękuję.
Szkoda, że nie zapytałam wcześniej. Szukałabym innej miejscowości.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 września 2023 - 11:33

Bez przesady, nie będzie tak źle. Z Como jest bezpośrednie połączenie autobusowe do Bellagio więc pod tym względem to dobra baza wypadowa na wycieczkę. Innym autobusem – też z Como – możesz w krótkim czasie dojechać do Lenno (tam jest słynna Villa del Balbianello – najpiękniejsza nad całym jeziorem), następnie do Cadenabbia (gdzie jest Villa Carlotta z pięknymi ogrodami) i do Menaggio, które uważam za jedno z trzech najpiękniejszych miasteczek nad jeziorem. Wszystkie te miejsca opisane są na blogu.

Także Como jako miasto mnie nie urzekło, ale jako baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miejsc, to całkiem sensowny wybór.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dagmara 24 września 2023 - 10:31

Witam,
czy bilet kilkudniowy IO VAGGIO obejmuje również metro w Mediolanie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 września 2023 - 10:30

Hej,

Bilet Io Viaggio obejmuje metro w Mediolanie, ale w praktyce najlepiej sprawdza się tam papierowy Io Viaggio. Natomiast z Io Viaggio skanowanym ze smartfona w mediolańskim metrze są problemy i czasem trzeba prosić obsługę o otwarcie bramki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 27 września 2023 - 19:23

Hej, czy bilet IO VAGGIO uprawnia mnie do poruszania się po Bergamo, Mediolanie, nad Como każdym środkiem transportu tramwaje, metro, autobusy, pociagi regionalne dobrze rozumiem ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 września 2023 - 11:58

Hej,

Bilet Io Viaggio uprawnia Cię do podróżowania po całej Lombardii pociągami regionalnymi. Możesz też korzystać z komunikacji miejskiej, czyli autobusów w Bergamo, obydwu kolejek w Bergamo, autobusów i metra w Mediolanie itp. Ponadto w zakres tego biletu wchodzą niektóre kolejki górskie jak chociażby Piani d’Erna w Lecco.

Wyłączone są z tego pociągi InterCity i ekspresy, pociągi Malpensa Express, prywatne autobusy, czy promy na jeziorze Como – tam ta karta nie obowiązuje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej