Vieste / półwysep Gargano
Słynny półwysep Gargano położony na odległym południu Włoch, w regionie Puglia nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów z Polski. 2000 km w jedną stronę do kurortu Vieste zniechęca nie tylko naszych rodaków. Mało jest tu także Niemców, czy Austriaków, którzy chętnie okupują plaże północnego Adriatyku. Tymczasem nieznane Gargano to całkiem inna kraina. Krystalicznie czyste i ciepłe morze, piaszczyste zatoki, skaliste klify i znakomita kuchnia ? to zalety Gargano dobrze znane Włochom.
Podróż do odległego Gargano warto zaplanować wcześniej, rezerwując po drodze jeden lub dwa noclegi, w zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyjeżdżamy. Jeśli chcemy dobrze poznać półwysep odwiedzając najważniejsze kurorty i kluczowe atrakcje turystyczne, to powinniśmy spędzić w Gargano przynajmniej dwa tygodnie. Najważniejsze miasteczka półwyspu to:
- Vieste
- Rodi Garganico
- Peschici
Poza tymi trzema kurortami punktem obowiązkowym na Gargano powinny być także niektóre plaże i zatoki. Przedstawimy je w dalszej części artykułu.
Vieste najlepszym kurortem na Gargano

Nieformalną stolicą Gargano wydaje się być jednak Vieste ? największe z trzech miast i położone mniej więcej pośrodku półwyspu. Vieste jest także najdalej wysunięte na wschód ze wszystkich trzech miejscowości. Północna część wybrzeża Gargano od Termoli aż do Vieste to niemal wyłącznie piaszczyste plaże gdzieniegdzie poprzedzielane skalistymi klifami. Z kolei południowa część półwyspu ? kilka kilometrów niżej od Vieste ? to plaże żwirowe z bardzo stromymi skalistymi urwiskami.

Na stosunkowo niewielkim obszarze mamy więc do wyboru całą paletę plaż. Od typowych miejskich plaż piaszczystych z pełną infrastrukturą, poprzez żwirowe zatoki z lazurową wodą, aż po intymne zatoczki otulone klifami, do których drogę znają tylko nieliczni. Spędzając wakacje na Gargano każdego dnia możemy opalać się na całkowicie odmiennej plaży. Takiej atrakcji nie są w stanie nam zaoferować północne regiony włoskiego wybrzeża Adriatyku.

Nasz nocleg w Vieste – polecany i sprawdzony

Spędzając ponad dwa tygodnie w Vieste zatrzymaliśmy się w rezydencji Relax u Marinelli. Zachwycił nas przepiękny basen, otoczony palmami ? widoczny na zdjęciu powyżej. Obiekt Relax był położony blisko plaży, a przy tym oferował bezpłatny i zamykany na noc parking. To była świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych plaż i miasteczek.
Nasz apartament to klasyczny pokój z aneksem kuchennym i prywatną łazienką. Każdy z apartamentów miał też taras z meblami ogrodowymi i widokiem na ogród i basen. Cały kompleks to kilkanaście apartamentów i dwa baseny. Na górze mieszkała właścicielka ? była cały czas do dyspozycji w razie potrzeby. Gdybyście jechali na półwysep Gargano, to polecam rezydencję Relax. Rezerwacji dokonaliśmy przez booking.com.
Polecane noclegi nad włoskim morzem, w których spaliśmy

Dojeżdżając do Vieste od razu widać, że jedziemy w miejsce, w którym bije wakacyjne serce regionu. Już kilkanaście kilometrów wcześniej nieprzerwanie wzdłuż drogi ciągną się kempingi, wakacyjne apartamenty, domki i hotele. Liczba camperów (głównie z włoskimi i niemieckimi tablicami rejestracyjnymi) na drodze jest porównywalna z liczbą samochodów osobowych.
Historyczne centrum Vieste

Samo Vieste ma położenie jak z bajki. Historyczne centrum miasta znajduje się na skalistym, białym klifie. Po ścisłym centrum ? które jest wysunięte w głąb morza ? nie da się jeździć samochodem bez specjalnego zezwolenia. To plątanina wąskich uliczek i zabytkowej zabudowy, która ? co ciekawe ? nie została zdobyta przez turystów. Wciąż mieszkają tu rodowici obywatele miasta. Jest wprawdzie trochę hoteli i restauracji nastawionych na turystów, ale to zdecydowana mniejszość. W historycznym centrum znajdziemy butiki, sklepy z lokalnymi produktami, cukiernie i bary. Można tu kupić świeży makaron, zjeść świetne lody, wypić Aperol z widokiem na Adriatyk, a codziennie w godzinach porannych kupić świeże owoce morza. W czasie wakacji tłok zaczyna się robić przez godziną 20:00. To wtedy restauracyjne stoliki zapełniają się gośćmi, którzy większość dnia spędzali na plaży.








Jeśli nasz hotel czy kemping znajduje się poza centrum i mamy zamiar wieczorem odwiedzić starówkę w Vieste, warto poszukać parkingu przy głównym placu (skwerze), który łączy nową część miasta ze starą. To trójkąt ulic Via Vittorio Veneto, Corso Lorenzo Fazzini i Via Santa Maria di Merino. Gdzieś w tym rejonie powinno znaleźć się wolne miejsce, aby zostawić samochód. Stąd wszędzie będziemy mieć blisko.
Polecane miejsca w kurorcie

Przy Via Santa Maria di Merino 40 znajduje się Gelateria Maggiore. To najlepsza lodziarnia w mieście. W historycznym centrum znajduje się kilka niezłych lodziarni, ale ta zdecydowanie wiedzie prym. Potwierdzają to nie tylko nasze subiektywne opinie, ale także komentarze w Tripadvisor.

Z kolei Viale XXIV Maggio to główna ulica handlowa. Kupimy tu wszystko, ale przede wszystkim świetne jedzenie. Poza dwoma małymi wyjątkami nie ma tu sklepów oferujących pełen asortyment spożywczy. Jak na południe Włoch przystało osobno należy kupić pieczywo, w innym sklepie ryby i owoce morze, a w kolejnym warzywa i owoce. Są także sklepiki z winem i lokalną oliwą z oliwek. Tutaj każdy w czymś się specjalizuje. Ceny są nieco wyższe niż w hipermarketach, ale w zamian otrzymujemy świeże produkty najwyższej jakości ? w Polsce praktycznie nie do zdobycia. Zakupy robią tutaj przede wszystkim mieszkańcy. Turyści zaopatrują się w sezonowo czynnych marketach, które zlokalizowane są na przedmieściach, w bliskim sąsiedztwie kempingów.
Miejska plaża i marina jachtowa

Po północnej stronie starego miasta znajduje się marina jachtowa. W czasie wakacji na tutejszej promenadzie organizowane są różnego rodzaju religijne święta nieodłącznie związane z lokalną kuchnią. Codziennie w porcie działają eleganckie restauracje. Stoliki rozstawione są w bliskiej odległości od luksusowych jachtów, a w restauracyjnym menu dominują świeże pasty, ryby i owoce morza. Gdzie mogą smakować lepiej, niż w takiej scenerii?

Obok portu znajduje się szeroka, piaszczysta miejska plaża. Plaża ciągnie się przez kilka kilometrów i posiada infrastrukturę do której włoskie kurorty przyzwyczaiły już turystów. Są tu strefy płatne i darmowe, bary, restauracje, prysznice, wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska do siatkówki, organizowane są zabawy i aquaaerobic, a nad wszystkim czuwają ratownicy oraz animatorzy. W czasie wakacji plaża sprzątana jest codziennie.
Piękne plaże poza centrum Vieste

Jadąc dalej w kierunku północnym będziemy mijać kolejne piaszczyste zatoki, które niejako poprzedzielane są przez skaliste klify. Pierwsza z plaż poza Vieste to Spiaggia San Lorenzo (mimo swej urody dominują tu jednak płatne leżaki), kawałek dalej jest Spiaggia di Punta Lunga (zdominowana przez surferów i z trudnym dostępem dla osób spoza kempingu), a za nią Spiaggia di Braico (tutaj także wejście jest możliwe tylko od strony morza ? gdybyśmy na przykład wypożyczyli rowerek wodny ? lub od strony kempingów). Nieco dalej na północ ? około 4 km od Vieste ? znajduje się piękna plaża Molinella. Do plaży bez problemu można dojechać samochodem i nawet sam parking jest bezpłatny. Molinella ma zarówno odcinki płatne jak i darmowe, a mniej więcej pośrodku plaży znajduje się świetna restauracja Mezzaluna. Robią tu najlepszą w okolicy pizzę i owoce morze. Ceny są bardzo przystępne.








Plaże na południe od Vieste

Niemniej spektakularne jest wybrzeże na południe od centrum Vieste. Po południowej stronie historycznego centrum znajduje się Pizzomunno ? skała będąca symbolem miasta. Przypomina ona nieco skalistą szpilkę wbitą w piasek. Często Pizzomunno widać na zdjęciach i pocztówkach z Vieste. Wzdłuż Lungomare Mattei ciągnie się kilkukilometrowa piaszczysta plaża, a wzdłuż plaży nadmorski bulwar, ścieżka rowerowa i liczne hotele oraz kempingi znajdująca się po drugiej stronie ulicy.








Warto wybrać się któregoś dnia samochodem kilka kilometrów na południe wzdłuż wybrzeża. Odkryjemy wówczas malownicze plaże i zatoczki. Im dalej od Viete tym bardziej wybrzeże staje się strome i skaliste, a same plaże są coraz bardziej żwirowe. Zatrzymując się na moment przy Torre di San Felice (charakterystyczna wieża na ostrym zakręcie drogi Vieste ? Mattinata) będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Arco di San Felice. To widowiskowa skała pod którą można przepłynąć łodzią. Jest ona kolejnym z symboli miasta.

Vieste – położenie
Vieste położone jest w najdalej wysuniętej na wschód części półwyspu Gargano. Kurort leży na terenie Parku Narodowego. Ścisłe centrum miasta znajduje się na skalistym białym klifie, wysuniętym wgłąb morza. Po obu stronach starego miasta ciągną się długie, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Na dalszych przedmieściach znajdują się zatoki, poprzedzielane skalistymi klifami. Według danych z 2018 r. w Vieste mieszka 14 tys. osób. W sezonie wakacyjnym szacuje się, że jednocześnie w Vieste i okolicach wypoczywa nawet do 100 tys. osób.
Panuje tutaj typowo śródziemnomorski klimat. W czasie wakacji średnia temperatura w cieniu wynosi 35 stopni. Tutejsze upały mogą być szczególnie uciążliwe dla dzieci i osób starszych. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą parasola na plażę. W czasie rezerwacji hotelu lub apartamentu powinniśmy zwrócić uwagę, czy oferuje on klimatyzację albo chociaż zadaszony przed słońcem taras. W zimie średnia temperatura w Vieste wynosi około 10 stopni. Śnieg praktycznie się tu nie pojawia.

Vieste – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Vieste jest jednym z najwspanialszych włoskich kurortów, dlatego miasto znalazło się na naszej subiektywnej liście najlepszych kurortów we Włoszech. Braliśmy pod uwagę nie tylko samo miasto, ale przede wszystkim plaże (także te na przedmieściach), atmosferę, pogodę, bezpieczeństwo i ceny. To świetne miejsce na dłuższe wakacje!








historyczne centrum
Vieste posiada pięknie położone historyczne centrum, znajdujące się na białym, skalistym klifie, który jest wysunięty w głąb morza. Od czerwca do września, szczególnie wieczorami, po tutejszych alejkach tłumnie spacerują turyści, a restauratorzy przed godziną 20:00 nakrywają stoliki rozstawione na świeżym powietrzu. Znajdziemy tu bary, świetne restauracje, a także malutkie sklepiki z lokalnymi produktami, czy świeżym makaronem. W pozostałą część roku życie nieco zamiera i przechodzić w okres stagnacji. Jednak historyczne centrum wciąż jest zamieszkałe przez rodowitych mieszkańców Vieste. Spacerując po starówce gdzieniegdzie można podziwiać panoramę wybrzeża i błękitne wody Adriatyku. Widać także charakterystyczne dla Apulii sieci rybackie (trabucco).

Pizzomunno
To symbol miasta, znajdujący się na południowej plaży, tuż obok historycznego centrum. Pizzomunno to 25 metrowy monolit ? strzelisty, biały i efektowny, szczególnie gdy podziwiamy go z bliska. Ze skałą związane są różnego rodzaju legendy.

Trabucchi
Zabytkowe instalacje rybackie, które możemy podziwiać wzdłuż miejskiego wybrzeża. Posiadają długie drewniane ramiona, które obsługują sieci rybackie. Trabucchi odróżniają wybrzeże Gargano od pozostałej części linii brzegowej regionu Apulia.

plaża San Lorenzo
To główna miejska plaża znajdująca się na północ od portu. Plaża ciągnie się przez kilka kilometrów. W całości jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Strefy bezpłatne przeplatają się tu z odcinkami płatnymi. Plaża posiada pełną infrastrukturę. Są tu plażowe bary, toalety, place zabaw, prysznice. Wzdłuż ulicy biegnącej obok plaży znajduje się płatna strefa parkowania. Jednak w sezonie wakacyjnym ciężko tu o wolne miejsce.

plaża Molinella
To piękna, duża zatoka usytuowana kilka kilometrów na północ od Vieste. Do samej plaży bez problemu można dojechać samochodem. Jadąc od Vieste drogą SP52 (trasa Vieste ? Peschici) należy skręcić w prawo w ul. Via Foggia (będą też znaki na Molinella lub Lido Stella Marina). Następnie około 2 kilometry należy jechać krętą asfaltową drogą obserwując znaki. Przy plaży Molinella znajduje się bezpłatny parking. Sama plaża jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Turyści spacerują po klifach znajdujących się obok, skąd można podziwiać trabucchi. Mniej więcej pośrodku plaży znajduje się świetna restauracja Mezzaluna. Wieczorami ciężko tu o wolny stolik. Szczególnie warto spróbować pizzy, ryb i owoców morza.

plaża Scialmarino
Kolejną plażą na północ od zatoki Molinella jest plaża Scialmarino. Plaża ma około 6 km długości i także jest piaszczysta. Po obu stronach otulają ją skaliste klify. Wzdłuż plaży ciągną się kempingi i to głównie one posiadają swoje leżaki na płatnych odcinkach. Jednak stref darmowych jest wystarczająco sporo. W sezonie organizowane są tutaj dyskoteki, aquaerobic i inne wodne zabawy. Od strony południowej wąską alejką między kempingami można podjechać niemal na samą plażę i bezpłatnie pozostawić samochód.

plaża Scialara
To kilkukilometrowa plaża piaszczysta, której początek znajduje się po południowej stronie historycznego centrum, w miejscu gdzie stoi słynna skała Pizzomunno. Plaża ciągnie się przez długość kilku kilometrów. Na odcinku bliżej centrum miasta dominują odcinki płatne. Im dalej od centrum, tym strefy darmowe są dłuższe. Plaża w całości jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Na południowym końcu plaży znajdują się trzy niewielkie zatoczki, do których można dojść od strony morza. Trzeba jednak mniej więcej do wysokości kolan wejść do morza, aby dojść do pierwszej zatoczki.

plaża Portonuovo
To kolejna plaża (za plażą Scilara) położona na południe od Vieste. Z uwagi na mniejszą ilość hoteli i kempingów wokół ceny za leżaki i parasole są tu znacząco niższe (nawet około 5 euro za 2 leżaki i parasol według danych z 2016 r.). Plaża jest piaszczysta. Wzdłuż plaży jest spora szansa na znalezienie bezpłatnego parkingu.

plaża San Felice
Kolejną niewielką plażą na południe od Vieste jest zatoka San Felice. Dostęp do plaży jest w zasadzie tylko od strony kempingu. Jeśli więc chcemy skorzystać z zatoczki, to przygotujmy się na opłatę za parking i leżaki. Niektórzy próbują pozostawić samochód na poboczu drogi ? jeśli uda nam się zmieścić pomiędzy skałami, a białą linią oznaczającą pas jezdni, to raczej powinniśmy uniknąć mandatu za złe parkowanie. Plaża jest świetnie widoczna z parkingu pod pobliską Torre di San Felice. Wiele osób się tam zatrzymuje, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Baia di Campi
Na południe od Torre di San Felice znajduje się żwirowa zatoka Campi. Dostęp do niej możliwy jest od strony dwóch kempingów. Niestety to dostęp ogrodzony – tylko dla wczasowiczów, którzy wykupili tam noclegi. Pozostali turyści próbują zaparkować przy drodze i zejść na plażę po stromych skałach. Miejsce zejścia łatwo poznać po liczbie samochodów zaparkowanych na poboczu. Skały pozornie są strome, ale ścieżka jest już nieźle wydeptana. Wielu turystów schodzi tędy nawet z pełnym plażowym ekwipunkiem. Osoby starsze i malutkie dzieci powinny mimo wszystko tego zejścia unikać.

plaża Vignanotica
Jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od Vieste. Można tam dojechać samochodem (parking za cały dzień kosztuje 5 euro) albo popłynąć statkiem (tutaj ceny są zróżnicowane, ale zazwyczaj jest to kilkanaście euro od osoby). Jeśli jedziemy samochodem warto wcześniej sprawdzić lokalizację ?Spiaggia di Vignanotica? na mapach. Nieco pomocne będą znaki znajdujące się po drodze. Gdy dojedziemy do samego końca wąskiej asfaltowej drogi, będziemy musieli zjechać na płatny parking. Następnie na samą plażę schodzi się w dół przez las. Plaża jest żwirowa ze stromym zejściem do morza. Najpierw zobaczymy strefę płatną z leżakami, parasolami, barem i schodkami, do których podpływają statki. Idąc w lewo dojdziemy do malowniczego odcinka bezpłatnego. Nad plażą góruje skalisty, biały klif wyglądający majestatycznie i nieco groźnie. Klif i żwirowe kamyczki mocno nagrzewają się od słońca, co sprawa, że w sezonie wakacyjnym jest tu bardzo gorąco. Adriatyk w tym miejscu ma przepiękny turkusowy kolor, a na zatoce zazwyczaj zakotwiczone są łodzie i jachty.

plaża Stretta
Niewielka zatoka znajdująca się przy drodze SP52 w odległości 10 km od centrum Vieste (kierunek Peschici). Zatoczka znajduje się przy ostrym zakręcie. Samochód można pozostawić na poboczu, pod warunkiem, że auto w całości zmieści się za białą linią oddzielającą krawędź jezdni. Jeśli będzie minimalnie wystawać za linię, to możemy być pewni mandatu. Lokalna policja patroluje to miejsce kilka razy dziennie, w sezonie wlepiając kilkadziesiąt mandatów w ciągu dnia. Gdy już uda nam się poprawnie zaparkować, to przez przerwę w ogrodzeniu możemy zejść na plażę. Samo zejście jest nie lada atrakcją ? strome, piaszczyste i nietypowe. Dzieci uwielbiają się tu bawić i wspinać. W razie upadku wokół jest miękki piasek. Sama zatoczka jest niewielka, po obu stronach otoczona skałami. Zejście do morza jest łagodne. Bardzo przyjemne i godne polecenia miejsce!

HISTORIA
Najstarsze miejskie zabytki pochodzą z okresu starożytnych Greków i Rzymian. Historia Vieste związana jest z historią całego Gargano. Na przestrzeni wieków rządzili tutaj przedstawiciele Bizancjum, czy Longobardowie. W czasach normańskich wzniesiony został zamek, do dziś znajdujący się w Vieste. Podobnie jak inne miasta Apulii Vieste często narażone było na ataki od strony morza. Do dziś wspominany jest napad ze strony wojsk Wenecji w 1239 r.

Najbardziej krwawe i regularnie powtarzające się były ataki Turków. W 1554 r. w jednym z takich tureckich ataków zamordowanych zostało ponad 5 tys. mieszkańców Vieste. Miasto przestało praktycznie istnieć. Tylko garstce mieszkańców udało się przeżyć. Tamte wydarzenia do dziś upamiętnia tablica znajdująca się w miejskiej katedrze.

W późniejszym okresie Vieste stało się częścią Królestwa Neapolu, a później należało do dynastii Burbonów. Od 1860 r. Vieste jest częścią Zjednoczonych Włoch.
Przez wieki główną gałęzią miejskiej gospodarki był połów ryb i rolnictwo. Obecnie najważniejsza jest turystyka, chociaż główny sezon trwa od czerwca do września, a później miasto przechodzi w okres stagnacji. Wiele osób poza sezonem wakacyjnym nie możne znaleźć pracy.

Komunikacja
Jak dojechać do Vieste
Dojazd do samego Vieste jest stosunkowo prosty. Należy się kierować nieprzerwanie autostradą A14 na południe. Autostrada ta łączy ze sobą poszczególne regiony wybrzeża Adriatyku i przebiega przez kilka włoskich regionów. Z autostrady zjeżdżamy na węźle Poggio Imperiale i dalej kierujemy się trasą SS693, która odcinkami ma standard drogi ekspresowej. Nawet w sezonie jedzie się tędy bardzo płynnie. Wyzwaniem dla zmęczonego kierowcy może być ostatnich 30 kilometrów. Do wyboru są dwa warianty drogi do Vieste ? jeden przez Rodi, a drugi przez trasę SP144. Przez Rodi jedzie się nieco łatwiej (chociaż trzeba przejechać przez historyczne centrum tego kurortu). Z kolei SP144 jest wąska, kręta i pełna ostrych zakrętów. Szczególnie kłopotliwe jest mijanie się z autobusami i camperami, które nie mieszczą się na swoim pasie.
Rezerwując nocleg w Vieste warto upewnić się wcześniej, czy nasz obiekt oferuje także bezpłatny parking. W sezonie wakacyjnym znalezienie darmowego miejsca parkingowego w centrum Vieste i wzdłuż linii brzegowej jest praktycznie niemożliwe. Kempingi i hotele są ogrodzone i oferują miejsca tylko dla swoich gości. Wzdłuż ulic są tzw. niebieskie linie ? strefy płatnego parkowania (około 2 euro za godzinę postoju). Jednak nawet płatne miejsca postojowe są w większości zajęte.
Pociągiem na Gargano
Co ciekawe na półwyspie Gargano jest linia kolejowa, ale póki co nie dociera ona do Vieste. Pociągi na Gargano nie są obsługiwane przez narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia, tylko przez lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano (to częsta praktyka w Apulii). Jednak w przypadku Vieste pociąg całkowicie odpada.
Jeśli jedziemy z głębi Włoch, to możemy dojechać pociągiem Trenitalia do stacji San Severo lub do Foggia. Stamtąd do Vieste zawiezie nas autobus. Linię autobusowe na Gargano także obsługuje lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano. W okolicy działają też inne firmy organizujące transport na terenie Apulii. Jeśli jedziemy z południa, to sprawdźmy połączenia na stronie Ferrovie del Sud-Est oraz na Ferrovie Appulo?Lucane.
Lotnisko w pobliżu półwyspu Gargano
Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w mieście Foggia. Drugie z lotnisk jest w Bari. Do Bari z Polski latają tanie linie lotnicze Ryanair.
Miasta partnerskie
- Vieste nie posiada miast partnerskich.
Kamping San Felice od jakiegoś czasu jest/był zamknięty.
Jedno z naj … naj … najpiękniejszych miejsc na Gargano.