Strona główna -> Friuli Wenecja Julijska -> Lignano Sabbiadoro – polecane noclegi, plaże, atrakcje! Co warto zobaczyć?

Lignano Sabbiadoro – polecane noclegi, plaże, atrakcje! Co warto zobaczyć?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 2 komentarze 31,4 tysięcy wyświetleń

Lignano Sabbiadoro dziś jest jednym z najbardziej obleganych i najbardziej hucznych kurortów nad Adriatykiem. Kilometry szerokich plaż, hotele ściśnięte ze sobą na stosunkowo małym obszarze, parki i skwery, elegancka dzielnica willowa, deptak, molo gdzie można wypić drinka, bary, restauracje, kluby, dyskoteki, sklepy, place zabaw i parki rozrywki czynne do późnego wieczora. To wszystko otoczone zarówno darmowymi plażami jak i strefami z tysiącami płatnych leżaków. Istny wakacyjny konglomerat dla każdego rodzaju turystów, ale najwięcej atrakcji jest tu dla rodzin z dziećmi i młodzieży.

Miasto o nazwie Lignano zostało założone mniej więcej 100 lat temu. Jeszcze 80 lat temu w miejscu, gdzie dziś znajduje się ten huczny kurort nie było niczego poza bagnami. Grupa bogatych przedsiębiorców postanowiła wybudować tu jeden hotel, a tuż przy nim zagospodarować plażę.

Przed I wojną światową można było tu dotrzeć wyłącznie łodzią, co w pewnym sensie dodawało temu miejscu prestiżu. Plan budowy kurortu jednak się nie powiódł. Pierwszych turystów dopadła malaria (z uwagi na bardzo bagnisty teren), a później wybuch wojny wstrzymał rozwój osady na kolejne 20 lat.

Polecane noclegi w Lignano – hotele, kempingi i apartamenty

widok z naszego balkonu w Aparthotel Albatros w Lignano Sabbiadoro, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z naszego balkonu w Aparthotel Albatros w Lignano Sabbiadoro, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lignano jest bardzo popularnym wśród turystów kurortem. Rezerwacji należy dokonywać jeszcze w grudniu, na ponad pół roku przed przyjazdem. Późną wiosną zazwyczaj 90 proc. obiektów jest już zajętych. Jeśli szukacie czegoś na ostatnią chwilę, to sprawdźcie booking.com i wybierzcie to, co akurat Wam się spodoba i jest w dobrej cenie.

Jeśli natomiast rezerwujecie odpowiednio wcześniej, to szczególnie polecam te miejsca. Znam je osobiście. Byliśmy bardzo zadowoleni, a ceny są rozsądne:

  • Aparthotel Albatros – świetny hotel apartamentowy, w którym zatrzymaliśmy się ostatnio. Leży 5 minut spacerem od plaży. Jest tu basen i śniadania wliczone w cenę. Miejsce parkingowe i serwis plażowy także był w cenie pobytu. Aparthotel Albatros położony jest przy głównej ulicy, więc wieczorami od razu byliśmy w centrum wydarzeń. Jest czysto, miła obsługa, sami Niemcy w sąsiednich pokojach.
  • Camping Sabbiadoro – jeden z najbardziej znanych kempingów w Lignano. Znajduje się tuż obok centrum miasta. Można więc korzystać z dobrodziejstw kempingu (liczne baseny, zjeżdżalnie, domki bungalow pośrodku zieleni), a jednocześnie wieczorami jest gdzie wyjść na spacer. Kemping ma swoją prywatną plażę (niespełna 300 metrów dalej). Na terenie kempingu jest restauracja, pizzeria, bar i supermarket. Korzystne ceny – szczególnie przy domkach 4-osobowych.
  • Hotel & Wellness Fra I Pini – bardzo dobry hotel położony w spokojniejszej i zielonej dzielnicy Lignano Pineta. Jest tu piękny basen, niewielkie spa, wifi i bezpłatny parking. Bardzo dobry bufet śniadaniowy!
  • Hotel Olympia – ten hotel także leży w dzielnicy Pineta. Wybraliśmy go, ponieważ oferował pokoje 3-osobowe w dobrej cenie. Pokój był bardzo czysty, ładna łazienka, dobre śniadania. Mieliśmy balkon z widokiem na basen. Do plaży spacerem 5 minut.

Dwa bardzo dobre hotele w Lignano – śniadania i obiadokolacje

  • Hotel Bellavista****jeden z najlepszych hoteli w Lignano. Hotel leży w samym centrum, tuż przy plaży i w sąsiedztwie molo. Ładne pokoje z klimatyzacją, wifi. Darmowa wypożyczalnia rowerów dla gości hotelowych. W cenie pobytu prywatna plaża, odkryty basen, prywatny parking. Do wyboru opcja ze śniadaniami lub śniadaniami i kolacjami – bardzo dobra kuchnia. Możliwość dopłaty za pokój z widokiem na morze.
  • Hotel Medusa Splendid**** – ten świetnie oceniany hotel znajduje się w willowej dzielnicy Lignano Pineta, dwie minuty spacerem od plaży, duży odkryty basen, bezpłatny parking. To najtańszy hotel tej klasy w kurorcie, który oferuje także wyżywienie. Duże i ładne pokoje z balkonami, miły personel. Do wyboru śniadania i kolacje albo opcja z trzema posiłkami dziennie. Bardzo korzystne ceny!

Zobacz też inne hotele, kempingi i apartamenty w Lignano oraz polecane przez nas noclegi we Włoszech:

Booking.com

Lignano Sabbiadoro, czyli „Lignano Złote Piaski” 🙂

plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 1926 r. została oddana do użytku pierwsza droga dojazdowa do Lignano, łącząca miasto z pobliską Latisaną (dziś jest to ważny węzeł autostradowy). W międzyczasie prowadzone zostały prace nad strukturą gleby i nawodnieniem. Pozbyto się bagien, a tereny rolnicze były nawadnianie specjalnymi – istniejącymi do dziś – kanałami.

Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia kurortu o nazwie Lignano brzmi trochę jak film. Gdy już poradzono sobie z przeciwnościami losu, takimi jak bagna i brak drogi dojazdowej, w 1935 r. ostateczne postanowiono, że będzie tu kurort wakacyjny. Może nikt jeszcze wówczas nie zdawał sobie sprawy, że będzie to miejsce znane na całą Europę, ale z przyczyn marketingowych ówcześni włodarze do nazwy Lignano dodali „Sabbiadoro”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Złote Piaski”. Nie ma to oczywiście nic wspólnego ze Złotymi Piaskami, które Polacy kojarzą głównie z Bułgarią. Po zmianie nazwy miasta miał ruszyć szeroko zakrojony plan budowy kurortu. Prace dramatycznie przerwał wybuch II wojny światowej.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Kurort projektowany przez znanych architektów

plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do projektu dynamicznie powrócono w latach pięćdziesiątych XX wieku. Znany włoski architekt Marcello D’Olivo tworzył plan dzielnicy Pineta. Charakterystyczne ulice tworzące coraz to większe okręgi sprawiają, że po przyjeździe ciężko nabyć tutaj orientację w terenie.

W 1972 r. otworzono także charakterystyczne molo autorstwa innego architekta – Aldo Bernardis. Wokół mola zaczęły powstawać bary, restauracje, kluby, sklepy i co najważniejsze to tutaj zagospodarowano pierwsze plaże budując toalety, prysznice, stawiając leżaki i parasole. Lata siedemdziesiąte XX w. to także najbardziej dynamiczny rozwój miasta. Powstawały typowe dla tego okresu olbrzymie kompleksy hotelowe. Budowano – do dziś tu obecne – hotele ze stosunkowo niewielkimi pokoikami i balkonami z widokiem na morze. Kurort szybko stał się popularny przyciągając kolejnych inwestorów. Miasto było symbolem nowoczesnych Włoch. Podobne kurorty powstawały w tym czasie nad całym Adriatykiem. Szczególnie przodowała pod tym względem Hiszpania zabudowując Costa Brava oraz swoje wyspy z Majorką i Wyspami Kanaryjskimi na czele.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Wzdłuż plaż wybudowano bulwary spacerowe, które w dzielnicy Lignano Pineta co jakiś czas oddzielone są miejscem na nadmorskie bary. Oczywiście można przejść pomiędzy stolikami i spacerować dalej. Bulwary są też dobrym punktem, z którego podziwiać można plażę i morze.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Deptak, fontanny, skwery – wszędzie blisko do plaży

Lignano, Friuli - Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lignano, Friuli – Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Około 2004 r. władze miasta przeprowadziły kolejne inwestycje. W centrum utworzono prawie dwukilometrowy deptak wokół którego znajdują się restauracje, kawiarnie, bary, sklepy, dyskoteki, salony hazardu, hotele i apartamenty do wynajęcia. Życie toczy się tutaj przez całą dobę, a dyskoteki trwają do rana. Wybudowano w mieście nowe fontanny, zamknięto dla ruchu dwa place udostępniając miejsce restauracyjnym ogródkom. Podjęto również starania na rzecz połączenia dzielnicy Sabbiadoro z dzielnicą Pineta. Niestety do dziś się to nie udało.

Obecnie Lignano Sabbiadoro należy do najchętniej odwiedzanych kurortów północy Włoch. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Najważniejszy to chyba mała odległość z miejsca wakacyjnego zamieszkania do wszystkich atrakcji tego miasta. Z każdego miejsca w Lignano blisko jest na plażę, do portu, na główny miejski deptak, do parków rozrywki czy do aquaparku. Osoby ceniące sobie trochę spokoju czy rodziny z dziećmi raczej wybierają zalesioną i cichą dzielnicę Lignano Pineta. Młodzież – nazywana tutaj „Złotą Młodzieżą” – imprezuje w centrum Sabbiadoro, rano odsypiając na plaży. Nad ich bezpieczeństwem na całej długości miasta czuwają ratownicy morscy.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Świetna lokalizacja jeśli jedziecie samochodem

do Lignano zawsze przyjeżdżamy samochodem - jedziemy tyle samo czasu co nad Bałtyk (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
do Lignano zawsze przyjeżdżamy samochodem – jedziemy tyle samo czasu co nad Bałtyk (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejny atut tego miejsca to stosunkowo niewielka odległość z Austrii, czy Niemiec. Z centrum Wiednia można tu dojechać w 5 godzin. W 6 godzin dojadą tutaj mieszkańcy południowej Słowacji, czy Czech. To sprawia, że Lignano jest chętnie wybierane na wakacyjne wyjazdy przez Niemców, Austriaków, Czechów, Słowaków i coraz częściej Polaków.

Miasto jest też dobrym punktem wypadowym do zwiedzania okolicy. Zaledwie 90 km stąd położona jest Wenecja. W pobliżu Lignano są tak znane kurorty jak Bibione, Caorle, Lido di Jesolo, czy Grado. Niedaleko jest także Triest. Bardziej wytrwali turyści jeżdżą stąd na jednodniowe wypady do Słowenii lub nad jezioro Garda. Wbrew pozorom dzięki autostradom albo kolei można tam dotrzeć stosunkowo szybko.

Turyści w Lignano coraz bardziej wymagający

Lignano to nie tylko wakacyjny moloch dla mało wymagających turystów, którzy do szczęścia potrzebują hucznych imprez, dobrego alkoholu i szerokiej plaży. W ostatnich kilkunastu latach zaczęły powstawać tutaj wakacyjne apartamentowce dla wymagającej klienteli. Duże mieszkania z widokiem na morze i tarasami z przeszkloną barierką, a pod spodem strzeżone podziemne parkingi.

Duża część hoteli w mieście – mimo bliskiej odległości do plaży – posiada własne baseny. Niektóre obiekty szczególnie strzegą prywatności swoich gości otaczając basen wysokimi murami lub roślinami.

Z myślą o zamożnych turystach w Lignano powstała marina jachtowa. Jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Cumuje tutaj 5000 łodzi, jachtów i motorówek! Port podzielony jest na trzy części w różnych miejscach półwyspu.

Do miasta w czasie wakacji przybywają włoskie i światowej gwiazdy. Z myślą o wielkich koncertach zbudowano Arena Alpe Adria – olbrzymią scenę, przy której w razie potrzeby organizuje się telebimy i miejsca dla publiczności.

Plaża w Lignano – tysiące leżaków, co nie każdemu się podoba

plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Obecnie w Lignano na co dzień mieszka 6 tys. ludzi. To trzykrotnie więcej niż 40 lat temu. Mieszkańcy – co oczywiste – żyją głównie z turystyki. Istnieje tu ponad 200 hoteli, głównie są to obiekty trzy i czterogwiazdkowe. Ponadto w Lignano swoje siedziby ma 120 agencji zajmujących się wynajmem wakacyjnych mieszkań dla turystów. Tutejsze campingi oferują prawie 4000 domków letniskowych, co włącznie z parcelami na namioty i dla kamperów daje miejsca kempingowe dla niespełna 30000 osób.

Lignano Sabbiadoro w ostatnich kilkunastu latach stało się nadmorskim kurortem środkowej Europy. Austriacy – szczególnie Ci z południa swojego kraju – mogą tu dotrzeć w 2 godziny, co sprawia, że często przyjeżdżają na szalony weekend nad ciepłym morzem. Zazwyczaj wypoczywają tutaj turyści z Austrii, Niemiec i Czech, które nieco narzucają Włochom swoją kulturę plażowania. W ślad za nimi albo razem z nimi przyjeżdżają też inni. Na ulicach przeważają średniej i wysokiej klasy samochody na austriackich numerach rejestracyjnych. Symptomatyczne jest to, że wchodząc do jakiegokolwiek plażowego baru obsługa w pierwszej chwili swobodnie zaczyna mówić po niemiecku. Po godzinie 20:00, gdy ludźmi zaczynają się zapełniać restauracje także się okazuje, że większość gości stanowią Niemcy i Austriacy, a głównym zamawianym daniem są owoce morza.

Miasto tętni życiem także nocą

Noc w Lignano to synonim dobrej zabawy. Czynne są dziesiątki klubów i dyskotek. Dzielnica Sabbiadoro zdaje się nigdy nie zasypiać. Popkultura zabrnęła tu tak daleko, że włoskiego charakteru w Lignano jest bardzo mało. Jest za to wakacyjne obcowanie z ludźmi z całej Europy. Ma to swoje niewątpliwe zalety. Daje to poczucie bycia nie we Włoszech, ale w hucznym europejskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym.

Część barów stylizowana jest na bary amerykańskie. Wszyscy siedzą w lożach lub przy długim barze, a kelnerzy regularnie podają nowe drinki. Dla innych gości przygotowano bary i puby z fortepianową muzyką na żywo. Te miejsca także mają swoich wiernych gości.

W mieście powstały także salony hazardu i kasyna. Nie są to tanie speluny, gdzie pozbawia się ludzi ostatnich oszczędności, ale w pewnym sensie luksusowe salony zabaw, gdzie skąpo ubrane hostessy zachęcają do zabawy, a elegancko ubrani kelnerzy serwują dobrą whisky.

Jeśli nie imprezy, to muzyka poważna i jacht

Lignano Sabbiadoro zadbało też o miłośników muzyki klasycznej, opery i teatru. W różnych miejscach miasta organizowane są koncerty muzyki poważnej lub przedstawienia teatralne. Co roku na plaży organizowane są też koncerty muzyki POP z darmowym wejściem. W ostatnich latach występowała tutaj Francesca Michielin, Vasco Rossi, Negramaro i Cesare Cremonini, a także bohaterowie Festival Bar.

Dużą atrakcją jest też wypożyczenie jachtu z tutejszego portu. Ceny początkowo wydają się być wygórowane, ale w przeliczeniu na osobę wygląda to już nieco inaczej. Przy marinie znajduje się kilka agencji wynajmującej jachty, łodzie i niewielkie motorówki. Przykładowa cena za wynajem 7-metrowej motorówki z silnikiem Volvo o mocy 240 KM, to 230 euro za cały dzień lub 1400 euro za cały tydzień. W cenie jest wliczone nocne cumowanie motorówki na przystani.

Za 2800 euro w samym środku sezonu można wynająć na tydzień elegancki jacht dla sześciu osób. W cenę wliczony jest sternik, który przez cały tydzień opiekuje się jachtem oraz wszelkie ubezpieczenia i opłaty portowe na terenie Lignano. 2800 to stosunkowo wysoka kwota, ale należy ją podzielić na 6 osób, a następnie wziąć pod uwagę, że jacht najczęściej wynajmuje się zamiast hotelu. Poranki można spędzać na plaży, popołudnia na jachcie, a noce w wygodnej kabinie z łóżkami i łazienką.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Lignano Sabbiadro – położenie

Lignano Sabbiadoro położone jest na zielonym półwyspie, z trzech stron otoczonym morzem. 90 kilometrów stąd znajduje się Triest, a zaraz za nim wschodnia granica Włoch. Także 90 kilometrów, ale w przeciwnym kierunku położona jest Wenecja. Lignano jest wysuniętym najdalej na południe miastem prowincji Udine.

Miasto podzielone jest na trzy dzielnice: Sabbiadoro, Pineta i Riviera. Łącznie daje to ponad 8 km zagospodarowanych, szerokich i piaszczystych plaż.

Lignano Sabbiadoro – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Biorąc pod uwagę lokalizację kurortu (blisko Polski) i ogromną ilość atrakcji, Lignano jest świetnym wyborem na wakacje. Szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi. Miasteczko ma swoje wady, ale liczba plusów zdecydowanie przeważa.

Plaże w Lignano

Główna atrakcja kurortu to oczywiście szerokie i piaszczyste plaże. Niestety mankamentem jest fakt, że zdecydowana większość plaż jest płatna. Cała 8 km linia brzegowa podzielona jest na 40 stref. Z tych 40 stref wydzielono 34 plaże płatne, 5 plaż bezpłatnych i 1 plażę dla psów (plaża dla psów znajduje się na końcu wysuniętego w głąb morza cypla, w pobliżu portu jachtowego). Wzdłuż całego wybrzeża bezpieczeństwa plażowiczów strzegą ratownicy morscy. Przy niektórych plażach znajdują się wypożyczalnie sprzętu plażowego, szkoły windsurfingu i kit surfingu. Można także wypożyczyć rowerek wodny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej plaż bezpłatnych znajduje się w dzielnicy Sabbiadoro (czyli w głównej dzielnicy Lignano). Wszystkie plaże w Lignano posiadają międzynarodowy certyfikat „Błękitnej Flagi”.

miejska plaża w Lignano Sabbiadoro ma zarówno strefy darmowe jak i płatne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Lignano Sabbiadoro ma zarówno strefy darmowe jak i płatne (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aquapark Aquasplash w Lignano

Pierwszy park wodny we Włoszech. Dziś znacznie bardziej nowoczesny niż w chwili otwarcia. Jeden z najchętniej odwiedzanych tego typu obiektów w całym kraju. Można w nim spędzić cały dzień. Do dyspozycji odwiedzających są różnego rodzaju zjeżdżalnie, tunele wodne, sztuczne fale, masaże, gry w wodzie, mosty liniowe nad basenami, kaskady, trampoliny i obszar surfowania na fali. Wokół basenów przygotowano tereny zielone z miejscem na relaks oraz tysiące leżaków. Na terenie parku znajduje się samoobsługowa restauracja i kilka barów oraz sklepik z pamiątkami.

W czasie wakacji Aquasplash jest otwarty od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu na cały dzień dla dorosłych: 25 euro, dla dzieci od 3 do 8 lat – 20 euro.

Park Zoo Punta Verde

Znajdujący się w Lignano Riviera ogród zoologiczny zajmuje przestrzeń ponad 100 tys. metrów kwadratowych i został otwarty w 1979 r. tuż przy ujściu rzeki Tagliamento po zachodniej stronie. W zoo można podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt i ponad 1000 gatunków ptaków. Pracownicy zoo starają się odtwarzać naturalne środowisko zwierząt, przez co zwiedzanie ogrodu jest jeszcze bardziej atrakcyjne.

Bilet wstępu: 15 euro, dzieci od 3 do 11 lat – 12 euro. Na teren parku nie można wchodzić z psami. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 2-3 godzin.

Parco Junior

Park rozrywki dla najmłodszych dzieci w głównej części miasta Lignano Sabbiadoro. Do dyspozycji odwiedzających są dmuchane trampoliny, kolejka, park linowy, oczka wodne, fontanny i inne atrakcje typowe dla dużych placów zabaw. Całość otoczona jest lasem.

Gulliverlandia

Park rozrywkowo-dydaktyczny, na terenie parku znajduje się olbrzymie akwarium (pod którym przechodzi się w specjalnym tunelu mając wrażenie, że za chwilę będzie się zjedzonym przez rekiny), estrada lwów morskich i dom motyli. Kompleks mieści się w dzielnicy Lignano Pineta. Jego zadaniem jest łączenie zabawy z pozyskiwaniem wiedzy. Poza oglądaniem bardzo dokładnych replik dinozaurów i jeżdżenia elektrycznymi samochodzikami można także popływać na pniu, pojeździć szaloną kolejką i poznać świat Majów. Do tego w części parku odwzorowano miniaturowe zabytki z całego świata.

Uwaga: po 18 latach funkcjonowania Gulliverlandia w 2019 r. została zamknięta przez właściciela z uwagi na niezadowalającą frekwencję. Na razie nie wiadomo jaka będzie przyszłość obiektu.

Strabilia Lunapark

Olbrzymi diabelski młyn (rozstawiony tylko w czasie wakacji), który czynny jest dopiero w godzinach wieczornych i nocnych. Karuzela dzięki efektownemu oświetleniu widoczna jest z bardzo daleka. Z góry można podziwiać panoramę Lignano, linię wybrzeża, a nocą widać także pobliską Bibione i Grado.

Port jachtowy

Tutejszy port jachtowy podzielony jest na kilka części i mieści 5000 łodzi, statków i jachtów. Czyni go to największą przystanią we Włoszech i jedną z największych w Europie.

Historia

Lignano jest bardzo młodym kurortem. Jeszcze 100 lat temu istniały tu wyłącznie bagna i nie było żadnej drogi dojazdowej. Dopiero od lat pięćdziesiątych XX wieku zaczął tworzyć się tu ośrodek wakacyjny. Istny najazd turystów kurort zaczął przeżywać w latach siedemdziesiątych XX wieku. Powstawały wówczas największe w mieście budynki, tzw. hotele – molochy, niewiele różniące się od komunistycznej zabudowy przy plażach Bułgarii i Rumunii.
Z czasem kurort nabrał europejskiego charakteru. Powstała nowoczesna zabudowa, deptaki i place zamknięte dla ruchu. Zaczęły tu przyjeżdżać tłumy turystów z Włoch oraz zza granicy, przede wszystkim z Austrii i Niemiec.

plaża w dzielnicy Lignano Pineta, Friuli - Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w dzielnicy Lignano Pineta, Friuli – Wenecja Julijska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Lignano?

Dużym atutem miasta jest stosunkowo łatwy dojazd z północnej Europy. Przykładowo z Krakowa dojedziecie do Lignano w 10 godzin (970 km), czyli teoretycznie można dotrzeć tutaj nie nocując po drodze. Wjeżdżając do Włoch należy się kierować autostradą A23, a następnie A4 w stronę Wenecji. Najlepiej zjechać na popularnym wśród turystów węźle Latisana. Stamtąd do Lignano prowadzi czteropasmowa droga.

Zobacz też do mojego tekstu hotele przy autostradzie w drodze do Włoch i ceny autostrad we Włoszech. Być może chcesz sprawdzić też ceny we Włoszech i uzyskać 15 porad jak nie przepłacać na włoskich wakacjach.

W mieście nie ma większego problemu z pozostawieniem samochodu. Płatne i bezpłatne parkingi są wytyczone praktycznie po obu stronach każdej ulicy.

Stacja kolejowa – wycieczka pociągiem do Wenecji

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Latisana. Wedle włoskiego zwyczaju jest ona nazwana „Latisana – Lignano – Bibiona”, co ma oznaczać, że dworzec obsługuje te trzy miejscowości. Linia kolejowa w tym rejonie Włoch biegnie znacznie dalej od linii wybrzeża, chociaż jest do niej równoległa. Ze stacji Latisana mniej więcej co godzinę odjeżdżają pociągi regionalne w stronę Wenecji i w przeciwnym kierunku, do Triestu.

Podróż pociągiem do Wenecji, to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę w trakcie pobytu w Lignano.

Najbliższe lotniska

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Wenecji i w Trieście. Drugie z lotnisk obsługuje jednak niewiele liczących się połączeń. Z lotniska w Wenecji do Lignano w sezonie letnim jest sporo połączeń autobusowych.

Komunikacja miejska w Lignano

Dworzec kolejowy w Latisana połączony jest z Lignano za pomocą autobusu komunikacji międzymiastowej. Nowoczesny dworzec autobusowy Latisana znajduje się obok tutejszej stacji kolejowej.

W Lignano działa komunikacja miejska. Autobus linii A1 jeździ na trasie Sabbiadoro – Pineta – Luna Park – Riwiera. Linia A2: Sabbiadoro – Pineta – Aquasplash – Zoo. Literką B oznaczona jest linia nocna. Są także linie M1, M2 i S. Ich oznaczenia podane są na tabliczkach przystankowych.

Miasta partnerskie

  • Ketchum (USA)
  • Eisenstadt (Austria)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

2 komentarze

Paulina 5 lipca 2022 - 09:29

Cześć, czy jesteście w stanie podać lokalizację plaż bezpłatnych? Ja znalazłam informacje że jedna znajduje się niedaleko plaży 19. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2022 - 20:57

Przy wejściach na plażę są takie tablice z numerami wejść, z zaznaczonymi barami, toaletami i odcinkami plaż bezpłatnych. Bez problemu jest znajdziecie. Są m.in. przy plaży 19, przy plaży 17 oraz przy plaży 11 (większy odcinek). Duży odcinek plaży darmowej jest też na samym końcu (najdalej na wschód) pomiędzy portem jachtowym, a plażami. Zresztą na zdjęciach satelitarnych google maps dobrze widać te miejsca, gdzie nie są rozstawione płatne leżaki.

Odpowiedz