Po kilku latach przerwy postanowiliśmy wrócić na Sardynię. Tym razem na równy miesiąc, aby – w poszukiwaniu najpiękniejszych plaż – objechać wyspę wokół. Jak większość turystów zaczęliśmy od miasta Olbia, które nazywane jest „bramą Sardynii”. To bardzo trafne określenie, ponieważ znajduje się tutaj największy na wyspie port pasażerski, do którego łatwo dopłynąć z Półwyspu Apenińskiego. Przez sam port rocznie przewija się 3 miliony pasażerów, a dodatkowo Olbia posiada jeszcze międzynarodowy port lotniczy – jeden z trzech najważniejszych na wyspie. Całkiem sporo jak na zaledwie 60-tysięczne miasto.
Przed wyjazdem zapytałem moją znajomą co warto zobaczyć w Olbii? Agnieszka mieszka od lat na wyspie, prowadzi własne biuro turystyczne i oprowadza po Sardynii grupy turystów organizując im wycieczki i atrakcje. Zna więc Sardynię jak mało kto.
– Olbia? Przecież tam nic nie ma. Pięknie jest za to wokół Olbii – odpowiedziała brutalnie.
Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.
Przypłynęliśmy więc do Olbii z nastawianiem, że w samym mieście „nic nie ma”. Być może dlatego byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Olbia okazała się miastem przyjemnym, bezpiecznym i czystym, a to wśród włoskich miast portowych prawdziwa rzadkość. Pospacerowaliśmy po głównych ulicach i placach, odwiedziliśmy najważniejsze zabytki i zjedliśmy sporo dobrych, lokalnych specjałów.
Olbia okazała się dobrym miastem na jednodniową wycieczkę, ale to co najbardziej zachwycające w rzeczywiście jest jednak wokół Olbii. Już 7 km od centrum znajduje się pierwsza piękna plaża (Pittulongu), a kawałek dalej miasta i plaże Szmaragdowego Wybrzeża oraz archipelag La Maddalena. To zdecydowanie najpiękniejsza część Sardynii. Przy okazji też najdroższa i najbardziej zatłoczona.
Zapraszam Cię do naszego przewodnika po Olbii. Dodatkowe szczegóły znajdziesz też w innych naszych artykułach opisujących północno-wschodnią Sardynię.
Co warto zobaczyć w samej Olbii?
Turystów do Olbii przyciąga przede wszystkim sąsiedztwo plaż Szmaragdowego Wybrzeża, które są uznawane za jedne z najpiękniejszych we Włoszech. Zanim jednak przejdziemy do samych plaż, zapraszam Cię na krótką relację z tego co ma do zaoferowania centrum Olbii.
Deptak Corso Umbero I

To główna ulica centrum miasta, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Ciągnie się praktycznie niemal od nabrzeża portowego i dużego parkingu Molo Brin. Deptak jest więc naturalnym punktem, z którego rozpoczyna się zwiedzanie miasta. Wokół znajdują się liczne bary, cukiernie, kawiarnie i restauracje.
Jak to często bywa w takich turystycznych miejscach warto wcześniej sprawdzać opinie zanim zajmie się stolik, aby coś zjeść – wiele lokali jest po prostu kiepskich albo drogich. Często też kiepskich i drogich jednocześnie 😉 My – przygotowując się do wyjazdu – znaleźliśmy o wiele lepsze miejsca na obiad poza głównym deptakiem o czym przeczytasz w dalszej części.
Miejska Biblioteka

Spacerując po Corso Umbero I warto zwrócić uwagę na budynek biblioteki. Palazzo della Biblioteca Comunale Simpliciana został zbudowany w XIX wieku i aż do 1935 r. był siedzibą Urzędu Miejskiego. Następnie stał się komendą policji. Dopiero po przeprowadzce policjantów do nowej siedziby, tutaj powstała biblioteka. Jej zbiory liczą ponad 17 tys. książek z czego ponad 2 tys. podarował lokalny historyk Dionigi Panedda.
Kościół św. Pawła Apostoła

Kościół San Paolo Apostolo – czyli kościół św. Pawła Apostoła – jest odrobinę odsunięty od głównego deptaku Corso Umberto I. W pewnym momencie, idąc od portu, należy skręcić w wąską uliczkę w prawo. Miejsce gdzie należy skręcić wskazuje brązowa tabliczka z napisem Chiesa San Paolo.


Kościół położony jest na niewielkim wzgórzu – to najwyższy punkt historycznego centrum Olbii. Jego budowę ukończono w XVIII wieku, ale prawdopodobnie kościół pochodzi z okresu późnego średniowiecza. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się ruiny pogańskiej świątyni. Uwagę zwraca kopuła kościelnej wieży, która pokryta jest kolorową majoliką. My akurat trafiliśmy na ślub więc nie zwiedzaliśmy barokowego wnętrza kościoła.
Piazza Regina Margherita

Plac Regina Margherita, czyli plac Królowej Małgorzaty to w zasadzie miejski rynek, który znajduje się w samym sercu Olbii. To miejsce relaksu i spacerów, a na placu rozstawione są barowe i restauracyjne stoliki. W 2017 r. miały miejsce nasadzenia nowych drzew, dzięki temu w upalne letnie miesiące można znaleźć tu sporo cienia, a także można podziwiać fioletowe i niebieskie kolory kwiatów na kwitnących drzewach.
Romańska bazylika San Simplicio

Bazylika pod wezwaniem San Simplicio – który jest patronem miasta – to najważniejszy zabytek Olbii, a także jeden z kilku najważniejszych kościołów na północy Sardynii. Do bazyliki kieruje się niemal każdy turysta zwiedzający Olbię, ale kiedy byłem tu pierwszy raz – kilkanaście lat temu – to miejsce wcale nie było wyeksponowane. Bazylika była schowana za ruderami i parterowymi budynkami.

Dopiero w 2013 r. zakończyły się prace budowlane i powstał Piazza San Simplicio. Prowadzą do niego szerokie schody, a wokół nasadzono zieleń. Przy okazji obok wybudowano podziemny parking. Teraz widać, że jest to miejsce naprawdę reprezentacyjne.

Wróćmy jednak do samej bazyliki, która została wzniesiona pomiędzy końcem XI, a początkiem XII wieku. Kościół jest najstarszym śladem obecności chrześcijan na wyspie. Dodatkowo w podziemiach można zwiedzać obszar archeologiczny Tempio Necropoli di San Simplicio. Ujawniono tam około 450 rzymskich grobowców z II wieku p.n.e.
Co roku w połowie maja odbywa się Festa di San Simplicio – to miejskie święto, podczas którego wierni w przebraniu biorą udział w procesji. Obchody obejmują także potyczkę Palio della Stella.
Park Fausto Noce

Sprzed romańskiej bazyliki San Simplicio w około 10 minut można dojść piesz do parku Fausto Noce. Ten 18-hektarowy park nazywany jest „zielonymi płucami miasta”.


Rosną tu wysokie palmy i inna śródziemnomorska zieleń, jest plac zabaw, fontanny, a nawet korty do tenisa i boisko do siatkówki.
Via Regina Elena i Piazza Giacomo Matteotti

Wróćmy z powrotem do ścisłego centrum Olbii. Od Piazza Regina Margherita odchodzi ulica Via Regina Elena, prowadzi ona w stronę nabrzeża i nadmorskiej promenady, ale wcześniej mija się Piazza Giacomo Matteotti – to drugi najważniejszy plac w centrum miasta.

Na Piazza Giacomo Matteott znajduje się ciekawa w swojej formie fontanna (na zdjęciu powyżej) i urocza karuzela, która pochodzi z końca XIX wieku, ale wciąż działa i jest świetnie utrzymana. Przejazd karuzelą kosztuje 3 euro. Ponadto przy placu znajduje się godny polecenia bar – Cafè Matteotti, a po przeciwległej stronie dobrze oceniana restauracja Officina del Gusto. Jeśli będziesz tu w porze obiadu czy kolacji, nie szukaj niczego więcej 🙂
Lungomare di Olbia

Promenada w Olbii ciągnie się wzdłuż zatoki przez dwa kilometry i – szczególnie wieczorami – jest miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Przechadzaliśmy się tu w upalny, czerwcowy dzień. Cienia było niewiele, ale od morza czuć było lekki, przyjemny wiatr.

Olbia bardzo się zmienia w ostatnich latach, o czym już dwukrotnie wspominałem. Zmiany dotyczyły także przebudowy promenady. Dwa lata temu oddano do użytku przebudowany Piazza Francesco Crispi (na zdjęciu powyżej), który wraz z siłownią na świeżym powietrzu, tworzy w zasadzie punkt wyjścia do spacerów po promenadzie. Wcześniej w tym miejscu przebiegała jedna z ulic. Teraz cały tranzyt przez centrum odbywa się w tunelu.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Olbia kulinarnie, czyli gdzie na obiad, kolację, a gdzie na śniadanie?
Nie będziemy udawać kulinarnych ekspertów znających każdy lokal w Olbii, ponieważ byliśmy tu zaledwie drugi raz. Przykładowo Rzym czy Wenecję odwiedziliśmy po około 20 razy, spaliśmy w tych miastach wielokrotnie, więc mamy tam swoje ulubione restauracje i miejsca, do których chętnie wracamy. W Olbii – z braku doświadczenia – skorzystaliśmy ze sprawdzonej zasady, aby jeść tam gdzie mieszkańcy i tam gdzie są zajęte stoliki. Więc nie przy głównym deptaku (gdzie dominują turyści), tylko trochę dalej. Poza tym wspieraliśmy się opiniami z map google, które często bardzo pomagają, chociaż nie należy ich traktować jak wyrocznię.
Il Bistro Wine & Bar

Niepozorny z zewnątrz Il Bistro Wine & Bar oddalony jest o około 700 m od głównego miejskiego placu. Kelnerka była nieco zaskoczona, że z taką pewnością siebie weszliśmy do restauracji, do której turyści raczej nie docierają. A my przecież z daleka wyglądaliśmy na turystów. Jednak potraktowano nas jak Włochów z sąsiedztwa. Dostaliśmy najlepszy stolik na końcu sali.


Ceny są tu umiarkowane, obsługa uprzejma i sprawna, a kuchnia znakomita. Menu to przede wszystkim kuchnia typowa dla Sardynii, kilka lokalnych klasyków oraz ryby i owoce morza. Dodam także, że w menu są propozycje bezglutenowe, a Czytelnicy czasem mnie pytają o polecenie takich miejsc. Polecam to miejsce z pełnym przekonaniem, że nie będziecie zawiedzeni.
Ocena miejsca w opiniach map google: 4.5/5 na podstawie ponad 70 komentarzy.
Il Bistro Wine & Bar, Via Monte Grappa 34, 07026 Olbia
Caffetteria Pasticceria Tiramisù Olbia

To prawdopodobnie najlepsze miejsce na śniadanie w Olbii. Caffetteria Pasticceria Tiramisù jest niestety oddalona o ponad kilometr od centrum. Znajduje się w dzielnicy mieszkalnej, nieopodal portu, ale warto tu przyjść. Ta cukiernia i bar rano tętni życiem. Wybór świeżych rogalików z nadzieniami, słodkości, wypieków, kanapek i tramezzini jest ogromny. Ceny bardzo przystępne. Zazwyczaj od 1,20 do 2 euro.


Siedzieliśmy przy stoliku na zewnątrz, ale tutaj nie ma opłat za servizio czy coperto. Obsługa jest bardzo uważna i uprzejma, a zamówienie przynoszą do stolika. Tutaj także znajdziecie opcje wegańskie i bezglutenowe. Ponadto to lokal z bardzo łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych.
Ocena miejsca w opiniach map google: 4.6/5 na podstawie prawie 1000 komentarzy.
Caffetteria Pasticceria Tiramisù, Viale Aldo Moro 133, 07026 Olbia
GAP Gelateria Artigianale

Jeśli podróżuje się z dziećmi, to trzeba też zrobić przerwę na lody! My wybraliśmy lodziarnię GAP Gelateria Artigianale przy głównym deptaku Corso Umberto I. Ceny odrobinę powyżej średniej, a lody bardzo dobre, chociaż zdarzało nam się jeść we Włoszech lepsze.


Dużą zaletą tej lodziarni są ładne stoliki rozstawione pod parasolami na deptaku. Dlatego to dobre miejsce, aby przy okazji lodów zatrzymać się w trakcie zwiedzania i chwilę odpocząć, chłonąc jednocześnie atmosferę miasta. Miejsce z racji lokalizacji z bezproblemowym dostępem dla osób niepełnosprawnych
Ocena miejsca w opiniach map google: 4.1/5 na podstawie ponad 800 komentarzy.
GAP Gelateria Artigianale, Corso Umberto I 81, 07026 Olbia
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Jakie plaże ma Olbia?


Olbia to miasto portowe, więc blisko centrum w zasadzie nie ma plaż. Jednak piękne plaże znajdują się już 7 km od ścisłego centrum miasta – zarówno na północ od niego, jak i w stronę południową.
Plaża Pittulongu

Plaża Pittulongu – znana również jako La Playa – to ulubiona plaża mieszkańców Olbii. Położona jest zaledwie kwadrans drogi samochodem z centrum miasta, a przy plaży znajdują się dwa bezpłatne parkingi. Byliśmy tu w czerwcową sobotę, czyli w jednym z dwóch dni tygodnia, kiedy na plażach można się spodziewać największych tłumów. Mimo to bez problemu udało nam się zaparkować.

Na plaży jest delikatny, jasny piasek, a kolor morza jest intensywnie lazurowy. Odpoczywając na plaży co jakiś czas widzieliśmy olbrzymie promy wpływające do portu w Olbii. Podejście do portu oddalone jest o 2 km w linii prostej od plaży Pittulongu, ale w żaden sposób nie wpływa to na kolor morza lub czystość plaży. Naprawdę nie spodziewaliśmy się, że pierwsza plaża jaką odwiedzimy najbliżej centrum miasta, będzie aż tak ładna.
Porada praktyczna: na plażę Pittulongu można także dojechać korzystając z transportu publicznego. Z centrum Olbii dojeżdża tu autobus lokalnego przewoźnika ASPO. W ciągu dnia jest 11 połączeń w jedną stronę. W centrum Olbii autobus ma swoje przystanki m.in. przy Via Mameli 157 (identyfikator przystanku: ASPO157) oraz blisko dworca kolejowego przy Via San Simplicio 6 (identyfikator przystanku: ASPO155). Z autobusu ASPO należy wysiąść na przystanku „Spiaggia Pittulongu”. Czas podróży wynosi 17 minut. Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.aspo.it/ – wybierz linię numer 4, która kursuje do Bados.
Plaża Lo Squalo

Na północ od plaży Pittulongu, znajduje się plaża Lo Squalo. Obydwie plaże oddziela tylko mały skalisty klif, z którego zrobiłem powyższe zdjęcie. Plażę Lo Squalo także cechuje delikatny, jasny piasek i turkusowy kolor morza. Przy plaży znajduje się restauracja Sa Joga – Sailboard. Specjalizują się tam w rybach i owocach morza, ale można też przyjść do części barowej tylko na kawę lub spritza.

Autobusem dostaniesz się tu w ten sam sposób co na plażę Pittulongu. Natomiast jeśli planujesz przyjechać samochodem to o poranku można znaleźć wolne miejsce przy Via Levanto – bezpośrednio przy samej plaży. W późniejszych godzinach, gdy te miejsca są zajęte, pozostają do dyspozycji dwa bezpłatne szutrowe parkingi przy plaży Pittulongu – oddalone o około 300 m.
Ciekawostka: lo squalo to po włosku – „rekin”. Ale bez obaw, na tej plaży nie ma rekinów 😉
Plaża Mare Rocce

Kolejną plażą, którą odwiedziliśmy w tej okolicy była Spiaggia Mare e Rocce, czyli – tłumacząc na polski „plaża, morze i skały”. Nazwa mówi wszystko. Jest tu drobny, jasnożółty i szary piasek, turkusowe morze, a gdzieniegdzie niewielkie skały. Dno jest piaszczyste i przyjemne dla stóp. Na plaży w sezonie działa bar Rock&Beach.

Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu wzdłuż ulicy Via Mar Adriatico lub – jeszcze bliżej – przy Via della Spiaggia. Miejscowość do wprowadzenia w nawigacji to Pittulongu (nie Olbia).
Porada praktyczna: na tę plażę także można dojechać z Olbii autobusem linii 4, lokalnego przewoźnika ASPO. Czas podróży wnosi około 20 minut, a szczegóły znajdziesz w akapicie dotyczącym plaży Pittulongu. Z autobusu linii 4 należy wysiąść na przystanku Spiaggia Mare Rocce (identyfikator przystanku: ASPO212). Z przystanku do plaży jest 600 m.
Plaża Bados

Ostatnią z plaż, do której z łatwością dojedziesz autobusem linii 4 z Olbii, jest plaża Bados. Plaża Bados leży w rzeczywistości na granicy z gminą Golfo Aranci. Piasek jest tu jasny i drobny, a dno morza jest płytkie i piaszczyste, więc idealne dla dzieci.

Ta plaża w rzeczywistości jest podobna do poprzednich, ale wydała nam się najmniej zatłoczona. Jest najdalej od centrum miasta, więc może to powód, dla którego dociera tu mniej ludzi. Ponadto plaża jest w całości bezpłatna, nie ma tu stref płatnych.
Booking.com
[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]
Wyspa Tavolara

Kiedy wpływa się promem do portu w Olbii, po lewej stronie uwagę zwraca olbrzymia góra – to wyspa Tavolara. Na wyspie nie ma hoteli, a tuż obok przystani, jest tylko jedna restauracja działająca sezonowo. Mieszka tam na co dzień kilkanaście osób, ale w miesiącach letnich wyspa jest celem jednodniowych wycieczek. Do jej brzegów podpływają łodzie, motorówki i jachty. Wyspa ma ładne, piaszczyste plaże.

Tavolara nazywana jest „najmniejszym królestwem świata”. Mieszkańcy wyspy to potomkowie Giuseppe Bertoleoniego, który ponad 200 lat temu ogłosił się królem wyspy. Według niektórych źródeł tytuł ten został mu nadany przez władze Sardynii w 1836 r. Dziś to już tylko miła legenda opowiadana turystom, ponieważ z prawnego punktu widzenia to część Włoch. Ponadto w latach 60′ XX wieku wojska NATO na wyspie zamontowały swój radar i utworzyły niewielką, niedostępną dla postronnych, bazę.
Jak dostać się na Tavolarę? 15 km od Olbii znajduje się miejscowość Porto San Paolo. Można tam dojechać samochodem (przy porcie jest parking) albo autobusem lokalnego przewoźnika ARST – linia 514 w kierunku Nuoro. W Porto San Paolo znajduje się port, z którego odpływają niewielkie statki na Tavolarę.
Cudowne Szmaragdowe Wybrzeże – tuż obok Olbii

Głównym powodem, dla którego turyści przyjeżdżają do Olbii jest sąsiedztwo najpiękniejszych we Włoszech plaż, czyli Szmaragdowego Wybrzeża (wł. Costa Smeralda).
Najważniejsze, nadmorskie miejscowości turystyczne Szmaragdowego Wybrzeża, oddalone są o kilkadziesiąt kilometrów od Olbii.
Porto Cervo

Porto Cervo – uważane jest za perłę Costa Smeralda. Dziś jest luksusowym i drogim ośrodkiem wypoczynkowym dla najbogatszych. Znajdują się tam drogie butiki, ekskluzywne sklepy, restauracje i nocne kluby. Natomiast piękne plaże wokół Porto Cervo dostępne są za darmo.
Baia Sardinia

Baia Sardinia to druga popularna miejscowość turystyczna na Szmaragdowym Wybrzeżu. Jest nieco tańsza, chociaż to także miejsce raczej dla zamożnych turystów. W centrum Baia Sardinia znajduje się ładna, darmowa plaża. Ponadto z Baia Sardinia w sezonie organizowane są rejsy wycieczkowe na archipelag La Maddalena.
Porto Rotondo

Porto Rotondo to kolejna miejscowość na Costa Smeralda z piękną mariną, licznymi sklepami, restauracjami i klubami nocnymi. Porto Rotondo słynie również z pięknych plaż i widoków na Morze Śródziemne.
Cannigione

Cannigione przez tydzień było naszą bazą wypadową do zwiedzania Costa Smeralda. Wynajęliśmy tutaj dom, który stoi dosłownie na plaży, nad samym morzem. Miejscowość teoretycznie nie jest już częścią Costa Smeralda (dlatego jest tańsza), ale nam to nie przeszkadzało. Mieliśmy wszędzie bardzo blisko, a ceny w Cannigione są o wiele bardziej przystępne. Pozostałe noclegi w Cannigione możesz sprawdzić tutaj.


Plaże Szmaragdowego Wybrzeża są piaszczyste, mają łagodne zejście do morza, a kolor wody jest krystalicznie turkusowy. Za każdym razem jestem zachwycony plażami Kalabrii i Sycylii, ale jednak najpiękniejsze plaże, na jakich mieliśmy okazję wypoczywać znajdują się na Sardynii. Wśród nich
Więcej o plażach i miastach Szmaragdowego Wybrzeża już wkrótce w oddzielnym przewodniku na blogu.
Słynny archipelag La Maddalena – jak się tam dostać z Olbii?

Nasza ostatnia podróż po Sardynii trwała miesiąc. W tym czasie objechaliśmy całą wyspę wokół, ale nigdzie nie widzieliśmy tak pięknych plaż jak na archipelagu La Maddalena. Nie ma w tym ani grama przesady. Morze wokół wysp archipelagu jest cudownie turkusowe i przeźroczyste, a plaże są spektakularne. Nawet doświadczony podróżnik co i raz czuje się tu zachwycony. Na wyspie Spargi pomiędzy turystami po plaży biegają dziki, a na wyspie Budelli słynną plażę Rosa można podziwiać tylko z daleka. Jest szczególnie chroniona ponieważ potrzebuje czasu i działania natury aby odzyskać swój naturalny różowy kolor.


Jeśli planujesz wakacje na Szmaragdowym Wybrzeżu lub jeśli będziesz w okolicach miasta Olbia, to całodniowy rejs po archipelagu La Maddalena powinien być dla Ciebie punktem obowiązkowym. Na wodach pomiędzy włoską Sardynią, a francuską Korsyką, czekają prawdziwie rajskie widoki.

W sezonie letnim codziennie rano z portów w Palau i Cannigione wypływają łodzie wycieczkowe z turystami pragnącymi zobaczyć archipelag La Maddalena. Można też wynająć prywatną motorówkę albo popłynąć małą łodzią w kilkuosobowym gronie.
Zdecydowanie więcej praktycznych informacji na temat archipelagu znajdziesz w moim oddzielnym artykule:
Olbia – położenie i komunikacja

Miasto Olbia położone jest nad zatoką o takiej samej nazwie (wł. Golfo di Olbia) w północno wschodniej części Sardynii, bezpośrednio nad Morzem Tyrreńskim. Po Cagliari, które jest stolicą wyspy, Olbia jest drugim najważniejszym węzłem komunikacyjnym na Sardynii. Znajduje się tu port promów pasażerskich, międzynarodowe lotnisko, dworzec kolejowy i autobusowy. Miasto zamieszkuje około 55 tys.
W pobliżu znajdują się słynne plaże Szmaragdowego Wybrzeża (wł. Costa Smeralda), a także Archipelag La Maddalena. Sama Olbia ma ważne znaczenie na turystycznej mapie Sardynii.
Jak dojechać z lotniska Olbia – Costa Smeralda do centrum miasta?
Z lotniska w Olbii do centrum miasta można podjechać autobusem komunikacji miejskiej linii 01 lub linii 10 lokalnego przewoźnika ASPO.
Bilety można kupić bezpośrednio na lotnisku w samoobsługowym automacie znajdującym się w hali przylotów albo za pośrednictwem aplikacji MYCICERO. Bilet w automacie kosztuje 1,00 euro, natomiast bilet kupiony u kierowcy 1,50 euro.
Lotnisko w Olbii jest oddalone zaledwie o 3 km od centrum miasta.
Ponadto z lotniska w Olba – Costa Smeralda można też dojechać autobusami do innych miast Sardynii oraz popularnych nadmorskich miejscowości. Szczegóły i linki do oficjalnych stron przewoźników znajdziesz w tym miejscu na stronie lotniska:
https://www.geasar.it/come-arrivare/in-autobus
Jeśli planujesz lot na Sardynię, zobacz także do mojego przewodnika po Cagliari, ponieważ stolica Sardynii ma najwięcej bezpośrednich połączeń lotniczych z Polską.
Sprawdzony parking w centrum Olbii
Niestety w Olbii nie znaleźliśmy ani jednego strzeżonego parkingu. Poniżej namiary na dwa sprawdzone przez nas parkingi:
Parcheggio Molo Brin – to plac parkingowy przy nabrzeżu, z którego wychodzi się bezpośrednio na Corso Umbero I, czyli główny deptak historycznego centrum miasta. Ten parking jest bezpłatny.
Parcheggio San Simplicio przy Via Gabriele d’Annunzio – to nowo wybudowany parking. Zaletą jest lokalizacja (obok zabytkowej bazyliki) i fakt, że jest to parking podziemny, więc mimo upału auto się nie nagrzewało. Ponadto miejsca parkingowe są tu szerokie. Płatność w automacie. Kiedy tu parkowaliśmy latem 2022 r. parking miał bardzo dobre opinie. Jednak – uwaga (!) – w mapach google we wrześniu 2022 r. pojawiły się dwie opinie o kradzieżach i wybitych szybach. Podobno na tym parkingu po sezonie nie ma już pracowników i parking nie jest dozorowany.
Porto di Olbia – co warto o nim wiedzieć?

Już patrząc na mapę widać, że miejsce, w którym usytuowano port tworzy naturalną barierę przed sztormem i wiatrem. Port istniał tu od wieków – nie mam jednak zamiaru wnikać w jego historię ponieważ dziś to przede wszystkim jeden z największych portów pasażerskich na Morzu Śródziemnym. Ponadto według niektórych danych to w rzeczywistości największy port pasażerski we Włoszech.
Nic dziwnego, ponieważ z półwyspu Apenińskiego najkrótsza droga morska na Sardynię wiedzie właśnie do Olbii. Dlatego port obsługuje następujące połączenia promowe:
- Livorno -> Olbia
- Genova -> Olbia
- Civitavecchia -> Olbia

Ceny biletów oraz dostępne połączenia sprawdzaj bez pośredników, od razu na stronach trzech najpopularniejszych operatorów:
- Moby Lines – https://www.mobylines.com/
- Grimaldi Lines – https://www.grimaldi-lines.com/
- Tirrenia – https://en.tirrenia.it/
Stacja kolejowa Olbia Terranova – gdzie można dojechać pociągiem?

W 60 tysięcznej Olbii praktycznie obok siebie funkcjonują dwie stacje kolejowe. Pierwsza to dworzec kolejowy Olbia, a druga to stacja Olbia Terranova, którą uruchomiono w 2021 r. nakładem 22 milionów euro.
Obydwa dworce położone są wzdłuż najważniejszej na Sardynii linii kolejowej biegnącej od Cagliari aż do Golfo Aranci.
Z punktu widzenia turystycznego, to właśnie pociągi ze stacji Olbia do pobliskiego Golfo Aranci są najbardziej interesujące. W ciągu dnia jest tylko 5 połączeń, czas podróży trwa pół godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje 2,40 euro.
Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów z Olbii do Golfo Aranci możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei: https://www.trenitalia.com/. Natomiast bilety możesz kupić przez internet (na tej samej stronie) lub w biletomacie na dworcu, bezpośrednio przed podróżą.
W Golfo Aranci stacja kolejowa znajduje się przy porcie, kwadrans drogi piechotą od pierwszej ładnej plaży znajdującej się w centrum miasteczka (czyli na północ). Jednak większość idzie w przeciwnym kierunku i o wiele dalej – do cudownej zatoczki Cala Moresca, uznawanej za jedną z najpiękniejszych małych plaż na Sardynii.
Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.
- Masz pytania? Napisz w komentarzach poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci niezwłocznie.
- Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 46 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
- Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 114 000 obserwatorów.
- Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 80 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!
2 komentarze
Witam mam prośbę jakie polecacie kempingi na Sardyni? Bo wiem że już z vacansoleil nie można a wybieramy się busem do Sardyni i bardzo bym prosił o informację na temat dojazdu i poszukiwania kempingu. dziękuję bardzo
Panie Jarosławie,
Proszę odwiedzić stronę Eurocamp Polska. Mają w ofercie kemping Bella Sardynia (czyli ten sam, na którym my byliśmy rok temu z Vacansoleil). Natomiast kilka dni temu do oferty Eurocamp doszły trzy kolejne kempingi na Sardynii więc łącznie są już cztery od sezonu 2024.
Pozdrawiam,
Łukasz