Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – 13 najlepszych miejsc na pamiątkowe zdjęcia z Rzymu

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – 13 najlepszych miejsc na pamiątkowe zdjęcia z Rzymu

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 5 komentarzy 47,3 tysięcy wyświetleń
Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – 4 płatne i 9 darmowych miejsc na pamiątkowe zdjęcia z Rzymu. Na zdjęciu zachód słońca, który podziwialiśmy z Terrazza del Pincio, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Już w starożytności Rzym był znany jako miasto zbudowane na siedmiu wzgórzach. Mimo, że od tego czasu Wieczne Miasto znacznie się rozrosło, to rzymskie wzgórza wciąż przyciągają turystów spragnionych panoramicznych zdjęć i instagramowych kadrów. Zachwycające widoki w Rzymie podziwiać można też z licznych tarasów – część z nich jest dostępna za darmo, inne płatne, a jeszcze inne należą do hoteli lub restauracji. Wystarczy więc zamówić drinka, aby bez skrępowania cieszyć się widokiem rodem z filmu „La Grande Bellezza”. Zapraszam Cię do przewodnika, w którym opisuję najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie.

Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie planujesz wkrótce podróż do Rzymu. Na blogu znajdziesz także darmowy plan zwiedzania stolicy Włoch – zatytułowany Rzym i Watykan w 5 dni. To najlepszy tego typu przewodnik w internecie.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Odwiedź koniecznie nasz kulinarny przewodnik, w którym opisujemy co i gdzie zjeść w Rzymie. To absolutnie nieprzypadkowy wybór 15 naszych ulubionych miejsc. Natomiast w dziale noclegi w Rzymie piszemy o tym gdzie szukać hotelu lub apartamentu – znajdziesz tam plusy i minusy poszczególnych dzielnic oraz polecane miejsca. Natomiast wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem znajdziesz w kategorii Rzym i Watykan.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie podzieliłem na płatne i darmowe. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej odnajdziesz interesujące Cię informację.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – płatne

1. Kopuła Bazyliki św. Piotra

widok na Rzym z tarasu Bazyliki św. Piotra w Watykanie, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Rzym z tarasu Bazyliki św. Piotra w Watykanie, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie to jeden z najlepszych punktów, z których można podziwiać panoramę Rzymu. Bazylika ma 137 m wysokości. Chociaż sam taras widokowy znajduje się kilka metrów niżej, to i tak żaden inny budynek w szeroko rozumianym centrum Rzymu nawet nie zbliża się swoją wysokością do Bazyliki św. Piotra. Tylko dwa wieżowce w Rzymie przekraczają swoją wysokością 100 m. To Torre Eurosky i Torre Europarco, ale są one daleko od centrum.

Jeśli planujesz zwiedzanie Bazyliki św. Piotra, to koniecznie połącz tę wizytę z wejściem na kopułę. Istnieją dwie możliwości:

  • Bilet za 10 euro – wówczas windą wyjeżdża się na dach bazyliki, a stamtąd do pokonania jest jeszcze 320 schodów. Często wąskich i biegnących spiralnie (warto wziąć to pod uwagę jeśli ktoś ma słabą kondycję lub klaustrofobię).
  • Bilet za 8 euro – wówczas trzeba pokonać cały dystans po schodach i łącznie jest to aż 551 schodów.

Porada praktyczna: wejście na kopułę znajduje się po prawej stronie, stojąc przodem przed Bazyliką. Wypatruj tabliczki z napisem CUPOLABilety kupuje się w kasie, bezpośrednio przed wejściem. Niemożliwa jest wcześniejsza rezerwacja.

2. Zamek św. Anioła (Castel Sant’Angelo)

Rzym podziwiany z Zamku św. Anioła, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rzym podziwiany z Zamku św. Anioła, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Większość turystów ogromną bryłę Zamku św. Anioła podziwia tylko z zewnątrz. Tymczasem wchodząc do środka można nie tylko zajrzeć do zamkowych komnat i korytarzy, ale też podziwiać panoramę Rzymu ze znajdującego się na górze tarasu. Doskonale widać stąd także mosty nad Tybrem oraz Watykan. Na tarasie znajduje się bar – część stolików rozstawiona jest tak, że popijając kawę można spoglądać na panoramę miasta.

Budowla powstała jako mauzoleum cesarza Hadriana w 139 r. i funkcję tę pełniła do 271 r., kiedy została włączona w system murów obronnych Rzymu. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV na szczycie zamku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 r. papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą tajemnego korytarza, istniejącego do dziś.

Porada praktyczna: Zamek Świętego Anioła otwarty jest od 9:00 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:30). Bilet wstępu w cenie 12 euro, dzieci i młodzież do 18 lat za darmo. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

3. Palatyn

z tarasu na Palatynie doskonale widać Forum Romanum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z tarasu na Palatynie doskonale widać Forum Romanum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu i miejsce najstarszej rzymskiej osady. Tutaj w grocie wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa – legendarnych założycieli Rzymu. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera i pałac Domicjana. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi należących do Cycerona, Krassusa, czy Marka Antoniusza.

Na Palatynie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny oraz historycznego centrum Wiecznego Miasta.

Porada praktyczna: do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn obowiązuje jeden wspólny bilet, który należy kupić wcześniej przez internet (najlepiej jeszcze z Polski – są limity wejść). Wejście do Koloseum rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę (można się spóźnić maksymalnie kwadrans). Bilet kup na oficjalnej stronie https://www.coopculture.it/it/prodotti/biglietto-colosseo-foro-palatino_24h/ a nie u pośredników! Następnie z tym samym biletem możesz wejść do Forum Romanum i Palatynu w ciągu 24 godzin.

4. Terrazza Caffarelli

widok z tarasu restauracji Terrazza Caffarelli, znajdującej się na Kapitolu, Rzym (fot. Aleksandra Andrzejczyk)
widok z tarasu restauracji Terrazza Caffarelli, znajdującej się na Kapitolu, Rzym (fot. Aleksandra Andrzejczyk)

Taras znajduje się na wzgórzu Kapitolińskim, na dachu zabytkowego Palazzo Caffarelli-Clementino, który był wznoszony w latach 1538-1680. Jeśli chcesz tu trafić to stojąc na szczycie schodów prowadzących na Wzgórze Kapitolińskie kieruj się w prawo w stronę Piazzale Caffarelli. Od XIX wieku aż do zakończenia I wojny światowej znajdowała się tutaj ambasada Prus. Później budynek przejęły władze Rzymu i zdecydowały o częściowym jego rozebraniu. Na górze powstał taras, a dolne piętra zajęło muzeum – Museo Mussolini, a później Museo Nuovo.

Teoretycznie wstęp na taras możliwy jest za darmo, ale jednak to idealne miejsce na kawę, spritza lub kieliszek wina. Taras jest otwarty od od 9:30 do 19:00.

5. Taras na dachu hotelu Singer Palace

taras na dachu hotelu Singer Palace - znajduje się tam restauracja i bar (fot. Singer Palace Hotel)
taras na dachu hotelu Singer Palace – znajduje się tam restauracja i bar (fot. Singer Palace Hotel)

5-gwiazdkowy Singer Palace Hotel znajduje się w ścisłym centrum Rzymu, nieopodal Panteonu. Hotel jest bardzo luksusowy, a cena za pokój w zależności od terminu wynosi od 600 do ponad 1000 euro za dobę. Na piątym piętrze znajduje się restauracja Singer Palace – stoliki rozstawione są na dużym tarasie z którego roztacza się piękny widok na Rzym. Restauracja dostępna jest dla wszystkich. Nie trzeba być gościem hotelowym, aby zjeść tu obiad lub kolację. Ceny pierwszych dań to około 24 euro, drugie dania kosztują do 30 euro.

Z kolei na szóstym piętrze, czyli na hotelowym dachu, znajduje się Jim’s Bar. Tutaj także można przyjść na drinka nawet jeśli nie jest się gościem hotelowym. Spirtz Campari kosztuje 18 euro, a kawa około 5 euro.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – darmowe

6. Taras na Pincio (Terrazza del Pincio)

zachód słońca w Rzymie, widok z Terrazza del Pincio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zachód słońca w Rzymie, widok z Terrazza del Pincio (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie dostępne są też zupełnie za darmo. Jednym z takich miejsc jest Terrazza del Pincio znajdujący się na terenie parku Villa Borghese. Najbardziej romantycznie jest tu o zachodzie słońca. Z Terrazza del Pincio doskonale widać Piazza del Popolo oraz rzymską dzielnicę Prati. W oddali widać Zamek Świętego Anioła oraz Bazylikę św. Piotra.

7. Taras obok Koloseum (Largo Gaetana Agnesi)

taras widokowy obok Koloseum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
taras widokowy obok Koloseum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie jest to typowy punkt widokowy, ale z tego miejsca wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Koloseum. Wystarczy dojechać metrem przed Koloseum i po wyjściu ze stacji metra skręcić w lewo. Następnie znów w lewo po schodach na górę i będziesz na miejscu! Jeśli kiedyś spodobało Ci się na instagramie jakieś zdjęcie z Koloseum w tle, to najprawdopodobniej było robione właśnie z tego punktu.

Koloseum to symbol Rzymu i jeden z siedmiu cudów świata. Przypuszczalnie spotkasz tu tłumy. Poza tym – z uwagi na wciąż trwającą budowę metra linii C – kadr z tego miejsca nie jest tak piękny jak mógłby być. Trzeba tak się ustawić z aparatem, aby zdjęcia nie popsuły maszyny budowlane pracujące obok Koloseum.

8. Widok na Forum Romanum z Via dei Fori Imperiali

widok na Forum Romanum z Via dei Fori Imperiali, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Forum Romanum z Via dei Fori Imperiali, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Koloseum jest już blisko do kolejnego punktu widokowego w Rzymie. Najpierw szeroką aleją Via dei Fori Imperiali udaj się w kierunku Piazza Venezia, ale tuż przed samym placem skręć w lewo w Via di S. Pietro in Carcere. Obok Pałacu Senatorskiego znajduje się miejsce, z którego można podziwiać starożytne Forum Romanum.

9. Ołtarz Ojczyzny (Pomnik Wiktora Emanuela II)

widok z Ołtarza Ojczyzny w kierunku Koloseum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Ołtarza Ojczyzny w kierunku Koloseum, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ołtarz Ojczyzny, Pomnik Wiktora Emanuela II lub po prostu Vittoriano, jak mawiają rzymianie, to jeden z najbardziej przyciągających wzrok budynków w Rzymie. Słońce odbijające się od ogromnej marmurowej fasady pomnika sprawia, że Vittoriano rzuca się w oczy, chociaż nie brakuje też krytyków tej budowli.

Wbrew pozorom Ołtarz Ojczyzny nie jest tak stary jak mogłoby się wydawać. Budowę monumentu rozpoczęto w 1885 r. Był to sposób na upamiętnienie króla Wiktora Emanuela II, który odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Po 26 latach budowy, w 1911 r. dokonano odsłonięcia nieukończonego jeszcze pomnika, a 10 lat później w jego centralnej części utworzono Grób nieznanego żołnierza. We wnętrzach budowli mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch. Do grobu nieznanego żołnierza i na niższe tarasy widokowe można wejść za darmo.

Porada praktyczna: już dolne tarasy widokowe na Ołtarzu Ojczyzny oferują darmowe i piękne widoki. Jednak windą można wyjechać na samą górę, na najwyższy taras. Bilety w cenie 10 euro, dzieci do 10 roku życia za darmo, dzieci do 18 roku życia płacą pół ceny. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wejścia.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

10. Janikulum (Gianicolo)

widok na Rzym z Terrazza del Gianicolo - według wielu to najpiękniejsza panorama Wiecznego Miasta
widok na Rzym z Terrazza del Gianicolo – według wielu to najpiękniejsza panorama Wiecznego Miasta

Terrazza del Gianicolo według wielu opinii oferuje najwspanialszy widok na Wieczne Miasto. Taras położony jest na szczycie wzgórza Gianicolo, za Zatybrzem i na południe od Watykanu. Tuż obok jest mały bar. Możesz więc zamówić aperitivo i podziwiać stąd zachód słońca. Z Janikulum (wł. Gianicolo) widać m.in. Panteon, Piazza Venezia i Kapitol. Na samym wzgórzu, pośrodku Piazza Garibaldi, znajduje się konny pomnik Giuseppe Garibaldiego. Włoskiego polityka i rewolucjonisty, uznawanego za ojca zjednoczenia Włoch.

11. Ogród Pomarańczowy (Giardino degli Aranci)

widok na Rzym ze wzgórza Awentyn, Giardino degli Aranci, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Rzym ze wzgórza Awentyn, Giardino degli Aranci, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wspaniały Ogród Pomarańczowy (wł. Giardino degli Aranci) wraz ze znajdującym się tutaj tarasem widokowym jak magnes przyciąga turystów. Zwiedzających Rzym nie zniechęca nawet fakt, że na Awentyn trzeba przespacerować się nieco pod górę. W Ogrodzie Pomarańczowym znajdują się zacienione ławki oraz kranik z pitną wodą. To dobre miejsce na krótki odpoczynek w upalne dni. Ogród zaprojektował w 1932 r. jeden z najlepszych architektów epoki, specjalizujący się w ogrodach, Raffaele de Vico. Kilka lat temu w ogrodzie dokonano nowych nasadzeń. Z tarasu można podziwiać panoramę Rzymu, widać Zatybrze, wzgórze Janikulum, kopułę Bazyliki św. Piotra czy Ołtarz Ojczyzny. Bardzo blisko Ogrodu Pomarańczowego znajduje się słynna „dziurka od klucza”, o której więcej przeczytasz w przewodniku po Rzymie.

12. Widok z mostu Ponte Umberto I

widok z mostu Ponte Umberto I, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie
widok z mostu Ponte Umberto I, najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie

To jeden z najbardziej kultowych kadrów z Rzymu. Sprzed Zamku Świętego Anioła wystarczy przejść jeden most dalej, na Ponte Umberto I, skąd rozpościera się widok na Most św. Anioła (wł. Ponte Sant’Angelo), a w tle widać dodatkowo kopułę Bazyliki św. Piotra. Jeśli będziesz robić zdjęcia nocne, poradzisz sobie bez statywu – aparat wystarczy postawić na murku.

13. Schody Hiszpańskie

widok ze szczytu Schodów Hiszpańskich w Rzymie, najlepiej przyjść tu o tzw. "złotej godzinie", czyli tuż przed zachodem słońca
widok ze szczytu Schodów Hiszpańskich w Rzymie, najlepiej przyjść tu o tzw. „złotej godzinie”, czyli tuż przed zachodem słońca

Prawie każdy turysta odwiedzający Rzym wpatruje się w Schody Hiszpańskie i Piazza Trinità dei Monti, ale nie każdy wchodzi na górę. Tymczasem widok ze szczytu Schodów Hiszpańskich to jeden z najpiękniejszych kadrów jakie można uchwycić w Rzymie. Warto przyjść tu o tzw. złotej godzinie, czyli tuż przed zachodem słońca i zająć miejsce do fotografowania przed XVI-wiecznym kościołem Trinità dei Monti.


Zobacz także inne artykuły o Rzymie:

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

5 komentarzy

PAWEŁ 23 kwietnia 2024 - 13:15

Dzień dobry,
Mam pytanie.
Byłem ostatnio w Rzymie i czy standardem jest w hotelach, że kopiują dowody osobiste i karty bankomatowe?
Jeżeli nie, to gdzie można to zgłosić?
Dodam tylko, że korzystałem z Państwa wskazówek i były bardzo pomocne :-).
Trattoria Luzzia dla mnie the best!!! W niedzielę staliśmy godzinę żeby mieć stolik.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 kwietnia 2024 - 18:16

Dzień dobry,
Hotele, B&B i właściciele apartamentów mają obowiązek zgłoszenia swoich gości w systemie policyjnym. Muszą tam wpisać imię, nazwisko, miejsce i datę urodzenia, adres i jeszcze jakieś dane. Powinni to po prostu przepisać, ale idą na łatwiznę i kserują dokumenty, a dopiero później w wolnej chwili wprowadzają dane gości. Taka praktyka jest w całych Włoszech, chociaż oczywiście tak nie powinno być. Natomiast karty płatniczej nikt mi nigdy nie kserował.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
PAWEŁ 6 maja 2024 - 11:45

Dzień dobry,
Dziękuję za odpowiedź Panie Łukaszu.
Wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam

Odpowiedz
empe 20 sierpnia 2023 - 12:06

Ołtarz Ojczyzny – bilet nie 10 a 16 euro, dzieciaki do 18 r.ż. nie za 50% tylko za darmo.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 18:49

Dziękuję za komentarz. W takim razie musiało się coś zmienić w ostatnim czasie. Byłem tam po raz ostatni w marcu 2022 r. i na podstawie zebranych wówczas informacji powstał ten akapit. W Rzymie jestem średnio dwa razy w roku, ale zazwyczaj nie wracam ciągle do tych samych miejsc. Zweryfikuję to jeszcze na oficjalnych stronach i wkrótce zaktualizuję artykuł. Jeszcze raz dziękuję za czujność.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz