Lacjum -> Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 49 komentarzy 72,1 tysięcy wyświetleń
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Z poniższego artykułu dowiesz się jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Wymieniam aż 6 najpopularniejszych sposobów na bezpośredni przejazd z lotniska do centrum – od najtańszego do najdroższego. Różnią się ceną, szybkością, godzinami kursowania i przystankiem docelowym w centrum Rzymu. Niektóre z nich kursują także nocą. Są to aktualne informacje z 2023 r. oparte na własnym doświadczeniu. Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO), czyli lotnisko im. Leonardo da Vinci, znajduje się 20 km od centrum Rzymu, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Fiumicino.

Zwróć uwagę, że w Rzymie jest jeszcze drugie lotnisko, na którym lądują między innymi tanie linie Ryanair i Wizzair. Sprawdź dokładnie, na którym lotnisku lądujesz. W razie potrzeby przejdź na mój drugi przewodnik, w którym piszę jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli masz dodatkowe pytanie, zadaj je w sekcji komentarzy u dołu, bezpośrednio pod artykułem.

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta? Sześć możliwości

 • 8,00 euro / 6,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision z lotniska na dworzec Roma Termini;
 • 7,00 euro – bezpośredni autobus SIT Bus Shuttle z lotniska na dworzec Roma Termini;
 • 8,00 euro / 7,00 euro przy zakupie online – autobus T.A.M. (kursuje także nocą);
 • 8,00 euro – pociąg regionalny na dworzec Roma Trastevere -> lub Roma Ostiense -> lub Roma Tiburtina;
 • 14,00 euro – pociąg Leonardo Express na dworzec Roma Termini;
 • 50,00 euro – miejska taksówka z lotniska do centrum (w obrębie murów Aureliana).

W dalszej części tekstu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu na lotnisku i znalezienie przystanku. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Rzymu wylatujesz wcześnie rano i chcesz na lotnisko dostać się nocą.

Zobacz także:

Autobus Terravision z lotniska do centrum Rzymu

autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)
autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)

Popularny autobus Terravision to najtańszy sposób, aby z lotniska dostać się bezpośrednio do centrum Rzymu. Autobusy Terravison przez cały dzień kursują pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino, a dworcem Roma Termini, który jest komunikacyjnym centrum miasta. Krzyżują się tam dwie linie metra w Rzymie. Czas przejazdu według rozkładu wynosi 60 minut, ale w godzinach szczytu jest to nieco dłużej.

Bilet na autobus Terravision kupiony na lotnisku lub u kierowcy kosztuje 8 euro w jedną stronę lub 14 euro w obydwie strony. Bardziej opłaca się kupić bilet online na oficjalnej stronie przewoźnika. Wówczas cena wynosi 6 euro w jedną stronę i 11 euro w obie strony.

Warto wiedzieć: ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia.

Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci od 5 roku życia płacą normalną cenę za bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 14. Natomiast przy dworcu Roma Termini przystanek autobusów Terravision znajduje się przy Via Giolitti 32-34-36-38.

Według rozkładu z 2023 r. pierwszy autobus z lotniska Fiumicino do dworca Roma Termini odjeżdża o godz. 8:30, a ostatni o godz. 00:30. W ciągu dnia jest 26 połączeń, a więc autobusy odjeżdżają średnio co pół godziny.

Natomiast z dworca Roma Termini pierwszy autobus Terravision na lotnisko odjeżdża o godz. 4:30, a ostatni o godz. 19:50.

Autobus SIT Bus Shuttle z lotniska do centrum Rzymu

autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)
autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)

Konkurencją dla Terravision jest autobus SIT Bus Shuttle. Ten autobus zanim dojedzie na dworzec Roma Termini, to po drodze zatrzymuje się jeszcze na dwóch przystankach:

 • Circonvallazione Aurelia 19 – czyli stosunkowo blisko stacji metra linii A – Cornelia;
 • Via Crescenzio 19 – czyli przy Zamku św. Anioła i niedaleko Placu św. Piotra (Watykan);
 • następnie autobus kończy jazdę przy dworcu Roma Termini, przystanek znajduje się przy Via Marsala 5.

Uwaga! W drodze powrotnej z Rzymu na lotnisko Fiumicino przystanki autobusu znajdują się kolejno przy:

 • Via Marsala 5 (Roma Termini);
 • Crescenzio 2 (okolice Watykanu);
 • Aurelia 19;
 • Lotnisko Fiumicino, Terminal T3, stanowisko 12.

Bilet na autobus SIT Bus Shuttle kosztuje 7 euro. Bilety można kupić online, u kierowcy w autobusie i na przystankach. Tak samo jak w Terravision, tutaj także dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie, a dzieci od 5 roku życia muszą kupić normalny bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 12.

Według rozkładu jazdy z 2023 r. pierwszy autobus SIT Bus Shuttle z lotniska Fiumicino do Rzymu odjeżdża o godz. 8:30, a ostatni o godz. 21:55. Czas przejazdu wynosi około 60 minut.

Natomiast w powrotnym kierunku sprzed dworca Roma Termini na lotnisko pierwszy autobus SIT Bus Shuttle odjeżdża o godz. 4:45, a ostatni o 20:00.

Podobnie jak Terravision, autobusy SIT Bus Shuttle także dojeżdżają do centrum miejscowości Fiumicino.

Porada praktyczna: bilety kupione przez internet na stronie SIT Bus Shuttle w przypadku opóźnienia samolotu zachowują ważność na kolejny autobus tego samego dnia.

Autobus T.A.M.

T.A.M. to trzeci przewoźnik autobusowy obsługujący połączenia pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a dworcem Roma Termini w centrum Rzymu. Autobusy T.A.M. na lotnisku odjeżdżają ze stanowiska numer 13 przy terminalu T3.

Mimo, że autobusy T.A.M. jeżdżą przez cały dzień, to połączenie jest istotne szczególnie dla turystów, którzy w nocy chcą się dostać z lotniska do centrum Rzymu lub z centrum na lotnisko.

Autobusy T.A.M. pokonują trasę:

 • Fiumicino Citta -> lotnisko Fiumicino -> Roma Ostiense -> Roma Termini;
 • Roma Termini -> Roma Ostiense -> lotnisko Fiumicino -> Fiumicino Citta.

Co ważne z lotniska do centrum Rzymu autobusy T.A.M. odjeżdżają także nocą o 23:30, 00:15, 01:30, 02:30.

Natomiast z Roma Termini na lotnisko autobusy T.A.M. odjeżdżają nocą o 23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:30, 04:30 i 05:30. Przy dworcu Termini przystanek T.A.M. znajduje się pod adresem Via Giolitti 34.

Ponadto autobusy tego przewoźnika jeżdżą też w ciągu dnia średnio co 30 minut.

Bilet na autobus T.A.M. kosztuje 8 euro w jedną stronę (lub 7 euro kupiony online) oraz 15 euro w obie strony (lub 12 euro kupiony online).

Pociąg regionalny z lotniska na jedną z trzech popularnych stacji w Rzymie

pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)
pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)

Bezpośrednio przy lotnisku Rzym Fiumicino znajduje się stacja kolejowa Fiumicino Aeroporto. Podróż pociągiem jest wygodniejsza niż autobusem, ale droższa o co najmniej 2 euro. Stacja połączona jest z lotniskiem, a dojście do niej jest bardzo dobrze oznakowane. Ze stacji odjeżdżają dwa rodzaje pociągów:

 • pociąg regionalny, który omija dworzec Termini i jedzie na trzy inne rzymskie stacje;
 • droższy pociąg Leonardo Express, który jedzie bezpośrednio na dworzec Roma Termini.

Wspomniany powyżej pociąg regionalny zatrzymuje się na wielu stacjach, w tym między innymi na:

 • Roma Trastevere (Zatybrze);
 • Roma Ostiense;
 • Roma Tuscolana;
 • Roma Tiburtina (stacja metra linii B);

Przykładowo czas podróży na Zatybrze (Roma Trastevere) wynosi 25 minut, a na dworzec Roma Tiburtina 48 minut.

biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)
biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)

Bilet na pociąg regionalny kosztuje 8 euro. Można go kupić wcześniej przez internet lub bezpośrednio przed podróżą w biletomatach, które znajdują się tuż przed wejściem na peron. W biletomacie można przełączyć język na angielski, a płatności dokonywać gotówką lub kartą. Pamiętaj, że bilet należy później skasować w kasowniku, który znajduje się przy wejściu na peron ponieważ nieskasowany bilet jest nieważny.

Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów regionalnych z lotniska możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ – tutaj możesz także kupić bilet. Jako stację początkową wpisz Fiumicino Aeroporto. Jako stację docelową na przykład Roma Trastevere, Roma Ostiense lub Roma Tiburtina.

Pociąg Leonardo Express z lotniska do Roma Termini

pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)
pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)

Najwygodniej i najszybciej z lotniska do stacji Roma Termini w samym centrum Rzymu można dojechać Leonardo Ekspresem. Ten pociąg nie zatrzymuje się po drodze ani razu, tylko bezpośrednio jedzie do głównego rzymskiego dworca kolejowego. Dlatego czas przejazdu wynosi zaledwie 32 minuty.

Pociągi odjeżdżają co 15 minut dlatego usługa reklamowana jest jako połączenie non-stop. W ciągu dnia odbywa się 126 połączeń Leonardo Expressu.

Godziny kursowania Leonardo Expressu w 2023 r.:

 • z Rzymu Termini – od godz. 4:50 do 23:05;
 • z lotniska Fiumicino – od godz. 05:38 do 23:53.

Co ciekawe, Trenitalia (włoskie koleje) chwalą się, że to połączenie kursuje nawet wtedy, gdy w całym kraju strajkują kolejarze.

Bilet kosztuje 14 euro za przejazd w jedną stronę. Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Ponadto każde jedno dziecko od 4 do 12 roku życia z rodzicem, który wykupi bilet, też nie płaci (wg zasady, że na jednego rodzica z biletem, przypadka jedno dziecko poniżej 12 roku życia bez biletu). Bilet można kupić w automacie samoobsługowym na lotnisku (łatwo go zauważyć w drodze na peron).

Jeśli podróżujesz w grupie 4 osobowej to w ramach taryfy „Minigruppi” możesz kupić 4 bilety w jednej transakcji w cenie 40 euro zamiast 56 euro.

W Leonardo Expressie nie ma dopłaty nawet za bardzo duży bagaż. Ponadto małe psy też mogą jechać bez biletu.

Porada praktyczna: lotnisko jest świetnie oznakowane. Podążaj za żółtymi znakami z ikonką pociągu i podpisem „Train”. Z kolei na lotnisku Roma Termini pociągi odjeżdżają z peronów 23 i 24.

Taksówka z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta

lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)
lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Taksówka to oczywiście najdroższy sposób aby dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Postój taksówek znajduje się przy terminalu przylotów – Terminalu 1 i Terminalu 3. Wybieraj białe taksówki zarejestrowane w Rzymie.

Przed skorzystaniem z taksówki zapytaj o cenę. Według oficjalnych rzymskich stawek, opłaty za przejazd powinny wynosić:

 • 50 euro – centrum Rzymu (w obrębie Murów Aureliana);
 • 31 euro – Castello della Magliana – Parco dei Medici;
 • 26 euro – Nuova Fiera di Roma;
 • 52 euro – lotnisko Rzym Ciampino;
 • 52 euro – dworzec Rzym Tiburtina;
 • 47 euro – Stazione Ostiense
 • 125 euro – Civitavecchia Porto

Porada praktyczna: zwróć uwagę do jakiej taksówki wsiadasz. Przed lotniskiem znajdują się taksówki zarejestrowane w Rzymie i w mieście Fiumicino. Taksówki rzymskie są tańsze (nawet o 15-25 euro na kursie) niż taksówki z Fiumicino. Wynika to z faktu, iż Rada Miasta Rzymu ustanowiła niższe ceny, niż radni z Fiumicino. Władze miasteczka, na terenie którego położone jest lotnisko nieustannie próbują ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do swojego budżetu z faktu, iż mają u siebie port lotniczy. Z kolei władze Rzymu chcą zachęcić turystów taksówkami w rozsądnych cenach. Ta dziwna sytuacja jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami obu miast, który trwa już od kilkunastu lat.

Podobnie jak w Polsce, tak i we Włoszech warto zwracać uwagę na oszustów zwanych potocznie „mafią taksówkową”. Żądają oni horrendalnych stawek za przewóz. Lepiej skorzystać z taksówek, które czekają na oznakowanym postoju, niż z naciągaczy, którzy zapraszają turystów do swojej taksówki tuż przy wyjściu z lotniska.

Lotnisko Rzym Fiumicino – co jeszcze warto wiedzieć?

jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)

Lotnisko Rzym Fiumicino zostało otwarte w 1961 roku. Od tego czasu narodowy włoski przewoźnik lotniczy Alitalia zainwestował olbrzymie kwoty w rozbudowę terminali, pasów startowych i hangarów dla samolotów. Dziś lotnisko dysponuje trzema drogami startowymi, systemem ILS, a w godzinach szczytu co dwie minuty jest w stanie przyjąć lub odprawić kolejny samolot.

położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)
położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)

Międzynarodowy port lotniczy Rzym-Fiumicino „Leonardo da Vinci” to największe lotnisko we Włoszech i 10 najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie. Pod względem ruchu pasażerskiego to 49 lotnisko na świecie.

Wraz z lotniskiem Ciampino – w ramach wspólnej marki Aeroporti di Roma – w 2022 r. odprawiło 32,8 mln pasażerów. Przez ostatnie trzy lata lotnisko zdobyło nagrodę „Best Airport Award”.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

49 komentarzy

Grzegorz 11 kwietnia 2023 - 10:46

Witam.
Na jakiej stronie kupić bilet na autobus z Lotniska Fiumicino?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 08:47

Hej,

Bilet na autobus Terravision najlepiej kupić na ich oficjalnej stronie: https://www.terravision.eu/

Ewentualnie możesz też kupić bilet w kasie na lotnisku tuż przed podróżą (wtedy będzie droższy o 2 euro).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 18 kwietnia 2023 - 21:09

Cześć
Z jakiej aplikacji najlepiej zamawiać taxi w Rzymie przelatujemy późno a wylot mamy wcześnie rano na lotnisko Ciampino i boje się ze nie będziemy mieć innego wyjścia niż taxi. Jeszcze jedno pytanie ile kosztuje taxi z Ciampino w okolice Appio- San Giovanni dla 6 osób?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2023 - 11:02

Hej,

Powyższy artykuł dotyczy lotniska Fiumicino. O lotnisku Ciampino – w tym o taksówkach – piszemy tutaj:

https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-rzym-ciampino-do-centrum-miasta/

Oficjalna rzymska taksówka stojąca przed lotniskiem Ciampino, powinna kosztować przynajmniej 31 euro, ale nocą (po godz. 22:00) obowiązuje dodatkowa taryfa nocna. Wynika to z taryf uchwalonych przez władze Rzymu. Są to ceny za przejazd 4 osób. Każda dodatkowa osoba to koszt 1 euro i każdy dodatkowy bagaż – też 1 euro.

Nie korzystam z aplikacji. Przed lotniskiem stoją taksówki. Omijaj naciągaczy, którzy będą próbowali Cię zachęcić do przejazdu. Idź do białych taksówek, wyraźnie oznakowanych, z symbolem Rzymu na przednich drzwiach i numerem taxi na tylnych drzwiach. Cenę uzgodnij przed podróżą.

Odpowiedz
Marta 25 kwietnia 2023 - 15:58

Cześć. A ja mam pytanie o wejście do Colosseum, w zasadzie o bilety dla dzieci. Widzę ze do 17 lat wchodzą za darmo. Czy to oznacza, ze u pośrednika mam kupić tylko dla dorosłych, a w kasie odbiorę dla dzieci? (Czy powinnam kupić także bilety dla dzieci?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:33

Pani Marto,

Od najbliższego poniedziałku (czyli 1 maja 2023) wchodzą w życie zmiany dotyczące darmowych biletów. Nie będzie ich można już rezerwować online na stronie internetowej tylko trzeba je będzie odebrać osobiście w kasach naprzeciwko głównego wejścia do Koloseum.

Czekam na początek maja aż nowe zasady wejdą w życie i zaktualizowane zostaną oficjalne wytyczne – wówczas zaktualizuję powyższy artykuł.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Damian 21 kwietnia 2023 - 23:28

Cześć, czy bilety na Leonardo Express można kupić on-line?
Czy dobrze liczę że za rodzinę 2+2(2 i 11 lat) 28 eur?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2023 - 18:14

Hej,

Tak, bilety możesz kupić online na stronie trenitalia.it (to oficjalna strona włoskich kolei) albo w biletomacie przed wejściem na peron.

Rodzice z dziećmi 2 i 11 lat zapłacą 28 euro tak jak napisałeś.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kinga 14 lipca 2023 - 22:38

witam, mamy lot powrotny w poniedziałek z lotniska fiumicino o 7:10 czym najlepiej i najszybciej dostać sie na lotnisko? pociąg expres beezie ok?
bardzo dziękuję za odpowiedź! pozdrowionka

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 10:18

Dzień dobry,

Pierwszy Leonardo Express odjeżdża w poniedziałek z Roma Termini o 4:50 i na lotnisku jest o 5:22 więc powinien być OK 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 23 kwietnia 2023 - 22:26

Witaj!
Czy polecasz w Rzymie jakieś samochody na minuty, czy na lotnisku Fiumicino można taki samochód wziąć? Czy jest to drogie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2023 - 20:17

Hej,

Nie, nie korzystałem nigdy z takich samochodów w Rzymie. Jeśli szukałbyś samochodu rozliczanego według klasycznych zasad, to polecam Ci kontakt z Polką – Agą Chmist, która prowadzi biuro usług turystycznych Unlimited Travel Sardinia. Biuro ma siedzibę na Sardynii, ale samochody wynajmuje na większości międzynarodowych włoskich lotnisk (na Fiumicino także). Ceny u Agi często bywają sporo niższe niż w internetowych porównywarkach i nie jest potrzebna karta kredytowa przy pełnym ubezpieczeniu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 26 kwietnia 2023 - 18:10

Hej, wspomniałeś, że powiesz jak najlepiej dostać się do Fiumcino w godzinach nocnych – mamy lot powrotny do Berlina o 6:35, więc nie wiem czy Autobus o 4:30 nie będzie zbyt późnym, (czy tez pociąg o 4:50). Plus czy w niedzielę też kursują o takich porach? Będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 kwietnia 2023 - 20:22

Hej,

Pierwszy Leonardo Express z Termini w niedzielę odjeżdża o 4:39, a na lotnisku jest o 5:22. To tak na styk. Pociąg się raczej nie spóźni, ale sam bym się trochę denerwował.

Dwa bilety na Leonardo to 28 euro. Chyba bym jednak dołożył i pojechał taksówką trochę wcześniej 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 7 maja 2023 - 23:27

A jak taka nocną taksówkę najlepiej „złapać”. Będę nocować nie daleko wejścia do Muzeów Watykanu. Można jakoś wcześniej zamówić. I czy można płacić karta za nią
Pozdrawiam
Gosia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 maja 2023 - 09:18

Hej Gosiu,

Sprawdź Cooperativa Radiotaxi 3570. Mają swoją aplikację, telefon – zdarzało mi się kiedyś skorzystać i wszystko było OK 🙂

Co do płatności kartą – zazwyczaj można, ale zawsze trzeba mieć ze sobą trochę gotówki. Różnie to bywa.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 9 września 2023 - 19:47

Hej, czy wiesz może czy lotnisko na noc jest zamykane? Aktualnie z Fiumicino do Rzeszowa loty powrotne są o 5:35, rozważamy czy nie pojechać na lotnisko ostatnim pociągiem dzień wcześniej i cierpliwie poczekać na lot, pytanie tylko czy na tym lotnisku są takie ograniczenia, bo wiem że niektóre lotniska tego zabraniają. Niestety nic na oficjalnej stronie nie znalazłam.
Pozdrawiam,
Magda

Łukasz Ropczyński 10 września 2023 - 12:07

Hej,

Nie jest zamykane na noc. Chyba nawet lokale gastronomiczne są czynne przez całą dobę. Tylko w czasach covidu było zamykane na noc, ale to już nieaktualne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Artur 29 kwietnia 2023 - 10:33

Cześć Łukasz.
Pytania mam 2.
Czy bilety na Leonardo Express kupujemy tak jak bilety na pociąg regionalny w czerwonych automatach i kasujemy w zielonych kasownikach przed wejściem do pociągu?
Czy kupiony bilet online na Leonardo Express musimy również gdzieś skasować przed wejściem do pociągu.
Dzięki serdeczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Artur

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 16:21

Hej Artur,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale dziś wróciłem z Włoch do Polski i nadrabiam zaległości w komentarzach.

Tak, kupuje się w biletomacie. Jak ja kupowałem (w biletomacie) to nawet na bilecie była informacja, że ważny jest dopiero po skasowaniu. Kasuje się go tak samo jak zwykłe bilety.

Natomiast bilety kupione online nie wymagają skasowania, ponieważ na nich widać wybraną godzinę odjazdu pociągu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Artur 15 maja 2023 - 22:09

Cześć Łukasz.
Jeszcze mam jedno pytanie.
Wspomniałeś w komentarzu powyżej że na biletach zakupionych online widać wybraną godzinę odjazdu pociągu. Co w przypadku gdy samolot będzie miał opóźnienie i nie zdążę na pociąg na wybraną godzinę? Czy taki bilet jest już nieważny i muszę kupić nowy? Czy może istnieje jakiś przedział czasowy w którym mogę wykorzystać taki bilet, liczony od godziny zakupu?
Dziękuję bardzo za wszelkie info.
Pozdrawiam
Artur

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 maja 2023 - 08:29

Hej Artur,

W przypadku pociągów należy dokonać zmiany rezerwacji, ponieważ na bilecie jest podana godzina odjazdu. Potrzebny jest numer PNR, który znajduje się na bilecie lub, który dostaniesz na maila. W przypadku taryfy „Basic” bilet można zmienić nieograniczoną ilość razy przed podróżą i tylko raz po godzinie odjazdu pociągu (do godziny od odjazdu). Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej, w kasach biletowych i przez Call Center. Generalnie to jest jednak problem, więc nie zalecam kupowania biletu online. Lepiej już poczekać w kolejce do biletomatu.

Natomiast w przypadku autobusuów Terravision, nawet jak się spóźnisz na autobus z biletem online, bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia i nie trzeba nic zmieniać. Poza tym pasażerowie w Terravision mają z tym biletem priorytetowe wejście, gdyby na przykład było więcej pasażerów niż miejsc w autobusie. W przypadku pociągu jedyną korzyścią biletu online jest uniknięcie kolejki do biletomatu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 19 maja 2023 - 19:07

Od niedawna śledzę Wasz blog. Niedługo planujemy zwiedzanie Rzymu ale będziemy mieszkać w Lido di Ostia. Mam przede wszystkim pytanie o radę jak najlepiej dojechać z lotniska Fiumicino właśnie do centrum Lido. Czy musimy brać taksówkę jest jakieś lokalne połączenie? Będzie to nasz pierwszy pobyt we Włoszech. Chcemy połączyć odpoczynek nad morzem ze zwiedzaniem Rzymu. Zależy nam także na pięknych widokach i zobaczeniu natury. Czy jakieś miejsca atrakcyjne przyrodniczo są w okolicach Rzymu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 08:46

Dzień dobry,

Z lotniska Fiumicino do Lido di Ostia jeździ bezpośredni autobus Cotral (aktualny rozkład jazdy na oficjalnej stronie cotralspa.it). Połączenia w normalne dni są średnio co 30-40 minut. W niedzielę jest ich mniej.

Następnie – w kolejne dni – z Lido di Ostia do centrum Rzymu najlepiej dojeżdżać kolejką miejską (bilety po 1,50 euro).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 11 lipca 2023 - 16:39

Cześć wybieram się w Październiku do Włoch. Najpierw Rzym a potem Taormina i w związku z tym mam pytanie czy wystarczy być dwie godziny przed odlotem z Fiumicino. Lecę z bagażem rejstrowanym. Świetny blog- super wskazówki

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 18:35

Hej,

Tak, na lotnisku wystarczy być dwie godziny przed odlotem. Zresztą ta informacja jest też zazwyczaj na karcie pokładowej lub bilecie. Życzę udanego wyjazdu!

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 31 maja 2023 - 13:13

Cześć, a czy na biletach „18,00 euro – bilet na wszystkie środki transportu w komunikacji miejskiej w Rzymie ważny przez 72 godziny od skasowania” obskoczę też lotnisko Fiumicino pociągiem regionalnym lub Leonardo Express? Czy to całkiem inna sprawa?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 13:52

Hej,

Niestety nie. Na oficjalnej stronie jest wszystko wyjaśnione: https://www.atac.roma.it/en/tickets-and-passes/roma72h

Pociągi regionalne tylko w granicach Rzymu i nie obowiązuje na połączenie na Fiumicino oraz na autobus Cotral jeżdżący na Fiumicino.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 1 czerwca 2023 - 07:11

A w jaki sposób polecilibyście sie najlepiej dostać z Fiumicino do Ostii i z powrotem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 czerwca 2023 - 09:31

Bezpośrednim autobusem Cotral, które odjeżdżają sprzed terminala T1-T2. W zwykłe dni co około 40 minut, w weekendy co godzinę. Rozkład jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie Cotral Regione Lazio.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 1 czerwca 2023 - 18:24

I tutaj bilet 72-godziny na wszystkie środki transportu obejmuje to?

Łukasz Ropczyński 2 czerwca 2023 - 09:25

Nie. Bilet 72-godzinny obejmuje autobusy Cotral w granicach Rzymu. Fiumicino leży poza Rzymem.

Kamil 4 czerwca 2023 - 09:06

Kurde tylko po włosku
https://www.cotralspa.it/

Chcialbym już sobie zakupic bilet w dwie strony i poznać rozkłady jazdy i przystanki ale bez znajomosci włoskiego nie ogarne

Łukasz Ropczyński 5 czerwca 2023 - 21:06

Sprawdzałem teraz. Widzę, że od 9 czerwca w życie wchodzi nowy rozkład jazdy. Autobusy są średnio co 30-40 minut.

Na stronie, którą podlinkowałeś wybierz po lewej stronie „Orari BusCotral”. Następnie w wyszukiwarce w polu „Partenze” wpisz „Aeroporto di Fiumicino”, a w polu „Arrivo” wpisz „Lido di Ostia (Roma)”. U dołu kliknij kropkę „Orari in vigore dal 9 Giugno” i po prawej niebieski przycisk „Cerca”.

Następnie jak wyświetli Ci się wynik wyszukiwania to rozwiń zakładkę: „Transita per / Arriva a p.zza Stazione”. Będziesz tam miał rozkład od poniedziałku do piątku, oddzielnie w soboty i na dole w niedziele i święta.

Pozdrawiam,
Łukasz

Maja 23 czerwca 2023 - 16:07

Hey.
Pomożecie ?
Czy dla dziecka w wieku 8 lat muszę kupić bilet na zwykły pociąg z FCO do Trastevere jeśli sobie kupię tygodniowy bilet na metrobus lazio (w tygodniu 4 razy będziemy przemieszczać się Rzym – FCO, plus przejazdy autobusem po mieście) wiec uznałam ze tygodniowy mi się bardziej opłaca.
Albo druga opcja – co w przypadku gdy kupię jednorazowy dla siebie? Dziecko również musi mieć bilet czy zostaje z tego zwolnione ?

Będę wdzięczna za podpowiedz!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 czerwca 2023 - 08:38

Hej,

Niemal na pewno w obydwu tych przypadkach dziecko jedzie z Tobą za darmo. Dopytaj jednak w kasie przed zakupem.

Zresztą tu jest oficjalna wzmianka na ten temat:

https://www.trenitalia.com/it/html/trenitalia/Info_regionale.html#TRENI%20REGIONALI – zobacz na akapit „Lazio – Fiumicino Aeroporto”. Tam jest nawet mowa o tym, że dotyczy to dzieci do 12 roku życia, jeśli opiekun ma ważny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 1 lipca 2023 - 05:17

Jak mogę dostać się z Marino na lotnisko FCO by zdarzyć na samolot o 7:10

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:42

Niestety nie wiem. Kolejka ze stacji S. Maria Delle Mole do Termini zaczyna jeździć od około 5:30, więc kilka minut po 6:00 byłabyś na Termini. Stamtąd najszybszy dojazd na lotnisko Fiumicino to Leonardo Express (kolejne 30 minut jazdy). Uwzględniając czas na przesiadkę, znalezienie pociągu itd., na lotnisku byłabyś o 7:00.

Może z Marino są jakieś autobusy nocne w kierunku Termini? W najgorszym razie pozostaje taksówka.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Szymon 3 lipca 2023 - 17:51

Bardzo rzeczowy, zwięzły i przede wszystkim pomocny artykuł.
Dziekuje za podpowiedzi 🙂

Odpowiedz
Piotr 11 lipca 2023 - 10:48

Dzień dobry .Mam pytanie odnośnie transportu autobusem Terravision .
Jest szansa że zatrzyma się po trasie ? Zatrzymujemy się na campingu Hu Roma i nie wiem jaki rodzaj transportu wybrać . Przylot około 21:45 .
Będę wdzięczny za informację .Pozdrawiam .Piotr

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 18:43

Dzień dobry,

Niestety nie. Autobus nie może zatrzymać się poza trasą i uzgodnionymi przystankami.

Proponuję rozważyć podróż pociągiem (bilet za 8 euro) z jedną przesiadką. Wpisz na stronie Trenitalia połączenie z „Fiumicino Aeroporto” do stacji „Roma Aurelia”. Pojawią Ci się możliwe połączenia także w godzinach wieczornych, z przesiadką na Zatybrzu (Trastevere).

Ewentualnie może taksówką? Szczególnie jeśli podróżujecie w kilka osób, to wyjdzie niewiele drożej niż pociąg.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Władysław 31 lipca 2023 - 21:04

Witam, pytanie o kupno biletu, z lotniska do Rzymu tam trzeba podać godziny, a jak samolot odleci z opóźnieniem to co wtedy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 lipca 2023 - 21:38

W przypadku autobusów Terravision podaje się godzinę, ale bilet zachowuje ważność na kolejne połączenia tego samego dnia. Więc jeśli samolot się spóźni, to nie trzeba się martwić.

Jeśli chodzi o bilet na Leonardo Express, to tam sprawa jest bardziej skomplikowana. Wymaga to kontaktu z Biurem Obsługi Klienta, więc już lepiej kupić bilet w biletomacie tuż przed podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 30 sierpnia 2023 - 20:35

Witaj,
Czy mozesz doradzic jak dostac sie na lotnisko Fiumicino w dzien swiateczny z centrum?
Mam lot powrotny o 8:20 rano w dniu 25grudnia i nie wiem czy autobusy/pociagi kursują wtedy? Na jakich stronach można to sprawdzić ? Dziękuję za pomoc. 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 15:02

Hej Sylwia,

Możesz wejść na oficjalną stronę Terravision (link znajdziesz w moim artykule powyżej) i w wyszukiwarce połączeń wybrać datę 25 grudnia. Zobaczysz wtedy, że autobusy jeżdżą normalnie: o 4:50 i 5:30 (pewnie któryś z nich będzie odpowiedni).

Alternatywnie możesz w tym dniu pojechać też Leonardo Expressem – odjazdy są co 15 minut, a podróż trwa tylko 32 minuty.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 3 września 2023 - 23:33

Hej
Czy możesz coś polecić, masz sprawdzony przejazd na lotnisko Fiumicino ale z Lido di Ostia? Czy są na tej trasie autobusy? Z jaką częstotliwością kursują ? Przez cały rok?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 16:43

Hej,

Na tej trasie jeździ autobus Cotral Lazio. Rozkład jazdy możesz sprawdzić w wyszukiwarce na oficjalnej stronie cotralspa.it

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 12 września 2023 - 12:16

Dzień dobry!
Proponowałabym dodać jeszcze jednego przewoźnika, z którego usług można skorzystać, szczególnie w godzinach nocnych.
Z wymienionych przez Pana możliwości po północy pozostawała mi tylko taksówka.
Przeszukałam fora internetowe i znalazłam informację o autobusach firmy T.A.M. jeżdżą przez całą noc i kosztują 6 euro w jedną stronę, bądź 11 euro w obie strony.
Link do tego przewoźnika podany jest rownież na stronie lotnisk rzymskich: https://www.adr.it/trasporti-fco.
Myślę, że informacja będzie pomocna.
Nadmieniam, że podczas majowej wyprawy do Rzymu korzystałam ze wskazówek z Pańskiego bloga, za które dziękuję i pozdrawiam!
Magdalena

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 września 2023 - 10:38

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za merytoryczny komentarz. Sprawdziłem, rzeczywiście autobusy T.A.M. jeżdżą także nocą. Z tym, że opcja online za 6 euro to bilet na konkretną godzinę, a dopiero bilet online za 7 euro umożliwia przejazd dowolnym autobusem danego dnia. Trudno przewidzieć godzinę lądowania samolotu więc bezpieczniej jest kupić droższą wersję biletu.

Mimo wszystko to bardzo pomocna informacja dlatego dopisałem cały akapit na temat autobusów T.A.M.

Cieszę się, że blog się przydał w trakcie majowego pobytu w Rzymie! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej