Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 235 komentarzy 140,5 tysięcy wyświetleń
Metro w Rzymie i komunikacja miejska - bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu. Na dworcu kolejowym Roma Termini krzyżują się linie metra A i B. Natomiast od kilku lat sukcesywnie otwierane są kolejne stacje linii C. To nowa inwestycja i większość książkowych przewodników po Rzymie jeszcze jej nie uwzględnia. Poza tym w Rzymie funkcjonuje 249 linii autobusowych, 6 linii tramwajowych i 3 kolejki miejskie. Są też linie nocne, szczególne istotne, kiedy musisz wcześnie rano dotrzeć na lotnisko.

Z tego przewodnika dowiesz się między innymi:

  • Ile kosztują bilety na metro i komunikację miejską w Rzymie?
  • Jaki bilet jest najlepszy dla turystów?
  • Do którego roku życia dzieci nie płacą za bilet? Czy niepełnosprawni mają zniżki?
  • Czy w praktyce łatwo jest podróżować z dzieckiem w wózku?
  • Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?
  • Jak tanio i szybko dojechać z Rzymu nad morze?
  • …będzie też wiele porad praktycznych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Stolicę Włoch odwiedziłem już około 20 razy i wciąż planuję kolejne wizyty. Na blogu znajdziesz mój 5-dniowy plan na zwiedzanie Rzymu i Watykanu, a także kilkanaście sprawdzonych noclegów w Rzymie (część z nich u polskich gospodarzy, a niektórych nie znajdziesz na popularnych portalach rezerwacyjnych). Przygotowałem też – cieszący się dużą popularności – kulinarny przewodnik o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. To tylko niektóre z 16 artykułów o Rzymie, które znajdziesz na blogu – wszystkie dostępne są w kategorii Rzym i Watykan, gdzie serdecznie Cię zapraszam.

W Rzymie obecnie funkcjonują trzy linie metra:

  • A – pomarańczowa;
  • B i B1 (niebieska);
  • C – zielona (częściowo już otwarta, a częściowo wciąż w budowie).

Ponadto projektowana jest linia D. W przypadku tej ostatniej trudno mówić jeszcze o konkretnym terminie, ale plany dotyczące długości linii i rozmieszczenia stacji są już zaakceptowane.

Metro w Rzymie

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie zaczęto budować w latach pięćdziesiątych XX w. dlatego dziś zarówno stacje jak i wagony mogą wydawać się przestarzałe. Mimo wszystko metro w Rzymie przebiega w pobliżu wielu istotnych – z punktu widzenia turysty – placów i zabytków. Dlatego metro jest najlepszym i najtańszym sposobem na szybkie przemieszczanie się po centrum Rzymu.

Miejski przewoźnik skupia się obecnie na sprawnym zakończeniu budowy linii C, która po otwarciu będzie jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie. Trwają także projektowe przy linii D, która dotrze między innymi na Zatybrze.

Porada praktyczna: metro w Rzymie lub znaki informujące o lokalizacji najbliższej stacji oznaczone są czerwoną tablicą z dużą, białą literą „M„.

Ceny biletów na metro w Rzymie i autobusy

najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzymska spółka ATAC, zarządzająca zintegrowanym transportem publicznym w stolicy Włoch, oferuje bilety METREBUS. Upoważniają one do nielimitowanych przejazdów wszystkimi liniami metra, miejską komunikacją autobusową i kolejkami miejskimi. Bilety można kupić w biletomatach i w kasach na stacjach metra oraz w kioskach.

  • 1,50 euro – BIT – podstawowy bilet ważny 100 minut od pierwszego skasowania. Z tym biletem można przejechać jeden raz metrem i bez limitu korzystać z pozostałych środków komunikacji miejskie w trakcie 100 minut. W przypadku metra można się przesiadać pomiędzy liniami metra, ale nie można wychodzić za bramki.
  • 7,00 euro – ROMA24H – bilet ważny 24 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 12,50 euro – ROMA48H – bilet ważny 48 godzin od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 18,00 euro – ROMA72H – bilet ważny 72 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 24,00 euro – CIS (CARTA INTEGRATA SETTIMANALE) – bilet 7-dniowy, ważny do godziny 24:00 siódmego dnia od skasowania (dzień skasowania jest pierwszym dniem). Upoważnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Rzymie.
  • Za darmodzieci do lat 10 jeśli podróżują z opiekunem, który posiada ważny bilet.

Osoby niepełnosprawne w Rzymie, które nie są zameldowane we włoskiej stolicy, nie mogą liczyć na zniżki.

Metro w Rzymie, a dzieci i osoby niepełnosprawne

metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróżując metrem z dziećmi staraliśmy się korzystać z wind. Czasem nie działały, a czasem były na przykład po drugiej stronie ulicy. Wtedy znosiliśmy wózek po schodach.

Jak podróżowałem metrem sam z dziećmi, to bardzo często zdarzało się, że jakaś przypadkowa osoba bez słowa brała wózek z drugiej strony i pomagała znieść go po schodach. W Rzymie łatwo trafić na uprzejmych i życzliwych ludzi.

Porada praktyczna: w rzymskim metrze i autobusach dzieci do 10 roku życia jadą za darmo jeśli z dzieckiem podróżuje opiekun, który ma ważny bilet.

W teorii najważniejsze stacje rzymskiego metra są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce często jednak windy nie działają. Jednak ATAC Roma – czyli przedsiębiorstwo organizujące komunikację miejską w Rzymie – chwali się za to tym, że 98% autobusów jest wyposażonych w platformę dla osób poruszających się na wózkach.

Mapa linii metra w Rzymie – aktualna na 2024 r.

Mapa linii metra w centrum Rzymu:

metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)
metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)

Mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich:

mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)
mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)

Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czytałem w internecie dziesiątki opinii na temat tego, jak niebezpiecznie jest w rzymskim metrze. Podobno zdarzają się napady, gwałty, a wieczorami to już w ogólę strach jeździć. Tylko to są zawsze opinie osób, które w Rzymie nie mieszkają, a być może nawet nigdy w nim nie były. Teksty pisane w oparciu o stereotypy i kompletny brak własnego doświadczeniach czy przejrzenia doniesień rzymskiej prasy.

Rzymskim metrem jeżdżę od kilkunastu lat, przy okazji każdej wizyty. Także wieczorami. Nigdy nie czułem się zagrożony. Natomiast moja mama przez rok mieszkała w Rzymie i wieczorami wracała metrem do domu, daleko poza centrum. Też nigdy nic jej nie groziło.

Czy zatem metro w Rzymie jest bezpieczne? Nie jest. W metrze roi się od kieszonkowców. O ile typowy rzymianin jadący do pracy nie jest zbyt narażony na kradzież, to turysta staje się od razu celem złodziei. Szczególnie niebezpiecznie jest na stacji Termini i na odcinkach łączących Termini z Koloseum oraz ze stacją Ottaviano (czyli okolicą Watykanu). Turyści to łatwy cel i zazwyczaj mają przy sobie więcej gotówki.

Ostatnio w 2022 r. jechaliśmy z Termini pod Koloseum, a w metrze było stosunkowo luźno. Jednak na peronie jeden z mężczyzn nie odstępował nas na krok. Zdawałem sobie sprawę z kim możemy mieć do czynienia. Weszliśmy do wagonu metra, w którym były wolne miejsca siedzące. Stanęliśmy na środku, a mężczyzna stanął dokładnie obok mnie. Duży aparat na szyi, dwójka małych dzieci pod opieką – z kilometra wyglądaliśmy na turystów. Trzymałem rękę cały czas na portfelu i nie dałem się zdekoncentrować.

O tym jak kieszonkowcy kradną w rzymskim metrze opowiadają też właściciele apartamentów, B&B, a także polscy przewodnicy po Wiecznym Mieście. Naprawdę, uważajcie!

Godziny kursowania metra w Rzymie

metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pierwsze składy rzymskiego metra wyjeżdżają każdego dnia o 5:30 rano i kursują do godziny 23:30.

W piątki i soboty metro jeździ do godziny 1:30. Pociągi odjeżdżają przeciętnie co 3-10 minut.

W nocy stacje metra są zamykane. Kursują wyłącznie linie nocne autobusowej komunikacji miejskiej.

Czy metro w Rzymie dojeżdża na lotnisko?

Na lotnisko Ciampino można częściowo dojechać korzystając z metra linii A. Dojedziesz w ten sposób do stacji Cinecitta. Następnie tam należy przesiąść się na autobus linii 520, który z Cinecitta średnio co 20 minut, odjeżdża na lotnisko Ciampino. Cała podróż na jednym bilecie za 1,50 euro.

Jadąc na lotnisko częściowo metrem unikniesz rzymskich korków – im bliżej centrum Rzymu, tym jest ich więcej. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule:

Natomiast na drugie rzymskie lotnisko, czyli na Fiumicino metro nie jeździ. Można tam dojechać pociągiem albo autobusem. Więcej na ten temat w tym artykule:

Autobusy komunikacji miejskiej w Rzymie

autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niespełna 2000 autobusów na 249 liniach i 6 linii tramwajowych to uzupełnienie rzymskiego transportu miejskiego. Autobusy szczególnie przydatne są tam gdzie nie dociera metro, czyli chociażby jeśli chcesz dojechać na Zatybrze.

autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Często pytacie mnie, czy w przypadku autobusów korzystam z jakiejś włoskiej aplikacji? Nie jestem zwolennikiem zaśmiecania telefonu kolejnymi aplikacjami. Natomiast w przypadku Rzymu dobrze sprawdza się najpopularniejsze google maps – podaje numery autobusów, lokalizuje przystanki i wskazuje najbliższe połączenia. Dlatego w zupełności mi wystarcza.

UWAGA: w autobusach tworzy się tłok – w nich także uważaj na kieszonkowców.

Porada praktyczna: jeśli autobus zbliża się do Twojego przystanku, to machnij kierowcy ręką, aby się zatrzymał. Natomiast jeśli zbliżasz się do celu, to naciśnij przycisk w autobusie, sygnalizujący, że wysiadasz na kolejnym przystanku. W innym wypadku autobus może się po prostu nie zatrzymać.

Linie nocne autobusów w Rzymie

Linie nocne są szczególnie przydatne wtedy, gdy musisz dostać się z hotelu na samolot, który startuje wcześnie rano. Wówczas jednym z nocnych autobusów można dojechać na dworzec Termini, a stamtąd pierwszym autobusem Terravision lub taksówką na lotnisko.

Na połączenia nocna składa się:

  • 15 linii autobusowych dziennych, który kursowanie jest przedłużone do godziny 2:00 w nocy;
  • 31 linii autobusowych nocnych jeżdżących od 23:30 do 5:00.

Ponadto mapę linii nocnych zamieściłem poniżej. Można ją pobrać w PDF i powiększyć.

autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)
autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)

Klikając w ten link możesz pobrać mapę linii nocnych w PDF w wysokiej rozdzielczości. Można ją też wydrukować.

Miejskie linie kolejowe w Rzymie

Roma – Lido (dojazd z Rzymu nad morze)

Linia pociągu podmiejskiego łączy Rzym z nadmorską plażą w Lido di Ostia. Stacją początkową jest Roma Porta San Paolo, która przylega do stacji metra Piramide w ramach linii B. To połączenie zatrzymuje się m.in. na stacjach Vitinia, Acilia, Ostia Antica, Lido di Ostia Nord, Lido di Ostia Centro, Stella Polare, Castel Fusano i Cristoforo Colombo. Ponadto na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Porada praktyczna: kolejką z Roma Porta San Paolo ze zwykłym biletem miejskim za 1,50 euro możesz dojechać z Rzymu na plażę w Ostii. Możesz wysiąść na stacji Lido Centro lub na następnej Stella Polare – obydwie są blisko plaży.

Roma – Viterbo

Linia łączy Rzym z miastem Viterbo. Pierwsze stacje można przejechać w ramach strefy miejskiej (tratto urbano). Pociągi tej linii odjeżdżają ze stacji Roma Nord przy Piazzale Flaminio. Można tam dotrzeć metrem linii A, wysiadając na stacji Flaminio. Natomiast w przypadku dłuższej podróży poza strefę miejską należy zakupić standardowy bilet kolejowy.

Roma Laziali – Giardinetti

Łączy centrum Rzymu z ze wschodnimi dzielnicami miasta. Jednak jest to linia mało popularna wśród turystów. Stacja początkowa Roma Laziali znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Należy przejść na prawą stronę dworca w kierunku ulicy Via Mamiani. Ponadto warto pamiętać, że na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

235 komentarzy

Joanna 21 lipca 2024 - 00:13

Dziekuje za wiele cennych informacji. Mam pytanie – bylam w Rzymie kilka dni temu i czesto korzystalam z przejazdow autobusem. Niestety, do konca nie moglam sie zorientowac jak nabyc bilety na autobus – zaden z zakupionych biletow w metrze sie nie kasowal, a z metra nie korzystalam, nie zauwazylam tez mozliwosci zakupu biletow poza metrem. Moze Pan cos podpowiedziec? Ostatecznie jezdzilam na gape 🙁 Ponownies ie wybieram do Rzymu i bylabym wdzieczna za odpowiedz.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 lipca 2024 - 11:15

Dzień dobry,
Nie do końca rozumiem. Bilety kupuje się w biletomatach, w kasach na stacjach metra albo w kioskach na rzymskich ulicach. Bilet w metrze kasuje się poprzez wsunięcie do czytnika bramki. Gdyby bilet się nie skasował, to bramka by się nie otworzyła. W autobusach w kasownikach starego typu bilet też się wsuwa, a w nowych tylko się przykłada i kasownik zaświeci się na zielono.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 19 lipca 2024 - 12:33

Dzień dobry W sierpniu wybieram się z mężem i 5 dzieci (najstarsza dwójka ma skończone 10 i 12 lat). Jak najlepiej dostać się do Rzymu z lotniska Fiumicino, ile kosztują bilety i dla jakich dzieci mam kupić? Czy 10 latek powinien mieć już bilet na komunikację miejską i czy w Rzymie są jakieś zniżki dla dużych rodzin? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lipca 2024 - 10:42

Dzień dobry,
Odpowiedzi na te pytania znajdują się w oddzielnym artykule o tym jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta? Proszę tam zajrzeć.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 24 lipca 2024 - 23:22

Przeczytałam ten artykuł, ale jest tam napisane, że dzieci do 10 lat mają przejazd za darmo w przypadku komunikacji miejskiej i do 12 lat w pociągach regionalnych i teraz nie wiem, czy dziecko, które ma już skończone 10 i 12 lat ma już mieć bilet, czy jeździ za darmo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2024 - 11:26

Jeżeli mają skończone 10 i 12 lat, to muszą płacić pełną cenę za bilety komunikacji miejskiej w Rzymie czyli metro i autobusy. Natomiast z lotniska najtaniej dojedziecie Państwo autobusem Terravision. Przy zakupie biletu przez internet od razu w obie strony i przy zastosowaniu naszego kodu rabatowego, bilet będzie kosztował 10,45 euro od osoby w OBIE STRONY, czyli taniej niż pociąg.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 18 lipca 2024 - 14:37

Cześć, wybieram się do Rzymu we wrześniu. Jak najlepiej dojechać z lotniska Ciampino na ulicę Piazza Santa Maria alle Fornaci ? Czy taksówki mają stały cennik czy objadą cały Rzym dwa razy bo to turysta i można z niego wyciągnąć pieniądze? I jeszcze jedno pytanie: masz może jakąś firmę taksówkarską z której można by było skorzystać? Pozdrawia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lipca 2024 - 10:19

Cześć Sylwia,
Jest wiele sposobów. Zobacz do mojego artykułu o tym jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Możesz kupić bilet za 1,50 euro i pojechać autobusem linii 520 do stacji metra Cinecitta, a następnie – na tym samym bilecie – metrem ze stacji Cinecitta do stacji Ottaviano. Z Ottaviano pieszo obok Watykanu na miejsce Twojego noclegu. Druga opcja to bezpośredni autobus Terravision z lotniska do dworca Roma Termini (u nas na blogu znajdziesz na niego rabat), a następnie z placu przed dworcem Termini autobus linii 64, który jeździ co 10 minut, a czasem nawet częściej. Co do taksówek, mają stałe ceny, jeśli to są oficjalne rzymskie taksówki, a nie jacyś oszuści. Ale oczywiście oszuści – jak wszędzie – też się czasem zdarzają.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 26 lipca 2024 - 08:33

Bardzo dziękuję za wskazówki. Na pewno przydadzą się.
Pozdrawiam Sylwia

Odpowiedz
Łukasz 17 lipca 2024 - 20:30

Cześć.
Czy z Lido di Ostia na plażę capocotta dojadę autobusem na bilecie tygodniowym, czy powinienem dokupić inny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lipca 2024 - 21:00

Cześć,
Tak, na bilecie tygodniowym można jechać.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz 18 lipca 2024 - 12:36

dziękuję:)
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Mika 8 lipca 2024 - 08:54

Cześć, proszę o podpowiedź jak dostać się w niedzielę z Tiburtiny do Galerii Borghese.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 14:13

Cześć,
Autobusem linii 490 lub 495. Google maps bardzo dobrze sobie radzi w Rzymie z pokazywaniem przystanków, tras i częstotliwości kursowania autobusów komunikacji miejskiej – polecam sprawdzić 🙂 Ewentualnie ATAC Roma też ma swoją wyszukiwarkę połączeń na oficjalnej stronie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mika 8 lipca 2024 - 14:50

Dziękuje bardzo, znalazłam autobus 490, ale zastanawiałam się czy może lepiej pojechać metrem do stacji Spagna i pójść na piechotę. Spotkałam się z komentarzami w sieci o opóźnieniach autobusów, a że to niedziela to wolałam zapytać. Skoro jednak proponujesz autobusy to uznaję, że jeżdżą przyzwoicie 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 14:58

To też jest pewna opcja, ale z przesiadką na dworcu Termini. Autobusy się oczywiście spóźniają, ale jeśli w rozkładzie widać, że jeździ co 10-20 minut to zazwyczaj na przystanku nie czeka się dłużej. W praktyce ja zawsze wsiadam do pierwszego, który jedzie w tym kierunku. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, pamiętaj, że w metrze (w wagonach metra), na stacjach metra i w autobusach jest wielu kieszonkowców. Trzeba być cały czas czujnym.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 2 lipca 2024 - 20:25

Witam
Przyjechałam do Rzymu z rodziną i niestety zostałam okradziona w metrze. Ostrzegam, uważajcie. Mnie okradły dwie kobiety, jedna mówiła coś do mnie po włosku, żeby odwrócić uwagę a druga ukradła mi portfel z torebki. Wysiadły na następnej stacji, zanim się zorientowałam, że nie mam portfela to już ich nie było. Pozdrawiam

Odpowiedz
Beata 30 czerwca 2024 - 16:40

Witam
Fantastyczny blog, dużo cennych informacji
Jestem przed pierwszym moim wyjazdem do Rzymu i czytam ostatnio praktycznie od deski do deski Pana wpisy
Mam pytanie jaki ma zasięg bilet 7 dniowy, czy dojadę na nim do Ostii i Castel Gandolfo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2024 - 15:09

Dzień dobry Pani Beato,
Dziękuję za miłe słowa! Do Lido di Ostia dojedzie Pani na bilecie miejskim (czyli także tym 7-dniowym) ponieważ to jest dzielnica Rzymu. Natomiast na pociąg do Castel Gandolfo należy wykupić oddzielny bilet, ponieważ to jest poza granicami Rzymu. Bilet na pociąg z Roma Termini do Castel Gandolfo kosztuje 2,10 euro.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 18 lipca 2024 - 00:26

Dzień dobry. Chcemy jechać z Rzymu przez Lido do Ostia (stacja Lido Nord) na lotnisko Fumicino. Czy można gdzieś znaleźć rozkład jazdy autobusów Cotral z Lido Nord na Fumicino? Czy na całej tej trasie obowiązuje jeden bilet czy z Lido muszę kupić osobno? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2024 - 12:40

Dzień dobry,
Na kolejkę do Lido di Ostia obowiązuje jeden bilet (ATAC Roma). Natomiast później na autobus Cotral do lotniska Fiumicino oddzielny bilet, ponieważ to już jest poza granicami Rzymu. Proszę wejść na oficjalną stronę cotralspa.it i tam sprawdzić rozkład.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Carmen 26 czerwca 2024 - 12:49

Dzień dobry, czy jest gdzies dostępny dokładny GODZINOWY rozkład jazdy autobusów nocnych? Strona Atac Rome nie pokazuje godzin odjazdu i kompletnie nie mogę się w tym połapać. Z góry dziękuję za pomoc! 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2024 - 22:33

Dzień dobry,
Proszę spróbować w tej oficjalnej wyszukiwarce połączeń ATAC Roma: viaggiacon.atac.roma.it – ewentualnie w Google Maps albo w aplikacji Rome2Rio.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 17 czerwca 2024 - 15:30

Hej 🙂

mam pytanko jak to działa w przypadku biletów czasowych 🙂 Kupuje bilet 3 dniowy i mogę się poruszać wszystkimi liniami metra i autobusów? 🙂 i jak to wygląda z „kasowaniem” tego biletu? kasuję go tylko za pierwszym razem w autobusie? a potem już nie? bo w metrze to odbijam bilet za każdym razem przechodząc przez bramki, a nie wiem jak to jest w przypadku autobusów

Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 czerwca 2024 - 22:01

Hej,
Dokładnie tak, w metrze trzeba wsunąć albo przyłożyć do bramki, żeby się otworzyły. Natomiast w autobusie już się go ponownie nie kasuje. Jak go przyłożysz w autobusie kolejny raz, to zaświeci się zielone światełko. Możesz jeździć wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej, metrem, tramwajami, a nawet pociągami w granicach Rzymu czyli na przykład do Lido di Ostia – także.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominik 14 czerwca 2024 - 10:43

Witam, czy jak dziecko ma ukończone 10 lat ( dokładnie 10 lat i 8 miesięcy), to łapie się na bezpłatny bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 czerwca 2024 - 19:34

Dzień dobry,
Niestety nie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominik 14 czerwca 2024 - 23:06

W między czasie napisałem bezpośrednio do atac i otrzymałem taką odpowiedź:
„As to your question, as long as your daughter will be 10 (the day of her 11st birthday in November), she won’t have to pay”

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 czerwca 2024 - 23:10

Oooo to bardzo ciekawe. Z ich regulaminu wynika inaczej. Dziękuję za ten komentarz. Jestem teraz na Sardynii, ale jak wrócę do Polski zgłębię ten ten temat i zaktualizuję artykuł.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominik 15 czerwca 2024 - 17:03

mail otrzymałem z adresu [email protected], pełna treść:
Good morning

thank you for contacting the editorial staff.

As to your question, as long as your daughter will be 10 (the day of her 11st birthday in November), she won’t have to pay. You won’t need to get any ticket from the vending machine or ticket office. Just bring an identity document with you that demonstrates her age and pay attention at the metro turnstiles: let the child enter in front of you when you validate your ticket.

In case you should decide to use Trenitalia or Cotral connections, the rules for children are the following:

on Trenitalia trains children up to 4 years of age (not yet completed) travel for free as long as they are accompanied by an adult and not occupying a seat
on Cotral vehicles (regional transport company), children up to 10 years of age travel for free inside the territory of Roma Capitale as well. Outside the territory of Roma Capitale, they can travel for free only if they are less than one meter tall, always if accompanied by a paying adult.
Best regards and enjoy your stay in Rome.

Łukasz Ropczyński 16 czerwca 2024 - 21:20

Dziękuję za informację! 🙂 Dobrze wiedzieć 🙂
Pozdrawiam z Sardynii!
Łukasz

1 2 3