Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 248 komentarzy 205,9 tysięcy wyświetleń
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Z poniższego artykułu dowiesz się jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Wymieniam aż 6 najpopularniejszych sposobów na bezpośredni przejazd z lotniska do centrum – od najtańszego do najdroższego. Różnią się ceną, szybkością, godzinami kursowania i przystankiem docelowym w centrum Rzymu. Niektóre z nich kursują także nocą. Są to aktualne informacje z 2024 r. oparte na własnym doświadczeniu z ponad 20 podróży do Rzymu. Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO), czyli lotnisko im. Leonardo da Vinci, znajduje się 20 km od centrum Rzymu, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Fiumicino.

Zwróć uwagę, że w Rzymie jest jeszcze drugie lotnisko, na którym lądują między innymi tanie linie Ryanair i Wizzair. Sprawdź dokładnie, na którym lotnisku lądujesz. W razie potrzeby przejdź na mój drugi przewodnik, w którym piszę jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Dodatkowo jeśli planujesz podróż do Rzymu, zobacz nasz artykuł Rzym w 5 dni – to gotowy plan zwiedzania i jednocześnie najpopularniejszy artykuł na blogu. W innym artykule polecamy sprawdzone noclegi w Rzymie. Natomiast w kategorii Rzym i Watykan znajdziesz wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem.

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta? Sześć możliwości

 • 8,00 euro / 6,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision z lotniska na dworzec Roma Termini (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024);
 • 8,00 euro – bezpośredni autobus SIT Bus Shuttle z lotniska na dworzec Roma Termini;
 • 8,00 euro / 7,00 euro przy zakupie online – autobus T.A.M. (kursuje także nocą);
 • 8,00 euro – pociąg regionalny na dworzec Roma Trastevere -> lub Roma Ostiense -> lub Roma Tiburtina;
 • 14,00 euro – pociąg Leonardo Express na dworzec Roma Termini;
 • 50,00 euro – miejska taksówka z lotniska do centrum (w obrębie murów Aureliana).

W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu na lotnisku i znalezienie przystanku. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Rzymu wylatujesz wcześnie rano i chcesz na lotnisko dostać się nocą.

Autobus Terravision z lotniska do centrum Rzymu

autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)
autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)

Popularny autobus Terravision to najtańszy sposób, aby z lotniska dostać się bezpośrednio do centrum Rzymu. Autobusy Terravison przez cały dzień kursują pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino, a dworcem Roma Termini, który jest komunikacyjnym centrum miasta. Krzyżują się tam dwie linie metra w Rzymie. Czas przejazdu według rozkładu wynosi 60 minut, ale w godzinach szczytu jest to nieco dłużej.

Bilet na autobus Terravision kupiony na lotnisku lub u kierowcy kosztuje 8 euro w jedną stronę lub 14 euro w obydwie strony. Bardziej opłaca się kupić bilet online na oficjalnej stronie przewoźnika. Wówczas cena wynosi 6 euro w jedną stronę i 11 euro w obie strony.

Warto wiedzieć: z kodem rabatowym SUMMER5KWL można uzyskać dodatkowe -5% rabatu na bilety autobusowe Terravision kupione online. Kod ważny jest do 30 września 2024 r. Ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia.

Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci od 5 roku życia płacą normalną cenę za bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 14. Natomiast przy dworcu Roma Termini przystanek autobusów Terravision znajduje się przy Via Giolitti 32-34-36-38.

Według rozkładu z 2024 r. pierwszy poranny autobus z lotniska Fiumicino do dworca Roma Termini odjeżdża o godz. 7:10, a ostatni o godz. 00:30. W ciągu dnia jest 41 połączeń, a więc autobusy odjeżdżają dosłownie co chwilę.

Natomiast z dworca Roma Termini pierwszy autobus Terravision na lotnisko odjeżdża o godz. 4:00, a ostatni o godz. 19:50.

Autobus SIT Bus Shuttle z lotniska do centrum Rzymu

autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)
autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)

Konkurencją dla Terravision jest autobus SIT Bus Shuttle. Ten autobus zanim dojedzie na dworzec Roma Termini, to po drodze zatrzymuje się jeszcze na dwóch przystankach:

 • Circonvallazione Aurelia 19 – czyli stosunkowo blisko stacji metra linii A – Cornelia;
 • Via Crescenzio 19 – czyli przy Zamku św. Anioła i niedaleko Placu św. Piotra (Watykan);
 • następnie autobus kończy jazdę przy dworcu Roma Termini, przystanek znajduje się przy Via Marsala 5.

Uwaga! W drodze powrotnej z Rzymu na lotnisko Fiumicino przystanki autobusu znajdują się kolejno przy:

 • Via Marsala 5 (Roma Termini);
 • Crescenzio 2 (okolice Watykanu);
 • Aurelia 19;
 • Lotnisko Fiumicino, Terminal T3, stanowisko 12.

Bilet na autobus SIT Bus Shuttle kosztuje 8 euro. Bilety można kupić online, u kierowcy w autobusie i na przystankach. Tak samo jak w Terravision, tutaj także dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie, a dzieci od 5 roku życia muszą kupić normalny bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 12.

Według rozkładu jazdy z 2024 r. pierwszy autobus SIT Bus Shuttle z lotniska Fiumicino do Rzymu odjeżdża o godz. 8:30, a ostatni o godz. 21:55. Czas przejazdu wynosi około 60 minut.

Natomiast w powrotnym kierunku sprzed dworca Roma Termini na lotnisko pierwszy autobus SIT Bus Shuttle odjeżdża o godz. 4:45, a ostatni o 20:00.

Podobnie jak Terravision, autobusy SIT Bus Shuttle także dojeżdżają do centrum miejscowości Fiumicino.

Porada praktyczna: bilety kupione przez internet na stronie SIT Bus Shuttle w przypadku opóźnienia samolotu zachowują ważność na kolejny autobus tego samego dnia.

Autobus T.A.M.

T.A.M. to trzeci przewoźnik autobusowy obsługujący połączenia pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a dworcem Roma Termini w centrum Rzymu. Autobusy T.A.M. na lotnisku odjeżdżają ze stanowiska numer 13 przy terminalu T3.

Mimo, że autobusy T.A.M. jeżdżą przez cały dzień, to połączenie jest istotne szczególnie dla turystów, którzy w nocy chcą się dostać z lotniska do centrum Rzymu lub z centrum na lotnisko.

Autobusy T.A.M. pokonują trasę:

 • Fiumicino Citta -> lotnisko Fiumicino -> Roma Ostiense -> Roma Termini;
 • Roma Termini -> Roma Ostiense -> lotnisko Fiumicino -> Fiumicino Citta.

Co ważne z lotniska do centrum Rzymu autobusy T.A.M. odjeżdżają także nocą o 23:30, 00:15, 01:30, 02:30.

Natomiast z Roma Termini na lotnisko autobusy T.A.M. odjeżdżają nocą o 23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:30, 04:30 i 05:30. Przy dworcu Termini przystanek T.A.M. znajduje się pod adresem Via Giolitti 34.

Ponadto autobusy tego przewoźnika jeżdżą też w ciągu dnia średnio co 30 minut.

Bilet na autobus T.A.M. kosztuje 8 euro w jedną stronę (lub 7 euro kupiony online) oraz 15 euro w obie strony (lub 12 euro kupiony online).

Pociąg regionalny z lotniska na jedną z trzech popularnych stacji w Rzymie

pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)
pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)

Bezpośrednio przy lotnisku Rzym Fiumicino znajduje się stacja kolejowa Fiumicino Aeroporto. Podróż pociągiem jest wygodniejsza niż autobusem, ale droższa o co najmniej 2 euro. Stacja połączona jest z lotniskiem, a dojście do niej jest bardzo dobrze oznakowane. Ze stacji odjeżdżają dwa rodzaje pociągów:

 • pociąg regionalny, który omija dworzec Termini i jedzie na trzy inne rzymskie stacje;
 • droższy pociąg Leonardo Express, który jedzie bezpośrednio na dworzec Roma Termini.

Wspomniany powyżej pociąg regionalny zatrzymuje się na wielu stacjach, w tym między innymi na:

 • Roma Trastevere (Zatybrze);
 • Roma Ostiense;
 • Roma Tuscolana;
 • Roma Tiburtina (stacja metra linii B);

Przykładowo czas podróży na Zatybrze (Roma Trastevere) wynosi 25 minut, a na dworzec Roma Tiburtina 48 minut.

biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)
biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)

Bilet na pociąg regionalny kosztuje 8 euro. Można go kupić wcześniej przez internet lub bezpośrednio przed podróżą w biletomatach, które znajdują się tuż przed wejściem na peron. W biletomacie można przełączyć język na angielski, a płatności dokonywać gotówką lub kartą. Pamiętaj, że bilet należy później skasować w kasowniku, który znajduje się przy wejściu na peron ponieważ nieskasowany bilet jest nieważny.

Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów regionalnych z lotniska możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ – tutaj możesz także kupić bilet. Jako stację początkową wpisz Fiumicino Aeroporto. Jako stację docelową na przykład Roma Trastevere, Roma Ostiense lub Roma Tiburtina.

Pociąg Leonardo Express z lotniska do Roma Termini

pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)
pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)

Najwygodniej i najszybciej z lotniska do stacji Roma Termini w samym centrum Rzymu można dojechać Leonardo Ekspresem. Ten pociąg nie zatrzymuje się po drodze ani razu, tylko bezpośrednio jedzie do głównego rzymskiego dworca kolejowego. Dlatego czas przejazdu wynosi zaledwie 32 minuty.

Pociągi odjeżdżają co 15 minut dlatego usługa reklamowana jest jako połączenie non-stop. W ciągu dnia odbywa się 126 połączeń Leonardo Expressu.

Godziny kursowania Leonardo Expressu w 2024 r.:

 • z Rzymu Termini – od godz. 4:50 do 23:05;
 • z lotniska Fiumicino – od godz. 05:38 do 23:53.

Co ciekawe, Trenitalia (włoskie koleje) chwalą się, że to połączenie kursuje nawet wtedy, gdy w całym kraju strajkują kolejarze.

Bilet kosztuje 14 euro za przejazd w jedną stronę. Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Ponadto każde jedno dziecko od 4 do 12 roku życia z rodzicem, który wykupi bilet, też nie płaci (wg zasady, że na jednego rodzica z biletem, przypadka jedno dziecko poniżej 12 roku życia bez biletu). Bilet można kupić w automacie samoobsługowym na lotnisku (łatwo go zauważyć w drodze na peron).

Jeśli podróżujesz w grupie 4 osobowej to w ramach taryfy „Minigruppi” możesz kupić 4 bilety w jednej transakcji w cenie 40 euro zamiast 56 euro.

W Leonardo Expressie nie ma dopłaty nawet za bardzo duży bagaż. Ponadto małe psy też mogą jechać bez biletu.

Porada praktyczna: lotnisko jest świetnie oznakowane. Podążaj za żółtymi znakami z ikonką pociągu i podpisem „Train”. Z kolei na lotnisku Roma Termini pociągi odjeżdżają z peronów 23 i 24.

Taksówka z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta

lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)
lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Taksówka to oczywiście najdroższy sposób aby dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Postój taksówek znajduje się przy terminalu przylotów – Terminalu 1 i Terminalu 3. Wybieraj białe taksówki zarejestrowane w Rzymie.

Przed skorzystaniem z taksówki zapytaj o cenę. Według oficjalnych rzymskich stawek, opłaty za przejazd powinny wynosić:

 • 50 euro – centrum Rzymu (w obrębie Murów Aureliana);
 • 31 euro – Castello della Magliana – Parco dei Medici;
 • 26 euro – Nuova Fiera di Roma;
 • 52 euro – lotnisko Rzym Ciampino;
 • 52 euro – dworzec Rzym Tiburtina;
 • 47 euro – Stazione Ostiense
 • 125 euro – Civitavecchia Porto

Porada praktyczna: zwróć uwagę do jakiej taksówki wsiadasz. Przed lotniskiem znajdują się taksówki zarejestrowane w Rzymie i w mieście Fiumicino. Taksówki rzymskie są tańsze (nawet o 15-25 euro na kursie) niż taksówki z Fiumicino. Wynika to z faktu, iż Rada Miasta Rzymu ustanowiła niższe ceny, niż radni z Fiumicino. Władze miasteczka, na terenie którego położone jest lotnisko nieustannie próbują ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do swojego budżetu z faktu, iż mają u siebie port lotniczy. Z kolei władze Rzymu chcą zachęcić turystów taksówkami w rozsądnych cenach. Ta dziwna sytuacja jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami obu miast, który trwa już od kilkunastu lat.

Podobnie jak w Polsce, tak i we Włoszech warto zwracać uwagę na oszustów zwanych potocznie „mafią taksówkową”. Żądają oni horrendalnych stawek za przewóz. Lepiej skorzystać z taksówek, które czekają na oznakowanym postoju, niż z naciągaczy, którzy zapraszają turystów do swojej taksówki tuż przy wyjściu z lotniska.

Wynajem samochodu na lotnisku Rzym Fiumicino

Na lotnisku Rzym Fiumicino działa kilkanaście wypożyczalni samochodów. Aktualne ceny i opinie możesz sprawdzić na stronie tej porównywarki. W samym Rzymie samochód to tylko niepotrzebny problem, ale auto może się przydać jeśli Twoim celem nie jest centrum Rzymu, a na przykład pobliskie wybrzeże lub inne miasta regionu.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Lotnisko Rzym Fiumicino – co jeszcze warto wiedzieć?

jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)

Lotnisko Rzym Fiumicino zostało otwarte w 1961 roku. Od tego czasu narodowy włoski przewoźnik lotniczy Alitalia zainwestował olbrzymie kwoty w rozbudowę terminali, pasów startowych i hangarów dla samolotów. Dziś lotnisko dysponuje trzema drogami startowymi, systemem ILS, a w godzinach szczytu co dwie minuty jest w stanie przyjąć lub odprawić kolejny samolot.

położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)
położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)

Międzynarodowy port lotniczy Rzym-Fiumicino „Leonardo da Vinci” to największe lotnisko we Włoszech i 10 najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie. Pod względem ruchu pasażerskiego to 49 lotnisko na świecie.

Wraz z lotniskiem Ciampino – w ramach wspólnej marki Aeroporti di Roma – w 2022 r. odprawiło 32,8 mln pasażerów. Przez ostatnie trzy lata lotnisko zdobyło nagrodę „Best Airport Award”.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

 • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
 • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
 • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
 • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

248 komentarzy

Ela 8 lipca 2024 - 09:32

Ale fajnie,ze natknęłam się na Pana bloga.
Uprzejmie proszę o poradę.
Mam okazję być na tym lotnisku w dzień powszedni od 1.00 do 20 30- międzylądowanie.
Planuję oczywiście ruszyć w miasto.Około 5.00… .Myślałam o pociągu w obie strony.
zwĺaszcza z powrotem,bo boję się korków.
Czy może mi Pan polecić jakieś ciekawe rozwiązania,żeby skleić ten szybki city break do kupy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 14:50

Dzień dobry,
Proszę zobaczyć do mojego przewodnika po Rzymie – nie wiem co Panią bardziej interesuje. W jeden dzień można zobaczyć Koloseum, Forum Romanum i Palatyn, a później – po południu – zobaczyć Bazylikę św. Piotra. Albo ewentualnie Koloseum i Forum Romanum, a później Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie i tamtą część Rzymu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 6 lipca 2024 - 17:03

Dzień dobry,
Widzę, ze przy zakupie biletów on-line trzeba wybrać godzinę a zakupiony bilet ma przyjść w ciągu 24h. Jeżeli zakupię taki bilet dobę wcześniej a okaże się, że samolot jest opóźniony, to czy z takiego biletu można skorzystać (np. w ciągu kilku kolejnych godzin) czy już przepada i wtedy w automacie trzeba nabyć nowy bilet?
pozdrawiam, Magda

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 14:25

Dzień dobry,
Bilet elektroniczny też wymaga skasowania poprzez kliknięcie check in. Check in należy zrobić w momencie wsiadania do pociągu. Dopóki nie wykonasz check in, wciąż można zmienić datę godziny odjazdu pociągu, a potwierdzenie zmiany przychodzi na maila oraz pojawia się w aplikacji Trenitalia w zależności od tego czy kupisz bilet na stronie internetowej czy w oficjalnej aplikacji. Jeśli nie chcesz sobie tym zawracać głowy, to kup bilet papierowy w biletomacie przed wejściem na peron i skasuj go w kasowniku przy bramkach tuż przed podróżą.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2024 - 22:06

Dzień dobry,
Przy biletach kolejowych w aplikacji Trenitalia albo przy zakupie przez ich stronę internetową obowiązuje check in, który należy zrobić przed wejściem do pociągu. Do czasu dokonania check in, można zmienić godzinę wybranego połączenia. Ewentualnie można po prostu kupić bilet papierowy w biletomacie tuż przed podróżą i skasować na bramkach przy wejściu na peron, zamiast kupować z wyprzedzeniem online.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agata 25 czerwca 2024 - 11:28

Dzień dobry,
gratuluję wiedzy i doświadczenia 🙂 super pomoc przy planowaniu podrózy po włoskich zakątkach.
Wylatujemy z mężem w czwartek- przylot na lotnisko Fiumicino, noclegi mamy w dzielnicy Ostiense. Z informacji tutaj zawartych- w naszym przypadku najwygodniej z lotniska dostać się pociągiem regionalnym?
Pozdrawiam
Agata

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 czerwca 2024 - 22:14

Dzień dobry,
Tak, pociągiem regionalnym możecie Państwo bezpośrednio pojechać ze stacji na lotnisku Fiumicino do stacji Roma Ostiense.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Raj 26 czerwca 2024 - 21:48

Dzień dobry,
Proszę o info jak dojechać z lotniska Fiumicino do portu w Civitavecchia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2024 - 22:58

Dzień dobry,
Nie ma bezpośrednich połączeń z lotniska więc trzeba wyszukać na trenitalia.com jedno z połączeń z przesiadką w Rzymie do stacji w Civitavecchia. Następnie z dworca kolejowego do portu jest jeszcze kawałek. Pozostaje albo taksówka albo częściowe podjechanie, którymś z autobusów komunikacji miejskiej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 29 czerwca 2024 - 17:11

Dzień dobry,
Orientujesz się czy na lotnisku Fiumicino jest możliwość przechowania bagażu na kilka godzin ? Są jakieś skrytki bagażowe ? Będę miała w Rzymie międzylądowanie i z chęcią wybiorę się na kilkugodzinne zwiedzanie, ale nie uśmiecha mi się
chodzić z bagażem …
Pozdrawiam,
Marta

Łukasz Ropczyński 30 czerwca 2024 - 23:49

Dzień dobry,
Na lotnisku Fiumicino, w Terminalu 3, w pobliżu wejścia numer 6 jest przechowalnia bagażu. Otwarta jest od 7:00 do 23:00.
Pozdrawiam,
Łukasz

Mateusz 16 czerwca 2024 - 14:38

Dzień dobry Panie Łukaszu,

pod koniec czerwca wybieram się z żoną do Calvi dell’Umbria (Apostoli di Dio bractwo brata Elia).
Celem jest modlitwa wstawiennicza – żona choruje na nowotwór.

Lądujemy w Fiumicino Airport i tu też mamy nocleg.
Pytanie, gdzie najlepiej wypożyczyć auto (2 doby), na lotnisku czy w miejscowości Fumicino ( nocleg przy ul. Via Delle Scuole)?

Jakie wypożyczalnie Pan rekomenduje, na co powinienem uważać?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Najlepsze pozdrowienia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 czerwca 2024 - 21:31

Dzień dobry Panie Mateuszu,
Niestety nie mam jednej, sprawdzonej wypożyczalni, z której zawsze bym korzystał. Najczęściej wybieramy wypożyczalnię, która ma akurat korzystną cenę na Discover Cars i tam z wyników filtrujemy wypożyczalnie, które mają złe opinie i takie, które wymagają karty kredytowej. Do tego kupujemy pełne ubezpieczenie i robimy dokładne zdjęcia samochodu przed wypożyczeniem. Ewentualnie można też spróbować się tam dostać bez samochodu: najpierw autobusem Terravision z lotniska do Roma Termini, potem bezpośrednim pociągiem z Roma Termini do Terni, a na końcu autobusem z Terni do miejsca docelowego – linia E629 Busitalia Sita Nord, ale to może być zbyt męczące. Życzę dużo zdrowia i sił dla Żony!
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mateusz 19 czerwca 2024 - 11:45

Dziękuję 🙂

Odpowiedz
Iwona 14 czerwca 2024 - 12:25

Dzień dobry, mam pytanie o odebranie znajomych z lotniska Fiumicino samochodem? Czy można na chwilę wjechać pod terminal i odebrać osobę i tak samo odwieźć potem na samolot (tak jak na Okęciu kiss&fly)? Będę bardzo wdzięczna za wiaodmość

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 czerwca 2024 - 21:01

Dzień dobry,
Tak, jest tam area Kiss&Go z czasem 15 minut 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Zofia 27 czerwca 2024 - 10:47

Dzień dobry słyszałam, że jest jeszcze tańsza opcja podróży z lotniska Fiumicino do Rzymu linią Cotlar. Mógłby się Pan o tym wypowiedzuec jak to wygląda, jakie są koszta, oraz na jakie przystanki można dojechać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 czerwca 2024 - 20:59

Dzień dobry,
Tak, niektórzy jadą autobusem Cotral z lotniska Fiumicino do Lido di Ostia, a potem z Lido di Ostia kolejką do Rzymu. Wtedy te dwa bilety kosztują niespełna 3 euro. Jest odrobinę taniej, ale dłużej i na około, a oszczędność jest symboliczna. Polecam jednak bezpośredni autobus Terravision, który ma najlepszy stosunek ceny do jakości i czasu przejazdu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 13 czerwca 2024 - 20:23

Dzień dobry. Chciałabym dopytać o kwestie związane z dotarciem do Roma Termini. Mieszkanie mamy jakieś 12 minut pieszo od Termini, ale musimy wyjść o 4 rano (3 kobiety). Dużo czytałam, że okolica jest niebezpieczna, a wtedy jeszcze ciemno. Czy z własnego doświadczenia zalecałby Pan zamówić jednak FreeNow albo taxi i podjechać ten kawałeczek do Termini niż iść?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 20:40

Dzień dobry,
W trójkę jest inaczej niż samemu. Proszę podejść pieszo, nikt nie powinien Was zaczepiać 🙂 Zresztą Rzym – szczególnie wokół Termini – nie zasypia nigdy. Owszem kręcą się bezdomni, ale wystarczy iść zdecydowanym krokiem i nie wdawać się w zaczepki.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 13 czerwca 2024 - 21:58

Dodam, że mowa o lokalu położonym na skrzyżowaniu Via Palestro i Via Milazzo

Odpowiedz
Mariusz 16 czerwca 2024 - 21:24

Mam pytanie odnośnie taxi. czy te zarejestrowane w Fiumiciono też są białe? Rozumiem że te rzymskie mają oznakowanie na drzwiach?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 czerwca 2024 - 21:41

Tak, wszystkie taksówki są białe, ale rzymskie na drzwiach mają herb Rzymu i rzymskie taryfy w takiej ramce z bordowym nagłówkiem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 13 czerwca 2024 - 12:41

Dzień dobry. Panie Łukaszu, czy w pociągu Trenitalia z lotniska można skorzystać z karty Italia in Tour 3/5? Czy podróżując z 3 dzieci (8-13 lat) jest sens kupować taką kartę, czy taniej wyjdą inne oferty? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 20:42

Dzień dobry,
Italia in Tour dotyczy pociągów regionalnych, regionalnych przyspieszonych i metropolitarnych. Nie obowiązuje więc w ekspresach, a takim jest Leonardo Express 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Janusz 12 czerwca 2024 - 15:03

Witam. Super stronka. Mam indywidualne pytanie. Przylatujemy do Rzymu 5 lipca o 15 i wylatujemy w niedzielę o 16. Moi znajomi głównie chcieliby zobaczyć Watykan – i grób JP2. Czytam że aby nie stać w kolejce trzeba kupić bilet do Kaplicy Sykstyńskiej ale co druga stronka pokazuje mi że jest to już na nasz termin niedostępne. Jak natomiast szukam z przewodnikiem to jest ok? Moi znajomi nie rozmawiają po angielsku więc z przewodnika nam nici a i bilet kosztuje fortunę. Mógłbyś pomóc mi w wyszukaniu biletu na ten termin? Przez którą stronkę najlepiej go kupić?
I druga sprawa – mieszkamy w hotelu koło dworca kolejowego – czy najlepiej będzie kupić bilet na 48h na całą komunikację? czy jednak jednorazowe? czy dojedziemy z lotniska i do lotniska na takim bilecie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 22:06

Cześć Janusz,
Jeśli chodzi o Kaplicę Sykstyńską, to jest ona częścią Muzeów Watykańskich. Zajrzyj proszę do mojego artykułu o Muzeach Watykańskich żeby uzyskać dodatkowe szczegóły. Bilety można kupić jedynie na oficjalnej stronie, a jeśli tam już są niedostępne, to u dwóch pośredników, o których wspominamy. Co do biletu na komunikację miejską, to wszystko zależy od tego, jak dużo macie zamiar zwiedzać transportem publicznym. Rzym najlepiej zwiedza się pieszo więc sugerowałbym bilety jednorazowe, chyba, że nie lubicie dużo spacerować.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
andi 11 czerwca 2024 - 20:16

Witam
Jak dojechać z lotniska Fiumicino do np. Mc Donalds Ostia Lungomare Paolo Toscanelli, 00121 Lido di Ostia ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 22:20

Hej,
Na tej trasie jeżdżą autobusy Cotral. Wejdź na oficjalną stronę Cotral Lazio i sprawdź rozkład jazdy. Autobusy są tam dosyć często 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 11 czerwca 2024 - 19:27

dzień dobry, wybieram sie z synem (7lat) do Rzymu, który nieźle znam i kocham. chcialabym, by mój mlody również pokochał to miejsce, stąd zaplanowalam tylko 2 dni na zwiedzanie Rzymu, a pozosrale 4 na plaże i parki rozrywki.
Czy mozesz polecic gdzie w niedalekiej odleglosci od Fiumicino gdzie ladujemy powinnismy sie zatrzymać (najladniejsze plaże, dodatkowe atrakcje, dobra baza hotelowa) oraz jak dotrzec punlicznym transportem do ZooMarine, Hydromania, Cinecitta- chyba, że któreś z tych miejsc odradzasz a polecasz cos innego. jesteśmy wielbicuelami aquaparkow i parków rozrywki 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 23:14

Hej Karolina,
Moim zdaniem wszystkie plaże koło Rzymu są podobne i 7-latek nie zauważy różnicy pomiędzy jedną plażą, a drugą. Jeśli chodzi o dojazd do parków wodnych to polecam w Rzymie google maps i rome2rio – te aplikacje sprawdzają się dobrze. Mamy dzieci w podobnym wieku (5 i 9 lat) – wiem, że nie jest łatwo, ale mimo wszystko nie decydowałbym się na 3 parki wodne w trakcie jednego wyjazdu. Wybierzecie jeden, jedną plażę i spędźcie miły czas w samym Rzymie, w jakiejś restauracji, na spacerach, zwiedzaniu, lodach, w barze, w niespiesznych rozmowach podczas zwiedzania… 😉
Pozdrawim,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 10 czerwca 2024 - 14:36

Witam! Przylatujemy na lotnisko Fimucino a nasz hotel to https://g.co/kgs/Cv8Wm8Y, jak najlepiej dostać się pod wskazany adres ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 czerwca 2024 - 09:41

Najłatwiej autobusem Terravision z lotniska na dworzec Roma Termini, a potem kawałeczek piechotą.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamila 3 czerwca 2024 - 23:24

Witaj 🙂 Wynajęliśmy mieszkanie w Albano Laziale, niedaleko Castel Gandolfo. Czy stamtąd do centrum Rzymu da radę jeździć na biletach 72-godzinnych? Czy one już na tej trasie nie obowiązują?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 czerwca 2024 - 08:36

Hej,
Albano Laziale jest już poza strefą miejską. Strefa kończy się 7-8 stacji wcześniej. Ale bilety na pociągi z Albano Laziale do Roma Termini kosztują tylko 2,10 euro, a połączenia są co chwilę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2 3