Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

15 10 177

Na Kierunku Włochy znajdziesz nasze rozbudowane, darmowe przewodniki po Bergamo, jeziorze Como, a także po Mediolanie. Natomiast w tym artykule publikujemy praktyczne porady o autobusach z lotniska do centrum Bergamo, o tym jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, o połączeniach pomiędzy miastami nad jeziorem Como oraz o autobusach i pociągach z Bergamo do Mediolanu. Znajdziesz tu porady praktyczne, wskazówki gdzie kupić bilety, informacje o zniżkach dla dzieci oraz linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.

Czytelnicy często pytają nas gdzie wynająć samochód na lotnisku w Bergamo. W przypadku zwiedzania tego fragmentu Lombardii, samochód może być tylko kosztownym problemem.

Ceny wynajmu samochodu to jedno, ale w Bergamo czy Mediolanie trudno znaleźć nocleg w centrum z parkingiem. Dodatkowo centra miast objęte są strefą ZTL (strefa ograniczonego ruchu). Dlatego Czytelnikom zazwyczaj odradzam wynajmowania samochodu, jeśli nie mają zamiaru wybierać się gdzieś dalej.

Natomiast wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Como biegnie linia kolejowa. Do innych miast nad jeziorem można dotrzeć statkami i promami, co jest dodatkową atrakcją.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Wynajem samochodu może mieć jednak sens, jeśli z Bergamo chcesz dostać się nad jezioro Garda albo w Dolomity.

Informacje zawarte w tym artykule są aktualne na 2023 r.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 2,60 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach, ale tam cena biletu wynosi 3,00 euro. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como?

Pociąg z Bergamo do Lecco

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bergamo nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne. No chyba, że akurat trafisz na strajk, co się zdarza kilka razy w roku, ale nawet wtedy są tzw. „połączenia gwarantowane” w godzinach porannych i popołudniowych.

Wróćmy jednak do konkretów. Połączenia kolejowe w Lombardii obsługiwane są przez Trenord, ale rozkład jazdy tych pociągów znajdziesz także na oficjalnej stronie Trenitalia: https://www.trenitalia.com/

W ciągu dnia pociągi z Bergamo do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,80 euro, a podróż trwa 40 minut. Pociągi są klimatyzowane.

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu w Bergamo, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu (zdjęcie kasownika u dołu po prawej stronie).

UWAGA: pociągi nad jezioro Como odjeżdżają z peronu po prawej stronie, który jest oddalony od budynku stacji. Po przejściu z dworca na peron, nie należy wsiadać do pociągu, który stoi przed samym budynkiem, tylko trzeba iść w prawo. Upewnij się, czy wsiadasz do właściwego pociągu.

Pociągi są zazwyczaj nowe, a na ekranach można obserwować postęp w przemierzanej trasie oraz nazwy kolejnych stacji. Poniższe zdjęcie zrobiłem w pociągu z Bergamo do Lecco w sierpniu 2022 r., jednak od 1 października 2022 r. maseczki w pociągach czy autobusach we Włoszech przestały być wymagane.

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo - Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo – Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

Autobus z Bergamo do Lecco

Połączenia kolejowe z Bergamo do Lecco realizowane co godzinę sprawiły, że pasażerowie zdecydowanie chętniej korzystają z pociągów niż z autobusów. Natomiast autobusy już prawie nie jeżdżą po tej trasie.

Ostatnim z przewoźników autobusowych, który kursuje pomiędzy Bergamo, a Lecco jest MarinoBus. Bilety w cenie od 6,00 euro (im wcześniej kupowane, tym tańsze). Rozkład znajduje się na oficjalnej stronie przewoźnika: https://marinobus.it/

Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego (Autostazione), który znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego w Bergamo. Po wyjściu z budynku dworca należy kierować się na wprost i w prawo.

Jak dojechać z Bergamo do Varenny?

Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pomiędzy Bergamo, a Varenną kursują pociągi Trenord. Nie ma połączeń bezpośrednich, ponieważ wszystkie wymagają przesiadki na stacji w Lecco. Nie jest to jednak problemem – pociągi są nawzajem znakomicie skomunikowane, a całą podróż odbywa się na jednym bilecie i – uwzględniając przesiadkę – trwa 75 minut.

Połączeń na trasie z Bergamo do Varenny jest bardzo dużo. W ciągu dnia pociągi jeżdżą co godzinę.

pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord - na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord – na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet kosztuje 5,80 euro. Można go kupić w biletomacie Trenord lub Trenitalia na dworcu (płatność kartą lub gotówką). Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu.

Porada praktyczna: z Varenny statkiem lub promem można przepłynąć do Bellagio, które uznawane jest za perłę jeziora Como. Następnie z Bellagio kolejnym promem można popłynąć do Menaggio, które jest trzecim najpiękniejszym miastem nad jeziorem. Rozkład promów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.navigazionelaghi.it/risultati?lake=Como

Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu?

Autobusy z lotniska w Bergamo do Mediolanu

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska w Bergamo odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Mediolanu. Te autobusy nie wjeżdżają do centrum Bergamo, tylko od razu kierują się na autostradę, a ich przystankiem końcowym jest dworzec kolejowy Milano Centrale przy którym znajduje się także stacja metra.

Stanowiska odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Bezpośrednie połączenia z lotniska w Bergamo do Mediolanu obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników:

Bilety na autobus można kupić online na oficjalnych stronach przewoźników, w punktach sprzedaży na lotnisku albo u obsługi bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Podróż z dziećmi: w zależności od wieku i przewoźnika dzieci mogą liczyć na bezpłatny przejazd lub zniżki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach przewoźników. Wózek dla dziecka należy złożyć i umieścić w luku bagażowym.

Pociągi z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu.

 1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
 2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo średnio co godzinę odjeżdżają pociągi do Mediolanu. Bilet można kupić w biletomacie na lotnisku (pamiętaj, aby go później skasować). Jeśli wybierzesz połączenie bezpośrednie, to podróż pociągiem będzie trwała 48 minut. Natomiast aktualny rozkład jazdy na stronie https://www.trenitalia.com/

W takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie około 8,40 euro (2,60 euro autobus miejski linii 1 + 5,80 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Karta io viaggio – zintegrowany bilet na 1, 2, 3 lub 7 dni

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty io viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

W 2023 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

 • 1 dzień – 16,50 euro
 • 2 dni – 27,50 euro
 • 3 dni – 33,50 euro
 • 7 dni – 44 euro

Karta obowiązuje tylko na terenie regionu Lombardia.

15 Komentarze
 1. Ewa napisał(a)

  Chyba skasował się wam post?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak, mamy tu drobne problemy techniczne. Wkrótce go przygotujemy na nowo – przy okazji ze zaktualizowanymi godzinami kursów 🙂

   1. Anna napisał(a)

    czy jest szansa wrzucić ten post w najbliższym czasie? )

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Sporo na ten temat jest w drugiej części przewodnika po Bergamo: https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy – co godzinę są pociągi z Bergamo do Lecco. Ze stacji w Lecco można pojechać dalej do Varenny.

 2. Kasia napisał(a)

  Łukasz,
  Mam pytanie odnośnie karty „Karta io viaggio”. Czy kupując taką kartę oznacza to, że wsiadam w pociągi oznaczone na stronie i tyle? Nie trzeba żadnych miejscówek? Rezerwacji? Czy jakieś pociągi są wyłączone z tej opcji?
  Będziemy na samym początku marca i nie ukrywam, że wydaje się to fajną alternatywą na zobaczenie sporej części regionu 🙂

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Hej Kasiu,
   Io Viaggio obowiązuje w pociągach kategorii R (Regionali), RV (Regionali Veloci), RE (Regio Express) i Malpensa Express. Czyli w tych pociągach nie trzeba miejscówki. Poza tym ta karta upoważnia do przejazdu 1 klasą 😉 Wyłączone z tej opcji są oczywiście te drogie, szybkie pociągi oraz pociągi, które jadą poza Lombardię.

   1. Kasia napisał(a)

    Dziękuję za odpowiedź!
    Czyli ściągając sobie mapkę ze strony kolei – to praktycznie wszystkie 🙂

 3. Perry napisał(a)

  Czy na samym lotnisku w Bergamo można kupić io viaggio? Czy dopiero na dworcu? Jest jakaś alternatywna droga nabycia biletu?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Niestety na lotnisku nie można kupić io viaggio. Trzeba podjechać do dworca kolejowego w Bergamo i dopiero tam kupić io viaggio.

   1. Manuela napisał(a)

    A ja mam pytanie czy Io Viaggio jest dla obcokrajowców? Gdzieś przeczytałam, że kartę mogą nabyć tylko obywatele Włoch.

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Tak, wielu naszych Czytelników korzysta z Io Viaggio – na naszej Facebookowej grupie jest pełno relacji. Kto napisał, że to nie jest dla obcokrajowców?

 4. Aga napisał(a)

  Witam. Przelatujemy o godz. 00:05 do Bergamo, orientujesz się czy jeżdżą w tych godzinach jakieś autobusy cokolwiek do Mediolanu. Z tego co czytam to jest przerwa nocna.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Hej,

   Wszystko na ten temat opisałem w tym artykule:
   https://www.kierunekwlochy.pl/autobus-z-lotniska-w-bergamo-do-mediolanu/

   Autobusy są skorelowane z godzinami przylotów. Przykładowo Terravision z lotniska w Bergamo do Mediolanu odjeżdża o 0:30 i o 1:00. Orioshuttle o 00:15, 00:50 i 1:30. W moim artykule na blogu linkuję do oficjalnych stron przewoźników – sprawdź dokładnie rozkład dla dnia Twojego przylotu (nie napisałaś w jakim dniu lądujesz, a mogą być drobne różnice w poszczególnych dniach). Jednak generalnie nie będzie problemu.

   Pozdrawiam,
   Łukasz

 5. Joanna napisał(a)

  Hej, jedziemy z lotniska do Bergamo (VIA BROGO PALAZZO) i właściciel obiektu, w kt śpimy napisał, że mamy jechać z lotniska 1 i wysiąść na „Porta Nuova”, który jest centralnym przystankiem autobusowym – dodał, że jedzie się tam 40 min… sądziłam, że ok 20. Nie widzę też takiego przystanku na wizualizacji trasy w tym artykule. Będziemy późno i boje się przegapić przystanku.. faktycznie będziemy jechać 40 min?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak, linia 1 przejeżdża przez Porta Nuova. To jest 1 albo 2 przystanki po dworcu kolejowym Bergamo Centrale, więc nie przegapisz 😉 Stamtąd do obiektu pieszo będziecie mieć jeszcze 2 km, ale trasa jest łatwa.

   Nie sądzę żebyście jechali w to miejsce aż 40 minut. Raczej około 20.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO