Lacjum -> Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 65 komentarzy 66,8 tysięcy wyświetleń
Metro w Rzymie i komunikacja miejska - bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu. Na dworcu kolejowym Roma Termini krzyżują się linie metra A i B. Natomiast od kilku lat sukcesywnie otwierane są kolejne stacje linii C. To nowa inwestycja i większość książkowych przewodników po Rzymie jeszcze jej nie uwzględnia. Poza tym w Rzymie funkcjonuje 249 linii autobusowych, 6 linii tramwajowych i 3 kolejki miejskie. Są też linie nocne, szczególne istotne, kiedy musisz wcześnie rano dotrzeć na lotnisko.

Z tego przewodnika dowiesz się między innymi:

 • Ile kosztują bilety na metro i komunikację miejską w Rzymie?
 • Jaki bilet jest najlepszy dla turystów?
 • Do którego roku życia dzieci nie płacą za bilet? Czy niepełnosprawni mają zniżki?
 • Czy w praktyce łatwo jest podróżować z dzieckiem w wózku?
 • Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?
 • Jak tanio i szybko dojechać z Rzymu nad morze?
 • …będzie też wiele porad praktycznych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Stolicę Włoch odwiedziłem już około 20 razy i wciąż planuję kolejne wizyty. Na blogu znajdziesz mój 5-dniowy plan na zwiedzanie Rzymu i Watykanu, a także kilkanaście sprawdzonych noclegów w Rzymie (część z nich u polskich gospodarzy, a niektórych nie znajdziesz na popularnych portalach rezerwacyjnych). Przygotowałem też – cieszący się dużą popularności – kulinarny przewodnik o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. To tylko niektóre z kilkunastu artykułów o Rzymie, które znajdziesz na blogu.

W Rzymie obecnie funkcjonują trzy linie metra:

 • A – pomarańczowa;
 • B i B1 (niebieska);
 • C – zielona (częściowo już otwarta, a częściowo wciąż w budowie).

Ponadto projektowana jest linia D. W przypadku tej ostatniej trudno mówić jeszcze o konkretnym terminie, ale plany dotyczące długości linii i rozmieszczenia stacji są już zaakceptowane.

Metro w Rzymie

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie zaczęto budować w latach pięćdziesiątych XX w. dlatego dziś zarówno stacje jak i wagony mogą wydawać się przestarzałe. Mimo wszystko metro w Rzymie przebiega w pobliżu wielu istotnych – z punktu widzenia turysty – placów i zabytków. Dlatego metro jest najlepszym i najtańszym sposobem na szybkie przemieszczanie się po centrum Rzymu.

Miejski przewoźnik skupia się obecnie na sprawnym zakończeniu budowy linii C, która po otwarciu będzie jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie. Trwają także projektowe przy linii D, która dotrze między innymi na Zatybrze.

Porada praktyczna: metro w Rzymie lub znaki informujące o lokalizacji najbliższej stacji oznaczone są czerwoną tablicą z dużą, białą literą „M„.

Ceny biletów na metro w Rzymie i autobusy

najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzymska spółka ATAC, zarządzająca zintegrowanym transportem publicznym w stolicy Włoch, oferuje bilety METREBUS. Upoważniają one do nielimitowanych przejazdów wszystkimi liniami metra, miejską komunikacją autobusową i kolejkami miejskimi. Bilety można kupić w biletomatach i w kasach na stacjach metra oraz w kioskach.

 • 1,50 euro – BIT – podstawowy bilet ważny 100 minut od pierwszego skasowania. Z tym biletem można przejechać jeden raz metrem i bez limitu korzystać z pozostałych środków komunikacji miejskie w trakcie 100 minut. W przypadku metra można się przesiadać pomiędzy liniami metra, ale nie można wychodzić za bramki.
 • 7,00 euro – ROMA24H – bilet ważny 24 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 12,50 euro – ROMA48H – bilet ważny 48 godzin od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 18,00 euro – ROMA72H – bilet ważny 72 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
 • 24,00 euro – CIS (CARTA INTEGRATA SETTIMANALE) – bilet 7-dniowy, ważny do godziny 24:00 siódmego dnia od skasowania (dzień skasowania jest pierwszym dniem). Upoważnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Rzymie.
 • Za darmodzieci do lat 10 jeśli podróżują z opiekunem, który posiada ważny bilet. Według zasady jedno dziecko na jednego opiekuna z biletem.

Osoby niepełnosprawne w Rzymie, które nie są zameldowane we włoskiej stolicy, nie mogą liczyć na zniżki.

Metro w Rzymie, a dzieci i osoby niepełnosprawne

metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróżując metrem z dziećmi staraliśmy się korzystać z wind. Czasem nie działały, a czasem były na przykład po drugiej stronie ulicy. Wtedy znosiliśmy wózek po schodach.

Jak podróżowałem metrem sam z dziećmi, to bardzo często zdarzało się, że jakaś przypadkowa osoba bez słowa brała wózek z drugiej strony i pomagała znieść go po schodach. W Rzymie łatwo trafić na uprzejmych i życzliwych ludzi.

Porada praktyczna: w rzymskim metrze i autobusach dzieci do 10 roku życia jadą za darmo wg zasady, że na jednego opiekuna z ważnym biletem przypada jedno dziecko bez biletu.

W teorii najważniejsze stacje rzymskiego metra są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce często jednak windy nie działają. Jednak ATAC Roma – czyli przedsiębiorstwo organizujące komunikację miejską w Rzymie – chwali się za to tym, że 98% autobusów jest wyposażonych w platformę dla osób poruszających się na wózkach.

Mapa linii metra w Rzymie – aktualna na 2023 r.

Mapa linii metra w centrum Rzymu:

metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)
metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)

Mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich:

mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)
mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)

Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czytałem w internecie dziesiątki opinii na temat tego, jak niebezpiecznie jest w rzymskim metrze. Podobno zdarzają się napady, gwałty, a wieczorami to już w ogólę strach jeździć. Tylko to są zawsze opinie osób, które w Rzymie nie mieszkają, a być może nawet nigdy w nim nie były. Teksty pisane w oparciu o stereotypy i kompletny brak własnego doświadczeniach czy przejrzenia doniesień rzymskiej prasy.

Rzymskim metrem jeżdżę od kilkunastu lat, przy okazji każdej wizyty. Także wieczorami. Nigdy nie czułem się zagrożony. Natomiast moja mama przez rok mieszkała w Rzymie i wieczorami wracała metrem do domu, daleko poza centrum. Też nigdy nic jej nie groziło.

Czy zatem metro w Rzymie jest bezpieczne? Nie jest. W metrze roi się od kieszonkowców. O ile typowy rzymianin jadący do pracy nie jest zbyt narażony na kradzież, to turysta staje się od razu celem złodziei. Szczególnie niebezpiecznie jest na stacji Termini i na odcinkach łączących Termini z Koloseum oraz ze stacją Ottaviano (czyli okolicą Watykanu). Turyści to łatwy cel i zazwyczaj mają przy sobie więcej gotówki.

Ostatnio w 2022 r. jechaliśmy z Termini pod Koloseum, a w metrze było stosunkowo luźno. Jednak na peronie jeden z mężczyzn nie odstępował nas na krok. Zdawałem sobie sprawę z kim możemy mieć do czynienia. Weszliśmy do wagonu metra, w którym były wolne miejsca siedzące. Stanęliśmy na środku, a mężczyzna stanął dokładnie obok mnie. Duży aparat na szyi, dwójka małych dzieci pod opieką – z kilometra wyglądaliśmy na turystów. Trzymałem rękę cały czas na portfelu i nie dałem się zdekoncentrować.

O tym jak kieszonkowcy kradną w rzymskim metrze opowiadają też właściciele apartamentów, B&B, a także polscy przewodnicy po Wiecznym Mieście. Naprawdę, uważajcie!

Godziny kursowania metra w Rzymie

metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pierwsze składy rzymskiego metra wyjeżdżają każdego dnia o 5:30 rano i kursują do godziny 23:30.

W piątki i soboty metro jeździ do godziny 1:30. Pociągi odjeżdżają przeciętnie co 3-10 minut.

W nocy stacje metra są zamykane. Kursują wyłącznie linie nocne autobusowej komunikacji miejskiej.

Czy metro w Rzymie dojeżdża na lotnisko?

Na lotnisko Ciampino można częściowo dojechać korzystając z metra linii A. Dojedziesz w ten sposób do stacji Cinecitta. Następnie tam należy przesiąść się na autobus linii 520, który z Cinecitta średnio co 20 minut, odjeżdża na lotnisko Ciampino. Cała podróż na jednym bilecie za 1,50 euro.

Jadąc na lotnisko częściowo metrem unikniesz rzymskich korków – im bliżej centrum Rzymu, tym jest ich więcej. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule:

Natomiast na drugie rzymskie lotnisko, czyli na Fiumicino metro nie jeździ. Można tam dojechać pociągiem albo autobusem. Więcej na ten temat w tym artykule:

Autobusy komunikacji miejskiej w Rzymie

autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niespełna 2000 autobusów na 249 liniach i 6 linii tramwajowych to uzupełnienie rzymskiego transportu miejskiego. Autobusy szczególnie przydatne są tam gdzie nie dociera metro, czyli chociażby jeśli chcesz dojechać na Zatybrze.

autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Często pytacie mnie, czy w przypadku autobusów korzystam z jakiejś włoskiej aplikacji? Nie jestem zwolennikiem zaśmiecania telefonu kolejnymi aplikacjami. Natomiast w przypadku Rzymu dobrze sprawdza się najpopularniejsze google maps – podaje numery autobusów, lokalizuje przystanki i wskazuje najbliższe połączenia. Dlatego w zupełności mi wystarcza.

UWAGA: w autobusach tworzy się tłok – w nich także uważaj na kieszonkowców.

Porada praktyczna: jeśli autobus zbliża się do Twojego przystanku, to machnij kierowcy ręką, aby się zatrzymał. Natomiast jeśli zbliżasz się do celu, to naciśnij przycisk w autobusie, sygnalizujący, że wysiadasz na kolejnym przystanku. W innym wypadku autobus może się po prostu nie zatrzymać.

Linie nocne autobusów w Rzymie

Linie nocne są szczególnie przydatne wtedy, gdy musisz dostać się z hotelu na samolot, który startuje wcześnie rano. Wówczas jednym z nocnych autobusów można dojechać na dworzec Termini, a stamtąd pierwszym autobusem Terravision lub taksówką na lotnisko.

Na połączenia nocna składa się:

 • 15 linii autobusowych dziennych, który kursowanie jest przedłużone do godziny 2:00 w nocy;
 • 31 linii autobusowych nocnych jeżdżących od 23:30 do 5:00.

Ponadto mapę linii nocnych zamieściłem poniżej. Można ją pobrać w PDF i powiększyć.

autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)
autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)

Klikając w ten link możesz pobrać mapę linii nocnych w PDF w wysokiej rozdzielczości. Można ją też wydrukować.

Miejskie linie kolejowe w Rzymie

Roma – Lido (dojazd z Rzymu nad morze)

Linia pociągu podmiejskiego łączy Rzym z nadmorską plażą w Lido di Ostia. Stacją początkową jest Roma Porta San Paolo, która przylega do stacji metra Piramide w ramach linii B. To połączenie zatrzymuje się m.in. na stacjach Vitinia, Acilia, Ostia Antica, Lido di Ostia Nord, Lido di Ostia Centro, Stella Polare, Castel Fusano i Cristoforo Colombo. Ponadto na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Porada praktyczna: kolejką z Roma Porta San Paolo ze zwykłym biletem miejskim za 1,50 euro możesz dojechać z Rzymu na plażę w Ostii. Możesz wysiąść na stacji Lido Centro lub na następnej Stella Polare – obydwie są blisko plaży.

Roma – Viterbo

Linia łączy Rzym z miastem Viterbo. Pierwsze stacje można przejechać w ramach strefy miejskiej (tratto urbano). Pociągi tej linii odjeżdżają ze stacji Roma Nord przy Piazzale Flaminio. Można tam dotrzeć metrem linii A, wysiadając na stacji Flaminio. Natomiast w przypadku dłuższej podróży poza strefę miejską należy zakupić standardowy bilet kolejowy.

Roma Laziali – Giardinetti

Łączy centrum Rzymu z ze wschodnimi dzielnicami miasta. Jednak jest to linia mało popularna wśród turystów. Stacja początkowa Roma Laziali znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Należy przejść na prawą stronę dworca w kierunku ulicy Via Mamiani. Ponadto warto pamiętać, że na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

65 komentarzy

Tomasz 3 kwietnia 2022 - 18:28

Mała poprawka odnośnie linii kolei miejskiej Roma Laziali – Giardinetti: od 2015 roku w związku z otwarciem nowej linii metra pociągi dojeżdżają tylko do Centocelle. Warto też dodać, że na tej elektrycznej wąskotorówce można w codziennym ruchu spotkać pociągi wyprodukowane w 1926 roku!
Warto też wspomnieć o rzymskich tramwajach, choć ich okrojona przez lata sieć jest aktualnie tylko uzupełnieniem oferty przewozowej. I tu można się przejechać antykiem: poza nowoczesnymi tramwajami na kilku liniach kursują przegubowe wagony TAS z lat 40-tych.

Odpowiedz
Marek 29 kwietnia 2023 - 14:19

Super! Mam małą niejasność. Dzieci do lat 10 z opiekunem metrem, autobusem za darmo. OK. A koleją, np. FR 3 do La Giustiniana?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 16:25

Chodzi o linię FL3 (Rzym-Viterbo)? Tak, na niej te same zasady – do 10 roku życia za darmo z opiekunem. Tylko w 2-klasie. Tutaj źródło:
https://www.atac.roma.it/biglietti-e-abbonamenti/gratuit%C3%A0-bambini-fino-10-anni

Odpowiedz
Tomasz 14 stycznia 2023 - 19:37

Witam. Czy orientujecie sie jak wyglada cena biletow do metra dla dzieci (10 lat) ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 20:41

Dzieci do lat 10 nie płacą za bilet, jeśli podróżują z osobą dorosłą, która ma bilet. Natomiast starsze dzieci powinny mieć normalny bilet.

Odpowiedz
Krzysztof 18 stycznia 2023 - 21:20

Witam, zastanawiam się czy na bilecie 100 minut można zrobić taką kombinację
Jadę autobusem przesiadam się do metra a potem przesiadka znowu do autobusu
Druga opcja autobus metro kolej podmiejska do lido

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 17:58

Pierwsza opcja jest możliwa. Bilet 100-minutowy upoważnia do przejazdu metrem tylko raz, ale można zmienić linie metra. Nie można tylko wychodzić za bramki metra. Natomiast co do autobusów, to w czasie 100 minut nie ma ograniczeń.

Co do drugiej opcji nie jestem pewien. Zapytaj kogoś z obsługi na stacji metra albo kolejki.

Odpowiedz
Dominik 6 lutego 2023 - 14:15

Witam, ładnych parę lat temu metro w Rzymie miało opinię jednego z najniebezpieczniejszych w Europie. Czy pod tym względem coś się zmieniło? Na moim miejscu wybrali by Państwo dojazd z Termini do Piazza Guiseppe Mazzini nocą Metrem, czy jednak taksówką/uberem

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lutego 2023 - 17:24

Opinia zasadniczo się nie zmieniła 😉 Ostatnio podróżowaliśmy metrem – w ciągu dnia – z Termini pod Koloseum z dwójką małych dzieci. Było dość luźno, a jeden mężczyzna nie odstępował nas na krok. Stał tuż obok nas na peronie i później w metrze. Ewidentnie kieszonkowiec polował na turystów zajętych dziećmi. Cały czas trzymałem rękę na portfelu i ani na sekundę nie dałem się zdekoncentrować 🙂

Jednak poza kieszonkowcami nie słyszałem o napadach w metrze, nigdy też nie czułem się zagrożony wieczorem. Pewnie – jak wszędzie w dużych miastach – takie sytuacje się zdarzają, ale nie wydaje mi się żeby wieczorna jazda metrem była bardziej niebezpieczna niż wieczorny spacer po Rzymie.

Na stacji Termini nawet wieczorem jest sporo ludzi, więc raczej bez obaw 😉

Odpowiedz
Ewa 25 lutego 2023 - 10:16

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie biletu 48-godzinnego. Czy należy go kasować przy każdym wejściu do środka komunikacji miejskiej, czy wystarczy pierwsze skasowanie aktywujące bilet? Zakładam, że przy każdym przejściu przez bramki w metrze muszę skasować, aby się otworzyły, ale jak przy korzystaniu z autobusu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2023 - 14:41

Bilet kasuje się tylko za pierwszym razem, żeby było wiadomo do kiedy jest ważny i później tylko na bramkach w metrze. W autobusach nie kasuje się go kolejny raz, jeśli został już skasowany.

Odpowiedz
Szymon 20 kwietnia 2023 - 22:30

Witam, mam pytanie. Czy w pociągach Trenitalia na terenie Rzymu również obowiązują bilety 100-minutowe? Chcę dojechać metrem do stacji Termini a następnie przesiąść się do pociągu i dojechać do stacji Roma San Pietro. Zastanawiam się czy jest możliwość aby całą trasę przejechać na jednym bilecie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2023 - 11:22

Nie, nie można tak zrobić. Potrzebujesz bilet za 1,50 euro na metro i potem drugi bilet za 1,00 euro na pociąg.

Alternatywnie możesz pojechać na jednym bilecie metrem na Termini i potem kolejnym metrem na stację Ottaviano w okolicy Watykanu, jeśli Twoim celem jest Plac św. Piotra.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radosław 5 sierpnia 2023 - 15:11

A tutaj:
https://www.atac.roma.it/en/tickets-and-passes/bit
piszą, że ten bilet obowiązuje na terytorium Rzymu:
w autobusach, tramwajach i trolejbusach;
w autobusach Cotral (trasa miejska);
na liniach metra, tylko na jedną podróż;
w pociągach regionalnych (trasa miejska): Trenitalia (tylko 2 klasa), Roma-Lido, Termini-Centocelle i Roma-Viterbo;
w autobusach linii 520 i 720 łączących Rzym z lotniskiem Ciampino.

Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:32

Zgadza się, ale na bilecie za 1,50 euro można skorzystać tylko raz z metra lub z kolejki. Jak wyjdziesz poza bramki metra to nie można już wrócić na tym bilecie znów do metra, nawet jak nie minęło 100 minut. Można więc raz przejechać metrem lub kolejką, a potem przesiadać się na przykład na autobusy i wtedy rzeczywiście można wykorzystać 100-minutową ważność biletu. Ale jak chcesz wyjść z metra i przesiąść się na kolejkę (a tego dotyczyło pytanie powyżej), to już trzeba kupić drugi bilet.

Na bilecie 100-minutowym można się przesiadać, ale bez opuszczania bramek w metrze. Czyli na przykład z metra A na metro B na Roma Termini, ponieważ wówczas za bramki się nie wychodzi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Łukasz 10 lutego 2023 - 15:04

Dzien dobry. Mam pytanie jak dojechac z lotniska Fiumincino do miejscowości Marina di cerveteri . Dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2023 - 16:57

Na przykład pociągiem z lotniska (linią FL1: Fiumicino Aeroporto – Fara Sabina/Orte) do stacji Roma Trastevere. Stamtąd kolejnym pociągiem do Marina di Cerveteri. Rozkład znajdziesz na trenitalia.it – te połączenia są bardzo często, w szczycie nawet co 30 minut.

Odpowiedz
Karolina 23 lutego 2023 - 22:39

Czy na bilecie 72 h lub 7 dniowym można podróżować na lotniska (obydwa) z Roma Termini. Zastanawiam się czy są jakieś strefy, np. miejska, podmiejska.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2023 - 13:43

Na lotnisko Rzym Ciampino można dojechać na tym bilecie – czyli korzystając z metra, a potem autobusu komunikacji miejskiej. Natomiast na Roma Fiumicino nie można. Ten bilet nie obejmuje połączeń Cotral i Trenitalia na Fiumicino oraz połączeń Terravision na to lotnisko.

Odpowiedz
Lidia 16 lutego 2023 - 20:20

Czy obecnie w Rzymie obowiązują jeszcze jakieś obostrzenia Covidowe?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lutego 2023 - 21:01

Nie ma żadnych obostrzeń, które dotyczyłyby turystów. Są jeszcze pewne ograniczenia w wizytach w szpitalach i domach opieki, ale to turystów raczej nie dotyczy.

Odpowiedz
Ola 22 lipca 2023 - 22:26

Uwaga dla podróżujących komunikacją miejską – metro linii A od lipca 2023 przez 18 miesięcy kursuje tylko do godz. 21:00. Później jest zastępcza linia autobusowa, ale nie polecam – autobusy są przepełnione.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2023 - 15:16

Nie. Prace na linii metra A trwają od 4 lipca, ale 2022 r., czyli już ponad rok i rzeczywiście są zaplanowane na 18 miesięcy. Przebudowywany jest najstarszy odcinek metra A pomiędzy stacjami Ottaviano, a Anagnina. Tory położone tam zostały w 1978 r. i teraz są wymieniane. Prace w zasadzie są na końcowym etapie i jest spora szansa, że zakończą się za pół roku. Po godzinie 21:00 pod niektóre stacje linii metra A podjeżdża na raz kilka autobusów. Zabierają pasażerów i po 5-10 minutach znów podjeżdża kilka autobusów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Arek 18 września 2023 - 13:00

cześć, czy coś zmieniło z kursowaniem Roma – Lido? Stacja Porta San Paolo wygląda na zamkniętą.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 września 2023 - 13:07

Nic się nie zmieniło. Po prostu dzisiaj (18 września) jest strajk generalny w komunikacji miejskiej we Włoszech. W Rzymie wszystko stoi co najmniej do 17:00. Od 17:00 do 20:00 będą tzw. „połączenia gwarantowane”. Wszystko wróci do normy od północy, a w praktyce od jutrzejszego poranka.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 2 marca 2023 - 08:50

Dzień dobry,
Ja mam pytanie czy orientuje się Pan czy w Rzymie w komunikacji miejskiej trzeba płacić bilet za bagaż?
Czy przewożenie dziecka w wózku nie jest dodatkowo płatne – dziecko jeździ za darmo pytanie jak wygląda kwestia opłaty za wózek?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 marca 2023 - 11:06

W teorii, w regulaminie ATAC Roma, są podane wymiary bagażu, od którego powinien mieć on bilet. Wózek dziecka jedzie za darmo, ale powinien być złożony, żeby nie zajmował miejsca.

Natomiast w praktyce odkąd jeżdżę do Rzymu nigdy nie widziałem, żeby ktoś sprawdzał bilety za bagaż. To samo z wózkami, wszyscy mają rozłożone i dzieci siedzą w wózkach. Za to często zdarzało się, że obca osoba pomagała mi przy schodach wnieść wózek na górę jak winda nie działała 😉

Odpowiedz
Aleksandra 23 marca 2023 - 19:55

Mam pytanie. Czy kupując bilet np 72h Roma 72h mogę tez „na nim” pojechać do Osti? Czy ważny jest on tylko w samym Rzymie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 15:45

Tak, kolejka miejska do Ostii jest w ramach tego biletu.

Odpowiedz
Grzegorz 6 kwietnia 2023 - 15:12

Cześć. Właśnie wróciłem z Rzymu. Dzięki za pomocne informacje zawarte na Twoim blogu. Były MEGA pomocne! Przy poruszaniu się komunikacją miejską można korzystać z aplikacji TicketAppy wybierając miasto Rzym. Tylko nie wszędzie działają czytniki QR. By wejść do metra można zapłacić za bilet kartą zbliżeniową przy bramkach. Ale każda osoba musi mieć osobną kartę. U nas nie zadziałała płatność jedną kartą za dwie osoby. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2023 - 13:52

Hej! Dziękuję za komentarz. Nie wiedziałem o tej możliwości 🙂 Może ta informacja przyda się innym Czytelnikom, pozdrawiam! 🙂

Łukasz

Odpowiedz
Paweł 17 kwietnia 2023 - 14:44

Witam, mam zaplanowaną podróż do Rzymu w czerwcu 24-28 i razem z dziewczyną planując podróż skorzystaliśmy z państwa blogu i porad za co naprawdę chciałem bardzo podziękować bo dzięki temu mamy pewność że uda nam się zobaczyć naprawdę wiele wspaniałych miejsc i zjeść naprawdę dobrze w polecanych restauracjach ? wszystko mamy już idealnie zaplanowane zostało jeszcze tylko wybranie noclegu, hotele polecane przez państwa niestety w tym terminie mocno powalają cenami, udało mi się znaleźć ciekawy apartament i chciałem zapytać co sądzą państwo o tej lokalizacji – B&B Lumas, Via Giuseppe Rondinini, Tiburtino Roma, będę bardzo wdzięczny za opinie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 14:54

Hej,

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że artykuły na blogu są pomocne. Odpisywałem już dzisiaj przed południem na Twoje pytanie pod innym tekstem o Rzymie 🙂

Jeśli standard jest adekwatny do ceny i obiekt ma dobre opinie, to rezerwuj. W tym roku ceny w Rzymie są naprawdę wysokie, na czerwiec większość miejsc noclegowych jest już dawno zarezerwowana więc coraz trudniej znaleźć fajny hotel lub apartament w rozsądnej cenie.

Ta lokalizacja nie jest idealna, ale też nie jest zła. Raczej będziecie musieli wszędzie dojeżdżać metrem, ponieważ na piechotę do głównych atrakcji będzie daleko. Z drugiej jednak strony to centrum Rzymu, metro jest blisko, w pobliżu jest też dużo sklepów, marketów i łatwo tam dojechać z lotniska.

Do stacji metra Tiburtina macie 600 m. Będziecie z niej korzystać codziennie. Uważajcie na kieszonkowców, od których się roi w metrze ? Poza tym będzie OK.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 6 czerwca 2023 - 00:15

Może warto dodać że obecnie metro kursuje tylko do godziny 21 w tygodniu. W weekend nieco dłużej. Nie wiem czy to chwilowe, ale z tego powodu musieliśmy szukać połączeń autobusowych około 22.00.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 23:29

Od sierpnia trwają prace remontowe przy torach w związku z tym metro linii A jest czasowo zamykane wieczorami, ale w zamian na stację metra podjeżdża po kilka autobusów co 5-10 minut. Taka sytuacja ma miejsce od niedzieli do czwartku. W piątki i sobotę metro jeździ do 1:30 w nocy.

To jest chwilowe rozwiązanie i komunikat o tym jest cały czas emitowany w wagonach metra linii A.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 17 kwietnia 2023 - 22:43

Witam, jaka jest opłata za bagaż w komunikacji miejskiej w Rzymie? Mam mały plecak i walizkę kabinową ( RYANAIR). Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 09:06

To pytanie powtarza się ostatnio coraz częściej. Sprawdziłem właśnie zasady na oficjalnej stronie ATAC Roma. Bezpłatny jest jeden bagaż o wymiarach do 50x30x25 cm. Natomiast w praktyce odkąd jeżdżę do Rzymu nigdy nie widziałem, żeby ktoś kontrolował bilety na bagaże, więc nie przejmowałbym się ewentualnymi kilkoma centymetrami różnicy 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 3 maja 2023 - 22:34

Wiecie może, czy w cenie biletu na metro/komunikację można zostawić auto w pobliżu końcowej stacji metra na jakimś parkingu, tak aby nie ryzykować jazdy autem po Rzymie i jednocześnie nie zdawać się jedynie na autobusową komunikację z kampingu do stacji metra? Ponieważ planuje wakacje w Camping Village Fabulous i chciałbym dwa/trzy dni przeznaczyć na zwiedzanie Rzymu.
Pozdrawiam,
Krzysztof

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 19:44

Nie wydaje mi się, żeby to było możliwe. Poza tym te parkingi na obrzeżach centrum Rzymu nie są zbyt bezpieczne. Pamiętam dwa posty na naszej facebookowej Grupie, gdzie turyści z Polski zamieścili zdjęcia swojego okradzionego samochodu z rozbitymi szybami.

Polecam Camping Village Fabulous na blogu właśnie dlatego, że najlepiej tam bezpiecznie zaparkować i mimo wszystko do stacji metra dojechać autobusem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 5 maja 2023 - 21:00

Bardzo przydatne i praktyczne informacje! Dziękujemy! wybieramy się po koniec lata do Lido di Ostia autem i zamierzamy zwiedzać Rzym mieszkając nad morzem:) Dojazd komunikacją miejska do Rzymu. Masz sprawdzone jakieś miejsce: apartament? pensjonat w Lido di Ostia? możesz coś polecić? zależy nam na bezpiecznym parkingu. Pozdrawiamy Magdalena i Maciej

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:31

Dziękuję za miłe słowa. W samym Lido di Ostia nigdy nie spałem natomiast Czytelnikom, którzy do Rzymu wybierają się samochodem, często polecam Kemping Village Fabulous opisany tutaj:
https://www.kierunekwlochy.pl/gdzie-spac-w-rzymie-noclegi-w-rzymie/ – na tym kempingu można bezpiecznie zostawić auto i zwiedzać Rzym komunikacją publiczną.

Kemping leży w połowie drogi między Rzymem, a morzem. Oczywiście „umownie” w połowie drogi, ponieważ Lido di Ostia to także dzielnica Rzymu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Stanisław 7 maja 2023 - 06:14

Cześć Łukasz

Dzięki za multum informacji, blog bardzo fajnie prowadzony.

Piszę z pytaniem, a mianowicie chcemy wybrać się nad zachodnie wybrzeże Ostii podczas pobytu w czerwcu. Piszesz, że jest pociąg ze stacji Roma Porta San Paolo do Lido Centro. Przekopałem już pół internetu i ani wujek Google w swoich mapach ani żadna inna znaleziona przeze mnie strona nie pokazuje dobrego połączenia bezpośredniego. Jakieś dziwne kombinowane z kilkoma autobusami lub taxi, a domyślam się że nie o to chodziło, szczególnie iż ponoć da radę skorzystać w biletu 100min/1,5Euro.

Jakbyś mógł to proszę podaj link lub doprecyzuj jak to dokładnie wygląda i jak kupić bilet skoro nawet Google nie widzi takich połączeń.

Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 21:00

Dzień dobry,

Cieszę się, że blog Ci się spodobał. Rzeczywiście, teraz zwróciłem uwagę, że google maps nie pokazuje tej trasy. Nie mam pojęcia dlaczego – widać nawet google nie wie wszystkiego 😉

Ale na mapach google najedź na stację końcową Roma Porta S. Paolo i wejdź w opinie. Widzę teraz, że tam jest trochę zdjęć i komentarzy naszych rodaków, którzy korzystali z tego połączenia.

Poza tym w artykule zamieściłem też oficjalny schemat rzymskiej komunikacji i na nim też widać to połączenie kolejką z Roma Porta S. Paolo:
https://www.kierunekwlochy.pl/wp-content/uploads/2021/05/metro-w-rzymie-i-kolej.png

Mam nadzieję, że to rozwieje Twoje wątpliwości.

W Rzymie jestem stosunkowo często – następnym razem porobię zdjęcia na tej stacji i dodam do artykułu. Dużo osób pyta o kwestie dojazdu nad morze. Bilet za 1,50 euro to ten sam bilet co na metro czy autobusy (ATAC Roma). Kupisz go w kioskach, biletomatach – wszędzie bez problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 11 maja 2023 - 15:25

Czy bilet 72-godzinny oznacza, że kasując go na przykład 12 maja o godzinie 17:00 będzie aktywny do 15 maja do godziny 17:00? W różnych miastach bywa różnie, dlatego pytam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 11:11

Dzień dobry,

W przypadku Wenecji liczy się 72-godziny od momentu pierwszego skasowania. Też czasem kasuję bilety po południu, a potem korzystam z nich jeszcze kolejnego dnia rano.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 12 maja 2023 - 12:20

Ale ja pytam o Rzym. Jak jest w przypadku Rzymu 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 12:33

Rzeczywiście, przepraszam! Odpisywałem na kilkanaście komentarzy, które pojawiły się na blogu od wczoraj. Większość dotyczyła Wenecji i myślami byłem w Wenecji 🙂

W Rzymie jest tak samo. 72 godziny od momentu skasowania.

Udanego wyjazdu!
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 12 maja 2023 - 13:58

Dzięki 🙂

Zuza 31 maja 2023 - 22:42

Dzień dobry, jak wyglada sprawa z komunikacją miejską w niedziele? Chcę się wybrać właśnie w niedziele nad morze

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 czerwca 2023 - 09:15

Dzień dobry,

W niedzielę do Lido też jeździ kolejka z Roma Porta San Paolo. W tygodniu kursuje co 15 minut, a w niedzielę co 20 minut.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Weronika 1 czerwca 2023 - 12:52

Dzień dobry , ruszyliśmy z centrum Rzymu do Ostii. Kupiliśmy bilet ważny 100 min , skasowaliśmy go w metrze . Z metra B wysiedliśmy na stacji EUR Fermini i wsiedliśmy do autobusu lini 070 o godzinie 12:30. Bilet mamy ważny do godziny 13:15 natomiast Google Maps pokazuje ze będziemy na miejscu o 13:31 . Czy przy kontroli możemy mieć mandat ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 czerwca 2023 - 09:18

Dzień dobry,

Staram się odpisywać raz dziennie na wszystkie komentarze, które pojawiają się pod artykułami. Widzę, że już moja odpowiedź raczej Ci się nie przyda, ale może ktoś będzie miał podobny problem.

Generalnie w metrze i kolejce bilet 100-minutowy powinien być ważny do końca podróży. I tak ten bilet kasuje się tylko przed wejściem więc potem w kolejce nie ma jak skasować kolejnego biletu. Natomiast w autobusie – przed upływem 100 minut, według strony ATAC Roma – należy jeszcze raz odbić bilet, żeby był ważny do końca podróży.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 13 czerwca 2023 - 19:19

Dzień dobry,
Mam pytanie, otóż jak weryfikowany jest wiek dziecka w komunikacji miejskiej, na podstawie paszportu, dowodu osobistego?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 23:02

Dzień dobry,

Wystarczy dowód tożsamości, wszystko jedno czy będzie to dowód osobisty czy paszport.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radosław 5 sierpnia 2023 - 15:23

Dzien dobry,
dzięki za wszystkie informacje na blogu. Mam jeszcze jedno pytanie. Chcąc się dostać z San Filippo Neri do cetrum, jak to zrobić najkorzystniej?
Myślałem o kolejce FL3, a później metro. Czy mogę połączyć te dwa środki transportu i wykorzystać jeden bilet BIT 100-minutowy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:37

Dzień dobry,

Tak, skorzystaj z kolejki FL3 żeby dojechać do centrum Rzymu. Jeśli później chcesz skorzystać z metra, to musisz skasować drugi bilet 100-minutowy. Ten bilet upoważnia tylko do jednego przejazdu kolejką lub metrem. Można się przesiadać na inne metro, ale bez opuszczania bramek (czyli na przykład można przesiąść się z metra A na metro B na Roma Termini). Natomiast jak wyjdziesz z kolejki FL3, to opuścisz bramki i na tym samym bilecie nie uda Ci się wejść do stacji metra. Możesz co najwyżej na tym samym bilecie skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej.

Poza tym zwróć uwagę, że kolejka FL3 zatrzymuje się na kilku stacjach w centrum Rzymu (m.in. przy Watykanie i na Zatybrzu) więc może przesiadka z kolejki na metro wcale nie będzie konieczna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patryk 20 sierpnia 2023 - 19:57

Dzień dobry, wie Pan czy na prywatnych plażach w Ostii są jakieś zamykane szafki/schowki w których można zostawić cenne rzeczy i bez zmartwień pójść popływać? Czy ewentualnie może Pan jakąś polecić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:06

Tak, oczywiście. Są kabiny na wielu płatnych plażach (dopłaca się za nie osobno i to raczej kabiny na zwykłe rzeczy a nie kosztowności). Niestety nie pamiętam nazw tych plaż – tyle ich było w trakcie naszych włoskich podróży, że nie sposób zapamiętać. Jednak większość płatnych plaż powinna mieć takie kabiny. Portfel i dokumenty można tam zostawić, ale jakiejś dużej gotówki bym tam jednak nie zostawiał.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patryk 21 sierpnia 2023 - 20:32

Super, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź!

Odpowiedz
Anna 21 sierpnia 2023 - 17:27

Zakupiłam bilety 72 godzinne w aplikacji stop ticket , na komunikację miejska w Rzymie , wyjazd za kilka dni.
Czy wie Pan jak i kiedy dokonać walidacji tych biletów aby je skasować w pojeździe ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:30

Dzień dobry,

Niestety nie wiem. Zalecam kupowanie biletów w sposób tradycyjny: w kioskach, w biletomatach albo w kasach. Pewnie na zakupionym bilecie jest informacja jak go skasować.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 21 sierpnia 2023 - 20:18

Dzień dobry, również pięknie dziękuję za wszystkie informacje na blogu:)
Mam pytanie: trójka dzieci 4,7, 10 l. i do tego dwójka rodziców. Planujemy zakup biletów tygodniowych dla rodziców, Czy zgodnie z zasadą jedno dziecko na jednego rodzica z biletem, powinniśmy kupić także bilet dla trzeciego dziecka? Czy dzieci mają także swoje darmowe bilety które należy skasować czy po prostu podpinają się pod bilet rodziców? będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 22:07

Dzień dobry,

Nie, dzieci nie mają darmowych biletów. Po prostu – w razie kontroli – podróżują z rodzicami, którzy mają swoje bilety. Dla 10-latka w takiej sytuacji kupiłbym trzeci bilet 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 25 sierpnia 2023 - 07:05

Super blog! ?
Proszę o podpowiedz gdzie wybrać się z dzieciakami nad morze będąc w Rzymie, jak komunikacyjnie dotrzeć tam na miejsce, jest jakaś aplikacja która wyszukuje połączenia z miejsca w którym jestem w Rzymie do miejsca docelowego ? (tak jak u nas Jakdojade.pl 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 14:34

Hej,

Zaraz obok stacji metra „Piramide” znajduje się stacja „Roma Porta S. Paolo”. To kolejka, która średnio co 15 minut jeździ z Rzymu nad morze. Na przejazd wystarczy zwykły bilet miejski za 1,50 euro. Kolejka jedzie do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Lido di Ostia.

Co ważne, google maps tego połączenia nie widzi, tylko wymyśla jakieś skomplikowane przesiadki wieloma autobusami. A to jest najszybsze i najtańsze połączenie z centrum Rzymu na plażę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej