Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Ceny gondoli w Wenecji w 2024 r. oraz rejs gondolą za 2 euro

Ceny gondoli w Wenecji w 2024 r. oraz rejs gondolą za 2 euro

Autor: Łukasz Ropczyński
11 komentarzy 23,2 tysięcy wyświetleń
Ceny gondoli w Wenecji w 2024 r. oraz rejs gondolą za 2 euro (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gondola jest symbolem Wenecji, a rejs nią jest marzeniem wielu turystów, którzy przyjeżdżają do tego najbardziej wyjątkowego miasta na świecie. W internetowych relacjach i komentarzach wokół rejsów gondolą pojawiło się kilka mitów i przekłamań. Z tego artykułu dowiesz się jakie są ceny gondoli w Wenecji po ostatnich podwyżkach oraz czym jest usługa traghetto, która pozwala na skorzystanie z gondoli za 2 euro.

Ponadto można zarezerwować rejs gondolą przez jedną z popularnych firm pośredniczących. Ze względu na dużo niższą cenę, to opcja warta rozważenia dla tych, którzy do Wenecji wybierają się sami. Ta różnica w cenie wynika z faktu, że zazwyczaj płynie się z 3-4 innymi osobami.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Po ponad dwudziestu wizytach w Wenecji na blogu – przez lata – przygotowaliśmy całą serię artykułów o tym mieście. Wszystkie są regularnie aktualizowane. Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego przewodnika Wenecja w 4 dni z gotowym planem zwiedzania. W innych artykułach opisuję m.in. noclegi w Wenecji i parkingi w Wenecji. Natomiast ostatnio przygotowałem także kulinarny przewodnik o tym gdzie zjeść w Wenecji.

Ceny gondoli w Wenecji w 2024 r.

ceny gondoli w Wenecji zależą też od dodatkowych usług jak chociażby butelka prosecco z kieliszkami i świecami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny gondoli w Wenecji zależą też od dodatkowych usług jak chociażby butelka prosecco z kieliszkami i świecami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ceny gondoli w Wenecji ustalane są administracyjnie przez władze miasta. Ostatnia zmiana taryf weszła w życie pod koniec 2023 r. Wcześniejsza taryfa obowiązywała przez pięć lat.

Obecnie ceny gondoli w Wenecji na 2024 r. są następujące:

 • 90 euro – 30 minutowy rejs gondolą pomiędzy godziną 9:00, a 19:00;
 • 110 euro – 35 minutowy wieczorny lub nocny rejs gondolą pomiędzy 19:00, a 4:00;
 • dopłata 40 euro – za każde dodatkowe 20 minut rejsu w ciągu dnia;
 • dopłata 50 euro – za każde dodatkowe 20 minut rejsu wieczorem lub w nocy.

Cena dotyczy całej gondoli, a nie jednego pasażera. Nie ma więc znaczenia ile osób płynie. Maksymalnie w gondoli może płynąć pięć osób, a szóstą osobą jest sam gondolier.

Powyższa cena jest stawką urzędową i powinna być uznawana przez wszystkich gondolierów. Jednak nie zawsze tak jest. Niektórzy gondolierzy próbują wykorzystać nieświadomych turystów i życzą sobie wyższych opłat.

Porada praktyczna: jeśli będziesz w Wenecji sam lub sama, a chcesz popłynąć gondolą, to sprawdź ofertę Tiqets aby za około 30 euro wykupić 30 minutowy rejs. Usługa działa w ten sposób, że będziesz płynąć z 3-4 innymi osobami, które też szukały sposobu na obniżenie kosztów.

Dodatkowo płatne są takie atrakcje jak akompaniament muzyczny na pokładzie gondoli, czy butelka wina z kieliszkami i świecami.

Co trzeba wiedzieć przed rejsem gondolą w Wenecji?

ceny gondoli w Wenecji zmieniły się od listopada 2023 r., obecnie to 90 euro za 30 minutowy rejs w ciągu dnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny gondoli w Wenecji zmieniły się od listopada 2023 r., obecnie to 90 euro za 30 minutowy rejs w ciągu dnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po pierwsze nie traktuj gondoli jak taksówki. Nie jest to też sposób łatwego dotarcia z Piazzale Roma do hotelu. Rejs gondolą w Wenecji to przede wszystkim kosztowna, romantyczna i niezapomniana atrakcja. Natomiast podstawowym i o wiele tańszym środkiem transportu w Wenecji są tramwaje wodne czyli vaporetto.

Po drugie nie daj się oszukać! Dziesięć lat temu głośno było o pewnej parze z Rosji, która za godzinny rejs gondolą zapłaciła 800 euro. W sprawę zaangażowały się władze miasta i lokalne stowarzyszenie gondolierów. Ostatecznie Rosjanom pieniądze zwrócono, a nieuczciwy gondolier został pozbawiony licencji. Od tamtej sytuacji minęło już wiele lat, ale wciąż czasem słyszy się o próbie zawyżania cen przez gondolierów. Warto mieć świadomość ile ta usługa rzeczywiście kosztuje.

Po trzecie gondolierzy mają swoje rewiry. Nie pływają więc po całej Wenecji, a jedynie wokół swojego obszaru i zawsze wracają do punktu, z którego rozpoczyna się rejs.

Co jeszcze warto wiedzieć przed rejsem gondolą w Wenecji?

przystań gondolowa Danieli, znajdująca się obok przystanku komunikacji miejskiej San Zaccaria "E", przed hotelem Danieli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań gondolowa Danieli, znajdująca się obok przystanku komunikacji miejskiej San Zaccaria „E”, przed hotelem Danieli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Wygląd i rozmiar gondoli jest ściśle określony przepisami. Wszystkie gondole są koloru czarnego i mają długość 11 m.
 • Gondole wbrew pozorom są bardzo stabilne na wodzie, ponieważ pomaga w tym płaskie dno. Taki kształt gondoli ułatwia manewrowanie w wąskich kanałach, gdzie jest stosunkowo duży ruch na wodzie.
 • Gondolier ma do dyspozycji tylko jedno wiosło i to przy jego pomocy może sterować łodzią.
 • Gondolierzy często mają na sobie kapelusz, a koszula w pasy i czarne spodnie to ich oficjalny strój.
 • Postoje gondoli znajdują się m.in. przy Pałacu Dożów, przy moście Rialto, w okolicy dworca kolejowego Venezia S. Lucia oraz w wielu innych miejscach. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji gondoli.

Porada praktyczna: płynąc latem sprzed Pałacu Dożów pod Mostem Westchnień może się okazać, że Twoja gondola utknie w korku (co widać na zdjęciu u góry po lewej stronie) dlatego część turystów woli wybrać mniej oblegane turystycznie części Wenecji. Z drugiej jednak strony rejs wokół najsłynniejszych zabytków ma swój urok dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie skąd płynąć gondolą.

Traghetto czyli przeprawa gondolą za 2 euro

traghetto Santa Sofia w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
traghetto Santa Sofia w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Traghetto to gondola z dwoma wioślarzami, która służy do przekraczania Canal Grande w kluczowych miejscach, tam gdzie nie ma mostów.

Usługa kosztuje 2 euro. Płynie się w towarzystwie innych, przypadkowych osób – może ich być nawet kilkanaście. Rejs trwa bardzo krótko, ponieważ to tylko przepłynięcie z jednego brzegu kanału na drugi.

Z traghetto można skorzystać w następujących punktach:

 • San Stefano / San Toma’;
 • Ferrovia / S. Simeone;
 • Riva del Carbon / Riva del Vin;
 • San Marco (Giardini Reale) / Dogana da Mar;
 • Santa Maria del Giglio / Salute;
 • Santa Sofia / Pescheria.

