Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Peschiera del Garda i wakacje na kempingu Bella Italia – plaże, atrakcje oraz wycieczki w okolicy

Peschiera del Garda i wakacje na kempingu Bella Italia – plaże, atrakcje oraz wycieczki w okolicy

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 20 komentarzy 21,7 tysięcy wyświetleń
Peschiera del Garda i wakacje na kempingu Bella Italia - plaże i atrakcje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Peschiera del Garda leży na południowym brzegu jeziora Garda, czyli w tej części, w której woda w jeziorze jest najcieplejsza. Miasto zostało wzniesione na kilku małych wyspach, pomiędzy którymi przebiegają malownicze kanały – trochę jak w Wenecji. Nad wąskimi uliczkami historycznego centrum góruje wenecka forteca, a tutejsza promenada biegnąca wzdłuż jeziora i plaże są jednymi z najładniejszych w całej okolicy.

Nic dziwnego, że Peschiera del Garda często wybierana jest jako cel wakacyjnych wyjazdów. Tym bardziej, że tuż przy jeziorze znajduje się kilka kempingów. Na najpopularniejszym z nich spędziliśmy majówkę.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

W tym przewodniku w krótki i konkretny sposób opowiem Ci o tym, co robić w Peschiera del Garda, jak wyglądają tutejsze plaże, jakie atrakcje oferuje miasto i okolica oraz dlaczego to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi.

W drugiej części artykułu znajdziesz także relację z pobytu na kempingu Bella Italia. To jeden z największych i najpopularniejszych kempingów we Włoszech. Znajduje się przy samym jeziorze, niespełna 2 km od centrum Peschiera del Garda. Piszemy o tym, jakie ma plusy i minusy.

Peschiera del Garda idealna dla rodzin z dziećmi

kemping Bella Italia, w którym zatrzymaliśmy się podczas majówki w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kemping Bella Italia, w którym zatrzymaliśmy się podczas majówki w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzy najbardziej spektakularne miasta nad jeziorem leżą na północnym krańcu jeziora. To bogata i elegancka Riva del Garda, leżące po sąsiedzku niewielkie Torbole i pachnące cytrynami Limone sul Garda. Jezioro po północnej stronie jest węższe i otoczone dwutysięcznikami. Miasta są zadbane, zachwyca włosko-alpejska zabudowa, a na plażach rosną palmy.

Jednak odkąd nad jezioro Garda jeździmy z dziećmi, to zaczęliśmy odkrywać zalety południowego brzegu jeziora. Przy rodzinnych wyjazdach południowy brzeg oferuje więcej możliwości aktywnego wypoczynku, chociaż nie ma górskich krajobrazów wokół.

  • Na południowym brzegu najpopularniejszych jest pięć miejscowości: Manerba del Garda, Desenzano del Garda, Sirmione, Lazise i Peschiera del Garda.
  • Peschiera del Garda posiada zabytkowe historyczne centrum (to jedno z najstarszych miast nad jeziorem), dodatkowo poprzecinane kanałami. To wspaniałe miejsce do wieczornych spacerów, wyjścia na kolację czy na lody. Nasze dwie ulubione restauracje w Peschierze to Gistrò Cucina & Pizza oraz Osteria sugli Scavi – obydwie znajdują się przy Piazza Ferdinando di Savoia.
  • Na obrzeżach centrum znajduje się kilka dużych kempingów. My wybraliśmy 5-gwiazdkowy Bella Italia – jeden z najlepiej ocenianych kempingów we Włoszech – leżący przy samym jeziorze, z kilkoma basenami (w tym lagunowymi), zjeżdżalniami, placami zabaw i całodziennymi animacjami. Na kempingu jest kilka restauracji i pizzerii.
  • Pomiędzy kempingiem, a centrum miasta biegnie promenada – jedna z najładniejszych nad jeziorem.
  • Woda w jeziorze na południowym brzegu jest o kilka stopni cieplejsza niż na północnym krańcu, gdzie do jeziora wpadają zimne wody rzeki Sarca.
  • Wokół jeziora znajduje się wiele tras rowerowych. Drogi rowerowa są płaskie i na wielu odcinkach całkowicie odseparowane od ruchu samochodowego. Jednak nawet na ulicach miast rowerzyści czują się tutaj bezpiecznie.
  • W bliskim sąsiedztwie Peschiera del Garda znajdują się popularne parki rozrywki. Trzy najbardziej znane to park rozrywki Gardaland, Movieland The Hollywood Park oraz park wodny Caneva Aquapark. Atrakcją dla dzieci może być podziwianie egzotycznych zwierząt w pobliskim Parco Natura Viva.

Peschiera del Garda to dobre miejsce, żeby zostać tutaj na dłużej – tydzień lub nawet dwa tygodnie urlopu bez problemu można uatrakcyjnić codziennymi wycieczkami. W mieście znajduje się stacja kolejowa, z której w kwadrans można dojechać do pobliskiej Werony. Pociągiem można też pojechać do Desenzano del Garda lub do mało znanej, a skrywającej wiele zabytków – Brescii (to drugie największe miasto Lombardii). W półtorej godziny pociągiem Intercity można dojechać do Wenecji (lub pociągiem regionalnym w dwie godziny).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Samochodem warto odwiedzić inne miasteczka leżące w pobliżu. Zaledwie 5 km od Peschiery znajduje się Sirmione położone na wysuniętym w głąb jeziora cyplu. Na wschodnim brzegu jeziora poza wspomnianym wcześniej Lazise, można pojechać nieco wyżej, gdzie góry łączą się z jeziorem, czyli do Brenzone i Malcesine. W tym ostatnim warto wyjechać kolejką na szczyt góry Monte Baldo – to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych nad jeziorem.

Porada praktyczna: pomiędzy miastami Brescia, Desenzano del Garda, Sirmione, Peschiera del Garda i Werona, w ciągu dnia średnio co godzinę kursuje autobus linii LN026. Na stronie przewoźnika https://www.arriva.it możesz sprawdzić aktualny rozkład. To alternatywa dla połączeń kolejowych (przykładowo pociągiem nie da się dojechać do Sirmione). Arriva obsługuje też inne połączenia wokół jeziora Garda.

Plaże w Peschiera del Garda

plaża Lido Cappuccini w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Lido Cappuccini w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Największą atrakcją Peschiera del Garda i tym, co jest zazwyczaj najważniejsze przy wyborze kierunku na urlop są plaże. Tutejsze ciągną się przez ponad 3 km i należą do najdłuższych nad jeziorem Garda.

plaża w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najładniejsza jest plaża Cappuccini ciągnąca się na zachód od centrum miasta. To właśnie przy niej znajdował się nasz kemping. Plaża jest bezpłatna, rosną przy niej palmy, obok są bary i restauracje. Można także wypożyczyć rowerki wodne. Plaża ciągnie się przez kilometr i płynnie łączy się z plażą Bergamini. Plaże są żwirowe (mają drobne kamyczki). Idąc dalej na zachód dojdziesz do plaży Bracobaldo. Tutaj jest jedyny oficjalny odcinek plaży w Peschiera del Garda, gdzie mogą przebywać psy.

plaża w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z kolei po wschodniej stronie miasta znajduje się niewielka plaża ai Pioppi. Tutaj też wypożyczyć można rowerek wodny albo leżak z parasolem. Na odcinku biegnącym dalej na wschód ta plaża jest częściowo piaszczysta, ale zejście do jeziora jest mniej komfortowe.

Zobacz też do artykułu, w którym opisujemy najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda.

Co warto zobaczyć w Peschiera del Garda?

Zapraszam Cię na krótką wycieczkę po historycznym centrum Peschiera del Garda.

Historyczne centrum Peschiera del Garda

historyczne centrum Peschiera del Garda nad jeziorem Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Peschiera del Garda nad jeziorem Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Peschiera del Garda liczy nieco ponad 10 tys. mieszkańców, a jej historyczne centrum położone jest na wyspach, w miejscu, w którym z jeziora Garda wypływa rzeka Mincio, która następnie zasila Pad, który to z kolei wpada do Adriatyku. Poszczególne części miasta poprzedzielane są kanałami i połączone kamiennymi mostami. Położenie miasta na pograniczu Alp i nizinnej doliny Padu oraz nad ważnym szlakiem wodnym od wieków miało strategiczne znaczenie handlowe oraz obronne. Peschiera jest jednym z najstarszych miast nad jeziorem Garda, a do dziś zachowało się tu sporo zabytków z czasów Republiki Wenecji, w tym otoczona kanałami twierdza. Centrum miasta jest niewielkie i idealne do pieszych spacerów. Przy zamkniętych dla ruchu samochodowego ulicach stoją kolorowe i eleganckie kamienice. Na obrzeżach znajduje się kilka parkingów (ich adresy znajdziesz na końcu tego przewodnika).

Historyczne centrum pełne jest sklepów, butików, lodziarni, barów i restauracji ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Turyści najchętniej przesiadują w barach i restauracjach nad nastrojowym Canale di Mezzo. Zwróć jednak uwagę, że nawet w google część restauracji przy kanale Mezzo ma kiepskie opinie. Tutaj raczej płaci się za widok. Dobrą kuchnię odkryliśmy w dwóch restauracjach tuż obok, przy niedawno wyremontowanym Piazza Ferdinando di Savoia. Znajdują się tam dwie znakomite restauracje: Gistrò Cucina & Pizza oraz Osteria sugli Scavi.

Twierdza w Peschiera del Garda

Bastione Tognon, Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bastione Tognon, Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Twierdza jest najważniejszym miejskim zabytkiem, górującym nad historycznym centrum. To zespół fortyfikacji, który zwiedzać można bezpłatnie. To także dobry punkt widokowy na jezioro. W przeszłości obwarowania były w stanie wytrzymać ostrzał artyleryjski. Stąd ich charakterystyczne pochylenie, które miało na celu lepiej znosić potencjalne uderzenie. Rzeka Mincio otacza twierdzę wokół tworząc fosę. Na górze obecnie znajduje się bar i plac zabaw. W 2017 r. twierdza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zabytkowa brama Porta Brescia

most prowadzący do bramy Porta Brescia w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
most prowadzący do bramy Porta Brescia w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z dwóch zabytkowych bram prowadzących do miasta. Zbudowana w XVI w. Do bramy prowadzi kamienny most, który jest zamknięty dla ruchu samochodowego.

Il Ponte dei Voltoni i Canale di Mezzo

Canale di Mezzo, Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Canale di Mezzo, Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ponte dei Voltoni zbudowany został przez Wenecjan, aby połączyć dwie wyspy, na których znajduje się miasto. Pod mostem przepływa Canale di Mezzo – najszersze odgałęzienie rzeki Mincio. Wzdłuż kanału cumują łodzie, a na bulwarach rozstawione są restauracyjne stoliki. Przyjemne miejsce do spacerów.

Zabytkowy kościół San Martino

kościół San Martino w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół San Martino w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeden z najstarszych kościołów diecezji Werona. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1008 r. Jednak w 1812 r. na rozkaz Napoleona Bonaparte kościół przekształcono w szpital oraz magazyn wojskowy. Wkrótce potem budynek uległ zniszczeniu. Kościół odbudowano w obecnej formie w latach 1820 – 1822. Zwiedzanie bezpłatne.

Monumentalna brama Porta Verona

brama Porta Verona prowadząca do historycznego centrum Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
brama Porta Verona prowadząca do historycznego centrum Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dużą, monumentalną bramę prowadzącą do miasta od strony wschodniej w XVI-wieku zaprojektował Michele Sanmicheli, jeden z mistrzów architektury renesansu, który w okolicach Werony projektował też twierdze, mury obronne, wille i kościoły. Duży skrzydlaty lew rzucający się w oczy na środku bramy został tu umieszczony w 1866 r. po przyłączeniu Wenecji Euganejskiej do Włoch.

Promenada Lungolago Mazzini

Promenada Lungolago Mazzini w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Promenada Lungolago Mazzini w Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Być może to nawet najładniejsza promenada nad całym jeziorem. Biegnie przez 700 m od historycznego centrum miasta aż do niewielkiego portu i plaży Cappuccini. Przyjemnie spaceruje się tutaj o zachodzie słońca. Wzdłuż brzegu jeziora rosną dające dużo cienia sosny pinie.

Kemping Bella Italia w Peschiera del Garda

Na południowo-wschodnim brzegu jeziora Garda znajduje się kilka dużych i bardzo popularnych kempingów. Wakacje na kempingu to dobre rozwiązanie dla osób łączących zwiedzanie z wypoczynkiem oraz dla rodzin z dziećmi, które potrzebują dla dzieci placów zabaw, basenów i zjeżdżalni.

Nasz domek z Eurocamp na kempingu Bella Italia

nasz domek z Eurocamp na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz domek z Eurocamp na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bezpośrednio nad jeziorem Garda leżą duże i świetnie zorganizowane kempingi z domkami bungalow, basenami, zjeżdżalniami i placami zabaw. Na kempingach są restauracje, bary i sklepy – to w zasadzie samowystarczalne wioski, z których można nie wychodzić.

W trakcie majówki w Peschiera del Garda zdecydowaliśmy się na pobyt na 5-gwiazdkowym kempingu Bella Italia z Eurocamp. To jeden z najsłynniejszych kempingów we Włoszech. Bardzo duży, ze świetnym parkiem wodnym i leżący tuż przy pięknej plaży.

Zamieszkaliśmy w domku Eurocamp – Azure Plus, który ma trzy sypialnie, łazienkę i w pełni wyposażoną kuchnię. Tego typu domek przewidziany jest dla 6 osób dorosłych i opcjonalnie dwójki dzieci, które mogą spać na rozkładanej sofie w salonie.

Standard domku Azure Plus jest bardzo wysoki. W kuchni poza dużą lodówką jest też piekarnik, mikrofalówka i zmywarka. Domki są klimatyzowane i mają ogrzewanie. W naszym wypadku pogoda dopisała, więc większość czasu spędzaliśmy i tak na dużym, częściowo zadaszonym tarasie.

Po przyjeździe w domku czekał na nas zestaw powitalny z Eurocamp. Paczka zawierała m.in. dwie buteleczki wina, wodę, soki, przekąski, dżemy, przyprawy, akcesoria kuchenne (szmatkę i gąbkę do naczyń), kawę, herbatę i kilka innych, przydatnych drobnostek.

Porada praktyczna: wakacje na kempingu mogą być bardzo tanie, jeśli podróżujesz poza wysokim sezonem. Przykładowo nasz tygodniowy pobyt początkiem maja kosztował mniej niż 2000 zł. Składała się na to cena za wynajem domku (około 1400 zł), opłata rezerwacyjna (160 zł), wypożyczenie ręczników i pościeli dla naszej czwórki (335 zł) i zestaw powitalny (75 zł). Z tego ostatniego można zrezygnować, a ręczniki i pościel mieć własne. Najdroższy na włoskich kempingach jest sierpień. Wówczas cena za domek na najlepszych kempingach może wynosić nawet 9000 zł za tydzień, ale chętnych nie brakuje i sierpniowe pobyty trzeba rezerwować dużo wcześniej. Płaci się za cały domek – niezależnie od ilości osób. Niektóre domki są nawet 6 lub 8-osobowe.

zestaw powitalny z Eurocamp to m.in. dwie buteleczki wina, woda, przekąski, kawa, herbata i przyprawy, a także akcesoria kuchenne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zestaw powitalny z Eurocamp to m.in. dwie buteleczki wina, woda, przekąski, kawa, herbata i przyprawy, a także akcesoria kuchenne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Park wodny na kempingu Bella Italia

na kempingu Bella Italia jest pięć dużych basenów, z czego dwa to baseny lagunowe (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na kempingu Bella Italia jest pięć dużych basenów, z czego dwa to baseny lagunowe (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Największą zaletą kempingu Bella Italia jest park wodny, w którym są cztery duże baseny, z czego dwa to baseny lagunowe – idealne dla małych dzieci. Są też gejzery wodne, wodne place zabaw i dużo zjeżdżalni – od krótkich aż po dwie około 70 metrowe. W sezonie w basenach organizowane są animacje.

Przy basenach jest bar, leżaki i strefa z plażą piaszczystą.

baseny lagunowe są idealne dla małych dzieci, kemping Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
baseny lagunowe są idealne dla małych dzieci, kemping Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czy są jakieś minusy? Tak, ale dotyczą tylko pobytów w okresie wiosennym. Baseny na kempingu Bella Italia nie są podgrzewane, więc początkiem maja woda była w nich chłodna. Naszym dzieciom to nie przeszkadzało – i tak codziennie się w nich bawiły.

park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W maju kemping był aż tak zapełniony gośćmi, że przy basenach lagunowych czasem brakowało miejsc (niech Cię nie zmylą moje zdjęcia, które robiłem rano – zaraz po otwarciu basenów). Wolne leżaki były przy głębszych basenach. Na kąpiele w jeziorze było trochę za chłodno, więc wszyscy w jednym czasie byli na basenach. Latem pewnie jest tu luźniej, ponieważ część wybierze plażę nad jeziorem.

do basenu lagunowego wpadają tu dwie prawie 70-metrowe zjeżdżalnie, kemping Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
do basenu lagunowego wpadają tu dwie prawie 70-metrowe zjeżdżalnie, kemping Bella Italia w Peschiera del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
park wodny na kempingu Bella Italia w Peschiera del Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na terenie kempingu znajduje się też hotel, a przy nim piąty duży basen. Z tego basenu również mogą korzystać goście mieszkający w domkach.

basen przy hotelu Bella Italia, z którego także mogą korzystać goście kempingu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen przy hotelu Bella Italia, z którego także mogą korzystać goście kempingu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W oddzielnym artykule opisujemy inne noclegi nad jeziorem Garda, w których spaliśmy i które najbardziej nam się podobały.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje kemping Bella Italia?

Poza parkiem wodnym na kempingu są jeszcze place zabaw, dwie restauracje i pizzerie, kilka barów i lodziarni, supermarket, warzywniak oraz mniejsze sklepiki z akcesoriami plażowymi i wszystkim tym, co może być potrzebne na urlopie.

Nie mieliśmy okazji sprawdzić kempingowej restauracji (chodziliśmy na kolacje do centrum Peschiery), ale kilka razy braliśmy pizzę na wynos do naszego domku.

Plaża przy kempingu Bella Italia

Kemping leży przy samej plaży. Z bramy wychodzi się wprost na środek około kilometrowego odcinka bezpłatnej, żwirowej plaży ze stosunkowo łagodnym zejściem do jeziora.

Idąc w kierunku centrum miasta po kilku minutach można dojść do wypożyczalni rowerków wodnych.

Jak dojechać do Peschiera del Garda i jak się przemieszczać transportem publicznym?

Peschiera del Garda położona jest w Wenecji Euganejskiej (Veneto). Miasto liczy nieco ponad 10 tys. mieszkańców i jest najlepiej skomunikowaną miejscowością ze wszystkich nad jeziorem. Tuż obok krzyżują się ważne autostrady A22 i A4. W centrum znajduje się kilka dużych parkingów (w tym jeden bezpłatny od poniedziałku do piątku). W mieście jest stacja kolejowa z dużą liczbą połączeń, a tam gdzie pociągi nie docierają, można dojechać autobusem.

Parkingi w Peschiera del Garda

Kempingi i hotele w Peschiera del Garda zazwyczaj oferują miejsca parkingowe dla swoich gości. Jeśli jednak planujesz przyjechać tylko na jednodniową wycieczkę, to poniżej znajdziesz adresy trzech parkingów w samym centrum:

  • parking przy Piazza Ferdinando di Savoia – znajdujący się w ścisłym historycznym centrum. Nie da się już zaparkować bliżej 😉 Władze samorządowe planują przebudowę tego placu, likwidację parkingu i nowe nasadzenia zieleni, ale póki co wciąż można tu zaparkować w cenie 1,50 euro za godzinę.
  • tuż przed rondem przy Via Valeggio – ten parking jest bezpłatny od poniedziałku do piątku. Z kolei w sobotnie popołudnie i w niedzielę płaci się 1,50 euro za godzinę. Odrobinę dalej do centrum, ale w zasięgu krótkiego spaceru.
  • parking przy Piazza Maestro Giulio Battistoni – mały i ciasny parking w miejscu, z którego odpływają promy. Tuż obok jest centro storico. 50 m dalej po przejechaniu przez most po lewej stronie znajduje się jeszcze jeden duży parking (obydwa parkingi w tej samej cenie 1,50 euro).

Stacja kolejowa w Peschiera del Garda

Dzięki temu, że Peschiera del Garda leży przy linii kolejowej łączącej Mediolan z Wenecją, połączeń kolejowych jest tu mnóstwo. Zarówno regionalnych jak i ekspresowych. Pociągiem można stąd dojechać do Werony (19 minut pociągiem regionalnym), Padwy (czas podróż 1:22), czy Wenecji (pociągiem regionalnym w niespełna dwie godziny). W przeciwnym kierunku pociągi jeżdżą m.in. do Desenzano del Garda (8 minut), Brescii (30 minut) i dalej w stronę Mediolanu.

Ciekawostką jest fakt, że w Peschiera del Garda zatrzymują się koleje dużych prędkości. Do Wenecji lub Mediolanu możesz przejechać się pociągami Frecciargento i Frecciarossa. Podróż jest szybsza i bardziej komfortowa, ale ceny biletów są sporo wyższe niż w przypadku pociągów regionalnych.

Porada praktyczna: aktualne ceny biletów i rozkład jazdy pociągów znajdziesz na stronie https://www.trenitalia.com/

Jak do Peschiera del Garda dojechać z lotniska w Bergamo?

O dojazd nad jezioro Garda z lotnika w Bergamo często pytacie mnie w prywatnych wiadomościach.

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo można dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1. Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo. Bilet kosztuje 2,40 euro (strefa C). Następnie z Bergamo do Peschiery najłatwiej dojechać pociągiem. Połączenia kolejowe są średnio częściej niż co godzinę, ale w większości wymagają przesiadki na stacji w Brescii lub Treviglio. Rozkład jazdy znajdziesz na stronie https://www.trenitalia.com/

Statki i promy na jeziorze Garda

statki i promy na jeziorze Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
statki i promy na jeziorze Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenia promowe nad jeziorem Garda, tak samo jak nad jeziorem Como, obsługuje firma Navigazione Laghi. Promy i statki są ciekawą alternatywą dla samochodu, pozwalającą podziwiać linię brzegową z perspektywy jeziora. O ile nad jeziorem Como często z nich korzystamy (jezioro jest wąskie i promy w wielu sytuacjach są najszybsze), to nad Gardą przy rejsach wzdłuż jeziora odnosiliśmy wrażenie, że płyną niemiłosiernie wolno.

Porada praktyczna: połączenia promowe na jeziorze Garda, ceny biletów i czas poszczególnych rejsów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika https://www.navigazionelaghi.it/ – pamiętaj, że sprawdzając zimą lub wczesną wiosną, połączeń będzie zdecydowanie mniej niż latem.

Na koniec zapraszam Cię jeszcze do mojego przewodnika, w którym opisuję całe jezioro Garda – najpiękniejsze miasta, plaże i atrakcje wokół jeziora.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

20 komentarzy

Maria 20 lutego 2024 - 09:02

Hej
Czy wszystkie baseny i zjeżdżalnie były czynne w majówkę?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lutego 2024 - 10:29

Tak, były otwarte, ale na Bella Italii baseny nie są podgrzewane. Nasze dzieci się kąpały w majówkę, ale dla nas woda była za chłodna. Jeśli chciałbyś kemping z podgrzewaną wodą w trakcie majówki, to zobacz Marina di Venezia oraz Union Lido (obydwa koło Wenecji) z oferty Eurocamp.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 15 sierpnia 2023 - 18:14

hej!
czy bilety na pociągi trzeba we Włoszech rezerwować wcześniej? będę w Wenecji na kilka dni i chcę na jeden dzień przyjechać właśnie do tej miejscowości nad Gardą i zastanawiam się czy już powinnam kupić bilet czy mogę zrobić to gdy już będę we Włoszech?
dzięki i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2023 - 14:59

Hej,

Bilety na pociągi regionalne i regionalne przyspieszone (tzw. regionale veloce) zawsze kosztują tyle samo i najlepiej je kupić tuż przed podróżą. Możesz to najprościej zrobić w kasie lub w biletomacie na dworcu (pamiętaj o skasowaniu biletu).

Natomiast w przypadku ekspresów Frecciarossa i Intercity obowiązują miejscówki. Zazwyczaj nie ma problemów z dostępnością, ale bilet na ekspres kupiony w ostatniej chwili jest nawet dwukrotnie droższy niż kupowany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Więc jeśli chcesz jechać ekspresem, to bilet kup wcześniej, a jeśli pociągiem regionalnym, to kup tuż przed podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 6 kwietnia 2023 - 15:07

Witam,
wybieram się w maju do Włoch, nocujemy w Padwie i stamtąd pociągiem chcemy podjechać zwiedzić i zobaczyć Wenecję i Weronę. Też byśmy chcieli wyskoczyć na Jezioro Garda, stąd moje pytanie jak najlepiej się tam dostać komunikacją i które miejsce najlepiej jest zobaczyć, jest warte zobaczenia:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2023 - 13:01

Hej,

Linia kolejowa biegnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Garda. Połączeń na tej trasie jest dużo, ale są tylko dwie stacje kolejowe nad jeziorem: w Peschiera del Garda i w Desenzano del Garda. Obydwa miasteczka są dość podobne. Na południowym brzegu jeziora warto zobaczyć też Sirmione (można dojechać autobusem z obydwu tych miast).

Natomiast dwa najpiękniejsze miasta nad jeziorem Garda to Riva del Garda i Limone sul Garda, znajdujące się po północnej stronie jeziora. Można tam dojechać autobusem z przed dworca kolejowego w Desenzano del Garda. Na tej linii jeździ autobus LN027 Arriva. Wyjeżdża z Desenzano i zatrzymuje się m.in. w Salo, Gardone Riviera, Tignale, Tremosine, Limone sul Garda i Riva del Garda. Jest kilkanaście połączeń w ciągu dnia. Na oficjalnej stronie Arriva znajdziesz aktualny rozkład jazdy dla linii LN027.

Odpowiedz
Ewelina 8 kwietnia 2023 - 17:28

dziękuję ?

Odpowiedz
Jola 7 maja 2023 - 17:58

Dziękuję bardzo

Odpowiedz
Natalia 14 marca 2024 - 15:19

Hej, a czy da się z peschiera dopłynąć transportem wodnym do limone lub riva? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 marca 2024 - 18:14

W sezonie letnim da się, ale trwałoby to całą wieczność – 3-4 godziny w jedną stronę, zaliczając po drodze inne miejscowości 🙂 Nie polecam.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 17 marca 2023 - 11:12

Jakie mieliście temperatury na majówce? A chłodną wodę w basenie porównałbyś do naszego Bałtyku? ?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 marca 2023 - 20:03

Dobre pytanie 😉 Dawno nie byłem w sezonie nad Bałtykiem. Jak widać po zdjęciach, dzieci (nie tylko nasze) kąpały się w basenach, ale dla nas woda była za zimna. Za to do opalania się na leżaku pogoda idealna.

Na majówce rok temu, z Peschiera del Garda pojechaliśmy na kemping Marina di Venezia – też z Eurocamp. Tam mieliśmy akurat gorszą pogodę (chmury, deszcz), ale baseny były podgrzewane i z przyjemnością korzystaliśmy z nich wszyscy.

Odpowiedz
Angelika 11 maja 2024 - 18:07

Jak wygląda kwestia cen jedzenia w restauracjach i sklepach ? Zarówno w miejscu noclegu jak i ” na mieście”. Wybieramy się na ten sam camping w czerwcu stąd pytanie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2024 - 13:43

Hej Angelika,
Zajrzyj do naszego artykułu ceny we Włoszech gdzie znajdziesz odpowiedź i wiele praktycznych informacji 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Angelika 7 lipca 2022 - 20:09

witam,

pytanie dotyczace plazy Bracco Baldo dla pieskow, czy mozna jakos wczesniej zarezerwowc miejsce? czy warto zrobic rezerwacje? czytalam gdzies na forum ze plaza jest bardzo oblegana i nieraz podczas tygodniowego urlopu nie bylo mozliwosci wbic sie na plaze z czwooronogiem. czy na innych nieoficjalnych psich plazach mozna dostac jakis mandat za to ze bedziemy spedzac czas tam z pieskiem?

pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 11:30

Tak, możesz wcześniej zarezerwować tę plażę, ale pod warunkiem wykupienia leżaka (czyli jeszcze nawet przed wakacjami można zarezerwować na czas Twojego pobytu). Tutaj namiary: https://www.pentagonorent.com/spiagge/ – nie jest drogo. Łóżko z parasolem około 10-11 euro 😉 Obok jest odcinek plaży darmowej. W szczycie sezonu kto pierwszy ten lepszy. Na innych plażach zawsze trzeba zwracać uwagę na oznaczenia (są tablice, co jest dozwolone, a co nie). My jak mieliśmy psa to jeździliśmy albo na oficjalne psie plaże albo na dzikie plaże poza centrami miast gdzie były duże odstępy między ludźmi.

Odpowiedz
Sylwia 31 sierpnia 2022 - 16:45

Czy z parku wodnego na kempingu mogą korzystać osoby spoza kempingu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2022 - 18:16

Raczej nie. Na Bella Italia mieliśmy gościa spoza kempingu i sama procedura, żeby mógł nas legalnie odwiedzić w domku była dość długotrwała (pozostawienie dokumentów w recepcji, numeru telefonu, wyjście do godz. 20:00). Nie widziałem tam nigdy cennika wstępu na same baseny. Trzeba mieć kempingową opaskę.

Odpowiedz
Sylwester 5 czerwca 2022 - 21:43

czy mogę prosić o stronę do przewodnika o drogach rowerowych w tym miejscu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 czerwca 2022 - 10:10

Klasyczną mapkę z trasami rowerowymi możesz otrzymać w punkcie informacji turystycznej w Peschierze przy Piazzale Cesare Betteloni. Natomiast raczej nie ma jednej, sensownej strony internetowej z opisem tras, ponieważ jezioro Garda podzielone jest pomiędzy trzema włoskimi regionami. Każdy z tych regionów dba o promocję własnej części jeziora. Na przykład „Garda Trentino” ma w internecie świetnie opisane trasy rowerowe (z mapami i zdjęciami), ale ograniczają się one tylko do północnego brzegu jeziora (czyli do ich części).

Odpowiedz