Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/pianeta/kierunekwlochy.pl/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/pianeta/kierunekwlochy.pl/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/pianeta/kierunekwlochy.pl/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/pianeta/kierunekwlochy.pl/public_html/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

Pescara

10 57 863

Pescara to ponad 120 tys. miasto, będące jednocześnie kurortem wakacyjnym. Ma to swoje zalety, ponieważ nawet jeśli przyjedziemy poza sezonem, to Pescara będzie tętnić życiem. Przez środek Pescary przepływa rzeka o tej samej nazwie, która wpada tutaj do Adriatyku. Dzieli ona miasto na dwie podobnej wielkości części, które łączy ze sobą efektowna kładka. Znajdują się tutaj szerokie i piaszczyste plaże, a w Adriatyku turyści kąpią się nawet pod koniec września.

 

Nazwa miasta znaczy dosłownie „ujście rzeki”, a to ze względu na rzekę (Pescarę), która przebiega przez jego środek, i która jeszcze do 1927 r. stanowiła naturalną granicę dzieląc je na dwie niezależne od siebie części. Dopiero dzięki staraniom sławnego Gabriele d’Annunzio i Giacomo Acerbo doszło do zjednoczenia brzegów.

Pescara, Włochy (fot. Paolo Melchiorre)
miejska plaża, Pescara, Włochy (fot. Paolo Melchiorre)

W Pescarze kwitnie życie kulturalne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to organizowany jest m.in. festiwal jazzowy ? Pescara Jazz i filmowy ? Premio Flaiano. Na co dzień można się wybrać do teatru, amfiteatrów, czy do kin, a nawet ci bardziej odważni, mogą iść do l’altrocinema (czyli kina, w którym wyświetlane są filmy pornograficzne). W weekendy w centrum odbywają się festyny i jarmarki z tradycyjnymi wyrobami z regionu.

 

Miasto silnie oddziałuje gospodarczo na całą Abruzję. To miasto studenckie – znajduje się tutaj uniwersytet z czterema wydziałami, największy port turystyczny i przemysłowy regionu oraz lotnisko o zasięgu międzynarodowym. W mieście urodził się jeden z ważniejszych poetów włoskich – Gabriele d’Annunzio, który był także lokalnym społecznikiem.

Lokalne przysmaki

Pescara, Włochy (fot. Paolo Melchiorre)

Będąc tu, warto spróbować tradycyjnych potraw. Ze względu na rybacki charakter miasta znajdziemy tu pełno potraw przygotowanych z wszelkiego rodzaju owoców morza, popularnym mięsem jest jagnię, z którego przyrządza się m.in. „arrosticini” (mięsne szaszłyki) w cenie ok. 0,80 euro za sztukę. Typowy deser to „parrozzo” (wykonany z migdałów, esencji z migdałów, skórki cytrynowej, które następnie oblewa się czekoladą).

 

Gdzie szukać dobrych restauracji? Pescara w przeciwieństwie do innych miast wybrzeża Adriatyku nie jest kurortem, który tętni życiem tylko przez dwa miesiące w roku. To miasto stosunkowo zamożnych ludzi, więc dobre restauracje czynne są tu przez cały rok. Najwięcej miejsc godnych polecenia znajduje się wzdłuż ulicy biegnącej równolegle do plaży i w historycznym centrum. Dobrze sprawdza się tu stara zasada ? jedzmy tam, gdzie o godzinie 20:00 zapełniają się restauracyjne stoliki.

Polecane noclegi w Pescarze

duża część hoteli znajduje się bezpośrednio przy plaży (fot. Hotel Maja Pescara)
duża część hoteli znajduje się bezpośrednio przy plaży (fot. Hotel Maja Pescara)

Ceny noclegów są tu niższe niż w północnych regionach Włoch ? to kolejna z zalet Abruzji, która pod względem gospodarczym jest daleko w tyle za bogatą północą kraju. Wzdłuż plaż ? niemal przez całą długość miasta ? ciągną się hotele i wakacyjne apartamenty. Duża część hoteli przy wykupieniu noclegu poza śniadaniem, oferuje także serwis plażowy (dwa leżaki i parasol). Zazwyczaj obiadokolacje można wykupić w hotelu na miejscu ? już po przyjeździe (za około 15 do 30 euro od osoby, w zależności od klasy obiektu i sezonu).

 

Z wakacyjnego punktu widzenia urlop w Abruzji ma jeszcze jedną zaletę. To region położony stosunkowo na południu. Adriatyk jest tu bardziej nagrzany, a sezon trwa zdecydowanie dłużej. Połowa września na północnym wybrzeżu Adriatyku ? na przykład w okolicach Wenecji ? bywa kapryśna i czasem deszczowa. W Abruzji deszcz w połowie września to rzadkość, morze jest nagrzane, a pogoda jest w sam raz na plażowanie. Nie jest zimno, ale też nie ma już upałów. Ponadto ceny we wrześniu są niższe niż w wakacje.

Booking.com

Pescara – miejskie plaże

Pescara, Włochy (fot. Emilio Di Fabio)

Miasto na całej swojej długości ma szerokie i piaszczyste plaże. Zejście do Adriatyku jest łagodne, a morze jest ciepłe od końca maja do końca września. Zdecydowana większość plaż, to dobrze zagospodarowane plaże płatne z pełną infrastrukturą ? z leżakami, parasolami, prysznicami, placami zabaw i plażowymi barami. Pomiędzy nimi wydzielone są odcinki plaż bezpłatnych. Nawet jeśli plaża jest płatna, to przy samym morzu można rozłożyć swój ręcznik. Nie wolno tylko wbijać parasoli i rozkładać plażowych namiotów.

 

Do Pescary warto przyjechać w miesiącach letnich, np. w lipcu, kiedy to organizowane są regaty 8-metrowych łodzi z 10 wioślarzami lub też w ostatnią niedzielę lipca, gdy obchodzi się tu święto patrona rybaków – św. Andrzeja Apostoła. Na jesieni, 10 października obchodzi się święto patrona miasta św. Czetteo.

Most Morza, Pescara, Włochy (fot. Bruno Buontempo)
Most Morza, Pescara, Włochy (fot. Bruno Buontempo)

Booking.com

Pescara – położenie

Płaskie i piaszczyste wybrzeże miasta rozciąga się na północ i południe od rzeki, dzięki której urbanistyczna forma miasta przypomina swym kształtem literę T. W przeszłości tereny miasta porastał las sosnowy, który systematycznie wycinano pod nowe budynki.

Dziś możemy podziwiać naturalną florę Pescary w lesie D’Avalos (dzielnica Porta Nuova) i w Rezerwacie Naturalnym im. św. Filomeny (tereny Pescary i Montesilwano). Obecnie miasto zamieszkuje ponad 117 tys. mieszkańców umieszczając go tym samym na pierwszym miejscu pod względem zaludnienia w regionie.

Pescara, Włochy (fot. Paolo Melchiorre)

Pescara – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Miejska plaża

Szeroka i piaszczysta plaża to największa atrakcja Pescary. Nie jest to plaża spektakularna, nie znajdziemy tu zatok, klifów, czy śródziemnomorskiej roślinności, ponieważ jesteśmy w sercu sporego miasta. Jednak plaża jest zadbana, czysta i dobrze zagospodarowana. Zejście do morza jest łagodne, strefy bezpłatne są czytelnie oddzielone, a dzięki swojemu położeniu w Pescarze sezon wakacyjny trwa nieco dłużej niż na północny Włoch.

miejska plaża, Pescara, Włochy (fot. Luigi Alesi)
miejska plaża, Pescara, Włochy (fot. Luigi Alesi)

Katedra św. Czetteo

Została zbudowana na początku XX w. na ruinach starożytnego kościoła Świętej Jerozolimy. Budowę katedry, również z własnych środków, wspierał Gabriele d’Annunzio, za co później złożono w niej ciało matki twórcy, a samego pisarza uwieczniono w malowidle przedstawiającym postać św. Franciszka.

Kościół św. Sylwestra

Jest to główny kościół miasta, początkowo był poświęcony również św. Janowi Chrzcicielowi. W środku możemy podziwiać ołtarz z freskiem pochodzącym z XVII w.

Aurum

Budynek, w którym dawniej przygotowywano likier alkoholowy (40 proc.) charakterystyczny dla Pescary przygotowywany na bazie brandy z domieszką soku z pomarańczy.

Pałac Fattiboni

Najstarszy budynek w mieście z 1600 r. znajdujący się w dzielnicy San Silvestro, początkowo służył jako forteca obronna, później przekształcono go w budynek wiejski.

Dom Gabiele d’Annunzio

W mieście znajduje się dom tego znanego, nie tylko z tworzenia poezji i zjednoczenia dwóch części miasta, artysty. Miał on też osobliwe upodobania natury seksualnej. Muzeum można zwiedzać codziennie za 2 euro, studenci nauk humanistycznych mają wstęp za darmo.

Statek Cascella

Najważniejsza rzeźba miasta, która przedstawia łódź wiosłową, wykorzystywaną do transportowania więźniów do tutejszego więzienia.

Plac Odrodzenia

Główny plac miasta, na którym kwitnie życie. Stanowi miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców.

Most Morza

Ogromna, nowoczesna konstrukcja stanowiąca charakterystyczny symbol miasta. Most w kształcie żagla (dla pieszych i rowerzystów) łączy dwa brzegi Pescary. W nocy zdobi go świecący pochylony słup. Świetne miejsce do pamiątkowych zdjęć.

Most Morza, Pescara, Włochy (fot. Bruno)
Most Morza, Pescara, Włochy (fot. Bruno)

Rezerwat Naturalny Dannunziana i Rezerwat Naturalny św. Filomeny

Dwa główne miejsca, w których można podziwiać naturalną florę Pescary i znaleźć schronienie w upalne dni.

HISTORIA

Początki istnienia miasta są tak odległe, że trudno ustalić konkretną datę powstania. Ostatnie odkrycia wskazują na istnienie aktywności na tych terenach aż 6 000 lat temu. W czasach rzymskich Vicus Aterni (tak było wtedy nazywane miasto) stanowiło ważny ośrodek handlowy z Rzymem.

 

Około roku 1000 zmieniono nazwę miasta na Piscaria, prawdopodobnie ze względu na obfitość połowów ryb w tej okolicy. Przez kolejne wieki miasto, ze względu na położenie, stanowiło łakomy kąsek w starciach domowych jak i międzynarodowych, i przechodziło z rąk do rąk, pomimo to nadal prężnie się rozwijało.

 

Dopiero na początku XX wieku udało się połączyć zabudowę miasta po obu stronach rzeki. W czasie II wojny światowej miasto poniosło znaczne straty w ludziach i zostało niemal całkowicie zniszczone. Dziś nadal prężnie się rozwija wspierając ekonomicznie, społecznie i kulturalnie cały region. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to zamienia się w popularny kurort wypoczynkowy.

Pescara, Włochy (fot. .:GIO::IAB:.)
Pescara, Włochy (fot. .:GIO::IAB:.)

Komunikacja

Jak dojechać do Vasto

Pescara z resztą Włoch jest dobrze skomunikowana autostradami. Z Rzymem miasto łączy autostrada A25, a wzdłuż wybrzeża Adriatyku biegnie autostrada A14. Również łatwo się tu dostać autokarem. Pescara ma połączenia z wszystkich części Włoch.

Stacja kolejowa w Pescarze

Pociągiem? Czemu nie, w zależności od tego gdzie chcemy wysiąść dostępne są cztery stacje kolejowe. Przez Pescarę przebiega linia kolejowa łącząca ze sobą wszystkie ważniejsze miasta włoskiego wybrzeża Adriatyku. Można więc wybrać się pociągiem na wycieczkę do sąsiedniego kurortu. Pescara ma nawet bezpośrednie połączenia kolejowe do Rzymu. Bilet na pociąg regionalny na trasie Pescara ? Rzym w 2018 r. kosztował 14,50 euro w jedną stronę, a czas podróży wnosił około 3,5 godziny.

Lotnisko w Pescarze

Pescara posiada również port lotniczy, który obsługuje cały region, a z którego można się dostać do ważniejszych państw Europy (do Polski niestety nie).

Inne możliwości

Miasto nie jest zbyt rozległe i właściwie wszędzie można dostać się pieszo, lub rowerem, ale dla leniwych jest całkiem nieźle zorganizowana autobusowa komunikacja miejska. Bilet czasowy 90 min. kosztuje 1,10 euro.

 

Do Pescary można również dostać się od strony morskiej, znajduje się tu ogromnych rozmiarów marina, z której można też wypożyczyć jaht, jeśli akurat ma się taki kaprys.

Miasta partnerskie

  • Arcachon (Francja)
  • Miami Beach (USA)
  • Spalato (Chorwacja)
  • Lima (Peru)
10 Komentarze
  1. Paweł napisał(a)

    Pescara ma połączenie lotnicze z Krakowem.

  2. Mery napisał(a)

    Ze wsi Modlin też.

  3. Ewa napisał(a)

    jaki polecacie przewodnik wybierając się do Pescary?
    Kupienie przewodnika o całym kraju to chyba niezbyt dobry pomysł jeśli najdalej gdzie planujemy się wybrać to jednodniowa wycieczka do Rzymu.

    1. Ewelina napisał(a)

      Szkoda ze nie aktualizowany blog ponieważ z Polsi można się tutaj już dostać. Pozdrawiam

      1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

        Zaktualizujemy. Na blogu jest około 400 artykułów, które aktualizujemy każdego dnia 🙂 Do Pescary też się wybieramy, aby przygotować wszystko na nowo 🙂

      2. Monika napisał(a)

        Właśnie kupiłam lot z Pescary do Modlina, także da się dostać 😉

        1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

          Masz rację. Tekst jest sprzed wielu lat. Musimy go wreszcie przygotować na nowo.

  4. Komentarz napisał(a)

    Polecam na super odpoczynek Pescara ,plaże super morze ciepłe .wszedzie bliski dostęp . Dużo atrakcji ,każdy znajdzie coś dla siebie .malo odwiedzane przez Polaków ,polecam

  5. mary napisał(a)

    Piękne dzięki:)

  6. Kuba napisał(a)

    Hej!
    Wybieram się Pescary i chcialbym zapytac o wynajem samochodu. Polecacie coś? Na co szczególnie zwrócic uwagę żeby nie narobić sobie problemu?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO