Strona główna -> Plaże we Włoszech -> Półwysep Gargano – najlepszy przewodnik po plażach i miastach

Półwysep Gargano – najlepszy przewodnik po plażach i miastach

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 4 komentarze 34,2 tysięcy wyświetleń
Spiaggia di Vignanotica, półwysep Gargano, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Półwysep Gargano to jeden z najpiękniejszych włoskich regionów turystycznych. To zdanie brzmi jak banał, ale to właśnie tutaj po kilkunastu latach podróżowania do Włoch odkryłem plażę, którą uważam za jedną z najpiękniejszych we Włoszech – to Spiaggia di Vignanotica. Odległe południe Włoch zniechęca jednak turystów odległością, którą trzeba pokonać. Mimo, że jest tu cudowanie, to wczasowiczów z zagranicy mogłoby tu być więcej. Gargano jest za to uwielbiane przez włoskie rodziny, które tłumnie przyjeżdżają tutaj każdego roku na wakacje.

Czy warto i kiedy jechać na półwysep Gargano?

Z Polski na półwysep Gargano w najlepszym razie jest nieco ponad 2000 km w jedną stronę. To sporo, nawet gdy po drodze zaplanujesz nocleg. W pobliżu nie ma też lotnisk, na których lądowałyby tanie linie. O pociągach na półwyspie można w ogóle zapomnieć – tak jakby kolej nie istniała.

Zobacz także:

Peschici, półwysep Gargano, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Peschici, półwysep Gargano, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli przy planowaniu wakacji zniechęci Cię odległość, koszty paliwa i opłat autostradowych, to porównaj to z plusami takiego wyjazdu. Noclegi na południu Włoch są sporo tańsze niż w środkowych Włoszech, nie mówiąc już o północy kraju. Wyższe koszty dojazdu zrekompensujesz sobie niższymi kosztami noclegów. Warto więc przyjechać tu przynajmniej na dwa tygodnie. Po drugie za stosunkowo rozsądną kwotę możesz wynająć wakacyjny apartament lub kemping o wyższym niż zazwyczaj standardzie. Po trzecie nie jedź w szczycie sezonu, gdy jest najdrożej! Południe Włoch w sierpniu bywa nie do zniesienia. Jedź w drugiej połowie czerwca albo w ostatnich dniach sierpnia i na początku września. Adriatyk będzie wtedy wystarczająco nagrzany, aby swobodnie się kąpać, a słoneczna pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Polecane noclegi na półwyspie Gargano

Tanie i ładne noclegi – apartamenty i hotele

nasz basen przy apartamentach Relax w Vieste (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz basen przy apartamentach Relax w Vieste (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Rezydencja Relax – planując wyjazd na półwysep Gargano już pół roku wcześniej zarezerwowałem apartament w obiekcie Relax (link) u Marinelli. Cena była korzystna, a obiekt zachwycił mnie już na zdjęciach. To kompleks wówczas dziesięciu apartamentów (teraz rozbudowany o drugi basen i dwa kolejne apartamenty). Po środku znajduje się widoczny na zdjęciu powyżej duży basen. Wokół, we wspólnym ogrodzie rosną palmy i drzewa cytrusowe. Całość, włącznie z basenem jest przepięknie oświetlona w nocy. Każdy z apartamentów ma łazienkę i prywatny taras. Do wspólnego użytku była pralka i wifi. Do plaży około 200 metrów. Byłem bardzo zadowolony i na pewno tam wrócę!
  • Hotel Sciali – bardzo fajny hotel, w którym spali nasi przyjaciele. Znajduje się nieco dalej od centrum Vieste, ale przez to jest sporo tańszy i ma wysoki standard. Hotel jest blisko prywatnej plaży (300 m), oferuje parking, wifi i bardzo dobre śniadania. Jeśli wolisz apartament z własną kuchnią, to wybierz zakwaterowanie w aneksie obok hotelu.

Hotele z wyżywieniem na Gargano – śniadania i obiadokolacja

Forte Hotel - hotel z wyżywieniem na półwyspie Gargano, Vieste, Włochy
Forte Hotel – hotel z wyżywieniem na półwyspie Gargano, Vieste, Włochy
  • Forte Hotel**** w Vieste – bardzo dobry hotel znajdujący się 2 minuty spacerem od plaży. Można wybrać opcję tylko ze śniadaniami lub ze śniadaniem i kolacją wliczoną w cenę. Dobre wyżywienie. W cenie pobytu jest także serwis plażowy (1 parasol i 2 leżaki), hotelowy basen oraz wifi. Blisko do historycznego centrum Vieste.
  • Hotel Le Ginestre Family & Wellness**** – drugi bardzo dobry hotel w Vieste, który oferuje możliwość zakwaterowania ze śniadaniem i obiadokolacją. W większości opcji możliwe jest również bezpłatne anulowanie rezerwacji. Jest tu bezpłatny parkingi i wifi, a pokoje posiadają klimatyzację. Hotel znajduje się 3 km od plaży i 8 km od centrum Vieste. Piękne położenie i urokliwa okolica. Pomiędzy hotelem, a plażą kursuje hotelowy mini bus.

Zobacz też inne noclegi na półwyspie Gargano

Booking.com

Zobacz także do mojego działu noclegi we Włoszech, w którym opisuje hotele, kempingi i apartamenty w całych Włoszech, w których spaliśmy.


Najważniejsze miejsca na półwyspie Gargano

Na półwyspie Gargano najważniejsze są trzy nadmorskie kurorty. Wszystkie szczegółowe opisane na moim blogu:

Warto także odwiedzić:

  • San Menaio
  • Plaża Vignanotica
  • Monte Sant’Angelo

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]


Półwysep Gargano – co warto wiedzieć na początek?

półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieformalną stolicą Gargano jest Vieste – największe z trzech miast i położone mniej więcej pośrodku półwyspu. Vieste jest także najdalej wysunięte na wschód ze wszystkich trzech miejscowości. Północna część wybrzeża Gargano od Termoli aż do Vieste to niemal wyłącznie piaszczyste plaże gdzieniegdzie poprzedzielane skalistymi klifami. Z kolei południowa część półwyspu – kilka kilometrów niżej od Vieste – to malownicze plaże żwirowe z bardzo stromymi skalistymi urwiskami.

Spiaggia di Vignanotica, półwysep Gargano, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia di Vignanotica, półwysep Gargano, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na stosunkowo niewielkim obszarze półwysep Gargano oferuje całą paletę plaż. Od typowych miejskich plaż piaszczystych z pełną infrastrukturą, poprzez żwirowe zatoki z lazurową wodą, aż po intymne zatoczki otulone klifami, do których drogę znają tylko nieliczni. Spędzając wakacje na Gargano każdego dnia odpoczywaliśmy na całkowicie odmiennej plaży. Takiej atrakcji nie są w stanie zaoferować północne regiony włoskiego wybrzeża Adriatyku.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Najważniejsze kurorty na Gargano

Vieste

Vieste, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vieste, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Vieste jest turystyczną stolicą półwyspu i jednocześnie miastem, które jest wysunięte najdalej na wschód. Na północ od Vieste dominują plaże piaszczyste. Z kolei kilka kilometrów na południe od kurortu plaże stają się żwirowe. Historyczne centrum Vieste położone jest na skalistym cyplu. Symbolem miasta jest Pizzomunno – to 25 metrowy monolit znajdujący się na południowej plaży – strzelisty, biały i efektowny, szczególnie gdy podziwiamy go z bliska. Miasto słynie z dużej ilości barów, dobrych restauracji i sklepików. Sezon trwa tu od czerwca do połowy września. W godzinach porannych w sklepach można kupić świeże owoce morza. Na przedmieściach Vieste znajduje się wiele kempingów i rezydencji z wakacyjnymi apartamentami.

  • Zobacz także: Vieste – oddzielny artykuł na blogu.

Peschici

Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie Peschici jest bardzo efektownie położone. Stare miasto znajduje się na klifie, nad samym morzem. Z plaży dobrze widać białe fasady kamienic. Wewnątrz czeka na Ciebie plątanina wąskich uliczek. Znajdziesz tu także klimatyczne bary, sklepy z lokalnymi produktami i bardzo dobre restauracje serwujące owoce morza i ryby (adresy na samym dole artykułu). Miasto posiada szeroką i piaszczystą plażę. Z kolei kilka kilometrów za Peschici znajduje się dzikie wybrzeże Gargano, gdzie plaż płatnych jest zdecydowanie mniej i przeważa darmowe wybrzeże.

Rodi Garganico

Rodi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rodi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ostatnie z wielkiej trójki to Rodi, nazywane też Rodi Garganico. W mieście w ostatnich latach przy udziale funduszy europejskich wybudowano nowoczesną marinę jachtową. Tuż obok przez kilka kilometrów ciągnie się piaszczysta plaża. Historyczne centrum Rodi znajduje się na wzgórzu i w większości zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Aby dostać się na główny plac starego miasta trzeba przejść licznymi schodami. Miasteczko ma swój urok. Pełno tu życzliwych ludzi, malutkich sklepików, zabytkowych budynków i punktów widokowych. Pamiętaj jednak, że to biedniejsze południe Włoch. Miasta nie są tu tak odrestaurowane i zadbane jak te na północy kraju.

  • Zobacz także: Rodi – oddzielny artykuł na blogu

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Gargano

Plaża San Lorenzo

plaża San Lorenzo, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża San Lorenzo, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To największa plaża w Vieste, która ciągnie się na długości kilku kilometrów od historycznego centrum miasta w stronę północną. Wzdłuż plaży biegnie ulica, przy której wytyczono płatne miejsca parkingowe. Plaża jest szeroka i zadbana. Są tu zarówno strefy płatne z leżakami i parasolami jak i szerokie odcinki plaż darmowych. Wokół jest pełno barów, serwis plażowy, restauracje, prysznice, place zabaw i boiska do siatkówki. Zejście do Adriatyku jest łagodne i bezpieczne nawet dla małych dzieci.

Zatoka Molinella

plaża Molinella, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Molinella, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Molinella jest jedną z najpiękniejszych zatok na półwyspie Gargano. Plażę poleciła nam Marinella, właścicielka rezydencji w której się zatrzymaliśmy. Do plaży mieliśmy około 4 km i po ilości samochodów wokół od razu zorientowaliśmy się, że nie tylko nam się tu podoba. Na plaży dominują włoskie rodziny. Być może dlatego, że dojazd do plaży nie jest oczywisty, a w pobliżu niewiele jest hoteli i kempingów. Parking przy plaży jest bezpłatny. W tutejszej restauracji Mezzaluna – przy samej plaży – wieczorami ciężko o wolny stolik. Podają tu świetne owoce morza, ryby i pizzę. Wracaliśmy tu wielokrotnie. Jadąc od Vieste drogą SP52 (trasa Vieste – Peschici) należy skręcić w prawo w ul. Via Foggia (będą też znaki na Molinella lub Lido Stella Marina). Następnie około 2 kilometry należy jechać krętą asfaltową drogą obserwując znaki.

Plaża Scialmarino

plaża Scialmarino, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Scialmarino, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piaszczysta plaża Scialmarino jest kolejną plażą na północ za plażą Molinellą (pomiędzy plażami znajduje się ponad kilometrowy skalisty klif). Miejska plaża Scialmarino ma 6 km długości, w całości jest piaszczysta i ma łagodne zejście do morza. Wzdłuż plaży zlokalizowanych jest wiele kempingów (część z nich upodobali sobie surferzy). Dużo się tutaj dzieje. Animatorzy z kempingów niemal non stop organizują zabawy na plaży, aquaaerobic, a wieczorami dyskoteki. Nawet w ciągu dnia słychać głośną muzykę. To fajna plaża dla ludzi, którzy lubią jak sporo dzieje się wokół.

Plaża Scialara

plaża Scialara, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Scialara, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ta plaża rozpoczyna się przy historycznym centrum Vieste, ale od strony południowej. To właśnie tutaj stoi słynna skała Pizzomunno będąca symbolem kurortu. Plaża jest piaszczysta, ma łagodne zejście do morza i ciągnie się przez około 5 km. W pobliżu centrum jest stosunkowo dużo odcinków płatnych (z uwagi na zlokalizowane naprzeciwko hotele), jednak im dalej tym plaż płatnych jest niej, a strefy darmowe są coraz dłuższe. Na południowym końcu plaży znajdują się trzy niewielkie zatoczki, do których można dojść od strony morza. Trzeba jednak mniej więcej do wysokości kolan wejść do morza, aby dojść do pierwszej zatoczki.

Zatoka i plaża San Felice

plaża San Felice, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża San Felice, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zatoka San Felice znajduje się 7 km na południe od Vieste przy drodze SP53 (Strada provinciale Mattinata – Vieste). Wstęp na tę plażę możliwy jest w praktyce tylko od strony kempingu. Jeśli więc chcesz skorzystać z zatoczki, to przygotuj się na opłatę za parking i leżaki. Niektórzy próbują pozostawić samochód na poboczu drogi – jeśli uda Ci się zmieścić pomiędzy skałami, a białą linią oznaczającą pas jezdni, to raczej powinieneś uniknąć mandatu za złe parkowanie. Plaża jest świetnie widoczna z parkingu pod pobliską Torre di San Felice. Wiele osób się tam zatrzymuje, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Baia di Campi

Baia di Campi, okolice Vieste, Apulia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Baia di Campi, okolice Vieste, Apulia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jadąc od Vieste drogą SP53, gdy miniesz opisaną wyżej plażę San Felice, to na jednym z zakrętów zobaczysz Torre di San Felice (z niewielkim placem parkingowym przed wieżą). Kawałek dalej po prawej stronie drogi parkują samochody (parking nie jest do końca legalny, chyba, że będziesz mieć odrobinę szczęścia i zmieścisz samochód w całości na poboczu za białą linią wyznaczającą krawędź jezdni). Wystarczy zejść po skałach w dół i znajdziesz się na zatoce Baia di Campi. Plaża jest żwirowa i ma około 2 km długości. Bardzo piękne miejsce. Łatwiejszy dostęp mają turyści wypoczywający na tutejszym kempingu. Co jakiś czas do brzegu podpływa statek wycieczkowy.

Plaża Vignanotica

plaża Vignanotica, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Vignanotica, Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W moim subiektywnym odczuciu Vignanotica to jedna z trzech najpiękniejszych plaż we Włoszech. Plaża znajduje się w południowej części półwyspu Gargano – 25 km od Vieste. Najpierw należy kierować się drogą SP53, a później szukaj znak Vignanotica i skręć w lewo, w drogę prowadzącą w dół. Należy hamować biegami. Tutejsze drogi są strome, kręte i wąskie. Na samym końcu znajduje się płatny parking (5 euro za postój na cały dzień).

Plaża jest żwirowa ze stromym zejściem do morza. Po zejściu na plażę najpierw jest strefa płatna z leżakami, parasolami, barem i schodkami, do których podpływają statki. Idąc w lewo dojdziesz do malowniczego odcinka bezpłatnego. Nad plażą góruje skalisty, biały klif wyglądający majestatycznie i nieco groźnie. Klif i żwirowe kamyczki mocno nagrzewają się od słońca, co sprawa, że w sezonie wakacyjnym jest tu bardzo gorąco. Adriatyk w tym miejscu ma przepiękny turkusowy kolor, a na zatoce zazwyczaj zakotwiczone są łodzie i jachty.

Plaża Stretta

plaża Stretta, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Stretta, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża zlokalizowana jest przy drodze SP52 łączącej Vieste z Peschici. Umiejscowienie tej niewielkiej zatoczki widać na mapie Google poniżej. Turyści pozostawiają samochód na poboczu drogi – w zasadzie nie ma innej możliwości. Jeśli zmieścisz się z całym samochodem za białą linią, to unikniesz mandatu. To bardzo ważne. Nawet, gdy wystaje kawałek koła, czy lusterka, lokalna policja ochoczo wypisuje mandaty. Do plaży schodzi się przez… dziurę w ogrodzeniu po stromej wydmie. Bardzo przyjemne miejsce. W sezonie odpoczywało tu około 50 osób. Dla dzieci największą atrakcją było wspinanie się po wydmie, po zapadającym się piasku. Po obu stronach plaży są skaliste klify.

Miejska plaża w Peschici

plaża w Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska plaża w Peschici najbardziej efektownie wygląda z góry, z historycznego centrum miasta. Jest szeroka i piaszczysta, z łagodnym zejściem do Adriatyku. Czar pryska, gdy już zeszliśmy na dół. Pozornie plaża wciąż jest urokliwa, dobrze widać z niej centrum kurortu na skalistym klifie. Jednak w czasie wakacji jest tu bardzo dużo ludzi. Większą część plaży zajmują płatne leżaki. To miejsce nie kojarzy się ze spokojnym i dzikim wybrzeżem Gargano. Jeśli planujecie spędzać wakacje w Peschici to jakoś się tu można odnaleźć, ale jeśli chcieliście przyjechać tu na kilkugodzinną wycieczkę, to lepiej do miasteczka niż na samą plażę.

Miejska plaża w Rodi

plaża w Rodi, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Rodi, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska plaża w Rodi Garganico znajduje się tuż obok nowoczesnej mariny jachtowej, którą wybudowano w ostatnich latach. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a w pobliżu centrum odcinki płatne i plaże darmowe to mniej więcej pół na pół. Im dalej od centrum tym plaż płatnych zdecydowanie mniej, ale sama plaża robi się też węższa. Wzdłuż plaży – na wzniesieniu – biegnie chodnik i droga do San Menaio, która dalej przez lasy prowadzi do Peschici i Vieste.

Plaża w San Menaio

plaża w San Menaio, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w San Menaio, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Menaio znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Rodi, a Peschici w północnej części półwyspu Gargano. San Menaio ma naprawdę świetną plażę, taką, jak lubię najbardziej. Wybrzeże sprawia wrażenie naturalnego. Niewiele tu zabudowy, a plażowych leżaków nie ma prawie w ogóle. Do plaży schodzi się z drogi po wysokich schodach. Nie ma tłumu, ale nie jest też całkiem pusto – w sam raz, aby odpocząć od zgiełku. Plaża w całości jest piaszczysta. Idąc trzy kilometry wzdłuż plaży w prawo (w kierunku wschodnim) można dojść do nieformalnej plaży naturystycznej, ale nie zagłębialiśmy się aż tam. Podobno to jedyna droga do plaży FKK za wyjątkiem drogi morskiej.

Gdzie dobrze zjeść? Polecane restauracje i pizzerie

Gdzie dobrze zjeść? Polecane restauracje i cukiernie w Vieste i okolicy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gdzie dobrze zjeść? Polecane restauracje i cukiernie w Vieste i okolicy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Restauracja Mezzaluna (przy plaży Molinella obok Vieste) – zazwyczaj kierujemy się opiniami na tripadvisor, ale w Vieste zaufaliśmy naszym gospodarzom. Polecili nam restaurację do której dojeżdżaliśmy kilka kilometrów samochodem, ale było warto. Restauracja znajdująca się przy samej plaży, we wrześniu była zapełniona do ostatniego stolika (zarówno w środku jak i na tarasie z widokiem na morze). Mimo wszystko obsługa bardzo się uwijała i nie czekało się długo. Świetne owoce morza, znakomite ryby i pyszna pizza. Wszystko tam było idealne!
  • Pizzeria da Enzo – świetną i niedrogą pizzę jedliśmy w samym Vieste przy Lungomare Europa 16/17. Stoliki są tu rozstawione przy ruchliwej ulicy, a pizza jest oczywiście z pieca opalanego drewnem. Bardzo dobre składniki, pyszne ciasto i pomidory, niskie ceny. Nie było coperto, a napoje są niedrogie. Atmosfera bardzo na luzie.
  • Restauracja Skipper – niedaleko Pizzerii da Enzo (ale bliżej historycznego centrum Vieste) znajduje się restauracja Skipper (na zdjęciu powyżej – przy Via Dottor Giuliani 82). Znakomita kuchnia, która także bazuje głównie na rybach i owocach morza, chociaż są tu także dania mięsne i pizza. W środku jest duża lodówka, z której można wybrać sobie owoce morza, na które ma się ochotę. Rozsądne ceny, wieczorami zawsze był tu komplet (my dla pewności rezerwowaliśmy stolik wcześniej).

Jak dojechać na Gargano?

Najlepiej samochodem

Należy jechać autostradą A14 na południe Włoch. Autostrada A14 łączy ze sobą regiony wybrzeża Adriatyku. Z autostrady należy zjechać na węźle Poggio Imperiale i dalej kierować się trasą SS693, która odcinkami ma standard drogi ekspresowej. Nawet w sezonie jedzie się tędy bardzo płynnie. Wyzwaniem dla zmęczonego kierowcy może być ostatnich 30 kilometrów. Do wyboru są dwa warianty drogi do Vieste – jeden przez Rodi, a drugi przez trasę SP144. Przez Rodi jedzie się nieco łatwiej (chociaż trzeba przejechać przez historyczne centrum tego miasta). Z kolei SP144 jest wąska, kręta i pełna ostrych zakrętów. Szczególnie kłopotliwe jest mijanie się z autobusami i camperami, które nie mieszczą się na swoim pasie.

Warto zadbać o to, aby obiekt który rezerwujesz na wakacje oferował bezpłatny parking. W samym Vieste, jak i na obrzeżach trudno o darmowe parkingi. Wzdłuż wąskich ulic nie ma praktycznie pobocza lub innej możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodu.

Pobliskie lotniska

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Bari. W 2020 r. tanie linie lotnicze Ryanair oferowały połączenia z Krakowa do Bari. Z kolei WizzAir oferuje połączenia do Bari z Katowic, Warszawy i Wrocławia.

Pociągi i autobusy na półwyspie Gargano

Na półwyspie Gargano jest linia kolejowa, ale póki co nie dociera ona do Vieste. Linia kolejowa biegnie wzdłuż północnego wybrzeża półwyspu i kończy się na stacji Peschici Centrale. Pociągi na Gargano nie są obsługiwane przez narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia, tylko przez lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano (to częsta praktyka w Apulii). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.ferroviedelgargano.com

Jeśli jedziesz z głębi Włoch, to możesz dojechać pociągiem Trenitalia do stacji San Severo lub do Foggia. Stamtąd do Vieste kursuje autobus. Linię autobusowe na Gargano także obsługuje lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano. W okolicy działają też inne firmy organizujące transport na terenie Apulii. Jeśli jedziesz z południa, to sprawdź połączenia na stronie Ferrovie del Sud-Est oraz na Ferrovie Appulo Lucane.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

4 komentarze

Ilona 13 lipca 2023 - 22:27

Bardzo fajna stronka – przewodnik po Gargano, w zasadzie po przeczytaniu pozostało nam jedynie a może aż zwiedzanie tych pięknych miejsc. Panie Łukaszu serdeczne dzięki za przeniesienie tego co Pan zobaczył tu, żebym mogła przeczytać i też zobaczyć. Coś fantastycznego, polecam widoki zapierające dech i te włoskie smaki.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lipca 2023 - 11:28

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Ostatnio byliśmy ponownie na półwyspie Gargano, będziemy więc ten przewodnik znów aktualizować i rozbudowywać 🙂

Serdecznie pozdrawiam!
Łukasz

Odpowiedz
cytryna 5 listopada 2021 - 22:36

A dla mnie — hodowcy drzew cytrynowych, półwysep Gargano to miejsce we Włoszech kojarzące się jednoznacznie. Otóż gdy słyszę „Gargano” to przychodzi mi na myśl chyba jedyna odmiana cytryny uprawiana komercyjnie nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego, po włoskiej stronie. To cytryna Femminello Gargano. Selekcja ta jako jedna z paru włoskich cytryn otrzymała od UE wyróżnienie – PGI (Protected Geografical Indication). Jest to cytryna typowa tylko dla regionu Gargano, bardzo płodna i powtarzająca w trakcie sezonu kwitnienie. Myślę, że gaje cytrusowe półwyspu są również godne polecenia zwiedzania.

Odpowiedz
Ewa 12 czerwca 2019 - 11:32

„W pobliżu nie ma też lotnisk, na których lądowałyby tanie linie”. Wybieram się za 2 tygodnie do Vieste i mam ogląd sytuacji. Obecnie nie jest tak źle. Na Bari da się już lecieć w całkiem przyzwoitej cenie Wizzairem, a stamtąd można wynająć samochód lub przetransportować się busem lotniskowym (np. za 20 euro do Vieste) lub próbować podróży lokalnymi środkami transportu, co zapewne będzie tańszą opcją niż bus lotniskowy, ale też bardziej skomplikowaną.

Odpowiedz