Porada praktyczna: z traghetto najlepiej skorzystać w punkcie „Traghetto Dogana”. Dlaczego? Ponieważ Canal Grande w tym miejscu jest szeroki więc rejs trwa ponad 2 minuty.

traghetto Santa Sofia w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
traghetto Santa Sofia w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pamiętaj, że traghetto to tylko namiastka rejsu gondolą. Na pewno nie jest to sposób na szybkie zrobienie instagramowych zdjęć, ponieważ cześć osób w trakcie takiego rejsu stoi i zasłania widok. Wenecjanie traktują traghetto bez sentymentu – wyłącznie jako szybki sposób na przedostanie się na drugi brzeg kanału. Poza tym gondole wykorzystywane przy traghetto są dłuższe i nie mają zdobień.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

11 komentarzy

Mariusz 11 kwietnia 2024 - 12:52

Planujemy wycieczkę na majówkę, mała objazdówkę m.in Mediolan i Wenecja. Pytanie dotyczące gondoli, jest nas 5 osób, chcielibyśmy zabrać na gondolę małego pieska shit tzu, którym oczywiście będziemy się opiekować. Czy jest taka możliwość? I drugie pytanie dotoczy rezerwacji biletów na kolej z Desenzano del Garda do Mediolanu koniecznie na dzień 28.04.2024r. Gdzie można dokonać rezerwacji, jak opłacić, czy za małego pieska pobierana jest opłata? Pozdrawiam i dziękuje za fantastyczny przewodnik z którego korzystam od wielu lat przy naszych włoskich wakacjach. Mariusz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 11:35

Cześć Mariusz,
Co do pierwszego pytania, to myślę, że tak. Gondolier nie powinien mieć nic przeciwko zabraniu małego pieska. Jeśli chodzi o drugą kwestię. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie trenitalia.com – tam też można od razu kupić bilety. Na tej trasie jeżdżą zarówno pociągi regionalne, jak i trzy razy droższe szybkie ekspresy Frecciarossa. Na pociągi regionalne nie musisz kupować wcześniej biletów, ponieważ ich i tak nie zabraknie. Można więc kupić bilety tuż przed podróżą na stacji – w kasie lub w biletomacie. Natomiast na ekspres bilety warto kupić wcześniej, ponieważ tam obowiązują miejscówki. Poza tym w przypadku ekspresów bilety kupione wcześniej są tańsze. W pociągach regionalnych bilety zawsze kosztują tyle samo – niezależnie od tego czy kupisz je z wyprzedzeniem czy nie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 12 kwietnia 2024 - 12:33

Dziękuje bardzo za przydatną i szybką odpowiedź. Jeszcze tylko jak i gdzie sprawdzić czy małego pieska można przewozić w pociągu i czy obowiązuje na niego bilet. W rozkładzie nie znalazłem możliwości dodania pieska.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 18:46

Małego psa, który jedzie w transporterze nie większym niż 70x30x50 cm można przewozić bezpłatnie. Większego psa na smyczy i w kagańcu z biletem (5 euro). Natomiast chyba w soboty przewóz psa kosztuje 1 euro, ale o to proszę dopytać 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 27 marca 2024 - 08:14

Witam serdecznie
Będę przebywał na Campingu „hu Venezia Camping in Town” niedaleko Wenecji w terminie 22-29.06. 2024 r. Chciałem dotrzeć , umówić się z panem Gondolierem Polakiem. Czy można również uzyskać informacje co warto zwiedzić. Będziemy mieli ze sobą rowery.
Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2024 - 16:51

Dzień dobry,
To jest maila do Pana Jakuba – polskiego gondoliera w Wenecji: [email protected]
Natomiast w naszym przewodniku po Wenecji może Pan poczytać o tym co warto zobaczyć – to gotowy plan punkt po punkcie na 4 dni w Wenecji. Zresztą na blogu jest kilkanaście artykułów o Wenecji. W tym m.in. parkingi w Wenecji, polecane restauracje w Wenecji czy informacje o tramwajach wodnych w Wenecji.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 26 maja 2021 - 19:47

Warto dodać iż w Wenecji jest jeden Polski gondolier 🙂 Miły i pomocny opowiada po Polsku o Wenecji 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 czerwca 2021 - 11:54

Tak, wiem. Byliśmy w kontakcie w trakcie naszego ostatniego pobytu. Muszę go podpytać o zgodę na publikację tutaj danych – może przyda się innym turystom 🙂

Odpowiedz
Anna 25 września 2021 - 16:04

Dzień dobry! Jak znaleźć tego polskiego gondoliera?

Odpowiedz
Mariusz 27 marca 2024 - 08:16

Witam
Czy kontakt do polskiego Gondoliera można uzyskać ?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2024 - 16:33

Dzień dobry,
Proszę napisać do Pana Kuby na adres: [email protected]
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz