Strona główna -> Plaże we Włoszech -> Wybrzeże Adriatyku: noclegi, kwatery, hotele, apartamenty – gdzie jechać?

Wybrzeże Adriatyku: noclegi, kwatery, hotele, apartamenty – gdzie jechać?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 36,5 tysięcy wyświetleń
Wybrzeże Adriatyku, plaża w Sirolo, region Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na wybrzeże Adriatyku we Włoszech jeżdżę co roku od kilkunastu lat. Spędzałem wakacje we wszystkich kurortach na wschód od Wenecji i w dużej części miejscowości położonych na wybrzeżu Adriatyku bardziej na południe. Co roku chętnie wracam do tych miejsc. Który kurort wybrać? Gdzie są najładniejsze plaże? Gdzie jechać na wakacje z dziećmi? Gdzie jest tanio, a gdzie jest co zwiedzać? Zapraszam do najbardziej rozbudowanego przewodnika po włoskim wybrzeżu Adriatyku.

W poniższym tekście poza opisem kurortów i plaż znajdziecie także linki do konkretnych hoteli, polecane kwatery, kempingi i apartamenty, które znam lub w których spałem i które mogę z czystym sumieniem polecić 🙂

Wybrzeże Adriatyku – spis treści:
  1. Północne wybrzeże Adriatyku
  2. Środkowe wybrzeże Adriatyku
  3. Wybrzeże Adriatyku, czyli "blisko i fajnie" – to nie banał
  4. Wybrzeże Adriatyku. Co jeszcze jest ważne z praktycznych informacji?
  5. Gdzie jechać na Wybrzeże Adriatyku? Opis kurortów i plaż. Polecane noclegi, hotele, kwatery, najlepsze kempingi
  6. Wybrzeże Adriatyku… i nie tylko! To także może Cię zainteresować:

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Północne wybrzeże Adriatyku

Panuje niesłuszne przekonanie, że północne wybrzeże Adriatyku „to nie są prawdziwe Włochy”. Mówią tak ci, którzy o tej części Włoch niewiele wiedzą. Nie każdemu musi podobać się sycylijski bałagan, kalabryjskie upały, czy toskański ciemny piasek. Nie każdy ma ochotę jechać dwa dni na wakacje w jedną stronę lub lecieć samolotem.

Północne wybrzeże Adriatyku na wschód od Wenecji jest zdominowane przez niemieckich i austriackich turystów. To wymagający goście. Ale północ to przede wszystkim bogate regiony – tutaj są firmy i ludzie, którzy utrzymują resztę kraju.

Nadmorskie kurorty obok Wenecji, takie jak

są piękne, pełne atrakcji i bezpiecznie. Miasta są uporządkowane i dobrze zorganizowane, drogi dojazdowe są szerokie, miejsc parkingowych jest bardzo dużo, a zieleń i trawniki są zadbane i nocą podlewane. Niemal w każdym kurorcie są parki wodne i parki tematyczne. W tutejszych restauracjach przyjmą Was jak władców świata (o tym w dalszej części tekstu). To rzeczywiście nie są te „prawdziwe Włochy” znane z filmów. Tutaj są europejskie Włochy. Bogata północ z profesjonalnym podejściem do turystów.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Środkowe wybrzeże Adriatyku

Sirolo, Marche, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sirolo, Marche, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Środkowe wybrzeże Adriatyku rozpoczyna się w okolicach miejscowości Rosolina Mare (region Veneto), ale do środkowego wybrzeża zaliczamy przede wszystkim nadmorskie kurorty w regionach Emilia-Romania i Marche. Dominują tam szerokie i piaszczyste plaże, a ceny są nieco niższe niż na północnym wybrzeżu.

W tej części wybrzeża leży słynne Rimini. Największy włoski kurort nieco stracił renomę po głośnym gwałcie na turystce z Polski. Sprawców szybko złapano, ale zła opinia pozostała. Do Rimini wciąż przyjeżdżają tłumy Włochów, którzy czują się tu dobrze. Rimini jest świetnie zorganizowanym kurortem a nocą zwiększono liczbę patroli. Zdecydowana większość hoteli i apartamentów leży tuż przy plaży. Nocą miasto tętni życiem, sporo jest tu koncertów i imprez plenerowych. Plaże są czyste, zadbane i piaszczyste – z łagodnym zejściem do morza.

Ciekawym wyjątkiem od szerokich i piaszczystych plaż jest Riviera del Conero – to 15. kilometrowy odcinek wybrzeża na południe od Ankony, gdzie znajdują się skaliste klify, kamieniste plaże i urokliwe zatoczki. Tamtejsze miejscowości (Numana i Sirolo) położone są na wzgórzu, tuż przy morzu. To nasze ulubione miejsce na środkowym wybrzeżu Adriatyku, chociaż liczba miejsc noclegowych nie jest tam zbyt duża (polecane przez nas miejsca w dalszej części tekstu).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Środkowe wybrzeże Adriatyku to przede wszystkim poniższe kurorty – wszystkie odwiedziłem i szczegółowo opisałem na blogu:

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Wybrzeże Adriatyku, czyli „blisko i fajnie” – to nie banał

Piazza Duca D'Aosta, Grado, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Duca D’Aosta, Grado, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdy ostatnio na Facebooku relacjonowałem nasz wyjazd do Caorle, ktoś w komentarzu napisał, że tam jest „fajnie i blisko”. Brzmi banalnie, ale ten krótki komentarz świetnie oddaje to, co w północnym wybrzeżu Adriatyku we Włoszech uwielbiam. Rano jemy śniadanie w Polsce, a wieczorem jesteśmy już rozpakowani w jednym z nadmorskich hoteli czy apartamentów. Z Rzeszowa mamy tutaj 1200 km – prawie całą trasę po autostradach. Mieszkańcy małopolski czy śląska mają do pokonania 900 km. To ogromna zaleta, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi.

nad włoskie morze z Polski można dojechać w ciągu nawet 12 godzin. My do Grado - a także do sąsiednich miejscowości wybrzeża Adriatyku - zawsze jeździmy samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nad włoskie morze z Polski można dojechać w ciągu nawet 12 godzin. My do Grado – a także do sąsiednich miejscowości wybrzeża Adriatyku – zawsze jeździmy samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Druga zaleta? Ceny! Wybierając północny Adriatyk oszczędzicie na paliwie, na opłatach autostradowych we Włoszech (te bywają wysokie) i na noclegu w drodze do Włoch. Można dojechać „na raz”. My akurat w drodze do Włoch zawsze śpimy w Austrii. Po pierwsze lubimy zrobić sobie taką przerwę, a po drugie wiele apartamentów i kempingów umożliwia zameldowanie od 16:00 do 19:00. Śpiąc w Austrii nie spieszymy się i dojeżdżamy nad włoskie morze przed 16:00. Za to w drodze powrotnej nie śpimy w połowie trasy – zazwyczaj dojeżdżamy na wieczór do domu.

Zobacz także:

Wybrzeże Adriatyku. Co jeszcze jest ważne z praktycznych informacji?

  • Drogi dojazdowe do wszystkich kurortów koło Wenecji są nowoczesne i szerokie.
  • Wszystkie miasta mają duże parkingi (czasem nawet bezpłatne). Większość kempingów, apartamentów i hoteli oferuje miejsca parkingowe. My ostatnio mieliśmy parking podziemny z widną.
  • We wszystkich większych kurortach jest całodobowy dyżur medyczny, na miejscu są stacje pogotowia ratunkowego i ambulatoria. Lekarze znają angielski i czasem niemiecki. To ważne, gdy jedziemy z dziećmi. W razie potrzeby w środku nocy nie trzeba szukać pomocy w odległych szpitalach. Tutaj dbają o bezpieczeństwo jak mało gdzie.
  • Wifi to raczej standard. Wiadomo – we Włoszech odrywamy się od pracy, ale w razie potrzeby dobrze odebrać maila, zadzwonić do rodziny czy sprawdzić pogodę.
  • Bezpiecznie nocą. W sezonie (czyli od czerwca do września) jest tu pełno turystów. Ulice, place, parki i plaże są oświetlone. Wszędzie można się czuć bezpiecznie. Jeszcze nic złego nas tu nie spotkało.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Gdzie jechać na Wybrzeże Adriatyku? Opis kurortów i plaż. Polecane noclegi, hotele, kwatery, najlepsze kempingi

1. Caorle – moje ulubione miejsce. Urokliwa starówka, świetne restauracje

Gdzie konkretnie jechać? Wciąż nie wiem, czy moim numerem 1 jest Caorle czy Grado. Obydwa są wspaniałe i trochę podobne, ale wygrywa chyba jednak Caorle. Umieściłem go nawet na mojej subiektywnej liście najpopularniejszych letnich kurortów we Włoszech. Miasteczko zachwyca urokliwą starówką – są tu wąskie uliczki, zaułki, pięknie odrestaurowane zabytkowe kamienice, liczne restauracje, pizzerie, bary, lodziarnie, sklepy i butiki. Starówka w Caorle tętni życiem i położona jest tuż przy morzu.

Plaża w Caorle podzielona jest na dwie części (Spiaggia di Levante i Spiaggia di Ponente). Obydwie części są podobne. Plaża jest szeroka i piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Większość hoteli i apartamentów oferuje w cenie serwis plażowy. Jeśli go nie będziecie mieć, to korzystajcie z szerokich stref bezpłatnych (spiaggia libera). Na wysokości historycznego centrum wzdłuż plaży biegnie nadmorski bulwar. Ulubione miejsce spacerów turystów i mieszkańców. Zaraz obok jest stare miasto, pełne wąskich uliczek, zaułków i świetnych knajp. Wgłębi lądu znajduje się kanał portowy, przy którym cumują kutry. Codziennie rano można tam kupić świeże ryby i owoce morza. Zaopatrują się tutaj lokalni restauratorzy.

Z Caorle warto wybrać się na całodniową wycieczkę do Wenecji. Najpierw trzeba podjechać samochodem do Punta Sabbioni. Tam znajduje się przystań tramwajów ACTV. Można kupić całodniowe bilety na tramwaj wodny i na jednym bilecie dopłynąć do Wenecji, a potem pływać po weneckich kanałach. Więcej na ten temat napisałem w dziale: statek z Punta Sabbioni do Wenecji.

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Caorle:

  • Villaggio Hemingway – świetnie oceniany hotel apartamentowy. Pokoje mają kuchnie więc w razie potrzeby można coś samemu ugotować. Obiekt jest bardzo czysty. Jest tu basen i parking, a całość zlokalizowana jest kilka minut spacerem od starówki i od plaży. Warto rezerwować jeszcze jesienią. Później zazwyczaj nie ma wolnych pokoi. Ceny jak na Caorle średnie, ale apartamenty są zazwyczaj 5 osobowe, więc nie wychodzi tak drogo.
  • Hotel Principe – świetny hotel położony przy samej plaży z pokojami rodzinnymi (2+2). Jest tu basen, serwis plażowy, wypożyczalnia rowerów. Można wybrać opcję z pełnym lub niepełnym wyżywieniem i pokój z widokiem na morze.
  • Hotel Garni Serena – gdy tu spaliśmy hotel był jeszcze przed rozbudową. Teraz zyskał basen na dachu i strefę SPA z saunami. Hotel leży przy samej plaży. Ogromną zaletą są duże tarasy w pokojach z widokiem na morze, świetne śniadania i serwis plażowy. Warto!

Jeśli ceny w Caorle wydadzą Wam się zbyt wysokie zobaczcie poniżej na pozycję numer 9 tego zestawienia. To dzielnica Caorle Lido Altanea oddalona od historycznego centrum Caorle o 6 km. Jest tam trochę taniej.

2. Grado – luksusowy kurort na wyspie, ale dojeżdża się tu mostem 😉

Grado stało się nadmorskim kurortem w czasach, gdy na tutejszych terenach władzę sprawowali Austriacy. Niezwykle urokliwe, tętniące życiem, wyjątkowo – jak na Włochy – zadbane, z przepiękną architekturą, a przy tym nowoczesne w detalach. Miasto zachwyca od pierwszych minut po przyjeździe. Mało jest takich miejsc we Włoszech, w których każdy metr miasteczka byłby tak pięknie wykorzystany.

To najdroższy ze wszystkich kurortów na północnym wybrzeżu Adriatyku. Miasteczko jest niewielkie i ze wszystkich stron otoczone morzem. Liczba miejsc noclegowych jest więc ograniczona. W samym centrum znajduje się wiele zabytków. Część z nich jest przykryta szybami i oświetlona nocą. W sercu starówki znajduje się port rybacki. Wzdłuż morza biegnie bulwar spacerowy. Jest tu wiele parków i aquapark przy samej plaży.

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Grado:

  • Hotel Friuli – to opcja ekonomiczna. Hotel jest skromny, stary, ale czysty, a hotelowe pokoje mają piękny widok na lagunę. Rezerwując pokój dopiszcie, że życzycie sobie pokój od strony laguny. Hotel jest tani i lata świetności ma za sobą, ale śniadania były smaczne, a lokalizacja świetna. Chętnie tu wracamy.
  • Hotel Stella Maris – bardzo dobry trzygwiazdkowy hotel w samym centrum starówki, tuż przy plaży. Hotel ma świetnie opinie, pokoje z balkonami (niektóre z widokiem na morze).
  • Villaggio Ca’ Laguna – popularny wśród turystów obiekt z domkami i apartamentami w dzielnicy Grado Pineta (kilka kilometrów od starówki). Są tu baseny, zjeżdżalnie, tuż obok jest plaża. Jest taniej niż w centrum Grado, do którego można dojechać rowerami lub spacerować wieczorami.

3. Lido di Jesolo. 15 km plaża i deptak, który nigdy nie zasypia

Przeciwnicy tego kurortu piszą o nim, że „nie są to prawdziwe Włochy”. Jednak to nie znaczy, że nie warto tu przyjechać. My do Lido di Jesolo staramy się zajrzeć co roku, chociażby na dwa, trzy dni w drodze gdzieś dalej. Jesolo to nowoczesny kurort, którego lata świetności zaczęły się jakieś 30 lat temu. Miasto wciąż się rozbudowuje. Poza klasycznymi hotelami i luksusowymi apartamentowcami powstają tu w ostatnich latach wysokie wieżowce. Tuż obok jest pole golfowe i jedne z najlepszych we Włoszech kempingów.

Lido di Jesolo szczyci się 15-kilometrową plażą i równie długim deptakiem, który ciągnie się wzdłuż morza. Znajdują się przy nim setki hoteli i apartamentowców, mnóstwo restauracji, barów i sklepów. W czasie wakacji spora część sklepów czynna jest nawet do 2:00 w nocy, a kluby i bary do białego rana. Trudno tu trafić na złą restaurację. Wieczorami po długości kolejki przed lokalem można poznać, gdzie zjemy najlepiej. Plaże na całej długości kurortu są zadbane i codziennie sprzątane. Przeważają odcinki plaż płatnych (hotelowych), ale są też strefy darmowe. Zdecydowana większość hoteli w Lido di Jesolo swoim gościom oferuje serwis plażowy w cenie.

Lido di Jesolo leży zaledwie 20 km od Punta Sabbioni, z którego najłatwiej dostać się do Wenecji. Wystarczy dojechać samochodem do przystani w Punta Sabbioni (parking na cały dzień kosztuje 5 euro) i od razu można wypłynąć do Wenecji tramwajem wodnym ACTV. Najbardziej opłaca się kupić bilet na nielimitowane rejsy tramwajami wodnymi po Wenecji przez cały dzień. Więcej tutaj:

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Lido di Jesolo:

  • Hotel Villa Sorriso**** – bardzo dobrze oceniany hotel znajdujący przy samej plaży w Lido di Jesolo. Śniadanie podawane jest na tarasie. Jest tu prywatna plaża (w cenie), kryty basen i spa (za dopłatą), a także parking dla gości hotelowych. Niektóre pokoje posiadają balkon z widokiem na morze.
  • Hotel Palme*** – sporo tańszy, ale także godny polecenia hotel. Leży w drugiej linii zabudowy od plaży. Z części pokoi jest widok na morze. 30 metrów od hotelu znajduje się prywatna plaża (wliczona w cenę). Bardzo dobre śniadania. Wypożyczalnia rowerów na miejscu.
  • Hotel Jadran*** – świetny hotel położony 100 metrów od prywatnej plaży. Jest tu odkryty basen, parking, wifi w całym hotelu i duży balkon w każdym pokoju (my mieliśmy balkon narożny w kształcie L). Można wykupić opcję tylko ze śniadaniami albo z niepełnym wyżywieniem.
  • Hotel Rosmary** – skromny, ale czysty i ze świetną obsługą. Można wybrać nocleg ze śniadaniami lub także z kolacją. Nie ma problemu gdy w pokoju chcemy pomieścić 4 osoby. W cenie noclegu była prywatna plaża, wypożyczalnia rowerów i niepełne wyżywienie. Nie zrażajcie się liczbą gwiazdek. To naprawdę fajny hotel w dobrej cenie.

4. Chioggia, czyli „Mała Wenecja”. Klimatyczna starówka i szerokie plaże

Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przepiękna Chioggia nazywana jest „małą Wenecją”. To całkiem trafne porównanie, a dodatkowo Chioggia nie ma weneckich wad. Coraz częściej mówi się, że Wenecja wymiera. Rodowitych mieszkańców zastępują tam bogaci turyści i rezydenci, a miasto ma szansę zamienić się w coś w rodzaju Disneylandu. Chioggia z kolei wciąż tętni naturalnym życiem. Na tutejszej lagunie cumują dziesiątki statków, a codziennie rano można kupić świeże owoce morza. Mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska twierdzą, że to właśnie tutaj można zjeść najlepszą zupę rybną.

Chioggia podzielona jest na dwie części. Historyczne centrum, bardzo malownicze i urokliwe, znajduje się na lagunie i można się tam dostać jednym z trzech mostów. To właśnie w tej części znajdują się kanały wodne, port rybacki, czy przystań tramwaju wodnego ACTV, z którego można bezpośrednio dostać się do Wenecji. Tutaj także znajdziesz sporo świetnych restauracji. Takich prawdziwie włoskich, a nie nastawionych tylko na turystów.

Po zachodniej stronie miasta znajduje się z kolei dzielnica Sottomarina. Tutaj dominuje nowa zabudowa, a wzdłuż brzegu ciągną się szerokie i piaszczyste plaże. To tutaj znajdziesz nowoczesne hotele i świetnie oceniane kempingi. W ciągu wakacyjnego dnia życie tętni właśnie na plażach Sottomariny, a wieczorami turyści spacerują do historycznej części Chioggi. Wakacje tutaj to świetne połączenie klimatycznego, zabytkowego miasta z nowoczesnym kurortem.

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Chioggi:

  • Camping Village Internazionale – bardzo dobry kemping znajdujący się tuż przy morzu w południowej części dzielnicy Sottomarina. Są tu nowoczesne domki bungalow, baseny, animacje i koncerty, prywatna plaża wliczona w cenę pobytu. Świetny wybór – szczególnie z dziećmi.
  • Residence Eleonora – obiekt położony w środkowej części nadmorskiej dzielnicy Sottomarina. Są tu zarówno pokoje w standardzie hotelowym jak i apartamenty z aneksem kuchennym. Do każdego zakwaterowania gratis dwa leżaki i parasol na plaży. Jest parking, wifi, bardzo czysto i przede wszystkim w znakomitej lokalizacji.
  • Residence Nova Marina – fajny kompleks z klasycznymi, ale dosyć dużymi apartamentami wakacyjnymi. Są tu aż 3 baseny, prywatny parking i ogromny ogród wokół. Do prywatnej plaży jest 300 m. Bardzo konkurencyjne ceny!
  • Hotel Grande Italia – wspaniały hotel w historycznej części miasta. Po sezonie można trafić na promocje. W sezonie… no cóż. Jeśli stać Was na odrobinę luksusu, to będzie to pewnie najlepszy wybór w Chioggi i niezapomniane wakacje.

5. Sirolo i Riviera del Conero. Skaliste klify i romantyczne zatoczki

włoskie wybrzeże Adriatyku, Sirolo, region Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
włoskie wybrzeże Adriatyku, Sirolo, region Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mało kto wie, że na szerokim i piaszczystym wybrzeżu Adriatyku we włoskim regionie Marche znajduje się pewien cudowny, 20 kilometrowy wyjątek. To niewielka Riviera del Conero – miejsce, gdzie wysokie, skaliste góry stykają się z turkusowym morzem tworząc urokliwe zatoczki, strome górskie ścieżki i rajski wręcz krajobraz. Po środku Riviery del Conero leży romantyczny kurort Sirolo z urokliwą starówką i jednymi z najpiękniejszych we Włoszech plażami.

Gdyby Sirolo położone było w okolicach Wenecji to przyjeżdżałyby tu tłumy Niemców. A tak jest spokojnie. Dominują turyści z Włoch. Wokół jest Park Narodowy, więc siłą rzeczy miejsc noclegowych nie ma aż tak wiele. Sirolo graniczy z drugim – równie pięknym kurortem – Numaną. Obydwa miasteczka położone są na wzgórzu, na skalistych klifach, z których rozpościera się przepiękna panorama wybrzeża. Obydwa są bardzo zadbane i pięknie odrestaurowane.

Które z dwóch miasteczek jest piękniejsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sirolo i Numana są dosyć podobne, a my ostatnio spaliśmy w świetnym kempingu na granicy obydwu miejscowości. Na pewno Sirolo ma bardziej spektakularne plaże, ale też trudniej dostępne. Plaża w Numanie jest płaska, wzdłuż niej jest parking – łatwo dojechać i zaparkować. My akurat mieliśmy transfer na plażę z kempingu co pół godziny w cenie.

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Sirolo:

  • Green Garden Village – w Sirolo niełatwo o tani nocleg. My znaleźliśmy ten kemping na granicy Sirolo i Numany (mieliśmy 10 minut spaceru do rynków obydwu miasteczek) i to był świetny wybór. Mieszkaliśmy w murowanym studio z aneksem kuchennym, ale były też klasyczne bungalow. W cenie mieliśmy serwis plażowy i transfer na plażę co 30 minut. Fajny kemping z animacjami, basenem i w bardzo dobrej cenie! Polecamy!
  • Hotel Sirolo – hotel znajdujący się w historycznym centrum miasta. Do plaży idzie się stąd ścieżką 10 minut (w Sirolo na terenie Parku Narodowego nie ma hoteli przy samej plaży). Jest tu basen z panoramicznym widokiem, świetnie śniadania, a obiadokolacje można dokupić opcjonalnie.

6. Lignano Sabbiadoro – nowoczesny kurort. Wieżowce, tętniący życiem deptak i parki rozrywki

Lignano Sabbiadoro, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lignano Sabbiadoro, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wróćmy ponownie na północne wybrzeże Adriatyku. Na wschód od Wenecji znajduje się kolejny słynny kurort – to tętniące życiem Lignano Sabbiadoro, a obok niego jest bardziej spokojna dzielnica Lignano Pineta. Miasto zdominowane przez turystów z Niemiec, ale bardzo nowoczesne, przyjazne, zielone z szerokimi, piaszczystymi plażami. W ostatnich latach w Lignano powstają nowoczesne apartamentowce i średniej wysokości wieżowce. Jest tu także park wodny i kilka parków rozrywki – te najbardziej znane to Park Hemingwaya i Luna Park Strabilia.

Jeśli jedziecie do Lignano, to zadbajcie o to, aby Wasz hotel lub apartament zapewniał miejsca na plaży. Będzie wtedy dużo łatwiej. Plaże bezpłatne oczywiście są, ale nie ma ich tak wiele. Wieczorami i nocą życie tętni wzdłuż miejskiego deptaku oraz wokół plaż. Jest tu mnóstwo restauracji, barów i sklepików. Są lodziarnie, cukiernie, kluby i dyskoteki (czasem też na plażach). Będąc w Lignano zawsze długo spacerujemy i wszędzie coś się dzieje. Dodatkowym atutem miejscowości jest bliska odległość z Polski.

Ciekawostką jest fakt, że na plażach w Lignano stosunkowo dużo kobiet opala się topless. To „zasługa” turystów z Niemiec, którzy upodobali sobie tę miejscowość.

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Lignano:

  • Aparthotel Albatros – świetny hotel apartamentowy, w którym zatrzymaliśmy się ostatnio. Leży 5 minut spacerem od plaży. Jest tu basen i śniadania wliczone w cenę. Miejsce parkingowe i serwis plażowy także był w cenie pobytu. Aparthotel Albatros położony jest przy głównej ulicy, więc wieczorami od razu byliśmy w centrum wydarzeń 🙂 Jest czysto, miła obsługa, sami Niemcy w sąsiednich pokojach 😉
  • Camping Sabbiadoro – jeden z najbardziej znanych kempingów w Lignano. Znajduje się tuż obok centrum miasta. Można więc korzystać z dobrodziejstw kempingu (liczne baseny, zjeżdżalnie, domki bungalow pośrodku zieleni), a jednocześnie wieczorami jest gdzie wyjść na spacer. Kemping ma swoją prywatną plażę (niespełna 300 metrów dalej). Na terenie kempingu jest restauracja, pizzeria, bar i supermarket. Korzystne ceny – szczególnie przy domkach 4-osobowych.
  • Hotel & Wellness Fra I Pini – bardzo dobry hotel położony w spokojniejszej i zielonej dzielnicy Lignano Pineta. Jest tu piękny basen, niewielkie spa, wifi i bezpłatny parking. Bardzo dobry bufet śniadaniowy!
  • Hotel Olympia – ten hotel także leży w dzielnicy Pineta. Wybraliśmy go, ponieważ oferował pokoje 3-osobowe w dobrej cenie. Pokój był bardzo czysty, ładna łazienka, dobre śniadania. Mieliśmy balkon z widokiem na basen. Do plaży spacerem 5 minut.

7. Cavallino – Treporti – to tutaj są najlepsze kempingi we Włoszech

Niewielkie miasta Cavallino i Treporti oraz przyległe wsie to leżące tuż przy Lagunie Weneckiej popularne kurorty wakacyjne. Te zielone tereny od południa otacza Adriatyk, a od północy laguna i wodne kanały. Teren dwóch miasteczek w przeważającej większości zajmują kempingi – zazwyczaj położone tuż przy plażach. Niewygórowane ceny, bliskość Wenecji i szeroka, piaszczysta plaża zachęca turystów do przyjazdu w tę okolicę.

Tutejsze kempingi to takie „mini-miasta”, w których jest wszystko to, co potrzebne w czasie wakacji. Niemal wszędzie są rozbudowane baseny ze zjeżdżalniami albo parki wodne. Najlepsze kempingi znajdują się tuż przy plaży. Na ich terenie są bary, czasem nawet po kilka restauracji i sklepy. W ciągu dnia organizowane są zabawy i animacje dla dzieci. Wieczorami – w sezonie – koncerty, dyskoteki i różnego rodzaju zabawy muzyczne. Tyle się dzieje, że nie ma potrzeby wychodzić poza kemping.

Jeden dzień warto poświęcić na wycieczkę do Wenecji z pobliskiej przystani w Punta Sabbioni. Blisko jest także do Lido di Jesolo, gdzie można spacerować po słynnym, długim deptaku. Nieco dalej (około 30 km) jest do Caorle – przede wszystkim warto zobaczyć tamtejszą starówkę, port rybacki i nadmorski bulwar.

Polecane kempingi w Cavallino – Treporti:

  • Union Lido – jeden z najlepszych (ale i najdroższych) kempingów we Włoszech. Obiekt słynie z ogromnego parku wodnego. Są tu zjeżdżalnie, liczne baseny, place zabaw, dyskoteki, występy i animacje. Całość zlokalizowana jest tuż przy plaży, na wschód od Wenecji. Miejsce powszechnie znane i lubiane, którego nie trzeba dodatkowo polecać 😉
  • Camping Village Cavallino – drugi świetny kemping na półwyspie Cavallino. Tu także jest efektowny kompleks basenów, prywatna plaża, bary, restauracje. Zakwaterowanie w domkach holenderskich 2 i 4 osobowych. Tuż obok jest szeroka i piaszczysta plaża. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu przesadnego tłoku.
  • Camping Ca’ Savio – bardzo fajny, znany w Europie i lubiany kemping znajdujący się tuż przy plaży, bardzo blisko Punta Sabbioni. Są tu nowe domki bungalow, a także parcele pod rozbicie namiotu oraz dla camperów. Kemping leży przy samym morzu – plaża jest szeroka i piaszczysta. Są tu oczywiście różnego rodzaju baseny, także z atrakcjami dla dzieci. Jest kempingowa restauracja, bar i sklepy. Nasi znajomi jeżdżą tu co roku! 🙂

8. Lido di Venezia – piaszczyste plaże Wenecji. Luksus za rozsądną cenę

Lido di Venezia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lido di Venezia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wenecja na całe wakacje? Przecież tam jest strasznie drogo! To mit. Wenecja jest droga, ale tylko ta najtłumniej odwiedzana historyczna część. Położona na weneckiej lagunie wyspa Lido di Venezia nie jest już aż taka droga. Pewnie dlatego, że nie łatwo tu dojechać samochodem. Jeśli lecicie samolotem, to bardzo poważnie rozważcie pobyt na Lido di Venezia. Dotarcie tutaj jest proste. Wystarczy dostać się do Wenecji, a z niej tramwajem wodnym na Lido. Można kupić bilet jednorazowy, całodniowy lub jeszcze na dłuższy okres. Jeśli jedziecie samochodem, to dostanie się na Lido wymaga przeprawy promem. Da się to zrobić – promy kursują non stop.

Lido di Venezia różni się od historycznego centrum Wenecji. Tutaj jeżdżą samochody i autobusy. Ulice są szerokie. Zamiast zapachu wilgoci jest powiew morskiej bryzy. Lido ma szeroką i piaszczystą plażę, która nawet w sezonie nie jest zatłoczona. Ceny tutaj szybują w górę jedynie wtedy, gdy odbywa się najstarszy w świecie festiwal filmowy. W wakacje Lido sprawia wrażenie nieco elitarnego i ekskluzywnego. Po ulicach spacerują eleganccy Włosi i przypadkowi turyści. Są tu świetne restauracje, ale także zwykłe bary i tanie markety. W kilka chwil można stąd dopłynąć do Wenecji, a jednocześnie samo Lido jest osobną dzielnicą. Bardzo zieloną, zadbaną, czystą z niezbyt zatłoczoną plażą. Nas urzekło!

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Lido di Venezia:

  • Marea Le Ville del Lido Resort – piękna rezydencja przy samej plaży. Bardzo dobre śniadania, duże pokoje. Znajduje się tu basen wokół którego na trawniku rozstawione są leżaki i parasole. Jest prywatny parking i wifi. Obiekt leży w samym centrum Lido. Wszędzie jest bardzo blisko – nie tylko do plaży, ale też do przystani ACTV, restauracji, barów i marketów.
  • Hotel & Residence Venezia 2000 – nasi znajomi tu byli z uwagi na pokoje rodzinne (4 osobowe) w dobrej cenie. Świetne śniadania, 10 minut spacerem od przystani ACTV, wifi, parking za dopłatą 5 euro/dzień. Ogromną zaletą jest lokalizacja tuż przy dużym odcinku bezpłatnej plaży. Plaża w lipcu była niemalże pusta. Spokój, zieleń wokół, a jednocześnie wszędzie blisko.
  • Marea Petit Palais Hotel – czterogwiazdkowy hotel znajdujący się przy samej głównej plaży na Lido z pokojami, z panoramicznym widokiem na morze. W cenie było bardzo dobre śniadanie, serwis plażowy i wifi. Parking niestety tylko przy ulicy, ale lokalizacja wynagradza inne niedogodności.

9. Caorle Lido Altanea. Wakacyjne apartamenty w bardzo korzystnej cenie

basen, a w tle nasz apartament w Caorle Lido Altanea koło Wenecji, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen, a w tle nasz apartament w Caorle Lido Altanea koło Wenecji, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na pierwszym miejscu w moim zestawieniu najlepszych miejsc nad północnym i środkowym Adriatykiem umieściłem Caorle. To mój ulubiony kurort wakacyjny w tej części Włoch. Jednak Caorle jest tak tłumnie odwiedzane przez zamożnych turystów z Niemiec i Austrii, że ciężko tam o nocleg w dobrej cenie. 5 km od Caorle powstał kompleks apartamentów Lido Altanea. Całość leży tuż przy piaszczystej plaży i jest pięknie zagospodarowana. My w czerwcu 2019 r. zdecydowaliśmy się spędzić urlop w rezydencji Ginepri Lido Altanea, ale także inne apartamenty, które tu oglądaliśmy bardzo nam się spodobały.

Ceny na terenie wioski Lido Altanea są niższe niż w samym Caorle. Na terenie kompleksu jest mini galeria handlowa, kilka restauracji i pizzerii, lodziarnie i sklepiki oraz bardzo duży supermarket Ali Supermercato. Można tam kupić typowo włoskie produkty (często są promocje), a także gotowe dania (m.in. owoce morza, mięsa, lasagne, czy sałatki). W samym środku wioski, pomiędzy rezydencjami, znajduje się świetna restauracja Ristorante La Baia. Plaża jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Do plaży można dojść pieszo albo podjechać darmową kolejką. Bardzo dużo jest odcinków bezpłatnych. Przy plaży jest druga dobra restauracja oraz bar. Wieczorami są tu imprezy.

Czy są jakieś minusy? Jeden. Trzeba pamiętać, że to wioska turystyczna tętniąca życiem w sezonie, a wokół są same rezydencje z basenami i kempingi. Całość jest pięknie zagospodarowana i utrzymana, ale do centrum Caorle jest około 6 km. My dojeżdżaliśmy samochodem na wieczorne spacery po starówce.

Polecane noclegi i apartamenty w Caorle Lido Altanea:

  • Ginepri Lido Altanea – świetna rezydencja z basenem. Apartamenty mają oddzielne sypialnie i balkony. Jest tu plac zabaw i wifi wokół basenu. Całość jest ogrodzona. Przed rezydencją znajdują się przystanek, z którego odjeżdża kolejka na plażę. My chodziliśmy zazwyczaj piechotą (10 min.). Miejsca parkingowe przyporządkowane są do poszczególnych apartamentów. Nasze było w parkingu podziemnym.
  • Quercia Lido Altanea – tu także apartamenty są duże i do dyspozycji gości jest basen znajdujący się na dachu niewielkiej galerii handlowej (będącej częścią rezydencji). Niejako na miejscu są więc restauracje, bary i sklepy. Bardzo dobre ceny nawet w sezonie. Tu także jest wifi i parking.
  • Ai Pini Lido Altanea – rezydencja położona bardzo blisko plaży. Apartamenty 5-osobowe, niektóre dwupoziomowe. Jest tu duży basen z atrakcjami dla dzieci, wifi, parking. Na terenie rezydencji jest też restauracja / pizzeria. Miejsce godne polecenia!

10. Rimini, wybrzeże Adriatyku – najsłynniejszy włoski kurort

Rimini, włoskie wybrzeże Adriatyku (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rimini, włoskie wybrzeże Adriatyku (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rimini – najsłynniejszy włoski kurort. Niegdyś marzenie turystów jadących na wakacje do Włoch. Dziś Rimini nie jest już tak wyjątkowe. Kojarzy się z kilometrami płatnych plaż i mało przejrzystym morzem. Rimini mnie nie zachwyca, ale łatka, która się przypięła do miasta jest niesprawiedliwa. Kolor morza to rzecz dyskusyjna. Czasem jest bardziej przejrzyste (jak są odpływy), a czasem mniej (to wtedy robi się te krążące po internecie zdjęcia). Drobniutki piasek powoduje, że morze jest mętne. Ma to jednak swoje zalety. Do morza wchodzi się bez butów, zejście jest łagodne i przyjemne dla stóp.

Plaże w Rimini są strzeżone przez ratowników. W czasie wakacji niemal codziennie wieczorami organizowane były różnego rodzaju koncerty i imprezy. Nam się najbardziej podobały te, na których można było kupić dobre lokalne dania w niezłej cenie. Kilometry leżaków rzeczywiście są, ale niemal każdy hotel czy rezydencja z apartamentami zapewniają w cenie serwis plażowy. W centrum jest ładny port jachtowy i molo, po którym można spacerować. Tuż obok słynna karuzela przypominająca tę z Londynu. Rimini ma bardzo ładną starówkę, pełną markowych butików, barów i dobrych restauracji. Jest mnóstwo ścieżek rowerowych (przede wszystkim wzdłuż morza). Jeden dzień warto poświęcić na wycieczkę do pobliskiego San Marino (20 km).

Polecane noclegi, hotele i kwatery w Rimini:

  • Residence Nautic – przyjemna rezydencja z apartamentami 2 i 4 osobowymi. Jest tu niewielki basen. Obiekt leży 3 minuty spacerem od bezpłatnej plaży. Skorzystaliśmy z darmowych rowerów, którymi jeździliśmy na stare miasto. Dobra lokalizacja, w samym centrum Rimini. Wieczorami na głównej ulicy przy plaży organizowane były różne wydarzenia. Bardzo czysto.
  • Hotel La Gradisca – bardzo ładny hotel położony przy plaży w samym centrum Rimini. Świetna lokalizacja, czysto, duże balkony, wifi, bardzo dobre śniadania. Basen jest niewielki. Na dachu jest jacuzzi. Duży plus za pokoje rodzinne (czteroosobowe).
  • Hotel Villa Paola – świetny hotel w dzielnicy Torre Pedrera (poza centrum Rimini), ale znajduje się tuż przy plaży. Jest tu basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, darmowa wypożyczalnia rowerów i plac zabaw. Bardzo ładne pokoje i świetne śniadania. Obok hotelu jest przystanek autobusowy skąd można dojechać na stare miasto.

Wybrzeże Adriatyku… i nie tylko! To także może Cię zainteresować:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz