Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 178 komentarzy 174,6 tysięcy wyświetleń
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Z poniższego artykułu dowiesz się jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Wymieniam aż 6 najpopularniejszych sposobów na bezpośredni przejazd z lotniska do centrum – od najtańszego do najdroższego. Różnią się ceną, szybkością, godzinami kursowania i przystankiem docelowym w centrum Rzymu. Niektóre z nich kursują także nocą. Są to aktualne informacje z 2024 r. oparte na własnym doświadczeniu z ponad 20 podróży do Rzymu. Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO), czyli lotnisko im. Leonardo da Vinci, znajduje się 20 km od centrum Rzymu, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Fiumicino.

Zwróć uwagę, że w Rzymie jest jeszcze drugie lotnisko, na którym lądują między innymi tanie linie Ryanair i Wizzair. Sprawdź dokładnie, na którym lotnisku lądujesz. W razie potrzeby przejdź na mój drugi przewodnik, w którym piszę jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Dodatkowo jeśli planujesz podróż do Rzymu, zobacz nasz artykuł Rzym w 5 dni – to gotowy plan zwiedzania i jednocześnie najpopularniejszy artykuł na blogu. W innym artykule polecamy sprawdzone noclegi w Rzymie. Natomiast w kategorii Rzym i Watykan znajdziesz wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem.

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta? Sześć możliwości

 • 8,00 euro / 6,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision z lotniska na dworzec Roma Termini (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024);
 • 8,00 euro – bezpośredni autobus SIT Bus Shuttle z lotniska na dworzec Roma Termini;
 • 8,00 euro / 7,00 euro przy zakupie online – autobus T.A.M. (kursuje także nocą);
 • 8,00 euro – pociąg regionalny na dworzec Roma Trastevere -> lub Roma Ostiense -> lub Roma Tiburtina;
 • 14,00 euro – pociąg Leonardo Express na dworzec Roma Termini;
 • 50,00 euro – miejska taksówka z lotniska do centrum (w obrębie murów Aureliana).

W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu na lotnisku i znalezienie przystanku. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Rzymu wylatujesz wcześnie rano i chcesz na lotnisko dostać się nocą.

Autobus Terravision z lotniska do centrum Rzymu

autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)
autobus Terravision wysadzający podróżnych przy dworcu Roma Termini, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Sergei Sokolnikov, depositphotos.com)

Popularny autobus Terravision to najtańszy sposób, aby z lotniska dostać się bezpośrednio do centrum Rzymu. Autobusy Terravison przez cały dzień kursują pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino, a dworcem Roma Termini, który jest komunikacyjnym centrum miasta. Krzyżują się tam dwie linie metra w Rzymie. Czas przejazdu według rozkładu wynosi 60 minut, ale w godzinach szczytu jest to nieco dłużej.

Bilet na autobus Terravision kupiony na lotnisku lub u kierowcy kosztuje 8 euro w jedną stronę lub 14 euro w obydwie strony. Bardziej opłaca się kupić bilet online na oficjalnej stronie przewoźnika. Wówczas cena wynosi 6 euro w jedną stronę i 11 euro w obie strony.

Warto wiedzieć: z kodem rabatowym SUMMER5KWL można uzyskać dodatkowe -5% rabatu na bilety autobusowe Terravision kupione online. Kod ważny jest do 30 września 2024 r. Ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia.

Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci od 5 roku życia płacą normalną cenę za bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 14. Natomiast przy dworcu Roma Termini przystanek autobusów Terravision znajduje się przy Via Giolitti 32-34-36-38.

Według rozkładu z 2024 r. pierwszy poranny autobus z lotniska Fiumicino do dworca Roma Termini odjeżdża o godz. 7:10, a ostatni o godz. 00:30. W ciągu dnia jest 41 połączeń, a więc autobusy odjeżdżają dosłownie co chwilę.

Natomiast z dworca Roma Termini pierwszy autobus Terravision na lotnisko odjeżdża o godz. 4:00, a ostatni o godz. 19:50.

Autobus SIT Bus Shuttle z lotniska do centrum Rzymu

autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)
autobus SIT Bus Shuttle w drodze z lotniska Fiumicno do centrum Rzymu (na dworzec Roma Termini), zatrzymuje się także w okolicach Watykanu (fot. Елена Беляева, depositphotos.com)

Konkurencją dla Terravision jest autobus SIT Bus Shuttle. Ten autobus zanim dojedzie na dworzec Roma Termini, to po drodze zatrzymuje się jeszcze na dwóch przystankach:

 • Circonvallazione Aurelia 19 – czyli stosunkowo blisko stacji metra linii A – Cornelia;
 • Via Crescenzio 19 – czyli przy Zamku św. Anioła i niedaleko Placu św. Piotra (Watykan);
 • następnie autobus kończy jazdę przy dworcu Roma Termini, przystanek znajduje się przy Via Marsala 5.

