Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Metro w Rzymie i komunikacja miejska – bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 176 komentarzy 123,5 tysięcy wyświetleń
Metro w Rzymie i komunikacja miejska - bilety, zniżki, mapy linii i porady praktyczne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu. Na dworcu kolejowym Roma Termini krzyżują się linie metra A i B. Natomiast od kilku lat sukcesywnie otwierane są kolejne stacje linii C. To nowa inwestycja i większość książkowych przewodników po Rzymie jeszcze jej nie uwzględnia. Poza tym w Rzymie funkcjonuje 249 linii autobusowych, 6 linii tramwajowych i 3 kolejki miejskie. Są też linie nocne, szczególne istotne, kiedy musisz wcześnie rano dotrzeć na lotnisko.

Z tego przewodnika dowiesz się między innymi:

  • Ile kosztują bilety na metro i komunikację miejską w Rzymie?
  • Jaki bilet jest najlepszy dla turystów?
  • Do którego roku życia dzieci nie płacą za bilet? Czy niepełnosprawni mają zniżki?
  • Czy w praktyce łatwo jest podróżować z dzieckiem w wózku?
  • Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?
  • Jak tanio i szybko dojechać z Rzymu nad morze?
  • …będzie też wiele porad praktycznych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Stolicę Włoch odwiedziłem już około 20 razy i wciąż planuję kolejne wizyty. Na blogu znajdziesz mój 5-dniowy plan na zwiedzanie Rzymu i Watykanu, a także kilkanaście sprawdzonych noclegów w Rzymie (część z nich u polskich gospodarzy, a niektórych nie znajdziesz na popularnych portalach rezerwacyjnych). Przygotowałem też – cieszący się dużą popularności – kulinarny przewodnik o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. To tylko niektóre z 16 artykułów o Rzymie, które znajdziesz na blogu – wszystkie dostępne są w kategorii Rzym i Watykan, gdzie serdecznie Cię zapraszam.

W Rzymie obecnie funkcjonują trzy linie metra:

  • A – pomarańczowa;
  • B i B1 (niebieska);
  • C – zielona (częściowo już otwarta, a częściowo wciąż w budowie).

Ponadto projektowana jest linia D. W przypadku tej ostatniej trudno mówić jeszcze o konkretnym terminie, ale plany dotyczące długości linii i rozmieszczenia stacji są już zaakceptowane.

Metro w Rzymie

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Rzymie zaczęto budować w latach pięćdziesiątych XX w. dlatego dziś zarówno stacje jak i wagony mogą wydawać się przestarzałe. Mimo wszystko metro w Rzymie przebiega w pobliżu wielu istotnych – z punktu widzenia turysty – placów i zabytków. Dlatego metro jest najlepszym i najtańszym sposobem na szybkie przemieszczanie się po centrum Rzymu.

Miejski przewoźnik skupia się obecnie na sprawnym zakończeniu budowy linii C, która po otwarciu będzie jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie. Trwają także projektowe przy linii D, która dotrze między innymi na Zatybrze.

Porada praktyczna: metro w Rzymie lub znaki informujące o lokalizacji najbliższej stacji oznaczone są czerwoną tablicą z dużą, białą literą „M„.

Ceny biletów na metro w Rzymie i autobusy

najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
najpopularniejszy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzymska spółka ATAC, zarządzająca zintegrowanym transportem publicznym w stolicy Włoch, oferuje bilety METREBUS. Upoważniają one do nielimitowanych przejazdów wszystkimi liniami metra, miejską komunikacją autobusową i kolejkami miejskimi. Bilety można kupić w biletomatach i w kasach na stacjach metra oraz w kioskach.

  • 1,50 euro – BIT – podstawowy bilet ważny 100 minut od pierwszego skasowania. Z tym biletem można przejechać jeden raz metrem i bez limitu korzystać z pozostałych środków komunikacji miejskie w trakcie 100 minut. W przypadku metra można się przesiadać pomiędzy liniami metra, ale nie można wychodzić za bramki.
  • 7,00 euro – ROMA24H – bilet ważny 24 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 12,50 euro – ROMA48H – bilet ważny 48 godzin od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 18,00 euro – ROMA72H – bilet ważny 72 godziny od momentu skasowania na metro, autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje i kolejki miejskie.
  • 24,00 euro – CIS (CARTA INTEGRATA SETTIMANALE) – bilet 7-dniowy, ważny do godziny 24:00 siódmego dnia od skasowania (dzień skasowania jest pierwszym dniem). Upoważnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Rzymie.
  • Za darmodzieci do lat 10 jeśli podróżują z opiekunem, który posiada ważny bilet.

Osoby niepełnosprawne w Rzymie, które nie są zameldowane we włoskiej stolicy, nie mogą liczyć na zniżki.

Metro w Rzymie, a dzieci i osoby niepełnosprawne

metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, linia A (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróżując metrem z dziećmi staraliśmy się korzystać z wind. Czasem nie działały, a czasem były na przykład po drugiej stronie ulicy. Wtedy znosiliśmy wózek po schodach.

Jak podróżowałem metrem sam z dziećmi, to bardzo często zdarzało się, że jakaś przypadkowa osoba bez słowa brała wózek z drugiej strony i pomagała znieść go po schodach. W Rzymie łatwo trafić na uprzejmych i życzliwych ludzi.

Porada praktyczna: w rzymskim metrze i autobusach dzieci do 10 roku życia jadą za darmo jeśli z dzieckiem podróżuje opiekun, który ma ważny bilet.

W teorii najważniejsze stacje rzymskiego metra są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce często jednak windy nie działają. Jednak ATAC Roma – czyli przedsiębiorstwo organizujące komunikację miejską w Rzymie – chwali się za to tym, że 98% autobusów jest wyposażonych w platformę dla osób poruszających się na wózkach.

Mapa linii metra w Rzymie – aktualna na 2024 r.

Mapa linii metra w centrum Rzymu:

metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)
metro w Rzymie, turystyczne centrum miasta (źródło: ATAC Roma)

Mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich:

mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)
mapa metra w Rzymie i linii kolejowych miejskich (źródło: ATAC Roma)

Czy metro w Rzymie jest bezpieczne?

metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, stacja Termini na linii B (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czytałem w internecie dziesiątki opinii na temat tego, jak niebezpiecznie jest w rzymskim metrze. Podobno zdarzają się napady, gwałty, a wieczorami to już w ogólę strach jeździć. Tylko to są zawsze opinie osób, które w Rzymie nie mieszkają, a być może nawet nigdy w nim nie były. Teksty pisane w oparciu o stereotypy i kompletny brak własnego doświadczeniach czy przejrzenia doniesień rzymskiej prasy.

Rzymskim metrem jeżdżę od kilkunastu lat, przy okazji każdej wizyty. Także wieczorami. Nigdy nie czułem się zagrożony. Natomiast moja mama przez rok mieszkała w Rzymie i wieczorami wracała metrem do domu, daleko poza centrum. Też nigdy nic jej nie groziło.

Czy zatem metro w Rzymie jest bezpieczne? Nie jest. W metrze roi się od kieszonkowców. O ile typowy rzymianin jadący do pracy nie jest zbyt narażony na kradzież, to turysta staje się od razu celem złodziei. Szczególnie niebezpiecznie jest na stacji Termini i na odcinkach łączących Termini z Koloseum oraz ze stacją Ottaviano (czyli okolicą Watykanu). Turyści to łatwy cel i zazwyczaj mają przy sobie więcej gotówki.

Ostatnio w 2022 r. jechaliśmy z Termini pod Koloseum, a w metrze było stosunkowo luźno. Jednak na peronie jeden z mężczyzn nie odstępował nas na krok. Zdawałem sobie sprawę z kim możemy mieć do czynienia. Weszliśmy do wagonu metra, w którym były wolne miejsca siedzące. Stanęliśmy na środku, a mężczyzna stanął dokładnie obok mnie. Duży aparat na szyi, dwójka małych dzieci pod opieką – z kilometra wyglądaliśmy na turystów. Trzymałem rękę cały czas na portfelu i nie dałem się zdekoncentrować.

O tym jak kieszonkowcy kradną w rzymskim metrze opowiadają też właściciele apartamentów, B&B, a także polscy przewodnicy po Wiecznym Mieście. Naprawdę, uważajcie!

Godziny kursowania metra w Rzymie

metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie kursuje od 5:30 rano do godziny 23:30 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pierwsze składy rzymskiego metra wyjeżdżają każdego dnia o 5:30 rano i kursują do godziny 23:30.

W piątki i soboty metro jeździ do godziny 1:30. Pociągi odjeżdżają przeciętnie co 3-10 minut.

W nocy stacje metra są zamykane. Kursują wyłącznie linie nocne autobusowej komunikacji miejskiej.

Czy metro w Rzymie dojeżdża na lotnisko?

Na lotnisko Ciampino można częściowo dojechać korzystając z metra linii A. Dojedziesz w ten sposób do stacji Cinecitta. Następnie tam należy przesiąść się na autobus linii 520, który z Cinecitta średnio co 20 minut, odjeżdża na lotnisko Ciampino. Cała podróż na jednym bilecie za 1,50 euro.

Jadąc na lotnisko częściowo metrem unikniesz rzymskich korków – im bliżej centrum Rzymu, tym jest ich więcej. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule:

Natomiast na drugie rzymskie lotnisko, czyli na Fiumicino metro nie jeździ. Można tam dojechać pociągiem albo autobusem. Więcej na ten temat w tym artykule:

Autobusy komunikacji miejskiej w Rzymie

autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej na Placu Weneckim w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niespełna 2000 autobusów na 249 liniach i 6 linii tramwajowych to uzupełnienie rzymskiego transportu miejskiego. Autobusy szczególnie przydatne są tam gdzie nie dociera metro, czyli chociażby jeśli chcesz dojechać na Zatybrze.

autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus komunikacji miejskiej w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Często pytacie mnie, czy w przypadku autobusów korzystam z jakiejś włoskiej aplikacji? Nie jestem zwolennikiem zaśmiecania telefonu kolejnymi aplikacjami. Natomiast w przypadku Rzymu dobrze sprawdza się najpopularniejsze google maps – podaje numery autobusów, lokalizuje przystanki i wskazuje najbliższe połączenia. Dlatego w zupełności mi wystarcza.

UWAGA: w autobusach tworzy się tłok – w nich także uważaj na kieszonkowców.

Porada praktyczna: jeśli autobus zbliża się do Twojego przystanku, to machnij kierowcy ręką, aby się zatrzymał. Natomiast jeśli zbliżasz się do celu, to naciśnij przycisk w autobusie, sygnalizujący, że wysiadasz na kolejnym przystanku. W innym wypadku autobus może się po prostu nie zatrzymać.

Linie nocne autobusów w Rzymie

Linie nocne są szczególnie przydatne wtedy, gdy musisz dostać się z hotelu na samolot, który startuje wcześnie rano. Wówczas jednym z nocnych autobusów można dojechać na dworzec Termini, a stamtąd pierwszym autobusem Terravision lub taksówką na lotnisko.

Na połączenia nocna składa się:

  • 15 linii autobusowych dziennych, który kursowanie jest przedłużone do godziny 2:00 w nocy;
  • 31 linii autobusowych nocnych jeżdżących od 23:30 do 5:00.

Ponadto mapę linii nocnych zamieściłem poniżej. Można ją pobrać w PDF i powiększyć.

autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)
autobusowe linie nocne w Rzymie (źródło grafiki: ATAC Roma)

Klikając w ten link możesz pobrać mapę linii nocnych w PDF w wysokiej rozdzielczości. Można ją też wydrukować.

Miejskie linie kolejowe w Rzymie

Roma – Lido (dojazd z Rzymu nad morze)

Linia pociągu podmiejskiego łączy Rzym z nadmorską plażą w Lido di Ostia. Stacją początkową jest Roma Porta San Paolo, która przylega do stacji metra Piramide w ramach linii B. To połączenie zatrzymuje się m.in. na stacjach Vitinia, Acilia, Ostia Antica, Lido di Ostia Nord, Lido di Ostia Centro, Stella Polare, Castel Fusano i Cristoforo Colombo. Ponadto na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Porada praktyczna: kolejką z Roma Porta San Paolo ze zwykłym biletem miejskim za 1,50 euro możesz dojechać z Rzymu na plażę w Ostii. Możesz wysiąść na stacji Lido Centro lub na następnej Stella Polare – obydwie są blisko plaży.

Roma – Viterbo

Linia łączy Rzym z miastem Viterbo. Pierwsze stacje można przejechać w ramach strefy miejskiej (tratto urbano). Pociągi tej linii odjeżdżają ze stacji Roma Nord przy Piazzale Flaminio. Można tam dotrzeć metrem linii A, wysiadając na stacji Flaminio. Natomiast w przypadku dłuższej podróży poza strefę miejską należy zakupić standardowy bilet kolejowy.

Roma Laziali – Giardinetti

Łączy centrum Rzymu z ze wschodnimi dzielnicami miasta. Jednak jest to linia mało popularna wśród turystów. Stacja początkowa Roma Laziali znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Należy przejść na prawą stronę dworca w kierunku ulicy Via Mamiani. Ponadto warto pamiętać, że na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

176 komentarzy

Hanka 26 stycznia 2024 - 22:42

Cześć,
Bardzo pomocny artykuł. Nie czytałam wszystkich komentarzy więc może się powtarzam, ale ku przestrodze chyba warto…
Parę dni temu byłam w Rzymie i okazuje się, że opcja Tap&Go bywa kapryśna… O ile w metrze działa ok, bo jeśli płatnością jest coś nie tak, to bramki się nie otworzą, to w autobusach można się zdziwić!
Wsiadając do autobusu użyliśmy opcji Tap&Go, kasownik zaświecił się na zielono, potwierdzając, ze transakcja się powiodła. Po przesiadce mieliśmy kontrolę biletów i okazało się, że system nie odnotował tej płatności i musieliśmy zapłacić mandaty. Na nic nie zdało się tłumaczenie i opisywanie całej sytuacji – nie mieliśmy jak udowodnić swojej racji, bo płatność zaksięgowała się na koncie dopiero za dwa dni…
Podsumowując, w autobusie lepiej mieć bilet papierowy…
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 21:58

Dziękuję za komentarz i przydatną radę dla Czytelników. Wiem o tej możliwości, ale jestem tradycjonalistą w tej kwestii i zawsze korzystam z papierowych biletów w Rzymie 🙂 Z nimi też są czasem problemy, bo na przykład kasownik w autobusie czasem nie działa. Wówczas – według przepisów – należy długopisem wpisać datę i godzinę pierwszego użycia biletu. Ostatnio tak zrobiliśmy i później bramki w metrze z tym samym biletem nie chciały się otworzyć – właśnie z tego powodu 🙂 Obsługa otworzyła nam bramkę ręcznie 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 4 lutego 2024 - 23:30

Hej. Mam pytanie, czy da się przesiać na połączeniu nitki A i C. Chcielibyśmy pojechać na bilecie 100 minutowym nitka C a następnie nitka A. Czy da się tam przejść tak żeby nie wychodzić za bramki, żeby nie było potrzeby kupowania kolejnego biletu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 lutego 2024 - 11:35

Hej Klaudia,

Tak, oczywiście. San Giovanni to stacja przesiadkowa, gdzie z jednego metra na drugie można przejść bez wychodzenia za bramki więc jedzie się na jednym bilecie 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 8 marca 2024 - 23:54

Hi, pytanie troche nie w temacie ale potzrzebuje pomocy!! Dostalismy mandat w pociagu z lotniska za zly bilet I nie wimy jak ja teraz zaplacic!! Jestesmy w Uk I koles na informacji nie potrafil mi odpowiedziec jam to teraz ogarnac :/ jakies wskazowki bardzo prosze!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 marca 2024 - 20:38

Hej,
Nie dostałem nigdy biletu w pociągu. Musiałbym zobaczyć co na tym bilecie jest napisane. Zrób zdjęcie, zakryj dane wrażliwe i zamieść post na naszej facebookowej Grupie:
https://www.facebook.com/groups/KierunekWlochy
Albo my albo ktoś z Polaków mieszkających we Włoszech postara się pomóc 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 22 stycznia 2024 - 13:04

Dzieñ dobry , w kwietniu jedziemy pierwszy raz do Rzymu i interesuje mnie karta CIS , czy można ją zakupić równiez na lotnisku , czy sa jakieś specjalne punkty? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 stycznia 2024 - 09:13

Dzień dobry,

Tak, na lotnisku Ciampino w Rzymie kasa ATAC Roma jest zaraz obok kasy Terravision. Łatwo rzuca się w oczy przy wyjściu z terminala. Potem od razu z tym biletem można iść na autobus 520 (do stacji metra Cinecitta) lub 720 (do stacji metra Laurentina). Natomiast na Fiumicino też można kupić te bilety, ale i tak się nie przydadzą, ponieważ lotnisko Fiumicino leży poza granicami Rzymu więc na dojazd z lotniska potrzebny jest dodatkowy bilet w zależności od przewoźnika, którego wybierzesz.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 14 stycznia 2024 - 13:34

Cześć, mam prośbę, mianowicie wybieram się końcem stycznia na tydzień do Rzymu z rodziną 2+3, jak już wyczytałem dla jednego z dzieciaków muszę wykupić bilet na komunikację. Mam jednak pytanie o bagaże z racji że będę miał 2 rejestrowane + 4 podręczne oraz wózek ? mam prośbę, żebyś pomógł mi ogarnąć temat biletów i kwestię dojazdu z lotniska Fiumicino (przylot 18.40). Nocleg mam w centrum dzielnicy San Lorenzo. Zastanawiam się nad pociągiem na stację triburtina i potem autobusem 71, żeby niech jak naj mniej do przejścia.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 10:41

Cześć Kamil,

Sprawdzałem właśnie stronę internetową ATAC Roma. Obecnie jest tam nieco inny zapis niż przed laty. Mianowicie wygląda na to, że w autobusach komunikacji miejskiej i w metrze cała trójka dzieci do 10 roku życia jechałaby bez biletu, jeśli z nimi jest rodzic, który ma bilet:
https://www.atac.roma.it/frequently-asked-questions/i-bambini-a-roma-pagano

Dlatego przed chwilą zaktualizowałem tę informację na blogu. Za wózek się nie płaci. Teoretycznie powinien być złożony, ale w praktyce sam nigdy wózka nie składałem, inni też – nie widziałem, żeby ktoś miał o to pretensje. Jeśli chodzi o bagaże w komunikacji miejskiej to każdy może mieć jeden bagaż o wymiarach 50x30x25 cm. Za przewóz dodatkowego bagażu oraz bagażu przekraczającego ten rozmiar należy uiścić opłatę za bilet zwykły. Zabrania się przewożenia bagażu o wymiarach przekraczających 80x45x25 cm. Tyle teoria, w praktyce to nie jest tak restrykcyjne, chociaż nigdy nie ma gwarancji, że nie trafisz na jakiegoś służbistę. Jeśli jesteście w 5 osób, to rozważ taksówkę – to koszt 50 euro (pamiętaj tylko żeby wybrać taksówkę rzymską, a nie taksówkę z miasta Fiumicino, która ma wyższe stawki).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 15 stycznia 2024 - 22:50

dziękuję za odpowiedź, jeśli chodzi o dzieciaki to najstarszy ma 12 lat więc bilet trzeba będzie kupić. Co do taxi to sądzę, że jednak przy takiej liczbie podróżnych oraz ilości bagażu raczej ciężko może być z tymu 50€.

Odpowiedz
Jacek 11 stycznia 2024 - 12:57

Cześć Łukaszu.
Dzięki za Twoją robotę i to szerokie kompendium wiedzy. Wybieramy się w lutym w sześć osób do Rzymu i mam pytanie czy bilety 48h można kupić i używać w jakiejś aplikacji czy jest tylko opcja że trzeba kupić fizyczny wydrukowany bilet i taki skanować w metrze czy autobusie ?
Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 stycznia 2024 - 19:56

Cześć Jacek,

Dziękuję za miłe słowa. Nie, wydaje mi się, że rzymski ATAC wciąż nie ma swojej aplikacji. Zawsze korzystam z biletów papierowych. Możesz je kupić w kasach (już na lotnisku Ciampino), na dużych stacjach metra, w biletomatach, czy w większości kiosków w Rzymie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 3 stycznia 2024 - 10:30

Witam
Czy ten bilet 24 h lub 48h obowiązuje również na linię 720 z lotniska ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 stycznia 2024 - 10:32

Tak, w przypadku autobusu 720 z lotniska Ciampino ten bilet obowiązuje. Tam nawet wystarczy zwykły bilet miejski za 1,50 euro, z którym potem można przesiąść się na metro.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ryszard 31 grudnia 2023 - 19:51

Witam,
trafiłem „przypadkiem” na Twój blog – jest świetny !!! Dzięki za wszystkie porady 🙂
Mam jeszcze jedno pytanie – czy te bilety czasowe Roma24, Roma 36… obejmują także pociąg regionalny z Fumicino czy też za ten pociąg trzeba płacić osobno ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2024 - 11:15

Niestety za pociąg z lotniska Fiumicino trzeba płacić oddzielnie. Lotnisko Fiumicino leży poza granicami Rzymu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 31 grudnia 2023 - 17:06

Dzień dobry
Dzięki za poradnik. Jest super. Mam jeszcze kilka pytań. 11.01.2024r. będziemy (2+2) na Fiumicino ok. 20.00. W Rzymie będziemy 5dni. Chcemy kupić 7-mio dniowe bilety już na lotnisku, a następnie pojechać do Ostii i stamtąd komunikacją miejską do metra Cipro (oczywiście z przesiadkami już w Rzymie).
1. gdzie znajdę rozkład jazdy i połączenia z Fiumicino do Ostii / z Ostii do Centrum ?
2. czy dobrze rozumiem, że z Ostii do centrum Rzymu (a także w drugą stronę) możemy jeździć na bilecie 7-mio dniowym ? Czy taki bilet kupie o tej porze w Ostii (gdyby był problem na lotnisku)? Gdzie wysiąść w Ostii, aby przesiąść się na kolejkę do Rzymu?
3. Czy o tej porze (o 20.00 lądujemy na Fiumicino) podróż przez Ostię do centrum jest bezpieczna (chodzi mi o to czy nie ma ryzyka, że nie będzie połączenia)
4. Czy pomarańczowa linia metra nadal jest w remoncie?
5. Czy wszystkie linie metra są na obszarze Rzymu (np. Lauretina), czy bilet 7-mio dniowy obejmuje wszystkie stacje metra?
Trochę dużo pytań, ale z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Tomek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2024 - 11:13

Dzień dobry,

1. Fiumicino leży poza Rzymem więc za połączenia nie odpowiada rzymski ATAC tylko Cotral – przewoźnik regionu Lazio. Musisz kupić bilet w kiosku/barze na lotnisku niedaleko przystanku z tabliczką Cotral. Rozkład jazdy znajdziesz na ich oficjalnej stronie.
2. Tak, Ostia to dzielnica Rzymu więc obowiązują tam bilety 7-dniowe. Z Ostii do Rzymu jeździ kolejka (Metromare). Google Maps jej nie widzi i wyszukuje dziwne połączenia autobusowe z przesiadkami, ale wszyscy mieszkańcy jeżdżą bezpośrednią kolejką, która odjeżdża co 15-20 minut. Więc autobusem Cotral musicie dojechać do stacji Lido Centro.
3. Powinny być połączenia po 20:00, ale sprawdź dla pewności na oficjalnej stronie Cotral.
4. Tak, wciąż w remoncie, ale to ostatni etap prac.
5. Lauretina jest w Rzymie. W powyższym artykule jest mapa linii metra i tam na czerwono naniesione są nazwy stacji, do których można dojechać na zwykłym bilecie miejskim.

Życzę miłego pobytu w Rzymie,
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 24 listopada 2023 - 12:03

Dzień dobry
Chciałam jeszcze zapytać, czy cała linia A Metra jest zamknięta o 21?
Czy jakieś odcinki są czynne dłużej?
My dopiero po godzinie 22 będziemy na dworcu Termini skąd musimy się dostać do Vatykanu w okolice przystanku metra Cipro, czy jest jakaś inna alternatywa w zastępstwie za metro o tej godzinie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 listopada 2023 - 12:23

Dzień dobry,

Nie, od roku linia jest zamykana etapami w zależności od postępu prac. Przykładowo ostatnio jak jechałem metrem w czasie tego zamknięcia, to autobusy jeździły wzdłuż pięciu stacji metra, a pozostały odcinek linii metra A działał normalnie. Więc częściowo – w zastępstwie metra – musiałem przejechać autobusem, a następnie wróciłem do metra na dalszy ciąg podróży.

Alternatywą jest na przykład autobus linii 64, który odjeżdża ze stanowiska „H” na placu przed dworcem Roma Termini i jedzie w stronę Watykanu. W ciągu dnia autobus jeździ co 10 minut. Wieczorem pewnie co 15-20 minut 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 15 listopada 2023 - 20:16

Hej,
A jak na stronie cortal znaleść autobusy w niedziele do tivioli?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 listopada 2023 - 14:35

Hej,

Musisz wejść na oficjalną stronę Cotral http://servizi.cotralspa.it/orari i w wyszukiwarce połączeń wpisz jako przystanek początkowy „Roma Ponte Mammolo [Metro B]”, a jako przystanek docelowy „Tivoli” i szukaj 🙂 Wyniki musisz rozwinąć plusikiem po prawej stronie. Niedzielne połączenia będą pod nagłówkiem „Domenica e Festivi”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
karolina 18 października 2023 - 18:15

Cześć,
chcialabym spytać czy bilet w rzymie np 24h obejmuje też na autobusy do Tivioli? a jeśli nie to jaka jest mniej więcej cena za autobus dla jednej trasy np z Ponte Mammolo do Tivioli?
z góry dziękuję za pomoc!!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 października 2023 - 11:17

Hej,

Nie. Bilet 24-godzinny obowiązuje tylko na terenie Rzymu. Natomiast do Tivoli z Ponte Mammolo najłatwiej Ci będzie podjechać autobusem Cotral. Na oficjalnej stronie Cotral Regione Lazio znajdziesz wyszukiwarkę połączeń – jest tam nawet mapka z przystankami, trasa przejazdu itd. To tylko 15 km więc bilet nie będzie drogi 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Adrian 12 października 2023 - 14:35

Dzień Dobry
Może uzna Pan, że chce gotowca i szkoda będzie czasu na odpisywanie, ale spróbuje 🙂

Lądując na Ciampino i chcąc pojechać na Foro Italico jakie połączenie będzie najłatwiejsze?
I drugie pytanie, jak się z Rzymu dostać do Frosinone?
Jest jakiś bilet/karta np 2 dniowa, którą można kupić online i się nie martwić już na miejscu o kupowanie pojedynczych biletów?

Dziękuję z góry za odpowiedź
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 października 2023 - 12:59

Dzień dobry,

Dziękuję za komentarz. Odpisuję dopiero po kilku dniach, ponieważ właśnie wróciłem do Polski.

Co do pierwszej kwestii, są dwie sensowne możliwości:
1. Autobus Terravision z lotniska do dworca Roma Termini, a następnie sprzed dworca Termini autobus linii 910.
2. Druga opcja jest tańsza, ale bardziej skomplikowana: autobus 520 do stacji metra Cinecittà, potem metro linii A z Cinecittà do stacji Lepanto i na koniec znów autobus – linia 301.

Co do drugiej kwestii. Do Frosinone co chwilę jeżdżą bezpośrednie pociągi z Rzymu. Proszę sprawdzić rozkład na oficjalnej stronie Trenitalia.

Bilety 2-dniowe oczywiście są – działają w granicach Rzymu. Opisuję je w powyższym artykule, w jednym z pierwszych akapitów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 29 grudnia 2023 - 16:58

Dziękuję za świetny przewodnik, będziemy sprawdzać polecajki w styczniu. Nie mogę znaleźć informacji jak traktowane są dzieci powyżej 10 roku życia w komunikacji miejskiej w Rzymie. Czy dla nich to już normalny bilet trzeba kupować na metro itp. ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 grudnia 2023 - 17:33

Dziękuję za miłe słowa. Tak, dzieci powyżej 10 roku życia powinny mieć już normalny bilet. Nie ma dla nich żadnych zniżek.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 5 października 2023 - 16:24

Witam, zamierzam kupić w Rzymie bilet tygodniowy, czy dobrze rozumiem, że bez ograniczenia mogę jeździć wszystkimi autobusami i metrem po Rzymie? Jest tylko problem, ponieważ będę mieszkać poza centrum, a dokładniej muszę wysiąść z pociągu FL3 na stacji Ipogeo Degli Ottavi. Czy do tej stacji też obowiązuje bezpłatny pociąg, czy mogę skorzystać z innego środka transportu, żeby nie płacić dodatkowo za przejazdy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 października 2023 - 16:54

Hej,

Tak, możesz jeździć wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej, kolejkami miejskimi i metrem w obrębie Rzymu. Ponadto na tym bilecie miejskim ATAC Roma możesz dojechać pociągiem FL3 nawet trochę dalej, czyli maksymalnie do stacji Cesano gdzie kończy się taryfa miejska.

Natomiast gdybyś nie miała biletu dobowego lub tygodniowego, to bilet na samą kolejkę FL3 kosztuje tylko 1 euro – na odcinku z centrum Rzymu do miejsca Twojego noclegu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Iwona 27 września 2023 - 14:27

Mam pytanie. Wybieram sie do Rzymu po raz pierwszy. Jak to jest z biletami 100 min. Jeżeli jadę powiedzmy już jakimś kolejnym autobuem i widzę, że za chwilę minie 100 min? Muszę skasować kolejny bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 września 2023 - 11:46

Hej,

Jeśli jedziesz autobusem i mija 100 minut, to musisz skasować kolejny bilet. Natomiast jeśli jedziesz metrem albo kolejką do Lido di Ostia, to tam oczywiście nie ma kasowników w środku wagonów, więc możesz na tym bilecie kontynuować podróż mimo, że minęło już 100 minut.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 25 sierpnia 2023 - 07:05

Super blog! ?
Proszę o podpowiedz gdzie wybrać się z dzieciakami nad morze będąc w Rzymie, jak komunikacyjnie dotrzeć tam na miejsce, jest jakaś aplikacja która wyszukuje połączenia z miejsca w którym jestem w Rzymie do miejsca docelowego ? (tak jak u nas Jakdojade.pl 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 14:34

Hej,

Zaraz obok stacji metra „Piramide” znajduje się stacja „Roma Porta S. Paolo”. To kolejka, która średnio co 15 minut jeździ z Rzymu nad morze. Na przejazd wystarczy zwykły bilet miejski za 1,50 euro. Kolejka jedzie do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Lido di Ostia.

Co ważne, google maps tego połączenia nie widzi, tylko wymyśla jakieś skomplikowane przesiadki wieloma autobusami. A to jest najszybsze i najtańsze połączenie z centrum Rzymu na plażę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 21 sierpnia 2023 - 20:18

Dzień dobry, również pięknie dziękuję za wszystkie informacje na blogu:)
Mam pytanie: trójka dzieci 4,7, 10 l. i do tego dwójka rodziców. Planujemy zakup biletów tygodniowych dla rodziców, Czy zgodnie z zasadą jedno dziecko na jednego rodzica z biletem, powinniśmy kupić także bilet dla trzeciego dziecka? Czy dzieci mają także swoje darmowe bilety które należy skasować czy po prostu podpinają się pod bilet rodziców? będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 22:07

Dzień dobry,

Nie, dzieci nie mają darmowych biletów. Po prostu – w razie kontroli – podróżują z rodzicami, którzy mają swoje bilety. Dla 10-latka w takiej sytuacji kupiłbym trzeci bilet 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 21 sierpnia 2023 - 17:27

Zakupiłam bilety 72 godzinne w aplikacji stop ticket , na komunikację miejska w Rzymie , wyjazd za kilka dni.
Czy wie Pan jak i kiedy dokonać walidacji tych biletów aby je skasować w pojeździe ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:30

Dzień dobry,

Niestety nie wiem. Zalecam kupowanie biletów w sposób tradycyjny: w kioskach, w biletomatach albo w kasach. Pewnie na zakupionym bilecie jest informacja jak go skasować.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patryk 20 sierpnia 2023 - 19:57

Dzień dobry, wie Pan czy na prywatnych plażach w Ostii są jakieś zamykane szafki/schowki w których można zostawić cenne rzeczy i bez zmartwień pójść popływać? Czy ewentualnie może Pan jakąś polecić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:06

Tak, oczywiście. Są kabiny na wielu płatnych plażach (dopłaca się za nie osobno i to raczej kabiny na zwykłe rzeczy a nie kosztowności). Niestety nie pamiętam nazw tych plaż – tyle ich było w trakcie naszych włoskich podróży, że nie sposób zapamiętać. Jednak większość płatnych plaż powinna mieć takie kabiny. Portfel i dokumenty można tam zostawić, ale jakiejś dużej gotówki bym tam jednak nie zostawiał.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patryk 21 sierpnia 2023 - 20:32

Super, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź!

Odpowiedz
Radosław 5 sierpnia 2023 - 15:23

Dzien dobry,
dzięki za wszystkie informacje na blogu. Mam jeszcze jedno pytanie. Chcąc się dostać z San Filippo Neri do cetrum, jak to zrobić najkorzystniej?
Myślałem o kolejce FL3, a później metro. Czy mogę połączyć te dwa środki transportu i wykorzystać jeden bilet BIT 100-minutowy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:37

Dzień dobry,

Tak, skorzystaj z kolejki FL3 żeby dojechać do centrum Rzymu. Jeśli później chcesz skorzystać z metra, to musisz skasować drugi bilet 100-minutowy. Ten bilet upoważnia tylko do jednego przejazdu kolejką lub metrem. Można się przesiadać na inne metro, ale bez opuszczania bramek (czyli na przykład można przesiąść się z metra A na metro B na Roma Termini). Natomiast jak wyjdziesz z kolejki FL3, to opuścisz bramki i na tym samym bilecie nie uda Ci się wejść do stacji metra. Możesz co najwyżej na tym samym bilecie skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej.

Poza tym zwróć uwagę, że kolejka FL3 zatrzymuje się na kilku stacjach w centrum Rzymu (m.in. przy Watykanie i na Zatybrzu) więc może przesiadka z kolejki na metro wcale nie będzie konieczna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 13 czerwca 2023 - 19:19

Dzień dobry,
Mam pytanie, otóż jak weryfikowany jest wiek dziecka w komunikacji miejskiej, na podstawie paszportu, dowodu osobistego?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 23:02

Dzień dobry,

Wystarczy dowód tożsamości, wszystko jedno czy będzie to dowód osobisty czy paszport.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Weronika 1 czerwca 2023 - 12:52

Dzień dobry , ruszyliśmy z centrum Rzymu do Ostii. Kupiliśmy bilet ważny 100 min , skasowaliśmy go w metrze . Z metra B wysiedliśmy na stacji EUR Fermini i wsiedliśmy do autobusu lini 070 o godzinie 12:30. Bilet mamy ważny do godziny 13:15 natomiast Google Maps pokazuje ze będziemy na miejscu o 13:31 . Czy przy kontroli możemy mieć mandat ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 czerwca 2023 - 09:18

Dzień dobry,

Staram się odpisywać raz dziennie na wszystkie komentarze, które pojawiają się pod artykułami. Widzę, że już moja odpowiedź raczej Ci się nie przyda, ale może ktoś będzie miał podobny problem.

Generalnie w metrze i kolejce bilet 100-minutowy powinien być ważny do końca podróży. I tak ten bilet kasuje się tylko przed wejściem więc potem w kolejce nie ma jak skasować kolejnego biletu. Natomiast w autobusie – przed upływem 100 minut, według strony ATAC Roma – należy jeszcze raz odbić bilet, żeby był ważny do końca podróży.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Zuza 31 maja 2023 - 22:42

Dzień dobry, jak wyglada sprawa z komunikacją miejską w niedziele? Chcę się wybrać właśnie w niedziele nad morze

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 czerwca 2023 - 09:15

Dzień dobry,

W niedzielę do Lido też jeździ kolejka z Roma Porta San Paolo. W tygodniu kursuje co 15 minut, a w niedzielę co 20 minut.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 11 maja 2023 - 15:25

Czy bilet 72-godzinny oznacza, że kasując go na przykład 12 maja o godzinie 17:00 będzie aktywny do 15 maja do godziny 17:00? W różnych miastach bywa różnie, dlatego pytam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 11:11

Dzień dobry,

W przypadku Wenecji liczy się 72-godziny od momentu pierwszego skasowania. Też czasem kasuję bilety po południu, a potem korzystam z nich jeszcze kolejnego dnia rano.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 12 maja 2023 - 12:20

Ale ja pytam o Rzym. Jak jest w przypadku Rzymu 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 12:33

Rzeczywiście, przepraszam! Odpisywałem na kilkanaście komentarzy, które pojawiły się na blogu od wczoraj. Większość dotyczyła Wenecji i myślami byłem w Wenecji 🙂

W Rzymie jest tak samo. 72 godziny od momentu skasowania.

Udanego wyjazdu!
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 12 maja 2023 - 13:58

Dzięki 🙂

Stanisław 7 maja 2023 - 06:14

Cześć Łukasz

Dzięki za multum informacji, blog bardzo fajnie prowadzony.

Piszę z pytaniem, a mianowicie chcemy wybrać się nad zachodnie wybrzeże Ostii podczas pobytu w czerwcu. Piszesz, że jest pociąg ze stacji Roma Porta San Paolo do Lido Centro. Przekopałem już pół internetu i ani wujek Google w swoich mapach ani żadna inna znaleziona przeze mnie strona nie pokazuje dobrego połączenia bezpośredniego. Jakieś dziwne kombinowane z kilkoma autobusami lub taxi, a domyślam się że nie o to chodziło, szczególnie iż ponoć da radę skorzystać w biletu 100min/1,5Euro.

Jakbyś mógł to proszę podaj link lub doprecyzuj jak to dokładnie wygląda i jak kupić bilet skoro nawet Google nie widzi takich połączeń.

Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 21:00

Dzień dobry,

Cieszę się, że blog Ci się spodobał. Rzeczywiście, teraz zwróciłem uwagę, że google maps nie pokazuje tej trasy. Nie mam pojęcia dlaczego – widać nawet google nie wie wszystkiego 😉

Ale na mapach google najedź na stację końcową Roma Porta S. Paolo i wejdź w opinie. Widzę teraz, że tam jest trochę zdjęć i komentarzy naszych rodaków, którzy korzystali z tego połączenia.

Poza tym w artykule zamieściłem też oficjalny schemat rzymskiej komunikacji i na nim też widać to połączenie kolejką z Roma Porta S. Paolo:
https://www.kierunekwlochy.pl/wp-content/uploads/2021/05/metro-w-rzymie-i-kolej.png

Mam nadzieję, że to rozwieje Twoje wątpliwości.

W Rzymie jestem stosunkowo często – następnym razem porobię zdjęcia na tej stacji i dodam do artykułu. Dużo osób pyta o kwestie dojazdu nad morze. Bilet za 1,50 euro to ten sam bilet co na metro czy autobusy (ATAC Roma). Kupisz go w kioskach, biletomatach – wszędzie bez problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 5 maja 2023 - 21:00

Bardzo przydatne i praktyczne informacje! Dziękujemy! wybieramy się po koniec lata do Lido di Ostia autem i zamierzamy zwiedzać Rzym mieszkając nad morzem:) Dojazd komunikacją miejska do Rzymu. Masz sprawdzone jakieś miejsce: apartament? pensjonat w Lido di Ostia? możesz coś polecić? zależy nam na bezpiecznym parkingu. Pozdrawiamy Magdalena i Maciej

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:31

Dziękuję za miłe słowa. W samym Lido di Ostia nigdy nie spałem natomiast Czytelnikom, którzy do Rzymu wybierają się samochodem, często polecam Kemping Village Fabulous opisany tutaj:
https://www.kierunekwlochy.pl/gdzie-spac-w-rzymie-noclegi-w-rzymie/ – na tym kempingu można bezpiecznie zostawić auto i zwiedzać Rzym komunikacją publiczną.

Kemping leży w połowie drogi między Rzymem, a morzem. Oczywiście „umownie” w połowie drogi, ponieważ Lido di Ostia to także dzielnica Rzymu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 3 maja 2023 - 22:34

Wiecie może, czy w cenie biletu na metro/komunikację można zostawić auto w pobliżu końcowej stacji metra na jakimś parkingu, tak aby nie ryzykować jazdy autem po Rzymie i jednocześnie nie zdawać się jedynie na autobusową komunikację z kampingu do stacji metra? Ponieważ planuje wakacje w Camping Village Fabulous i chciałbym dwa/trzy dni przeznaczyć na zwiedzanie Rzymu.
Pozdrawiam,
Krzysztof

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 19:44

Nie wydaje mi się, żeby to było możliwe. Poza tym te parkingi na obrzeżach centrum Rzymu nie są zbyt bezpieczne. Pamiętam dwa posty na naszej facebookowej Grupie, gdzie turyści z Polski zamieścili zdjęcia swojego okradzionego samochodu z rozbitymi szybami.

Polecam Camping Village Fabulous na blogu właśnie dlatego, że najlepiej tam bezpiecznie zaparkować i mimo wszystko do stacji metra dojechać autobusem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 17 kwietnia 2023 - 22:43

Witam, jaka jest opłata za bagaż w komunikacji miejskiej w Rzymie? Mam mały plecak i walizkę kabinową ( RYANAIR). Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 09:06

To pytanie powtarza się ostatnio coraz częściej. Sprawdziłem właśnie zasady na oficjalnej stronie ATAC Roma. Bezpłatny jest jeden bagaż o wymiarach do 50x30x25 cm. Natomiast w praktyce odkąd jeżdżę do Rzymu nigdy nie widziałem, żeby ktoś kontrolował bilety na bagaże, więc nie przejmowałbym się ewentualnymi kilkoma centymetrami różnicy 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 17 kwietnia 2023 - 14:44

Witam, mam zaplanowaną podróż do Rzymu w czerwcu 24-28 i razem z dziewczyną planując podróż skorzystaliśmy z państwa blogu i porad za co naprawdę chciałem bardzo podziękować bo dzięki temu mamy pewność że uda nam się zobaczyć naprawdę wiele wspaniałych miejsc i zjeść naprawdę dobrze w polecanych restauracjach ? wszystko mamy już idealnie zaplanowane zostało jeszcze tylko wybranie noclegu, hotele polecane przez państwa niestety w tym terminie mocno powalają cenami, udało mi się znaleźć ciekawy apartament i chciałem zapytać co sądzą państwo o tej lokalizacji – B&B Lumas, Via Giuseppe Rondinini, Tiburtino Roma, będę bardzo wdzięczny za opinie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 14:54

Hej,

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że artykuły na blogu są pomocne. Odpisywałem już dzisiaj przed południem na Twoje pytanie pod innym tekstem o Rzymie 🙂

Jeśli standard jest adekwatny do ceny i obiekt ma dobre opinie, to rezerwuj. W tym roku ceny w Rzymie są naprawdę wysokie, na czerwiec większość miejsc noclegowych jest już dawno zarezerwowana więc coraz trudniej znaleźć fajny hotel lub apartament w rozsądnej cenie.

Ta lokalizacja nie jest idealna, ale też nie jest zła. Raczej będziecie musieli wszędzie dojeżdżać metrem, ponieważ na piechotę do głównych atrakcji będzie daleko. Z drugiej jednak strony to centrum Rzymu, metro jest blisko, w pobliżu jest też dużo sklepów, marketów i łatwo tam dojechać z lotniska.

Do stacji metra Tiburtina macie 600 m. Będziecie z niej korzystać codziennie. Uważajcie na kieszonkowców, od których się roi w metrze ? Poza tym będzie OK.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 6 czerwca 2023 - 00:15

Może warto dodać że obecnie metro kursuje tylko do godziny 21 w tygodniu. W weekend nieco dłużej. Nie wiem czy to chwilowe, ale z tego powodu musieliśmy szukać połączeń autobusowych około 22.00.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2023 - 23:29

Od sierpnia trwają prace remontowe przy torach w związku z tym metro linii A jest czasowo zamykane wieczorami, ale w zamian na stację metra podjeżdża po kilka autobusów co 5-10 minut. Taka sytuacja ma miejsce od niedzieli do czwartku. W piątki i sobotę metro jeździ do 1:30 w nocy.

To jest chwilowe rozwiązanie i komunikat o tym jest cały czas emitowany w wagonach metra linii A.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grzegorz 6 kwietnia 2023 - 15:12

Cześć. Właśnie wróciłem z Rzymu. Dzięki za pomocne informacje zawarte na Twoim blogu. Były MEGA pomocne! Przy poruszaniu się komunikacją miejską można korzystać z aplikacji TicketAppy wybierając miasto Rzym. Tylko nie wszędzie działają czytniki QR. By wejść do metra można zapłacić za bilet kartą zbliżeniową przy bramkach. Ale każda osoba musi mieć osobną kartę. U nas nie zadziałała płatność jedną kartą za dwie osoby. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2023 - 13:52

Hej! Dziękuję za komentarz. Nie wiedziałem o tej możliwości 🙂 Może ta informacja przyda się innym Czytelnikom, pozdrawiam! 🙂

Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 23 marca 2023 - 19:55

Mam pytanie. Czy kupując bilet np 72h Roma 72h mogę tez „na nim” pojechać do Osti? Czy ważny jest on tylko w samym Rzymie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 15:45

Tak, kolejka miejska do Ostii jest w ramach tego biletu.

Odpowiedz
Ewa 2 marca 2023 - 08:50

Dzień dobry,
Ja mam pytanie czy orientuje się Pan czy w Rzymie w komunikacji miejskiej trzeba płacić bilet za bagaż?
Czy przewożenie dziecka w wózku nie jest dodatkowo płatne – dziecko jeździ za darmo pytanie jak wygląda kwestia opłaty za wózek?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 marca 2023 - 11:06

W teorii, w regulaminie ATAC Roma, są podane wymiary bagażu, od którego powinien mieć on bilet. Wózek dziecka jedzie za darmo, ale powinien być złożony, żeby nie zajmował miejsca.

Natomiast w praktyce odkąd jeżdżę do Rzymu nigdy nie widziałem, żeby ktoś sprawdzał bilety za bagaż. To samo z wózkami, wszyscy mają rozłożone i dzieci siedzą w wózkach. Za to często zdarzało się, że obca osoba pomagała mi przy schodach wnieść wózek na górę jak winda nie działała 😉

Odpowiedz
Lidia 16 lutego 2023 - 20:20

Czy obecnie w Rzymie obowiązują jeszcze jakieś obostrzenia Covidowe?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lutego 2023 - 21:01

Nie ma żadnych obostrzeń, które dotyczyłyby turystów. Są jeszcze pewne ograniczenia w wizytach w szpitalach i domach opieki, ale to turystów raczej nie dotyczy.

Odpowiedz
Ola 22 lipca 2023 - 22:26

Uwaga dla podróżujących komunikacją miejską – metro linii A od lipca 2023 przez 18 miesięcy kursuje tylko do godz. 21:00. Później jest zastępcza linia autobusowa, ale nie polecam – autobusy są przepełnione.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2023 - 15:16

Nie. Prace na linii metra A trwają od 4 lipca, ale 2022 r., czyli już ponad rok i rzeczywiście są zaplanowane na 18 miesięcy. Przebudowywany jest najstarszy odcinek metra A pomiędzy stacjami Ottaviano, a Anagnina. Tory położone tam zostały w 1978 r. i teraz są wymieniane. Prace w zasadzie są na końcowym etapie i jest spora szansa, że zakończą się za pół roku. Po godzinie 21:00 pod niektóre stacje linii metra A podjeżdża na raz kilka autobusów. Zabierają pasażerów i po 5-10 minutach znów podjeżdża kilka autobusów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Arek 18 września 2023 - 13:00

cześć, czy coś zmieniło z kursowaniem Roma – Lido? Stacja Porta San Paolo wygląda na zamkniętą.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 września 2023 - 13:07

Nic się nie zmieniło. Po prostu dzisiaj (18 września) jest strajk generalny w komunikacji miejskiej we Włoszech. W Rzymie wszystko stoi co najmniej do 17:00. Od 17:00 do 20:00 będą tzw. „połączenia gwarantowane”. Wszystko wróci do normy od północy, a w praktyce od jutrzejszego poranka.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa L. 14 października 2023 - 20:50

Czy w komunikacji miejskiej są zniżki dla seniorów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 października 2023 - 13:25

Niestety nie ma żadnych zniżek dla seniorów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz 10 lutego 2023 - 15:04

Dzien dobry. Mam pytanie jak dojechac z lotniska Fiumincino do miejscowości Marina di cerveteri . Dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2023 - 16:57

Na przykład pociągiem z lotniska (linią FL1: Fiumicino Aeroporto – Fara Sabina/Orte) do stacji Roma Trastevere. Stamtąd kolejnym pociągiem do Marina di Cerveteri. Rozkład znajdziesz na trenitalia.it – te połączenia są bardzo często, w szczycie nawet co 30 minut.

Odpowiedz
Karolina 23 lutego 2023 - 22:39

Czy na bilecie 72 h lub 7 dniowym można podróżować na lotniska (obydwa) z Roma Termini. Zastanawiam się czy są jakieś strefy, np. miejska, podmiejska.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2023 - 13:43

Na lotnisko Rzym Ciampino można dojechać na tym bilecie – czyli korzystając z metra, a potem autobusu komunikacji miejskiej. Natomiast na Roma Fiumicino nie można. Ten bilet nie obejmuje połączeń Cotral i Trenitalia na Fiumicino oraz połączeń Terravision na to lotnisko.

Odpowiedz
Dominik 6 lutego 2023 - 14:15

Witam, ładnych parę lat temu metro w Rzymie miało opinię jednego z najniebezpieczniejszych w Europie. Czy pod tym względem coś się zmieniło? Na moim miejscu wybrali by Państwo dojazd z Termini do Piazza Guiseppe Mazzini nocą Metrem, czy jednak taksówką/uberem

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lutego 2023 - 17:24

Opinia zasadniczo się nie zmieniła 😉 Ostatnio podróżowaliśmy metrem – w ciągu dnia – z Termini pod Koloseum z dwójką małych dzieci. Było dość luźno, a jeden mężczyzna nie odstępował nas na krok. Stał tuż obok nas na peronie i później w metrze. Ewidentnie kieszonkowiec polował na turystów zajętych dziećmi. Cały czas trzymałem rękę na portfelu i ani na sekundę nie dałem się zdekoncentrować 🙂

Jednak poza kieszonkowcami nie słyszałem o napadach w metrze, nigdy też nie czułem się zagrożony wieczorem. Pewnie – jak wszędzie w dużych miastach – takie sytuacje się zdarzają, ale nie wydaje mi się żeby wieczorna jazda metrem była bardziej niebezpieczna niż wieczorny spacer po Rzymie.

Na stacji Termini nawet wieczorem jest sporo ludzi, więc raczej bez obaw 😉

Odpowiedz
Ewa 25 lutego 2023 - 10:16

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie biletu 48-godzinnego. Czy należy go kasować przy każdym wejściu do środka komunikacji miejskiej, czy wystarczy pierwsze skasowanie aktywujące bilet? Zakładam, że przy każdym przejściu przez bramki w metrze muszę skasować, aby się otworzyły, ale jak przy korzystaniu z autobusu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2023 - 14:41

Bilet kasuje się tylko za pierwszym razem, żeby było wiadomo do kiedy jest ważny i później tylko na bramkach w metrze. W autobusach nie kasuje się go kolejny raz, jeśli został już skasowany.

Odpowiedz
Szymon 20 kwietnia 2023 - 22:30

Witam, mam pytanie. Czy w pociągach Trenitalia na terenie Rzymu również obowiązują bilety 100-minutowe? Chcę dojechać metrem do stacji Termini a następnie przesiąść się do pociągu i dojechać do stacji Roma San Pietro. Zastanawiam się czy jest możliwość aby całą trasę przejechać na jednym bilecie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2023 - 11:22

Nie, nie można tak zrobić. Potrzebujesz bilet za 1,50 euro na metro i potem drugi bilet za 1,00 euro na pociąg.

Alternatywnie możesz pojechać na jednym bilecie metrem na Termini i potem kolejnym metrem na stację Ottaviano w okolicy Watykanu, jeśli Twoim celem jest Plac św. Piotra.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radosław 5 sierpnia 2023 - 15:11

A tutaj:
https://www.atac.roma.it/en/tickets-and-passes/bit
piszą, że ten bilet obowiązuje na terytorium Rzymu:
w autobusach, tramwajach i trolejbusach;
w autobusach Cotral (trasa miejska);
na liniach metra, tylko na jedną podróż;
w pociągach regionalnych (trasa miejska): Trenitalia (tylko 2 klasa), Roma-Lido, Termini-Centocelle i Roma-Viterbo;
w autobusach linii 520 i 720 łączących Rzym z lotniskiem Ciampino.

Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:32

Zgadza się, ale na bilecie za 1,50 euro można skorzystać tylko raz z metra lub z kolejki. Jak wyjdziesz poza bramki metra to nie można już wrócić na tym bilecie znów do metra, nawet jak nie minęło 100 minut. Można więc raz przejechać metrem lub kolejką, a potem przesiadać się na przykład na autobusy i wtedy rzeczywiście można wykorzystać 100-minutową ważność biletu. Ale jak chcesz wyjść z metra i przesiąść się na kolejkę (a tego dotyczyło pytanie powyżej), to już trzeba kupić drugi bilet.

Na bilecie 100-minutowym można się przesiadać, ale bez opuszczania bramek w metrze. Czyli na przykład z metra A na metro B na Roma Termini, ponieważ wówczas za bramki się nie wychodzi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Piotr 7 stycznia 2024 - 13:50

Przede wszystkim, gratulacje za świetnie prowadzony blog. Pytanie dotyczy komunikacji w Rzymie. Czy taki 7 dniowy bilet kupiony w automacie biletowym służy nam za każdym razem do otwierania bramki w metrze? Czy wsiadając do autobusu trzeba go kasować za każdym razem. zmieniając środek transportu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 stycznia 2024 - 20:45

Dzień dobry,

Tak, bilet należy za każdym razem zeskanować na bramkach w metrze. Inaczej bramki by się nie otworzyły. Natomiast w autobusie wystarczy skasować tylko za pierwszym razem, później już nie.

Proszę pamiętać, że bilet 7-dniowy jest ważny do północy siódmego dnia, wliczając jako pierwszy dzień, w którym bilet został skasowany. To nie jest tak, jak w przypadku biletów 24 lub 48 godzinnych, które są ważne do tej samej godziny, w której były skasowane. Bilet 7-dniowy jest ważny do północy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 14 stycznia 2023 - 19:37

Witam. Czy orientujecie sie jak wyglada cena biletow do metra dla dzieci (10 lat) ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 20:41

Dzieci do lat 10 nie płacą za bilet, jeśli podróżują z osobą dorosłą, która ma bilet. Natomiast starsze dzieci powinny mieć normalny bilet.

Odpowiedz
Krzysztof 18 stycznia 2023 - 21:20

Witam, zastanawiam się czy na bilecie 100 minut można zrobić taką kombinację
Jadę autobusem przesiadam się do metra a potem przesiadka znowu do autobusu
Druga opcja autobus metro kolej podmiejska do lido

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 17:58

Pierwsza opcja jest możliwa. Bilet 100-minutowy upoważnia do przejazdu metrem tylko raz, ale można zmienić linie metra. Nie można tylko wychodzić za bramki metra. Natomiast co do autobusów, to w czasie 100 minut nie ma ograniczeń.

Co do drugiej opcji nie jestem pewien. Zapytaj kogoś z obsługi na stacji metra albo kolejki.

Odpowiedz
Anna 31 grudnia 2023 - 02:56

Mam pytanie czy osoba z polskim orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym /2/ może skorzystać z ulg na bilety wstępu lub przejazdy.
Jeżeli tak to na podstawie jakiego dokumentu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2024 - 10:49

W Rzymie zniżki dla osób niepełnosprawnych są powiązane z miejskim systemem pomocy społecznej. Działa to inaczej niż w Polsce, a w praktyce niepełnosprawny turysta nie ma prawa do żadnych zniżek i niestety musi kupić normalny bilet jak każdy inny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 1 lutego 2024 - 15:47

Bardzo fajne i przydatne informacje. Przy okazji mam jeszcze pytanie: autobus 520 aż do lotniska – obowiązuje cały czas ten sam bilet? w moim przypadku to jest CIS.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lutego 2024 - 22:00

Hej Aneta,

Tak, obowiązuje tam zwykły bilet. Albo CIS – jak masz – albo ten za 1,50 euro na metro i autobus 520. Szczegóły opisałem w tym artykule:

https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-rzym-ciampino-do-centrum-miasta/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 3 kwietnia 2022 - 18:28

Mała poprawka odnośnie linii kolei miejskiej Roma Laziali – Giardinetti: od 2015 roku w związku z otwarciem nowej linii metra pociągi dojeżdżają tylko do Centocelle. Warto też dodać, że na tej elektrycznej wąskotorówce można w codziennym ruchu spotkać pociągi wyprodukowane w 1926 roku!
Warto też wspomnieć o rzymskich tramwajach, choć ich okrojona przez lata sieć jest aktualnie tylko uzupełnieniem oferty przewozowej. I tu można się przejechać antykiem: poza nowoczesnymi tramwajami na kilku liniach kursują przegubowe wagony TAS z lat 40-tych.

Odpowiedz
Marek 29 kwietnia 2023 - 14:19

Super! Mam małą niejasność. Dzieci do lat 10 z opiekunem metrem, autobusem za darmo. OK. A koleją, np. FR 3 do La Giustiniana?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 16:25

Chodzi o linię FL3 (Rzym-Viterbo)? Tak, na niej te same zasady – do 10 roku życia za darmo z opiekunem. Tylko w 2-klasie. Tutaj źródło:
https://www.atac.roma.it/biglietti-e-abbonamenti/gratuit%C3%A0-bambini-fino-10-anni

Odpowiedz
Katarzyna 13 stycznia 2024 - 11:05

Wybieramy się do Rzymu w lutym, 2 dorosłych i 3 dzieci (5, 6, 8 lat). To dla jednego dziecka musimy kupić bilet mimio że do 10 roku są za darmo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 09:55

Hej,

Nie. Dzieci do 10 roku życia podróżują za darmo jeśli wraz z nimi jest opiekun, który ma ważny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariola 7 lutego 2024 - 14:27

Hmm, to już się pogubiłam z tymi dziećmi. Też u nas będzie 2 dorosłych i 3 dzieci poniżej 10 lat. A na blogu widzę informację: Porada praktyczna: w rzymskim metrze i autobusach dzieci do 10 roku życia jadą za darmo wg zasady, że na jednego opiekuna z ważnym biletem przypada jedno dziecko bez biletu. Czy jednak jest gdzieś informacja na stronie ATAC, że na 1 opiekuna może przypadać więcej dzieci?

Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 15:55

Hej Mariola,

Poprawiłem już tę poradę praktyczną. Tutaj znajdziesz oficjalne informacje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Mariola 7 lutego 2024 - 14:32

Bo na przykład na stronie Leonardo express jest wyraźnie napisane, że 1 opiekun na jedno dziecko: „Children under 4 years old travel for free and kids between the ages of 4 and 12 can travel without paying, provided there is a fare-paying adult. That means for two children aged between 4 and 12, there must also be two adults travelling for the kids to go free.”

A na stronie ATAC takiej jasnej informacji nie znalazłam

Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 15:57

Tak, już odpisałem na Twoje pytanie pod poprzednim komentarzem i podałem link do oficjalnej strony ATAC Roma z informacją na ten temat.

Pozdrawiam,
Łukasz

Klaudia 1 lutego 2024 - 19:32

gdzie najlepiej kupić bilet na autobus? są jakieś biletomaty na przystanku czy w autobusie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lutego 2024 - 22:08

Bilet na autobus można kupić w każdym kiosku w Rzymie, w kasie na lotnisku Ciampino (zaraz przy wyjściu) oraz w biletomatach na stacjach metra oraz na najważniejszych przystankach.

Pozdrawiam,
Łukasz

1 2