Strona główna -> Toskania -> Populonia i zatoka Baratti – Toskania zachwyca pięknymi plażami

Populonia i zatoka Baratti – Toskania zachwyca pięknymi plażami

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 16,8 tysięcy wyświetleń
Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Populonia – miejsce magiczne. W VI w. p.n.e. było to jedno z najważniejszych miast etruskich. Później była to chluba na mapie rzymskiej. Dziś mieszka tu dokładnie 17 mieszkańców. Oczywiście pod warunkiem, że od momentu napisania tego artykułu nikt nie wyjechał, ani nikomu nie urodziło się potomstwo. Jak to możliwe, że ze z niegdysiejszej potęgi została skromna wioska? I dlaczego wciąż przyjeżdżają tutaj turyści?

W samej Populoni i w bezpośrednim sąsiedztwie Zatoki Baratti nie ma hoteli, kempingów, czy apartamentów. Najbliżej położony jest popularny wśród turystów kemping Park Albatros – to dobry wybór na wakacje. W dziale noclegi w Toskanii opisuję polecane przez nas hotele, kempingi i apartamenty – na każdą kieszeń. Z kolei w dziale noclegi we Włoszech znajdziesz nasze rekomendacje z całych Włoch.

Populonia w V w. i Park Archeologiczny

Początki osadnictwa – jakkolwiek nudno to zabrzmi – sięgają na tym terenie IX w. p.n.e. Czasy świetności dla Populoni to V i VI w. p.n.e. Wówczas był tu główny ośrodek wytapiania żelaza. Najważniejszy nad całym Morzem Śródziemnym. Rudy żelaza sprowadzano tutaj z wyspy Elba, a rudy miedzi z okolic miasta Volterra. Tutejsi metalurgowie zmonopolizowali rynek tworząc jednocześnie olbrzymią na tamtą skalę dzielnicę przemysłową. Dziś tłumy turystów przybywają tutaj, aby podziwiać jedne z najstarszych ruin świata.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia – to ogromne muzeum pod gołym niebem. Na kilkudziesięciu hektarach możemy podziwiać ruiny z czasów Etruskich.

Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia

W lipcu, sierpniu i pierwszych dniach września Park otwarty jest codziennie. W czerwcu zamknięty jest w poniedziałki. Aktualne ceny biletów, promocje i zniżki znajdziesz na stronie internetowej Parku.

W górnej Populoni poza Parkiem Archeologicznym możesz zobaczyć średniowieczną zabudowę, a w zasadzie tylko dwie ulice. Wciąż widać tu tradycję metalurgiczną. Zamiast popularnego we Włoszech kamienia, tutaj ogrodzenia tworzy się z finezyjnie zaprojektowanej stali ze szczególną dbałością o detale.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Zatoka Baratti. Jedna z najpiękniejszych plaż w Toskanii

Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po zwiedzaniu zabytków mających 2600 lat przychodzi czas na wypoczynek. Populonia to także słynne Golfo di Baratti – jedna z najpiękniejszych zatok zachodniego wybrzeża Włoch. Szczególnie rzuca się w oczy niezwykły kolor piasku. Jakby ktoś zmieszał go z rudą żelaza lub miedzi. Metaliczne elementy mienią się w słońcu dodając plaży niesamowitego uroku. Mimo dużej liczby odwiedzających nie ma tu tłoku. Plaża w całości jest bezpłatna. Jedyny koszt to opłata za parking (niestety dość wysoka – 3 euro za godzinę). Przed zachodem słońca, gdy wiatr staje się silniejszy, pojawiają się tutaj windsurferzy.

Jeśli planujesz wakacje we Włoszech to zobacz także na mój nowy dział, w którym opisuję ceny we Włoszech i podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Populonia i Zatoka Baratti – położenie

Populonia położona jest nad Morzem Tyrreńskim, w regionie Toskania, u stóp wzgórza Poggio del Molino, wysokiego na 192 m. n.p.m.

Tuż obok znajduje się niewielka wieś o nazwie Baratti ze słynną zatoką Golfo di Baratti, uznawaną za jedną z najpiękniejszych plaż w zachodnich Włoszech.

Populonia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Populonia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Populonia i Zatoka Baratti – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Il Parco Archeologico di Baratti e Populonia

Muzeum archeologiczne na świeżym powietrzu. Ruiny etruskiego miasta z VI w. p.n.e.

Golfo di Baratti

Jedna z najpiękniejszych zatok na zachodnim wybrzeżu Włoch. Piaszczysta plaża z połyskującymi w słońcu drobinkami. Plaża praktycznie na całej długości bezpłatna. Niestety wzdłuż lasu są wydzielone płatne parkingi – cena jest nawet jak na Włochy wygórowana (około 3 euro za godzinę).

Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Około V w. p.n.e. wytapiano tu żelazo i miedź. Żelazo transportowano statkami z pobliskiej wyspy Elba. Natomiast miedź wydobywano w okolicach Volterry. Miasto szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków w tej części Europy.

Od I w n.e. Populonia była kolonią rzymską. W czasach średniowiecza wybudowano tutaj dodatkowe fortyfikacje mające na celu obronę mieszkańców przed piratami. W kolejnych wiekach miasto niespodziewanie zostało opuszczone. Prawdopodobną przyczyną wydaje się być epidemia malarii.

W późniejszych latach rolę wiodącego portu w tym regionie przejęło pobliskie Piombino.

Populonia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Populonia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Populonii?

Populonia wraz z pobliską miejscowością Baratti położone są na zachodnim wybrzeżu Toskanii. W pobliżu przebiega droga SS1, czyli popularna Aurelia.

Stacja kolejowa

Niewielka Populonia ma swoją stację kolejową. Odjeżdżają stąd pociągi do pobliskiego Piombino oraz do Florencji.

Miasta partnerskie

  • Populonia nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz