Toskania -> Piza w Toskanii – najlepszy przewodnik! Dojazd z lotniska, hotele, atrakcje, plaże

Piza w Toskanii – najlepszy przewodnik! Dojazd z lotniska, hotele, atrakcje, plaże

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 3 komentarze 71,6 tysięcy wyświetleń
Piza, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piza to niespełna 90-tysięczne miasto, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno. W tym tekście podpowiem Ci także, gdzie w pobliżu Pizy są moje ulubione, toskańskie plaże. Przecież zwiedzanie zabytków, to nie wszystko.

Poniższy przewodnik przygotowałem zarówno z myślą o osobach, które do Pizy przylatują samolotem i to jest główny cel ich wyprawy, jak i takich, którzy do Toskanii przyjeżdżają samochodem i Piza jest tylko jednym z punktów do odwiedzenia.

Jeśli planujesz wakacje we Włoszech to zobacz także na mój nowy dział, w którym opisuję ceny we Włoszech i podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach.

Piza – połączenia lotnicze i dojazd z lotniska

Campo dei Miracoli (Pole Cudów), Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (Pole Cudów), Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Polski do Pizy bezpośrednie połączenia lotnicze oferuje Ryanair:

 • Gdańsk – Piza – 2 x w tygodniu (tylko w sezonie)
 • Kraków – Piza – 2 x w tygodniu
 • Warszawa – Piza – 2 x w tygodniu (tylko w sezonie)

Lotnisko w Pizie położone jest około 2 km od historycznego centrum miasta i 3 km od słynnej krzywej wieży. Znam turystów, którzy z plecakami prosto z lotniska idą zwiedzać miasto. Jednak jeśli do Pizy przylatujesz wieczorem i z bagażami, to zdecydowanie lepiej wybrać transport publiczny.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Kolejka Pisa Mover z lotniska do centrum Pizy

Najfajniejsza jest automatyczna kolejka Pisa Mover, która kursuje między lotniskiem, a głównym dworcem kolejowym średnio co 8 minut od 6:00 do 0:00 przez 365 dni w roku. Bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 5 euro (ostatnio podrożał). Bilet kupuje się w automacie na lotnisku.

Jak dojechać z lotniska w Pizie do centrum miasta?

Najlepsza opcja to kolejka Pisa Mover, która kursuje codziennie – nawet w święta co 8-10 minut. Stacja kolejki na lotnisku znajduje się bardzo blisko terminala odprawy (około 40 m) i łatwo ją zauważyć.

Z kolei na dworcu kolejowym Pisa Centrale Pisa Mover odjeżdża z peronu numer 14. Jeśli będziesz jechał z lotniska, to pamiętaj, że na trasie do dworca kolejowego jest tylko jeden przystanek Stazione San Giusto/Aurelia.

Autobusy z lotniska w Pizie do miast Toskanii

Autobusy odjeżdżają z obszaru P6. Po wyjściu z terminala od razu trzeba kierować się na prawo (tam będą stały autobusy). Lotnisko w Pizie ma bezpośrednie połączenia autobusowe z kilkoma miastami Toskanii:

 • Florencja – połączenia obsługuje przewoźnik Sky Bus Caronna. We Florencji autobus zatrzymuje się na przystanku przy Viale XI Agosto (przystanek tramwajowy T2 Guidoni). Czas podróży: około 1 godzinę. Bilet w jedną stronę kosztował 25 euro w 2020 r.
 • Lucca – połączenia obsługuje linia CTT Nord, ale na autobusie może też być napis Vaibus. W Lucce autobus zatrzymuje się na Piazzale Verdi. Połączenie sezonowe.
 • Viareggio – Pietrasanta – to połączenie także obsługuje CTT Nord (Vaibus). W 2020 r. nie ma jeszcze informacji o częstotliwości połączeń, ale w poprzednich latach taka linia funkcjonowała sezonowo.

Jeśli planujesz podróż autobusem na stronie poszczególnych przewoźników sprawdź przed odjazdem aktualny rozkład i ceny biletów. Są to połączenia sezonowe i rozkład zmienia się bardzo często. Wszystko zależy od liczby połączeń lotniczych do Pizy.

Piza samochodem – dojazd i polecany parking

Campo dei Miracoli, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Samochodem do Toskanii nie można dojechać w jeden dzień. W celu zaplanowania podróży do Włoch polecam Ci te trzy działy:

Parking w Pizie – tuż obok Krzywej Wieży

W nawigacji ustaw skrzyżowanie Via Vecchia di Barbaricina i Via Cammeo Carlo Salomone. Parking jest dobrze oznakowany.

Przyjeżdżając do Pizy samochodem najlepiej zaparkować na płatnym parkingu przy Via Cammeo Carlo Salomone. Ceny jak przystało na światowej sławy miasto turystyczne nie należą do najniższych, ale są rozsądne. Stąd tylko kilkadziesiąt kroków będzie Cię dzielić od zabytkowej bramy, za którą ujrzysz Campo dei Miracoli. Po drodze miniesz kioski i stragany, przy których handlarze będą próbowali namówić Cię na kupno miniaturki słynnej wieży.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Krzywa wieża w Pizie i Campo dei Miracoli

krzywa wieża w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
krzywa wieża w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po przekroczeniu murów kompleksu od razu ujrzysz katedrę Santa Maria Assunta oraz słynną krzywą wieżę. To właśnie tutaj turyści z całego świata robią sobie pamiątkowe zdjęcia, na których udają, że przytrzymują przekrzywiającą się budowlę. W wakacje każdego dnia jest tu tłum ludzi: Włosi, Polacy, Amerykanie, Niemcy, Czesi, Japończycy, czy Rosjanie.

Krzywa wieża w Pizie i Campo dei Miracoli – bilety przez internet

Bilety na krzywą wieżę i do innych zabytków można kupić na oficjalnej stronie internetowej www.opapisa.it maksymalnie 20 dni, a minimum 1 dzień przed przyjazdem. Bilet na wieżę kosztuje 18 euro. Zwiedzanie samej katedry jest bezpłatne, ale należy pobrać darmowy bilet godzinowy.

W związku z dużą liczbą turystów już od wielu lat bilety wstępu na wieżę sprzedawane są w kasie na konkretną godzinę. Chodzi o to, aby zbyt wielu turystów jednocześnie nie próbowało wejść na taras widokowy. Będąc w Pizie wcześnie rano – w szczycie sezonu – zazwyczaj można kupić bilet na wczesne godziny popołudniowe. Wówczas wolny czas warto wykorzystać na na zwiedzanie całego kompleksu Campo dei Miracoli oraz tutejszej starówki.

Piza – historyczne centrum miasta

historyczne centrum Pizy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Pizy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum Pizy przez turystów często traktowane jest nieco po macoszemu. Ograniczają się oni bowiem do zwiedzania terenów wokół słynnej wieży, a tymczasem stare miasto jest bardzo urokliwe, a w ostatnich latach przechodzi regularne remonty poszczególnych budynków. Na starówce warto napić się kawy lub zjeść obiad – ceny są nieco niższe niż w ścisłych okolicach Campo dei Miracoli, a przy tym dania smaczniejsze.

W centrum starego miasta biegnie deptak zamknięty dla ruchu samochodowego, przy którym znajdują się bary i butiki.

Warto także pospacerować przy nadrzecznych bulwarach, przy Fiume Arno. Na szczególną uwagę zasługują mosty, w tym Ponte di Mezzo.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Piza – hotele i apartamenty w centrum

 • Hotel Alessandro Della Spina*** – bardzo ładny hotel znajdujący się blisko stacji kolejowej i autobusowej i około 20 minut spacerem od głównych atrakcji Pizy. Rozsądne ceny. To dobra lokalizacja, jeśli poza samą Pizą masz zamiar codziennie wybierać się na wycieczki po Toskanii pociągami lub autobusami. Hotel jest czysty, pokoje ładne i klimatyzowane. W całym obiekcie jest wifi. Hotel posiada własny parking.
 • Hotel Amalfitana** – bardzo fajny, typowo włoski hotel w historycznym centrum Pizy. 3 minuty spacerem od Krzywej Wieży, przy malowniczej ulicy łączącej Campo dei Miracoli ze starym miastem. Całodobowa recepcja, pokoje klimatyzowane i z wifi. Na parterze znajduje się hotelowa restauracja. Bardzo dobre i niedrogie miejsce na udanych weekend w Pizie.
 • La Lupa Capitolina – jeden z najtańszych apartamentów w Pizie, a przy tym zaledwie 100 m od Krzywej Wieży. Znajdziesz w Pizie jeszcze tańsze miejsca, ale ze wspólną łazienką poza pokojem. Takich miejsc nie polecam 🙂 W La Lupa Capitolina wszystko jest jak należy. Czysto, wszędzie blisko. Apartament poza łazienką ma też aneks kuchenny, więc w razie potrzeby można coś samemu ugotować. Bezpłatne wifi.

Zapraszam Cię także do dwóch oddzielnych działów:

Zobacz też inne noclegi w centrum Pizy

Booking.com

Piza na weekend – gdzie jeszcze pojechać?

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Baptysterium im św. Jana Chrzciciela, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piza leży zaledwie 10 km od wybrzeża Toskanii. Tydzień czy weekend w Pizie bez odwiedzenia plaży?! To punkt obowiązkowy. O plażach wiem sporo i dokładniej opiszę je w kolejnym akapicie.

Poniżej propozycje wycieczek w okolicy, jeśli przylatujesz do Pizy na kilka dni. Po regionie najlepiej poruszaj się pociągiem. Koleje regionalne we Włoszech są tanie, a połączenia bardzo regularne. Skorzystaj z tego, że w centrum Pizy znajduje się stacja kolejowa. Co warto zobaczyć w okolicy?

 • Florencja – średnio co godzinę, a w godzinach szczytu nawet co pół godziny z Pizy odjeżdżają pociągi do Florencji. Bilet należy kupić do głównego dworca kolejowego Firenze S. M. Novella. Do odwiedzenia stolicy renesansu zachęcać nie trzeba. To oczywisty punkt obowiązkowy. Bilet można kupić w kasie lub w automacie samoobsługowym na dworcu w cenie 8,70 euro w jedną stronę. W rozkładzie jazdy zwróć uwagę, że pociąg Regionale Veloce jedzie 25 minut krócej niż zwykły Regionale. Cena ta sama.
 • Lucca – obok Florencji i Sieny to trzecie najpiękniejsze miasto Toskanii. Pociąg regionalny z Pizy do Lucci dojeżdża w mniej niż pół godziny (cena biletu w 2020 r. – 3,60 euro w jedną stronę). Warto się tu wybrać na jednodniową wycieczkę. Kompleksowy przewodnik o Lucce znajdziesz w osobnym dziale.
 • Forte dei Marmi – także w pół godziny (bilet kosztuje 4,70 euro) pociągiem regionalnym można dojechać do kurortu gwiazd, czyli Forte dei Marmi. To najmodniejsze miejsce na wybrzeżu Toskanii. To właśnie tam wypoczywają gwiazdy i celebryci. Kameralny kurort ma szerokie i piaszczyste plaże, molo (wstęp wolny) oraz mnóstwo markowych butików. Miasteczko jest bardzo zadbane. Jedyny minus to odległość od stacji kolejowej do morza i plaży (3 km spacerem ? cały czas prosto). Można się przespacerować lub podjechać autobusem komunikacji miejskiej.
Campo dei Miracoli, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie sposób opisać tutaj wszystkich miast, plaż i atrakcji Toskanii. Zapraszam Cię do odwiedzenia osobnego działu:

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Piza i ładna plaża w pobliżu – moje propozycje

Plażą najczęściej wybieraną przez turystów jest Marina di Pisa znajdująca się 13 km od Pizy. Jeśli będziesz bez samochodu, to najłatwiej tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Transport publiczny na terenie Pizy i tej części Toskanii zapewnia CPT PISA (gruppo CTT Nord).

Komunikacja miejska w Pizie i w tej części Toskanii

Za komunikację autobusową w Pizie i w sąsiednich miastach odpowiada Grupa CTT Nord. Aktualny rozkład jazdy, połączenia (także w formie mapy graficznej i wyszukiwarki) można znaleźć na stronie internetowej pisa.cttnord.it

Autobus do Marina di Pisa odjeżdża m.in. z przystanku Sesta Porta w Pizie (tuż obok dworca autobusowego i blisko dworca kolejowego), a także z przystanku S. Paolo a Ripa d’Arno w pobliżu mostu Ponte della Cittadella. Z Pizy do Marina di Pisa jeździ autobus linii numer 10. Docelowo jedzie on dalej do nadmorskiej miejscowości Tirreni i do Livorno.

W Marina di Pisa plaża – poza małymi wyjątkami – jest kamienista. Z charakterystycznych białych kamyczków. Plaża w dużej części jest bezpłatna. Plaża jest ładna i ma swój klimat, ale w Toskanii sporo jest ładniejszych miejsc.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dużo bardziej podobała mi się piaszczysta plaża w Marina di Torre del Lago Puccini. W przeszłości można tam było dojechać autobusem linii numer 31 (linia sezonowa). My przyjechaliśmy samochodem (część parkingu jest darmowa). Z pozoru plaża jest ogrodzona i płatna, ale wystarczy przespacerować się kilkaset metrów w bok (w kierunku południowym) aby znaleźć się na prawdziwie dzikiej, toskańskiej plaży. Bez żadnej zabudowy, bez płatnych leżaków i bez tłumu turystów!

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Piza – położenie

Piza położona jest nad rzeką Arno, 80 km od Florencji i 10 km od wybrzeża Toskanii (Morze Tyrreńskie). Piza jest ważnym węzłem kolejowym oraz drogowym.

W pobliżu Pizy łączą się autostrady A11 i A12. Na południe od miasta, w kierunku Rzymu prowadzi Via Aurelia (na długich odcinkach bezpłatna droga szybkiego ruchu). W Pizie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.

Piza, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piza, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piza – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Mimo, że w Pizie najważniejsze jest Campo dei Miracoli z krzywą wieżą na czele, nie zapominajmy także o tutejszym historycznym centrum. To bardzo ładne miasto. Po zwiedzaniu Pizy warto udać się na pobliską plażę.

Katedra Santa Maria Assunta

Katedra powstała na przełomie XI i XII wieku, w czasach świetności Pizy, gdy sukcesy na Morzu Tyrreńskim odnosiła jej flota. Podatki i cła z portu pozwoliły na sfinansowanie inwestycji. Katedra została wzniesiona w stylu romańskim z domieszką elementów bizantyńskich i arabskich. Według legendy, we wnętrzu katedry, w 1583 roku Galileusz sformułował teorię izochronizmu wahadeł, obserwując kołyszącą się lampę. Katedrę można zwiedzać za darmo, ale trzeba pobrać bezpłatny bilet z wejściem na konkretną godzinę.

Katedra Santa Maria Assunta, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra Santa Maria Assunta, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Krzywa wieża

Krzywa dzwonnica jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Włoszech. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku. Nie była budowana równolegle z katedrą, ale widać harmonię stylów i kolorów pomiędzy budowlami. Dopiero w 1350 roku na wieży osadzono dzwony. 56-metrowa wieża została wybudowana na grząskim gruncie, co spowodowało powolne przechylanie się budowli. Wieża przechylała się o około milimetr w ciągu roku. W 1990 roku odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów. Wówczas włoscy inżynierowie zaczęli ratować wieżę, powstrzymując jej przechylanie, a z czasem proces odchylania udało się odwrócić i dziś wieża przechylona jest o 3,99 metra. Wstęp na wieżę jest płatny. Bilet kosztuje 18 euro.

Krzywa wieża w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Krzywa wieża w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Baptysterium

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela. Wzniesiono go na planie koła, z podwójną kopułą. Budowla u góry ozdobiona jest przez koronkową fasadę. Wstęp do baptysterium to wydatek 5 euro (w pakiecie można kupić taniej).

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Baptysterium im św. Jana Chrzciciela (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum

Znajdujący się w centrum starego miasta deptak jest pełen turystów. Znajdują się tam liczne sklepy z pamiątkami. Najczęściej kupowaną rzeczą jest miniaturka krzywej wieży. Przy deptaku jest wiele przytulnych restauracji i kawiarni serwujących wyśmienite dania lokalnej kuchni. My w lipcowym upale nie byliśmy zbyt głodni, więc zdecydowaliśmy się na wyśmienite kanapki z lokalnymi serami i wędlinami w I Porci Comodi przy Via l’Arancio 4.

główna ulica historycznego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
główna ulica historycznego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Camposanto Monumentale

Cmentarz monumentalny jest ostatnim z czterech elementów średniowiecznego zespołu Campo dei Miracoli. Założony w XIII wieku cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości.

po prawej stronie w oddali Camposanto Monumentale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
po prawej stronie w oddali Camposanto Monumentale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza dei Cavalieri

W przeszłości plac był najważniejszym miejscem spotkań i handlu w mieście. Obecnie przy placu znajduje się Palazzo dei Cavalieri i Palazzo degli Anziani (siedziba uniwersytetu założonego przez Napoleona dla szczególnie uzdolnionych studentów).

Piazza dei Cavalieri, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza dei Cavalieri, Piza, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

W IX wieku przed naszą erą w okolice przyszłej Pizy przybyli Etruskowie. W II w. p. n. e. osada Etrusków została zajęta przez Rzymian, którzy przy ujściu rzeki Arno do morza Tyrreńskiego założyli port wojenny. Silna flota gwarantowała Pizie władzę w pobliskim rejonie Morza Tyrreńskiego. Podatki i cła z portu morskiego pozwoliły miastu na wzniesienie kilku znaczących budowli, w tym romańskiej katedry, baptysterium oraz dzwonnicę, dziś znaną jako „krzywą wieżę”.

W 1284 roku Piza została podbita przez Republikę Genueńską. Zlikwidowano wówczas port i celowo zaniedbano odmulanie rzeki, co miało doprowadzić do odcięcia portu od morza. Dopiero w XV wieku dzięki Medyceuszom (Piza znalazła się wówczas pod panowaniem Florencji), miasto zaczęło na nowo rozkwitać. Założono tu także uniwersytet. Piza jest miejscem pracy Galileusza, słynnego matematyka, fizyka, astronoma i odkrywcy. W 1837 roku Campo dei Mira colo (Pole Cudów) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Pizy?

Autobusem do Pizy możemy dojechać bezpośrednio z Florencji, Lucci, Prato, Pistoi, Massy, Cararry, czy Livorno.

Jeśli jedziesz od północy Toskanii wzdłuż morza, to najlepiej wybrać autostradę A12. Kierowcy jadący od Florencji najszybciej dotrą albo płatną autostradą A11 albo bezpłatną superstradą biegnącą równolegle do autostrady tylko trochę bardziej na południe. Droga ta ma standard drogi ekspresowej – zazwyczaj wybieram tę trasę. Z południem Włoch Piza połączona jest przez drogę ekspresową Aurelia. Układ komunikacyjny miasta jest przejrzysty, ruch stosunkowo płynny i bezpieczny. Na terenie miasta znajdują się płatne miejsca parkingowe, jednak w sezonie znalezienie wolnego miejsca może potrwać dłuższą chwilę.

Zobacz także ceny paliwa we Włoszech.

Piza – lotnisko

Piza posiada własne lotnisko o statusie międzynarodowym. Port lotniczy imienia Galileo Galilei znajduje się 3 km od centrum miasta. Najbardziej oszczędni turyści pokonują ten dystans pieszo, ale można dojechać tam kolejką Pisa Mover. Bilet kosztuje 5 euro, a kolejka odjeżdża od 6:00 do 24:00 średnio co 8 minut. Więcej na ten temat pisałem we wstępie do artykułu.

Zobacz więcej: lotnisko Piza.

Stacja kolejowa w Pizie

W Pizie znajduje się również dworzec kolejowy – jest to stacja przesiadkowa. Piza ma bardzo dogodne połączenia do Florencji, Massy, Carrary, Rzymu, Lukki, Viareggio, La Spezia, czy Prato. Dużą atrakcją turystyczną jest podróż pociągiem regionalnym w stronę Cinque Terre. Po stronie Ligurii tory biegną w licznych tunelach i na estakadach wzdłuż skalistego wybrzeża. Jest to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych we Włoszech.

Komunikacja miejska w Pizie

Komunikacja miejska w Pizie należy do bardzo nowoczesnych i sprawnie zarządzanych. Linia 3 łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. Linia 4 łączy dworzec kolejowy z Campo dei Miracoli, przy którym znajduje się krzywa wieża.

Miasta partnerskie

 • Angers (Francja)
 • Akko (Izrael)
 • Niles (Stany Zjednoczone)
 • Coral Gables (Stany Zjednoczone)
 • Unna (Niemcy)
 • Hangzhou (Chiny)
 • Santiago de Compostela (Hiszpania)
 • Kolding (Dania)
 • Gerico (Palestyna)
 • Rodi (Grecja)
 • Cagliari (Włochy)
 • Iglesias (Włochy)

Przeczytaj także

3 komentarze

ls 16 września 2020 - 23:40

Bezpłatny parking na kilkaset samochodów: Parcheggio Via Pietrasantina

Odpowiedz
Elżbieta 26 października 2022 - 11:15

Witam czy w Pizie można kupić w automacie bilet np całodniowy na wszystkie linie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 października 2022 - 14:47

Nie, nie ma takiego biletu. Są bilety czasowe ważne 70 minut albo karnet na 10 przejazdów. Są też oddzielne bilety na autobusy miejskie z Pizy do nadmorskich miejscowości Marina di Pisa, Tirrenia i Calambrone w cenie 2 euro.

Punkty sprzedaży i biletomaty można sprawdzić na oficjalnej stronie: https://www.at-bus.it/it/biglietti-e-abbonamenti/come_acquistare.html

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej