Lecce
Położone na odległym południu Włoch Lecce jest mekką miłośników sztuki barokowej i jednym z najpiękniejszych miast na południe od Rzymu. Historyczne centrum miasta zachwyci nas olbrzymią ilością barokowych kościołów, kamienic i pałaców. Z tego powodu Lecce określane jest przez Włochów mianem „Florencji południa”. Z turystycznego punktu widzenia, poza przepiękną architekturą, warto zwrócić uwagę na położenie miasta. Jest to świetny punkt wypadowy do zwiedzenia Apulii, a na piaszczystą plażę Adriatyku z centrum miasta dojedziemy w kwadrans.
Głównym placem Lecce jest Piazza Sant?Oronzo, wokół którego skupia się turystyczny i miejski ruch. To tutaj znajdują się pozostałości po rzymskim teatrze, będące jedną z wizytówek miasta, które pochodzą z I w. p.n.e. Od placu odchodzą wąskie uliczki historycznego centrum. W oczy rzucają się zadbane, beżowe i miodowe pałace, kamienice i kościoły. Swój kolor zawdzięczają cechom miejscowego piaskowca.

Drugim ważnym placem w mieście jest znajdujący się w pobliżu Piazza del Duomo, czyli plac katedralny. Obydwa place dzieli około 400 metrów.

Znawcy architektury podkreślają jak wielkie znaczenie dla Lecce miał XVI i XVII w. To wówczas do miasta przybyli bogaci zakonnicy i hierarchowie kościelni, którzy byli inicjatorami budowy licznych barokowych kościołów i pałaców. Tutejszy barok różnił się od tego, który możemy spotkać w Rzymie. W Lecce wielką wagę przywiązywano do dekorowania elewacji poszczególnych budynków. Tutejsze kamienice i kościoły pełne są niesamowitych elementów ozdobnych, ornamentów i architektonicznych detali.
Do rozwoju miasta w XVII w. przyczynił się biskup Luigim Pappacoda, którzy na wzór rzymskich papieży, sprowadził tutaj wielu architektów i rzeźbiarzy, którzy nieustannie pracowali nad tworzeniem barokowego centrum miasta.
Dziś poza przepiękną starówką Lecce kusi turystów pobliskimi plażami. Nad piaszczyste wybrzeże Adriatyku dojedziemy w 15 minut. Mieszkańcy Lecce najbliżej mają do plaż w niewielkim, turystycznym San Cataldo.

Wbrew powszechnej opinii południe Włoch nie jest siedliskiem mafii i typów spod ciemnej gwiazdy. Ponadto infrastruktura drogowa na południu – mimo, że gorsza niż na północy – wciąż jest całkiem niezła. Autostrady i główne drogi są takie, jak w całych Włoszech, czyli bardzo dobre. Jednak stereotypy wśród mieszkańców północy Włoch i turystów z zagranicy wciąż są bardzo silne. Ponadto Niemcy i Austriacy – czyli największa grupa zagranicznych turystów we Włoszech – do okolic Lecce ma stosunkowo daleko. Wybierają więc oni inne kurorty wakacyjne, na północy Włoch. Ma to jednak swoje zalety. Plaże w okolicach Lecce są mniej zatłoczone, a ponadto nie ma tak wielu płatnych odcinków plaż, jak zdarza się to na północy Włoch.

Lecce – położenie
Lecce położone jest na samym południu Włoch w regionie Apulia. Z geograficznego punktu widzenia miasto leży na półwyspie Saletyńskim. Patrząc na mapę jest to słynny „obcas” Włoch.
Z uwagi na swoje położenie rzadko docierają tu turyści z Polski. Miasto liczy nieco ponad 80 tys. mieszkańców. Do najbliższej plaży – w kurorcie San Cataldo nad Adriatykiem – dojedziemy stąd w kilkanaście minut, dlatego miasto jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Puglii.

Lecce – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Historyczne centrum miasta
Po historycznym centrum miasta można spacerować bez mapy. Pełno tu zabytków, cudownych kościołów, kamienic w kolorze miodowego piaskowca i brukowanych uliczek. Najlepiej przemieszczać się w okolicach Piazza Sant’Oronzo i Piazza del Duomo. To dwa najważniejsze place w mieście, wokół których znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji.

Amfiteatr
Ruiny rzymskiego amfiteatru w Lecce położone są tuż przy słynnym placu Piazza Sant?Oronzo. Według historyków, obiekt był w stanie pomieścić 25 tysięcy widzów, a jego początki sięgają I wieku naszej ery.

Kościół Santa Croce
jeden z najważniejszych zabytków miasta. Budowę rozpoczęto w 1549 r. i trwała ona przez blisko półtora wieku. Wybudowany w stylu barokowym kościół posiada przepiękną fasadę z trzema portalami i czterema rozetami. Całość oddzielają potężne kolumny. Nad wejściem znajduje się balkon, a nad nim liczne rzeźby świętych, a także rzeźby orłów, smoków i małp. Całość dopełniają detale obrazujące owoce i kwiaty. Jest to jedna z najpiękniejszych fasad we włoskich kościołach.
kościół San Matteo
po polsku nazywany kościołem św. Mateusza to drugi istotny zabytek na mapie Lecce. Kościół jest przykładem baroku rzymskiego. Tutaj również możemy podziwiać cudowną fasadę, a wnętrze świątyni zostało zbudowane na planie eliptycznym. Warto również zwrócić uwagę na niezwykle ozdobiony ołtarz Jezusa wewnątrz świątyni.
kościół San Giovanni Battista
kościół Jana Chrzciciela, nazywany też kościołem różańcowym. W nim także należy zwrócić uwagę na fasadę, gdzie w dolnej części znajduje się statua św. Dominika. Kościół jest połączony z klasztorem Dominikanów.
HISTORIA
Lecce w czasach rzymskich określane było mianem Lupiea (od słowa ?wilk?). Z tych czasów wywodzi się obecny herb miasta przedstawiający wilka stojącego pod dębem.
W XV w. z uwagi na swoje położenie miasto borykało się z regularnymi atakami, głównie ze strony Turków. Dopiero podbicie floty tureckiej w XV w. sprawiło, że w historii Lecce nastał spokojny czas.
Najbardziej dynamiczny okres w rozwoju miasta to wiek XVI i XVII. To wówczas kształtowała się – podziwiana do dzisiejszych czasów – architektura miasta. Rozbudowie centrum miasta sprzyjało przybycie do Lecce licznych zakonników i hierarchów kościelnych. To bogate zakony przy współudziale mieszkańców finansowały budowę barokowych kościołów, klasztorów i pałaców.

Komunikacja
Pociągiem do Lecce
W Lecce znajduje się stacja kolejowa mająca liczne połączenia z miastami regionu i najważniejszymi miastami Włoch. Jednak dworzec kolejowy w Lecce jest dość specyficzny. Stacja posiada m.in. połączenia bezpośrednie z Rzymem, realizowane przez narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia. Jednak połączeń regionalnych z Lecce na próżno szukać na stronach internetowych Trenitalia. Są one obsługiwany (podobnie jak w całej Apulii) przez innego przewoźnika Ferrovie del Sud Est e Servizi Automobilistici.
Przykładowo do Lecce można się dostać z Rzymu pociągiem Frecciargneto w cenie około 66 euro (dane z 2018 r.). Czas przejazdu wynosi wówczas pięć i pół godziny. Na trasie z Rzymu do Lecce jeżdżą pociągi InterCity Notte. Podróż trwa ponad 8 godzin, ale za to bilet jest tańszy.
Podróż płatnymi autostradami
Do miasta nie prowadzi żadna autostrada, ale droga SS613 biegnąca od Lecce na północ miejscami ma standard porównywalny z drogą ekspresową, a przy tym jest bezpłatna (dwa pasy ruchu w każdą stronę oddzielone barierą i bezkolizyjne skrzyżowania). Turyści z Polski do Lecce mają dość daleko. Przykładowo z Warszawy do Lecce – jadąc przez Czechy i Austrię – jest aż 2250 km.
Miasta partnerskie
- Barranquilla (Kolumbia)
- Bristol (Wielka Brytania)
- Melbourne (Australia)
- Murcja (Hiszpania)
- Ostrów Wielkopolski (Polska)
- Palermo (Włochy)
- Praga (Czechy)
- Skopje (Macedonia)
- Valladolid (Hiszpania)
- Werona (Włochy)
Dzień dobry!
Gdzie mogę uzyskać informacje n.t. mojego przodka, który walczył pod Monte Cassino?
Został ranny, opiekowała się nim pielęgniarka z Lecce, z którą potem się ożenił i tam zmarł w latach 60-tych. Nazywał się Henryk Niewierowski.
Gdzie znajduje się jego grób?
Z poważaniem,
Dariusz Jaworski