Miasta -> Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 23 komentarze 49,6 tysięcy wyświetleń
Parking w Rzymie - gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

Rzym jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, skoro liczba zarejestrowanych tam pojazdów wynosi 3 miliony, czyli dokładnie tyle samo, co liczba mieszkańców Rzymu. Gdyby tego było mało, to po ulicach Rzymu krążą samochody turystów i mnóstwo autokarów z wycieczkami. Obecnie parking w Rzymie to nie lada wyzwanie, chociaż, gdy samochodem byłem tutaj pierwszy raz, to bez kłopotu zaparkowałem obok Zamku Anioła, kilkaset metrów od Placu św. Piotra. Czasy się zmieniły. Dziś władze Rzymu zniechęcają do przyjazdu własnym samochodem.

Zobacz także:

Rzymianie, podobnie jak większość Włochów, uwielbiają swoje samochody i ani myślą przesiąść się do dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej. Parking w Rzymie to problem z którym zmaga się każdy, kto wjeżdża do miasta.

Parking w Rzymie – to musisz wiedzieć

Po pierwsze! Nie jedź do Rzymu samochodem

Parking w Rzymie wiąże się zawsze z ryzykiem. Zdarzały się wybite szyby i kradzieże bagażu, a jeszcze częstsze są stłuczki parkingowe. Jeśli będziesz tu przejazdem, to zamiast nocować w centrum Rzymu wybierz nocleg w domku na kempingu pod Rzymem, gdzie bezpiecznie zostawisz samochód. Z kempingu do Rzymu dostaniesz się komunikacją publiczną. Dwa najlepsze wybory to Roma Camping In Town (spod którego linią autobusową 246 lub 247 dojedziesz do stacji metra A Cornelia) lub Flaminio Village Bungalow Park (400 m od kempingu znajduje się stacja kolejowa).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Po drugiej! Panicznie uważaj na strefę ZTL 😉

W Rzymie są strefy ograniczonego ruchu ZTL (Zona a traffico limitato). Strefą ZTL objęte jest szeroko rozumiane historyczne centrum Rzymu. Do stref mogą wjechać tylko samochody posiadające elektroniczne zezwolenie. W setkach miejsc zainstalowane są kamery, które robią zdjęcia wjeżdżającym samochodom. Jeśli danej rejestracji nie ma na liście, to w ciągu roku rzymska policja wystawia mandat. Rekordziści mają nawet po kilkadziesiąt mandatów.

Strefy ZTL dzielą się na dzienne i nocne. Niektóre obowiązują w określonych godzinach. Jest jeszcze kilka innych wyjątków. Zakres obowiązywania stref nawet dla doświadczonego polskiego kierowcy jest trudny do zapamiętania. O ile patrząc na mapę stosunkowo łatwo wszystko zrozumieć, to w praktyce, w gąszczu zabytków, zakorkowanych ulic i braku miejsc parkingowych oraz ograniczonego czasu na sprawne dotarcie i zaparkowanie, lepiej unikać podróży nawet na obrzeżach stref ZTL. Samochodowe nawigacje czy google maps niespecjalnie przejmują się strefami ZTL i często prowadzą przez „zakazane” ulice. To może być najdroższa przejażdżka w życiu. Jeśli mimo wszystko czujesz się na tyle pewnie, że chcesz zaryzykować wjazd do ścisłego centrum Rzymu to sprawdź na oficjalnej mapie pod tym adresem aktualne strefy ZTL i zasady wjazdu.

Staraj się nie parkować przy ulicy

Wydawać by się mogło, że w Rzymie parkuje się wszędzie tam, gdzie można i tam, gdzie nie można. Samochody pozostawiane są w obrębie skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, chodnikach, placach, a coraz częściej popularna jest tzw. „druga linia”, gdzie po obu stronach ulicy stoją po dwa rzędy samochodów. Ci, którzy zaparkowali bliżej chodnika, nie mogą wyjechać, póki nie zjawi się właściciel pojazdu zaparkowanego równolegle obok. Zjawisko to jest coraz częściej pokazywane przez włoską telewizję. Do ogromnego ruchu samochodowego dochodzi jeszcze ruch niezliczonej ilości skuterów. Ich kierowcy zdają się w ogóle nie przejmować przepisami drogowymi.

Poza utworzeniem stref ZTL władze Rzymu wprowadziły inne rozwiązania mające na celu ograniczenie i upłynnienie ruchu samochodowego w centrum. Zbudowano tysiące nowych miejsc parkingowych, utworzono specjalne parkingi przy końcowych stacjach metra i zmodernizowano tabor komunikacji miejskiej. W budowie jest trzecia linia metra.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Parking w Rzymie

Przejdźmy do konkretów. Poniżej przedstawiam Ci konkretne propozycje parkingów w Rzymie.

Garage Centrale Roma

Via Giacomo Giri 32, Rzym

Bardzo fajny parking blisko Watykanu, ale poza strefą ZTL. Do Muzeów Watykańskich lub do Placu św. Piotra spacerem jest stąd 2 km. Parking jest monitorowany i strzeżony.

Ceny. Zależy od dnia i sezonu. Zazwyczaj około 12 euro za dzień. Ciekawostką jest fakt, że w niedzielę i w sierpniu parking jest zamykany w ciągu dnia. Obsługa jest wtedy do 10:30, a później od 19:00. W pozostałe dni od poniedziałku do soboty parking czynny jest cały czas od 6:00 do 1:30.

Jak dojechać? Jeśli będziesz jechał od autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA – Grande Raccordo Anulare) to nie wjedziesz do strefy ZTL. Z autostradowej obwodnicy zjedź na drogę Via Aurelia. Znaki będą pokazywały „Uscita 1” oraz „SS1 Via Aurelia” tak jak na zdjęciu powyżej. Następnie drogą Via Aurelia jedź cały czas prosto. Po kilku kilometrach jedź dalej prosto w ulicę Via Baldo degli Ubaldi i po chwili nawigacja skieruje Cię w lewo w Via Umberto Moricca.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Parking Villa Borghese

Viale del Galoppatoio 33, Rzym

Parking pozornie znajduje się w strefie ZTL, ale tak nie jest. Zwróć uwagę, że wjazd do parkingu czyli Ingresso Parcheggio Villa Borghese na mapach Google zaznaczony jest w innym miejscu niż sam parking (czyli wjazd jest na innej ulicy niż adres samego parkingu). Wynika to z faktu, że zjeżdża się tam z głównej drogi tunelem. Parking ma świetną lokalizację. W ścisłym historycznym centrum Rzymu, ale mimo to poza strefą ZTL (na granicy).

Ceny. Postój przez cały dzień w cenie 19 euro. Parking czynny jest przez całą dobę.

Jak dojechać? Są dwa sposoby. Albo od ulicy Viale del Muro Torto należy zjechać w prawo „pod ziemię” (tak jak na zdjęciu powyżej). Druga opcja to dojazd od ulicy Viale San Paolo del Brasile. Należy bardzo uważać, aby kierować się tutaj od północy, czyli najbezpieczniej drogą SS4. Na SS4 można zjechać z autostrady A1 (Florencja – Rzym) już na węźle Settebagni.


Parking Laurentina

Via Francesco de Suppe 5780, Rzym

Jeśli parking przy Villa Borghese wydaje Ci się zbyt ryzykowny (z powodu sąsiedztwa strefy ZTL), to wybierz parking przy stacji metra Laurentina. Te parking położony jest na południe od centrum Rzymu i daleko od strefy ZTL. Nawet jeśli się pogubisz w gąszczu rzymskich ulic, to stąd tak łatwo nie wjedziesz w strefę ZTL. Tuż obok znajduje się stacja metra B Laurentina (niebieskie metro).

Ceny. Nie udało mi się znaleźć aktualnych cen. Parking jest stosunkowo nowy. Kilka lat temu kosztował 2,50 euro za cały dzień. Parking otwarty jest w godzinach pracy metra. Od 5:15 do 0:15. Nie można tu zostawiać samochodu na noc.

Jak dojechać? Bardzo łatwy dojazd bez ryzyka wjechania w strefę ZTL. Z autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA – Grande Raccordo Anulare) należy zjechać na zjeździe numer 25, jest to jednocześnie zjazd do centrum dzielnicy ROMA EUR. Po zjechaniu trzeba się kierować cały czas główną drogą prosto w stronę parkingu Laurentina. Warto skorzystać z nawigacji, ale pamiętaj, aby z autostradowej obwodnicy Rzymu zjechać w odpowiednim miejscu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Policja w Rzymie – kary za złe parkowanie i ZTL

Samochody, które wjeżdżają w strefę ZTL są fotografowane przez automatyczne fotoradary umieszczone najczęściej na słupach lub kamienicach przy ulicach objętych zakazem. Następnie specjalny system kontroluje, czy pojazd z daną rejestracją miał zezwolenie na wjazd. Kierowcy wjeżdżający bez zezwolenia karani są mandatami, które wysyłane są pocztą. Kierowcy z Polski mogą oczekiwać takiego mandatu nawet w ciągu roku od popełnienia wykroczenia.

Przy rzymskich ulicach – podobnie jak w całych Włoszech – płatne miejsca parkingowe oznaczone są niebieskimi liniami, a bezpłatne liniami białymi. Są jeszcze linie żółte, które oznaczają miejsce parkingowe dla inwalidy oraz sporadycznie zdarzają się linie różowe, oznaczające miejsca dla kobiet w widocznej ciąży. Zdarzają się przypadki, że niektóre zatoczki mają miejsca parkingowe zaznaczone białą linią, a o odpłatności świadczy znak postawiony na wjeździe. Z reguły w pobliżu postawiony jest parkometr.
Parkometry przyjmują wyłącznie monety. Najniższą akceptowaną przez parkometr monetą jest 20 euro centów. Bilecik za parkowanie należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. 

Przeczytaj także

23 komentarze

Aneta Kwiatkowska 16 sierpnia 2020 - 18:53

Dzięki za znakomity poradnik. Korzystaliśmy z Waszych wskazówek tydzień temu, ale do końca sierpnia z powodu Covid-19 strefa ZTL nie obowiązuje. Jeździliśmy sobie po całym Rzymie!

Odpowiedz
Marcin 11 września 2020 - 10:24

Witam. Jak ma się wjazd do parkingu Parcheggio Villa Borghese do norm emisji spalin euro? Parking jest juz wewnątrz strefy „RAILWAY RING” gdzie poruszać się mogą tylko auta euro 3 i to tez chyba nie zawsze. Przyjechaliśmy starym, prawie zabytkowym autem, które ma normę emisji euro 0 albo euro 1. Dostaniemy mandat? PS. Wjechalismy wedle Twoich wskazówek.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 września 2020 - 18:45

Dopiero wróciłem do Polski i zobaczyłem Twój komentarz. Domyślam się, że już po sprawie i udało się przejechać przez Rzym? 🙂

Odpowiedz
Gilbert 25 marca 2022 - 09:59

Dzien Dobry mam pytanie czy mozna samochodem dojechac gdzies w okolice stacji Tiburtina i zostawic tam samochod i przesiasc sie na metro? Czy to juz iest strefa i lepiej tam nie wjezdzac? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 marca 2022 - 10:49

Na tej oficjalnej stronie możesz sprawdzić strefy ZTL w Rzymie: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl – dałoby się tam dojechać 🙂 Jeśli chodzi o parking to na przykład ten: https://www.parcheggiromatiburtina.it/

Odpowiedz
Rzym 16 lipca 2023 - 21:34

nie polecam Laurentina,wybili 2 szyby w.moim aucie.oraz w 4 innych,ukradli torby .laptopy

Odpowiedz
Michał 5 maja 2022 - 11:51

Dzięki za poradnik !
Wybieram się do Rzymu na 4 doby i chciałem zostawić samochód gdzieś na parkingu P+R i potem przesiąść się w komunikację miejską.
Jaki parking polecasz na te kilka dni? Lokalizacja dla mnie bez znaczenia, nocleg i tak będzie gdzieś w centrum

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 16:56

Już od kilku lat nie parkuję na obrzeżach Rzymu. Mam wątpliwości co do bezpieczeństwa tych parkingów. Raczej im bardziej w centrum, tym bezpieczniej. Opisywany powyżej parking przy Watykanie zrobił na mnie dobre wrażenie. Drogie samochody widuję też na Parcheggio Saba Villa Borghese. Mimo ceny – warto.

Odpowiedz
Michał 17 maja 2022 - 12:29

Dziękuję za cenne informacje ! Pozdrawiam serdecznie ! 🙂

Odpowiedz
Sławomir 3 lutego 2023 - 12:13

dzień dobry, czy strefa ZTL obwiązuje w niedzielę?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lutego 2023 - 10:12

Wszystkie szczegóły są na oficjalnej stronie. Jest też mapa i zasady obowiązywania: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl/ztl-centro-storico

Odpowiedz
Kasia 17 lutego 2023 - 08:36

Dzień dobry,
czy któryś z wyżej wymienionych parkingów można wcześniej zarezerwować w jakiś sposób? Czy po prostu dopiero na miejscu okazuje się, że jest miejsce lub nie na danym parkingu? Wybieramy się do Rzymu busem 9-osobowym, na pokładzie będzie dwulatka i tak się zastanawiamy, czy uda nam się zorganizować jakieś miejsce parkingowe na 4 doby.

Bardzo przydatne informacje można znaleźć u Pana, super robota!
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2023 - 11:31

Garage Centrale Roma powinno dać się zarezerwować albo telefonicznie albo poprzez ich stronę: https://www.parcheggiocentraleroma.it/parkbooking/prenota/

Proszę tylko zwrócić uwagę, czy Państwa bus nie jest dłuższy niż dopuszczalne wymiary. Wówczas lepiej byłoby tam wcześniej zadzwonić albo napisać i dopytać. Poza tym – jeśli parking będzie pełen – zdarza się, że oni wymagają, żeby zostawić kluczyki od samochodu. Nie każdemu to odpowiada, ale generalnie ten parking ma dobre opinie, a o to w Rzymie ciężko.

Odpowiedz
Jarek 8 czerwca 2023 - 15:57

Czy nie jest tak że parking Garage Centrale Roma jest polozony w zielonej strefie ZTL? jezeli tak to nie kazde auto moze wjechac do tej strefy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 22:31

Hej,

Te normy euro w rzymskim ZTL są tak zaniżone, że raczej nie stanowi to problemu dla polskich kierowców, którzy samochodami wybierają się do Włoch. Dotyczy to starych aut, a zakładam, że takim nikt z Polski do Włoch się nie wybierze.

W przypadku diesla chodzi o normę Euro 3, a benzyny o Euro 2 – te przepisy wchodzą w życie od listopada 2023 r.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michaela 18 czerwca 2023 - 20:57

Dziękuję wybieramy się do Włoch i do Rzyma i myślałam, że znajdemy bus z Saturnia do Rzyma – no niestety jest tylko jeden …..i musimy jechać samochodem. I bardzo dziękuję za informacje

Odpowiedz
Paweł 1 lipca 2023 - 17:45

Witam!
Na początku sierpnia wybiegam się ze znajomymi na 4 dni do Rzymu. Nocleg mamy niedaleko Watykanu, w B&B Day by Day (Via Crescenzio, 74). Jedziemy busem (prawie 5m długości).
Mam kilka pytań:
– czy w sierpniu jest szansa na zaparkowanie na ulicy?
– czy parkingi, które są płatne od 8.00 do 20.00 mogę okupować przez 4 dni? Wystarczy, że rano, przed 8.00 wykupię bilet na 12 godzin (i tak 4x)?
– czy lepiej darować sobie szukania miejsca i ryzyka kradzieży i zaparkować w parkingu (np. Via Vespasiano, 17c), oczywiście wcześniej tam rezerwując (wychodzi ok. 120 euro)?
– czy ww. hotel i ten parking znajdują się w strefie ZTL? Bo na różne mapki trafiłem i nie wiem, którym zaufać. Auto spełnia normę euro 6 (diesel).
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lipca 2023 - 00:12

Hej,

Nie wiem czy uda Ci się zaparkować przy ulicy. Jest ciężko, szczególnie w centrum, ale jeśli będziesz krążył, to w końcu się uda. Wbrew pozorom w sierpniu (ale raczej w drugim i trzecim tygodniu) duża część mieszkańców Rzymu ma urlopy i wyjeżdżają z miasta. Wówczas po Rzymie jeździ się „stosunkowo łatwo”.

Możesz bez problemu stać na niebieskich liniach 4 dni. Najważniejsze, żeby to nie była strefa ZTL.

Tutaj znajdziesz jedyną oficjalną mapę ZTL w Rzymie: https://romamobilita.it/it/servizi/ztl

Jeśli chodzi o kradzieże, to jednak ten parking za 120 euro dałby Ci poczucie świętego spokoju i na Twoim miejscu szukałbym takiego właśnie parkingu. Tego albo jakiegokolwiek innego w okolicy (sprawdź opinie w google).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 4 lipca 2023 - 20:32

Witaj,
Dziękuję za odpowiedź. Nadal nie wiem, co oznaczają poszczególne strefy ZTL. Według niej parking i miejscówka znajdują się w ZTL1 AF1 VAM (niebieska), a dojadę tam przez strefę ZTL Fascia Verde (zielona). Mogę tam poruszać się autem typu bus, z silnikiem diesla o normie euro6? Mam unikać tylko ZTL centro diurna (ścisłe historyczne centrum)?
Pozdrawiam,
Paweł.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 10:35

Hej,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Właśnie wróciłem do Polski po pięciu tygodniach we Włoszech i nadrabiam zaległości. Tak, w przypadku Twojego samochodu masz unikać stref ZTL Centro Storico, ZTL Tridentino, ZTL Trastevere (area sud i area nord).

Zieloną strefą w ogóle się nie przejmuj jeśli Twoje auto spełnia normę EURO6.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 9 lipca 2023 - 11:11

Witam!
Wg tej mapy muszę przejechać przez strefę ZTL Fascia Verde (zielona) i ZTL1 AF1 VAM (niebieska). Mam na nie uważać? Czy tylko na żółtą (ZTL centro diurna), tj. ścisłe centrum? Nie znalazłem opisu, co one oznaczają…
Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz
Szymon 8 lipca 2023 - 11:41

Gorąco polecam parking Terminal Vatocano. Rewelacyjna lokalizacja, poza ZTL a z samego parkingu wychodzisz praktycznie na płac św Piotra! Trzeba uważać na dojazd po przebiega blisko ZTL ale nie ma tragedii. Polecam uruchomić sobie na Google Maps wizualizacje stref ZTL.

Odpowiedz
Paweł 12 lipca 2023 - 18:34

Hej Szymon,
Parking, o którym wspominasz, znajduje się w tych samych strefach (niebieska i zielona), różnica jest taka, że bardzo łatwo wjechać w strefę „zakazaną” (żółtą).
Z tego co mi wyjaśnił właściciel wspomnianego przeze mnie parkingu, strefy, co do których miałem wątpliwości (niebieska i zielona właśnie) obowiązują jedynie w jakieś ekologiczne niedziele, itp. W tygodniu mogę do nich dojechać bez problemu.
Pozdrawiam,
Paweł

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej