Strona główna -> Lombardia -> Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 180 komentarzy 85,4 tysięcy wyświetleń
Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco lub Varenny? Na zdjęciu pociąg odjeżdżający z Bergamo do Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na Kierunku Włochy znajdziesz nasze rozbudowane, darmowe przewodniki po Bergamo, jeziorze Como, a także po Mediolanie. Natomiast w tym artykule publikujemy praktyczne porady o autobusach z lotniska do centrum Bergamo, o tym jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, o połączeniach pomiędzy miastami nad jeziorem Como oraz o autobusach i pociągach z Bergamo do Mediolanu. Znajdziesz tu porady praktyczne, wskazówki gdzie kupić bilety, informacje o zniżkach dla dzieci oraz linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.

Czytelnicy często pytają nas gdzie wynająć samochód na lotnisku w Bergamo. W przypadku zwiedzania tego fragmentu Lombardii, samochód może być tylko kosztownym problemem.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Ceny wynajmu samochodu na lotnisku w Bergamo to jedna kwestia (możesz je sprawdzić tutaj), ale w Bergamo czy Mediolanie trudno znaleźć nocleg w centrum z parkingiem. Dodatkowo centra miast objęte są strefą ZTL (strefa ograniczonego ruchu). Dlatego Czytelnikom zazwyczaj odradzam wynajmowania samochodu, jeśli nie mają zamiaru wybierać się gdzieś dalej. Natomiast samochód bardzo przydałby się nad jeziorem Como – o ile wzdłuż wschodniego brzegu biegnie linia kolejowa, to wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łatwiej poruszać się autem.

Ponadto wynajem samochodu może mieć jednak sens, jeśli z Bergamo chcesz dostać się nad jezioro Garda albo w Dolomity.

Informacje zawarte w tym artykule są aktualne na luty 2024 r.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 3,00 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach, ale tam cena biletu wynosi 3,50 euro. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como?

Pociąg z Bergamo do Lecco

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bergamo nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym, chociaż właśnie rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej i krótki odcinek tej trasy trzeba pokonać autobusową komunikacją zastępczą. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne. No chyba, że akurat trafisz na strajk, co się zdarza kilka razy w roku, ale nawet wtedy są tzw. „połączenia gwarantowane” w godzinach porannych i popołudniowych.

Wróćmy jednak do konkretów. Połączenia kolejowe w Lombardii obsługiwane są przez Trenord, ale rozkład jazdy tych pociągów znajdziesz także na oficjalnej stronie Trenitalia: https://www.trenitalia.com/

W ciągu dnia połączenia z Bergamo do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 4,00 euro. Pociągi są klimatyzowane.

Remont linii kolejowej, który potrwa 3 lata

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu w Bergamo, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu (zdjęcie kasownika u dołu po prawej stronie).

Pociągi są zazwyczaj nowe, a na ekranach można obserwować postęp w przemierzanej trasie oraz nazwy kolejnych stacji. Poniższe zdjęcie zrobiłem w pociągu z Bergamo do Lecco w sierpniu 2022 r., jednak od 1 października 2022 r. maseczki w pociągach czy autobusach we Włoszech przestały być wymagane.

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo - Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo – Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

Jak dojechać z Bergamo do Varenny?

Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpierw trzeba dojechać do Lecco, zgodnie z tym co opisałem w akapicie powyżej. Następnie na stacji w Lecco należy przesiąść się na drugi pociąg. Nie jest to jednak problemem – pociągi są nawzajem znakomicie skomunikowane, a całą podróż odbywa się na jednym bilecie.

Połączeń na trasie z Bergamo do Varenny jest bardzo dużo. W ciągu dnia pociągi jeżdżą co godzinę.

pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord - na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord – na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet kosztuje 6,00 euro. Można go kupić w biletomacie Trenord lub Trenitalia na dworcu (płatność kartą lub gotówką). Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu.

Porada praktyczna: z Varenny statkiem lub promem można przepłynąć do Bellagio, które uznawane jest za perłę jeziora Como. Następnie z Bellagio kolejnym promem można popłynąć do Menaggio, które jest trzecim najpiękniejszym miastem nad jeziorem. Rozkład promów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.navigazionelaghi.it/risultati?lake=Como

Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu?

Autobusy z lotniska w Bergamo do Mediolanu

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska w Bergamo odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Mediolanu. Te autobusy nie wjeżdżają do centrum Bergamo, tylko od razu kierują się na autostradę, a ich przystankiem końcowym jest dworzec kolejowy Milano Centrale przy którym znajduje się także stacja metra.

Stanowiska odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Bezpośrednie połączenia z lotniska w Bergamo do Mediolanu obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników:

  • Terravision (bilety kupione online w cenie 10 euro, a kupione u kierowcy w cenie 12 euro) – https://www.terravision.eu/ – dodatkowo z naszym kodem SUMMER5KWL kupując bilet online otrzymasz dodatkowe -5% rabatu. Kod ważny jest do 30 września 2024 r.
  • Autostradale (bilety w cenie 12 euro) – https://autostradale.it/
  • Oriosuttle (bilety w cenie 12 euro, bilet kupiony online 10 euro) – http://www.orioshuttle.com/

Bilety na autobus można kupić online na oficjalnych stronach przewoźników, w punktach sprzedaży na lotnisku albo u obsługi bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Podróż z dziećmi: w zależności od wieku i przewoźnika dzieci mogą liczyć na bezpłatny przejazd lub zniżki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach przewoźników. Wózek dla dziecka należy złożyć i umieścić w luku bagażowym.

Pociągi z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu, ale ze względu na trwający właśnie remont linii kolejowej, niektóre połączenia realizowane są częściowo z wykorzystaniem autobusowej komunikacji zastępczej.

  1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
  2. Następnie połączenia kolejowe z Bergamo do Mediolanu są średnio co godzinę. Bilet na pociąg można kupić w biletomacie na dworcu kolejowym (pamiętaj, aby go później skasować). Natomiast aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.trenitalia.com/

W takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie 9,00 euro (3,00 euro autobus miejski linii 1 + 6,00 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Io Viaggio – zintegrowany bilet na 1, 2, 3 lub 7 dni

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty io viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

W 2024 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

  • 1 dzień – 17,50 euro
  • 2 dni – 29,00 euro
  • 3 dni – 35,00 euro
  • 7 dni – 46,50 euro

Bilet obowiązuje w transporcie publicznym tylko na terenie regionu Lombardia. Nie dotyczy połączeń InterCity i ekspresów.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

180 komentarzy

Darek 12 kwietnia 2024 - 12:23

Witam
Bardzo fajnie wszystko opisane.Skorzystam z tych informacji
Mam pytanie odnośnie biletu io viaggo.Czy mozna na ten bilet jechać autokarem z lotniska Bergamo na dworzec Mediolan?chodzi mi o tych 3 przewoźników
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 12:32

Dzień dobry,
Niestety nie. Bilet Io Viaggio nie obowiązuje na pokładzie tych trzech przewoźników. Natomiast można na nim pojechać linią 1 z lotniska na dworzec kolejowy w Bergamo i dalej pociągiem do Mediolanu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 3 kwietnia 2024 - 08:33

Dzień dobry,
świetny blog bardzo dziękuję 🙂
Wybieramy się samolotem do Bergamo za 2 tygodnie , planujemy stamtąd wycieczkę do Mediolanu
Mam dwa pytania :
1. czy zakupiony bilet na autobus nr 1 należy skasować po wejściu do autobusu? Czy automaty posiadają wersję angielskojęzyczną?
2. na jakiej stacji najlepiej wysiąść w Mediolanie – Milano Centrale ?

pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2024 - 10:31

Dzień dobry Pani Beato,
1. Tak, bilet kasuje się w kasowniku zaraz po wejściu do autobusu. Biletomat można przełączyć na język angielski.
2. Milano Centrale to komunikacyjne serce Mediolanu – tam należy wysiąść i stamtąd od razu metrem można pojechać przed Duomo.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 28 marca 2024 - 15:34

Witam czy orientuje sie pan o ktorej odjezdzaja ostatnie pociagi z Bergamo do Lecco? Nasz samolot laduje o 19.00.nie moge nigdzie znalezc informacji
Super przydatny blog
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 marca 2024 - 11:38

Dzień dobry,
Aktualny rozkład jazdy na dany dzień proszę sprawdzić w wyszukiwarce na oficjalnej stronie włoskich kolei trenitalia.com – celowo nie podaje Pani konkretnej godziny, ponieważ tam trwa remont linii kolejowej, częściowo jest autobusowa komunikacja zastępcza dlatego to dość dynamicznie się zmienia 🙂 Proszę sprawdzić w rozkładzie na konkretny dzień.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karol 31 marca 2024 - 08:36

Cześć,
Podobno io viaggio uprawnia również do niedużych zniżek cen biletów do niektórych, galerii, muzeów itp. Gdzieś znalazłem inf. z 2019 r. w której określono że wtedy trzeba wykupić za 10 euro Tzw Io Viaggio Card. czy to coś innego niż ten bilet np 7 dyniowy, ok którym tutaj mowa ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 kwietnia 2024 - 12:48

Cześć Karol,
Nie. Nie wiem skąd ta informacje. Nie ma na ten temat słowa na oficjalnej stronie Regionu Lombardia czy na stronach Trenord. Nie wydaje mi się to prawdą.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
karol 2 kwietnia 2024 - 15:48

Chodzi mi o te informacje; Mowa tu jest o io viaggio card
https://www.trenord.it/ioviaggio/

VANTAGGI
Per i possessori di tessera tanti sconti su ingressi a musei e mostre, spettacoli e servizi

Łukasz Ropczyński 2 kwietnia 2024 - 17:47

Rzeczywiście, ale nie korzystałem z tego więc nie mam żadnych doświadczeń. Czytałem wszystkie informacje na tej stronie i nie znalazłem szczegółów, czy ta karta przysługuje też obcokrajowcom? Wygląda raczej jak rozwiązanie typowo pod mieszkańców (stąd wysyłka karty na adres domowy). W każdym razie w tej kwestii nie pomogę, ponieważ korzystałem tylko ze zwykłych biletów Io Viaggio, które są rekomendowane dla turystów, a tej plastikowej karty nie miałem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Weronika 27 marca 2024 - 15:20

Cześć ponownie! Mam pytania dotyczące zakupu biletu io viaggio on-line. Czy bilet jest ważny od północy danego dnia czy od chwili zakupu? Czy konieczne jest ściąganie dodatkowej aplikacji, aby móc przedstawić bilet konduktorowi w wersji elektronicznej? Czy mając bilet io viaggio to należy dokupić dodatkowy bilet na bagaż podróżując linią 1 z lotniska do Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2024 - 17:06

Hej!
W momencie zakupu biletu określa się jego początek ważności. To jest bilet przykładowo 3-dniowy więc nie 72-godzinny. Liczy się pierwszy cały dzień, nawet jeśli pierwsze użycie nastąpi wieczorem. Dlatego trochę nie ma sensu używać Io Viaggio po raz pierwszy wieczorem. Lepiej zacząć rano. Bilet można kupić na stronie internetowej Trenord, za pomocą aplikacji Trenord, w kasach biletowych Trenord i w biletomatach na stacjach kolejowych. Co do ostatniej kwestii – taka walizka kabinowa zawsze jest w cenie biletu linii 1. Natomiast wydaje mi się, że w ramach Io Viaggio nawet z dużą walizką nie ma dopłaty, chociaż nie jestem pewien – trzeba byłoby dopytać na miejscu 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 26 marca 2024 - 19:41

Hej, czy kupując bilet Bergamo-Varenna trzeba w Lecco przesiąść się na najbliższy pociąg czy można sobie np, przez godzinkę pozwiedzać Lecco i na tym samym bilecie pojechać dalej do Varenny po zakończonym zwiedzaniu?

pozdrawiam, świetny blog!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2024 - 15:51

Można zrobić sobie przerwę, ponieważ bilet w kolejach Trenord jest ważny 6 godzin od momentu skasowania, a w pociągach Trenitalia – 4 godziny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
ANIA 4 kwietnia 2024 - 16:03

Dzień dobry,
Świetny blog, dużo przydatnych i aktualnych informacji, już nam dużo pomógł przy planowaniu naszej wycieczki:)
planujemy z mężem i dzieckiem (4lata) podróż do Bergamo początkiem maja. Skorzystaliśmy już z Państwa polecenia jeśli chodzi o hotel 🙂 dziękujemy 😊
sprawdzam teraz połączenia z bergamo do mediolanu i wyświetlają mi się bezpośrednie połączenia za 6€, co godzinę (czytam na blogu o remontach stacji i nie bardzo mogę wyłapać czy chodzi o to połączenie)
mysle, ze pociag będzie dobrym środkiem transportu, aby dotrzeć do Mediolanu i spędzić tam jeden dzień? 🙂
pozdrawiam
Ania

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 20:32

Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa! Remont dotyczy w większej mierze odcinka z Bergamo nad jezioro Como. Natomiast do Mediolanu wciąż są połączenia bezpośrednie. W rozkładzie jazdy na oficjalnej stronie Trenord lub Trenitalia widać, które połączenia są bezpośrednie, a które z przesiadką. Więc do Mediolanu proszę wybierać połączenia bezpośrednie, które są realizowane po innej trasie niż ta remontowana.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Pawel 19 marca 2024 - 14:19

Czy na bilecie 3-dniowymi dojedziemy i do Como, Gardy i do Mediolanu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2024 - 12:54

Tak, ale nad jezioro Garda tylko w granicach Lombardii czyli najdalej do Desenzano del Garda.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 19 marca 2024 - 09:59

Dzięki za świetną stronę! Pierwszy raz wybieram się na 5 dni do Włoch – Bergamo (tam mamy nocleg), Mediolan, Como – i czytam różne opinie. Niektórzy piszą, że nie da się zakupić papierowego biletu IO VAGGIO na 7 dni, bo ta opcja dostępna jest tylko przez aplikację, ale aplikacja ponoć nie działa w metrze w Mediolanie. Inni piszą, że jest też papierowa wersja, ale jakoś inaczej wygląda. Powiedz, proszę, jak to faktycznie wygląda i doradź, jak najlepiej zrobić… sam bilet 7 dniowy jest już dość kosztowny, więc chciałabym wiedzieć jak się zachować, żeby nie dopłacać za jednorazowe bilety np. w metrze w Mediolanie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2024 - 12:42

Hej Karolina,
Przede wszystkim policz czy 7-dniowy bilet Io Viaggio jest Ci potrzebny. Przykładowo bilet z Bergamo do Lecco kosztuje 4 euro. Na trasie Bergamo – Mediolan te bilety kosztują po 5-6 euro. Musiałabyś naprawdę dużo jeździć, żeby w pełni wykorzystać możliwości Io Viaggio. Io Viaggio w metrze w Mediolanie działa już na niektórych bramkach (trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia), a nawet jak nie zadziała, to obsługa Cię wpuści. Io Viaggio możesz kupić w aplikacji Trenord, w kasach biletowych i automatach Trenord. Moim zdaniem biletomaty wciąż sprzedają papierowe bilety. Wątpię żeby się coś zmieniło w ostatnich tygodniach.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Natalia 22 marca 2024 - 19:54

Cześć!
Nie do końca rozumiem jak dostać się z Bergamo do Varenny uwzględniając remont i z powrotem z Varenny do Bergamo

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 marca 2024 - 10:36

Hej Natalia,
Najpierw na dworcu w kasie lub w biletomacie musisz kupić bilet na całe połączenie z Bergamo do Varenny. Następnie – ze względu na remont torów – pierwszą część trasy pokonuje się autobusem, który odjeżdża z placu przed dworcem kolejowym i jedzie do Ponte San Pietro. W Ponte San Pietro pasażerowie z autobusu przesiadają się na pociąg do Lecco. Na dworcu w Lecco kolejna przesiadka na pociąg do Varenny. Wszystko na jednym bilecie, który wystarczy skasować tylko raz – w autobusie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 18 marca 2024 - 21:34

Dzień dobry, chciałabym kupić Io viaggio i podróżować po Lombardii ale chciałabym również odwiedzić Weronę. Jak najlepiej połączyć Io viaggio z biletem do Werony? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 marca 2024 - 08:27

Dzień dobry,
Io Viaggio obowiązuje do granicy Lombardii, czyli na tej trasie ostatnią stacją jest Desenzano del Garda. Następnie na odcinek Desenzano del Garda – Werona musisz dokupić oddzielny bilet za 4,65 euro. Oczywiście nie wysiadaj z pociągu, tylko kontynuuj jazdę z kupionym wcześniej biletem (kup w kasie lub online). Pamiętaj, żeby w podróż wybrać się pociągiem regionalnym, ponieważ w ekspresach bilet Io Viaggio nie obowiązuje.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Justyna 3 kwietnia 2024 - 13:35

Możesz wymienić nazwy pociągów regionalnych? Ewentualnie jakieś wskazówki jak rozróżnić je od ekspresów? Lądujemy 9 kwietnia 2024 w Bergamo ok. 13:30 następnie planujemy jechać Autostradale 150 do Brescii, 3,5h spacer po Brescii i następnie pociągiem do Werony (idealny byłby 18:13, jeśli dobrze patrzę w google jest to pociąg Trenitalia). Czy mogę prosić o wskazówki dotyczące biletów? Czy dany autobus i pociąg wchodzą w io viaggio?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 08:52

Hej Justyna,
Pociągi sprawdzaj nie w google, tylko na oficjalnej stronie włoskich kolei trenitalia.com – pociągi regionalne są oznaczone literą „R”, a regionalne przyspieszone „RV”. Jedne i drugie są w tej samej cenie, z tym, że RV nie zatrzymują się na mniejszych stacjach więc szybciej są u celu. Przy ekspresach jest zazwyczaj dopisek „Frecciarossa” lub inny. Najłatwiej poznać różnicę patrząc na cenę. Regionalne na trasie z Brescii do Werony kosztują około 7 euro w jedną stronę, a ekspresy 22 euro 🙂 Wszystkie pociągi regionalne w Lombardii wchodzą w zakres Io Viaggio, ale Werona to już inny region (można więc na Io Viaggio dojechać do ostatniej stacji w Lombardii, a na kolejny odcinek należałoby wykupić oddzielny bilet).
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 17 marca 2024 - 15:47

Dzień dobry 🙂
jestem w trakcie przygotowywania wyjazdu do Bergamo i nad jezioro Como, ten blog jest bardzo pomocny, dziękuję 🙂 Chciałam zapytać o kwestię biletów. Lecimy do Bergamo w czwórkę, ja , mąż i dwie córki ( 4 i 9 lat).
Po przylocie na lotnisku kupujemy bilety aby dojechać do dworca w Bergamo, a na dworcu chcemy kupić dla dorosłych dwa bilety na 7 dni Io Viaggio, Chciałam się upewnić czy dzieci w wieku 4 i 9 lat mogą korzystać z komunikacji w ramach naszych biletów ? Planujemy 7 dni spędzić w Bergamo, przy czym planujemy dwa razy pojechać na całodniowe wycieczki nad jezioro Como ( Lecco, Verenna, Bellagio) . Czy posiadając bilety Io Viaggio możemy zarówno korzystać z całej komunikacji miejskiej w Bergamo i korzystać z pociągów regionalnych, którymi będziemy przemieszczać się w obrębie jeziora Como ? Czy Io Viaggio obejmuje również autobus Z301, którym można dojechać do parku rozrywki Leolandia ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 10:56

Dzień dobry,
Nie jestem pewien czy 7-dniowe Io Viaggio się Wam opłaci skoro planujecie tylko dwie wycieczki z Bergamo nad jezioro Como. Przecież pociąg z Bergamo do Lecco kosztuje tylko 4 euro w jedną stronę, a do Varenny trochę więcej. Może lepiej kupić zwykłe bilety tym bardziej, że Io Viaggio nie obowiązuje w promach na jeziorze Como więc i tak trzeba dopłacić oddzielnie za bilety na prom z Varenny do Bellagio lub z Varenny do Menaggio. Gdybyście się jednak zdecydowali na Io Viaggio, to należy wypełnić dodatkowy formularz, aby dzieci mogły podróżować bezpłatnie. Ten formularz dostaniecie w kasie na dworcu w Bergamo. Co do ostatniej kwestii to tak, Io Viaggio obowiązuje też w autobusie Z301.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 20 marca 2024 - 13:02

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc

Odpowiedz
Laura 14 marca 2024 - 11:38

Rewelacja !! Z waszym przewodnikiem będę miała najlepiej zaplanowany wyjazd majowy 🤩

Odpowiedz
Łukasz 12 marca 2024 - 15:12

Witam,
10 kwietnia lądujemy w bergamo o godzinie 17 i planujemy od razu pojechać do Lecco lub Varenny (na ok 3 noce).
rozumiem, że najpierw musimy pojechać autobusem nr 1 (?) na dworzec kolejowy. Tam kupujemy bilety lo Vaggio na 7dni ( i w kasie załatwić darmowy bilet dla dziecka 3letniego) i wsiadamy w obojętnie który pociąg jadący do naszego celu. ( nie ma czegoś takiego jak bilety na konkretny pociąg, ponieważ ilość miejsc w pociągach jest ograniczona?). Po prostu wchodzimy i jedziemy ?
Potem wracamy do Bergamo na kolejne 3 noce. Dodatkowo zwiedzamy Mediolan i Iseo.
Powrót mamy we Wtorek o godzinie 21, więc samo Bergamo zostawiamy na koniec. A bagaż zostawiamy w przechowalni w okolicach stacji kolejowej (?).
Minusem jest podróżowanie z wózkiem, który musimy raczej wziąć ze sobą…

Alternatywą jest jeszcze wypożyczenie samochodu. Ciągle się wahamy i czytając opinie dot. Parkowania bardziej skłaniamy się do komunikacji, która jak opisujecie jest dobrze ogarnięta w Lombardii

Plan dobry, czy można go jeszcze jakoś udoskonalić ? Czy na coś musimy jeszcze zwrócić uwagę ?
Może jakieś sugestie/porady ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2024 - 09:32

Hej,
Przede wszystkim nie jest pewne, że 7-dniowe Io Viaggio Wam się opłaci. Trzeba policzyć koszty pojedynczych biletów na tych trasach. Możesz to sprawdzić na stronie trenitalia.com wpisując poszczególne połączenia. Ale generalnie tak. Najpierw autobusem linii 1 z lotniska na dworzec Bergamo Centrale. Ze względu na autobusową komunikację zastępczą odjeżdżającą sprzed dworca, autobus linii 1 prawdopodobnie ominie dworzec i zatrzyma się jeden przestanek dalej. Następnie w kasie lub w biletomacie trzeba kupić bilety Io Viaggio lub zwykłe bilety do Lecco lub Varenny. Teraz trwa remont linii kolejowej więc w związku z tym, co opisałem w czerwonej ramce, najpierw sprzed dworca kolejowego w Bergamo autobusem komunikacji zastępczej trzeba podjechać do stacji w Ponte San Pietro i dopiero tam wszyscy pasażerowie przesiadają się na pociąg do Lecco. Cała podróż odbywa się na jednym bilecie. Bilet należy skasować raz w autobusie. Co do drugiej kwestii, samochód mógłby się przydać nad jeziorem Como i Iseo, ale w Mediolanie i w Bergamo będzie z nim problem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Lukaskam 13 marca 2024 - 11:10

Dziękuję za wszystkie informacje !
jeszcze jedno pytanie, o nazwę aplikacji w której można kupić bilety iovaggio ?
ewentualnie w przypadku jazdy z dużym bagażem, to muszę dokupić jakiś jeden zwykły, normalny bilet, czy jest jakiś inny specjalny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2024 - 11:13

Trenord APP to oficjalna aplikacja kolei w regionie Lombardia. W pociągu bagaż bez dopłaty. W autobusie linii 1 z lotniska duży bagaż wymaga takiego samego biletu jak dla pasażera. Mały bagaż za darmo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Lukaskam 1 kwietnia 2024 - 12:41

czy dla dziecka które nie ukończyło 4 lat nadal muszę wypełnić ten formularz w kasach biletowych, aby mogło jeździć z rodzicami posiadającymi io vaggio??
gdzieś mi się obiła informacja że takie darmowe bilety sa dla dzieci od 4 do 14lat.

kupując bilety Io_Viaggio w aplikacji, nie muszę ich nigdzie aktywować, przykładać do czytników itd ? on się sam aktywuje , w danym dniu który ustawiłem przy zakupie?

Łukasz Ropczyński 2 kwietnia 2024 - 13:56

Dzień dobry,
Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo więc nie trzeba nic wypełniać. W przypadku biletu cyfrowego dzień rozpoczęcia ważności wybierany jest w momencie zakupu więc jego nie trzeba kasować przy pierwszym użyciu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Piotr 17 marca 2024 - 13:10

Hej, ja odnośnie biletu io Viaggio.

Czy bilet 3 dniowy = 72h?

Przyjeżdżam do Bergamo jutro popołudniu, bilet kupię koło 17:00. Będzie on zatem ważny do czwartku do 17, czy do końca dnia w środę?

Pozdrawiam, Piotr 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 10:05

Hej,
Nie, to bilet 3-dniowy, a nie 72-godzinny więc nie opłaca się go po raz pierwszy kasować po południu lub wieczorem, ponieważ to jest traktowane jak cały pierwszy dzień. Nie przeceniajmy tego Io Viaggio. Czasem bilety odcinkowe wyjdą nawet odrobinę taniej niż Io Viaggio. Zależy jak dużo masz zamiar korzystać z transportu publicznego.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Edyta 7 marca 2024 - 19:28

Dzień Dobry, jak dojechać najprościej z lostniska Bergamo do miasta Como?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 marca 2024 - 20:11

Dzień dobry,
Niestety, ale przez Mediolan. Czyli najpierw z lotniska autobusem Terravision na dworzec Milano Centrale, a potem stamtąd pociągiem regionalnym Trenord do miasta Como.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Weronika 6 marca 2024 - 10:43

Dzień dobry.
Jestem pod wrażeniem strony, którą Pan prowadzi. Zamieszczone informacje są nieocenione w planowaniu podróży. Mam jeszcze pytania dotyczące pobytu w Bergamo, do którego wybieram się w maju. Czy w pociągach Trenord przedziały są podzielone na klasy? Jeśli tak, to do podróży w jakiej klasie upoważnia mnie bilet io viaggio? Planuję zakupić bilet io viaggio już na lotnisku w Bergamo. A w jaki sposób i gdzie opłacić przejazd z dużym bagażem, który nie jest w cenie biletu (planuję dotrzeć do centrum Bergamo autobusem linii nr 1)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2024 - 11:06

Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa! Niestety Io Viaggio można kupić dopiero na dworcu kolejowym w Bergamo, a nie na lotnisku. Io Viaggio upoważnia do podróżowania w 2-klasie. Jeśli chciałabyś jeździć 1-klasą, to trzeba dokupić „Supplemento Prima Classe”. Niestety nie wiem jak to w praktyce wygląda, ponieważ 2-klasa jest dla mnie wystarczająca 😉 Natomiast na duży bagaż trzeba dokupić dodatkowy bilet w biletomacie, który znajduje się obok przystanku, tuż przy wyjściu z terminala.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 6 marca 2024 - 11:41

Dzień dobry ,, bilet można kupić bezpośrednio w aplikacji 🙂 nie trzeba na dworcu … ja zakupiłam będąc jeszcze w Polsce .. zaznaczyłam tylko od kiedy ma być ważny .
A blog jest megaaa pomocny . Dziękuję ☺️ Pozdr

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2024 - 11:44

To prawda, w aplikacji też można 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 10 kwietnia 2024 - 20:41

Witam,

już nie raz kupowaliśmy bilety Io Viaggio 7 dniowe,ale za każdym razem przy dworcu w Bergamo,ale tym razem zaczynamy podróż od Wenecji i dopiero potem stacjonować będziemy na Monte Isola. Próbowałam kupić bilet 7dniowy w aplikacji,ale ani nie mogę przejść wypełnienia mojego profilu (wciąż woła o włoski numer telefonu i upiera się o podane miejsce urodzenia w którejś z włoskich prowincji), więc już na dzień dobry nie mogę tego przejść… Muszę kupić bilety dla 6 osób i stoję w miejscu.. Może w Wenecji na dworcu gdzieś w informacji czy automacie mogę kupić nam te bilety ? Proszę o pomoc.

Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 09:01

Hej,
Bilety Io Viaggio można kupić tylko w Lombardii (na pewno nie w Wenecji). W kasach, w biletomatach, w aplikacji oraz na stronie trenord.it – więc może spróbuj na stronie internetowej. Bilety 1, 2, 3 i 7-dniowe są stworzone z myślą o turystach. Natomiast bilety na dłuższe okresy są przewidziane dla mieszkańców. Być może na wstępie coś źle zaznaczyłaś w aplikacji?
Pozdrawiam,
Łukasz

Weronika 6 marca 2024 - 11:58

Dziękuję za cenne wskazówki.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Ania 6 marca 2024 - 00:32

Cześć! Świetny blog i dużo praktycznych wskazówek ?
Mam pytanie bo planujemy krótki weekendowy wypad z koleżankami pod koniec września i 1 nocleg chciałybyśmy mieć nad Como gdzie polecasz? Chciałybyśmy zobaczyć Bellagio i Ville Balbianello
Czy z lotniska Bergamo można dostać się do Bellagio ? Podpowiesz jak? Z tego co zrozumiałam kolej jedzie do Lecco i potem przesiadka żeby dostać się do innych miasteczek nad jeziorem
Czy na koniec września pływają promy po jeziorze? Dostaniemy się do villi?
A jak znad Como najprościej dostać się do Mediolanu? Też kolejka? Z góry dziękuję za podpowiedź i porady ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2024 - 09:09

Hej,
Zobacz do tego artykułu:
https://www.kierunekwlochy.pl/noclegi-nad-jeziorem-como/
Najlepiej byłoby spać w Varennie. Najpierw z lotniska autobusem linii 1 na dworzec kolejowy w Bergamo. Na dworcu w biletomacie możesz kupić bilet na całą trasę z Bergamo do Varenny. Pierwszy odcinek – ze względu na remont torów – pokonuje się autobusem komunikacji zastępczej. Potem wszyscy z autobusu przesiadają się na pociąg i jadą do Lecco. W Lecco (zazwyczaj przy tym samym peronie) czeka już kolejny pociąg do Varenny (połączenia są co godzinę). Następnie z Varenny do Bellagio przez cały rok kursują promy. W samej Varennie są też dwie ciekawe wille – warto odwiedzić przynajmniej ogrody jednej z nich. Co do drugiej kwestii, tak – z Varenny pociągiem do Mediolanu będzie najprościej i najszybciej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
WOJCIECH 5 marca 2024 - 22:34

Super. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Ta strona to prawdziwa „kopalnia wiedzy” na temat zwiedzania Włoch.
I to bardzo przydatnych, praktycznych.
Lombardię zwiędzę wg tych wskazówek,
Postanowione.
pozdrawiam

Odpowiedz
Małgorzata 31 marca 2024 - 10:32

Witam, czy opłaca się kupić Milano Card z transferem lotniskowym z lotniska Bergamo do centrum Mediolanu, zwiedzaniem katedry Duomo, oraz trzydniowym biletem na komunikację miejską w Mediolanie? Czy bilet trzydniowy Milano Card jest ważny od momentu skasowania 72 godziny? Czy jak w przypadku IO Viaggio ważny jest od początku do końca dnia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 kwietnia 2024 - 12:56

Dzień dobry,
Nie, proszę tego nie kupować. Ta karta ma w internecie złe opinie i nie jest opłacalna. Szczególnie negatywne komentarze dotyczą źle dobranej godziny wejścia do Duomo i braku możliwości dodzwonienia się do wydawcy karty w razie problemów. To jest jakaś prywatna inicjatywa, a nie oficjalna karta miejska. Zwykły bilet 3-dniowy w Mediolanie kosztuje 15,50 euro – ważny od pierwszego skasowania, aż do zakończenia usługi transportowej trzeciego dnia, tj. nawet chwilę po północy, do około 03:45 rano.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojciech 4 marca 2024 - 21:18

Dziękuję.

Czyli – jak rozumiem- przylatując późnym popołudniem w 1. dzień – na lotnisku w Bergamo- nie opłaca się „otwierać ” tej karty, bo w planie tylko transfer do Lecco.
Dzień 2+3- intensywne zwiedzanie Lombardii. Dzień 4 – późny powrót- a w tym dniu też dużo transferów.
Czy mogę np. w 2,dniu – uruchomić/ kupić kartę '”Io Viaggio” na stacji kolejowej w Lecco ? Gdzie i jak ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2024 - 11:43

Tak, nie opłaca się aktywować Io Viaggio wieczorem, ponieważ traci się większość dnia. Na stacji w Lecco jest kasa biletowa i biletomat. Można też pobrać oficjalną aplikację Trenord i tam kupić Io Viaggio w formie elektronicznej (wówczas dzień aktywacji określa się w aplikacji przy zakupie).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2