Wiadomości -> Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta?

Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 2 komentarze 4,7 tysięcy wyświetleń
Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta? (fot. Eugenio Marongiu)

W naszym przewodniku znajdziesz cztery możliwości jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta? Autobusy, pociągi i taksówki zapewniają bezpośredni przejazd z lotniska do centrum Mediolanu. Znajdziesz tu także ceny biletów aktualne na 2023 r. oraz linki do oficjalnych stron poszczególnych przewoźników, aby jeszcze przed lądowaniem we Włoszech, kupić bilety na pociąg lub autobus.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach pasażerowie z biletem kupionym online mają pierwszeństwo wejścia do autobusu („Priority boarding”). To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. Poza tym kupno biletu online czasem jest tańsze niż zakup biletu bezpośrednio na lotnisku, tuż przed podróżą.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Informacje, ceny i godziny kursowania podane w tym artykule są aktualne na sierpień 2023 r.

Przy okazji zobacz także mój przewodnik po Mediolanie.

Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta?

  • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – bezpośredni autobus Terravision (oficjalna strona) z lotniska na dworzec Milano Centrale (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem KIERWL923T ważnym do końca października 2023 r.);
  • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – autobus Autostradale z lotniska do centrum Mediolanu;
  • 13,00 euro / 20,00 euro przy zakupie w obie stronypociąg Malpensa Express z lotniska do dworca Milano Centrale;
  • 104,00 eurotaksówka z lotniska do centrum Mediolanu.

Autobus Terravision z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu

autobus Terravison kursujący pomiędzy lotniskiem Mediolan Malpensa, a centrum Mediolanu
autobus Terravison kursujący pomiędzy lotniskiem Mediolan Malpensa, a centrum Mediolanu

Popularny autobus Terravision to najtańszy sposób, aby z lotniska dostać się bezpośrednio do centrum Mediolanu. Autobusy Terravison przez cały dzień kursują pomiędzy lotniskiem Mediolan Malpensa, a dworcem Milano Centrale, który jest komunikacyjnym centrum miasta. Krzyżują się tam dwie linie metra w Mediolanie. Czas przejazdu według rozkładu wynosi 50 minut.

Autobusy Terravision przez cały dzień kursują co 30 minut. Z lotniska Mediolan Malpensa pierwszy autobus odjeżdża o 5:10, a ostatni o 1:40.

Natomiast sprzed dworca kolejowego Milano Centrale, pierwszy autobus na lotnisko odjeżdża rano o godzinie 3:30, a ostatni o północy.

Cena biletu na autobus Terravision w jedną stronę wynosi 10 euro, a w obie strony 16 euro. Dzieci do 12 roku życia płacą za bilet 5 euro w jedną stronę lub 9 euro w obie strony. Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo, jeśli nie zajmują dodatkowego miejsca w autobusie.

Bilety na przejazd autobusem Terravision można kupić na oficjalnej stronie przewoźnika lub w kasach na lotnisku.

Warto wiedzieć: ponadto pasażerowie z biletem online mają „Priority boarding”. To może się przydać szczególnie w godzinach, kiedy autobusy są przepełnione. W przypadku opóźnienia samolotu bilet online zachowuje ważność na kolejne kursy danego dnia. Ponadto z kodem rabatowym KIERWL923T do końca października 2023 można uzyskać dodatkowe 5% rabatu na cenę biletów. Kod należy wpisać w polu „Kod promocyjny” w panelu po prawej stronie w trakcie dokonywania zakupu na oficjalnej stronie Terravision.

przy dworcu Milano Centrale znajduje się stanowisko, z którego autobusy Terravision odjeżdżają na lotnisko
przy dworcu Milano Centrale znajduje się stanowisko, z którego autobusy Terravision odjeżdżają na lotnisko

Bilet jest ważny na podróż z obu Terminali (T1 i T2). Autobusy z T2 odjeżdżają 10 później w stosunku do czasu odjazdu z terminala T1, który wskazany jest na bilecie.

Autobus Autostradale z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu

autobus Autostradale odjeżdżający na lotnisko Mediolan Malpensa sprzed dworca kolejowego Milano Centrale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus Autostradale odjeżdżający na lotnisko Mediolan Malpensa sprzed dworca kolejowego Milano Centrale (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Autostradale to kolejny popularny przewoźnik, który obsługuje połączenia autobusowe pomiędzy lotniskiem w Mediolanie, a dworcem kolejowym Milano Centrale. Czas podróży według oficjalnego rozkładu wynosi 70 minut.

Autobusy Autostradale z lotniska do centrum miasta kursują przez cały dzień co 30 minut. Jedyna przerwa w kursowaniu jest pomiędzy 2:30, a 6:00.

Cena biletu na autobus Autostradale w jedną stronę wynosi 10 euro, a w obie strony 16 euro. Dzieci do 12 roku życia płacą za bilet 5 euro w jedną stronę. Dzieci do 2 roku życia podróżują za darmo, jeśli nie zajmują dodatkowego miejsca w autobusie.

Bilet na autobus Autostradale można kupić w stanowiskach sprzedaży na lotnisku, na oficjalnej stronie Autostradale albo poprzez Get Your Guide. W przypadku zakupu na Get Your Guide cena także wynosi 10 euro, ale istnieje możliwość anulowania biletu do 24 godzin przed podróżą (szczegóły na stronie Get Your Guide).

Pociąg z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu

tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)
tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)

Z portu lotniczego Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu można dostać się także pociągiem Malpensa Express. Pociąg zatrzymuje się zarówno w terminalu 1 jak i w terminalu 2 – jest to połączenie bezpośrednie, do wyboru w dwóch wariantach:

  • z lotniska Mediolan Malpensa do dworca Milano Centrale – to połączenie po drodze zatrzymuje się m.in. na stacjach Milano Bovisa i Milano Porta Garibaldi
  • z lotniska Mediolan Malpensa do dworca Milano Cadorna – to połączenie po drodze zatrzymuje się m.in. na stacji Milano Bovisa.
jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta? Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie Malpensa Express z lotniska do dworca Milano Centrale, Milano Porta Garibaldi lub Milano Cadorna (źródło grafiki: Trenord)
jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta? Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie Malpensa Express z lotniska do dworca Milano Centrale, Milano Porta Garibaldi lub Milano Cadorna (źródło grafiki: Trenord)

Bilet kosztuje 13 euro w jedną stronę lub 20 euro w obie strony. Dzieci od 4 do 12 roku życia – 6,50 euro. Dzieci do 4 roku życia gratis. Czas podróży wynosi około 50 minut.

Pociąg – w obydwu wariantach – zatrzymuje się na stacjach pośrednich Ferno – Lonate Pozzolo, Busto Arsizio, Castellanza, Rescaldina, Saronno i Milano Bovisa.

Z dworca Milano Centrale w kierunku lotniska pociąg jeździ co 30 minut od 5:25 do 23:25. Natomiast z lotniska do centrum Mediolanu pociąg kursuje także co 30 minut, od 5:37 do 22:37.

Z kolei z Milano Cadorna na lotnisko pociąg kursuje co 30 minut od 4:27 do 23:27. Natomiast z lotniska Malpensa do dworca Milano Cadorna pociąg jeździ co 30 minut, od godziny 5:20 do 0:20.

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie Malepsa Express https://www.malpensaexpress.it/ – połączenie obsługuje Trenord. Bilet na pociąg możesz kupić w biletomatach na lotnisku lub przez internet na wspomnianej oficjalnej stronie.

Taksówka z lotniska do centrum Mediolanu

postój taksówek przed terminalem lotniska Mediolan Malpensa, jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Oleg Proskurin)
postój taksówek przed terminalem lotniska Mediolan Malpensa, jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Oleg Proskurin)

Postój taksówek znajduje się zarówno przy wyjściu z terminala 1 jak i przy wyjściu z terminala 2. Czas przejazdu do centrum miasta wynosi około pół godziny.

Taksówa to najdroższy sposób dostania się do centrum. Cena za kurs z lotniska do centrum Mediolanu to 104 euro. W zwykłej taksówce mogą podróżować 4 osoby.

Lotnisko Mediolan Malpensa – podstawowe informacje

Port lotniczy Mediolan Malpensa (MXP) to drugie co do wielkości lotnisko we Włoszech i dziewiąte największe lotnisko na świecie. Rocznie obsługuje 21 milionów pasażerów. Lotnisko położone jest 50 km od centrum Mediolanu.

Mediolan Malpensa to jeden z trzech portów lotniczych zlokalizowanych w pobliżu Mediolanu. Natomiast drugie z lotnisk to Mediolan Linate, a trzecie – obsługujące głównie tanie linie – Mediolan Bergamo. Mediolan Malpensa dysponuje dwoma terminalami pasażerskimi i jednym terminalem cargo.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

2 komentarze

Andrzej 2 października 2023 - 10:20

Jeśli naprawdę jesteś ekspertem od Włoch, to napisz:
– z jakiej konkretnie części lotniska odjeżdżają autobusy do centrum Mediolanu?
– jak dojść z hali przylotów do miejsca gdzie odjeżdżają autobusy do centrum Mediolanu?
– gdzie konkretnie na lotnisku są kasy, w których można kupić bilety na autobus do Mediolanu?
– gdzie konkretnie na lotnisku są kasy, w których można kupić bilety na pociąg do Mediolanu?
– jak dojść z hali przylotów na dworzec z którego jadą pociągi do Mediolanu?
– czy kupione bilety kasuje się wewnątrz pociągu czy autobusu, czy gdzieś indziej?
Bez tych, naprawdę podstawowych informacji, cały tekst, który przeczytałem powyżej, jest diabła warty.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 października 2023 - 10:56

Hej Andrzej,

1. Po wylądowaniu szukaj napisów „Uscita” oraz „Bus” (ikonki i napisy na zielonym tle). Po wyjściu z terminala (wyjściem „uscita 4” lub „uscita 3”) obok siebie będą przystanki poszczególnych przewoźników. Terravision odjeżdża z przystanku numer 2 (tuż obok wyjścia). Będą tabliczki „Banchina 2”. Bilet najbardziej opłaca się kupić wcześniej przez internet (jest taniej), ale możesz go też kupić u pracownika na lotnisku, który stoi przed autobusem. Zaraz obok są stanowiska innych przewoźników. Autobus Terravision odjeżdża najpierw z terminala T1, potem podjeżdża jeszcze pod terminal T2. Biletów autobusowych się nie kasuje, tylko pokazuje kierowcy przy wejściu na pokład autobusu.

2. Natomiast na pociąg prowadzą też zielone, ogromne tablice z napisem „Treni”. Łatwo je zauważysz. Zanim zjedziesz schodami ruchomymi na peron, wcześniej kup bilety. Kasy oznaczone są znakiem „Biglietteria”, a obok nich są jeszcze biletomaty (działają w 4 językach). Następnie bilet należy skasować w zielonym kasowniku. Kasowniki są przy schodach ruchomych, przy windach prowadzących na peron i później na peronie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej