Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

Autor: Łukasz Ropczyński
37 komentarzy 61,8 tysięcy wyświetleń
Parking w Rzymie - lista parkingów i strefa ograniczonego ruchu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzym jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, skoro w 3-milionowej metropolii liczba zarejestrowanych samochodów wynosi 1,7 miliona. Gdyby tego było mało, to liczba ta nie uwzględnia wszechobecnych skuterów, pojazdów komunikacji publicznej, samochodów dostawczych, osób przyjezdnych, samochodów turystów i autokarów z wycieczkami. Dlatego obecnie bezpieczny parking w Rzymie to dla turysty nie lada wyzwanie. Co więc najlepiej zrobić? Nie jechać autem do centrum Rzymu, tylko szukać noclegu na obrzeżach, a później korzystać z pociągów, metra i autobusów. A jeśli już musisz wjechać samochodem do Rzymu? Mam dla Ciebie kilka praktycznych porad oraz adresy parkingów, które są stosunkowo bezpieczne, mają dobre opinie i znajdują się poza strefą ZTL.

Samochodem do Włoch podróżuję od 19 lat. W ostatnich latach spędzam we Włoszech po trzy miesiące w roku – zazwyczaj właśnie samochodem. Jednak kiedy pierwszy raz – w 2005 r. – byłem autem w Rzymie, to zaparkowałem za darmo, przy jednokierunkowej Borgo Santo Spirito, praktycznie tuż obok Placu św. Piotra. Potem – z każdym rokiem – było już tylko trudniej.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Na przestrzeni lat rozrastały się płatne strefy, powstała szeroko zakrojona strefa ograniczonego ruchu (ZTL czyli zona a traffico limitato), aż w końcu zdarzały się coraz częstsze kradzieże – szczególnie na parkingach przy stacjach metra na obrzeżach Rzymu. Kradzieży sam nigdy nie doświadczyłem, ale na naszej facebookowej Grupie zdarzały się takie przykre relacje naszych Czytelników.

Parking w Rzymie – to musisz wiedzieć

Rzymianie, podobnie jak większość Włochów, uwielbiają swoje samochody i ani myślą przesiąść się do nieźle zorganizowanej rzymskiej komunikacji miejskiej. Parking w Rzymie to problem z którym zmaga się każdy, kto wjeżdża do miasta.

Warto wiedzieć: jeśli planujesz podróż do Rzymu, zobacz nasz artykuł Rzym w 5 dni – to gotowy plan zwiedzania i jednocześnie najpopularniejszy artykuł na blogu. W innym artykule polecamy sprawdzone noclegi w Rzymie. Dużą popularnością cieszy się też nasz przewodnik kulinarny, w którym piszemy o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. Natomiast wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem znajdziesz w kategorii Rzym i Watykan.

Po pierwsze! Raczej nie jedź do centrum Rzymu samochodem

Parking w Rzymie wiąże się zawsze z ryzykiem. Zdarzały się wybite szyby i kradzieże bagażu, a jeszcze częstsze są stłuczki parkingowe. Jeśli będziesz we Włoszech samochodem, to zamiast nocować w centrum Rzymu, wybierz nocleg w hotelu lub w domku na kempingu na obrzeżach centrum Rzymu. Można tam bezpiecznie zostawić samochód, a następnie do ścisłego centrum dojeżdżać metrem lub podmiejską kolejką. Będziesz czuł się spokojniej i zmniejszysz ryzyko, że stłuczka czy włamanie popsuje Ci urlop.

Gdzie zatem szukać noclegu z parkingiem na obrzeżach centrum Rzymu? Kilka propozycji:

  • Camping Village Fabulous – domki na 4-gwiazdkowym kempingu z parkiem wodnym w połowie drogi pomiędzy centrum Rzymu, a plażami w Lido di Ostia. Kemping jest ogrodzony, a samochody parkuje się obok domków. Mieszkaliśmy tu przez tydzień w lipcu 2023 r. Obok kempingu jest przystanek, z którego co 20-30 minut odjeżdża autobus do stacji metra Eur Fermi. Następnie stamtąd metrem linii B w kilka chwil można dojechać do centrum. Cała podróż na jednym bilecie za 1,50 euro, który można kupić w info point na kempingu.
  • Roma Camping In Town – drugi z popularnych rzymskich kempingów z domkami i basenami. Z przed kempingu linią autobusową 246 lub 247 dojedziesz do stacji metra A Cornelia, a dalej metrem do samego centrum Wiecznego Miasta.
za 1,50 euro można szybko i wygodnie przyjechać kolejką z Lido di Ostia do centrum Rzymu dlatego Lido di Ostia to dobra baza wypadowa dla osób, które przyjeżdżają do Rzymu samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
za 1,50 euro można szybko i wygodnie przyjechać kolejką z Lido di Ostia do centrum Rzymu dlatego Lido di Ostia to dobra baza wypadowa dla osób, które przyjeżdżają do Rzymu samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Można też szukać hotelu z parkingiem na obrzeżach Rzymu skąd jest łatwy dojazd pociągiem do centrum Wiecznego Miasta:

  • Frascati – miejscowość, z której pociągi do centrum Rzymu odjeżdżają dokładnie co godzinę. Bilet w cenie 2,10 euro.
  • Lido di Ostianadmorska dzielnica Rzymu skąd do centrum miasta co 20 minut odjeżdża kolejka miejska za 1,50 euro. Zobacz więcej w artykule o tym jak dojechać z Rzymu nad morze. Lido di Ostia jest częścią Rzymu więc obowiązuje tam taryfa miejska.

Po drugie! Uważaj na strefę ZTL!

W Rzymie wytyczone są strefy ograniczonego ruchu ZTL (Zona a traffico limitato). Strefą ZTL objęte jest szeroko rozumiane historyczne centrum Rzymu i Zatybrze. Do stref mogą wjechać tylko samochody posiadające elektroniczne zezwolenie. W setkach miejsc na ulicach zainstalowane są kamery, które robią zdjęcia wjeżdżającym samochodom. Jeśli danej rejestracji nie ma na liście uprawniającej do wjazdu, to w ciągu roku rzymska policja wystawia mandat. Rekordziści – którzy przekraczali granicę strefy codziennie – mają nawet po kilkadziesiąt mandatów.

Porada praktyczna: na oficjalnej stronie https://romamobilita.it/it/servizi/ztl możesz sprawdzić mapę rzymskich stref ZTL oraz zobaczyć, która ze stref jest aktualnie aktywna.

Strefy ZTL dzielą się na dzienne i nocne. Niektóre obowiązują w określonych godzinach. Ponadto jest jeszcze kilka innych wyjątków jak chociażby normy emisji spalin, ale zakładam, że nikt z Was starym samochodem nie będzie wybierał się z Polski do Rzymu. Zakres obowiązywania stref dla kogoś kto nie zna Rzymu jest trudny do zapamiętania dlatego lepiej ich po prostu unikać.

Warto wiedzieć: mandaty za wjazd do strefy ZTL przychodzą do Polski, ale dopiero po długim czasie. Zdarza się, że mandat przychodzi po ponad roku od wyjazdu do Rzymu.

Staraj się nie parkować przy ulicy

Wydawać by się mogło, że w Rzymie parkuje się wszędzie tam, gdzie można i tam, gdzie nie można. Samochody pozostawiane są w obrębie skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, chodnikach, placach, a coraz częściej popularna jest tzw. „druga linia”, gdzie po obu stronach ulicy stoją po dwa rzędy samochodów. Ci, którzy zaparkowali bliżej chodnika, nie mogą wyjechać póki nie zjawi się właściciel pojazdu zaparkowanego równolegle obok. Zjawisko to jest coraz częściej pokazywane przez włoską telewizję. Do ogromnego ruchu samochodowego dochodzi jeszcze ruch niezliczonej ilości skuterów. Ich kierowcy zdają się w ogóle nie przejmować przepisami drogowymi.

Poza utworzeniem stref ZTL władze Rzymu wprowadziły inne rozwiązania mające na celu ograniczenie i upłynnienie ruchu samochodowego w centrum. Zbudowano tysiące nowych miejsc parkingowych, utworzono specjalne parkingi przy końcowych stacjach metrazmodernizowano tabor komunikacji, a kilka lat temu uruchomiono trzecią linię metra.

Parking w Rzymie

Przejdźmy do konkretów. Poniżej przedstawiam Ci konkretne propozycje parkingów w Rzymie.

Terminal Vaticano Roma

Nowoczesny, jasny i dozorowany parking tuż przy Watykanie i obok Placu św. Piotra. To wielopoziomowy parking dla samochodów osobowych, motocykli i autokarów. Parking czynny jest codziennie od 6:30 do 1:30. Na terenie parkingu znajduje się toaleta. Na tym parkingu nie trzeba zostawiać kluczyków do samochodu.

Płatność w samoobsługowych automatach. Taryfa rozliczana jest co godzinę. Przykładowe ceny: 2,40 euro za godzinę, 7,00 euro za 3 godziny, 12 euro za 6 godzin, 18 euro za 10 godzin, 39,50 euro za dobę.

Uwaga: zwracaj uwagę na oznaczenia, aby nie wjechać w strefę przeznaczoną dla autobusów gdzie ceny są o wiele wyższe.

Adres: Via Urbano VIII 16/C, 00165 Roma


Parcheggio Saba Piazza di Spagna – Villa Borghese

To bardzo popularny parking podziemny, który ma świetną lokalizację i jest tańszy niż Terminal Vaticano Roma. Parcheggio Saba Piazza di Spagna – Villa Borghese leży w ścisłym historycznym centrum Rzymu, ale mimo to poza strefą ZTL (na granicy).

Parking jest dozorowany, monitorowany, czynny przez całą dobę i przez całą dobę jest tutaj obsługa.

Postój przez cały dzień w cenie 22 euro. Poprzez Parclick można dokonać przedpłaty i rezerwacji miejsca parkingowego.

Adres: Viale del Galoppatoio 33, 00197 Rzym


Park Service Colosseum

Ten parking znajduje się zaledwie 300 m od Koloseum! Jednocześnie leży poza strefą ograniczonego ruchu (ZTL).

To parking podziemny, ale niewielki – z ograniczoną ilością miejsc. Parking nie ma własnej strony internetowej, ale współpracuje z platformą Parclick i tam można zarezerwować miejsce parkingowe. Parking jest bezpieczny, nikt niepowołany się tam nie kręci, a personel cały czas jest na miejscu.

Płaci się w zależności od wielkości samochodu. Średnie samochody 30 euro za dobę (3 euro za godzinę), duże 40 euro za dobę (4 euro za godzinę), a vany 50 euro za dobę (7 euro za godzinę). Po piątej godzinie parkowania nie jest już doliczana dopłata aż do dwunastej godziny postoju. Czyli przykładowo postój dużego samochodu to 5 euro za godzinę, 25 euro za 12 godzin lub 40 euro za dobę.

Adres: Via Capo d’Africa 29/C, 00184 Rzym

Parking w Rzymie przy stacji metra – dlaczego lepiej tam nie parkować?

Kuszącą propozycją dla niektórych jest Parking Laurentina, znajdujący się na obrzeżach centrum Rzymu, przy stacji metra. Zwróć jednak uwagę, że w ostatnich latach często zdarzają się tam kradzieże o czym świadczą recenzje w mapach Google. Wśród nich wiele wpisów polskich turystów.

Ponadto problem ten dotyczy praktycznie wszystkich parkingów zlokalizowanych przy końcowych stacjach metra w Rzymie. Dlatego odradzam parkowanie w tych miejscach.


Policja w Rzymie – mandaty za złe parkowanie i ZTL

Samochody, które wjeżdżają w strefę ZTL są fotografowane przez kamery umieszczone najczęściej na słupach lub kamienicach przy ulicach objętych zakazem. Następnie specjalny system automatycznie kontroluje, czy pojazd z daną rejestracją miał zezwolenie na wjazd. Kierowcy wjeżdżający bez zezwolenia karani są mandatami, które wysyłane są pocztą. Kierowcy z Polski mogą oczekiwać takiego mandatu nawet po ponad roku od popełnienia wykroczenia.

Przy rzymskich ulicach – podobnie jak w całych Włoszech – płatne miejsca parkingowe oznaczone są niebieskimi liniami, a bezpłatne liniami białymi. Są jeszcze linie żółte, które oznaczają miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a czasem dla rezydentów oraz sporadycznie zdarzają się linie różowe, oznaczające miejsca dla kobiet w widocznej ciąży. Zdarzają się przypadki, że niektóre zatoczki mają miejsca parkingowe zaznaczone białą linią, a o odpłatności świadczy znak postawiony przy ulicy. Z reguły w pobliżu postawiony jest parkometr.

Stare parkometry przyjmują wyłącznie monety więc warto mieć przy sobie drobne. Najniższą akceptowaną przez parkometr monetą jest 20 euro centów. Bilecik za parkowanie należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. 

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

37 komentarzy

Kamila 29 marca 2024 - 12:40

Czy macie również jakieś doświadczenie związane z poruszaniem się skuterem po Rzymie? Zauroczyła mnie ta forma zwiedzania Rzymu jednak mam trochę obawy bo Włosi jeżdżą dość szybko i haotycznie takie przynajmniej odniosłam wrażenie, jednak marzy mi się taka przejażdżka, a wybieramy się w maju ponownie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 marca 2024 - 14:01

Hej,
Nie, niestety nie. Byłem w Rzymie wielokrotnie samochodem, ale nigdy skuterem 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 23 kwietnia 2024 - 22:11

Czy jest jakiś parking bezpieczny, z dobrym połączeniem do centrum Rzymu od strony północnej? Będę pierwszy raz w Rzymie i będę wdzięczna za podpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2024 - 10:27

Hej,
Parkingi przy końcowych stacjach metra nie są zbyt bezpieczne. Natomiast od północnej strony dojazd do Parcheggio Saba Piazza di Spagna – Villa Borghese jest dość wygodny i polecam właśnie tam zaparkować.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Szymon 8 lipca 2023 - 11:41

Gorąco polecam parking Terminal Vatocano. Rewelacyjna lokalizacja, poza ZTL a z samego parkingu wychodzisz praktycznie na płac św Piotra! Trzeba uważać na dojazd po przebiega blisko ZTL ale nie ma tragedii. Polecam uruchomić sobie na Google Maps wizualizacje stref ZTL.

Odpowiedz
Paweł 12 lipca 2023 - 18:34

Hej Szymon,
Parking, o którym wspominasz, znajduje się w tych samych strefach (niebieska i zielona), różnica jest taka, że bardzo łatwo wjechać w strefę „zakazaną” (żółtą).
Z tego co mi wyjaśnił właściciel wspomnianego przeze mnie parkingu, strefy, co do których miałem wątpliwości (niebieska i zielona właśnie) obowiązują jedynie w jakieś ekologiczne niedziele, itp. W tygodniu mogę do nich dojechać bez problemu.
Pozdrawiam,
Paweł

Odpowiedz
Paweł 1 lipca 2023 - 17:45

Witam!
Na początku sierpnia wybiegam się ze znajomymi na 4 dni do Rzymu. Nocleg mamy niedaleko Watykanu, w B&B Day by Day (Via Crescenzio, 74). Jedziemy busem (prawie 5m długości).
Mam kilka pytań:
– czy w sierpniu jest szansa na zaparkowanie na ulicy?
– czy parkingi, które są płatne od 8.00 do 20.00 mogę okupować przez 4 dni? Wystarczy, że rano, przed 8.00 wykupię bilet na 12 godzin (i tak 4x)?
– czy lepiej darować sobie szukania miejsca i ryzyka kradzieży i zaparkować w parkingu (np. Via Vespasiano, 17c), oczywiście wcześniej tam rezerwując (wychodzi ok. 120 euro)?
– czy ww. hotel i ten parking znajdują się w strefie ZTL? Bo na różne mapki trafiłem i nie wiem, którym zaufać. Auto spełnia normę euro 6 (diesel).
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lipca 2023 - 00:12

Hej,

Nie wiem czy uda Ci się zaparkować przy ulicy. Jest ciężko, szczególnie w centrum, ale jeśli będziesz krążył, to w końcu się uda. Wbrew pozorom w sierpniu (ale raczej w drugim i trzecim tygodniu) duża część mieszkańców Rzymu ma urlopy i wyjeżdżają z miasta. Wówczas po Rzymie jeździ się „stosunkowo łatwo”.

Możesz bez problemu stać na niebieskich liniach 4 dni. Najważniejsze, żeby to nie była strefa ZTL.

Tutaj znajdziesz jedyną oficjalną mapę ZTL w Rzymie: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl

Jeśli chodzi o kradzieże, to jednak ten parking za 120 euro dałby Ci poczucie świętego spokoju i na Twoim miejscu szukałbym takiego właśnie parkingu. Tego albo jakiegokolwiek innego w okolicy (sprawdź opinie w google).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 4 lipca 2023 - 20:32

Witaj,
Dziękuję za odpowiedź. Nadal nie wiem, co oznaczają poszczególne strefy ZTL. Według niej parking i miejscówka znajdują się w ZTL1 AF1 VAM (niebieska), a dojadę tam przez strefę ZTL Fascia Verde (zielona). Mogę tam poruszać się autem typu bus, z silnikiem diesla o normie euro6? Mam unikać tylko ZTL centro diurna (ścisłe historyczne centrum)?
Pozdrawiam,
Paweł.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 10:35

Hej,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Właśnie wróciłem do Polski po pięciu tygodniach we Włoszech i nadrabiam zaległości. Tak, w przypadku Twojego samochodu masz unikać stref ZTL Centro Storico, ZTL Tridentino, ZTL Trastevere (area sud i area nord).

Zieloną strefą w ogóle się nie przejmuj jeśli Twoje auto spełnia normę EURO6.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 12 maja 2024 - 16:13

Witaj,
Planując obecnie wyjazd nad Gardę trafiłem na Wasz poradnik i przypomniałem sobie, że rok temu korzystałem z Waszej rady dot. Rzymu, dlatego odnalazłem ten wątek i chciałem po pierwsze ponownie podziękować za rady, a po drugie, podzielić się moimi wrażeniami 🙂
1- jazda autem po Rzymie (bus 8-0sobowy) to ciekawe przeżycie 🙂 Nie jestem nie wiadomo jakim kierowcą (choć uwielbiam jeździć w długie trasy), ale jakoś mnie to nie stresowało (chyba szybko ogarnąłem włoski luz 🙂
2- na ulicy trudno o parking (zrobiłem kilka rund po jednokierunkowych ulicach, ale nie widziałem wolnego miejsca – w końcu to był sierpień); finalnie i tak zaparkowałem na zarezerwowanym wcześniej parkingu podziemnym (Risorgimento – polecam);
3 – do wątku poniżej: tak, oddałem klucze do auta, dziwne uczucie, tym bardziej, że auto nie moje, tylko z wypożyczalni, ale pan (typowy Włoch) sympatyczny, w zasadzie nie wzbudzał jakiś podejrzeń – generalnie nie było żadnych problemów;
4 – co do ZTL, to udało mi się te zakazane strefy ominąć (póki co żadnego mandatu nie było), mimo przejazdów w ich pobliżu, ale wymusiłem w nawigacji taki przejazd, żeby przypadkiem nie prowadził mnie inną drogą;
5- nikomu z nas (8 osób, w tym dwoje starszych, 65 i 70 lat) nic się nie stało, nikt nas nie okradł, itp., mimo, że włóczyliśmy się czasem i po północy bocznymi uliczkami; może to kwestia szczęścia, a może po prostu nie mieliśmy pecha jak inni?
6 – jest co w Rzymie oglądać, na razie tylko zasmakowałem tego miasta (2 pełne dni na zwiedzanie to zdecydowanie za mało!);
7 – nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej, wszystko w trójkącie Watykan-Colosseum-Ogrody Borghese obeszliśmy pieszo (z przerwą na odpoczynek w godzinach największych upałów);
8 – ja przerw nie robiłem (szkoda mi było czasu), więc brałem plecak z bukłakiem, który napełniałem wodą z miejskich poidełek (smaczna i zimna! )i heja – włóczyłem się samotnie po całym mieście, chodząc „na oślep” (w sumie robiłem tak dziennie ponad 20 km),
9 – jedzenie pyszne, kawy za małe;
10 – chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić….
Pozdrawiam!

Łukasz Ropczyński 13 maja 2024 - 09:28

Hej!
Dziękuję, że podzieliłeś się swoim komentarzem. W międzyczasie trochę się w Rzymie zmieniło. Zdarzały się kradzieże bagażu z samochodów pozostawionych na parkingach przy końcowych stacjach rzymskiego metra. Więc zaktualizowałem powyższy artykuł, usuwając tamte parkingi i dodając nowe, droższe, ale raczej bezpieczne 🙂 Rzym uzależnia i chce się do niego wracać. My w Rzymie byliśmy ponad dwadzieścia razy i w zasadzie każdego roku jesteśmy znowu. Życzę kolejnych włoskich podróży! 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Paweł 9 lipca 2023 - 11:11

Witam!
Wg tej mapy muszę przejechać przez strefę ZTL Fascia Verde (zielona) i ZTL1 AF1 VAM (niebieska). Mam na nie uważać? Czy tylko na żółtą (ZTL centro diurna), tj. ścisłe centrum? Nie znalazłem opisu, co one oznaczają…
Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz
Joanna 23 marca 2024 - 22:10

cześć, zastanawiam się czy to prawda że na wszystkich parkingach podziemnych czy typu garaż trzeba zostawić kluczyki obsłudze parkingu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2024 - 08:19

Na wszystkich nie, ale na wielu centrum Rzymu tak. Trzeba na to zwracać uwagę przy rezerwacji parkingu. Powyższy artykuł będziemy w tym tygodniu przygotowywać całkowicie na nowo i pojawią się tu nowe, sprawdzone parkingi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Michaela 18 czerwca 2023 - 20:57

Dziękuję wybieramy się do Włoch i do Rzyma i myślałam, że znajdemy bus z Saturnia do Rzyma – no niestety jest tylko jeden …..i musimy jechać samochodem. I bardzo dziękuję za informacje

Odpowiedz
Jarek 8 czerwca 2023 - 15:57

Czy nie jest tak że parking Garage Centrale Roma jest polozony w zielonej strefie ZTL? jezeli tak to nie kazde auto moze wjechac do tej strefy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 22:31

Hej,

Te normy euro w rzymskim ZTL są tak zaniżone, że raczej nie stanowi to problemu dla polskich kierowców, którzy samochodami wybierają się do Włoch. Dotyczy to starych aut, a zakładam, że takim nikt z Polski do Włoch się nie wybierze.

W przypadku diesla chodzi o normę Euro 3, a benzyny o Euro 2 – te przepisy wchodzą w życie od listopada 2023 r.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 16 czerwca 2024 - 22:57

hej. to moje pytanie – żeby wjechać autem osobowym, norma Euro 4, do zielonej bardzo obszernej strefy – muszę mieć pozwolenie władz rzymskich, czy nie? bo myślałem, że aby poruszać się po jakiejkolwiek strefie trzeba mieć pozwolenie, bo inaczej mandat. a to by znaczyło, że do żadnego z tych parkingów nie można dojechać..

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 czerwca 2024 - 21:26

Dzień dobry,
Euro 4 benzyna czy diesel? Póki co każda norma Euro 4 może tam wjechać. Bardziej radykalne ograniczenia wejdą w życie od 1 listopada 2024 r.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 17 lutego 2023 - 08:36

Dzień dobry,
czy któryś z wyżej wymienionych parkingów można wcześniej zarezerwować w jakiś sposób? Czy po prostu dopiero na miejscu okazuje się, że jest miejsce lub nie na danym parkingu? Wybieramy się do Rzymu busem 9-osobowym, na pokładzie będzie dwulatka i tak się zastanawiamy, czy uda nam się zorganizować jakieś miejsce parkingowe na 4 doby.

Bardzo przydatne informacje można znaleźć u Pana, super robota!
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2023 - 11:31

Garage Centrale Roma powinno dać się zarezerwować albo telefonicznie albo poprzez ich stronę: https://www.parcheggiocentraleroma.it/parkbooking/prenota/

Proszę tylko zwrócić uwagę, czy Państwa bus nie jest dłuższy niż dopuszczalne wymiary. Wówczas lepiej byłoby tam wcześniej zadzwonić albo napisać i dopytać. Poza tym – jeśli parking będzie pełen – zdarza się, że oni wymagają, żeby zostawić kluczyki od samochodu. Nie każdemu to odpowiada, ale generalnie ten parking ma dobre opinie, a o to w Rzymie ciężko.

Odpowiedz
Sławomir 3 lutego 2023 - 12:13

dzień dobry, czy strefa ZTL obwiązuje w niedzielę?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lutego 2023 - 10:12

Wszystkie szczegóły są na oficjalnej stronie. Jest też mapa i zasady obowiązywania: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl/ztl-centro-storico

Odpowiedz
Michał 5 maja 2022 - 11:51

Dzięki za poradnik !
Wybieram się do Rzymu na 4 doby i chciałem zostawić samochód gdzieś na parkingu P+R i potem przesiąść się w komunikację miejską.
Jaki parking polecasz na te kilka dni? Lokalizacja dla mnie bez znaczenia, nocleg i tak będzie gdzieś w centrum

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 16:56

Już od kilku lat nie parkuję na obrzeżach Rzymu. Mam wątpliwości co do bezpieczeństwa tych parkingów. Raczej im bardziej w centrum, tym bezpieczniej. Opisywany powyżej parking przy Watykanie zrobił na mnie dobre wrażenie. Drogie samochody widuję też na Parcheggio Saba Villa Borghese. Mimo ceny – warto.

Odpowiedz
Michał 17 maja 2022 - 12:29

Dziękuję za cenne informacje ! Pozdrawiam serdecznie ! 🙂

Odpowiedz
Marcin 11 września 2020 - 10:24

Witam. Jak ma się wjazd do parkingu Parcheggio Villa Borghese do norm emisji spalin euro? Parking jest juz wewnątrz strefy „RAILWAY RING” gdzie poruszać się mogą tylko auta euro 3 i to tez chyba nie zawsze. Przyjechaliśmy starym, prawie zabytkowym autem, które ma normę emisji euro 0 albo euro 1. Dostaniemy mandat? PS. Wjechalismy wedle Twoich wskazówek.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 września 2020 - 18:45

Dopiero wróciłem do Polski i zobaczyłem Twój komentarz. Domyślam się, że już po sprawie i udało się przejechać przez Rzym? 🙂

Odpowiedz
Gilbert 25 marca 2022 - 09:59

Dzien Dobry mam pytanie czy mozna samochodem dojechac gdzies w okolice stacji Tiburtina i zostawic tam samochod i przesiasc sie na metro? Czy to juz iest strefa i lepiej tam nie wjezdzac? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 marca 2022 - 10:49

Na tej oficjalnej stronie możesz sprawdzić strefy ZTL w Rzymie: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl – dałoby się tam dojechać 🙂 Jeśli chodzi o parking to na przykład ten: https://www.parcheggiromatiburtina.it/

Odpowiedz
Rzym 16 lipca 2023 - 21:34

nie polecam Laurentina,wybili 2 szyby w.moim aucie.oraz w 4 innych,ukradli torby .laptopy

Odpowiedz
Krzysztof 4 stycznia 2024 - 21:58

Witam.
Ekstra poradnik. Jedno pytanie.
Parking Parcheggio Via Giuseppe Guicciardi, 00168 Roma RM, Włochy.
Jest bezpłatny, bezpieczny, nie jest w ZTL, są ograniczenia co do rocznika auta lub czasu parkowania?
Proszę coś o nim napisać, bo nie mogę znaleźć żadnych danych.
Dziękuję.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 stycznia 2024 - 18:41

Dzień dobry,

Odradzam parkowanie w takich miejscach. Ostatnio w okolicach Rzymu jest bardzo dużo włamań do samochodów, szczególnie jeśli są to auta zagranicznych turystów. Złodzieje wybijają szyby i kradną wszystko ze środka. Proszę poszukać monitorowanego, prywatnego parkingu lub rezerwować nocleg, który taki parking zapewnia (czyli na przykład domek na kempingu w Rzymie, żeby auto bezpiecznie zostawić, a do centrum miasta dojeżdżać metrem).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 10 stycznia 2024 - 12:17

Nawet w dzień na kilka godzin jest takie ryzyko? Czy chodzi o pozostawienie auta na noc. Mam zarezerwowany nocleg w Passoscuro i próbuję znaleźć darmową bazę wypadową aby w kilka godzin dziennie (5 dni) zwiedzić główne zabytki Rzymu.
Co proponujesz?
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i informacje.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 stycznia 2024 - 16:44

Jeśli masz starsze auto, które nie rzuca się w oczy i nie będzie żadnych przedmiotów na widoku (absolutnie żadnych walizek, torebek, reklamówek) to pewnie wszystko będzie OK.

Natomiast w przypadków niektórych miast i regionów – w tym właśnie Rzymu – zalecam jednak parkowanie na prywatnych, monitorowanych parkingach. Oczywiście, że te kradzieże nie są ani częste ani masowe, ale się zdarzają. Możesz też zaparkować w jakimś małym miasteczku obok Rzymu przy stacji kolejowej i dojechać do centrum pociągiem. Zazwyczaj takie parkingi są względnie bezpieczne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Aneta Kwiatkowska 16 sierpnia 2020 - 18:53

Dzięki za znakomity poradnik. Korzystaliśmy z Waszych wskazówek tydzień temu, ale do końca sierpnia z powodu Covid-19 strefa ZTL nie obowiązuje. Jeździliśmy sobie po całym Rzymie!

Odpowiedz