Strona główna -> Trentino / Trydent -> Riva del Garda – co zobaczyć? Noclegi, plaże i atrakcje w najbardziej eleganckim mieście nad jeziorem Garda

Riva del Garda – co zobaczyć? Noclegi, plaże i atrakcje w najbardziej eleganckim mieście nad jeziorem Garda

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 7 komentarzy 37,5 tysięcy wyświetleń

Północna część jeziora Garda jest długa i wąska, po obu stronach otoczona majestatycznymi Dolomitami. To właśnie tutaj przebiega granica pomiędzy trzema bogatymi włoskimi regionami: Trydentem, Lombardią i Wenecją Julijską. Przy najdalej wysuniętym na północ fragmencie jeziora Garda, po stronie należącej do Trydentu leży Riva del Garda. Miasto słynie z malowniczego położenia, eleganckiego historycznego centrum, plaż i promenady wzdłuż jeziora. Odpoczywając w Riva del Garda czułem nie tylko, że jesteśmy na pograniczu trzech regionów, ale także, że łączą się tu wpływy dwóch krajów: Włoch (co oczywiste), ale także Austrii.

Świetne jest to – charakterystyczne dla północnej części jeziora Garda – połączenie włoskiego luzu z austriackim porządkiem. Bardzo mi się to podoba w Riva del Garda i nasuwa skojarzenia z sąsiednim Południowym Tyrolem. Riva del Garda jest jednym z trzech moich ulubionych miejsc nad jeziorem Garda, zaraz obok Limone sul Garda i Sirmione.

W poniższym artykule oprowadzę Cię nie tylko po Riva del Garda, ale także po okolicznych atrakcjach: będą więc najpiękniejsze plaże, ścieżki rowerowe, słynne wodospady Cascata del Varone, sąsiednie jezioro Lago di Tenno i znajdujący się nieco dalej szczyt Monte Baldo koło Malcesine. Napisałem także bardzo rozbudowany przewodnik, w którym kompleksowo opisuję jezioro Garda, a w dziale co warto zobaczyć nad jeziorem Garda znajdziesz mapę wszystkich atrakcji nad jeziorem.

Polecane noclegi w Riva del Garda

  • Hotel Al Maso*** – świetny, trzygwiazdkowy hotel z dwoma basenami (krytym i otwartym) oraz strefą wypoczynku z sauną, łaźnią, prysznicami wrażeń i wypoczywalnią. Bardzo dobre śniadania, ładne i czyste pokoje, wifi, prywatny parking. To bardzo mocne 3 gwiazdki, a przy tym w rozsądnej cenie. Dlaczego jest taniej niż gdzie indziej? Z powodu odległości. Do ścisłego centrum Riva del Garda i do plaży jest 2 km (15 minut powolnym spacerem). Nam ta odległość nie przeszkadzała. Hotele bliżej centrum były sporo droższe i miały różnego rodzaju dopłaty (jak np. za parking).
  • Apartament Casa al Lago – świetny apartament i chyba jeden z najtańszych w mieście. Polecili mi go nasi przyjaciele. Chwalili to miejsce za czystość (potwierdzają to zresztą opinie na portalu booking), bezpłatny parking i dobrze działające wifi. Ogromną zaletą jest lokalizacja – zaledwie 200 metrów od głównej miejskiej plaży.
  • Bellavista Hotel Deluxe Apartments*** – świetny, stylowy hotel w historycznym centrum Riva del Garda, tuż nad brzegiem jeziora. Idealna lokalizacja, znakomite śniadania, jest tu niewielkie SPA, restauracja, a z części pokoi roztacza się fenomenalny widok.
  • Residence Centro Vela*** – idealne miejsce, jeśli szukasz rodzinnego apartamentu w dobrej cenie i lokalizacji. Czyste i przestronne apartamenty, posiadające aneks kuchenny i balkon. Niektóre apartamenty posiadają widok na jezioro (należy wybrać w momencie rezerwacji). Można dokupić śniadania. Prywatny parking w garażu podziemnym dodatkowo płatny 10 euro/dobę. 50 m od przystanku autobusowego. Blisko do brzegu jeziora i centrum Riva del Garda.

Zobacz też inne noclegi w Riva del Garda:

Booking.com

Co warto zobaczyć w Riva del Garda?

Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riva del Garda jest jednym z tych miast, do których można przyjechać na popołudniową wycieczkę i zachwycić się od pierwszego wejrzenia. Można też – tak jak my – spędzić tutaj dwutygodniowe wakacje i zupełnie się nie nudzić. Jezioro łączy się tutaj z wysokimi górami. Plaż, promenad, ścieżek rowerowych i spacerowych, punktów widokowych, wodospadów, jaskiń i możliwości rekreacji na jeziorze jest tu tyle, że można wracać co roku.

historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czy miasto ma zatem jakieś minusy? Tylko dwa, o których nie wspominają przewodniki 🙂 Po pierwsze nieopodal do jeziora wpada rwąca rzeka Sarca, płynąca z gór Adamello-Presanella. Woda jest tu czysta, ale jednak chłodniejsza niż na przykład w leżących na południowym brzegu Sirmione czy Desenzano del Garda. Drugi minus to stosunkowo wysokie ceny. Przeciętne kurorty włoskiego wybrzeża są tańsze jeśli chodzi o noclegi, czy ceny w restauracjach. Tutaj dodatkowo ceny zawyżają niemieccy i austriaccy turyści, którzy szczególnie upodobali sobie miasto, a na ulicach język niemiecki słychać równie często jak włoski.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Historyczne centrum Riva del Garda

historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riva del Garda ma najbardziej zachwycające centro storico spośród wszystkich miast nad jeziorem. Wszystko jest tu uporządkowane, czyste, wszelkie szczegóły architektoniczne i urbanistyczne dopięte do ostatniego detalu. Tutejsza architektura łączy w sobie wpływy włoskie i austriackie, a przy tym typowo „alpejski” wygląd kamienic.

Można pospacerować szerokimi bulwarami wzdłuż jeziora przy których rozstawione są kawiarniane stoliki albo wąskimi uliczkami starówki gdzie ukryte są najbardziej klimatyczne knajpki. Sklepowe witryny zachwycają elegancją. Zapomina się, że to są Włochy i można pomyśleć, że jesteśmy w bogatej Szwajcarii.

Rocca di Riva z 1124 r., w którym obecnie znajduje się Muzeum dell'Alto Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rocca di Riva z 1124 r., w którym obecnie znajduje się Muzeum dell’Alto Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od okolic Rocca di Riva. To znajdujący się na sztucznej wyspie usytuowanej w samym centrum miasta zabytkowy budynek, w którym obecnie znajduje się Muzeum dell’Alto Garda z galerią obrazów oraz z eksponatami z czasów prehistorycznych, przez średniowieczne aż po współczesne. Budynek pochodzi z 1124 r. Zimą la Rocca zmienia się w dom św. Mikołaja, który jest prawdziwą atrakcją dla dzieci.

34-metrowa wieża Torre Apponale to najlepszy punkt widokowy na Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
34-metrowa wieża Torre Apponale to najlepszy punkt widokowy na Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Idąc dalej w kierunku ścisłego centrum miasteczka w oczy rzuca się 34-metrowa wieża Torre Apponale, znajdująca się przy tętniącym życiem Piazza 3 Novembre. Na szczycie wieży widnieje symbol Rivy – Anzolim, anioł z brązu. Taras na wieży to najlepszy punkt widokowy w centrum miasteczka – można tam wejść za niewielką opłatą 2 euro.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Co i gdzie zjeść w Riva del Garda?

restauracyjne stoliki przy samym jeziorze wieczorami zapełnione są gośćmi, ale najlepsze restauracje znajdziecie w uliczkach historycznego centrum, przy Via Fiume, Via Armando Diaz i Via Bastione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
restauracyjne stoliki przy samym jeziorze wieczorami zapełnione są gośćmi, ale najlepsze restauracje znajdziecie w uliczkach historycznego centrum, przy Via Fiume, Via Armando Diaz i Via Bastione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z czego słynie region? Przede wszystkim z wyśmienitych regionalnych serów produkowanych w tutejszych górach (koniecznie spróbuj Trentingrana) i wędlin (klasyczny speck, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, carne salada – szynka konserwowana w solance albo cacciatore – salami przyprawiane czosnkiem, solą i pieprzem). Na talerzach królują także ryby (pstrągi i golce). W dolinach Val di Non, Val di Sole i Valsugana uprawiane są jabłka, z których następnie przygotowuje się Apfelstrudel (strudel jabłkowy). Za lokalne dania uważane są też Canederli (knedle ze speckiem albo szpinakiem), gnocchi, dziczyzna z tutejszych lasów, czy zupa Minestrone d’orzo. Trentino słynie także z produkcji wina. Te najczęściej polecane to Marzemino Trentino i Teroldego Rotaliano.

Spacerując po wąskich uliczkach centro storico odkryjesz sklepiki z lokalnymi produktami, butiki i oczywiście restauracje. Nasza ulubiona to La Caneva Bistrot przy Via Fiume. Wytworna kuchnia, bardzo eleganckie miejsce i ceny raczej z tych nieco wyższych. Taniej, ale równie pysznie zjecie niemal po sąsiedzku, 10 metrów dalej, w Bella Napoli przy Via Armando Diaz. To restauracja i pizzeria, w której podają wyśmienitą neapolitańską pizzę. My też próbowaliśmy naszych ulubionych klasyków kuchni włoskiej w bardzo dobrych cenach spaghetti allo scoglio (14 euro), lasagna (9 euro), a na deser Strudel di mele, który bardziej kojarzył mi się z Bolzano i Południowym Tyrolem niż z Trentino 🙂 Nasze dzieci zazwyczaj zamawiały pizzę albo klasyczne ragu, carbonara czy pesto (wszystkie po 8 euro).

Przy Via Fiume jest jeszcze restauracja Al Volt, która została wyróżniona przez Michelin. To mówi samo za siebie. To nie jedyna restauracja wyróżniona tutaj przez Michelin. Przy Via Bastione 19 znajduje się Antiche Mura – świetnie oceniana zarówno w przewodniku Michelin jak i na Tripadvisor.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda

odwiedziłem wszystkie miejscowości nad jeziorem Garda i to właśnie w Riva del Garda są najpiękniejsze plaże (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
odwiedziłem wszystkie miejscowości nad jeziorem Garda i to właśnie w Riva del Garda są najpiękniejsze plaże (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Największą atrakcją Riva del Garda są tutejsze plaże. Najbardziej znaną i leżącą bardzo blisko historycznego centrum jest Spiaggia Sabbioni. Częściowo to plaża żwirowa, a częściowo trawiasta. Z tyłu otacza ją park. Patrząc na jezioro można podziwiać górskie szczyty otulające północą część jeziora. Przy plaży jest wypożyczalnia rowerków wodnych i leżaków, ale plaża niemal w całości jest bezpłatna. Część plaży – dzięki śródziemnomorskiej roślinności – jest zacieniona. Nawet w sierpniu można się więc obyć bez parasola.

plaża Spiaggia Sabbioni, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Spiaggia Sabbioni, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieco dalej na wschód znajduje się plaża Pini Beach. Turyści opalają się tutaj na elegancko przystrzyżonym trawniku. W jeziorze – niedaleko brzegu – znajduje się atrakcja wodna, na której przesiadują dzieci. Nawet jeśli nie lubicie plażować, to bardzo przyjemnie spaceruje się promenadą od centrum miasteczka wzdłuż jeziora w stronę miejscowości Torbole. Tuż obok biegnie świetnie oznakowana trasa rowerowa. Wzdłuż drogi rosną palmy, krzewy i kwiaty.

Szybki przegląd atrakcji w okolicy Riva del Garda

plaża w Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Szczegółowe informacje o tym, co warto zobaczyć w okolicy, spędzając tutaj wakacje, znajdziesz w kolejnych akapitach mojego przewodnika. Teraz kilka informacji w telegraficznym skrócie. 5 km od Riva del Garda znajduje się Torbole. Malutkie miasteczko, które ma piękną, żwirową plażę przypominającą nieco najpiękniejsze plaże w Chorwacji. Można tam dojść nawet spacerem, rowerem albo w ostateczności samochodem lub autobusem 🙂 Nieco dalej (11 km) w tym samym kierunku dojedziesz do Navene – miejsca, w którym odkryłem najspokojniejszą plażę nad jeziorem Garda.

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

5 km za Navene znajduje się Malcesine. To urokliwe miasteczko z przepiękną starówką. Możesz tu dopłynąć statkiem z Riva del Garda lub – tak jak my – podjechać samochodem. Z punktu widzenia turystycznego największą atrakcją jest znajdująca się tutaj stacja kolejki linowej na szczyt Monte Baldo. To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wjazd na szczyt Monte Baldo dzieli się na dwa etapy. Za pierwszym razem pokonujemy długość 1512 m i wznosimy się 463 m w stosunku do dolnej stacji kolejki. Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Długość drugiego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. To właśnie na drugim odcinku wagon powoli obraca się wokół własnej osi. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.

Limone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W przeciwnym kierunku koniecznie odwiedź Limone sul Garda. To tylko 11 km z Rivy. To jedno z moich trzech ulubionych miast nad jeziorem Garda.

W kierunku Limone sul Garda prowadzi trasa Ponale. Spektakularna Strada del Ponale łączy Riva del Garda i Valle di Ledro. Możesz tędy dotrzeć na pobliskie jezioro Lago di Ledro. Stara Strada del Ponale oferuje wspaniałe widoki, jest największą atrakcją północnej części jeziora Garda i jedną z najpiękniejszych pod względem panoramicznym tras w Europie.

Kolejna atrakcja okolicy o której musisz wiedzieć to Bastion z XV w. położony na zboczu góry Rocchetta na wysokości 200 m n.p.m. To świetny punkt widokowy na Riva del Garda. Na górze jest bar i restauracja. Możesz tam wyjść szlakiem Passegiata al Bastione z centrum Riva del Garda w około 20 minut. Alternatywą jest wyjazd windą (podróż trwa 3 minut) z ulicy Via Monte Oro (bilet na windę to koszt 3 euro w jedną stronę).

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Riva del Garda – położenie

Riva del Garda położona jest na północno-zachodnim krańcu jeziora Garda, na północy Włoch, w regionie Trydent (Trentino). Dzięki malowniczemu położeniu miasto zyskało międzynarodową popularność wśród turystów z Europy w połowie XIX w.

Z jednej strony miasto korzysta z dobrodziejstw najczystszego jeziora Włoch, a z drugiej jest świetną bazą wypadową do pieszych lub rowerowych wycieczek w otaczające Rivę góry. Riva del Garda liczy około 17 tys. mieszkańców i leży na wysokości zaledwie 65 m n.p.m. W miasteczku i jego okolicach rośnie tak wiele drzew oliwnych, cytrusowych i palm, że ma się wrażenie, że jest się nad morzem, ale otaczające góry przypominają o bliskim położeniu trydenckich Dolomitów.

Riva del Garda – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Kurort jest jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech. Turystów zachwyca położenie na brzegu jeziora i jednocześnie w górach, architektura historycznego centrum, zadbane place i ulice oraz przepiękne plaże.

Historyczne centrum Riva del Garda

Uwielbiam spacerować po tutejszym centro storico. Starówka jest niewielka, ale tętniąca życiem i bardzo zadbana. Składają się na nią nadmorskie bulwary, kilka eleganckich placów i wąskie uliczki pomiędzy pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Ważniejsze zabytki historycznego centrum to m.in. Rocca di Riva z 1124 r. (obecnie siedziba Muzeum dell’Alto Garda), 34-metrowa wieża Torre Apponale, na którą można wyjść po 165 schodach, kościół archidiecezjalny Santa Maria Assunta z 1742 r. przy Piazza Cavour. Cztery najważniejsze miejskie place znajdują się przy samym jeziorze: Piazza III Novembre, Piazza Catena, Piazza del Brolio i Piazza Giuseppe Garibaldi.

historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża Spiaggia Sabbioni

To największa i najpiękniejsza plaża w Riva del Garda, która znajduje się w sąsiedztwie historycznego centrum. Plaża jest częściowo żwirowa, a częściowo trawiasta i jest darmowa. Sporo tu zieleni – z tyłu plaży znajduje się park – i nawet w upalny, wakacyjny dzień można znaleźć zacienione miejsce. Przy plaży jest bar, wypożyczalnia rowerków wodnych i desek sup. Plaża strzeżona jest przez ratowników wodnych. To jedno z moich ulubionych miejsc do wypoczynku nad jeziorem Garda. Zobacz też artykuł najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda.

plaża Spiaggia Sabbioni, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Spiaggia Sabbioni, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża Pini Beach

Ta plaża znajduje się nieco dalej na wschód w kierunku miejscowości Torbole. Tutaj także można wypoczywać na żwirku przy samym jeziorze albo na równo przystrzyżonym trawniku. Plaża jest darmowa, a w wodzie znajdują się atrakcje dla dzieci.

plaża Pini Beach, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Pini Beach, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spiaggia degli Olivi

Plaża Oliwna to luksusowy kompleks plażowy znajdujący się w samym centrum Riva del Garda. Składa się on z eleganckiej restauracji, z której część stolików i kanap rozstawiona jest przy samej wodzie. Inne znajdują się we wnętrzu lokalu, bezpośrednio przy olbrzymich przeszklonych oknach, metr od jeziora. W ciągu dnia można tu zasmakować luksusowej kuchni regionalnej, a wieczorami na świeżym powietrzu, tuż przy wodzie, organizowane są dyskoteki. Szczegóły i zdjęcia znajdują się na stronie spiaggiaolivi.it

w oddali Spiaggia degli Olivi, Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w oddali Spiaggia degli Olivi, Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bastion

Zbudowany z szarego kamienia Bastion znajduje się u podnóża góry Rocchetta i jest jednym z symboli Riva del Garda. Doskonale widać go spacerując po bulwarach w historycznym centrum Rivy. Został zbudowany na początku XVI w., kiedy skończyła się dominacja Wenecji nad regionem. Bastion miał zapewnić większe bezpieczeństwo leżącemu poniżej miastu, ale w 1703 r. został zniszczony przez wojska francuskie pod dowództwem generała Vendôme. W ostatnich latach Bastion został starannie odrestaurowany.

Obecnie znajduje się tam bar i restauracja (Bastione Lounge & Restaurant) z tarasem widokowym na jezioro. Szczególnie urokliwie jest tu późnym wieczorem, gdy można podziwiać oświetloną żółtymi latarniami panoramę miasta.

Jak się tu dostać? Są dwie możliwości: szlak pieszy z Via Monte Oro oznaczony jako Passeggiata al Bastione. Droga prowadzi przez las sosnowy. Spacer trwa około 20 minut. Druga – nowa możliwość dotarcia na górę – to skorzystanie z panoramicznej windy, która także odjeżdża z Via Monte Oro. W ciągu 2 minut wyjedziesz na górę. Winda jest płatna 3 euro w jedną stronę – 5 euro w obie strony lub 2 euro w obie strony od godziny 19:00. Ściany windy są przeszklone i zapewniają fenomenalny widok.

Bastion, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bastion, Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rocca di Riva

Rocca di Riva znajduje się na jeziorze, w historycznym centrum miasta. We wnętrzach znajduje się Muzeum dell’Alto Garda, które mieści galerię obrazów. Sam budynek la Rocca pochodzi z 1124 r. i znajdują się w nim liczne eksponaty, od prehistorycznych, przez średniowieczne po pochodzące z czasów współczesnych. Zimą la Rocca zmienia się w dom Świętego Mikołaja, który jest prawdziwą atrakcją dla dzieci.

W okresie letnim muzeum jest czynne od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 euro. Na stronie internetowej museoaltogarda.it sprawdź aktualne godziny otwarcia i zniżki dla grup lub rodzin z dziećmi.

Strada del Ponale

To jedna z najpiękniejszych widokowo tras w Europie – zarówno dla rowerzystów jak i dla osób spacerujących z dziećmi. To stara droga łącząca Riva del Garda i Valle di Ledro. Jej budowa była niezwykle skomplikowana, szczególnie biorąc pod uwagę czasy, w których powstawała. Budowa Sentiero del Ponale rozpoczęła się w 1847 r. i trwała do 1891 r. Umożliwiła ona transport ludzi i towarów w północno-zachodniej części jeziora Garda i w stronę doliny Ledro. Z czasem na najbardziej niebezpiecznych fragmentach – tam gdzie osuwała się ziemia albo na drogę opadały skały – wybudowano tunele. Droga została ostatecznie zamknięta dla ruchu samochodowego w 1995 r. Po latach została na nowo zabezpieczona i dostosowana do ruchu pieszego oraz rowerowego i dziś jest jedną z największych atrakcji Trentino. To jedno z najwspanialszych miejsc do spacerów jakie można sobie wyobrazić, a przy tym nie jest zbyt wymagające. Można tu wyruszyć nawet z dziećmi.

Pierwsza część trasy kończy się przy restauracji Ponale Alto Belvedere. Można tu zawrócić i tą samą drogą wrócić do Rivy albo iść dalej w stronę jeziora Ledro (Lago di Ledro) do miejscowości Molina di Ledro (tutaj trasa także jest nieźle oznakowana). Z Molina di Ledro do Rivy możesz wrócić autobusem (połączenia obsługuje Trentino Transporti, od września do czerwca jest 7 połączeń dziennie, w wakacje nieco więcej).

Jak znaleźć wejście na trasę? Z Riva del Garda idź główną drogą SS45bis (to trasa łącząca miasta zachodniego brzegu jeziora Garda). Załóżmy, że idziesz z samego centrum Rivy z Piazza III Novembre. Po przejściu około 600 m główna droga będzie wpadać do tunelu. W tym miejscu przed tunelem należy skierować się wybrukowaną uliczką lekko w prawo, aby trafić na Sentiero del Ponale. Od tego miejsca są już tabliczki kierujące na Lago di Ledro.

Cascata del Varone

Cascata del Varone to ciąg wodospadów na potoku Magnone w gminie Tenno, zaledwie 3 km od centrum Riva del Garda. Potok następnie spływa doliną Ravizze i wpada do jeziora Garda. Całość znajduje się na terenie Parco Grotta Cascata del Varone. Wodospady są atrakcją turystyczną już od drugiej połowy XIX w., ale początkowo były trudno dostępne dla zwiedzających. Dopiero wybudowanie ciągu kładek biegnących po wąwozie umożliwiło masową turystykę. Od tego czasu jest to jedna z najważniejszych atrakcji w północnej części jeziora Garda.

Kładka, która wchodzi do wąwozu poniżej wodospadu, została otwarta 20 czerwca 1874 r. „Ojcami chrzestnymi” byli Jan Wettyn, król Saksonii i książę Czarnogóry Mikołaj I, którzy byli na wakacjach w pobliżu Riva del Garda, a sama uroczystość pozostała na długo w pamięci okolicznych mieszkańców. To nie jedyne sławy, które odwiedziły Cascata del Varone. Bywał tutaj także cesarz Franciszek Józef I, włoski pisarz i polityk Gabriele D’Annunzio, a także pisarze Franz Kafka i Thomas Mann.

Cascata del Varone w sezonie letnim otwarte są od 9:00 do 19:00. Zimą od 10:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 6 euro. Są też m.in. bilety rodzinne (2+2) w cenie 22 euro. Przed wizytą należy dobrze się ubrać. Szczególnie panie lubiące wysokie obcasy powinny wybrać płaskie obuwie, które nie będzie się ślizgać na mokrej powierzchni. Należy ubrać się cieplej (w wąwozie jest chłodno). Warto mieć też kurtkę przeciwdeszczową, aby uniknąć niechcianych pryszniców.

Lago di Tenno

10 km na północ od Rivy znajduje się małe górskie jezioro Lago di Tenno leżące na wysokości 570 m n.p.m., w otoczeniu alpejskiego krajobrazu, u podnóża Monte Misone. To charakterystyczne, turkusowe jezioro, otoczone jest łąkami i lasami. Na jeziorze znajduje się mała wysepka, będąca siedliskiem wyjątkowego biotopu a także, na krótko, gdy poziom wody spada, pojawia się jeszcze jedna wysepka, nazywana Wyspą 86, ponieważ właśnie w 1986 r. dostrzeżono ją po raz pierwszy. Można tu wypoczywać na plaży lub trawniku przy jeziorze albo przespacerować się wokół, co zajmuje około 1,5 godziny.

Canale di Tenno

Wycieczkę nad jezioro Lago di Tenno warto połączyć ze zwiedzaniem średniowiecznej wioski Canale di Tenno. Miasteczko z kamienia wygląda tak jakby czas się w nim zatrzymał. Miejscowość trafiła na listę I Borghi più Belli d’Italia skupiającą najpiękniejsze wioski we Włoszech.

Monte Baldo

Góra o wysokości 2218 m. n.p.m., na szczyt której można wyjechać z Malcesine kolejką linową. Ze szczytu rozpościera się widok na całe jezioro Garda. Kolejka pokonuje różnicę poziomów 1670 m. Po drodze konieczna jest przesiadka. Na szczyt najlepiej wybrać się przed południem, gdy widoczność jest dobra. Jeżeli szczyt górski jest zamglony albo nad jeziorem unosi się charakterystyczna mgiełka, lepiej wrócić tu kiedy indziej.

To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wjazd na szczyt Monte Baldo dzieli się na dwa etapy. Za pierwszym razem pokonujemy długość 1512 m i wznosimy się 463 m w stosunku do dolnej stacji kolejki. Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Długość drugiego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. To właśnie na drugim odcinku wagon powoli obraca się wokół własnej osi. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.

Bilet na całą trasę czyli Malcesine – San Michele – Monte Baldo w obie strony kosztuje 22 euro. Bilet w jedną stronę (tylko do góry) – 15 euro. Można kupić bilety tylko na część trasy (na przykład do stacji pośredniej), bilety rodzinne, bilety dla dzieci itp. Aktualne ceny, ceny parkingu oraz godziny kursowania kolejki sprawdź przed podróżą na stronie https://funiviedelbaldo.it/it/orari-e-tariffe/

Historia

Riva del Garda podobnie jak dziesiątki innych miast regionu ma bardzo burzliwą historię. Wielokrotnie miasteczko przechodziło z rąk do rąk. Najstarsze wykopaliska w tym rejonie pochodzą z czasów rzymskich. Wiadomo jednak, że Riva del Garda była we władaniu Gotów, Longobardów i Franków. W XV w. rządzili tutaj Wenecjanie, a później miasto było częścią Księstwa Trydentu.

Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W kolejnych latach na skutek podbicia przez Napoleona miasto było we władaniu Austrii. To właśnie Austriacy stworzyli tutaj kurort turystyczny, a także próbowali zbudować niewielką flotę wojskową, która miałaby funkcjonować na jeziorze.

Dopiero w 1918 r. na skutek osłabienia Austrii wojska włoskie odzyskały Trydent, a co za tym idzie Riva del Garda stała się częścią Włoch. Nieco ponad 100 lat po tym jak miasto należało do Austro-Węgier wciąż widoczne są tutaj wpływy kultury austriackiej.

Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, Trentino, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Riva del Garda?

W pobliżu Riva del Garda przebiega płatna autostrada A22. Zaledwie 180 km jest stąd do granicy włosko-austriackiej przy Przełęczy Brenner. Z Polski najlepiej jechać tutaj przez Czechy, Austrię i Niemcy, a następnie przez Przełęcz Brenner (przejazd mimo winiety austriackiej jest dodatkowo płatny 10 euro w jedną stronę). Alternatywny dojazd to trasa przez Niemcy i Austrię, a później także Przełęczą Brenner. Z autostrady A22 należy zjechać na węźle Rovereto Sud – Lago di Garda Nord.

Zobacz też do działów, w których opisuje ceny we Włoszech, ceny paliwa we Włoszech, a w dziale Włochy samochodem przekazuję mnóstwo praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdu na wakacje.

Parking w Riva del Garda

W centrum Riva del Garda stosunkowo łatwo znaleźć parking. Płatne miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż głównych miejskich ulic (wówczas uiszcza się opłatę w parkometrach, opłata wynosi ok. 1,5 euro za godzinę, w godzinach nocnych nie płaci się). Warte uwagi są płatne place parkingowe zlokalizowane w pobliżu nadmorskiej promenady. Ceny oscylują wokół 2 euro za godzinę, ale możliwe jest pozostawienie samochodu w cieniu i w bardzo bliskiej odległości od najważniejszych turystycznie miejsc. Zdarzają się też parkingi z ceną 5 euro za godzinę. Tych lepiej unikać.

Jeśli chcesz od razu w nawigacji wpisać konkretny parking to polecam Ci trzy miejsca:

  • Duży parking przy punkcie informacji turystycznej Garda Trentino przy Via Filzi – moje ulubione miejsce do pozostawienia samochodu – wszystko jest stąd bardzo blisko.
  • Parking przy Porto San Nicolo – duży, jeśli w centrum miasta nie znajdziesz miejsca postojowego to powinno udać się tutaj. Tanio: 1 euro/za godzinę, płatne od 8:00 do 20:00 w parkometrach. Parking znajduje się przy drodze SS240 łączącej Riva del Garda z Torbole. Parking oddalony jest o 1,4 km od ścisłego centrum – najlepiej iść spacerem wzdłuż plaży i jeziora.
  • Parcheggio Monte Oro przy Via Monteoro 16 – nowoczesny parking wielopoziomowy przy drodze SS45bis wygodny dla tych, którzy wjeżdżają do Rivy od strone Limone sul Garda. Otwarty przez całą dobę. 2 euro za godzinę, 15 euro za cały dzień, 0,40 euro za 30 minut nocą (po 22:00).

Sytuacja komplikuje się jeśli chcesz zaparkować samochód na cały tydzień. W zasadzie nie ma tutaj bezpłatnych miejsc parkingowych. Dlatego w pierwszej części mojego przewodnika polecam Ci obiekty noclegowe, które swoim gościom oferują także prywatny parking. Jedyny darmowy parking na który przypadkiem natrafiłem znajduje się daleko od centrum przy Via Ardaro – były tam miejsca dla kilkunastu samochodów.

Komunikacja autobusowa wokół jeziora

Miasteczka wzdłuż jeziora łączą ze sobą linie autobusowe. Autobusy w normalne dni tygodnia kursują średnio co 1,5 godziny. Są nawet specjalne kursy autobusowe jeżdżące regularnie wokół jeziora.

Przykładowo do Desenzano del Garda jeździ autobus linii LN027. Połączenia w zależności od dnia tygodnia co 1-2 godziny. Autobus zatrzymuje się w poszczególnych miasteczkach na zachodnim brzegu jeziora. To bardzo malownicza trasa, częściowo biegnąca w wąskich tunelach. To połączenie często wybierają osoby, które z Desenzano del Garda jadą pociągiem do Bergamo, a stamtąd samolotem do Polski.

Rejs statkiem po Jeziorze Garda

Jeśli masz nieco więcej czasu na zwiedzanie Riva del Garda niż tylko jeden dzień, to warto wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze do jednego z sąsiednich miast, na przykład pobliskiego Limone sul Garda, Malcesine lub do Sirmione położonego na drugim końcu jeziora.

Przystań statków znajduje się przy Piazza Catena. Jest tam też punkt sprzedaży biletów. Aktualne ceny biletów i godziny rejsów możesz sprawdzić na stronie https://www.navigazionelaghi.it/risultati?lake=Garda

Miasta partnerskie

  • Bensheim (Niemcy)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

7 komentarzy

Krzysztof 15 czerwca 2022 - 21:01

Witaj Panie Lukaszu,
Właśnie wróciliśmy z Riva del Garda, gdzie spędziliśmy niestety tylko 2 dni. Zdecydowanie za mało aby z tzw. buta zobaczyć wszystkie atrakcje, ale wystarczająco aby zakochać się w klimacie włosko-austriackiego miasteczka. Zdecydowaliśmy się na przejechać rowerem Strada del Ponale i był to dla nas ekstremalny wypad, biorąc pod uwagę że mieliśmy zwykłe rowery ( na trasie 90% to elektryki) i trochę „krzyżyków” na karku. Ale dla wspaniałych widoków było warto. Rejs do Limone i jego exspresowe zwiedzanie, w drodze z Wenecji do Rivy krótki pobyt w Sirmione i Malcezine z obowiązkowym wjazdem na Monte Baldo to pozostałe punkty naszego pobytu nad jeziorem Garda. Dzięki za wszystkie Pana informacje bo tylko na nich opierałem się planując wypad nad Gardę. Polecam Pana blog innym którzy zamierzają odwiedzić Italię.Naprawdę warto. Jedna tylko korekta do Pana rad dot. paliwa- aktualnie we Włoszech jest tańsze niż w Austrii, więc nie warto tam tankować . Serdecznie [pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 15:12

Dziękuję za bardzo miły i konkretny komentarz. Właśnie go przeczytałem po powrocie z kolejnej włoskiej podróży (tym razem miesiąc wokół Sardynii, a na koniec Dolomity). We Włoszech obowiązuje czasowa obniżka akcyzy na paliwo (już dwukrotnie przedłużana, ale nie będzie trwać wiecznie). Wkrótce pewnie znów w Austrii paliwo będzie tańsze.

Odpowiedz
Kondel 5 maja 2021 - 12:43

Cześć Łukasz. Byłem w Riva del Garda w styczniu i co mnie zaskoczyło to specyficzny mikroklimat. Gdy w Trento było dosłownie 5-7 stopni to w Rivie było prawie 14 stopni. Zwróciłem również uwagę na drzewka owocowe w środku miasta i przepiękny port na jeziorem. Mój spacer po mieście uwieczniłem na filmie 🙂

https://youtu.be/YUj_OMNfFc4

Pozdrawiam
Kamil Kondel

Odpowiedz
Monika 1 lutego 2018 - 14:15

hej, macie mały błąd: nie Julijska a Euganejska ta Wenecja nad Gardą 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 lutego 2018 - 10:09

Dziękujemy! Już poprawiamy! 🙂

Odpowiedz
Ania 9 czerwca 2023 - 23:25

Przesyłamy aktualizacje dotyczącą opłat za windę, która można wjechać do Bastionu w Rivie…8€ bilet w obie strony,5€ w jedną. Dzieci do 120cm gratis. Cena nie zmienia się po godz.19.
Pozdrawiamy i dziękujemy za wiele cennych informacji!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 czerwca 2023 - 21:50

Dziękuję za komentarz. Wkrótce zaktualizuję te informacje w artykule 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz