Już w starożytności Rzym był znany jako miasto zbudowane na siedmiu wzgórzach. Mimo, że od tego czasu Wieczne Miasto znacznie się rozrosło, to rzymskie wzgórza wciąż przyciągają turystów spragnionych panoramicznych zdjęć i instagramowych kadrów. Zachwycające widoki w Rzymie podziwiać można też z licznych tarasów – część z nich jest dostępna za darmo, inne płatne, a jeszcze inne należą do hoteli lub restauracji. Wystarczy więc zamówić drinka, aby bez skrępowania cieszyć się widokiem rodem z filmu „La Grande Bellezza”. Zapraszam Cię do przewodnika, w którym opisuję najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie.
Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie planujesz wkrótce podróż do Rzymu. Na blogu znajdziesz także darmowy plan zwiedzania stolicy Włoch – zatytułowany Rzym i Watykan w 5 dni. To najlepszy tego typu przewodnik w internecie.
Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.
Odwiedź koniecznie nasz kulinarny przewodnik, w którym opisujemy co i gdzie zjeść w Rzymie. To absolutnie nieprzypadkowy wybór 15 naszych ulubionych miejsc. Natomiast w dziale noclegi w Rzymie piszemy o tym gdzie szukać hotelu lub apartamentu – znajdziesz tam plusy i minusy poszczególnych dzielnic oraz polecane miejsca.
- Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – płatne
- Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – darmowe
- 6. Taras na Pincio (Terrazza del Pincio)
- 7. Taras obok Koloseum (Largo Gaetana Agnesi)
- 8. Widok na Forum Romanum z Via dei Fori Imperiali
- 9. Ołtarz Ojczyzny (Pomnik Wiktora Emanuela II)
- 10. Janikulum (Gianicolo)
- 11. Ogród Pomarańczowy (Giardino degli Aranci)
- 12. Widok z mostu Ponte Umberto I
- 13. Schody Hiszpańskie
Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie podzieliłem na płatne i darmowe. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej odnajdziesz interesujące Cię informację.
Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – płatne
1. Kopuła Bazyliki św. Piotra

Kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie to jeden z najlepszych punktów, z których można podziwiać panoramę Rzymu. Bazylika ma 137 m wysokości. Chociaż sam taras widokowy znajduje się kilka metrów niżej, to i tak żaden inny budynek w szeroko rozumianym centrum Rzymu nawet nie zbliża się swoją wysokością do Bazyliki św. Piotra. Tylko dwa wieżowce w Rzymie przekraczają swoją wysokością 100 m. To Torre Eurosky i Torre Europarco, ale są one daleko od centrum.
Jeśli planujesz zwiedzanie Bazyliki św. Piotra, to koniecznie połącz tę wizytę z wejściem na kopułę. Istnieją dwie możliwości:
- Bilet za 10 euro – wówczas windą wyjeżdża się na dach bazyliki, a stamtąd do pokonania jest jeszcze 320 schodów. Często wąskich i biegnących spiralnie (warto wziąć to pod uwagę jeśli ktoś ma słabą kondycję lub klaustrofobię).
- Bilet za 8 euro – wówczas trzeba pokonać cały dystans po schodach i łącznie jest to aż 551 schodów.
Porada praktyczna: wejście na kopułę znajduje się po prawej stronie, stojąc przodem przed Bazyliką. Wypatruj tabliczki z napisem CUPOLA. Bilety kupuje się w kasie, bezpośrednio przed wejściem. Niemożliwa jest wcześniejsza rezerwacja.
2. Zamek św. Anioła (Castel Sant’Angelo)

Większość turystów ogromną bryłę Zamku św. Anioła podziwia tylko z zewnątrz. Tymczasem wchodząc do środka można nie tylko zajrzeć do zamkowych komnat i korytarzy, ale też podziwiać panoramę Rzymu ze znajdującego się na górze tarasu. Doskonale widać stąd także mosty nad Tybrem oraz Watykan. Na tarasie znajduje się bar – część stolików rozstawiona jest tak, że popijając kawę można spoglądać na panoramę miasta.
Budowla powstała jako mauzoleum cesarza Hadriana w 139 r. i funkcję tę pełniła do 271 r., kiedy została włączona w system murów obronnych Rzymu. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV na szczycie zamku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 r. papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą tajemnego korytarza, istniejącego do dziś.
Porada praktyczna: Zamek Świętego Anioła otwarty jest od 9:00 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:30). Bilet wstępu w cenie 12 euro, dzieci i młodzież do 18 lat za darmo. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.
3. Palatyn

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu i miejsce najstarszej rzymskiej osady. Tutaj w grocie wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa – legendarnych założycieli Rzymu. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera i pałac Domicjana. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi należących do Cycerona, Krassusa, czy Marka Antoniusza.
Na Palatynie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny oraz historycznego centrum Wiecznego Miasta.
Porada praktyczna: do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn obowiązuje jeden wspólny bilet, który należy kupić wcześniej przez internet (najlepiej jeszcze z Polski – są limity wejść). Wejście do Koloseum rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę (można się spóźnić maksymalnie kwadrans). Bilet kup na oficjalnej stronie https://www.coopculture.it/it/prodotti/biglietto-colosseo-foro-palatino_24h/ a nie u pośredników! Następnie z tym samym biletem możesz wejść do Forum Romanum i Palatynu w ciągu 24 godzin.
4. Terrazza Caffarelli

Taras znajduje się na wzgórzu Kapitolińskim, na dachu zabytkowego Palazzo Caffarelli-Clementino, który był wznoszony w latach 1538-1680. Jeśli chcesz tu trafić to stojąc na szczycie schodów prowadzących na Wzgórze Kapitolińskie kieruj się w prawo w stronę Piazzale Caffarelli. Od XIX wieku aż do zakończenia I wojny światowej znajdowała się tutaj ambasada Prus. Później budynek przejęły władze Rzymu i zdecydowały o częściowym jego rozebraniu. Na górze powstał taras, a dolne piętra zajęło muzeum – Museo Mussolini, a później Museo Nuovo.
Teoretycznie wstęp na taras możliwy jest za darmo, ale jednak to idealne miejsce na kawę, spritza lub kieliszek wina. Taras jest otwarty od od 9:30 do 19:00.
5. Taras na dachu hotelu Singer Palace

5-gwiazdkowy Singer Palace Hotel znajduje się w ścisłym centrum Rzymu, nieopodal Panteonu. Hotel jest bardzo luksusowy, a cena za pokój w zależności od terminu wynosi od 600 do ponad 1000 euro za dobę. Na piątym piętrze znajduje się restauracja Singer Palace – stoliki rozstawione są na dużym tarasie z którego roztacza się piękny widok na Rzym. Restauracja dostępna jest dla wszystkich. Nie trzeba być gościem hotelowym, aby zjeść tu obiad lub kolację. Ceny pierwszych dań to około 24 euro, drugie dania kosztują do 30 euro.
Z kolei na szóstym piętrze, czyli na hotelowym dachu, znajduje się Jim’s Bar. Tutaj także można przyjść na drinka nawet jeśli nie jest się gościem hotelowym. Spirtz Campari kosztuje 18 euro, a kawa około 5 euro.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie – darmowe
6. Taras na Pincio (Terrazza del Pincio)

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie dostępne są też zupełnie za darmo. Jednym z takich miejsc jest Terrazza del Pincio znajdujący się na terenie parku Villa Borghese. Najbardziej romantycznie jest tu o zachodzie słońca. Z Terrazza del Pincio doskonale widać Piazza del Popolo oraz rzymską dzielnicę Prati. W oddali widać Zamek Świętego Anioła oraz Bazylikę św. Piotra.
7. Taras obok Koloseum (Largo Gaetana Agnesi)

Nie jest to typowy punkt widokowy, ale z tego miejsca wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Koloseum. Wystarczy dojechać metrem przed Koloseum i po wyjściu ze stacji metra skręcić w lewo. Następnie znów w lewo po schodach na górę i będziesz na miejscu! Jeśli kiedyś spodobało Ci się na instagramie jakieś zdjęcie z Koloseum w tle, to najprawdopodobniej było robione właśnie z tego punktu.
Koloseum to symbol Rzymu i jeden z siedmiu cudów świata. Przypuszczalnie spotkasz tu tłumy. Poza tym – z uwagi na wciąż trwającą budowę metra linii C – kadr z tego miejsca nie jest tak piękny jak mógłby być. Trzeba tak się ustawić z aparatem, aby zdjęcia nie popsuły maszyny budowlane pracujące obok Koloseum.
8. Widok na Forum Romanum z Via dei Fori Imperiali

Z Koloseum jest już blisko do kolejnego punktu widokowego w Rzymie. Najpierw szeroką aleją Via dei Fori Imperiali udaj się w kierunku Piazza Venezia, ale tuż przed samym placem skręć w lewo w Via di S. Pietro in Carcere. Obok Pałacu Senatorskiego znajduje się miejsce, z którego można podziwiać starożytne Forum Romanum.
9. Ołtarz Ojczyzny (Pomnik Wiktora Emanuela II)

Ołtarz Ojczyzny, Pomnik Wiktora Emanuela II lub po prostu Vittoriano, jak mawiają rzymianie, to jeden z najbardziej przyciągających wzrok budynków w Rzymie. Słońce odbijające się od ogromnej marmurowej fasady pomnika sprawia, że Vittoriano rzuca się w oczy, chociaż nie brakuje też krytyków tej budowli.
Wbrew pozorom Ołtarz Ojczyzny nie jest tak stary jak mogłoby się wydawać. Budowę monumentu rozpoczęto w 1885 r. Był to sposób na upamiętnienie króla Wiktora Emanuela II, który odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Po 26 latach budowy, w 1911 r. dokonano odsłonięcia nieukończonego jeszcze pomnika, a 10 lat później w jego centralnej części utworzono Grób nieznanego żołnierza. We wnętrzach budowli mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch. Do grobu nieznanego żołnierza i na niższe tarasy widokowe można wejść za darmo.
Porada praktyczna: już dolne tarasy widokowe na Ołtarzu Ojczyzny oferują darmowe i piękne widoki. Jednak windą można wyjechać na samą górę, na najwyższy taras. Bilety w cenie 10 euro, dzieci do 10 roku życia za darmo, dzieci do 18 roku życia płacą pół ceny. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wejścia.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
10. Janikulum (Gianicolo)

Terrazza del Gianicolo według wielu opinii oferuje najwspanialszy widok na Wieczne Miasto. Taras położony jest na szczycie wzgórza Gianicolo, za Zatybrzem i na południe od Watykanu. Tuż obok jest mały bar. Możesz więc zamówić aperitivo i podziwiać stąd zachód słońca. Z Janikulum (wł. Gianicolo) widać m.in. Panteon, Piazza Venezia i Kapitol. Na samym wzgórzu, pośrodku Piazza Garibaldi, znajduje się konny pomnik Giuseppe Garibaldiego. Włoskiego polityka i rewolucjonisty, uznawanego za ojca zjednoczenia Włoch.
11. Ogród Pomarańczowy (Giardino degli Aranci)

Wspaniały Ogród Pomarańczowy (wł. Giardino degli Aranci) wraz ze znajdującym się tutaj tarasem widokowym jak magnes przyciąga turystów. Zwiedzających Rzym nie zniechęca nawet fakt, że na Awentyn trzeba przespacerować się nieco pod górę. W Ogrodzie Pomarańczowym znajdują się zacienione ławki oraz kranik z pitną wodą. To dobre miejsce na krótki odpoczynek w upalne dni. Ogród zaprojektował w 1932 r. jeden z najlepszych architektów epoki, specjalizujący się w ogrodach, Raffaele de Vico. Kilka lat temu w ogrodzie dokonano nowych nasadzeń. Z tarasu można podziwiać panoramę Rzymu, widać Zatybrze, wzgórze Janikulum, kopułę Bazyliki św. Piotra czy Ołtarz Ojczyzny. Bardzo blisko Ogrodu Pomarańczowego znajduje się słynna „dziurka od klucza”, o której więcej przeczytasz w przewodniku po Rzymie.
12. Widok z mostu Ponte Umberto I

To jeden z najbardziej kultowych kadrów z Rzymu. Sprzed Zamku Świętego Anioła wystarczy przejść jeden most dalej, na Ponte Umberto I, skąd rozpościera się widok na Most św. Anioła (wł. Ponte Sant’Angelo), a w tle widać dodatkowo kopułę Bazyliki św. Piotra. Jeśli będziesz robić zdjęcia nocne, poradzisz sobie bez statywu – aparat wystarczy postawić na murku.
13. Schody Hiszpańskie

Prawie każdy turysta odwiedzający Rzym wpatruje się w Schody Hiszpańskie i Piazza Trinità dei Monti, ale nie każdy wchodzi na górę. Tymczasem widok ze szczytu Schodów Hiszpańskich to jeden z najpiękniejszych kadrów jakie można uchwycić w Rzymie. Warto przyjść tu o tzw. złotej godzinie, czyli tuż przed zachodem słońca i zająć miejsce do fotografowania przed XVI-wiecznym kościołem Trinità dei Monti.
Zobacz także inne artykuły o Rzymie:
- Rzym i Watykan – co zobaczyć? Plan zwiedzania Rzymu w 5 dni – praktyczny przewodnik
- Gdzie spać w Rzymie? Noclegi w Rzymie + hotele i apartamenty, o których warto wiedzieć
- Co i gdzie zjeść w Rzymie? 15 adresów z wielu naszych ulubionych miejsc, które odwiedziliśmy z poleceń lokalsów i krytyków kulinarnych
- Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?
- Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta?
- Metro w Rzymie i komunikacja miejska w Rzymie – ceny, mapy linii, porady
- Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów
- Przechowalnie bagażu w Rzymie – gdzie zostawić bagaż w Rzymie?
Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.
- Masz pytania? Napisz w komentarzach poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci niezwłocznie.
- Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 46 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
- Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 114 000 obserwatorów.
- Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 80 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!
2 komentarze
Ołtarz Ojczyzny – bilet nie 10 a 16 euro, dzieciaki do 18 r.ż. nie za 50% tylko za darmo.
Dziękuję za komentarz. W takim razie musiało się coś zmienić w ostatnim czasie. Byłem tam po raz ostatni w marcu 2022 r. i na podstawie zebranych wówczas informacji powstał ten akapit. W Rzymie jestem średnio dwa razy w roku, ale zazwyczaj nie wracam ciągle do tych samych miejsc. Zweryfikuję to jeszcze na oficjalnych stronach i wkrótce zaktualizuję artykuł. Jeszcze raz dziękuję za czujność.
Pozdrawiam,
Łukasz