Strona główna -> Emilia-Romania -> Bolonia – co warto zobaczyć? Praktyczny przewodnik na weekend w mieście

Bolonia – co warto zobaczyć? Praktyczny przewodnik na weekend w mieście

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 39 komentarzy 232,8 tysięcy wyświetleń
Bolonia, widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolonia zachwyca od pierwszego wejrzenia! To opis banalny, ale w przypadku włoskiej Bolonii szczególnie prawdziwy. Znajdziesz tutaj wszystko to, co we włoskich miastach najpiękniejsze. Klimatyczne i duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, okazałe gmachy publiczne, kamienice z portykami, zabytkowe kościoły, pomniki i muzea, fontanny oraz tętniące życiem miejskie place. Bolonia ma coś jeszcze – prawdopodobnie najlepszą kuchnię we Włoszech. Mieszkańcy wierzą, że tu się je więcej, niż gdziekolwiek indziej. Niezależnie od tego, czy przylatujesz do Bolonii na kilka dni samolotem z Polski, czy chcesz zwiedzieć miasto w jeden dzień przy okazji wakacji nad Adriatykiem, znajdziesz tu szczegółowy przewodnik po Bolonii, listę zabytków i atrakcji, informacje co jeszcze warto zobaczyć i porady praktyczne na temat cen biletów, dojazdu z lotniska, komunikacji miejskiej, parkingów, czy stref ZTL.

Mieszkańcy Bolonii mówią, że „Bolonii się nie zwiedza, w niej się żyje”. O ile zwiedzanie Bolonii daje podobne odczucia jak zwiedzanie Rzymu, Florencji, Mediolanu, czy Wenecji, to z tych pięciu miast do codziennego życia najlepsza jest właśnie Bolonia. Miasto łączy w sobie najlepsze cechy włoskiej urbanistyki, stylu życia i klimatu, a przy tym jest nowoczesne i przyjazne ludziom.

Bolonię odwiedziliśmy ponownie przy okazji naszych wakacji w apartamencie Novasol nad Adriatykiem. Nie była to oczywiście nasza pierwsza wizyta w Bolonii – zaglądamy tu tak często jak się da. Więcej o naszym wyjeździe z Novasol przeczytasz tutaj.

Polecane noclegi w Bolonii i hotel z polskimi gospodarzami

  • Hotel Arcoveggio**przyjemny hotel, który prowadzony jest przez małżeństwo z Polski. Hotel znajduje się blisko głównego dworca kolejowego Bologna Centrale oraz dworca autobusowego Autostazione. Tuż obok znajdują się przystanki autobusowe linii 27 (Ca’ dei Fiori) oraz linii 11 (Fondo Comini). Do głównego placu Piazza Maggiore spacerem można dojść w 20-25 minut. Ceny zaczynają się już od 45 euro za pokój dwuosobowy.
  • Hotel Perla* – bardzo tani, ale świetnie zlokalizowany hotel w historycznym centrum Bolonii. Do głównego placu Bolonii jest stąd mniej niż kilometr. Pokoje bardzo skromne, ale widok za oknem sprawia, że czuć atmosferę miasta.
  • Zanhotel Europa****elegancki, ale niedrogi hotel w centrum Bolonii, zaledwie 50 m od dworca kolejowego i 10 minut spacerem od ścisłego centrum. Bardzo dobre śniadania, wifi, czyste i ładne pokoje.
  • NH Bologna De La Gare****bardzo dobry, czterogwiazdkowy hotel położony w centrum Bolonii i jednocześnie 300 m od głównego dworca. Duże, ładne i czyste pokoje, bardzo dobre śniadania w formie bufetu, całodobowa recepcja, wifi, sąsiedztwo parku.
  • Art Hotel Commercianti****wyjątkowy hotel w genialnym położeniu. Jeśli tylko możesz pozwolić sobie na odrobinę luksusu, to wybierz to miejsce. Hotel leży w samym centrum Bolonii – tuż obok Bazyliki San Petronio. Hotel ma idealną lokalizację. Warto wybrać pokój z balkonem i cieszyć się widokiem na słynną bazylikę. Piękne pokoje, świetne śniadania i bardzo grzeczna obsługa.
Booking.com

Bolonia i jej idealna lokalizacja – co warto zobaczyć w okolicy?

Bolonia, widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Planując lot do Bolonii w krótkim czasie można dostać się stąd do innych najpiękniejszych i najważniejszych włoskich miast, a także na pobliskie wybrzeże Adriatyku. Zatrzymuje się tutaj superszybki włoski pociąg Pendolino, dzięki czemu mieszkańcy żyją w najlepiej rozwiniętej części Włoch. Skład Frecciarossa w zaledwie 35 minut dowiezie Cię do Florencji. Do Rzymu dojedziesz stąd w 2 godziny 15 minut, a do Mediolanu dokładnie w jedną godzinę! W każdym z tych kierunków odjeżdża kilkadziesiąt pociągów dziennie. Czy można sobie wyobrazić lepiej skomunikowane włoskie miasto, z własnym lotniskiem, węzłem autostradowym i tętniącym życiem dworcem kolejowym?

Wróćmy jednak do konkretów. Jeśli przylatujesz do Bolonii na kilka dni albo na tydzień i poza zwiedzeniem miasta, chcesz zobaczyć także Adriatyk albo sąsiednie miasta sztuki, to proponuję Ci coś z poniższej listy:

  • Ravenna (78 km) – to jedno z trzech najważniejszych miast regionu Emilia-Romania. Ravenna słynie przede wszystkim za sprawą cudownych kościołów, a konkretnie ich wnętrz zdobionych bizantyjskimi mozaikami. Z kolei dla dzieci i młodzieży, która tutaj przyjeżdża najważniejszy jest park rozrywki Mirabilandia, położony na przedmieściach tego historycznego miasta.
  • Cesenatico (100 km) – kurort leżący nad Adriatykiem. Cesenatico w czasie wakacji jest wręcz oblegane przez turystów. Znajdziesz tu nie tylko szerokie i piaszczyste plaże, ale także urokliwy kanał portowy przy którym cumują kutry i statki.
  • Rimini (118 km) – kawałek dalej znajduje się Rimini. Największy kurort wakacyjny we Włoszech. Pociągiem regionalnym z Bolonii dojedziesz tu w 1,5 godziny.
  • Florencjaszybkim pociągiem z Bolonii do Florencji dojedziesz w nieco ponad półgodziny. Florencja, to nie jest miasto z zabytkami. To miasto-zabytek, do którego zjeżdżają się najwybitniejsi wielbiciele sztuki. Nigdzie indziej nie sąsiaduje ze sobą tylu mistrzów renesansu. Tu przeprowadzali swoje eksperymenty Leonardo da Vinci i Galileusz, tu tworzyli najwięksi mistrzowie pędzla i dłuta: Giotto, Cimabue, Botticelli i Michał Anioł. Tutaj narodził się sympatyczny kłamczuch Pinokio.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bolonia praktycznie. Gdzie zaparkować, jak dojść z dworca lub jak dostać się z lotniska do centrum?

po raz ostatni Bolonię zwiedzaliśmy z naszymi dziećmi - Milan miał wtedy zaledwie 3 miesiące, a Natan 4 lata (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
po raz ostatni Bolonię zwiedzaliśmy z naszymi dziećmi – Milan miał wtedy zaledwie 3 miesiące, a Natan 4 lata (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli przyjeżdżasz do Bolonii samochodem na jednodniową wycieczkę to polecam Ci dwa parkingi blisko historycznego centrum:

  • Parking Piazza VIII Agosto przy Piazza dell Otto (VIII) Agosto, 40126 Bologna. To parking podziemny, z którego bardzo łatwo traficie na główny miejski plac. Wystarczy tylko przez około kilometr iść cały czas prosto ulicą Via dell’Indipendenza aż do Piazza Maggiore. Cena 2,60 euro za pierwszą godzinę. Po trzeciej godzinie parkowania każda kolejna jest liczona nieco taniej. Maksymalna taryfa dzienna to 20 euro za dobę.
  • Parcheggio G.T. przy Via del Porto, 5, 40121 Bologna. Ten parking wybrałem ostatnio, ponieważ miał szerokie i zacienione miejsca parkingowe i był także blisko centrum. Cena to 2,50 euro za godzinę. Płaci się w budce przy wyjeździe. Parking jest niestrzeżony, ale na wjeździe cały czas jest pracownik. Miejsce sprawiało wrażenie bezpiecznego.

Jeśli przyjeżdżasz do Bolonii pociągiem to z głównego dworca kolejowego do ścisłego centrum jest zaledwie 1,5 km. Można ten dystans pokonać autobusem, ale lepiej pieszo – nawet jeśli pada, można iść portykami. Idzie się więc w cieniu, podziwiając przy okazji sklepowe witryny.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bolonia to przede wszystkim świetna kuchnia w bocznych uliczkach

Via D'Azeglio, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Via D’Azeglio, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Każdy kto był we Włoszech doskonale wie, że najlepszego spaghetti nie zjemy na głównym placu miasta, a warunkiem wypicia dobrej kawy nie jest przepłacenie za nią kilku euro. Odkrywaj historyczne zakątki tego miasta na własną rękę, zwracaj uwagę na bary i restauracje w bocznych uliczkach, które w porze kolacji są pełne ludzi. Tam warto próbować lokalnych przysmaków!

Od głównego miejskiego placu (Piazza Maggiore) odchodzi wąska uliczka Via Pescherie Vecchie. Tam znajdziecie bardzo fajne knajpki. Niektóre z nich to niewielkie restauracje, a inne oferują proste przystawki, lokalne sery, szynki i wino. Świetne miejsce na kolację w przepięknej scenerii. My byliśmy zachwyceni – proste i tanie rzeczy, lokalne produkty a do tego niesamowita atmosfera tej uliczki.

Odwołajmy się do mieszkańców Bolonii. Mówią oni, że w Bolonii przez rok jada się więcej niż przez dwa w Wenecji, trzy w Rzymie i 20 w Genui. Tradycje kulinarne tego miasta sięgają czasów średniowiecza. Podobno już w XIV wieku było tu około 150 trattorii. Sprzyjać miał temu przyjazd studentów i profesorów z całego świata, którzy przywozili ze sobą nie tylko wiedzę naukową, ale też kulinarną.

Pasty, pierożki, lokalne sery i wędliny… i wino!

Wbrew pozorom nie zamawia się tutaj spaghetti po bolońsku / spaghetti bolognese 🙂 To mit. Takie danie chociaż serwowane w restauracjach na całym świecie nie ma nic wspólnego z Bolonią. Będąc w Bolonii spróbuj koniecznie:

  • tagliatelle z ragù – czyli klasyczny makaron z regionu Emilia-Romania w kształcie wstążek o szerokości nawet 1 cm z sosem bolognese.
  • różne odmiany malutkich pierożków tortellini, ravioli czy tortelloni – możesz je zjeść ze szpinakiem, serem ricottą (zazwyczaj szpinak z ricottą są wymieszane razem) albo z nadzieniem z dyni. Są też z mięsem, szałwią i grzybami. Odmian pierożków jest tu przynajmniej kilkadziesiąt. Różnią się kształtem i nadzieniem, a także sosem.
  • piadina romagnola – to raczej lokalny street food. Najczęściej z wędliną lub mozzarellą z dodatkiem rucoli lub pomidorów.
  • zamów deskę serów i wędlin – Emilia-Romania to królestwo serów, szynek, kiełbasek, salami… To tutaj powstaje Parmigiano reggiano DOP czy Prosciutto di Parma.
  • frutti di mare – o tym rzadko piszą przewodniki, ale Bolonia leży godzinę drogi od Adriatyku. Na owocach morza i rybach też się tutaj znają.

Nie musisz iść do restauracji. Wybierz się do Mercato di Mezzo i Mercato delle Erbe. W obu halach można zjeść lokalne przysmaki albo zrobić zakupy, a ceny są niższe niż w klasycznej restauracji.

Region Emilia-Romania słynie z produkcji takich przysmaków jak:

  • Parmigiano reggiano DOP – czyli król włoskich serów;
  • szynka parmeńska / Prosciutto di Parma (moja ulubiona we Włoszech!);
  • mortadela oraz dziesiątki innych wędlin, salami i kiełbasek;
  • wino musujące Lambrusco;
  • ocet balsamiczny z Modeny;
  • oliwę z oliwek;
  • w tutejszych lasach rosną grzyby i trufle;
  • ….i wiele, wiele więcej. Zobacz na kulinarną mapkę regionu powyżej.
Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bolonia – Miasto Czerwone

Bolonia, widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolonia jest nazywana miastem czerwonym. To trochę dwuznaczne. Region Emilia Romania w przeszłości mocno sympatyzował z partią komunistyczną. Jednak czerwień miasta to przede wszystkim kolor murów i miejskich dachów. W przeciwieństwie do innych włoskich miast tutaj w przeszłości nie dominował jasny kamień, tylko czerwona cegła. Ma to swój niepowtarzalny urok!

Bolonia - turystyczna mapa miasta
Bolonia – turystyczna mapa miasta

Zwiedzanie Bolonii warto rozpocząć od Piazza Maggiore. To sam środek historycznego centrum. Przy placu znajduje się punkt Bologna Welcome. Warto tam zajrzeć nie tylko dlatego, że wnętrza punktu informacji turystycznej są mocno klimatyzowane 🙂 Otrzymasz plan miasta, foldery i ulotki dotyczące najważniejszych zabytków, a pracownicy punktu udzielą wszelkich informacji na temat miasta. Można kupić kartę miejską lub – tak jak ja – pojedynczy bilet wstępu do danego miejsca (np. na słynną wieżę Torre degli Asinelli).

Piazza Maggiore i bazylika San Petronio

Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Głównym placem miasta i czymś w rodzaju rynku jest Piazza Maggiore. To serce Bolonii. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od tego placu i następnie zagłębiać się w okoliczne uliczki. Zazwyczaj spotykamy tu odpoczywających ludzi, spacerujących mieszkańców, czy studentów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów: śpiewaków, kuglarzy, akrobatów, czy malarzy.

w tle, za nami bazylika San Petronio w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tle, za nami bazylika San Petronio w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy placu znajduje się bazylika San Petronio będąca drugim pod względem wielkości kościołem we Włoszech i najstarszą budowlą gotycką w Europie. To jeden z najznakomitszych zabytków dzisiejszego świata. Cudowna, robiąca wrażenie świątynia, na schodach której uwielbiają odpoczywać studenci tutejszego uniwersytetu.

Tuż obok, na przylegającym placu od razu zauważysz fontannę Neptuna przypominająca nieco fontannę znaną Polakom z Gdańska. Podobno wrzucenie drobnej monety do środka przynosi szczęście i sprawia, że jeszcze kiedyś powrócimy do Bolonii.

Dwie wieże – wejście na Torre degli Asinelli. Bolonia i jej panorama

widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na miasto z Torre degli Asinelli, Emilia-Romania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Symbolem miasta są dwie wieże Due Torri. Od razu nasuwa się skojarzenie z San Gimignano w Toskanii. Podobnie jak w Toskanii, także i tutaj klasa wyższa prześcigała się w budowaniu coraz to wyższych wież obronnych nad swoimi pałacami. Chodziło o to, aby w razie najazdu nieprzyjaciela schronić się wysoko zabierając na górę drabiny, a przez to odcinając drogę wrogim napastnikom. W XIV wieku takich wież było tu dokładnie 180. Do dziś przetrwało kilkadziesiąt z czego dwie najwyższe znajdują się w centrum starówki. Pierwsza z nich to Asinelli na Piazza Ravegnana (97 m wysokości), a druga to Garisenda.

taras widokowy na szczycie wieży Torre degli Asinelli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
taras widokowy na szczycie wieży Torre degli Asinelli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet wstępu na wieżę Torre degli Asinelli można kupić albo online albo w punkcie Bologna Welcome na Piazza Maggiore (to jakieś 300 m od wieży). Ja wybrałem klasyczny bilet kupiony w punkcie. Cena 5 euro za bilet normalny i 3 euro za bilet zniżkowy dla dziecka. Przy zakupie należy uzgodnić godzinę wejścia, ponieważ turyści wpuszczani są w większych grupach mniej więcej co pół godziny. Wybrałem najbliższą możliwą porę wejścia – kwadrans później.

Wejście na Torre degli Asinelli nie takie proste

Kupując bilet wstępu na wieżę podświadomie uznałem, że pewnie jest tam winda. Nie wiem skąd to skojarzenie. Może z Watykanu, gdzie na kopułę bazyliki częściowo wyjeżdża się windą. Był koniec lipca, dokładnie 39 stopni w cieniu i 97 metrowa wieża przede mną. Okazało się, że na szczyt wieży wchodzi się po 498 wąskich, drewnianych schodach w grupie około 30 osobowej. Jeśli ktoś się zatrzyma – to do pewnego momentu – zatrzymuje całą grupę, ponieważ nie ma jak się minąć. Jeśli będziecie zwiedzać Bolonię z małymi dziećmi, to wejście z nimi na wieżę jest raczej kiepskim pomysłem.

Mozolną wspinaczkę wynagradzają widoki. Torre degli Asinelli to najlepszy punkt widokowy w Bolonii. Stąd doskonale widać, że Bolonia to rzeczywiście „czerwone miasto”. Pomiędzy kratami łatwo wsunąć aparat lub telefon, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Budowa Torre degli Asinelli trwała 10 lat. Wzniesiono ją pomiędzy 1109 r., 1119 r. Historia budowli pełna jest ciekawostek. Podobno w XV w. w wieżę trafiła kula armatnia, co nie pogorszyło jej stabilności. Przez setki lat w wieżę uderzały pioruny. Dopiero w XIX w. zbudowano instalację chroniącą wieżę przed wyładowaniami atmosferycznymi.

widok z Torre degli Asinelli na Bolonię (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Torre degli Asinelli na Bolonię (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Należy pamiętać, że wieża jest nieco krzywa. Konstrukcja u swojego szczytu jest przechylona na zachód o 2,3 m w stosunku do podstawy budowli. Wchodząc na górę w czasie wakacji weźcie ze sobą butelkę wody. Przyda się na górze 🙂

Bolonia ma najstarszy na świecie uniwersytet

Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy Via Zamboni swoją siedzibę ma Uniwersytet w Bolonii, będący najstarszym uniwersytetem na świecie. Jednak budynki uczelni znajdują się na wielu innych ulicach starego miasta – łącznie studiuje tutaj 100 tys. osób z czego część z zagranicy.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bolonia – ciekawostki na temat miasta

Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W jednej z przecznic Via Righi znajdziesz drewniane drzwi, które kryją wąski i ciasny kanał wodny nad którym często na sznurach suszy się bielizna. To tzw. Piccola Venezia – szczególnie pięknie miejsce to wygląda nocą.

W wielu światowych przewodnikach Bolonia opisywana jest za sprawą trzech liter „t” (La citta delle 3 t). Pierwsze „t” symbolizuje torri, czyli po włosku „wieże”, o czym już pisałem we wcześniejszej części artykułu. Drugie „t” to tortellini – o jego odmianach także już pisałem. Trzecie „t” jest najbardziej zaskakujące. Chodzi o tette, czyli po włosku kobiece piersi, chociaż w dosłownym tłumaczeniu to „cycki”. Autorzy powiedzenia mają tu prawdopodobnie na myśli damską część 100-tysięcznej rzeszy studentów. Studentki wprowadzają do Bolonii powiew światowej mody. Okazuje się, że w odważnym eksponowaniu piersi nie przoduje tylko Paryż, czy Mediolan, ale też Bolonia – miasto studentów.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Bolonia – położenie

Bolonia to siódme najbardziej zaludnione miasto we Włoszech będące stolicą regionu Emilia Romania. Miasto leży na Nizinie Padańskiej, pomiędzy rzeką Pad a szczytami Apeninów. Mieszka tu niespełna 400 tys. osób, a miasto zajmuje powierzchnię 140 km kwadratowych. Bolonia jest ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem naukowym. W mieście rozwinięty jest przemysł (także przemysł ciężki), kultura oraz turystyka.

Bolonia jest słynna na skalę światową nie tylko ze względu na architekturę, ale też z uwagi na kuchnię. Być może dlatego tak wiele połączeń jest do tutejszego międzynarodowego portu lotniczego 🙂 Miasto leży na skrzyżowaniu ważnych autostrad, zatrzymuje się tutaj słynny pociąg Pendolino, który łączy Bolonię z innymi, najważniejszymi miastami Włoch.

widok z tarasu na szczycie wieży Torre degli Asinelli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z tarasu na szczycie wieży Torre degli Asinelli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolonia – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Bolonia jest świetnym miastem do zwiedzania, ale przede wszystkim – to wcale nie jest reguła – jest wspaniałym miejscem do życia. Bolonia łączy w sobie cechy północy i południa Włoch. Jest miastem nowoczesnym, zielonym, pełnym młodych ludzi. Jednocześnie jest tu ogromne historyczne centrum, mnóstwo zabytków i świetna kuchnia (w tym wypadku to nie banał). Ponadto miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi dużymi aglomeracjami, a nad morze jedzie się stąd zaledwie godzinę.

Piazza Maggiore

Główny plac miasta będący centrum towarzyskiego życia. Spotykają się tutaj mieszkańcy, odpoczywają studenci i turyści. Jest to także miejsce występów artystycznych i koncertów. Młodzież często przesiaduje na schodach tutejszej bazyliki. Wokół placu Maggiore wznoszą się gotyckie i romańskie budynki. Poza bazyliką godna uwagi jest także tutejsza galeria sztuki oraz fontanna Neptuna pochodząca z XVI wieku.

schody przed Bazyliką św. Petroniusza, Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
schody przed Bazyliką św. Petroniusza, Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fontanna Neptuna

Fontanna znajduje się obok głównego placu Piazza Maggiore na Piazza del Nettuno. Fontanna jest jednym z symboli miasta. Posąg Neptuna, a konkretnie jego trójząb, stanowił inspirację dla twórców logo Maserati, bolońskiego producenta luksusowych samochodów. Fontanna została zbudowana w latach1563-1564 roku przez Giambolognę (Jean de Boulogne di Douai). Fontanna Neptuna była w przeszłości elementem systemu wykorzystywanego jako źródło dobrej jakości wody pitnej dla mieszkańców miasta.

Fontanna Neptuna w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Fontanna Neptuna w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bazylika San Petronio

Druga pod względem wielkości świątynia we Włoszech. Architekci mieli wielkie plany, ale nie były one spójne z ówczesnymi możliwościami finansowymi. Budowę rozpoczęto w 1390 r. i trwała aż do XVII wieku. Patrząc na fasadę od razu widać, że budowa nie została ukończona. Tylko dolna część wyłożona jest białym marmurem, nawet nieco niesymetrycznie. Porównując tę budowlę z katedrą w Mediolanie możemy się tylko domyślać, jaki mógł być efekt końcowy. Wewnątrz bazyliki można podziwiać pietę Amica Aspertiniego, zegar astronomiczny oraz obrazy Giovanniego da Modeny.

Bazylika św. Petroniusza (San Petronio) w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Petroniusza (San Petronio) w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pałac króla Enzo

Pałac wybudowany w XIII wieku dla sycylijskiego króla Enzo. Początkowo król tu mieszkał, a później przez 20 lat był więziony przez osoby powiązane z papieżem. W XX wieku pałac został odrestaurowany.

Palazzo Re Enzo, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo Re Enzo, Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Biblioteca Salaborsa

Główna biblioteka publiczna w Bolonii przy Piazza del Nettuno, który znajduje się na północ od Piazza Maggiore. Odwiedzający bibliotekę mogą zobaczyć stanowisko archeologiczne przez szklaną podłogę pośrodku biblioteki. Warto wejść do środka.

Biblioteka Salaborsa przy Piazza del Nettuno w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Biblioteka Salaborsa przy Piazza del Nettuno w Bolonii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Due Torri

W średniowieczu mieszkańcy Bolonii nad swoimi pałacami mieli około 200 wież obronnych. Do dzisiaj przetrwało około 50, ale najważniejsze są dwie z nich: Torre degli Asinelli i Torre Garisenda. Druga z nich, ta niższa, jest dziwnie przechylona na bok. Nasuwają się skojarzenia z krzywą wieżą w Pizie. Wbrew pozorom wyższa wieża też jest krzywa, chociaż nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy. Różnica nachylenia dolnej części od górnej wynosi 2 metry. Mimo to na 97 metrową wieżę można wejść po schodach. Taras na górze to świetne miejsce widokowe i idealny punkt do robienia zdjęć panoramy Bolonii.

Uniwersytet w Bolonii

Bolonia szczyci się faktem, że powstał tu najstarszy na świecie uniwersytet. Przez lata było to główne centrum myśli europejskiej. Początkowo najważniejszym kierunkiem było prawo, a profesorowie i uczniowie byli do siebie niezwykle przywiązani. Zajęcia były płatne – studenci rozliczali się bezpośrednio ze swoimi nauczycielami. W XIV wieku poza prawem do tutejszych kierunków dołączyła medycyna, teologia, filozofia, astronomia oraz retoryka. Wykładał tutaj między innymi Mikołaj Kopernik. Obecnie Uniwersytet posiada 23 wydziały, 68 instytutów i 93 biblioteki.

Dzielnica uniwersytecka wokół Via Zamboni

Od Due Torri ciągnie się ulica Via Zamboni, a wokół niej zlokalizowane są budynki najstarszego na świecie uniwersytetu. Są tu budynki poszczególnych wydziałów, muzea, a na ulicach tłum młodzieży.

widok na dzielnicę uniwersytecką wokół Via Zamboni w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na dzielnicę uniwersytecką wokół Via Zamboni w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Portyki – jeden z symboli Bolonii

Portyki to jeden z symboli Bolonii. Dzięki nim miasto można zwiedzać w upalnym słońcu albo w ulewnym deszczu. Mnóstwo w tym prawdy. My spacerując pod portykami nie mogliśmy się oprzeć sklepowym witrynom 😉 Podobno w historycznym centrum jest kilkadziesiąt kilometrów chodników z portykami.

charakterystyczne dla Bolonii portyki są wzdłuż większości głównych ulic w historycznym centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
charakterystyczne dla Bolonii portyki są wzdłuż większości głównych ulic w historycznym centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Bartolomeo e Gaetano

Świątynia znajduje się tuż obok due torri (dwóch wież). Kościół w tym miejscu pierwotnie został zbudowany w V w., ale w XVI i XVII w. był znacząco przebudowywany. Wewnątrz można podziwiać liczne renesansowe freski.

Kościół San Bartolomeo e Gaetano w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Bartolomeo e Gaetano w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bazylika Santo Stefano

Bazylika mniejsza określana też mianem kompleksu siedmiu kościołów znajduje się przy Piazza Santo Stefano. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskie w mieście i najpiękniejszy z kościołów. Według tradycji twórcą bazyliki miał być św. Petroniusz. Bazylika miała naśladować Grób Jerozolimski. Z placu Piazza Santo Stefano dobrze widać kościół Krzyża, kościół Grobu i kościół San Vitale i San Agricola. Wejście główne do kompleksu prowadzi przez Kościół Krzyża, pochodzący z VIII w. To właśnie tu są przechowywane relikwie męczenników.

Bazylika Santo Stefano w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Santo Stefano w Bolonii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Według różnych materiałów dzisiejsza Bolonia została założona albo przez Etrusków albo przez Umbrów, wtedy jeszcze pod nazwą Felsina. W II wieku p.n.e. pojawili się tutaj Rzymianie i założyli miasteczko o nazwie Bononia. Dwa lata po założeniu miasta wybudowano drogę Via Aemilia, dzięki czemu ówczesne miasto zyskało połączenia z Arezzo i Akwileją. W mieście rozwijał się handel, a liczba mieszkańców rzymskiej Bononii sięgała 30 tys.

Za czasów rzymskich przez kilka dziesięcioleci Bolonia była drugim co do wielkości miastem na półwyspie i jednym z większych w całym cesarstwie. Wybudowano tutaj teatr, arenę, budynki urzędowe, liczne świątynie oraz starożytne termy. Było to jedno z najbogatszych miast Italii, aż w pierwszej połowie I wieku miasto zostało w dużej części zniszczone przez pożar. Wkrótce potem cesarz rzymski Neron podjął decyzję o szybkiej odbudowie miasta.

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Bolonia często przechodziła z rąk do rąk. Była częścią Bizancjum, a później Królestwa Longobardów. W VII wieku Bolonia stała się własnością Państwa Kościelnego. W 1088 r. założono tutaj pierwszy na świecie uniwersytet, a wkrótce potem w XII wieku Bolonia była niezależnym miastem, co znacząco przyczyniło się do jej rozwoju. W XIII wieku Bolonia liczyła 70 tys. mieszkańców i była szóstym pod względem wielkości miastem w Europie.

W 1506 r. Bolonia powróciła pod władzę papieża i było tak aż do 1860 r. kiedy to Bolonia stała się częścią Zjednoczonych Włoch. W połowie XIX wieku wybuchały tu rewolty przeciwko władzy papieskiej.

We współczesnej historii Bolonii tragicznie zapisał się 2 sierpnia 1980 r. O godzinie 10:25 wybuchła bomba na dworcu kolejowym. Zginęło wówczas 85 osób, a ponad 200 zostało ciężko rannych. Jak się później okazało za wybuch byli odpowiedzialni członkowie faszystowskiego ugrupowania Nuclei Armati Rivoluzionari. Był to najbardziej brutalny akt terroru we Włoszech po II wojnie światowej.

Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolonia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Bolonia – jak dojechać?

Jadąc do Bolonii samochodem z Polski najwygodniej jest wybrać trasę autostradami przez Czechy i Austrię. Przykładowo tą drogą z Krakowa do Bolonii jest równe 1200 km w jedną stronę. Należy pamiętać, że za przejazd autostradami w Czechach i Austrii płaci się poprzez wykupienie winiety (najlepiej zrobić to tuż na granicy). Z kolei we Włoszech płacimy na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechany kilometrów. Więcej na ten temat w dziale o opłatach za włoskie autostrady. Zobacz też ceny paliwa we Włoszech i artykuł, w którym podaję ogólne ceny we Włoszech.

Planując podróż do Włoch zobacz też na dział samochodem do Włoch.

Parking w Bolonii

Polecam dwa parkingi blisko centrum w Bolonii:

  • Parking Piazza VIII Agosto przy Piazza dell Otto (VIII) Agosto, 40126 Bologna. To parking podziemny, z którego bardzo łatwo traficie na główny miejski plac. Wystarczy tylko przez około kilometr iść cały czas prosto ulicą Via dell’Indipendenza aż do Piazza Maggiore. Cena 2,60 euro za pierwszą godzinę. Po trzeciej godzinie parkowania każda kolejna jest liczona nieco taniej. Maksymalna taryfa dzienna to 20 euro za dobę.
  • Parcheggio G.T. przy Via del Porto 5, 40121 Bologna. Ten parking wybrałem ostatnio, ponieważ miał szerokie i zacienione miejsca parkingowe i był także blisko centrum. Cena to 2,50 euro za godzinę. Płaci się w budce przy wyjeździe. Parking jest niestrzeżony, ale na wjeździe cały czas jest pracownik. Miejsce sprawiało wrażenie bezpiecznego.
zwróć uwagę, że parking przy Via del Porto jest na granicy strefy ZTL (parking zaznaczyłem czerwoną strzałką, a strefa ZTL to obszar na zielono) - wjeżdżając i wyjeżdżając z parkingu zachowaj czujność i patrz na znaki, aby nie wjechać w obszar ZTL, gdzie kamery robią zdjęcia pojazdom bez zezwolenia, a mandaty do Polski przychodzą nawet po wielu miesiącach
zwróć uwagę, że parking przy Via del Porto jest na granicy strefy ZTL (parking zaznaczyłem czerwoną strzałką, a strefa ZTL to obszar na zielono) – wjeżdżając i wyjeżdżając z parkingu zachowaj czujność i patrz na znaki, aby nie wjechać w obszar ZTL, gdzie kamery robią zdjęcia pojazdom bez zezwolenia, a mandaty do Polski przychodzą nawet po wielu miesiącach

Dworzec kolejowy w Bolonii

Bolonia położona jest na trasie kolei dużych prędkości. W mieście zatrzymują się pociągi łączące Rzym z Mediolanem (po drodze stają tylko we Florencji i w Bolonii). Dzięki temu w zaledwie godzinę można dojechać stąd do Mediolanu. Do Rzymu dotrzemy stąd w 2 godziny 15 minut, a do Florencji w zaledwie 35 minut. W ciągu dnia w kierunku Rzymu i Mediolanu odjeżdża kilkadziesiąt szybkich pociągów. Oczywiście ceny za taki przejazd są mocno wygórowane i nie każdy turysta może sobie na to pozwolić. Alternatywą są tańsze pociąg pospieszne, które nie mają aż takiego standardu i rozwijają mniejsze prędkości oraz najtańsze pociągi regionalne.

Lotnisko Bolonia

Duża grupa turystów do Bolonii przylatuje samolotem. Tutejsze lotnisko upodobały sobie między innymi tanie linie lotnicze takie jak Ryanair i Wizzair. Międzynarodowy Port Lotniczy w Bolonii ma tę zaletę, że znajduje się tuż za ringiem obwodnicy miasta. Pieszo z lotniska do samego centrum miasta jest zaledwie 6 km. Wielu zapalonych turystów nawet nie czeka na autobus komunikacji miejskiej, tylko bierze plecak i spacerem zmierza do centrum podziwiając przy okazji zabudowę miasta. Trasa spaceru jest bardzo prosta. Z lotniska kieruj się cały czas prosto ulicą Via del Triumvirato i na dużym skrzyżowaniu z Via E. Ponente skręć w lewo. Idąc cały czas prosto dojedziesz do głównego placu w centrum starego miasta. Jeśli wolisz podróż autobusem, to na trasie z lotniska do centrum kursuje specjalny aerobus – Linea BLQ. Bilet można kupić w barze lub kiosku na lotnisku. Cena za przejazd tam i z powrotem wynosiła 6 euro.  Aktualnych informacji na temat cen i poszczególnych przystanków należy szukać na stronie tper.it (Transporto Passeggeri Emilia-Romagna).

Miasta partnerskie

  • Lipsk (Niemcy)
  • Zagrzeb (Chorwacja)
  • Charków (Ukraina)
  • Valencia (Hiszpania)
  • Saloniki (Grecja)
  • Tuluza (Francja)
  • Coventry (Wielka Brytania)
  • Saint-Louis (Stany Zjednoczone)
  • San Carlos (Nikaragua)
  • La Plata (Argentyna)
  • Saint-Louis (Senegal)
  • Tuzla (Bośnia I Hercegowina)
  • Portland (Stany Zjednoczone)
  • Bari (Włochy)
  • Pollica (Włochy)
  • Florencja (Włochy)
  • Turyn (Włochy)
  • Belo Horizonte (Brazylia)
  • Chongqing (Chiny)
  • Craiova (Rumunia)
  • Itabashi (Japonia)
  • Niżny Nowogród (Rosja)
  • Sewilla (Hiszpania)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

39 komentarzy

Natalia 6 marca 2024 - 14:10

Hej! Jak najlepiej dojechać z lotniska Forli do Bolonii ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 marca 2024 - 16:54

Hej Natalia,
Najpierw autobusem linii 7 z lotniska na dworzec kolejowy w Forli, a później pociągiem regionalnym z Forli do Bolonii. Rozkład możesz sprawdzić na trenitalia.com – bilet kosztuje 6,80 euro, a podróż trwa niespełna godzinę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiktoria 26 lutego 2024 - 12:05

Hej, pytanie. Czy miałeś może okazję zwiedzić tor f1 w Imoli? W następnym tygodniu wybieramy się z chłopakiem do Bolonii i planowaliśmy zwiedzić tor, ale nigdzie ani słowa o ew. kosztach biletów oraz jak to wygląda. Może wiesz coś na ten temat? Będę super wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź i pomoc 🙂 Pozdrawiam – genialny artykuł.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 13:34

Nie, nie zwiedzałem toru, ale wszystkie informacje znajdziesz na jego oficjalnej stronie:
https://www.imolafaenza.it/experience/servizi/autodromo-di-imola/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 20 stycznia 2024 - 22:58

Super informacje, jak zawsze u Was! Mam tylko pytanie, czy lepiej kupić bilety z Bolonii do Florencji online czy na miejscu? Bo widzę, że są promocje przez stronę i obawiam się, że w dniu odjazdu pociągu mogą być wyższe ceny. Zawsze kupowałam na ostatnią chwilę będąc już we Włoszech i z zakupem online nie mam doświadczenia cenowego. Będę Wdzięczna za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 stycznia 2024 - 20:17

Cześć Ewa,

Bilety na pociągi regionalne można kupić tuż przed odjazdem, chociażby w biletomacie. One nie mają miejscówek i zawsze kosztują tyle samo. Pamiętaj tylko, że taki bilet trzeba skasować. Natomiast bilety na ekspresy opłaca się kupić na około dwa miesiące przed podróżą. Wtedy są nawet o połowę tańsze niż na kilka dni przed podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 14 listopada 2023 - 05:21

Jaki jest adres strony na której można bezpośrednio u operatora kupić bilety na szybki pociąg z Bolonii do Rzymu? Dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 listopada 2023 - 21:12

Cześć Agnieszka,

Na tej trasie do wyboru jest dwóch przewoźników:
1. Narodowy włoski przewoźnik Trenitalia: https://www.trenitalia.com/
2. Prywatne koleje dużych prędkości Italo: https://www.italotreno.it/it

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sfjbf 27 października 2023 - 19:32

z tego co pamiętam z lotniska (przystanek niedaleko lotniska) można się było dostać autobusem miejskim na główny dworzec kolejowy, czy to nadal funkcjonuje? czy zostaje tylko droższy autobus lotniskowy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 października 2023 - 09:59

Hej,

Od trzech lat najwygodniejszym sposobem aby szybko dostać się z lotniska na główny dworzec kolejowy jest kolejka Marconi Express (jedzie tylko 7 minut), ale bilet kosztuje 11 euro.

Natomiast Ty pewnie masz na myśli przystanek „Birra” oddalony kilkaset metrów od lotniska, z którego linią 81 i 91 można dojechać do centrum. To byłaby najtańsza opcja, ale do przystanku Birra z lotniska trzeba kawałek przejść.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 19 września 2023 - 08:34

Dzień dobry,
Mam prośbę- czy mógłby Pan polecić najszybszy sposób na dostanie się z lotniska na dworzec autobusowy? Lądowanie mamy o 10 a busa około 11- czy godzina na dostanie się na dworzec wystarczy? Czy ewentualnie przy „dobrych wiatrach” będzie szansa na szybkie włoskie śniadanie ( rogalik i kawa0?
Dziękuję za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:43

Ostatnio trochę się pozmieniało na lotnisku w Bolonii i obecnie najszybszym sposobem będzie Marconi Express 🙂 Proszę sprawdzić na ich oficjalnej stronie.

My też wkrótce zaktualizujemy powyższy przewodnik, jeśli chodzi o praktyczne informacje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aga 11 sierpnia 2023 - 16:24

Krużganki uratowały nam życie w strasznie upalny dzień! Prowadzą prawie od dworca aż do głównego placu. Wejście na wieżę Asinelli tylko dla ludzi bez lęku wysokości. Bazylika św. Stefana to niezły architektoniczny majstersztyk. Wchodzisz do pierwszego kościoła, wychodzisz nie wiadomo którym z kolei… Proponuję także szybkie i darmowe wejście do biblioteki miejskiej – w podziemiach można zobaczyć starożytny poziom pierwszego osadzenia Bolonii. Stosując się do Pańskich sugestii spagetti za 10 euro jedliśmy w Mercato di Mezzo, aperol piliśmy w knajpce w bocznej uliczce – cena 4 euro.

Odpowiedz
Maciej 27 maja 2023 - 23:36

Dzień dobry, bardzo przydatny artykuł, zabrakło mi trochę wątków polskich, jak choćby o Cmentarzu Wojennym San Lazzaro di Savena. Jednym z 4, upamiętniających polskich żołnierzy walczących w kampanii włoskiej w trakcie II wojny światowej. Spoczywa tam 1432 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Odpowiedz
Dorota 3 kwietnia 2023 - 20:37

Dzien dobry,
Bardzo ciekawe i przydatne informacje:)
Szykujemy sie na wyjazd do Toskanii i szukamy do wypozyczenia auta.
Czy moglby Pan polecic jakas pewna wypozyczalnie w Bolonii? Czy lepiej wypozyczyc samochod przez strone, czy raczej na miejscu? Jesli ma Pan jakies doswiadczenie w tym temacie, bede wdzieczna za wskazowki.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2023 - 08:45

Dzień dobry,

Na pewno lepiej jest wcześniej zarezerwować przez internet. W biurze na miejscu będzie drożej.

Proszę ewentualnie zapytać też o wycenę Agę Chmist – to Polka, która prowadzi na Sardynii biuro usług turystycznych Unlimited Travel Sardinia. Samochody wynajmują na wszystkich włoskich lotniskach i ceny często mają lepsze niż w internetowych porównywarkach. Poza tym Aga wyjaśni też różnice dotyczące poszczególnych rodzajów ubezpieczenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 4 maja 2023 - 08:11

Bardzo dobry blog. jedyna uwaga jest taka że szybki pociąg to Italio a Freciarossa jest trochę wolniejsza ale za to tańsza.

Odpowiedz
Maciek 5 grudnia 2022 - 09:40

Dzień dobry. W lutym jedziemy na 4 dniówkę do Bolonii. Czy oprócz polecanych Przez Pana Florencje i Rimini warto również zwiedzić San Marino? Czy dostać się tam można także pociągiem?. A gdybym połaczył Rimini i San Marino wypozyczając auto?. Według Pana czy byłoby sprawniej lepiej?
Dziękuję za bardzo wartościową stronę z informacjami i pozdrawiam

Maciej Rossa

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 grudnia 2022 - 16:44

Dzień dobry. Tak, warto. San Marino też jest opisane na blogu. Może nawet bardziej warto pojechać do San Marino niż do Rimini w lutym 😉 Z Rimini do San Marino jeżdżą autobusy (pociągów do San Marino nie ma).

Odpowiedz
Paulina 27 listopada 2022 - 22:07

Witam serdecznie Super blog. Dużo informacji praktycznych. Mam takie pytanie. Czy poleciłby by Pan jakaś jednodniówkę w okolice Apenin zaczynajac z Bolonii. Tak na własna rękę , lokalnym autobusem itp Z dzieckiem 6 letnim

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 listopada 2022 - 09:22

Jeździliśmy trochę po Apeninach Emiliańskich, ale samochodem, ponad godzinę drogi od Bolonii. Wybieraliśmy miejsca dość przypadkowo wokół Vignola. Natomiast na oficjalnej stronie turystycznej Bolonii, w tym miejscu https://www.bolognawelcome.com/it/esplora/natura-e-paesaggio opisane są propozycje spacerów w bezpośrednim sąsiedztwie Bolonii. Może tam znajdziesz inspirację i podpowiedzi 🙂

Odpowiedz
Ewa 22 lipca 2022 - 16:26

Bardzo interesujący przewodnik! Mam prośbę o poradę jak dostać się do Bolonii z lotniska w godzinach nocnych ( ląduję1.10 pod koniec lipca).Czy ktos korzystał z autobusu Notturno 940? Czy sa inne opcje poza taksówkami?. Co sie dzieje z Marconi Express, podobno jest nieczynny teraz w lipcu. Lecę ze Sztokholmu i byłabym wdzięczna za aktualne wieści.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 lipca 2022 - 17:18

Na temat tego autobusu są aktualne informacje na tej stronie: https://www.tper.it/mexnotturno – ostatnie połączenie o 1:30 ewidentnie pod Twój samolot 🙂 Jeśli coś poszłoby nie tak, to taksówka z lotniska do centrum Bolonii nie powinna kosztować majątku. To powinno być około 20 euro, ale warto zapytać o cenę przed wejściem do taksówki 🙂

Odpowiedz
Marcin 29 września 2021 - 15:47

„Wbrew pozorom nie zamawia się tutaj spaghetti po bolońsku / spaghetti bolognese ? To mit. Takie danie chociaż serwowane w restauracjach na całym świecie nie ma nic wspólnego z Bolonią”
Z tego co mi wiadomo ten rodzaj spaghetti pochodzi właśnie z Bolonii, więc zupełnie nie rozumiem tego wpisu…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 października 2021 - 09:22

To właśnie mit, z którym ostatnio walczył burmistrz Bolonii. Tutaj cytat z prasy: „Burmistrz włoskiej Bolonii Virginio Merola wypowiedział wojnę spaghetti bolognese. Polityk powołując się na włoskich szefów kuchnie twierdzi, że znana na całym świecie potrawa tak naprawdę nie istnieje. Typowy dla bolognese sos jest w Bolonii podawany z makaronem tagliatelle, a nie tradycyjnym spaghetti (…). W tradycyjnej kuchni włoskiej nie ma czegoś takiego jak spaghetti bolognese, jednak w wielu restauracjach obsługujących głównie turystów faktycznie takie danie włączono do menu. Makaron po bolońsku to potrawa serwowana z mięsno-pomidorowym sosem tylko i wyłącznie z makaronem tagliatelle. Włoscy szefowie kuchnie podkreślają, że tego typu sosy źle komponują się z makaronem spaghetti.”

Odpowiedz
Beata 20 czerwca 2022 - 16:36

Dziękuję kochani już wiem gdzie jutro zaparkować w Bolonii? Ściskam ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2022 - 20:50

Dziękuję, bardzo nam miło, że blog się przydaje! 🙂

Odpowiedz
Gola 14 sierpnia 2018 - 12:58

Abano Terme to region veneto!!!!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 sierpnia 2018 - 09:03

Zgadza się, ale chyba nic o Abano Terme w powyższym artykule nie pisałem?

Odpowiedz
Nicoletta 26 maja 2022 - 10:27

Właśnie wróciliśmy z Bolonii, niestety nie udało się wejść na dwie wieże, ponieważ bilety były dostępne dopiero na dwa dni do przodu. Warto jednak sprawdzić stan biletów przez internet i nie ryzykować, że się wejdzie tak „ z ulicy”. Niemniej jednak przewodnik bardzo praktyczny!

Odpowiedz
Maria 24 czerwca 2018 - 18:15

Dziękuję . Ładna strona , dużo wiadomości .

Odpowiedz
Aldona 18 sierpnia 2022 - 08:54

Z wielu dostępnych w sieci blogów ten jest najbardziej przydatny. Mam prośbę o informację jak się dostać z lotniska Forli do Bolonii, przylatujemy w piątek o 21.45. Dziękuję za pomocne informacje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 sierpnia 2022 - 09:53

Dziękuję za miłe słowa. Centrum i dworzec kolejowy w Forli z lotniskiem łączy linia autobusowa numer 7. Połączenia z lotniska w ciągu dnia są średnio co 15-20 minut. Tutaj jest aktualny rozkład: https://www.forli-airport.com/come-arrivare/#trasporti-urbani – jednak gdyby przed 22:00 autobus już nie jeździł, to pozostaje taksówka (to tylko 5 km – jakiś czas temu to był koszt 15 euro za kurs). Następnie widzę, że z dworca w Forli do Bolonii ostatni pociąg odjeżdża o 22:36.

Odpowiedz
Klaudia 17 lutego 2023 - 22:34

dzień dobry, rozumiem z Forli na dworzec kolejowy linią 7? a dworzec kolejowy to jaka nazwa przystanku?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lutego 2023 - 09:54

Przystanek przy dworcu kolejowym w Forli nazywa się „Forlì FS B”. Łatwo zauważyć, to duży wyasfaltowany plac, z rondem obok. Widać budynek dworca, obok taksówki – od razu się zorientujesz 😉

Tomasz 21 września 2023 - 00:29

Dziękujemy za wspaniałą przygodę, skorzystaliśmy z wielu, wskazówek, dzięki temu zjedliśmy pysznie w umiarkowanej cenie i zobaczyliśmy praktycznie wszystko z opisanych materiałów. Bardzo dziękujemy jeszcze raz. Pozdrawiamy serdecznie Tomek i Gosia.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 września 2023 - 13:43

Bardzo dziękuję za komentarz! Życzę kolejnych udanych włoskich podróży! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Barbara 9 stycznia 2018 - 22:07

WSZYSTKO CO CHCIAŁAM SIĘ DOWIEDZIEĆ O BOLONI ZNALAZŁAM NA TEJ STRONIE

Odpowiedz
Barbara 9 stycznia 2018 - 22:10

Polecam wszystkim którzy wybierają się do tego uroczego miasta

Odpowiedz