Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Bibione

0 1 199

Całe północne wybrzeże Adriatyku od Wenecji, aż po Triest zdominowane jest przez nowoczesne, tętniące życiem nadmorskie miejscowości. W samym środku tego wybrzeża znajduje się słynne w skali europejskiej Bibione. Kurort, który w jednym miejscu oferuje wszystko to, co przeciętny turysta chciałby mieć na wakacjach. Są tu dziesiątki hoteli z basenami, świetne restauracje, szerokie, piaszczyste plaże, liczne ścieżki rowerowe, a wieczorami główny miejski deptak tętni życiem.

 

Swoją popularność Bibione zdobyło przede wszystkim za sprawą lokalizacji. Jadąc z środkowo-wschodniej Europy, z takich krajów jak Austria, Czechy, czy Polska ? Bibione jest jednym z pierwszych nadmorskich kurortów jaki napotkamy po przekroczeniu granicy. Tutejsze piaszczyste plaże na dobrą sprawę zostały odkryte pół wieku temu. Wcześniej w tym miejscu znajdował się podmokły, bagnisty teren, a wszelką działalność turystyczną utrudniały panoszące się wszędzie komary.

hotel z basenem w Bibione, Włochy (fot. Jean-Marc Bolfing)

Po II wojnie światowej teren osuszono i zmieniono zasady melioracji. Wokół miasta wybudowano sieć kanałów. Dzięki temu dzisiaj Bibione znajduje się na wyspie, chociaż ze stałym lądem jest połączone za sprawą mostu.

 

Dokonane inwestycje pozwoliły w 1956 r. otworzyć dla gości pierwsze hotele. Wytyczono kilka głównych ulic równolegle do linii wybrzeża przy których w kolejnych dziesięcioleciach powstawały hotele, apartamenty i restauracje. Dziś ta część wybrzeża Adriatyku jest drugą po Rimini najchętniej odwiedzaną we Włoszech. Sezon wakacyjny trwa tu niemalże od początku czerwca do połowy września.

miejska plaża (fot. Armin Rodler)

W Bibione plaża jest szeroka i piaszczysta. Zejście do morza jest łagodne. To wszystko sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi. Na terenie miasta cała plaża w sezonie strzeżona jest przez ratowników morskich. Większość hoteli trzygwiazdkowych zapewnia swoim gościom dostęp do prywatnej plaży z leżakami i parasolami. Wśród hoteli wyższej klasy jest to już niemal standardem. Jeśli nasz obiekt noclegowy nie zapewnia miejsca na plaży, będziemy zmuszeni szukać plaży darmowej. Miejskie plaże bezpłatne (spiaggia libera) znajdują się pod koniec linii zabudowy we wschodniej części Bibione oraz pomiędzy dzielnicami Bibione, a Bibione Pineda.

Booking.com

W ciągu dnia miejskie ulice są opustoszałe. Turyści – często w samych strojach kąpielowych ? spacerują powoli z hoteli i apartamentów na plażę. Dopiero wieczorami życia skupia się wokół miejskiego deptaku. Restauracyjne stoliki rozstawione na świeżym powietrzu zapełniają się ludźmi. Do późnych godzin nocnych czynne są bary, puby i butiki. W czasie wakacji niemal codziennie organizowane są koncerty, imprezy, teatrzyki dla dzieci, pokazy akrobacji i różnego rodzaju inne zabawy mogące zwrócic uwagę przechodniów.

miejska plaża (fot. Armin Rodler)

Podczas wakacyjnego pobytu w Bibione warto jeden dzień poświęcić na wycieczkę do Wenecji. Można także odwiedzić sąsiednie kurorty tej części włoskiego wybrzeża:

 

  • Lignano Sabbiadoro ? sąsiedni kurort o nowoczesnej zabudowie, z ciekawym architektonicznie molo i podobnymi jak w Bibione plażami;
  • Caorle ? miasto warte odwiedzenia przede wszystkim z uwagi na urokliwą starówkę pełną kolorowych domków i wąskich zaułków oraz wewnętrzny port rybacki;
  • Eraclea Mare ? spokojna miejscowość pośrodku sosnowego lasu z dużą ilością luźnych plaż;
  • Grado ? jeden z bardziej prestiżowych kurortów we Włoszech. Tutejsza starówka, place i ulice dopracowane są nawet w najdrobniejszym szczególe;
  • Lido di Jesolo ? kurort ze słynnym kilkukilometrowym deptakiem, który tętni życiem nawet nocą. W ostatnich latach w mieście powstają efektowne wieżowce.

 

Warto także zainteresować się Parco Naturale della Val Grande znajdującym się w północnej części Bibione. Jest to laguna wód niskiego zasolenia, w której występują rzadko spotykane gatunki ryb. W tutejszym porcie rybackim można umówić się na wycieczkę łodzią po lagunie. To świetna alternatywa, jeśli mamy dosyć spędzania każdego dnia na plaży. W tle – za wodami laguny – rozpościera się panorama Alp. Dokładnie tych samych, przez które przejeżdżamy w drodze z Polski do Bibione.

 

Jeśli pogoda nam nie sprzyja i Adriatyk w czasie naszego pobytu wydaje się być zbyt zimny, to warto odwiedzić tutejsze termy (Bibione Terme). Obiekt położony jest w centrum Bibione i oferuje kryte oraz odkryte baseny, jacuzzi, różnego rodzaju atrakcje wodne oraz strefę saun i łaźni. Jednak zdjęcia zamieszczone w internecie sugerują, że z zasadami poprawnego saunowania w Bibione jest kiepsko. Znacznie nowocześniejsze i piękniejsze termy mamy w Polsce, więc chyba nie warto tracić czasu i pieniędzy na odwiedzenie tego miejsca. Kultura saunowania z roku na rok u nas także jest wyższa niż w wielu włoskich obiektach.

plaża w Bibione, Włochy (fot. Jean-Marc Bolfing)
plaża w Bibione, Włochy (fot. Jean-Marc Bolfing)

Booking.com

Położenie

Bibione położone jest nad północnym wybrzeżem Adriatyku, około 90 km na wschód od Wenecji. Miasto posiada ponad 10 kilometrową piaszczystą plażę, która regularnie zdobywa odznaczenia „Błękitnej Flagi”. Miejska plaża miejscami osiąga szerokość przekraczającą 400 metrów.

Poza sezonem w Bibione mieszka około 2500 osób. Bibione położone jest na wyspie. Od strony wschodniej miasto odcięte jest przez rzekę Tagliamento, a od strony północnej i zachodniej poprowadzone są kanały. Od południa znajduje się morze. To sprawia, że w czasie wakacji możemy przez cały dzień leżeć w taki sposób, aby widzieć Adriatyk, a i tak będziemy mieć idealnie równą opaleniznę. Na północnych przedmieściach Bibione znajduje się Parco Naturale della Val Grande.

miejska plaża (fot. Armin Rodler)
miejska plaża (fot. Armin Rodler)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

plaża w Bibione

Długość tutejszej plaży przekracza 10 km, a szerokość miejscami przekracza 400 m. Plaża w całości jest piaszczysta z łagodnym zejściem do morza. Zdecydowana większość plaży to strefy płatne należące do prywatnych dzierżawców lub hoteli. Plaże bezpłatne znajdują się we wschodniej części miasta oraz pomiędzy główną częścią Bibione, a dzielnicą Bibione Pineda. Plaża w sezonie w całości strzeżona jest przez ratowników morskich. Jest tu niezbędna infrastruktura w postaci pryszniców, barów, restauracji, przebieralni i wypożyczalni sprzętów wodnych.

miejska plaża (fot. Armin Rodler)
miejska plaża (fot. Armin Rodler)

termy w Bibione

Miasto słynie z kompleksu termalnego, który obejmuje kryte i odkryte baseny, jacuzzi, masaże wodne, strefę saun i łaźni oraz gabinety zabiegowe. Sam obiekt lata świetności ma już za sobą aczkolwiek można z niego skorzystać gdyby pogoda nie dopisywała. Miłośnicy saunowania będą zawiedzeni, gdy zobaczą tekstylne sauny i łaźnie (chociaż informacje na ten temat są sprzeczne). Obiekt nie należy do najtańszych. Bilet całodniowy dla dorosłych kosztuje 19 euro i obejmuje tylko baseny. Jeśli chcemy skorzystać z saun i łaźni, musimy dopłacić 28 euro. Dodatkowa dopłata (3 euro) obowiązuje w niedziele. Dzieci mogą liczyć na częściowe zniżki. Podane ceny dotyczą 2018 r.

termy w Bibione (fot. materiały Bibione Thermae)
termy w Bibione (fot. materiały Bibione Thermae)

Parco Naturale della Val Grande

Znajdujący się w północnej części Bibione park naturalny. Jest to laguna wód niskiego zasolenia, w której występują rzadko spotykane gatunki ryb. W tutejszym porcie rybackim można umówić się na wycieczkę łodzią po lagunie.

centrum Bibione

W centrum dominuje średniej wielkości zabudowa i są liczne strefy ograniczonego ruchu samochodowego. Miasto szczyci się faktem, że zostało zbudowane w zgodzie z naturą. Wiele jest tu drzew, parków, wszędzie widać zieleń, są także piękne fontanny. Większość budynków to hotele, pensjonaty i wakacyjne apartamenty. W centrum znajduje się wiele restauracji ze stolikami rozstawionymi wzdłuż ulicy, barów, sklepów z lokalnymi produktami i butików. Nie brakuje także chińszczyzny w postaci różnego rodzaju sprzętów plażowych, ubrań, czy okularów. Ulice miasta zapełniają się wieczorami. W niektórych miejscach dyskoteki i zabawy trwają do późnych godzin nocnych.

Bibione Pineda

To zachodnia dzielnica miasta, w której dominują kempingi, bardziej kameralne hotele i wille. Na ulicach jest tu spokojniej, wieczorami mniej się dzieje, ale jest za to więcej bezpłatnych plaż.

plaża w dzielnicy Bibione Pineda (fot. Ralf Naegele)
plaża w dzielnicy Bibione Pineda (fot. Ralf Naegele)

HISTORIA

Przez wieki tereny wokół Bibione należały do zapomnianych i zaniedbanych. Znajdowały się tutaj bagna i tereny podmokłe nie nadające się do zabudowy i zamieszkania. Dopiero na początku XX wieku powołano konsorcjum, które miało na celu zbudowanie obwałowania rzeki Tagliamento i wybudowanie kilkudziesięciu kilometrów kanałów, mających na celu poprawę melioracji. Gdy wszystko zdawało się być gotowe do tworzenia nadmorskiego kurortu w Europie wybuchła II wojna światowa. Wstrzymało to plany na niemal 20 lat.

 

Pierwsze hotele otworzono dla gości w 1956 r. Nazwa Bibione po raz pierwszy w pismach urzędniczych pojawiła się w 1961 r. Lata siedemdziesiąte XX wieku to już szybki rozwój kurortu. Powstawały hotele, apartamentowce i restauracje.

 

Dziś jest to jeden z najprężniej rozwijających się kurortów górnego Adriatyku. Bibione ma europejską renomę i ponad 10 km szerokiej, zadbanej plaży. Bibione jest pierwszym miastem we Włoszech, które na sporej części plaży wprowadziło zakaz palenia. Miasto regularnie otrzymuje odznaczenia „Błękitnej Flagi”.

miejska plaża (fot. Armin Rodler)

Komunikacja

Jak dojechać do Bibione

Bibione położone jest stosunkowo blisko Polski. Od naszej południowej granicy do miasta jest około 900 km jeśli jedziemy autostradami przez Czechy i Austrię. Wytrawny kierowca jest w stanie przejechać tutaj w ciągu jednego dnia, ale jeśli nie chcemy się zmęczyć lub ryzykować jazdy nocą, to warto zarezerwować nocleg po drodze gdzieś w Austrii. Po drodze w Czechach i w Austrii należy wykupić winietę za przejazd autostradami. We Włoszech płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Z włoskiej autostrady A4 do Bibione należy zjechać na węźle Latisana. Za przejazd autostradą na odcinku Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) – węzeł Latisana wg cennika z 2018 r. zapłacimy 11,50 euro w jedną stronę (około 137 km). Alternatywą jest bezpłatna droga krajowa.

Parking w Bibionie

W samym Bibione nie powinno być problemu ze znalezieniem bezpłatnego parkingu na obrzeżach. W centrum miejsca parkingowe są płatne. Warto zwrócić uwagę, czy hotel lub apartament, który rezerwujemy, oferuje bezpłatny parking.

Najbliższa stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Latisana oddalonym o 20 km. Stacja ma nazwę Latisana ? Lignano ? Bibione, co oznacza, że w domyśle ma obsługiwać te trzy miejscowości. Dworzec w Latisanie z Bibione łączy linia autobusowa. Jeśli planujemy wycieczkę do Wenecji najlepiej zrobić to właśnie pociągiem z tej stacji. Wyjdzie nas to taniej niż koszty parkingu w samej Wenecji, nie uwzględniając kosztów paliwa.

Najbliższe lotnisko

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Wenecji (około 95 km) od Bibiona.

Warto pamiętać

Na koniec ważna uwaga. Jeśli planując podróż nad Adriatyk będziemy ustawiać nawigację nie pomylmy miasta Bibiona na północnym Adriatyku z miejscowością Bibbona. Ta druga miejscowość także leży nad morzem, tyle, że w Toskanii ? jakieś 500 km dalej 🙂

Miasta partnerskie

  • Bibione nie posiada miast partnerskich.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO