Strona główna -> Apulia -> Bari i okolice – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, noclegi, wycieczki. Gotowy plan na 7 lub więcej dni w Apulii

Bari i okolice – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, noclegi, wycieczki. Gotowy plan na 7 lub więcej dni w Apulii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 234 komentarze 761,8 tysięcy wyświetleń
Bari i okolice – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, noclegi, wycieczki. Gotowy plan na 7 lub więcej dni w Apulii. Na zdjęciu katedra San Sabino w Bari (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Południe Włoch różni się od reszty kraju. Jest biedniejsze, żyje się tu wolniej, ale jednocześnie ludzie są bardziej życzliwi, rodzinni i pomocni. Gdy na północy kraju jest już chłodna jesień, w Apulii wciąż jest słonecznie. Kobiety w odważnych strojach, pranie wiszące pomiędzy balkonami, ludzie rozmawiający przed domami, spóźnione pociągi i ruch uliczny, w którym przechodząc nawet na zielonym świetle odnosiliśmy wrażenie, że wszyscy chcą nas rozjechać… To były pierwsze wrażenia po przyjeździe do Bari. Potem było już tylko lepiej. Być może to właśnie w Apulii są te „prawdziwe Włochy” o których marzy wielu turystów. Dlatego Polacy tak bardzo pokochali podróże do Bari.

Dzięki dużej ilości tanich połączeń lotniczych z Polski, stolica Apulii jest niezwykle popularna wśród turystów, a jednocześnie Bari to świetna baza wypadowa do zwiedzania cudownych, apulijskich miasteczek.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Zapraszam Cię do totalnie praktycznego przewodnika po Bari i okolicznych miastach, do których z łatwością dojedziesz transportem publicznym. W naszym przewodniku:

  • co warto zobaczyć w Bari? Zabytki i atrakcje;
  • jak szybko i tanio dojechać z lotniska w Bari do centrum miasta (4 sposoby);
  • polecane noclegi w bezpiecznej lokalizacji, w historycznym centrum;
  • jak odnaleźć się na dworcu kolejowym Bari Centrale (który ma 4 różnych przewoźników i oddzielne kasy);
  • przysmaki, których koniecznie musisz spróbować w Apulii oraz adresy najlepszych restauracji, barów i pizzerii;
  • 7 propozycji całodniowych wycieczek z Bari + wskazówki jak tam dojechać bez wynajmowania samochodu. W żółtych ramkach są informacje o tym, gdzie kupić bilet, gdzie sprawdzić rozkład i z którego dworca/przystanku odjechać
  • jak w Discover Cars wynająć samochód bez karty kredytowej na lotnisku w Bari;
  • ponadto w żółtych ramkach zamieściliśmy mnóstwo porad praktycznych.

W jednym miejscu opisaliśmy wszystko co trzeba wiedzieć przed podróżą do Bari!

Noclegi w Bari – gdzie spać, a gdzie absolutnie nie?

Okolice dworca – idealne do codziennych wycieczek po Apulii

Jeśli planujesz codzienne wycieczki po Apulii, warto rozważyć nocleg blisko dworca kolejowego, ale jednocześnie nie bezpośrednio przy nieprzyjemnym nocą Piazza Moro.

  • Hotel Excelsior Bari**** – ten hotel znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego i blisko przystanku, z którego odjeżdżają autobusy do Alberobello. Dojazd z lotniska jest tu banalnie prosty. Naprzeciwko hotelu jest jedna z naszych ulubionych restauracji w Bari (Mavì Bistrot, o czym w dalszej części). Bardzo ładne pokoje, całodobowa recepcja (możliwe jest więc późne zameldowanie), szybkie, bezpłatne wifi i pyszne śniadania.
  • Mercure Villa Romanazzi Carducci Bari**** – ten hotel także jest blisko dworca kolejowego i przystanków autobusowych. Bardzo ładne pokoje, ogród z dużym, odkrytym basenem oraz jacuzzi i sauna. Po drugiej stronie ulicy znajduje się supermarket Eurospin. Całodobowa recepcja i łatwy dojazd z lotniska.

Bari Vecchia i dzielnica Murat

Natomiast najbardziej klimatyczny jest nocleg na starym mieście, czyli w Bari Vecchia. Tutaj czuć klimat apulijskiego miasta, wieczorami przyjemnie się spaceruje, a wokół pełno jest popularnych barów, restauracji i słynnego południowego street foodu. Dobrym wyborem jest też nocleg w nowym centrum – czyli dzielnicy Murat, pomiędzy linią kolejową, a starym miastem i morzem. Jest tam nieco taniej, wybór noclegów jest większy i jest bliżej do dworca kolejowego Bari Centrale.

  • Palazzo Calòpropozycja luksusowa. Wyjątkowy i niezapomniany nocleg w XVI-wiecznej rezydencji w samym historycznym centrum Bari. Na dachu jest taras, z którego roztacza się widok na średniowieczną zabudowę. Piękne apartamenty z drewnianymi belkami i ścianami z kamienia. Śniadania, wifi, klimatyzacja.
  • Zodiacus Residence***niedrogi hotel w znakomitej lokalizacji. W samym centrum Bari, 10 minut spacerem od dworca kolejowego i tyle samo od starego miasta. Pokoje klimatyzowane z bezpłatnym wifi.

Których miejsc w Bari unikać?

  • Unikaj noclegów dalej niż 500 m na południe od linii kolejowej i dworca Bari Centrale. Te noclegi na portalach rezerwacyjnych wyświetlą Ci się jako pierwsze, ponieważ są najtańsze. Im dalej na południe od dworca, tym taniej, ale też daleko na piechotę do Bari Vecchia.
  • Nie wybieraj też noclegów w odległości większej niż 1,5 km od dworca kolejowego. Będzie za daleko na codzienne wycieczki po Apulii.
  • Piazza Moro to wieczorami nieciekawa okolica. Przy samym placu jest kilka tanich hoteli i apartamentów. Nie warto, ponieważ wieczorem jest tam nieprzyjemnie.

Co warto zobaczyć w Bari?

Mimo, że Bari jest stolicą Apulii i liczy ponad 320 000 mieszkańców, to jednocześnie jest bardzo przyjazne dla turystów. Wszystkie zabytki, atrakcje i miejsca godne polecenia znajdują się stosunkowo blisko siebie. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo.

Labirynt wąskich uliczek historycznego centrum Bari Vecchia

Turyści przyjeżdżający do Bari zazwyczaj kierują się najpierw do historycznego centrum, czyli dzielnicy Bari Vecchia. Najstarsza część miasta powstała na wapiennej skale tuż przy morzu. Bez żadnego planu czy mapy, zanurz się po prostu w labirynt wąskich, wybrukowanych alejek. To kwintesencja włoskiego południa. Są tu odrapane, jasne kamienice, wąskie zaułki, suszące się pranie nad uliczkami, donice z kwiatami i głośne skutery, które od czasu do czasu przejeżdżają tam, gdzie nie mieszczą się samochody.

W kilku miejscach panie na ulicach wyrabiają lokalny makaron orecchiette (który można od razu kupić), a z łatwością natrafisz także na uliczne panzerotto i sgagliozze. W uliczkach unosi się zapach apulijskiej kuchni, będziesz mijać tu dziesiątki restauracji, barów i street food, ale o tym za moment.

Bari Vecchia to w zasadzie miasto w mieście. Jest tu monumentalny zamek i około 30 kościołów z czego najsłynniejsze to Bazylika św. Mikołaja, znajdujący się tuż obok kościół San Gregorio z X w., czy katedra San Sabino.

Dwa główne place – Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese

Sercem città vecchia jest główny miejski plac – Piazza Mercantile, który łączy się ze znajdującym się tuż obok Piazza del Ferrarese. Wokół – przy obydwu placach – jest około 20 restauracji, barów i cukierni. Na kolację przychodziliśmy najchętniej do L’Osteria Del Borgo Antico – to restauracja i pizzeria z tradycyjną kuchnią Apulii, gdzie wieczorami wszystkie stoliki są zajęte. Na deser wybierz się koniecznie do znajdującego się przy placu Martinucci Laboratorio Bari. W zgodnej opinii mieszkańców i turystów to najlepsza cukiernia i lodziarnia w mieście. Natan codziennie wracał na tutejsze lody. Nigdzie indziej nie mieli tak dobrych.

Piazza Mercantile powstał w połowie XIV w. Od samego początku był centrum działalności handlowej i administracyjnej, także dzięki znajdującemu się przy placu Palazzo del Sedile. Gmach został wzniesiony w 1543 r. i był siedzibą Rady Miasta. W 1601 r. w Palazzo del Sedile wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się na pomieszczenia, w których przechowywano broń i proch. Wybuch zniszczył budynek, zginęło wówczas 60 osób. Po tych wydarzeniach pałac odbudowano, dodając – widoczną do dziś – wieżę z zegarem. W późniejszych latach był tu pierwszy teatr w Bari.

Obecnie Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese są miejscem spacerów i spotkań. W ciepłe dni można tu podziwiać istną rewię mody lub przysiąść na murku z kieliszkiem zimnego piwa i nasączoną rumem babą, jeśli akurat w Martinucci Laboratorio brakuje wolnych stolików 😉

Bazylika św. Mikołaja w Bari, krypta i grobowiec królowej Bony

Budowa Bazyliki św. Mikołaja rozpoczęła się w 1087 r. i trwała aż do 1197 r., kiedy to świątynia została konsekrowana. Powstanie okazałej bazyliki wiąże się z odzyskaniem relikwii św. Mikołaja z pierwotnego sanktuarium świętego w Myrze, na terenie dzisiejszej Turcji. Relikwie zostały przewiezione do Bari 9 maja 1087 r. i wówczas właśnie zapadła decyzja o budowie świątyni. O wywiezione z tureckiego wybrzeża relikwie rywalizowała także Wenecja, ale ostatecznie trafiły one do Bari, ponieważ według tradycji Św. Mikołaj wybrał Bari na miejsce swojego spoczynku.

Bazylika jest przykładem apulijskiego stylu romańskiego. Z zewnątrz jest dość surowa i bardziej przypomina zamek niż kościół. Prawdziwe piękno kryje się w środku. Uwagę zwraca złocony, drewniany strop i znajdujące się na nim XVII-wieczne malowidła Bitonto Carlo Rosy. Schody prowadzą do krypty, w której znajduje się grób św. Mikołaja i rosyjska kaplica prawosławna. Bazylika jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.

Z kolei za głównym ołtarzem znajduje się pomnik z białego i czarnego marmuru. Jest on zwieńczony postacią klęczącej kobiety. To grobowiec królowej Bony – żony króla Zygmunta I Starego. Po bokach – pomiędzy kolumnami – znajdują się jeszcze postacie św. Mikołaja (patrona Bari) i św. Stanisława (patrona Polski).

Bona Sforza urodziła się w Lombardii w 1494 r. W wieku 26 lat zdecydowano, że poślubi Zygmunta I Starego. Jedną z jej zasług było krzewienie w Rzeczypospolitej kultury humanistycznej i sztuki włoskiej. Po ośmiu latach zamieszkiwania w Warszawie, w 1556 r. postanowiła wyjechać do księstwa Bari. Rok po powrocie została otruta przez swego zaufanego dworzanina, który działał na zlecenie Habsburgów. Mieli oni zaciągnięty dług u Bony, którego nie chcieli spłacić.

Katedra w Bari / Cattedrale di San Sabino

Kolejnym przykładem apulijskiej architektury romańskiej jest znajdująca się nieopodal katedra San Sabino. Zbudowana została pomiędzy XII, a XIII w., w miejscu, w którym znajdowały się ruiny bizantyjskiej katedry. Katedra została poświęcona św. Sabinowi, który był pierwszym patronem miasta. Jego relikwie znajdują się w ołtarzu głównym.

Z zewnątrz katedra ma jasną fasadę z kamienia ozdobioną łukami i rozetą. Wewnątrz znajduje się między innymi obraz Madonna Odegitria przywieziony z Konstantynopola w VIII w. Legenda głosi, że został namalowany przez samego św. Łukasza i wiernie przedstawia wizerunek Madonny.

Warto tu przyjść 21 czerwca, w dniu przesilenia letniego. Wówczas słońce, które wpada do środka przez 18 otworów w rozecie na fasadzie, idealnie komponuje się z dekoracją na posadzce kościoła.

Potężny zamek Castello Normanno-Svevo

Ogromny zamek jest jedną z największych atrakcji historycznego centrum Bari. Został zbudowany około 1132 r., a wkrótce potem w 1156 r. został zniszczony przez króla Wilhelma I z Sycylii. Cesarz rzymski Fryderyk II podjął się odbudowy zamku, jego konstrukcja została wzmocniona, a odbudowę zakończono w 1233 r. Na przestrzeni lat zamek był jeszcze przebudowywany. Z polskiego punktu widzenia interesujący jest fakt, że po przejęciu zamku przez księcia Ferdynanda Aragońskiego twierdza została podarowana rodzinie Sforzów i przekazana królowej Polski Bonie Sforza. Po śmierci Bony został zwrócony królowi Neapolu i przekształcony w więzienie i koszary.

Według tradycji w 1221 r. cesarz Fryderyk II spotkał na zamku św. Franciszka z Asyżu. Cesarz podobno wysłał kurtyzanę do pokoju Franciszka i obserwował przez judasza, co się stanie. Kiedy Franciszek odesłał kobietę, Fryderyk był pod wrażeniem jego zasad. Resztę nocy spędzili na rozmowie.

Zamek z trzech stron otoczony jest fosą za wyjątkiem części północnej, która w przeszłości graniczyła z morzem. Obecnie w zamku mieści się muzeum.

Castello Normanno-Svevo w Bari – ceny biletów: 10 euro bilet normalny, ulgowy 2 euro. Osoby poniżej 18 roku życia – wstęp wolny. Zamknięte we wtorki. W pozostałe dni od 9:00 do 19:00 (kasa zamykana jest pół godziny wcześniej).

Strada delle Orecchiette, czyli makaron produkowany na ulicy

Tuż obok zamku, w sercu starego miasta Bari znajduje się ulica przemianowana na Strada delle Orecchiette chociaż jej oficjalna nazwa to Strada Arco Basso. Przechodząc przez niewielki tunel odkryjesz show jakim jest produkowanie na ulicy makaronu orecchiette przez mieszkanki miasta. Świeży makaron pozostawiany jest do wyschnięcia na drewnianych ladach, a następnie trafia do woreczków.

Turyści przychodzą tutaj, aby sprawdzić, czy te kobiety naprawdę wciąż tu są, czy może to tylko wymysł blogerów. Są, a za woreczek makaronu zapłaciliśmy 3,50 euro. Warto wrócić do domu z taką apulijską pamiątką. Pamiętaj, że panie są na ulicy do godzin popołudniowych i wtedy gdy pozwala na to pogoda.

Tętniący nocą Largo Albicocca ze świetną pizzą

Wieczorna wizyta na Largo Albicocca to moje największe zaskoczenie w trakcie zwiedzania Bari. Czytałem o tym miejscu, widziałem mnóstwo relacji, ale w październikowy wieczór były tam tłumy. Plac ma fenomenalną atmosferę. Przy placu znajduje się Pizzeria Di Cosimo Mauro – prawdopodobnie najlepsza pizzeria w mieście. Póki co sprzedają tylko na wynos, a przed lokalem jest kilka stolików. Jednak wkrótce lokal ma zyskać także salę restauracyjną w środku i wówczas tę wyśmienitą pizzę będzie można zjeść także w chłodniejsze dni. Ceny są niskie. Pizza od około 5 do 6-8 euro. Piwo Peroni lub woda za 1 euro.

Przy tym samym placu znajduje się jeszcze Le Sgagliozze di Donna Carmela. To restauracja, street food albo raczej dom, w którym gospodyni gotuje dla ludzi na placu. Nie wiem jak określić to miejsce, ale wieczorami tłumy czekają tutaj na orecchiette z pomidorami, riso, patate e cozze lub inne przysmaki, które akurat oferuje Donna Carmela. A to wszystko powstaje na niewielkiej kuchni rozstawionej przed wejściem do domu. Opinie co do tego miejsca są jednak podzielone dlatego wspominam tylko o tym, jako o ciekawostce. Nie traktuj tego akapitu jako rekomendację kulinarną.

Dzielnica Murat – nowe centrum Bari

Pomiędzy starym miastem, czyli Bari Vecchia, a linią kolejową, rozciąga się nowe centrum miasta czyli dzielnica Murat (Borgo Murattiano). Dzielnica została zaprojektowana w pierwszych dwóch dekadach XIX w. i ma siatkę ulic jak na szachownicy, typową dla miast amerykańskich. W momencie gdy rozpoczynano budowę nowego centrum miasto liczyło zaledwie 18 000 mieszkańców. Po rozbudowie, na początku XX w. liczba mieszkańców wzrosła do 94 000.

Nazwa dzielnicy wywodzi się od Gioacchino Murata, który za swoich rządów na czele Królestwa Neapolu (które przydzielił mu jego szwagier – Napoleon Bonaparte) rozpoczął budowę nowego Bari. W 1820 r. rozebrano mury obronne oddzielające historyczne Bari Vecchia od nowo budowanej dzielnicy. W Borgo Murattiamo znajdują się gmachy publiczne, teatr, uniwersytet, urzędy, markowe butiki oraz dworzec kolejowy Bari Centrale. Tu jest także najwięcej hoteli i wakacyjnych apartamentów.

Główna ulica handlowa Via Sparano da Bari

Via Sparano da Bari to główny miejski deptak, prowadzący od Piazza Moro (zaraz przy dworcu kolejowym Bari Centrale) aż do historycznego centrum Bari Vecchia. Ulica ma 750 m długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Znajdują się przy niej bary (stoliki są gęsto rozstawione na całej ulicy), restauracje, sklepy i markowe butiki. Jeśli ktoś z Was myśli, że wszyscy na południu Włoch żyją skromnie, to z błędu wyprowadzą Was mijane wzdłuż ulicy szyldy – jest tu m.in. Gucci, Louis Vuitton, Prada, czy Polo Ralph Lauren.

Mniej więcej w połowie ulicy uwagę zwraca zabytkowy Palazzo Mincuzzi. Ten okazały budynek to pierwszy dom handlowy w Bari wybudowany w latach 1926 – 1928. Palazzo Mincuzzi robi wrażenie – na fasadzie pełno kolumn, zdobień, a całość wieńczy kopuła. Nocą gmach jest efektownie oświetlony.

Corso Vittorio Emanuele II i słynny streef food

Duży bulwar w samym centrum, który dzieli miasto na część starą i nową. Wzdłuż ulicy rosną okazałe palmy, znajduje się tu sporo restauracyjnych ogródków. Popularne miejsce spacerów i spotkań mieszkańców. W trakcie zwiedzania miasta z pewnością nie raz tu trafisz. Uwaga! Nie nabierz się na lokalizację i ładnie wyglądając restauracyjne ogródki – duża część lokali jest po prostu przeciętna i nastawiona na turystów.

W tej części Bari króluje znajdujący się na początku bulwaru Mastro Ciccio. Obok Mastro Ciccio nie da się przejść obojętnie. Kolejka na zewnątrz i zajęte stoliki to oczywisty znak, że tutaj znają się na kuchni. Ale nawet bez tego byśmy tu trafili, ponieważ Mastro Ciccio jest już miejscem kultowym i mówią o nim wszyscy, którzy przyjeżdżają do Bari. Tutejsze burgery wyglądają jak dzieła sztuki – z ośmiornicami, krewetkami, burrattiną lub lokalnym mięsem.

Stojący na wodzie Teatro Margherita

Teatr zbudowany został na palach zanurzonych w morzu. Wcześniej – od 1919 r. – istniał tu drewniany budynek teatru o nazwie Varietà Margherita. W latach 1912-1914 nowy teatr został wzniesiony przez architekta Francesco De Giglio. Został otwarty w 1914 roku i był pierwszym budynkiem w Bari zbudowanym ze zbrojonego betonu.

Teatr nie pełni już swojej dawnej funkcji. Przedstawienia teatralne odbywają się w pobliskim Teatro Petruzzelli. Natomiast Teatro Margherita jest miejscem międzynarodowych wystaw i konferencji.

Nadmorska promenada w Bari

Nadmorska promenada w Bari dzieli się na dwie części. Pierwsza o długości 1,2 km to Lungomare Imperatore Augusto, który ciągnie się od portu w Bari aż do Teatro Margherita. O świcie to właśnie z tego fragmentu promenady można podziwiać najpiękniejsze wschody słońca.

Druga część nadmorskiej promenady biegnie od Teatro Margherita w kierunku południowym – ta część to Lungomare Araldo di Crollalanza. Tutaj spotkasz więcej spacerujących osób. Promenadą dojdziesz aż do miejskiej plaży Pane e Pomodoro, po drodze mijając dostojne gmachy urzędów (Città Metropolitana di Bari i Presidenza Regione Puglia) oraz 5-gwiazdkowy iH Grande Albergo Delle Nazioni. Ten hotel ma znakomitą lokalizację – jest tuż przy promenadzie, 10 minut spacerem od historycznego centrum i 5 minut spacerem (w przeciwnym kierunku) od piaszczystej plaży.

Miejska plaża Pane e Pomodoro

Pane e Pomodoro to miejska plaża w Bari, która znajduje się niespełna 3 km od historycznego centrum. Plaża jest szeroka i darmowa – w północnej części jest piaszczysta, a od południowej żwirowa. Odkąd Bari upodobały sobie tanie linie lotnicze, na Pane e Pomodoro spotykać można turystów z całego Świata. Przy plaży są bary, restauracje, plac zabaw i toalety. Latem na plaży dyżurują ratownicy.

Co zjeść w Bari? Kuchnia Apulii

U dołu po lewej orecchiette baresi z pomidorami, bazylią i burratą w Mavì bistrot. Natomiast na zdjęciu po prawej orecchiette con cime di rapa w Bollicine Bistrot w Materze.

Czego koniecznie spróbować w Bari?

  • Fociaccia barese – najsłynniejszy przysmak Apulii. Rodzaj włoskiego pieczywa zazwyczaj z pomidorkami lub z oliwkami. Są też z szynką crudo, ricottą i wiele innych.
  • Orecchiette con cime di rapa – orecchiette to apulijski makaron, który tutejsze gospodynie robią ręcznie za pomocą specjalnego noża i kciuka. Najpopularniejszy jest z cime di rapa, czyli z rosnącą w Apulii rzepą brokułową.
  • Orecchiette baresi z pomidorami, bazylią – klasyk z apulijskimi pomidorami. Mi bardzo smakowała zmodyfikowana wersja, którą serwują w Mavì bistrot – czyli dodatkowo z burratą i pesto z pietruszki.
  • Riso, patate e cozze (tiedda barese) – ryż z ziemniakami i małżami pozornie nie może smakować dobrze, a jednak, to danie jest niemal w każdej restauracji z lokalną kuchnią;
  • Puccia salentina – rodzaj niewielkiego chleba typowego dla Apulii z oliwkami lub kaparami. W barach street food puccia sprzedawana jest jako kanapka z wędliną, z serem owczym pecorino lub z ośmiornicą.
  • Ryby i owoce morza w każdej postaci – świeże owoce morza i ryby spotkasz na każdym kroku i w niemal każdej restauracji. Nigdzie indziej we Włoszech nie widziałem tak tanich krewetek jak przy portach apulijskich miast. Ponadto spróbuj też jeżowców (ricci). W Bari – podobnie jak w Palermo czy w Trapani – bardzo popularne są owoce morza jedzone na surowo!
  • Bombette pugliesi – małe roladki z mięsa wieprzowego. Czasem owinięte boczkiem lub nadziewane warzywami.
  • Panzarotti – nieprawdopodobnie pyszne smażone pierogi. Zazwyczaj nadziewane mozzarellą i pomidorami, ale ich odmian jest mnóstwo. Jeden kosztuje od 1,50 euro w górę. Tłuste i uzależniają!
  • Pasticciotto – ciasto nadziewane kremem lub czekoladą. Najlepsze są te podawane na ciepło.

Zobacz więcej:

Gdzie dobrze zjeść w Bari? Sprawdzone restauracje, pizzerie, bary i street food

Restauracje w Bari

  • La Uascezze przy Corte S. Agostino 2/3/4 – jedna z najlepszych restauracji w Bari, zaledwie 100 m od Piazza Mercantile. La Uascezze znajduje się w romantycznej uliczce, a wieczorami ciężko tu o wolny stolik. Ceny są rozsądne, a tutejsze menu to przede wszystkim klasyczne dania apulijskiej kuchni.
  • L’Osteria Del Borgo Antico przy Piazza Mercantile – zjesz tu klasyczne dania apulijskiej kuchni, a także świetną pizzę. Polecam Ci tutaj tagliatę (wołowinę) z pieczonymi ziemniakami i rukolą, chociaż to akurat nie jest typowo apulijski przysmak 😉
  • Mavì bistrot przy Via Giulio Petroni 7/A – moje ulubione miejsce na spokojny obiad w Bari. Restaurację odkryłem dzięki opiniom na Tripadvisor i Google. Lokal znajduje się za dworcem kolejowym Bari Centrale. Trzeba przejść tunelem pod peronami na drugą stronę miasta i tam w jednej z bocznych uliczek jest Mavì bistrot. Tradycyjna kuchnia włoska jest tu podawana w nowoczesny sposób. Spróbuj tutaj orecchiette baresi z pomidorami, bazylią, burratą i pesto z pietruszki. Z kolei klasyczne, włoskie linguine aglio, olio i peperoncino podawane jest z tatarem z łososia lub tuńczyka (do wyboru).

Pizzerie w Bari

  • Pizzeria di Cosimo przy Largo Albicocca – prawdopodobnie najlepsza pizzeria w Bari. Pamiętaj, że są dwie pizzerie o podobnej nazwie. Ta, którą Ci polecam znajduje się w sercu starego miasta przy Largo Albicocca. Lokal jest niewielki, ale ustawiają się do niego spore kolejki. Są numerki – przyjemnie czeka się na placu. Świetna atmosfera, bardzo niskie ceny. Wieczorami plac tętni życiem, niemal wszyscy czekają na pizzę – to jedno z moich ulubionych miejsc w Bari.

Streed food w Bari

  • Mastro Ciccio przy Corso Vittorio Emanuele 15 – kultowe miejsce, które zajmuje czołowe miejsca we wszystkich internetowych rankingach lokali w Bari. Kolejka na zewnątrz i zajęte stoliki to oczywisty znak, że tutaj znają się na kuchni. Tutejsze burgery wyglądają jak dzieła sztuki – z ośmiornicami, krewetkami, burrattiną lub lokalnym mięsem.

Moje ulubione bary i cukiernie w Bari

  • Martinucci Laboratorio Bari przy Piazza Mercantile – najlepsza lodziarnia i cukiernia w Bari, istniejąca od 1950 r. Spróbuj nie tylko wyśmienitych lodów i kawy, ale także apulijskich deserów, słynnej baby nasączonej rumem, ciast i tortów. Wracaliśmy tu codziennie.
  • Panificio Magda przy Via Prospero Petroni 32 – nasz ulubiony bar i piekarnia w Bari, do którego wstępowaliśmy przynajmniej raz dziennie w drodze z apartamentu na dworzec Bari Centrale (Magda znajduje się blisko dworca kolejowego). Fajna atmosfera, miła obsługa, świetna kawa i przede wszystkim mnóstwo świeżych, chrupiących wypieków, rogalików, słodkości, świeżo wyciskane soki owocowe, sałatki i panini. W porze obiadowej podawane są tutaj tanie pierwsze dania (primi piatti).
  • Jérôme Chocolat przy Corso Cavour 197 – w niedzielę zdobycie tutaj wolnego stolika graniczy z cudem. W tygodniu nieco łatwiej, szczególnie rano. Obłędnie dobre desery czekoladowe, serniki, rogaliki, koktajle, a nawet naleśniki i pancakes w amerykański wydaniu.

Organizacja podróży do Bari – informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska w Bari do centrum miasta?

Są cztery sposoby, aby transportem publicznym dojechać z lotniska do centrum Bari:

  • 5,30 euro – pociąg (najszybsze połączenie, wygodne, ale najdroższe). Pociąg do centrum jedzie niespełna kwadrans. Na lotnisku dobrze widoczne są znaki „Stazione Ferroviaria” kierujące do stacji.
  • 1,00 euro – autobus komunikacji miejskiej AMTAB (najwolniejszy, ale najtańszy). Bilet możesz kupić m.in. w kiosku na lotnisku, w barze De Canto na 1 piętrze lotniska albo w księgarni (też na 1 piętrze). Autobus jedzie ponad 40 minut.
  • 5,00 euro – autobus bezpośredni prywatnego przewoźnika Shuttle Bus Tempesta. Autobus po drodze ma 3 przystanki dostępne na żądanie. Czas podróży to 30 minut.
  • 23,00 euro – taksówka do centrum Bari.

Więcej na ten temat, a także godziny kursowania autobusów znajdziesz w tym artykule:

Wynajem samochodu na lotnisku w Bari

najczęściej do Apulii podróżujemy samochodem z Polski - tak aby na miejscu zobaczyć także plaże i miasta poza głównym turystycznym szlakiem (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
najczęściej do Apulii podróżujemy samochodem z Polski – tak aby na miejscu zobaczyć także plaże i miasta poza głównym turystycznym szlakiem (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Z południa Polski do Bari jest ponad 1700 km w jedną stronę. Dla nas ta odległość nie jest problemem. Lubimy przyjeżdżać do Apulii samochodem – jesteśmy tam przynajmniej raz w roku. Jednak nie każdy jest aż takim miłośnikiem podróży, nie każdy prowadzi bloga i nie każdy ma ochotę pokonywać taki dystans samochodem. Niektórzy wolą wynająć samochód na miejscu, szczególnie, gdy przylatują tylko na kilka dni.

Dlatego jeśli rozważasz wynajem samochodu na lotnisku w Bari, to ceny wynajmu w poszczególnych wypożyczalniach na lotnisku, możesz porównać za pomocą Discovery Cars.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Ponadto można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Discovery Cars nie ma ukrytych opłat, co potwierdzają opinie w google: średnia ocena 4.4/5 na podstawie 25 000 recenzji. Dodatkowo podczas rezerwacji warto sprawdzić warunki „Pełnej ochrony”. Ponadto przy wyszukiwaniu samochodów można zaznaczyć takie opcje, jak: bez depozytufoteliki dla dzieci lub nawigacja GPS. Wybieraj tylko te wypożyczalnie, które mają dużo wiarygodnych opinii. Nie kieruj się wyłącznie ceną.


Jednodniowe wycieczki w okolicy Bari + porady jak dojechać

Nie planujesz wypożyczać samochodu? Żaden problem. Poniżej znajdziesz 7 propozycji jednodniowych wycieczek z Bari, a w żółtych ramkach znajdują się konkretne wskazówki jak do poszczególnych miejsc dojechać transportem publicznym, gdzie sprawdzić rozkład jazdy, gdzie kupić bilet i jak znaleźć peron lub przystanek.

Polignano a Mare

W Polignano a Mare znajduje się Cala Lama Monachile, czyli najczęściej fotografowana plaża w Apulii, spektakularnie wciśnięta pomiędzy skaliste klify. Samo miasteczko jest spokojne, urokliwe i bardzo zadbane. Możesz zanurzyć się tutaj w wąskie uliczki historycznego centrum, spacerując pomiędzy białymi kamienicami. W wielu miejscach trafisz na tarasy widokowe i balkony, z których rozpościera się widok na Adriatyk. W Polignano znajduje się skwer z pomnikiem Domenico Modugno, urodzonego tutaj włoskiego piosenkarza, który śpiewał słynne „Nel blu, dipinto di blu” bardziej znane jako „Volare”.

Na obiad polecam Ci wybrać się do restauracji Pescaria przy Piazza Aldo Moro. Więcej o tym miejscu pisałem w tekście o kuchni Apulii. O godzinie 13:00 ustawia się tam długa kolejka, więc warto być zaraz po otwarciu. Z kolei najlepsza focaccia i panzerotti jest w pobliskim Fcazz e Birr. Na kawę wybierz się koniecznie do Super Mago del Gelo Mario Campanella i zamów wymyśloną w tym barze Caffe Speciale, którą przygotowuje się z kawy, śmietanki, amaretto, cukru i skórki z cytryny. Natomiast nasz przewodnik po Polignano a Mare znajdziesz tutaj.

Jak dojechać? Najszybciej i najtaniej pociągiem. Z dworca Bari Centrale do Polignano a Mare pociągi odjeżdżają średnio co godzinę. Bilet kosztuje 3,00 euro, a podróż trwa dokładnie 30 minut. Bilety najłatwiej kupisz w automatach zaraz za głównym wejściem do budynku dworca. Na ekranie z rozkładem najbliższych połączeń sprawdź numer peronu, z którego odjeżdża pociąg (binario). Pamiętaj o skasowaniu biletu.


Monopoli

Monopoli oddalone jest zaledwie o pół godziny jazdy pociągiem od Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monopoli oddalone jest zaledwie o pół godziny jazdy pociągiem od Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Monopoli to jedno z najbardziej klimatycznych miast w Apulii. Niech Cię nie zmyli nowoczesna zabudowa po wyjściu z dworca kolejowego. Wystarczy przespacerować się nieco ponad kilometr w stronę historycznego centrum, które położone jest nad samym morzem, aby poczuć atmosferę sielskiego południa Włoch.

Na zwiedzanie Monopoli najlepiej poświęcić cały dzień, ale część turystów rano zwiedza Polignano, a po południu jedzie do Monopoli (to tuż obok siebie). Białe kamienice kontrastują tu z turkusowymi wodami Adriatyku. Centro storico to labirynt wąskich, brukowanych uliczek. Przy drzwiach do domów stoją donice z kwiatami, nad głowami suszy się pranie, a życie toczy się tu niespiesznie. W Monopoli możesz podziwiać kilkanaście zabytkowych kościołów, zamek, fragmenty murów obronnych i spacerować nadmorską promenadą. Dwa punkty obowiązkowe to romantyczny Porto Antico i położony po sąsiedzku – tętniący życiem – Piazza Garibaldi, wokół którego znajdują się bary, cukiernie i restauracje. Mój przewodnik po Monopoli znajdziesz tutaj.

Jak dojechać? Najłatwiej pociągiem. Bilet w cenie 3,80 euro kup w automacie i pamiętaj o skasowaniu. Połączenia średnio co pół godziny. W rozkładzie jazdy na stronie trenitalia.com zwróć uwagę, że niektóre pociągi regionalne pokonują dystans z Bari do Monopoli w 26 minut, a inne nawet w 49 minut.


Alberobello + Locorotondo

Alberobello, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Alberobello, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Alberobello jest jednym z 57 włoskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w samej Apulii z Listy UNESCO są tylko dwa miejsca. Według różnych szacunków Alberobello rocznie odwiedza nawet do miliona turystów. Spacerując po uliczkach miasteczka widać ten tłum, ale nie powinno Cię to zniechęcić przed przyjazdem tutaj. Alberobello słynie za sprawą unikatowych trulli. Są to okrągłe domki z charakterystycznym dachem wykonanym z kamieni, w kształcie szpiczastego stożka. W przeszłości do budowy takich domów używano wapiennych łupek, które układano bez zaprawy cementowej.

Historycy uważają, że trulli budowano ze względu na ówczesne podatki. Lokalne władze zmuszały chłopów do budowania tzw. domów tymczasowych, od których nie było obowiązku odprowadzania podatków. Trulli były uznawane za domy przejściowe. Wbrew pozorom trulli okazały się bardzo wytrzymałe i przetrwały do obecnych czasów. Niegdyś mieszkali w nich przeciętni ludzie, a dziś często taki domek można wynająć na wakacje, a w części powstały bary, restauracje i sklepy. Przewodnik po Alberobello znajdziesz tutaj.

Zwiedzanie Alberobello możesz połączyć z wizytą w sąsiednim Locorotondo. To „białe” miasteczko posiada okrągłe historyczne centrum, położone na wzgórzu. Jest tu o wiele spokojniej niż w Alberobello. Szczególnie pięknie jest w grudniu, kiedy Locorotondo zyskuje świąteczną iluminację. Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę na godzinę odjazdu ostatniego bezpośredniego autobusu do Bari. Wieczorne połączenia wymagają już przesiadki.

Jak dojechać? Z uwagi na wciąż trwający remont linii kolejowej najszybciej do Alberobello dojedziesz autobusem. Bilet możesz kupić w głównej kasie dworca kolejowego Bari Centrale. Następnie z budynku dworca przejdź tunelem na ulicę Via Giuseppe Capruzzi (czyli za peronem 10). Po przeciwnej stronie ulicy niż dworzec znajduje się sklep spożywczy, sprzed którego odjeżdżają autobusy do Alberobello. Nazwa przystanku to: Bari Largo Sorrentino. Podróż trwa godzinę, bilet kosztuje 4,80 euro.


Matera

Matera położona jest w sąsiednim regionie Bazylikata, a nie w Apulii. Jednak z Bari to niespełna dwie godziny jazdy wygodnym pociągiem – nie sposób więc nie odwiedzić słynnej Matery. Ktoś kto nie jest miłośnikiem Włoch mógł nie słyszeć o historii tego miasta, ale pod koniec 2021 r. miasto rozsławił najnowszy film o przygodach Jamesa Bonda. Kilkanaście lat wcześniej Mel Gibson nagrywał tu słynną „Pasję”, ale Matera była tłem do wielu innych filmów. Mel Gibson żartował, że nie musi budować scenografii, ponieważ w Materze wszystko było gotowe.

Matera, a konkretnie jej historyczne centrum, określana jest mianem jedynego na świecie miasta wykutego w skale. Zabytkowa część Matery, zwana Sassi, obejmuje unikatowy kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z najstarszych miast na świecie. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać zabudowę miasta wydrążoną w skalę, gdzie jedynie fasady dobudowano z kamienia. Dachy domów w Sassi są zarazem ulicami tego miasta. Tutaj znajdziesz przewodnik po Materze.

Jak dojechać? Bezpośrednim pociągiem kolei Ferrovie Appulo Lucane. Czas podróży to 1:45, a bilet kosztuje 6,00 euro. Dworzec tych kolei znajduje się także przy Piazza Moro w Bari, ale na rogu, w miejscu, gdzie plac łączy się z ulicą Corso Italia. Na parterze dworca Ferrovie Appulo Lucane znajduje się biletomat. Następnie schodami kieruj się na 1 piętro gdzie znajduje się peron. W przypadku biletów kolei Ferrovie Appulo Lucane wystarczy zeskanować kod QR przed wejściem na peron i ponownie przy wyjściu na dworcu w Materze. Pamiętaj, że niektóre pociągi z Bari do Matery na stacji Altamura rozdzielane są na dwie części. Część wagonów jedzie do Matery, a druga część do miasta Gravina in Puglia. W momencie gdy pociąg wjeżdża na stację Altamura z głośników przekazywany jest komunikat dla podróżujących.


Trani

Trani było dla mnie totalnym, pozytywnym zaskoczeniem. Nie oczekiwałem po nim zbyt wiele, a okazało się bardzo przyjemnym i urokliwym miasteczkiem. Po wyjściu z dworca kolejowego kieruj się cały czas prosto ulicą Via Cavour. W połowie drogi po prawej stronie miniesz Pasticceria Charlotte – chyba najlepszy bar na jaki trafiłem w Apulii (warto wstąpić na śniadanie). Idąc dalej prosto dojdziesz do ogrodów z palmami oraz kwiatami tuż przy morzu (Villa Comunale di Trani). Obok są tereny rekreacyjne, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu.

Jednak najprzyjemniej spaceruje się wokół kameralnego portu w Trani. Można tu wypić spritza z widokiem na rybackie łodzie lub zjeść świetny i niedrogi obiad w Osteria La Perla del Sud (mają restauracyjny ogródek z widokiem na port). Tuż obok znajduje katedra (Basilica Cattedrale San Nicola Pellegrino) i zamek Castello Svevo – dwa najważniejsze zabytki miasta. Wydaje się, że świątynia stoi niemalże w morzu. Białe kamienie wapienne, z których katedra została zbudowana i strzelista dzwonnica, pięknie kontrastują z turkusowym Adriatykiem. Nic dziwnego, że wiele par (nie tylko z Włoch) wybiera ten kościół na miejsce wymarzonego ślubu. Jeśli uwielbiasz owoce morza to nigdzie indziej we Włoszech nie widziałem ich w tak niskich cenach jak w porcie w Trani. Przed południem znudzeni rybacy sprzedawali tutaj krewetki po 10 euro za kilogram. Mój przewodnik po Trani znajdziesz tutaj.

Jak dojechać? Pociągiem regionalnym z dworca Bari Centrale w 29 lub 39 minut (w zależności od tego, który pociąg wybierzesz). Połączenia są nawet co pół godziny. Bilet kosztuje 3,80 euro w jedną stronę.


Vieste

Półwysep Gargano, na którym leży Vieste, to jeden z najpiękniejszych włoskich regionów turystycznych. To zdanie brzmi jak banał, ale to właśnie tutaj po kilkunastu latach podróżowania do Włoch odkryłem dwie plaże, którą uważam za jedne z najpiękniejszych we Włoszech – pierwsza to Spiaggia di Vignanotica, a druga Spiaggia di Portogreco. Vieste oddalone jest od Bari o niespełna 200 km. Nie ma sensu przyjeżdżać tu na jednodniową wycieczkę. Jednak to świetny wybór, jeśli do Apulii jedziesz samochodem lub jeśli samochód wypożyczasz na miejscu. W Bari i okolicach możesz zachwycać się apulijskimi miastami, a w drugiej części urlopu warto zaplanować wypoczynek na plażach półwyspu Gargano.

Vieste jest turystyczną stolicą półwyspu i jednocześnie miastem, które jest wysunięte najdalej na wschód. Na północ od Vieste dominują plaże piaszczyste. Z kolei kilka kilometrów na południe od kurortu plaże stają się żwirowe. Historyczne centrum Vieste położone jest na skalistym cyplu. Symbolem miasta jest Pizzomunno – to 25 metrowy monolit znajdujący się na południowej plaży – strzelisty, biały i efektowny, szczególnie gdy podziwiamy go z bliska. Miasto słynie z dużej ilości barów, dobrych restauracji i sklepików. Sezon trwa tu od czerwca do połowy września. Zobacz przewonik po Vieste.

Jak dojechać? Przez cały rok z dworca Bari Centrale bezpośrednim pociągiem można dojechać do miasta Foggia (podróż trwa 1:23, bilet 11,00 euro). Następnie połączenia autobusowe z Foggia do Vieste obsługują dwaj przewoźnicy: Sita i Ferrovie del Gargano. Oba autobusy odjeżdżają z parkingu Lungomare Europa. Koszt to około 7 euro. Ponadto w sezonie letnim (od czerwca do września) firma Marozzi obsługuje bezpośrednie połączenie autobusowe z lotniska w Bari do Vieste.

Lecce

Położone na półwyspie Salentyńskim Lecce nazywane jest przez Włochów „barokową perłą południa”. O Lecce mówi się także, że to Firenze del sud czyli „Florencja południa”, chociaż to określenie jest używane być może nieco na wyrost. Jednak Lecce to w rzeczywistości jedno z najładniejszych miast na południe od Rzymu. Historyczne centrum zachwyca barokowymi kościołami, pałacami i klasztorami. Wbrew stereotypom dotyczącym południa Włoch, ulice w mieście są czyste i uporządkowane, a fasady budynków zadbane. Nawet z pozoru zwykłe kamienice i wille na swoich elewacjach skrywają architektoniczne detale, którym towarzyszą duże balkony lub tarasy oraz bogato zdobione ogrodzenia.

Mimo, że miasto liczy prawie 100 tys. mieszkańców to najważniejsze zabytki i atrakcje są blisko siebie. Dodatkowo zwiedzanie ułatwia projekt „LeccEcclesiae”. To zintegrowany bilet wstępu, który w tańszym wariancie (11 euro) upoważnia do odwiedzenia czterech najpiękniejszych, barokowych kościołów w historycznym centrum Lecce, a także do wejścia do Starożytnego Seminarium i Muzeum Sztuki Sakralnej.

Jak dojechać? W ciągu dnia jest bardzo dużo bezpośrednich połączeń kolejowych z Bari do Lecce. W zależności od wybranego połączenia bilet kosztuje od około 12 do 25 euro.


Zobacz inne nowe artykuły o Apulii i Bari

Zapraszam Cię także do kilku innych artykułów o Bari i Apulii:

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

234 komentarze

Kasia 16 lipca 2024 - 08:21

Witam,
Planuję w przyszłym roku wyjazd na dwa tygodnie na Bari. Czy dobrym rozwiązanie jest nocleg w jednym miejscu?
Planuję zwiedzać i trochę leniuchować na plaży.
Dzięki Waszym przewodnikom moja miłość do Włoch pogłębia się z roku na rok … bardzo dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2024 - 10:50

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz 😉 Zdecydowanie dwa tygodnie w jednym miejscu to za długo. Lepiej zmienić nocleg przynajmniej raz albo dwa razy – żeby zmienić otoczenie, ale też po to, żeby znów mieć świeżą pościel, nowe ręczniki i nowy widok za oknem. Czy będziesz mieć samochód czy masz zamiar korzystać tylko z transportu publicznego?
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Alina 13 lipca 2024 - 22:20

Dzień dobry
Super przewodnik zaplanowałam z nim cały nasz wyjazd do Bari. Mam pytanko jakim pociągiem możemy dojechać z centrum Bari na lotnisko, wracamy we wtorek i nigdzie nie mogę znaleźć.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lipca 2024 - 10:44

Dzień dobry,
Zajrzyj proszę do artykułu jak dojechać z lotniska w Bari do centrum – tam są szczegółowe informacje o tym pociągu, a nawet jego zdjęcia i zdjęcia peronów 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
MONIKA 5 lipca 2024 - 13:36

Dzień dobry,
Panie Łukaszu w sierpniu wybieram się na szybki urlop na BAri. Czy może Pan polecić noclegi/dzielnice do zatrzymania się , tak żeby było blisko do centrum i na plaże oraz w miare swobodnie zaparkowac samochód?
Z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 00:07

Dzień dobry Pani Moniko,
Mało który nocleg w Bari oferuje prywatny parking. Więc można szukać noclegu w pobliżu jednego z kilku prywatnych parkingów, które mają dobre opinie i nie zdarzają się tam włamania do samochodów. Poza tym mając do dyspozycji samochód, wcale nie wybierałbym na nocleg samego Bari. Bari jest dobre, jeśli trzeba korzystać codziennie z pociągów i autobusów. Natomiast autem polecam albo Vieste (do którego ciężko dojechać komunikacją publiczną) albo Monopoli lub półwysep Salentyński. Szczególnie Vieste jest warte rozważenia, ponieważ wokół jest wiele pięknych plaż, do których można się dostać tylko samochodem lub od strony morza.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 00:07

Dzień dobry Pani Moniko,
Mało który nocleg w Bari oferuje prywatny parking. Więc można szukać noclegu w pobliżu jednego z kilku prywatnych parkingów, które mają dobre opinie i nie zdarzają się tam włamania do samochodów. Poza tym mając do dyspozycji samochód, wcale nie wybierałbym na nocleg samego Bari. Bari jest dobre, jeśli trzeba korzystać codziennie z pociągów i autobusów. Natomiast autem polecam albo Vieste (do którego ciężko dojechać komunikacją publiczną) albo Monopoli lub półwysep Salentyński. Szczególnie Vieste jest warte rozważenia, ponieważ wokół jest wiele pięknych plaż, do których można się dostać tylko samochodem lub od strony morza.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2 3