Strona główna -> Abruzja -> Pescara czyli miasto ładnych plaż i mało zachwycającego centrum. Jak spędzić tu udany urlop?

Pescara czyli miasto ładnych plaż i mało zachwycającego centrum. Jak spędzić tu udany urlop?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 28 komentarzy 98,2 tysięcy wyświetleń
Pescara czyli miasto ładnych plaż i mało zachwycającego centrum. Jak spędzić tu udany urlop? Na zdjęciu widok na Pescarę z Mostu Morza (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdyby nie bezpośrednie loty z Krakowa i Warszawy, włoska Pescara pewnie nie zyskałaby większej popularność wśród polskich turystów. To co najciekawsze w Pescarze jest tuż przy morzu. Plaże są ładne i czyste, piasek drobny i jasny, a kolor Adriatyku zazwyczaj turkusowy, chociaż to trochę zależy od pogody. Ponadto stosunkowo dużo jest plaż darmowych, a plaże płatne są tańsze niż na północy Włoch. Zadbany i tętniący życiem jest 10-kilometrowy pas wzdłuż wybrzeża ciągnący się od Pescary – od Mostu Morza – po sąsiednie Montesilvano. Wzdłuż niego biegnie „autostrada rowerowa”. Natomiast im dalej w głąb miasta, tym mniej interesująco.

Nie oznacza to jednak, że miasto jest dobrym wyborem tylko dla miłośników plażowania i morskich kąpieli. Pescara jest największym miastem włoskiej Abruzji – regionu wciąż mało znanego i nie rozdeptywanego przez turystów.

W okolicy jest sporo średniowiecznych miasteczek, winnic, gajów oliwnych i dziewiczych plaż na wybrzeżu Costa dei Trabocchi, na których nawet latem nie ma tłumów. Ponadto Abruzja posiada parki narodowe oraz wysokie góry z masywem Gran Sasso d’Italia na czele. To właśnie w Abruzji znajduje się Corno Grande (2912 m n.p.m.), będący najwyższym szczytem Apeninów. Abruzja łączy więc w sobie morze i góry, naturalne krajobrazy i spektakularne widoki.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jednak na razie skupmy się na samej Pescarze. To ponad 120 tys. miasto, będące jednocześnie kurortem wakacyjnym.

Jaka jest Pescara? Co warto wiedzieć?

Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przede wszystkim warto pamiętać, że Pescara to nie jest tylko nadmorski kurort, w którym po sezonie letnim nic się nie dzieje. To przede wszystkim tętniące życiem średniej wielkości miasto, oddziałujące gospodarczo na całą Abruzję. To także miasto studenckie – znajduje się tutaj uniwersytet z czterema wydziałami, największy port turystyczny i przemysłowy regionu oraz międzynarodowy port lotniczy. Dlatego najlepsze restauracje i niektóre hotele są czynne przez cały rok, a nie tylko sezonowo.

Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pescara ma też inne zalety:

  • w restauracjach i pizzeriach nie jest drogo, a w mieście jest dużo tanich supermarketów, które nie są nastawione na turystów;
  • wszystko co ważne dla turystów, jest stosunkowo blisko siebie;
  • plaże są idealne dla rodzin z małymi dziećmi;
  • w mieście znajduje się duży dworzec kolejowy – pociągami regionalnymi za kilka euro można wybrać się na całodniową wycieczkę do innych nadmorskich miast Abruzji, Marche lub Molise. W tym ostatnim warto zobaczyć Termoli (50 minut pociągiem).

Przez środek Pescary przepływa rzeka o tej samej nazwie, która wpada tutaj do Adriatyku. Dzieli ona miasto na dwie podobnej wielkości części, które łączy – wybudowany w 2009 r. – Most Morza.

widok z Mostu Morzaa (Ponte del Mare), Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Mostu Morzaa (Ponte del Mare), Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ponadto w mieście urodził się jeden z ważniejszych poetów włoskich – Gabriele d’Annunzio, który był także lokalnym społecznikiem.

W Pescarze kwitnie życie kulturalne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy organizowany jest międzynarodowy festiwal jazzowy „Pescara Jazz” (podobnie jak w Perugii) i festiwal filmowy „Premio Flaiano”. Na co dzień można się wybrać do teatru, amfiteatrów, czy do kin, a nawet do istniejącego od 1977 r. l’altrocinema czyli kina, w którym wyświetlane są filmy pornograficzne.

Gdzie szukać noclegu w Pescarze?

pizzą, którą wzięliśmy na wynos do naszego pokoju w hotelu Sole w Montesilvano w Abruzji, hotel położony jest w pierwszej linii od morza (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pizzą, którą wzięliśmy na wynos do naszego pokoju w hotelu Sole w Montesilvano w Abruzji, hotel położony jest w pierwszej linii od morza (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Odpowiedź na pytanie „gdzie szukać noclegu” jest jednoznaczna: tylko w pierwszej linii od morza. Tam jest najprzyjemniej, czuć atmosferę nadmorskiego kurortu, widać morze, plażę i palmy, dużo się dzieje, jest bezpiecznie i czysto. Niestety im dalej od plaży tym brzydziej i smutniej więc niech Cię nie skuszą tanie hotele gdzieś poza centrum.

Poniżej dwa polecane przez nas miejsca.

  • Hotel Sole*** w Montesilvano – ładny i zadbany hotel znajdujący się tuż przy prywatnej, hotelowej plaży. Rozsądne ceny, śniadania wliczone w cenę oraz pokoje rodzinne z balkonami – idealne dla rodzin 2+2. Hotel składa się z dwóch budynków, z niektórych pokoi roztacza się widok na morze lub basen. Hotel posiada szybkie wifi, całodobową recepcję, własny parking oraz prywatną plażę (w trakcie naszego pobytu serwis plażowy był wliczony w cenę, ale w wysokim sezonie za plażę dopłaca się oddzielnie). Przy plaży znajduje się drugi bar.
widok z naszego balkonu w Hotelu Sole w Montesilvano tuż obok Pescary, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z naszego balkonu w Hotelu Sole w Montesilvano tuż obok Pescary, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: przed hotelem znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, z którego co 30 minut odjeżdża autobus linii 2 do centrum Pescary (20 minut jazdy). Autobus kończy jazdę przy głównym dworcu kolejowym Pescara Centrale (bilety kupuje się w kiosku). Dlatego bez problemu można tu dojechać nawet bez samochodu, z jedną przesiadką z lotniska.

  • Hotel Maja**** w Pescarze – bardzo dobrze oceniany hotel znajdujący się w pierwszej linii od morza, w odległości 1,3 km od ścisłego centrum Pescary. Hotel posiada prywatną plażę, a niektóre pokoje mają boczny lub frontowy widok na morze (warto na to zwrócić uwagę przy rezerwacji). Korzystne ceny, szczególnie jeśli rezerwuje się z wyprzedzeniem. Bardzo dobre śniadania w formie bufetu, bezpłatne wifi,

Pescara ma piękne plaże – płatne i darmowe

płatna plaża przy restauracji Marechiaro, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
płatna plaża przy restauracji Marechiaro, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli wybierasz się na wypoczynek do Pescary, to zwróć uwagę także na plaże i hotele w położonym tuż obok w Montesilvano. Obydwie miejscowości tworzą w zasadzie jeden miejski organizm, a granica między nimi się zatarła.

Plaże w centrum Pescary

darmowa plaża Playa Maria, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
darmowa plaża Playa Maria, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Szeroka i piaszczysta plaża to największy atut Pescary. Nie jest to plaża spektakularna, nie znajdziesz tu zatok i klifów. Jednak plaża jest zadbana, czysta i dobrze zagospodarowana. Piasek jest drobny i jasny, a zejście do morza jest łagodne. Strefy bezpłatne są czytelnie oddzielone i jest ich stosunkowo dużo. Na pewno plaż darmowych jest więcej niż chociażby w popularnym Rimini, w którym czasem do plaży darmowej trzeba iść 2 km.

Poza tym – w przeciwieństwie do kurortów północnego wybrzeża Adriatyku – dzięki swojemu położeniu w Pescarze sezon wakacyjny trwa nieco dłużej niż na północny Włoch.

darmowa plaża przy fontannie "La Nave", Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
darmowa plaża przy fontannie „La Nave”, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zdecydowana większość plaż Pescary, to dobrze zagospodarowane plaże płatne z pełną infrastrukturą – z leżakami, parasolami, prysznicami, placami zabaw i plażowymi barami. Pomiędzy nimi wydzielone są odcinki plaż bezpłatnych. Serwis plażowy dla rodziny lub pary (2 leżaki + parasol) to wydatek rzędu 15-25 euro za dzień. Chociaż cena zależy też od sezonu i linii, w której chcesz wykupić leżak (pierwsze trzy rzędy zazwyczaj są droższe).

Plaże w Montesilvano tuż przy granicy z Pescarą

w sąsiednim Montesilvano znajdują się zarówno plaże darmowe jak i plaże płatne oraz hotelowe (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w sąsiednim Montesilvano znajdują się zarówno plaże darmowe jak i plaże płatne oraz hotelowe (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Od strony północnej z Pescarą sąsiaduje Montesilvano – to jeden z najbardziej popularnych nadmorskich kurortów w Abruzji. Granica pomiędzy obydwoma miastami jest praktycznie niezauważalna. Jedynie – w miejscu gdzie kończy się Pescara, a zaczyna Montesilvano – szeroka nadmorska promenada zwęża się do zwykłego chodnika. Jednak dalej wzdłuż plaży biegnie odseparowana od ulicy droga rowerowa, obok rosną palmy, a plaże są tu równie ładne i zadbane.

Zaletą Montesilvano są węższe plaże niż w Pescarze. Dlaczego to jest zaleta? Ponieważ w przypadku plaż płatnych nawet z leżaków rozstawionych w dalszych rzędach, dobrze widać morze. Nasz hotelowy leżak był w czwartym (przedostatnim) rzędzie i widzieliśmy z niego Adriatyk. Natomiast w centrum Pescary na niektórych plażach leżaki są rozstawione nawet w dwudziestu rzędach. Przynajmniej z połowy nich morza wcale nie widać.

Korzystaliśmy z plaży płatnej, ponieważ mieliśmy ją wliczoną w cenę noclegu. Natomiast w Montesilvano jest stosunkowo dużo plaż bezpłatnych, na których w czerwcu było bardzo mało ludzi.

plaża hotelu Sole w Montesilvano w Abruzji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża hotelu Sole w Montesilvano w Abruzji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W ciągu dnia pomiędzy Pescarą, a Montesilvano co 30 minut jeździ autobus komunikacji miejskiej linii 2. Autobus ten rozpoczyna trasę przy dworcu kolejowym Pescara Centrale, a później jedzie ulicami Pescary. Następnie mniej więcej 2 km przed Montesilvano zjeżdża na Via Aldo Moro i cały czas jedzie wzdłuż morza. Przystanki na tej trasie są na żądanie. Dodatkowo w google maps trasa tego autobusu jest wytyczona nieco źle, co początkowo wprowadziło nas w błąd.

Zabytki i atrakcje miasta Pescara – co warto zobaczyć?

W nagłówku najpopularniejszego w Polsce portalu przeczytałem o Pescarze, że to „miasto pełne zabytków i pięknej historii”. Nic bardziej mylnego. Pescara bardzo ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Nieliczne zabytki zostały zbombardowane. Dziś to miasto nowoczesne, w którym nawet miejska katedra ma „tylko” sto lat. Wiadomo, że na włoskie warunki to żaden zabytek.

Nadmorska promenada

nadmorska promenada Lungomare Matteotti, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nadmorska promenada Lungomare Matteotti, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lungomare Matteotti oraz Viale della Riviera tworzą nadmorską promenadę ciągnącą się przez kilka kilometrów. Szeroka aleja biegnie wzdłuż plaży, barów i restauracji. Tuż obok znajduje się dwukierunkowa droga rowerowa, która jest odseparowana od ruchu pieszych i samochodów. Przy promenadzie rosną palmy oraz zadbana, śródziemnomorska zieleń.

Corso Umberto I i Plac Odrodzenia (Piazza della Rinascita)

Plac Odrodzenia (Piazza della Rinascita), a za nim Corso Umberto I, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plac Odrodzenia (Piazza della Rinascita), a za nim Corso Umberto I, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plac Odrodzenia (wł. Piazza della Rinascita) to serce Pescary. Miejsce spotkań i spacerów, wokół którego znajdują się restauracyjne i barowe ogródki. Od Placu Odrodzenia biegnie miejski deptak – Corso Umberto I, który jest główną ulicą handlową. Znajdziesz tu butiki i sklepy popularnych marek, wśród nich Max Mara, Falconeri, Calzedonia, Carpisa, Intimissimi i inne. Ulica prowadzi aż do dworca kolejowego.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To trzeci najważniejszy kościół w mieście, ale znajdujący się znacznie bliżej turystycznego centrum niż teoretycznie najwyższa rangą – katedra San Cetteo. Kościół został zbudowany w 1886 r. w stylu neogotyckim. Budynek ucierpiał w wyniku bombardowań w 1943 r., ale po wojnie w krótkim czasie został odbudowany.

Fontanna „La Nave”

Fontanna "La Nave", Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Fontanna „La Nave”, Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najważniejsza rzeźba miasta i jednocześnie fontanna zbudowana z marmuru z toskańskiej Carrary. Dzieło zostało stworzone w 1986 r. przez lokalnego rzeźbiarza Pietro Cascella. Artysta czerpał inspirację z tradycji żeglarskiej Pescary. Jednak rzeźba ma też przypominać przymusowych robotników wykorzystywanych jako wioślarze na hiszpańskich statkach do 1859 r.

Most Morza (Ponte del Mare)

Most Morza (Ponte del Mare), Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Most Morza (Ponte del Mare), Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ponte del Mare, czyli Most Morza, to ogromna, nowoczesna konstrukcja, która stała się już charakterystycznym symbolem miasta. Most w kształcie żagla połączył dwie części miasta, posiada chodnik dla pieszych i oddzielnie drogę rowerową. Został otwarty w 2009 r. i ma 466 metrów długości, co czyni go największym mostem rowerowo-pieszym we Włoszech.

W nocy efektownie podświetlony jest pochylony filar, który jest głównym elementem mostu. Ponte del Mare to świetny punkt widokowy – to właśnie z tego miejsca zrobiłem zdjęcie tytułowe do tego artykułu.

Katedra San Cetteo

Katedra San Cetteo w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra San Cetteo w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najważniejszy kościół w mieście nazywany po prostu Duomo lub Duomo di Pescara. Nie jest jednak szczególnym zabytkiem ponieważ katedra została zbudowana na początku XX w. na ruinach średniowiecznego kościoła San Cetteo. Budowę katedry, również z własnych środków, wspierał Gabriele d’Annunzio, za co później złożono w niej ciało matki twórcy, a samego pisarza uwieczniono w malowidle przedstawiającym postać św. Franciszka.

wnętrze katedry San Cetteo w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze katedry San Cetteo w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Katedra leży stosunkowo daleko od promenady i głównej ulicy handlowej Corso Umberto I. Przyszliśmy tu w upalny dzień nieco „z obowiązku”, aby opisać to miejsce. Jednak jeśli planujesz błogi wypoczynek na plażach Pescary, to raczej nie warto poświęcać czasu na spacer do katedry. We Włoszech są tysiące starszych i piękniejszych kościołów.

Natomiast 100 m od katedry znajduje się jeszcze Muzeum Domu Urodzenia Gabriele D’Annunzio (wł. Museo Casa Natale di Gabriele D’Annunzio).

Pescara od strony kulinarnej – gdzie zjeść?

Kiedy spacerując po Pescarze, w mapach google przeglądaliśmy opinie o tutejszych restauracjach, byliśmy coraz bardziej załamani ich poziomem. Lokale w ścisłym centrum oraz przy głównej plaży albo miały złe opinie albo otwierane były dopiero w porze kolacji. Jednak udało nam się w końcu znaleźć trzy perełki, które mimo znakomitych opinii i dobrej kuchni, nie zrujnowały naszego portfela 😉

Cala Di Ponente

w restauracji Cala Di Ponente, Pescara, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w restauracji Cala Di Ponente, Pescara, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To elegancka restauracja położona na plaży, w której serwują tylko ryby i owoce morza. To ich specjalność – nie znajdziecie więc tutaj pizzy ani dań mięsnych. To miejsce jest rajem dla miłośników krewetek (podawanych w kilku odsłonach), ryb i makaronów z owocami morza. Wszystko jest świeże, pyszne, a szef kuchni zna się na swojej pracy.

Opinia w google: (4.4/5)

Cala Di Ponente, Viale della Riviera 52, Pescara


Ristorante Da Bacone

To druga wyróżniająca się restauracja na plaży w Pescarze. Tutaj oczywiście także specjalnością są ryby oraz owoce morza. Jakość dań na najwyższym poziomie, bardzo miła obsługa, luźna atmosfera, ceny średnie, ale wcale nie przesadnie wysokie. Bardzo polecamy to miejsce!

Opinia w google: (4.4/5)

Cala Di Ponente, Lungomare Matteotti 54, Pescara


Pizzeria Azzurra

pizza z Pizzerii Azzurra w Montesilvano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pizza z Pizzerii Azzurra w Montesilvano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ta pizzeria znajdowała się blisko naszego hotelu w Montesilvano i blisko plaży. Polecił nam ją recepcjonista i rzeczywiście wieczorem w lokalu było kilkadziesiąt osób, a wszystkie stoliki zajęte. Pizzę zabraliśmy więc do hotelu – była naprawdę znakomita i tania. Nam najbardziej smakowała z wędzonym boczkiem i rzepą brokułową (pancetta affumicata e cime di rapa). Wracaliśmy tu w kolejnych dniach. W sezonie letnim pizzeria otwarta jest codziennie, ale tylko wieczorami. W ciągu upalnego dnia żaden szanujący się pizzaiolo nie ma ochoty stać przy rozgrzanym piecu.

Opinia w google: (4.3/5)

Pizzeria Azzurra, Via Abruzzo 56, Montesilvano


Pescara – położenie i komunikacja

Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pescara, Abruzja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Płaskie i piaszczyste wybrzeże miasta rozciąga się na północ i południe od rzeki, dzięki której urbanistyczna forma miasta przypomina swym kształtem literę T. W przeszłości tereny miasta porastał las sosnowy, który systematycznie wycinano pod nowe budynki. Dziś możemy podziwiać naturalną florę Pescary w parku Pineta di Pescara (dzielnica Porta Nuova) i w położonym obok rezerwacie naturalnym – Riserva naturale di interesse provinciale Pineta Dannunziana.

Obecnie żyje tu ponad 118 tys. mieszkańców, co sprawia, że Pescara jest największym miastem Abruzji. Obok Pescary przebiega autostrada A14, a przez miasto przebiega ważna i bardzo obciążona ruchem linia kolejowa łącząca ze sobą miasta wybrzeża Adriatyku.

Port lotniczy Pescara – jak dojechać z lotniska do centrum?

autobusy komunikacji miejskiej w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobusy komunikacji miejskiej w Pescarze (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Autobusy z lotniska do centrum Pescary odjeżdżają średnio co 20 minut. Bilet kosztuje 1,20 euro. Rozkład jazdy oraz dostępne połączenia do dalszych miejsc w mieście można sprawdzić na oficjalnej stronie Trasporto Unico Abruzzese https://tua.mycicero.it/TPWebPortal/it

Dodatkowo niedawno uruchomiono nowe połączenie Pescara Air Link – to 23 połączenia w ciągu dnia pomiędzy lotniskiem, a dworcem kolejowym. Rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei
https://www.trenitalia.com/it/treni_regionali/abruzzo/pescara-air-link.html

Pescara samochodem – parkingi w centrum i przy plaży

tuż przy dworcu kolejowym i głównej ulicy handlowej znajduje się największy parking w centrum Pescary (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tuż przy dworcu kolejowym i głównej ulicy handlowej znajduje się największy parking w centrum Pescary (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W samym centrum Pescary są dwa wygodne parkingi:

  • Parcheggio centrale przy Via Alcide de Gasperi – duży parking w samym centrum miasta, przy dworcu kolejowym i głównej ulicy handlowej. 1 euro za godzinę, 2 euro za dwie godziny lub 2,50 euro za cały dzień.
  • Parking przy Piazza I Maggio 11 – niewielki, ale dozorowany parking znajdujący się w samym sercu miasta, 100 m od Piazza della Rinascita i dokładnie tyle samo od darmowej plaży.

Pescara jako baza wypadowa do dalszych wycieczek pociągiem

dworzec kolejowy Pescara Centrale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy Pescara Centrale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli przylatujesz do Pescary na kilka dni samolotem i nie chcesz ograniczać się do wypoczynku na plaży, to wykorzystaj fakt, że mieście jest duża stacja kolejowa. Linia kolejowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Adriatyku zapewnia możliwość dojazdu do sąsiednich, nadmorskich miast Abruzji, Marche, czy Molise. Połączeń kolejowych jest naprawdę dużo, a ceny biletów na pociągi regionalne są niskie.

Porada praktyczna: bilety na pociągi regionalne wystarczy kupić tuż przed podróżą w biletomacie na dworcu. Ich cena jest zawsze taka sama. Zakupiony bilet przed podróżą należy jeszcze skasować (kasowniki znajdują się przy wejściu na peron).

Natomiast w przypadku ekspresów bilety warto kupić wcześniej przez internet na oficjalnej stronie włoskich kolei: https://www.trenitalia.com/ – bilety na ekspresy na około dwa miesiące wcześniej są nawet o połowę tańsze niż w dniach tuż przed podróżą.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

28 komentarzy

Jacek 27 marca 2024 - 13:26

wybieramy się 6 wrzesnia witam i pozdrawiam.Do usłyszenia.Obcykany mamy Rzym i nadmorskie okolice wokół jego.Czas na coś nowego

Odpowiedz
Natalia 10 marca 2024 - 18:20

Cześć,

W kwietniu wylatuję sama do Pescary, mam ogromną potrzebę odpocząć w samotności. Po przeczytaniu Twojego wpisu uspokoiłam się pod kątem bęzpieczeństwa w mieście.
Jak reagują Włosi na osoby nocujące na lotnisku. Mam lot późno w nocy i chciałabym przeczekać na lotnisku do Świtu. W Mediolanie po prostu trzeba było siedzieć i nie spać, reszta nikogo nie interesowała 🙂
Pozdrawiam,
Natalia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 marca 2024 - 10:03

Hej Natalia,
Sprawdź przede wszystkim czy lotnisko w Pescarze jest otwarte w nocy. To jest małe lotnisko i nie mam pewności czy będzie otwarte. O ile wiem, że moi Czytelnicy śpią bez problemu w Rzymie Fiumicino czy w Bergamo, to z Pescarą nie mam takich doświadczeń.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sławek 3 marca 2024 - 01:17

Cześć. Jedziemy z żoną do Pescary 10-04-2024. Dużo mi pomogłeś wskazówkami transportu i mam już aplikację TUE. Dziękuję.

Odpowiedz
Marcelina 18 lutego 2024 - 19:35

Bardzo przydatny artykuł przed podróżą do Pescary 🙂
Powiedz mi, proszę, jak wygląda tam sprawa z bezpieczeństwem?
Mam ogromną traumę, jeśli chodzi o Włochy, bo w Mediolanie ukradli mi telefon, ale bardzo chciałabym jednak odczarować Italię i wybrać się w inne miejsce. Czy w Pescarzejest dużo emigrantów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 lutego 2024 - 12:53

Pescara jest przede wszystkim 10-krotnie mniejszym miastem niż Mediolan, więc jest o wiele spokojniejsza i bardziej kameralna. Poza tym imigranci niekoniecznie są kieszonkowcami. Na dworcu w Mediolanie grasują gangi młodych, dobrze wyglądających nastolatek, które okradają turystów. Dziewczyny podchodzą w 3-4, robią sztuczny tłok i wyciągają portfel z torebki. Pas nadmorski, promenada i ścisłe centrum w Pescarze są bezpieczne. Nic mnie tam nie niepokoiło 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Natalia 2 lutego 2024 - 07:51

Loty z Warszawy do Pescary uruchomiono wczoraj ponownie, ale niestety na razie odbywają się tylko raz w tygodniu, Może to się jeszcze zmieni, Pod koniec kwietnia lecimy do Pescary, by stamtąd wyruszyć do mniejszych miejscowości górskich, zwiedzić piękne parki narodowe i rezerwaty (dużo tego!), wędrować mało znanymi szlakami górskimi, może wynająć rowery. Stawiamy na naturę. Na szczęście są to miejsca spokojne, bez tłumów. A parki Abruzji mają podobieństwa z polskimi Tatrami, więc można miejscami poczuć się tutaj jak u siebie w domu.

PS: Dzięki za polecajki gastronomiczne w Pescarze, dzięki którym można zaoszczędzić trochę czasu na miejscu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 lutego 2024 - 20:49

Cześć Natalia,

My – ze względu na małe dzieci – na razie zwiedziliśmy dokładnie nadmorską część Abruzji, a tę górską tylko w małej części. Na niektórych odcinkach – dosłownie odwiedziliśmy każdą plażę po plaży. Życzę Ci udanych chwil w Abruzji, my też wracamy tam w tym roku, właśnie z naciskiem na góry 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Janek 21 stycznia 2024 - 16:00

Czy ja dobrze widzę, że zniknęły loty z Warszawy? Mamy tylko do końca marca a potem zostaje tylko lot z Krakowa? Ryanair coś jeszcze może zmienić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 stycznia 2024 - 20:21

Hej,

Dwa tygodnie temu czytałem we włoskiej prasie, że loty z Pescary do Warszawy od marca będą się odbywać trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, piątki i niedziele. Wydaje się więc, że chyba jeszcze nie wprowadzili ich do systemu po zimowej przerwie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 15 stycznia 2024 - 16:39

Super opis. Czy są tam jakieś sklepy sieciowe typu Lidl?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 18:42

Oczywiście. Polecam supermarket Conad – na pewno w mapie google znajdziesz jakiś w pobliżu swojego noclegu. Poza tym poza centrum jest jeden duży Superstore Conad (to taki duży supermarket). W Pescarze popularna jest też sieć Eurospar – trochę droższa niż Conad. Do Lidla we Włoszech nie chodzę, więc nie wiem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 17 sierpnia 2023 - 22:46

Czy polecacie jakąś lodziarnie w Pescarze?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2023 - 23:54

Niestety nie 🙂

Odpowiedz
Patryk 20 sierpnia 2023 - 23:05

Czemu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:10

Po prostu nie trafiliśmy na jakieś wybitne lody. My i nasze dzieci jedliśmy różne lody w Pescarze, ale to nie były lody, które warto wychwalać. Po prostu były dobre i poprawne. Nic więcej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Milena 3 sierpnia 2023 - 09:59

A jak dojechać z lotniska do Pescara Centrale, Google nic nie pokazuje. Czy tylko taxi wchodzi w grę?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 sierpnia 2023 - 19:52

Hej,

Zobacz na trzeci nagłówek od końca w powyższym przewodniku. Przecież opisuję w nim dwa połączenia autobusowe bezpośrednio z lotniska w Pescarze do dworca Pescara Centrale.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 27 lipca 2023 - 09:47

Bardzo dobry i konkretny przewodnik. Wybieramy się w sierpniu do Pescary – dziękuję za ten blog!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lipca 2023 - 17:06

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂 Życzę udanego pobytu w Abruzji 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 25 lipca 2023 - 17:22

jakie polecacie winnice w okolicy pescary?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lipca 2023 - 15:06

Akurat w okolicach Pescary nie mamy tego typu doświadczeń. Do Abruzji wrócimy na dłużej już w sierpniu i mam nadzieję, że po kolejnej podróży, będziemy mogli na blogu wspomnieć także o winnicach 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Romek 10 marca 2024 - 09:19

Czy są organizowane wycieczki do Rzymu z polskim przewodnikiem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 marca 2024 - 09:18

Wycieczki z Pescary do Rzymu? Nie, ale można samemu pojechać bezpośrednim pociągiem, chociaż to dość daleko. Pociąg z Pescary do Rzymu jedzie 3,5 godziny w jedną stronę.

W razie potrzeby tutaj znajduje się nasz przewodnik z planem na zwiedzanie Rzymu:
https://www.kierunekwlochy.pl/rzym-wlochy/

Ponadto w kategorii Rzym i Watykan jest 16 innych artykułów o zwiedzaniu Rzymu, Koloseum, o Muzeach Watykańskich, czy polecanych noclegach i restauracjach.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
mary 22 sierpnia 2019 - 02:36

Piękne dzięki:)

Odpowiedz
Komentarz 14 lipca 2019 - 12:22

Polecam na super odpoczynek Pescara ,plaże super morze ciepłe .wszedzie bliski dostęp . Dużo atrakcji ,każdy znajdzie coś dla siebie .malo odwiedzane przez Polaków ,polecam

Odpowiedz
Magdalena 15 stycznia 2024 - 18:11

Jak daleko jest z lotniska do przystanku autobusowego i kolejowego? Czym jest lepiej jechać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 18:47

Pod koniec powyższego artykułu jest akapit na ten temat. Przystanek autobusowy znajduje się na przeciwko wyjścia z lotniska. Port lotniczy w Pescarze jest naprawdę niewielki i nie sposób się tam zgubić 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz