Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Półwysep Gargano – przewodnik, kurorty, plaże, noclegi

Półwysep Gargano to jeden z najpiękniejszych włoskich regionów turystycznych. To zdanie brzmi jak banał, ale to właśnie tutaj po kilkunastu latach podróżowania do Włoch odkryłem plażę, którą uważam w tym kraju za najpiękniejszą – to Spiaggia di Vignanotica. Odległe południe Włoch zniechęca jednak turystów odległością, którą trzeba pokonać. Mimo, że jest tu cudowanie, to wczasowiczów z zagranicy mogłoby tu być więcej. Gargano jest za to uwielbiane przez włoskie rodziny, które tłumnie przyjeżdżają tutaj każdego roku na wakacje.

Z Polski na półwysep Gargano w najlepszym razie jest nieco ponad 2000 km w jedną stronę. To sporo, nawet gdy po drodze zaplanujemy nocleg. W pobliżu nie ma też lotnisk, na których lądowałyby tanie linie. O pociągach na półwyspie można w ogóle zapomnieć – tak jakby kolej nie istniała.

Jeśli przy planowaniu wakacji zniechęci nas odległość, koszty paliwa i opłat autostradowych, to porównajmy to z plusami takiego wyjazdu. Noclegi na południu Włoch są sporo tańsze niż w środkowych Włoszech, nie mówiąc już o północy kraju. Wyższe koszty dojazdu zrekompensujemy sobie niższymi kosztami noclegów. Warto więc przyjechać tu przynajmniej na dwa tygodnie. Po drugie za stosunkowo rozsądną kwotę możemy wynająć wakacyjny apartament lub kemping o wyższym niż zazwyczaj standardzie. Po trzecie nie jedźmy w szczycie sezonu, gdy jest najdrożej! Południe Włoch w sierpniu bywa nie do zniesienia. Jedźmy w drugiej połowie czerwca albo w ostatnich dniach sierpnia i na początku września. Adriatyk będzie wtedy wystarczająco nagrzany, aby swobodnie się kąpać, a słoneczna pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu.

Najważniejsze miejsca na półwyspie Gargano

Na półwyspie Gargano najważniejsze są trzy nadmorskie kurorty. Wszystkie szczegółowe opisane na moim blogu:

 

Warto także odwiedzić:

  • San Menaio
  • Plaża Vignanotica
  • Monte Sant’Angelo

Plaże i zatoki na Gargano

półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieformalną stolicą Gargano wydaje się być jednak Vieste – największe z trzech miast i położone mniej więcej pośrodku półwyspu. Vieste jest także najdalej wysunięte na wschód ze wszystkich trzech miejscowości. Północna część wybrzeża Gargano od Termoli aż do Vieste to niemal wyłącznie piaszczyste plaże gdzieniegdzie poprzedzielane skalistymi klifami. Z kolei południowa część półwyspu – kilka kilometrów niżej od Vieste – to plaże żwirowe z bardzo stromymi skalistymi urwiskami.

Plaża Vignanotica po południowej stronie półwyspu (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na stosunkowo niewielkim obszarze mamy więc do wyboru całą paletę plaż. Od typowych miejskich plaż piaszczystych z pełną infrastrukturą, poprzez żwirowe zatoki z lazurową wodą, aż po intymne zatoczki otulone klifami, do których drogę znają tylko nieliczni. Spędzając wakacje na Gargano każdego dnia możemy opalać się na całkowicie odmiennej plaży. Takiej atrakcji nie są w stanie nam zaoferować północne regiony włoskiego wybrzeża Adriatyku.

Polecane noclegi na półwyspie Gargano

basen w rezydencji Relax w Vieste, sprawdzone noclegi we Włoszech (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen przy apartamentach Relax w Vieste (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Planując wyjazd na półwysep Gargano już pół roku wcześniej zarezerwowałem apartament w obiekcie Relax (link) u Marinelli. Cena była korzystna, a obiekt zachwycił mnie już na zdjęciach. To kompleks wówczas dziesięciu apartamentów (teraz rozbudowany o drugi basen i dwa kolejne apartamenty). Po środku znajduje się widoczny na zdjęciu powyżej duży basen. Wokół, we wspólnym ogrodzie rosną palmy i drzewa cytrusowe. Całość, włącznie z basenem jest przepięknie oświetlona w nocy. Każdy z apartamentów ma łazienkę i prywatny taras. Do wspólnego użytku była pralka i wifi. Do plaży około 200 metrów. Byłem bardzo zadowolony i na pewno tam wrócę!

 

Moi przyjaciele, którzy ostatnio odwiedzili Gargano wybrali Hotel Sciali – z uwagi na standard, lokalizację (w Vieste i blisko plaży) i dobrą cenę.

 

Jeśli obiekt Relax ani Hotel Sciali Wam nie odpowiadają, to polecam szukać na booking.com. Na przełomie sierpnia i września za około 3 tys. zł/14 dni można znaleźć bardzo fajny apartament dla dwóch osób.

Booking.com

Najważniejsze kurorty na Gargano

Vieste

Vieste, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vieste, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Vieste jest turystyczną stolicą półwyspu i jednocześnie miastem, które jest wysunięte najdalej na wschód. Na północ od Vieste dominują plaże piaszczyste. Z kolei kilka kilometrów na południe od kurortu plaże stają się żwirowe. Historyczne centrum Vieste położone jest na skalistym cyplu. Symbolem miasta jest Pizzomunno – to 25 metrowy monolit znajdujący się na południowej plaży – strzelisty, biały i efektowny, szczególnie gdy podziwiamy go z bliska. Miasteczko słynie z dużej ilości barów, dobrych restauracji i sklepików. Sezon trwa tu od czerwca do połowy września. W godzinach porannych w sklepach można kupić świeże owoce morza. Na przedmieściach Vieste znajduje się wiele kempingów i rezydencji z wakacyjnymi apartamentami.

Peschici

Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie Peschici jest efektownie położone. Stare miasto znajduje się na klifie, nad samym morzem. Z plaży dobrze widać białe fasady kamienic. Wewnątrz czeka na nas plątanina wąskich uliczek. Tu także znajdziemy klimatyczne bary, sklepy z lokalnymi produktami i restauracje serwujące owoce morza i ryby. Miasto posiada szeroką i piaszczystą plażę. Z kolei kilka kilometrów za Peschici czeka na nas dzikie wybrzeże Gargano, gdzie plaż płatnych jest zdecydowanie mniej.

Rodi Garganico

Rodi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rodi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ostatnie z wielkiej trójki to Rodi, nazywane też Rodi Garganico. W mieście w ostatnich latach przy udziale funduszy europejskich wybudowano nowoczesną marinę jachtową. Tuż obok przez kilka kilometrów ciągnie się piaszczysta plaża. Historyczne centrum Rodi znajduje się na wzgórzu i w większości zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Aby dostać się na główny plac starego miasta trzeba przejść licznymi schodami. Miasteczko ma swój urok. Pełno tu życzliwych ludzi, malutkich sklepików, zabytkowych budynków i punktów widokowych. Pamiętajmy jednak, że to biedniejsze południe Włoch. Miasta nie są tu tak odrestaurowane i zadbane jak te na północy kraju.

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Gargano

plaża San Lorenzo

plaża San Lorenzo, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża San Lorenzo, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To największa plaża w Vieste, która ciągnie się na dystansie kilku kilometrów od historycznego centrum miasta w stronę północną. Wzdłuż plaży biegnie ulica, przy której wytyczono płatne miejsca parkingowe. Plaża jest szeroka i zadbana. Są tu zarówno strefy płatny jak i szerokie odcinki plaż darmowych. Wokół jest pełno barów, serwis plażowy, restauracje, prysznice, place zabaw i boiska do siatkówki. Zejście do Adriatyku jest łagodne i bezpieczne nawet dla małych dzieci.

plaża Molinella

plaża Molinella, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Molinella jest jedną z najpiękniejszych zatok na półwyspie Gargano. Plażę poleciła nam Marinella, właścicielka kompleksu w którym się zatrzymaliśmy. Do plaży mieliśmy około 4 km i po ilości samochodów wokół od razu zorientowaliśmy się, że nie tylko nam się tu podoba. Na plaży dominują włoskie rodziny. Być może dlatego, że dojazd do plaży nie jest oczywisty, a w pobliżu niewiele jest hoteli i kempingów. Parking przy plaży jest bezpłatny. W tutejszej restauracji Mezzaluna – przy samej plaży – wieczorami ciężko o wolny stolik. Podają tu świetne owoce morza, ryby i pizzę. Wracaliśmy tu wielokrotnie. Jadąc od Vieste drogą SP52 (trasa Vieste – Peschici) należy skręcić w prawo w ul. Via Foggia (będą też znaki na Molinella lub Lido Stella Marina). Następnie około 2 kilometry należy jechać krętą asfaltową drogą obserwując znaki.

plaża Scialmarino

plaża Scialmarino, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Scialmarino, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża Scialmarino jest kolejną plażą na północ za plażą Molinellą (pomiędzy plażami znajduje się ponad kilometrowy skalisty klif). Plaża Scialmarino ma 6 km długości, w całości jest piaszczysta i ma łagodne zejście do morza. Wzdłuż plaży zlokalizowanych jest wiele kempingów (część z nich upodobali sobie surferzy). Dużo się tutaj dzieje. Animatorzy z kempingów niemal non stop organizują zabawy na plaży, aquaaerobic, a wieczorami dyskoteki. Nawet w ciągu dnia słychać głośną muzykę. To fajna plaża dla ludzi, którzy lubią jak sporo dzieje się wokół.

plaża Scialara

plaża Scialara, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ta plaża rozpoczyna się przy historycznym centrum Vieste, ale od strony południowej. To właśnie tutaj stoi słynna skała Pizzomunno będąca symbolem kurortu. Plaża jest piaszczysta, ma łagodne zejście do morza i ciągnie się przez około 5 km. W pobliżu centrum jest stosunkowo dużo odcinków płatnych (z uwagi na zlokalizowane naprzeciwko hotele), jednak im dalej tym plaż płatnych jest niej, a strefy darmowe są coraz dłuższe. Na południowym końcu plaży znajdują się trzy niewielkie zatoczki, do których można dojść od strony morza. Trzeba jednak mniej więcej do wysokości kolan wejść do morza, aby dojść do pierwszej zatoczki.

plaża San Felice

plaża San Felice, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zatoka San Felice znajduje się 7 km na południe od Vieste przy drodze SP53 (Strada provinciale Mattinata – Vieste). Wstęp na tę plażę możliwy jest w praktyce tylko od strony kempingu. Jeśli więc chcemy skorzystać z zatoczki, to przygotujmy się na opłatę za parking i leżaki. Niektórzy próbują pozostawić samochód na poboczu drogi – jeśli uda nam się zmieścić pomiędzy skałami, a białą linią oznaczającą pas jezdni, to raczej powinniśmy uniknąć mandatu za złe parkowanie. Plaża jest świetnie widoczna z parkingu pod pobliską Torre di San Felice. Wiele osób się tam zatrzymuje, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Baia di Campi

Baia di Campi, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Baia di Campi, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jadąc od Vieste drogą SP53, gdy miniemy opisaną wyżej plażę San Felice, to na jednym z zakrętów powinniśmy zobaczyć Torre di San Felice (z niewielkim placem parkingowym przed wieżą). Kawałek dalej po prawej stronie drogi parkują samochody (parking nie jest do końca legalny, chyba, że będziemy mieć odrobinę szczęścia i zmieścimy samochód w całości na poboczu za białą linią wyznaczającą krawędź jezdni). Wystarczy zejść po skałach w dół i znajdziemy się na zatoce Baia di Campi. Plaża jest żwirowa i ma około 2 km długości. Bardzo piękne miejsce. Łatwiejszy dostęp mają turyści wypoczywający na tutejszym kempingu. Co jakiś czas do brzegu podpływa statek wycieczkowy.

plaża Vignanotica

plaża Vignanotica, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Vignanotica, Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W moim subiektywnym odczuciu Vignanotica to najpiękniejsza albo jedna z trzech najpiękniejszych plaż we Włoszech. Plaża znajduje się w południowej części półwyspu Gargano – 25 km od Vieste. Najpierw należy kierować się drogą SP53, a później powinniśmy zobaczyć znak Vignanotica i skręcić w lewo, w drogę prowadzącą w dół. Należy hamować biegami. Tutejsze drogi są strome, kręte i wąskie. Na samym końcu znajduje się płatny parking (5 euro za postój na cały dzień według danych z 2018 r.).

Plaża jest żwirowa ze stromym zejściem do morza. Najpierw zobaczymy strefę płatną z leżakami, parasolami, barem i schodkami, do których podpływają statki. Idąc w lewo dojdziemy do malowniczego odcinka bezpłatnego. Nad plażą góruje skalisty, biały klif wyglądający majestatycznie i nieco groźnie. Klif i żwirowe kamyczki mocno nagrzewają się od słońca, co sprawa, że w sezonie wakacyjnym jest tu bardzo gorąco. Adriatyk w tym miejscu ma przepiękny turkusowy kolor, a na zatoce zazwyczaj zakotwiczone są łodzie i jachty.

plaża Stretta

plaża Stretta, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Stretta, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża zlokalizowana jest przy drodze SP52 łączącej Vieste z Peschici. Umiejscowienie tej niewielkiej zatoczki widać na mapie Google poniżej. Turyści pozostawiają samochód na poboczu drogi – w zasadzie nie ma innej możliwości. Jeśli zmieścimy się z całym samochodem za białą linią, to unikniemy mandatu. To bardzo ważne. Nawet, gdy wystaje kawałek koła, czy lusterka, lokalna policja ochoczo wypisuje mandaty. Do plaży schodzi się przez… dziurę w ogrodzeniu po stromej wydmie. Bardzo przyjemne miejsce. W sezonie odpoczywało tu około 50 osób. Dla dzieci największą atrakcją było wspinanie się po wydmie, po zapadającym się piasku. Po obu stronach plaży są skaliste klify.

Plaża w Peschici

plaża w Peschici, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Peschici najbardziej efektownie wygląda z góry, z historycznego centrum miasta. Jest szeroka i piaszczysta, z łagodnym zejściem do Adriatyku. Czar pryska, gdy już zejdziemy na dół. Pozornie plaża wciąż jest urokliwa, dobrze widać z niej centrum kurortu na skalistym klifie. Jednak w czasie wakacji jest tu bardzo dużo ludzi. Większą część plaży zajmują płatne leżaki. To miejsce nie kojarzy się ze spokojnym i dzikim wybrzeżem Gargano. Jeśli planujecie spędzać wakacje w Peschici to jakoś się tu można odnaleźć, ale jeśli chcieliście przyjechać tu na kilkugodzinną wycieczkę, to lepiej do miasteczka niż na samą plażę.

Plaża w Rodi

plaża w Rodi, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Rodi, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska plaża w Rodi Garganico znajduje się tuż obok nowoczesnej mariny jachtowej, którą wybudowano w ostatnich latach. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a w pobliżu centrum odcinki płatne i plaże darmowe to mniej więcej pół na pół. Im dalej od centrum tym plaż płatnych zdecydowanie mniej, ale sama plaża robi się też węższa. Wzdłuż plaży – na wzniesieniu – biegnie chodnik i droga do San Menaio, która dalej przez lasy prowadzi do Peschici i Vieste.

Plaża w San Menaio

plaża w San Menaio, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Menaio znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Rodi, a Peschici w północnej części półwyspu Gargano. San Menaio ma naprawdę świetną plażę, taką, jak lubię najbardziej. Wybrzeże sprawia wrażenie naturalnego. Niewiele tu zabudowy, a plażowych leżaków nie ma prawie w ogóle. Do plaży schodzi się z drogi po wysokich schodach. Nie ma tłumu, ale nie jest też całkiem pusto – w sam raz, aby odpocząć od zgiełku. Plaża w całości jest piaszczysta. Idąc trzy kilometry wzdłuż plaży w prawo (w kierunku wschodnim) można dojść do nieformalnej plaży naturystycznej, ale nie zagłębialiśmy się aż tam. Podobno to jedyna droga do plaży FKK za wyjątkiem drogi morskiej.

Jak dojechać na Gargano?

Najlepiej samochodem

Należy jechać autostradą A14 na południe Włoch. Autostrada A14 łączy ze sobą regiony wybrzeża Adriatyku. Z autostrady należy zjechać na węźle Poggio Imperiale i dalej kierować się trasą SS693, która odcinkami ma standard drogi ekspresowej. Nawet w sezonie jedzie się tędy bardzo płynnie. Wyzwaniem dla zmęczonego kierowcy może być ostatnich 30 kilometrów. Do wyboru są dwa warianty drogi do Vieste – jeden przez Rodi, a drugi przez trasę SP144. Przez Rodi jedzie się nieco łatwiej (chociaż trzeba przejechać przez historyczne centrum tego kurortu). Z kolei SP144 jest wąska, kręta i pełna ostrych zakrętów. Szczególnie kłopotliwe jest mijanie się z autobusami i camperami, które nie mieszczą się na swoim pasie.

 

Warto zadbać, aby obiekt który rezerwujemy na wakacje oferował bezpłatny parking. W samym Vieste, jak i na obrzeżach trudno o darmowe parkingi. Wzdłuż wąskich ulic nie ma praktycznie pobocza lub innej możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodu.

Pobliskie lotniska

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Bari. W 2018 r. tanie linie lotnicze Ryanair oferowały połączenia z Krakowa do Bari. Z kolei WizzAir oferuje połączenia do Bari z Katowic, Warszawy (lotnisko Szopena) i Wrocławia.

 

Na lotnisku można wynająć samochód. Ceny kilkunastu wypożyczalni można porównać w wyszukiwarce poniżej.

Pociągi i autobusy na półwyspie Gargano

Na półwyspie Gargano jest linia kolejowa, ale póki co nie dociera ona do Vieste. Linia kolejowa biegnie wzdłuż północnego wybrzeża półwyspu i kończy się na stacji Peschici Centrale. Pociągi na Gargano nie są obsługiwane przez narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia, tylko przez lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano (to częsta praktyka w Apulii). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.ferroviedelgargano.com

 

Jeśli jedziemy z głębi Włoch, to możemy dojechać pociągiem Trenitalia do stacji San Severo lub do Foggia. Stamtąd do Vieste zawiezie nas autobus. Linię autobusowe na Gargano także obsługuje lokalne przedsiębiorstwo Ferrovie del Gargano. W okolicy działają też inne firmy organizujące transport na terenie Apulii. Jeśli jedziemy z południa, to sprawdźmy połączenia na stronie Ferrovie del Sud-Est oraz na Ferrovie Appulo–Lucane.

Booking.com

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Półwysep Gargano – przewodnik, kurorty, plaże, noclegi

  1. “W pobliżu nie ma też lotnisk, na których lądowałyby tanie linie”. Wybieram się za 2 tygodnie do Vieste i mam ogląd sytuacji. Obecnie nie jest tak źle. Na Bari da się już lecieć w całkiem przyzwoitej cenie Wizzairem, a stamtąd można wynająć samochód lub przetransportować się busem lotniskowym (np. za 20 euro do Vieste) lub próbować podróży lokalnymi środkami transportu, co zapewne będzie tańszą opcją niż bus lotniskowy, ale też bardziej skomplikowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com