Uwaga! W drodze powrotnej z Rzymu na lotnisko Fiumicino przystanki autobusu znajdują się kolejno przy:

 • Via Marsala 5 (Roma Termini);
 • Crescenzio 2 (okolice Watykanu);
 • Aurelia 19;
 • Lotnisko Fiumicino, Terminal T3, stanowisko 12.

Bilet na autobus SIT Bus Shuttle kosztuje 8 euro. Bilety można kupić online, u kierowcy w autobusie i na przystankach. Tak samo jak w Terravision, tutaj także dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie, a dzieci od 5 roku życia muszą kupić normalny bilet.

Autobusy odjeżdżają sprzed wyjścia z terminalu numer 3, przystanek numer 12.

Według rozkładu jazdy z 2024 r. pierwszy autobus SIT Bus Shuttle z lotniska Fiumicino do Rzymu odjeżdża o godz. 8:30, a ostatni o godz. 21:55. Czas przejazdu wynosi około 60 minut.

Natomiast w powrotnym kierunku sprzed dworca Roma Termini na lotnisko pierwszy autobus SIT Bus Shuttle odjeżdża o godz. 4:45, a ostatni o 20:00.

Podobnie jak Terravision, autobusy SIT Bus Shuttle także dojeżdżają do centrum miejscowości Fiumicino.

Porada praktyczna: bilety kupione przez internet na stronie SIT Bus Shuttle w przypadku opóźnienia samolotu zachowują ważność na kolejny autobus tego samego dnia.

Autobus T.A.M.

T.A.M. to trzeci przewoźnik autobusowy obsługujący połączenia pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a dworcem Roma Termini w centrum Rzymu. Autobusy T.A.M. na lotnisku odjeżdżają ze stanowiska numer 13 przy terminalu T3.

Mimo, że autobusy T.A.M. jeżdżą przez cały dzień, to połączenie jest istotne szczególnie dla turystów, którzy w nocy chcą się dostać z lotniska do centrum Rzymu lub z centrum na lotnisko.

Autobusy T.A.M. pokonują trasę:

 • Fiumicino Citta -> lotnisko Fiumicino -> Roma Ostiense -> Roma Termini;
 • Roma Termini -> Roma Ostiense -> lotnisko Fiumicino -> Fiumicino Citta.

Co ważne z lotniska do centrum Rzymu autobusy T.A.M. odjeżdżają także nocą o 23:30, 00:15, 01:30, 02:30.

Natomiast z Roma Termini na lotnisko autobusy T.A.M. odjeżdżają nocą o 23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:30, 04:30 i 05:30. Przy dworcu Termini przystanek T.A.M. znajduje się pod adresem Via Giolitti 34.

Ponadto autobusy tego przewoźnika jeżdżą też w ciągu dnia średnio co 30 minut.

Bilet na autobus T.A.M. kosztuje 8 euro w jedną stronę (lub 7 euro kupiony online) oraz 15 euro w obie strony (lub 12 euro kupiony online).

Pociąg regionalny z lotniska na jedną z trzech popularnych stacji w Rzymie

pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)
pociąg regionalny odjeżdżający ze stacji przy lotnisku Rzym Fiumicino (fot. Takatoshi Kurikawa, depositphotos.com)

Bezpośrednio przy lotnisku Rzym Fiumicino znajduje się stacja kolejowa Fiumicino Aeroporto. Podróż pociągiem jest wygodniejsza niż autobusem, ale droższa o co najmniej 2 euro. Stacja połączona jest z lotniskiem, a dojście do niej jest bardzo dobrze oznakowane. Ze stacji odjeżdżają dwa rodzaje pociągów:

 • pociąg regionalny, który omija dworzec Termini i jedzie na trzy inne rzymskie stacje;
 • droższy pociąg Leonardo Express, który jedzie bezpośrednio na dworzec Roma Termini.

Wspomniany powyżej pociąg regionalny zatrzymuje się na wielu stacjach, w tym między innymi na:

 • Roma Trastevere (Zatybrze);
 • Roma Ostiense;
 • Roma Tuscolana;
 • Roma Tiburtina (stacja metra linii B);

Przykładowo czas podróży na Zatybrze (Roma Trastevere) wynosi 25 minut, a na dworzec Roma Tiburtina 48 minut.

biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)
biletomaty Trenitalia na lotnisku Rzym Fiumicino, jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Aliaksandr Mazurkevich, depositphotos.com)

Bilet na pociąg regionalny kosztuje 8 euro. Można go kupić wcześniej przez internet lub bezpośrednio przed podróżą w biletomatach, które znajdują się tuż przed wejściem na peron. W biletomacie można przełączyć język na angielski, a płatności dokonywać gotówką lub kartą. Pamiętaj, że bilet należy później skasować w kasowniku, który znajduje się przy wejściu na peron ponieważ nieskasowany bilet jest nieważny.

Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów regionalnych z lotniska możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ – tutaj możesz także kupić bilet. Jako stację początkową wpisz Fiumicino Aeroporto. Jako stację docelową na przykład Roma Trastevere, Roma Ostiense lub Roma Tiburtina.

Pociąg Leonardo Express z lotniska do Roma Termini

pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)
pociąg Leonardo Express z lotniska Rzym Fiumicino do Roma Termini (fot. Marek Slusarczyk, depositphotos.com)

Najwygodniej i najszybciej z lotniska do stacji Roma Termini w samym centrum Rzymu można dojechać Leonardo Ekspresem. Ten pociąg nie zatrzymuje się po drodze ani razu, tylko bezpośrednio jedzie do głównego rzymskiego dworca kolejowego. Dlatego czas przejazdu wynosi zaledwie 32 minuty.

Pociągi odjeżdżają co 15 minut dlatego usługa reklamowana jest jako połączenie non-stop. W ciągu dnia odbywa się 126 połączeń Leonardo Expressu.

Godziny kursowania Leonardo Expressu w 2024 r.:

 • z Rzymu Termini – od godz. 4:50 do 23:05;
 • z lotniska Fiumicino – od godz. 05:38 do 23:53.

Co ciekawe, Trenitalia (włoskie koleje) chwalą się, że to połączenie kursuje nawet wtedy, gdy w całym kraju strajkują kolejarze.

Bilet kosztuje 14 euro za przejazd w jedną stronę. Dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Ponadto każde jedno dziecko od 4 do 12 roku życia z rodzicem, który wykupi bilet, też nie płaci (wg zasady, że na jednego rodzica z biletem, przypadka jedno dziecko poniżej 12 roku życia bez biletu). Bilet można kupić w automacie samoobsługowym na lotnisku (łatwo go zauważyć w drodze na peron).

Jeśli podróżujesz w grupie 4 osobowej to w ramach taryfy „Minigruppi” możesz kupić 4 bilety w jednej transakcji w cenie 40 euro zamiast 56 euro.

W Leonardo Expressie nie ma dopłaty nawet za bardzo duży bagaż. Ponadto małe psy też mogą jechać bez biletu.

Porada praktyczna: lotnisko jest świetnie oznakowane. Podążaj za żółtymi znakami z ikonką pociągu i podpisem „Train”. Z kolei na lotnisku Roma Termini pociągi odjeżdżają z peronów 23 i 24.

Taksówka z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta

lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)
lotnisko Rzym Fiumicino, Włochy (fot. Mindaugas Dulinskas, depositphotos.com)

Taksówka to oczywiście najdroższy sposób aby dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta. Postój taksówek znajduje się przy terminalu przylotów – Terminalu 1 i Terminalu 3. Wybieraj białe taksówki zarejestrowane w Rzymie.

Przed skorzystaniem z taksówki zapytaj o cenę. Według oficjalnych rzymskich stawek, opłaty za przejazd powinny wynosić:

 • 50 euro – centrum Rzymu (w obrębie Murów Aureliana);
 • 31 euro – Castello della Magliana – Parco dei Medici;
 • 26 euro – Nuova Fiera di Roma;
 • 52 euro – lotnisko Rzym Ciampino;
 • 52 euro – dworzec Rzym Tiburtina;
 • 47 euro – Stazione Ostiense
 • 125 euro – Civitavecchia Porto

Porada praktyczna: zwróć uwagę do jakiej taksówki wsiadasz. Przed lotniskiem znajdują się taksówki zarejestrowane w Rzymie i w mieście Fiumicino. Taksówki rzymskie są tańsze (nawet o 15-25 euro na kursie) niż taksówki z Fiumicino. Wynika to z faktu, iż Rada Miasta Rzymu ustanowiła niższe ceny, niż radni z Fiumicino. Władze miasteczka, na terenie którego położone jest lotnisko nieustannie próbują ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do swojego budżetu z faktu, iż mają u siebie port lotniczy. Z kolei władze Rzymu chcą zachęcić turystów taksówkami w rozsądnych cenach. Ta dziwna sytuacja jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami obu miast, który trwa już od kilkunastu lat.

Podobnie jak w Polsce, tak i we Włoszech warto zwracać uwagę na oszustów zwanych potocznie „mafią taksówkową”. Żądają oni horrendalnych stawek za przewóz. Lepiej skorzystać z taksówek, które czekają na oznakowanym postoju, niż z naciągaczy, którzy zapraszają turystów do swojej taksówki tuż przy wyjściu z lotniska.

Wynajem samochodu na lotnisku Rzym Fiumicino

Na lotnisku Rzym Fiumicino działa kilkanaście wypożyczalni samochodów. Aktualne ceny i opinie możesz sprawdzić na stronie tej porównywarki. W samym Rzymie samochód to tylko niepotrzebny problem, ale auto może się przydać jeśli Twoim celem nie jest centrum Rzymu, a na przykład pobliskie wybrzeże lub inne miasta regionu.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Lotnisko Rzym Fiumicino – co jeszcze warto wiedzieć?

jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)
jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov, depositphotos.com)

Lotnisko Rzym Fiumicino zostało otwarte w 1961 roku. Od tego czasu narodowy włoski przewoźnik lotniczy Alitalia zainwestował olbrzymie kwoty w rozbudowę terminali, pasów startowych i hangarów dla samolotów. Dziś lotnisko dysponuje trzema drogami startowymi, systemem ILS, a w godzinach szczytu co dwie minuty jest w stanie przyjąć lub odprawić kolejny samolot.

położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)
położenie lotniska Rzym Fiumicino i jego skomunikowanie z centrum Rzymu (źródło grafiki: adr.it, oficjalna strona lotniska)

Międzynarodowy port lotniczy Rzym-Fiumicino „Leonardo da Vinci” to największe lotnisko we Włoszech i 10 najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie. Pod względem ruchu pasażerskiego to 49 lotnisko na świecie.

Wraz z lotniskiem Ciampino – w ramach wspólnej marki Aeroporti di Roma – w 2022 r. odprawiło 32,8 mln pasażerów. Przez ostatnie trzy lata lotnisko zdobyło nagrodę „Best Airport Award”.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

178 komentarzy

Jacek 10 kwietnia 2024 - 17:43

Dzień dobry.
Czy kupując w biletomacie bilet na pociąg regionalny do stacji San Pietro muszę go kasować dwukrotnie t.j. jeszcze na peronie Fiumicino a później na Trastevere, (tam właśnie będę musiał przesiąść się na drugi pociąg). Czy wystarczy, że będzie skasowany tylko raz na Fiumicino?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 08:16

Dzień dobry,
Bilet na pociąg regionalny kasuje się tylko raz. Potem – przy przesiadce – już nie kasuje się go ponownie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
ALICJA 23 marca 2024 - 11:46

Dzień dobry.
czy jeżeli kupię bilet na Leonardo Express online na konkretną godzinę (tak wymusza system) to czy jak spóźnię się bilet traci ważność?
Rozumiem, że biletów kupionych online nie trzeba kasować?
z góry dziękuję za odpowiedź
Ps. świetny blog!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 marca 2024 - 20:33

Dzień dobry,
W przypadku biletu elektronicznego obowiązuje kliknięcie odprawy. Jeśli się nie odprawisz, to wciąż będziesz mieć możliwość zmiany godziny połączenia. Natomiast jak już będziesz mieć pewność, że zdążyłaś na dany pociąg, to odpraw się w aplikacji lub korzystając z linku przed odjazdem pociągu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzenna 28 marca 2024 - 14:00

Witam. Świetnie prowadzony blog. Kazda informacja bezcenna przed naszym wyjazdem do Rzymu, Juz wiem ze nocleg mamy w apartamencie przy via di Boccea. Mamy wysiąść na przystanku Circonvallazione Aurelie. Na blogu wyczytałam że dojadę autobusem SIT Bus Shuttle i wysiądę na pierwszym przystanku. Czy bilet kupię w automacie? Jeśli tak to wybieram przystanek początkowy i końcowy? Czy tylko końcowy. Czy bagaż dodatkowo płatny? Będę wdzięczna za wskazówki zwłaszcza że jest to pierwszy wyjazd bez biura. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 marca 2024 - 14:00

Hej Marzena,
Dziękuję za miłe słowa. Bilet na ten autobus możesz kupić na ich oficjalnej stronie sitbusshuttle.com lub bezpośrednio w autobusie. Cena 7 euro jest taka sama, bez względu na to, na którym przystanku wysiadasz 😉 Bagaż jest wliczony w cenę biletu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
paulina 22 marca 2024 - 13:42

hej! czy na bilecie tygodniowym CIS dojadę z Fiumicino do centrum Rzymu pociągiem, czy musze kupić osobny bilet kolejowy? Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 marca 2024 - 10:22

Hej,
Musisz kupić osobny bilet. CIS działa na terytorium Rzymu, a lotnisko Fiumicino leży poza Rzymem. Zresztą jest to oficjalnie napisane na stronie ATAC Roma przy opisie tego biletu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 21 marca 2024 - 21:12

Czesc
Mam powrot w niedziele 05:25 z Fiumicino . Jaki srodek transportu z Rzymu da mi mozliwosc dotarnia na lotnisko na czas?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 marca 2024 - 09:21

Hej,
Nocny autobus przewoźnika T.A.M. odjeżdża co godzinę sprzed dworca Roma Termini. Jest na ten temat cały akapit powyżej 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 19 marca 2024 - 11:24

Hej,
Łukasz, piszesz, że dziecko 4-12 lat jeździ za darmo z rodzicem Leonardo Expressem, trzeba kupić jakiś bezpłatny bilet, orientujesz się?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2024 - 12:43

Hej,
Nie, nic nie trzeba. Nie ma zresztą żadnych bezpłatnych biletów dla dzieci. Pamiętaj tylko, że na każdego opiekuna z płatnym biletem, może przypadać jedno dziecko bez biletu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 18 marca 2024 - 14:08

Witam, Szukam informacji czy jeśli kupię bilet 72h ma komunikację to czy z lotniska Fumicino, lub samych obrzeży będę mógł na nim jeździć.
Myślałem o wynajęciu lokum gdzieś blisko wybrzeża i dojeżdzaniu do centrum miasta.
ps. Szacun za merytoryczny blog:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 16:52

Dzień dobry,

Nie, bilet 72-godzinny działa w granicach Rzymu, a Fiumicino to oddzielna gmina. Natomiast na tym bilecie można podróżować kolejką do nadmorskiej dzielnicy Lido di Ostia, ponieważ to jest część Rzymu. Więc proponuję w Lido di Ostia szukać noclegów. Tutaj szczegóły:
https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-rzymu-nad-morze/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 17 marca 2024 - 22:54

Dzień dobry, ląduje na Fiumicino w południe i musimy dotrzeć w okolice Watykanu na via Famagosta ( stacja metra Ottaviano) . Google podpowiada aby skorzystać z transportu .mysafeplace.it ( chyba autobus) i przystanek przy Watykanie co wydaje się idealne.
Czy może Pan powiedzieć czy to rzeczywiście lepsza alternatywa niż Leonardo Express? Czy ktoś tutaj korzystał?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 11:24

Hej Magda,
Nie wiem co to za strona – wygląda na jakiegoś pośrednika. Lepiej z niej nie korzystać. W Twoim wypadku najlepiej będzie wybrać autobus SIT Bus Shuttle (opisuję go powyżej), który w drodze na dworzec Roma Termini, zatrzymuje się na żądanie na przystanku przy Via Crescenzio 19 – czyli przy Zamku św. Anioła i niedaleko Placu św. Piotra.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 16 marca 2024 - 17:30

Dziękuję serdecznie za odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie.
Mam ostatnie 😉
Wspomina Pan, ze warto na lotnisku Fumicino wybrac taksówkę rzymską bo jest nieco tańsza. Jak odróżnić ją od tej lokalnej.

Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 09:44

Wszystkie taksówki są w białym kolorze, ale rzymska taksówka na przednich drzwiach będzie miała dużą naklejkę z herbem Rzymu albo z rzymskimi taryfami z takim bordowym nagłówkiem (czyli gdzieś tam po prostu będzie widoczny napis „Roma”). Zresztą na drzwiach będą wpisane taryfy więc możecie się upewnić jaka jest kwota za kurs do centrum i potem zapytać jeszcze taksówkarza żeby mieć pewność ile będzie kosztowało 🙂 Jak Was będzie próbował na wstępie oszukać, to idźcie do następnego.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mateusz 14 marca 2024 - 12:45

Witam.
Bardzo przydatny i rzeczowy blog.
Nie ukrywam, że bardzo dużo informacji i wskazówek wdrażam w plan naszego wyjazdu.
Mam pytanko dotyczące biletów na pociąg regionalny ponieważ potrzebujemy dostać się do Roma Tuscolana. Czy bilet kupować online ( i jeżeli tak to ile czasu jest ważny gdyby samolot się opóźnił), czy lepiej to zrobić na miejscu w automacie?
Podróżujemy z dziećmi i online nie wyświetla się opcja dodania wieku dziacka tak, aby zaktualizować cenę biletu tj. (ulga 50%).
Tu mam zagwozdkę co i jak będzie lepsze i łatwiejsze w kwestii zakupu biletów.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 marca 2024 - 18:34

Dzień dobry,
Lepiej kupić bilet w biletomacie na stacji lotniskowej. Biletomat działa w czterech językach, można płacić kartą. Proszę tylko potem pamiętać o skasowaniu biletu w kasowniku przy wejściu na peron. W jakim wieku jest dziecko?
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 13 marca 2024 - 21:52

Witam! Wylot do domu mamy o 6 rano z Fiumicino 30/4. Sprawdzamy połączenia z Termini na stronie tambus.it autobusów T.A.M i wg rozkladu jest bus o 3:30. Czy to są 100% informacje czy te busy maja czeste zmiany? Podróżujemy z malym dzieckiem i obawiamy sie nocnych niespodzianek, pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 marca 2024 - 17:07

Hej,
Jeśli na stronie przewoźnika T.A.M. jest taka godzina, to na pewno autobus odjedzie o tej porze. Nie słyszałem, żeby ktoś z Czytelników miał problemy z tym nocnym autobusem, a polecam go bardzo często. Poza obok przystanku T.A.M. jest całodobowa kasa więc tam możesz wcześniej kupić bilet i potwierdzić godzinę odjazdu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 13 marca 2024 - 12:15

Witam. Wybieram się w kwietniu z rodziną do Rzymu i lądujemy na lotnisku Fiumicino. Proszę mi powiedzieć ile czasu potrzebuję na dojście do przystanku po wylądowaniu samolotu. Chcę zarezerwować bilety i nie chcemy się spóźnić. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2024 - 12:19

Dzień dobry,
15 minut. Natomiast proszę się tym nie przejmować. Bilet na autobus Terravision w przypadku spóźnienia zachowuje ważność na każde kolejne połączenie tego samego dnia. Nie trzeba nikomu zgłaszać spóźnienia ani zmieniać rezerwacji. To normalne, że samoloty się spóźniają i ta godzina jest orientacyjna.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sławek 12 marca 2024 - 13:38

Proszę o informację czym różni się bilet CIS od CIRS ?
Czy bilet CIS obejmuje zarówno metro, jak i autobusy ?
Czy można kupić go w automacie na stacji metra i czy jest on w wersji ulgowej ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2024 - 08:49

Bilet CIS to bilet tygodniowy, czyli ważny do północy 7 dnia od skasowania. Ważny jest w autobusach komunikacji miejskiej i w metrze na terenie Rzymu, a także w kolejkach miejskich czyli na przykład w kolejce z Rzymu do Lido di Ostia. Natomiast CIRS to jest bardziej opcja dla mieszkańców regionu Lazio, którzy dojeżdżają codziennie do Rzymu. Tam jest do wyboru sześć stref i w zależności od strefy różni się cena tego biletu. CIS można kupić w automacie lub w kasach, nie ma wersji ulgowej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 10 marca 2024 - 13:10

Dzień Dobry 🙂
Wyłądujemy na Fiumicino ok 23.00 i musimy dostać się do Navony (Corso del Rinascimento). Jaki transport najlepiej wybrać, żeby nie musieć iść pieszo z Termini do Navony?
Z góry serdecznie dziękuję za tipa

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 marca 2024 - 09:27

Dzień dobry,
O tej porze najlepiej najpierw wybrać autobus Terravision do dworca Roma Termini, a później autobus miejski linii 64, który dowiezie Was w 20 minut bardzo blisko Piazza Navona. Linia 64 odjeżdża ze stanowiska A na placu przed dworcem Termini. Natomiast gdybyście byli przed Termini około północy to jest jeszcze linia nocna n70 (też ze stanowiska A). Więc albo linią 64 albo n70.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Milena 8 marca 2024 - 23:48

dzień dobry. Czy rodzina 5 osób w tym dziecko 11 lat czy może skorzystać z oferty minigrupy na pociąg z Lotniska Fumicino ? ten w cenie 40 EUR?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 marca 2024 - 20:35

Dzień dobry,
4 osoby dorosłe na pewno mogą. Natomiast nie jestem pewien jak system przeliczy dziecko w takiej sytuacji. Proszę wejść na stronę trenitalia.com, wpisać liczbę pasażerów i dzieci na tej trasie i zobaczyć jaka cena zostanie przeliczona. W identyczny sposób zadziała biletomat na stacji lotniskowej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bartek 16 lutego 2024 - 23:13

Dzięki z wiele super przydatnych informacji. Nie jestem w stanie jednak znaleźć (ani tu ani na innych stronach) szczegółowych informacji o zniżkach dla dzieci na linii kolejowej Fiumicino-Roma Trastavere-Roma Ostiense. Będziemy podróżowali z trójką dzieci 3-11 lat więc potrzebuję dość precyzyjnych informacji 🙂
Serdecznie pozdrawiam!!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 20:44

Hej,
Na tej linii z lotniska obowiązuje zasada, że na jednego rodzica z biletem może przypadać jedno dziecko bez biletu. Zresztą najprościej to sprawdzisz wpisując na stronie trenitalia.com trasę i liczbę pasażerów (osobno dorosłych i oddzielnie dzieci). Wówczas system przeliczy cenę. Tak samo zresztą działa biletomat na lotnisku.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bartek 7 marca 2024 - 12:13

Bardzo dziękuję za precyzyjne info. Faktycznie system, przy trójce dzieci, po prostu dolicza koszt trzeciego biletu (normalnego, bo de facto ulgowych nie ma).

Odpowiedz
Rrnata 19 marca 2024 - 18:38

hej, mam pytanie jak najlepiej dostac sie z lotniska Fiumicino do Rzymu na Via Palestro 44, do hostelu. I drugie pytanie- mam samolot powrotny 0 godz.6.00, boję się samotnej podrozy w nocy autobusem T.A.M i myslę o tym,žeby pojechac wieczorem poprzedniego dnia ok.23 godz. na lotnisko i tam poczekac na lot. Czy tak będzie bezpieczniej, czy lotnisko jest otwarte nocą. Z gory dziekuje za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2024 - 14:22

Hej,
Hostel jest bardzo blisko dworca Roma Termini więc najlepiej jechać autobusem Terravision (bilet kupiony online jest tańszy, a z naszym kodem rabatowym jeszcze trochę tańszy). Następnie sprzed dworca Termini na Via Palestro 44 jest zaledwie 600 m. Co do drugiego pytania – tak, lotnisko Fiumicino jest otwarte nocą więc można przyjechać wieczorem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 5 lutego 2024 - 01:01

witam , jak najlepiej dostac sie z lotniska do Via Muzio Clementi, 00193, Włochy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 lutego 2024 - 11:38

Hej Marta,

Autobusem SIT Bus Shuttle, który zatrzymuje się na przystanku Via Crescenzio 19 więc bardzo blisko Via Muzio Clementi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 10 lutego 2024 - 00:28

Witam, napisal Pan na temat przewoznika Terravison nastepujacy komentarz: „W przypadku autobusuów Terravision, nawet jak się spóźnisz na autobus z biletem online, bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia i nie trzeba nic zmieniać. Poza tym pasażerowie w Terravision mają z tym biletem priorytetowe wejście, gdyby na przykład było więcej pasażerów niż miejsc w autobusie”. Czy to samo odnosi sie do autobusow SIT Bus Shuttle. Z gory dziekuje za informacje, pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 11:39

Hej Ewa,
Bilet SIT Bus Shuttle też zachowuje ważność w przypadku opóźnienia lotu. Taka informacja jest podana na ich oficjalnej stronie. Natomiast nie mam większych doświadczeń z tym przewoźnikiem. Bardzo rzadko go wybieram. W zasadzie tylko wtedy, gdy chciałem wysiąść koło Watykanu. SIT Bus Shuttle jako jedyny ma taką możliwość.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 11 lutego 2024 - 03:40

Dziekuje uprzejmie. Miejmy nadzieje ze bilet online zapewnia priorytet wejscia na poklad. Pozdrawiam

Daniel 28 stycznia 2024 - 11:17

Dzień dobry, na stronie cotral.it znalazłem informację, że ich autobusy jeżdżą w porze nocnej z dworca Tributina przez dworzec Termini na lotnisko Fiumicino. Czy orientuje się Pan czy ten autobus jeszcze gdzieś zatrzymuje się po drodze? Czy może Pan coś więcej napisać o tym przewoźniku? Pozdrawiam pasażer lotu do Polski 6:20

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 22:18

Cotral to państwowa firma – główny przewoźnik autobusowy stołecznego regionu Lacjum. Korzystałem czasem z ich połączeń, ale nigdy nie jechałem tą linią na lotnisko Fiumicino. W nocy na lotnisko jeździ bezpośredni autobus T.A.M. z dworca Termini i z doświadczenia (swojego i Czytelników) wiem, że z autobusem T.A.M. nie ma problemów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mateusz 5 lutego 2024 - 11:32

Hej, planując lot z fiuminico,szukamy noclegu w tym właśnie obszarze więc moje pytanie czy z biletów 72h na komunikację miejską można skorzystać np na dojazd do polte galeria, wg mapy powinno być to w obszarze objętym komunikacją miejską Rzymu

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 lutego 2024 - 11:40

Hej,

Taryfa miejska kończy się na stacji Fiera di Roma więc Ponte Galeria jeszcze na miejskim bilecie. W tym artykule znajdziesz mapkę gdzie na czerwono są zaznaczone stacje końcowe obszaru miejskiego:
https://www.kierunekwlochy.pl/metro-w-rzymie-i-komunikacja-miejska-w-rzymie/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 26 stycznia 2024 - 13:38

witam. czy autobusy zabiorą 2 duże walizki. pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 stycznia 2024 - 18:21

Terravision nie pobiera dodatkowych opłat za bagaż. Nie ma również limitu co do ilości przewożonego bagażu (jeśli jest miejsce w luku bagażowym).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 7 lutego 2024 - 17:45

Dzień dobry,
Proszę o pomoc. 2 lutego o 8.45 mam odlot lotniska Ciampino i nie za bardzo wiem jak się na nie dostać z centrum Rzymu. Autobusy Teravission nie kursują w tak wczesnych godzinach a nie za bardzo chce płacić 50€ za taksówkę. Czy jest może jakaś inna tańsza opcja żeby dostać się na te lotnisko o takich godzinach porannych? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 16:04

Hej Ola,
Pytasz o lotnisko Ciampino w artykule o lotnisku Fiumicino. O Ciampino mamy oddzielny artykuł. Nie jestem więc pewien, o które lotnisko Ci chodzi.
1. Jeśli wracasz z Ciampino to turyści w takiej sytuacji wybierają albo taksówkę albo autobus Terravison. Pierwszy autobus Terravision na Ciampino z Termini jest o 4:05.
2. Natomiast jeśli nad ranem wracasz z Fiumicino to w nocy z Termini na lotnisko Fiumicino jeździ autobus przewoźnika T.A.M. – co opisałem w powyższym artykule. Autobusy T.A.M. w nocy jeżdżą nawet co godzinę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Pawel 23 stycznia 2024 - 21:48

Przepraszam ale jakaś literówka zaistniała we wpisie.Wracaz z pytaniem na jakiej stronie kupic bilet na pociąg leonardo do Termini. Faktycznie jak sie spoznie na konkretną godzinę to nie pojadę pózniej wydruk biletu będę miał ze sobą

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 stycznia 2024 - 09:50

Ostatnio zaszły zmiany, które także dotyczą tego pociągu i w przypadku biletu kupionego online, dodatkowo konieczna jest jeszcze elektroniczna odprawa przed podróżą. Dlatego jeśli chcesz jechać ekspresem Leonardo, to bilet kup w biletomacie tuż przed podróżą. Taki bilet wystarczy skasować w kasownikach, które są zaraz po przejściu przez bramki na peron.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 18 stycznia 2024 - 15:13

Dzień dobry,
proszę o pomoc.
Razem z mamą wybieramy się do Rzymu i mamy lot powrotny do Wrocławia w niedzielę 4 lutego o 6:30.
Chciałam znaleźć hotel w okolicach Termini Station i pojechać o 3.30 w nocy autobusem T.A.M. na lotnisko, ale czytam opinie, że ta okolica bywa niebezpieczna… Albo może powinnyśmy pojechać na lotnisko dzień przed i tam przeczekać do rana? Czy lotnisko będzie czynne? Nie bardzo chcę płacić za taxi 50€, ale nie chcę się też zapuszczać w niebezpieczne rejony.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 stycznia 2024 - 09:22

Dzień dobry,

Nie wiem na ile dni lecisz do Rzymu, ale może przynajmniej ostatnią noc zarezerwuj w hotelu przy Termini. To nieprzyjemna okolica, ale jak się pamięta o podstawowych zasadach, to nic złego nie powinno się wydarzyć. Tam jest dużo bezdomnych, są kieszonkowcy więc trzeba pilnować portfela, nie zatrzymywać się, nie rozmawiać z nikim obcym i powinno być OK. Natomiast jeśli zdecydujesz się czekać w nocy na lotnisku, to będzie ono otwarte.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 16 stycznia 2024 - 16:47

Witam,
potrzebuję dostać się z lotniska Fiumicino na adres w okolicy Murów Watykańskich- na stację Valle Aurelia. Wg wyszukiwarki pokazuje mi połączenie z lotniska pociągiem REG do stacji Roma Ostiense i przesiadka na drugi pociąg REG- w kierunku Bracciano do stacji docelowej Valle Aurelia.
Mam pytanie na stronie Trenitalia pokazuje cenę 8 euro za przejazd- kupimy taki bilet na tą trasę łączoną w automacie. Czy jest określony czas na dotarcie na takim bilecie do stacji docelowej? Czy kiedy ucieknie mi pociąg nr 2 w Roma Ostiense czy mogę jechać kolejnym? Ile mamy czasu na dojazd z lotniska do stacji końcowej. Będę z grupą starszych osób, które niekoniecznie będą mogły się błyskawicznie przemieszczać.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 stycznia 2024 - 18:20

Pani Marto,

Taki bilet ważny jest 4 godziny od momentu skasowania. Jeśli pasażer nadal podróżuje pociągiem po upływie okresu ważności, może dotrzeć do miejsca docelowego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 14 stycznia 2024 - 16:39

Hej, czy jeżeli kupię bilet online na konkretną godzinę na pociąg regionalny z lotniska Fiumicino, to w razie opóźnienia samolotu, mogę jechać kolejnym? Czy też bilet jest ważny tylko na tę konkretną godzinę, na którą został zakupiony? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 10:58

Hej,

Możesz bezpłatnie zmienić w aplikacji godzinę odjazdu, ale wiadomo, że z pokładu samolotu raczej jest to niewykonalne. Dlatego w tym wypadku zalecam aby kupić bilet dopiero po wylądowaniu, na przykład w biletomacie na lotnisku tuż przed wejściem na peron. Ewentualnie możesz zamiast pociągu wybrać autobus. W Terravision w przypadku spóźnienia bilet internetowy zachowuje ważność na każde kolejne połączenie tego samego dnia i nie trzeba nic zmieniać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Pola 14 marca 2024 - 23:47

Dzień dobry,
Dziękuję za bardzo pomocny artykuł mam natomiast pytanie, chciałabym dojechać pociągiem regionalnym do stacji Roma Tiburtina – droga na ten pociąg jest dobrze oznakowana? Obawiam się, że będę miała trudności by tam dotrzeć a nie będę mieć zbyt wiele czasu do odjazdu po przylocie.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 marca 2024 - 09:13

Dzień dobry,
Proszę się nie martwić. Droga do stacji kolejowej jest oznakowana wielkimi tablicami na każdym kroku. Nie sposób ich nie zauważyć. Proszę wypatrywać napisów po angielsku lub po włosku „stazione ferroviaria” lub „ai treni”. Zazwyczaj na tablicach jest też ikonka pociągu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2