Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

19 23 894

Metro w Rzymie jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu. Na dworcu kolejowym Roma Termini krzyżują się linie metra A i B. Natomiast od kilku lat sukcesywnie otwierane są kolejne stacje linii C. To nowa inwestycja i większość książkowych przewodników po Rzymie jeszcze jej nie uwzględnia. Poza tym w Rzymie funkcjonuje 249 linii autobusowych, 6 linii tramwajowych i 3 kolejki miejskie. Są też linie nocne, szczególne istotne, kiedy musisz wcześnie rano dotrzeć na lotnisko.

Z tego przewodnika dowiesz się między innymi:

 • Ile kosztują bilety na metro i komunikację miejską w Rzymie?
 • Jaki bilet jest najlepszy dla turystów?
 • Do którego roku życia dzieci nie płacą za bilet? Czy niepełnosprawni mają zniżki?
 • Czy w praktyce łatwo jest podróżować z dzieckiem w wózku?
 • Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?
 • Jak tanio i szybko dojechać z Rzymu nad morze?
 • …będzie też wiele porad praktycznych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Stolicę Włoch odwiedziłem już około 20 razy i wciąż planuję kolejne wizyty. Na blogu znajdziesz mój 5-dniowy plan na zwiedzanie Rzymu i Watykanu, a także kilkanaście sprawdzonych noclegów w Rzymie (część z nich u polskich gospodarzy, a niektórych nie znajdziesz na popularnych portalach rezerwacyjnych). Przygotowałem też – cieszący się dużą popularności – kulinarny przewodnik o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. To tylko niektóre z kilkunastu artykułów o Rzymie, które znajdziesz na blogu.

W Rzymie obecnie funkcjonują trzy linie metra:

 • A – pomarańczowa;
 • B i B1 (niebieska);
 • C – zielona (częściowo już otwarta, a częściowo wciąż w budowie).

Ponadto projektowana jest linia D. W przypadku tej ostatniej trudno mówić jeszcze o konkretnym terminie, ale plany dotyczące długości linii i rozmieszczenia stacji są już zaakceptowane.

Metro w Rzymie

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie zaczęto budować w latach pięćdziesiątych XX w. dlatego dziś zarówno stacje jak i wagony mogą wydawać się przestarzałe. Mimo wszystko metro w Rzymie przebiega w pobliżu wielu istotnych – z punktu widzenia turysty – placów i zabytków. Dlatego metro jest najlepszym i najtańszym sposobem na szybkie przemieszczanie się po centrum Rzymu.

Miejski przewoźnik skupia się obecnie na sprawnym zakończeniu budowy linii C, która po otwarciu będzie jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie. Trwają także projektowe przy linii D, która dotrze między innymi na Zatybrze.

Porada praktyczna: metro w Rzymie lub znaki informujące o lokalizacji najbliższej stacji oznaczone są czerwoną tablicą z dużą, białą literą „M„.

Ceny biletów na metro w Rzymie i autobusy

najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzymska spółka ATAC, zarządzająca zintegrowanym transportem publicznym w stolicy Włoch, oferuje bilety METREBUS. Upoważniają one do nielimitowanych przejazdów wszystkimi liniami metra, miejską komunikacją autobusową i kolejkami miejskimi. Bilety można kupić w biletomatach i w kasach na stacjach metra oraz w kioskach.

 • 1,50 euro – BIT – podstawowy bilet ważny 100 minut od pierwszego skasowania. Z tym biletem można przejechać jeden raz metrem i bez limitu korzystać z pozostałych środków komunikacji miejskie w trakcie 100 minut. W przypadku metra można się przesiadać pomiędzy liniami metra, ale nie można wychodzić za bramki.
 • 7,00 euro – ROMA24H – bilet ważny 24 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 12,50 euro – ROMA48H – bilet ważny 48 godzin od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 18,00 euro – ROMA72H – bilet ważny 72 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 24,00 euro – CIS (CARTA INTEGRATA SETTIMANALE) – bilet 7-dniowy, ważny do godziny 24:00 siódmego dnia od skasowania (dzień skasowania jest pierwszym dniem). Upoważnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Rzymie.
 • Za darmodzieci do lat 10 jeśli podróżują z opiekunem, który posiada ważny bilet. Według zasady jedno dziecko na jednego opiekuna z biletem.

Osoby niepełnosprawne w Rzymie, które nie są zameldowane we włoskiej stolicy, nie mogą liczyć na zniżki.

Metro w Rzymie, a dzieci i osoby niepełnosprawne

metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróżując metrem z dziećmi staraliśmy się korzystać z wind. Czasem nie działały, a czasem były na przykład po drugiej stronie ulicy. Wtedy znosiliśmy wózek po schodach.

Jak podróżowałem metrem sam z dziećmi, to bardzo często zdarzało się, że jakaś przypadkowa osoba bez słowa brała wózek z drugiej strony i pomagała znieść go po schodach. W Rzymie łatwo trafić na uprzejmych i życzliwych ludzi.

Porada praktyczna: w rzymskim metrze i autobusach dzieci do 10 roku życia jadą za darmo wg zasady, że na jednego opiekuna z ważnym biletem przypada jedno dziecko bez biletu.

W teorii najważniejsze stacje rzymskiego metra są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce często jednak windy nie działają. Jednak ATAC Roma – czyli przedsiębiorstwo organizujące komunikację miejską w Rzymie – chwali się za to tym, że 98% autobusów jest wyposażonych w platformę dla osób poruszających się na wózkach.

Mapa linii metra w Rzymie – aktualna na 2023 r.

Mapa linii metra w centrum Rzymu:

metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)
metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)

Mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich:

mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)
mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)

Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czytałem w internecie dziesiątki opinii na temat tego, jak niebezpiecznie jest w rzymskim metrze. Podobno zdarzają się napady, gwałty, a wieczorami to już w ogólę strach jeździć. Tylko to są zawsze opinie osób, które w Rzymie nie mieszkają, a być może nawet nigdy w nim nie były. Teksty pisane w oparciu o stereotypy i kompletny brak własnego doświadczeniach czy przejrzenia doniesień rzymskiej prasy.

Rzymskim metrem jeżdżę od kilkunastu lat, przy okazji każdej wizyty. Także wieczorami. Nigdy nie czułem się zagrożony. Natomiast moja mama przez rok mieszkała w Rzymie i wieczorami wracała metrem do domu, daleko poza centrum. Też nigdy nic jej nie groziło.

Czy zatem metro w Rzymie jest bezpieczne? Nie jest. W metrze roi się od kieszonkowców. O ile typowy rzymianin jadący do pracy nie jest zbyt narażony na kradzież, to turysta staje się od razu celem złodziei. Szczególnie niebezpiecznie jest na stacji Termini i na odcinkach łączących Termini z Koloseum oraz ze stacją Ottaviano (czyli okolicą Watykanu). Turyści to łatwy cel i zazwyczaj mają przy sobie więcej gotówki.

Ostatnio w 2022 r. jechaliśmy z Termini pod Koloseum, a w metrze było stosunkowo luźno. Jednak na peronie jeden z mężczyzn nie odstępował nas na krok. Zdawałem sobie sprawę z kim możemy mieć do czynienia. Weszliśmy do wagonu metra, w którym były wolne miejsca siedzące. Stanęliśmy na środku, a mężczyzna stanął dokładnie obok mnie. Duży aparat na szyi, dwójka małych dzieci pod opieką – z kilometra wyglądaliśmy na turystów. Trzymałem rękę cały czas na portfelu i nie dałem się zdekoncentrować.

O tym jak kieszonkowcy kradną w rzymskim metrze opowiadają też właściciele apartamentów, B&B, a także polscy przewodnicy po Wiecznym Mieście. Naprawdę, uważajcie!

Godziny kursowania metra w Rzymie

metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pierwsze składy rzymskiego metra wyjeżdżają każdego dnia o 5:30 rano i kursują do godziny 23:30.

W piątki i soboty metro jeździ do godziny 1:30. Pociągi odjeżdżają przeciętnie co 3-10 minut.

W nocy stacje metra są zamykane. Kursują wyłącznie linie nocne autobusowej komunikacji miejskiej.

Czy metro w Rzymie dojeżdża na lotnisko?

Na lotnisko Ciampino można częściowo dojechać korzystając z metra linii A. Dojedziesz w ten sposób do stacji Cinecitta. Następnie tam należy przesiąść się na autobus linii 520, który z Cinecitta średnio co 20 minut, odjeżdża na lotnisko Ciampino. Cała podróż na jednym bilecie za 1,50 euro.

Jadąc na lotnisko częściowo metrem unikniesz rzymskich korków – im bliżej centrum Rzymu, tym jest ich więcej. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule:

Natomiast na drugie rzymskie lotnisko, czyli na Fiumicino metro nie jeździ. Można tam dojechać pociągiem albo autobusem. Więcej na ten temat w tym artykule:

Autobusy komunikacji miejskiej w Rzymie

autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niespełna 2000 autobusów na 249 liniach i 6 linii tramwajowych to uzupełnienie rzymskiego transportu miejskiego. Autobusy szczególnie przydatne są tam gdzie nie dociera metro, czyli chociażby jeśli chcesz dojechać na Zatybrze.

autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Często pytacie mnie, czy w przypadku autobusów korzystam z jakiejś włoskiej aplikacji? Nie jestem zwolennikiem zaśmiecania telefonu kolejnymi aplikacjami. Natomiast w przypadku Rzymu dobrze sprawdza się najpopularniejsze google maps – podaje numery autobusów, lokalizuje przystanki i wskazuje najbliższe połączenia. Dlatego w zupełności mi wystarcza.

UWAGA: w autobusach tworzy się tłok – w nich także uważaj na kieszonkowców.

Porada praktyczna: jeśli autobus zbliża się do Twojego przystanku, to machnij kierowcy ręką, aby się zatrzymał. Natomiast jeśli zbliżasz się do celu, to naciśnij przycisk w autobusie, sygnalizujący, że wysiadasz na kolejnym przystanku. W innym wypadku autobus może się po prostu nie zatrzymać.

Linie nocne autobusów w Rzymie

Linie nocne są szczególnie przydatne wtedy, gdy musisz dostać się z hotelu na samolot, który startuje wcześnie rano. Wówczas jednym z nocnych autobusów można dojechać na dworzec Termini, a stamtąd pierwszym autobusem Terravision lub taksówką na lotnisko.

Na połączenia nocna składa się:

 • 15 linii autobusowych dziennych, który kursowanie jest przedłużone do godziny 2:00 w nocy;
 • 31 linii autobusowych nocnych jeżdżących od 23:30 do 5:00.

Ponadto mapę linii nocnych zamieściłem poniżej. Można ją pobrać w PDF i powiększyć.

autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)
autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)

Klikając w ten link możesz pobrać mapę linii nocnych w PDF w wysokiej rozdzielczości. Można ją też wydrukować.

Miejskie linie kolejowe w Rzymie

Roma – Lido (dojazd z Rzymu nad morze)

Linia pociągu podmiejskiego łączy Rzym z nadmorską plażą w Lido di Ostia. Stacją początkową jest Roma Porta San Paolo, która przylega do stacji metra Piramide w ramach linii B. To połączenie zatrzymuje się m.in. na stacjach Vitinia, Acilia, Ostia Antica, Lido di Ostia Nord, Lido di Ostia Centro, Stella Polare, Castel Fusano i Cristoforo Colombo. Ponadto na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Porada praktyczna: kolejką z Roma Porta San Paolo ze zwykłym biletem miejskim za 1,50 euro możesz dojechać z Rzymu na plażę w Ostii. Możesz wysiąść na stacji Lido Centro lub na następnej Stella Polare – obydwie są blisko plaży.

Roma – Viterbo

Linia łączy Rzym z miastem Viterbo. Pierwsze stacje można przejechać w ramach strefy miejskiej (tratto urbano). Pociągi tej linii odjeżdżają ze stacji Roma Nord przy Piazzale Flaminio. Można tam dotrzeć metrem linii A, wysiadając na stacji Flaminio. Natomiast w przypadku dłuższej podróży poza strefę miejską należy zakupić standardowy bilet kolejowy.

Roma Laziali – Giardinetti

Łączy centrum Rzymu z ze wschodnimi dzielnicami miasta. Jednak jest to linia mało popularna wśród turystów. Stacja początkowa Roma Laziali znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Należy przejść na prawą stronę dworca w kierunku ulicy Via Mamiani. Ponadto warto pamiętać, że na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

19 Komentarze
 1. Tomasz napisał(a)

  Mała poprawka odnośnie linii kolei miejskiej Roma Laziali – Giardinetti: od 2015 roku w związku z otwarciem nowej linii metra pociągi dojeżdżają tylko do Centocelle. Warto też dodać, że na tej elektrycznej wąskotorówce można w codziennym ruchu spotkać pociągi wyprodukowane w 1926 roku!
  Warto też wspomnieć o rzymskich tramwajach, choć ich okrojona przez lata sieć jest aktualnie tylko uzupełnieniem oferty przewozowej. I tu można się przejechać antykiem: poza nowoczesnymi tramwajami na kilku liniach kursują przegubowe wagony TAS z lat 40-tych.

 2. Tomasz napisał(a)

  Witam. Czy orientujecie sie jak wyglada cena biletow do metra dla dzieci (10 lat) ?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dzieci do lat 10 nie płacą za bilet, jeśli podróżują z osobą dorosłą, która ma bilet. Natomiast starsze dzieci powinny mieć normalny bilet.

   1. Krzysztof napisał(a)

    Witam, zastanawiam się czy na bilecie 100 minut można zrobić taką kombinację
    Jadę autobusem przesiadam się do metra a potem przesiadka znowu do autobusu
    Druga opcja autobus metro kolej podmiejska do lido

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Pierwsza opcja jest możliwa. Bilet 100-minutowy upoważnia do przejazdu metrem tylko raz, ale można zmienić linie metra. Nie można tylko wychodzić za bramki metra. Natomiast co do autobusów, to w czasie 100 minut nie ma ograniczeń.

     Co do drugiej opcji nie jestem pewien. Zapytaj kogoś z obsługi na stacji metra albo kolejki.

 3. Dominik napisał(a)

  Witam, ładnych parę lat temu metro w Rzymie miało opinię jednego z najniebezpieczniejszych w Europie. Czy pod tym względem coś się zmieniło? Na moim miejscu wybrali by Państwo dojazd z Termini do Piazza Guiseppe Mazzini nocą Metrem, czy jednak taksówką/uberem

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Opinia zasadniczo się nie zmieniła 😉 Ostatnio podróżowaliśmy metrem – w ciągu dnia – z Termini pod Koloseum z dwójką małych dzieci. Było dość luźno, a jeden mężczyzna nie odstępował nas na krok. Stał tuż obok nas na peronie i później w metrze. Ewidentnie kieszonkowiec polował na turystów zajętych dziećmi. Cały czas trzymałem rękę na portfelu i ani na sekundę nie dałem się zdekoncentrować 🙂

   Jednak poza kieszonkowcami nie słyszałem o napadach w metrze, nigdy też nie czułem się zagrożony wieczorem. Pewnie – jak wszędzie w dużych miastach – takie sytuacje się zdarzają, ale nie wydaje mi się żeby wieczorna jazda metrem była bardziej niebezpieczna niż wieczorny spacer po Rzymie.

   Na stacji Termini nawet wieczorem jest sporo ludzi, więc raczej bez obaw 😉

   1. Ewa napisał(a)

    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie biletu 48-godzinnego. Czy należy go kasować przy każdym wejściu do środka komunikacji miejskiej, czy wystarczy pierwsze skasowanie aktywujące bilet? Zakładam, że przy każdym przejściu przez bramki w metrze muszę skasować, aby się otworzyły, ale jak przy korzystaniu z autobusu?

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Bilet kasuje się tylko za pierwszym razem, żeby było wiadomo do kiedy jest ważny i później tylko na bramkach w metrze. W autobusach nie kasuje się go kolejny raz, jeśli został już skasowany.

 4. Łukasz napisał(a)

  Dzien dobry. Mam pytanie jak dojechac z lotniska Fiumincino do miejscowości Marina di cerveteri . Dziękuję

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Na przykład pociągiem z lotniska (linią FL1: Fiumicino Aeroporto – Fara Sabina/Orte) do stacji Roma Trastevere. Stamtąd kolejnym pociągiem do Marina di Cerveteri. Rozkład znajdziesz na trenitalia.it – te połączenia są bardzo często, w szczycie nawet co 30 minut.

   1. Karolina napisał(a)

    Czy na bilecie 72 h lub 7 dniowym można podróżować na lotniska (obydwa) z Roma Termini. Zastanawiam się czy są jakieś strefy, np. miejska, podmiejska.

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Na lotnisko Rzym Ciampino można dojechać na tym bilecie – czyli korzystając z metra, a potem autobusu komunikacji miejskiej. Natomiast na Roma Fiumicino nie można. Ten bilet nie obejmuje połączeń Cotral i Trenitalia na Fiumicino oraz połączeń Terravision na to lotnisko.

 5. Lidia napisał(a)

  Czy obecnie w Rzymie obowiązują jeszcze jakieś obostrzenia Covidowe?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Nie ma żadnych obostrzeń, które dotyczyłyby turystów. Są jeszcze pewne ograniczenia w wizytach w szpitalach i domach opieki, ale to turystów raczej nie dotyczy.

 6. Ewa napisał(a)

  Dzień dobry,
  Ja mam pytanie czy orientuje się Pan czy w Rzymie w komunikacji miejskiej trzeba płacić bilet za bagaż?
  Czy przewożenie dziecka w wózku nie jest dodatkowo płatne – dziecko jeździ za darmo pytanie jak wygląda kwestia opłaty za wózek?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   W teorii, w regulaminie ATAC Roma, są podane wymiary bagażu, od którego powinien mieć on bilet. Wózek dziecka jedzie za darmo, ale powinien być złożony, żeby nie zajmował miejsca.

   Natomiast w praktyce odkąd jeżdżę do Rzymu nigdy nie widziałem, żeby ktoś sprawdzał bilety za bagaż. To samo z wózkami, wszyscy mają rozłożone i dzieci siedzą w wózkach. Za to często zdarzało się, że obca osoba pomagała mi przy schodach wnieść wózek na górę jak winda nie działała 😉

 7. Aleksandra napisał(a)

  Mam pytanie. Czy kupując bilet np 72h Roma 72h mogę tez „na nim” pojechać do Osti? Czy ważny jest on tylko w samym Rzymie?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak, kolejka miejska do Ostii jest w ramach tego biletu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO