Inspiracje urlopowe -> Szwajcaria - co warto zobaczyć? -> Bernina Express – panoramiczny pociąg z Włoch do Szwajcarii. Czy warto, ile kosztuje i jak zaplanować wycieczkę?

Bernina Express – panoramiczny pociąg z Włoch do Szwajcarii. Czy warto, ile kosztuje i jak zaplanować wycieczkę?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 226 komentarzy 105, tysięcy wyświetleń
Bernina Express – podróż panoramicznym pociągiem z Włoch do Szwajcarii. Czy warto, ile kosztuje i jak zaplanować wycieczkę? (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Latem wybraliśmy się do włoskojęzycznej części Szwajcarii. Naszym marzeniem była podróż słynnym pociągiem Bernina Express, który łączy szwajcarski Chur i Sankt Moritz z włoskim Tirano. Panoramiczny Bernina Express przemierza najbardziej spektakularną linię kolejową w Alpach. Wagony wąskotorowej Kolei Retyckiej „wdrapują się” na wysokość 2253 m n.p.m., gdzie przez ogromne okna można podziwiać lodowiec Morteratsch. Z tej wysokości zabytkowymi wiaduktami i tunelami pociąg zjeżdża w dół, dojeżdżając do stacji końcowej we włoskim Tirano, na wysokości 429 m n.p.m.

Czy bilet na pociąg Bernina Express jest wart swojej ceny? Jak zorganizować podróż niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać z włoskiego Tirano, ze szwajcarskiego Chur, czy tak jak my z Sankt Moritz?

w wagonie panoramicznym Bernina Express na trasie ze szwajcarskiego St. Moritz do Tirano we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w wagonie panoramicznym Bernina Express na trasie ze szwajcarskiego St. Moritz do Tirano we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zapraszam Cię na relację z podróży Bernina Expressem, a w niej nasze wrażenia i porady praktyczne – wszystko to, o czym warto wiedzieć przed wyjazdem. Przygotowując się do podróży w internecie nie znaleźliśmy odpowiedzi na wiele pytań. Natrafiliśmy za to na relacje, w których Bernina Express mylony jest z pociągiem regionalnym, który jeździ tą samą trasą.

Piszemy też o tym, czym się różnią te dwa pociągi. Dla porównania w jedną stronę wybraliśmy podróż ekspresem panoramicznym, a w drugą zwykłym pociągiem regionalnym Kolei Retyckich, co też miało swoje plusy.

Szwajcarię odwiedziliśmy dzięki współpracy z Interhome, w którego apartamencie w Sankt Moritz zatrzymaliśmy się na tydzień i dzięki Switzerland Tourism, który bardzo nas wspierał organizacyjnie 🙂 W dziale Szwajcaria znajdziesz inne relacje i artykuły z naszych szwajcarskich podróży.

Dlaczego Koleje Retyckie są tak wyjątkowe?

nasz dwuletni Milan daje sygnał do odjazdu Bernina Express na stacji kolejowej Alp Grüm w Szwajcarii na wysokości 2091 m n.p.m., w drodze do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz dwuletni Milan daje sygnał do odjazdu Bernina Express na stacji kolejowej Alp Grüm w Szwajcarii na wysokości 2091 m n.p.m., w drodze do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Szwajcarskie koleje są jednym z symboli tego kraju. Wielu przyjeżdża do Szwajcarii głównie po to, aby podróżować słynnymi pociągami.

Charakterystyczne czerwone pociągi Kolei Retyckich okazały się tak punktualne, że można od nich nastawiać zegarki. Obsługa w pociągach jest grzeczna i profesjonalna, ale jednocześnie uwielbiająca tradycję – jak wtedy gdy na stacji w Alp Grüm wspólnie z konduktorem dzwoniliśmy dzwonkiem na peronie, dając sygnał do odjazdu. Wagony są zadbane i czyste, a niektóre z nich mają nawet sale zabaw! Same pociągi regionalne kursują w regularnym – zazwyczaj godzinnym – takcie, a tory kolejowe wiją się w górskim krajobrazie, w tunelach i na spektakularnych wiaduktach.

Poniżej na zdjęciu po lewej, widok z pociągu Glacier Express na słynny wiadukt Landwasser. Po tym samym wiadukcie – na odcinku pomiędzy Sankt Moritz, a Chur jeżdżą pociągi Bernina Express. Mieliśmy tam okazję jeździć obydwoma pociągami panoramicznymi. Natomiast na zdjęciu po prawej stronie pociąg regionalny z Tirano do Sankt Moritz. W drugą stronę zamiast ekspresem panoramicznym, pojechaliśmy pociągiem regionalnym, w który otwierają się okna i można zrobić lepsze zdjęcia.

Wisienką na torcie Kolei Retyckich są dwa pociągi panoramiczne: Bernina Express i Glacier Express. Pierwszy z nich pokonuje najwyżej położoną w Europę linię kolejową i łączy ze sobą lodowce z palmami, ale też dwa różne narody i dwie całkowicie różne kultury. Drugi – Glacier Express – nazywany jest najwolniejszym ekspresem Świata. Przez 8 godzin jedzie z Doliny Engadyny (w pobliżu granicy z Włochami) aż do stóp Matterhornu – najczęściej fotografowanej góry na świecie (4 478 m n.p.m.). Wróćmy jednak do Bernina Express.

Na jakiej trasie jeździ Bernina Express i ile trwa podróż?

trasa Bernina Express - słynny panoramiczny pociąg kursuje pomiędzy włoskim Tirano, a Chur w Szwajcarii oraz pomiędzy Tirano, a St. Moritz
trasa Bernina Express – słynny panoramiczny pociąg kursuje pomiędzy włoskim Tirano, a Chur w Szwajcarii oraz pomiędzy Tirano, a St. Moritz

Pociąg przemierza 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień o nachyleniu do 70 promili.

Po włoskiej stronie podróż rozpoczyna się w przygranicznej miejscowości Tirano.

Dostępne są połączenia:

 • Tirano (Włochy) → St. Moritz (Szwajcaria)
 • Tirano (Włochy) → Chur (Szwajcaria)
 • Sankt Moritz (Szwajcaria) → Tirano (Włochy)
 • Chur (Szwajcaria) → Tirano (Włochy)

Podróż z Tirano do St. Moritz lub odwrotnie trwa około 2,5 godz. Z Tirano do Chur pociąg jedzie 4,5 godz. Czy to długo? Nie. Mimo, że podróżowaliśmy z 2 i 6 latkiem za oknami było tyle atrakcji, okazji do robienia zdjęć i podziwiania widoków, że nie mieliśmy kiedy się nudzić.

Warto wiedzieć: linia kolejowa którą pokonuje Bernina Express – na odcinku Thusis – Valposchiavo – Tirano – od 2008 r. wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podróż z Bergamo do Tirano oraz hotele w Tirano

dworzec kolejowy włoskich kolei Trenitalia w Tirano, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy włoskich kolei Trenitalia w Tirano, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak już pisałem, większość Czytelników swoją podróż Bernina Expressem rozpoczyna we włoskim Tirano. Jak się tam dostać?

Jeśli przylatujesz samolotem do Bergamo z myślą o podróży Bernina Expressem, to stamtąd do Tirano możesz dojechać pociągiem włoskich kolei. Rozkład znajdziesz na https://www.trenitalia.com/ – przejazd pociągiem na tej trasie trwa niespełna 3 godziny i wymaga jednej przesiadki. Najlepiej po 3 godzinnej podróży zrobić sobie jedną noc przerwy we włoskim Tirano zanim wyruszysz w dalszą podróż pociągami po Szwajcarii.

obok dworca Trenitalia znajduje się dworzec Kolei Retyckich, z którego odjeżdża Bernina Express (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
obok dworca Trenitalia znajduje się dworzec Kolei Retyckich, z którego odjeżdża Bernina Express (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W centrum Tirano, blisko dworca kolejowego znajdziesz kilka hoteli i apartamentów:

 • Eco Rooms & Breakfast Tirano – bardzo ładny obiekt tuż przy stacji kolejowej Trenitalia i obok dworca Kolei Retyckich. Darmowe wifi, klimatyzacja, bardzo dobre śniadania.
 • Hotel Bernina*** – trzygwiazdkowy hotel w sąsiedztwie dworca kolejowego. W hotelu jest restauracja z pizzerią, a rano serwowane jest śniadanie.

W dziale noclegi we Włoszech znajdziesz nasze ulubione hotele, kempingi i apartamenty w różnych częściach Włoch.

Warto wiedzieć: w Tirano obok siebie znajdują się dwa dworce kolejowe. Jeden z nich należy do Trenitalia (połączenia do Lecco i Mediolanu), a drugi do Kolei Retyckich (połączenia do Szwajcarii).

Dodatkowo pomiędzy Tirano, a jeziorem Lugano można kontynuować podróż specjalnym, czerwonym Bernina Express Busem. Autokar ma tylko dwa połączenia w ciągu dnia. Autobus na swojej trasie mija słynne winnice włoskiego regionu Valtellina, a później jedzie wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Como, aby na końcu dojechać do położonego tuż za granicą włosko-szwajcarską Lugano.

Bernina Express to pociąg klasy premium

na stacji kolejowej Alp Grüm Bernina Express zatrzymuje się na kilkanaście minut, aby pasażerowie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na stacji kolejowej Alp Grüm Bernina Express zatrzymuje się na kilkanaście minut, aby pasażerowie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie chodzi tylko o panoramiczne okna i charakterystyczne czerwone kolory, które świetnie się komponują z bielą lodowca Morteratsch i intensywną zielenią łąk na przełęczy Bernina Pass 🙂 Na pokładzie pociągu można zamówić lokalne przekąski, butelkę wina, kupić okolicznościowe gadżety związane z ekspresem, a personel mówi w trzech językach: angielskim, włoskim i niemieckim. Sprawdziliśmy to osobiście. Nie znając ani słowa po niemiecku (a w tym języku mówiła większość pasażerów), bez problemu dogadywaliśmy się z konduktorem po włosku.

widok z pociągu Bernina Express, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z pociągu Bernina Express, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie podróży w wagonach funkcjonuje audio-przewodnik. W kluczowych momentach podróży z głośników emitowany jest komunikat w jakim punkcie znajduje się pociąg i co ciekawego zobaczymy za chwilę. Te komunikaty także podawane są w trzech językach.

Pierwsza i druga klasa w Bernina Express

wnętrze 1-klasy wagonu Bernina Express, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze 1-klasy wagonu Bernina Express, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bernina Express to nie jest typowy ekspres. A przynajmniej nie taki, który kojarzy się z dużą prędkością i małą ilością przystanków. Chluba Kolei Retyckich jedzie stosunkowo wolno, ale trzeba to wybaczyć – pociąg wspina się przecież na najwyżej położoną linię kolejową w Europie, a przy tym nie korzysta z zębatek czy lin, jedzie więc przez cały czas jak tradycyjny pociąg znany z polskich torów. Trzeba rozsiąść się wygodnie w skórzanym fotelu i podziwiać jedyne w swoim rodzaju widoki.

Podróżowaliśmy wagonem 1-klasy, w którym mimo piątkowego poranka i postpandemicznej rzeczywistości był niemal komplet pasażerów. W 1-klasie są wygodne, skórzane fotele ustawione w systemie 2+1. Jest oczywiście klimatyzacja i wifi, a sam pociąg jest bardzo cichy. Odnosiliśmy wrażenie, że w całym wagonie najgłośniejsze są nasze dzieci 🙂

W pociągu daje się wyczuć, że to miejsce nieco luksusowe, a w pełni szklane, panoramiczne okna podkreślają wyjątkowość wagonów Bernina Express. Jednak bilety w 1-klasie są prawie dwukrotnie droższe niż 2-klasa. Sprawdziłem jak wyglądają wagony 2-klasy. Główna różnica to układ foteli – w 2-klasie to 2+2. Fotele są więc nieco węższe, nie są obszyte skórą, a miejsca do przejścia korytarzem jest mniej. Poza tym bez istotnych różnic, a panoramiczne okna były dokładnie takie same jak w droższych wagonach.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Opis trasy Bernina Express

Odcinek Chur – Sankt Moritz

pełna trasa jaką przemierza Bernina Express to 4,5 godzinna podróż, ale najpiękniejszy jest odcinek z St. Moritz do Tirano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pełna trasa jaką przemierza Bernina Express to 4,5 godzinna podróż, ale najpiękniejszy jest odcinek z St. Moritz do Tirano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wyjeżdżając ze szwajcarskiego Chur w Gryzonii Bernina Express najpierw pokonuję wybudowaną w latach 1898-1904 linię kolejową Albula. Po drodze pociąg przejeżdża przez charakterystyczny wiadukt Landwasser (1048 m n.p.m.). Przed stacją Bergün/Bravuogn pociąg wjeżdża do tzw. tunelu spiralnego. Dzięki wielu spiralom skład Bernina Express – bez użycia zębatki – pokonuje różnice wysokości 400 m przy odległości poziomej zaledwie 5 km. Następnie pociąg wjeżdża do tunelu Albula o długości prawie 6 km. Tunel znajduje się na wysokości 1820 m n.p.m. i został otwarty dla ruchu w 1903 r.

Odcinek Sankt Moritz – Tirano

widok z Bernina Express na Piz Cambrena, 3 606 m n.p.m. (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Bernina Express na Piz Cambrena, 3 606 m n.p.m. (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejny odcinek trasy jest już wspólny niezależnie od tego czy do Tirano jedziesz z Chur, czy z St. Moritz. Pociąg mija stację Pontresina (1774 m n.p.m.), a następnie wspina się na przełęcz Bernina (Berninapass). Wkrótce potem widoczny jest lodowiec Morteratsch (1 896 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Alp Wschodnich, Piz Bernina (4 093 n.p.m.). Najwyżej położona stacja – Ospizio Bernina – znajduje się na wysokości 2253 m n.p.m. nad tzw. Białym Jeziorem (Lago Bianco).

jezioro Lago Bianco, wzdłuż którego biegnie linia kolejowa (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jezioro Lago Bianco, wzdłuż którego biegnie linia kolejowa (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie naszej podróży Bernina Express na stacji Alp Grüm (2 091 m n.p.m.) zatrzymał się na niespełna kwadrans. To był czas, kiedy mogliśmy wyjść z pociągu i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Przed samym odjazdem konduktor zaproponował nam, aby dzieci pociągnęły za sznurek dzwonka, dając sygnał do odjazdu.

z pociągu świetnie widać szwajcarskie jezioro Lago di Poschiavo, to zaledwie kilka kilometrów przed granicą z Włochami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z pociągu świetnie widać szwajcarskie jezioro Lago di Poschiavo, to zaledwie kilka kilometrów przed granicą z Włochami (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Od tego miejsca pociąg zjeżdża sukcesywnie w dół po wielu zakrętach i wiaduktach. Tuż przed przekroczeniem włoskiej granicy pociąg jedzie wzdłuż brzegu jeziora Lago di Poschiavo, a następnie ulicami miasta wjeżdża do włoskiego Tirano (429 m n.p.m.). Szyny ułożone są na ulicy, więc w momencie wjazdu do miasta ruch na drodze zostaje wstrzymany. Turyści – zarówno ci w pociągu, jak i ci, którzy pieszo zwiedzają Tirano – robią wtedy pamiątkowe zdjęcia. To rzadki widok, że czerwony pociąg mknie ulicami miasta 😉

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Ile kosztują bilety na Bernina Express?

Ile kosztują bilety na Bernina Express? Na zdjęciu stacja kolejowa w Alp Grüm, gdzie zatrzymaliśmy się na kilkanaście minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ile kosztują bilety na Bernina Express? Na zdjęciu stacja kolejowa w Alp Grüm, gdzie zatrzymaliśmy się na kilkanaście minut (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zanim podam Ci konkretne ceny obowiązujące w 2021 r. kilka istotnych informacji:

 1. Na ekspresy w Szwajcarii konieczne jest wykupienie normalnego biletu na przejazd (takiego jak na zwykły pociąg) + miejscówki.
 2. Miejscówka jest na konkretne połączenie z konkretną godziną odjazdu. Nie możesz się zatem spóźnić, a szwajcarskie koleje odjeżdżają punktualnie co do minuty.
 3. Ceny miejscówek nieznacznie różnią się w zależności od sezonu.
 4. Bardzo duża różnica w cenie występuje pomiędzy biletem na sam przejazd pociągiem między 1-klasą, a 2-klasą.
 5. Możesz też – tak jak my – wykupić całodzienny bilet na wszystkie połączenia Kolei Retyckich. Wówczas na Bernina Express wystarczy dokupić tylko miejscówkę. 1-dniowy travel pass w 1-klasie kosztuje 127 CHF, a w 2-klasie 75 CHF.

Przykładowe ceny biletów na Bernina Express

Poniższe ceny dotyczą 2023 r. Jeśli będziesz czytać ten artykuł za jakiś czas, pamiętaj, że w Szwajcarii inflacja jest na minimalnym poziomie. Nie spodziewaj się zatem radykalnych podwyżek, czy różnic w cenach. Poniżej ceny za bilet w jedną stronę:

2-klasa1-klasa
Tirano – St. Moritz32,00 CHF56,00 CHF
Tirano – Chur63,00 CHF111,00 CHF

Poza biletem na pociąg należy dokupić miejscówkę na ekspress:

Cena miejscówki
Zima 1.11.2022 – 28.02.202310,00 CHF
Niski sezon 1.03.2023 – 31.05.2023 oraz 1.10.2023 – 31.10.202314,00 CHF
Lato 1.06.2021 – 30.09.202316,00 CHF

Dodatkowe informacje:

 • Dzieci do 6 roku życia nie zajmujące miejsca siedzącego podróżują bezpłatnie.
 • Dzieci do 6 roku życia zajmujące własne miejsce płacą połowę standardowej taryfy za bilet. Dopłatę za rezerwację miejsca należy uiścić w całości.
 • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat płacą połowę standardowej taryfy za bilet. Dopłatę za rezerwację miejsca należy uiścić w całości.

Porada praktyczna: jeśli masz ograniczony budżet, to wybierz podróż Bernina Expressem w jedną stronę, a wróć zwykłym pociągiem regionalnym. Jeśli w pociągu regionalnym wybierzesz wagon starszego typu, to możesz w nim otworzyć okno i zrobić lepsze zdjęcia niż przez panoramiczne – ale nie otwierające się – okna Bernina Expressu.

Gdzie kupić bilety na Bernina Express?

widok z okna Bernina Express na włoskojęzyczną część Szwajcarii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z okna Bernina Express na włoskojęzyczną część Szwajcarii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet na Bernina Express możesz kupić:

 • Bezpośrednio przed podróżą w kasie na dworcu. Na przykład na dworcu Kolei Retyckich we włoskim Tirano albo na dworcach po szwajcarskiej stronie w St. Moritz lub Chur.
 • Jeśli zależy Ci na konkretnym połączeniu i wcześniejszym zaplanowaniu podróży, to lepiej kupić bilet odpowiednio wcześniej przez internet na oficjalnej stronie Kolei Retyckich: https://www.rhb.ch/en/home

Kupując bilet na stronie Kolei Retyckich najpierw należy podać:

 1. Stację początkową (w przypadku podróży z Włoch wybierz Tirano).
 2. Stację końcową (na przykład St. Moritz albo Chur aby pokonać całą trasę).
 3. Datę podróży.
 4. Zaznacz czy chcesz kupić bilet w jedną stronę czy w obie strony (ekspresem panoramicznym możesz pojechać w jedną stronę, a wrócić zwykłym pociągiem regionalnym).
 5. Wybierz klasę wagonu (1 lub 2 klasa – szczegóły na temat różnic znajdziesz w tekście powyżej)
 6. Po przejściu dalej zobaczysz cenę za bilet. Następnie w polu u dołu wybierz liczbę miejscówek, które chcesz wykupić (miejscówki są obowiązkowe). Na pasku po prawej stronie będzie widoczna dopłata za miejscówkę.
 7. Przed wyborem miejsc dostępny będzie wybór godziny odjazdu.
 8. Na grafice poniżej można zaznaczyć wagon i konkretne miejsca, które chcesz zarezerwować (na przykład tak, żeby wszyscy z rodziny siedzieli obok siebie).
 9. Analogicznie – jeśli Cię to dotyczy – należy wybrać godzinę odjazdu i miejscówki dla biletu powrotnego i przejść dalej.
 10. W kolejnym kroku podaje się dane osobowe i szczegóły płatności. Można też wybrać ewentualnie zniżki. Jeśli posiadasz Swiss Travel Pass albo – tak jak my – 1-dniowy Travel Pass, to zaznacz tam odpowiednią informację, a cena zostanie zredukowana.

Podróż Bernina Express – nasze wrażenia

na zdjęciu Bernina Express dojeżdża do stacji Ospizio Bernina – znajduje się na wysokości 2253 m n.p.m. nad tzw. Białym Jeziorem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na zdjęciu Bernina Express dojeżdża do stacji Ospizio Bernina – znajduje się na wysokości 2253 m n.p.m. nad tzw. Białym Jeziorem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Szczegóły podróży Bernina Expressem dokładnie opisałem powyżej, ale w tym miejscu pozwolę sobie na jeszcze kilka luźnych uwag:

 1. Jeśli czytasz Kierunek Włochy, to prawdopodobnie podróż Bernina Expressem chcesz rozpocząć po włoskiej stronie. Nocleg możesz znaleźć w Tirano w Lombardii, zostawić tam samochód i następnie wybrać się na jednodniową wycieczkę koleją do Szwajcarii.
 2. W Tirano są dwa dworce kolejowe. Jeden kolei włoskich Trenitalia, a tuż obok drugi Kolei Retyckich. Łatwo je rozróżnić.
 3. Wyjeżdżając z włoskiego Tirano do Szwajcarii ładniejsze widoki są po lewej stronie i tam lepiej rezerwuj miejsce. Chociaż to bez znaczenia, ponieważ i tak pasażerowie z aparatami chodzą po całym wagonie 🙂
 4. Wybór przekąsek i napojów w Bernina Express jest niewielki i wszystko jest stosunkowo drogie.
 5. Różnica wysokości na trasie pociągu wynosi aż 1824 m! Nie miej więc za złe, że 61 km z Tirano do St. Moritz ekspres pokonuje w 2,5 godziny. Budowa otwartej w 1910 r. linii kolejowej na tamte czasy była cudem techniki. Bez specjalistycznego sprzętu, laserów, mierników i komputerowych symulacji zbudowano alpejskie tunele i spiralne wiadukty.
 6. W przypadku Bernina Express nawet w szczycie sezonu turystycznego nie spodziewaj się dantejskich scen na dworcu i zajmowania najlepszych miejsc przy oknach. Wszyscy pasażerowie muszą mieć wykupioną miejscówkę.
 7. Okna w pociągu nie otwierają się. Szyby są bardzo czyste, ale jednak załamują się na nich promienie słoneczne i nie wszystkie zdjęcia wyjdą tak idealnie.

Atrakcje, które Bernina Express mija po drodze

Wiadukt Landwasser

W dzikiej i romantycznej dolinie Albula Bernina Express przejeżdża przez słynny na całym świecie wiadukt Landwasser. To z tego miejsca najczęściej pochodzą zdjęcia panoramicznych pociągów Kolei Retyckich. Wiadukt został oddany do użytku w 1902 r. i jest lekkim łukiem. Pociąg przez wiadukt przejeżdża dość szybko i od razu wjeżdża do tunelu. Warto więc wcześniej przygotować aparat. O zbliżającym się wiadukcie dowiesz się z komunikatu głosowego w wagonie.

Ospizio Bernina

widok na Lago Bianco (Jezioro Białe), w pobliżu stacji Ospizio Bernina, zdjęcie zrobiłem w drodze powrotnej z odsuniętego okna pociągu regionalnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Lago Bianco (Jezioro Białe), w pobliżu stacji Ospizio Bernina, zdjęcie zrobiłem w drodze powrotnej z odsuniętego okna pociągu regionalnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najwyższy punkt trasy Kolei Retyckiej leży na wysokości 2253 m n.p.m. Tuż obok znajduje się Lago Bianco (Białe Jezioro).

Alp Grüm

pamiątkowe zdjęcie zrobione przez konduktora na stacji kolejowej Alp Grüm, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pamiątkowe zdjęcie zrobione przez konduktora na stacji kolejowej Alp Grüm, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tutaj Berina Express zatrzymuje się na krótką przerwę. Można wyjść i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Stacja znajduje się na wysokości 2091 m n.p.m. Z peronu widać lodowiec Palügletscher, masyw górski Bernina oraz Alpy Bergamskie i krajobrazy całego Valposchiavo! Stacja kolejowa Alp Grüm znajduje się na granicy pomiędzy niemiecko- i włoskojęzycznym regionem Szwajcarii.

Valposchiavo

widok z pociągu Kolei Retyckich na dolinę Valposchiavo i jezioro Lago di Poschiavo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z pociągu Kolei Retyckich na dolinę Valposchiavo i jezioro Lago di Poschiavo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy granicy Szwajcarii z Włochami linia kolejowa biegnie wzdłuż jeziora Lago di Poschiavo, które leży w dolinie Valposchiavo. To naturalny krajobraz przyrodniczy i miejsce często wybierane przez turystów chcących obcować z przyrodą. Wzdłuż brzegu jeziora znajduje się teren rekreacyjny i miejsca do plażowania.

Wiadukt spiralny Brusio

wiadukt spiralny Brusio, na którym Bernina Express zawraca o 360 stopni i jednocześnie zmniejsza różnicę wysokości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wiadukt spiralny Brusio, na którym Bernina Express zawraca o 360 stopni i jednocześnie zmniejsza różnicę wysokości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na spiralnym wiadukcie Brusio pociąg zawraca o 360 stopni, jednocześnie redukując różnicę wysokości. To najbardziej charakterystyczny i najczęściej fotografowany fragment linii Bernina. Na stosunkowo krótkim odcinku pociąg pokonuje 20 m wzniesienie. Kamienny wiadukt został oddany do użytku w 1908 r. i okazał się bardzo solidną konstrukcją. Pierwszy remont przeprowadzono tutaj dopiero w 2011 r.

Pociąg regionalny jako alternatywa dla Bernina Express

w starszych wagonach pociągów regionalnych Kolei Retyckich można otworzyć okno - wtedy łatwiej o ładne zdjęcia (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
w starszych wagonach pociągów regionalnych Kolei Retyckich można otworzyć okno – wtedy łatwiej o ładne zdjęcia (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Wbrew pozorom nie trzeba kupować biletu na panoramiczny Bernina Express w obie strony. Lepiej – tak jak my – w jedną stronę pojechać słynnym ekspresem, a w drugą pociągiem regionalnym. W pociągach regionalnych obowiązuje zwykły bilet na przejazd 1 lub 2-klasą. Nie dokupuje się już miejscówki.

wnętrze wagonu 1-klasy w zwykłym pociągu regionalnym, Koleje Retyckie, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze wagonu 1-klasy w zwykłym pociągu regionalnym, Koleje Retyckie, Szwajcaria (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli posiadasz Swiss Travel Pass albo 1-day Travel Pass to do regionalnego pociągu nie musisz już nic więcej dopłacać. Natomiast my mieliśmy 1-day Travel Pass w 1 klasie i zdjęcia z takiego wagonu zamieściłem poniżej. Tymczasem 2-klasa jest nieco bardziej zatłoczona i ma fotele w układzie 2+2. Tego typu kartonikowy bilet na całodniowe przejazdy należy skasować na peronie przed pierwszym wejściem do pociągu.

Pociągi regionalne jeżdżą stosunkowo często, więc opcji powrotu jest więcej. Dodatkowo czas przejazdu jest identyczny jak w Bernina Express, a wagony są czyste i klimatyzowane. Dodatkowo w starszych wagonach Kolei Retyckich otwierają się okna. Mimo, że w naszym pociągu były też nowsze wagony w składzie, celowo wybraliśmy te starsze, żeby zrobić ładniejsze zdjęcia, bez załamań światła na szybie 🙂

Zobacz też do kategorii Szwajcaria na inne wpisy.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

226 komentarzy

Rafał i Ewa 19 sierpnia 2021 - 22:58

Fantastyczna sprawa. Dzięki wielkie za ten wpis. W lipcu spędziliśmy tydzień w Val Venosta, więc w sumie byliśmy niedaleko. Niestety takiej przyjemności jak podróż tym niesamowitym pociągiem nie zaplanowaliśmy. Wracamy tam za rok – koniecznie!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 sierpnia 2021 - 10:35

My też byliśmy w lipcu Val Venosta. Być może się minęliśmy gdzieś na trasie. Na stronie głównej znajdziesz pierwszą z kilku naszych relacji z Val Venosta 😉

Odpowiedz
Violetta 15 maja 2023 - 09:56

Dziękuję za piękny opis.Mam pytanie, czy jadąc z Lecco do Tirano mogę wykorzystać bilet 7 dniowy na Lombardię, czy muszę kupić inny bilet.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2023 - 11:19

Tak, można skorzystać z Io Viaggio – cała podróż odbywa się pociągiem regionalnym Trenord w ramach Lombardii, więc jak najbardziej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 12 czerwca 2023 - 07:43

Swietny, profesjonalny opus, lepszy niż w każdym przewodniku!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 22:36

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂

Agnieszka 5 stycznia 2023 - 21:30

Piszesz że lepsze widoki sa po lewej stronie jadac z Wloch. Na grafice do rezerwacji miejscówki w pociągu lewa strona to gora czy dół schematu miejsc wagonu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2023 - 11:52

Wszedłem przed chwilą na stronę Bernina Expressu i rzeczywiście przy wyborze miejsc nie ma informacji o kierunku jazdy (a kiedyś była). Teraz jest nawet napisane nad schematem wagonu, że brak informacji o kierunku jazdy. Wygląda na to, że nie da się tego przewidzieć.

Odpowiedz
Paweł 25 marca 2023 - 17:57

mam pytanie, czy trasa bernina ekspress i zwykłych kolei regionalnych jest taka sama między Chur/Sankt Moritz a Tirano ? Czy pociągi regionalne zatrzymują się tak że można robić zdjęcia? dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 marca 2023 - 09:36

Tak, obydwa pociągi jadą dokładnie po tej samej linii kolejowej. Natomiast co do postojów, to są one krótkie – raczej zdjęcia można robić z okien niż wychodzić na peron.

Tylko raz jak jechaliśmy Bernina Expresem, to na jednej stacji zatrzymaliśmy się na dłużej żeby porobić zdjęcia. Jednak w pociągu regionalnym postoje były krótkie.

Kasia 20 kwietnia 2023 - 20:02

Dzięki za ten wpis, bo znalazłam tutaj inspiracje na prezent na 70te urodziny mojego taty. Patrzyłam na te bilety na Express i jednodniowe Swiss pass ale z opisu wynika że powinno się mieć jakieś dodatkowe karty-The GA travelcard for a day: the 1-day travelpass for Half-Fare travel card? Czy można zakupić te jednodniowe bilety też online? Planujemy zrobić trasę z Tirano do ST. Moritz i zgodnie z sugestią w jedną stronę ekspress a w drugą chciałam regionalnym pociągiem.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2023 - 11:15

Hej,

Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że artykuł jest pomocny.

Nie wiem, nie chcę Cię wprowadzić w błąd. My mieliśmy kupione w kasie bezpośrednio na dworcu. Najważniejsza jest miejscówka na Bernina Express (ponieważ tych może zabraknąć), całą resztę można kupić bez obaw w kasie na stacji w tej samej cenie co przez internet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 2 maja 2023 - 12:00

bardzo fajnie opisane, dziękujemy. właśnie planujemy wypad, bilety do bergamo kupione.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:22

Dziękuję! Życzę udanego wyjazdu! 🙂

Lena 21 maja 2023 - 15:54

Świetna relacja!
Mam już rezerwację miejsc zrobioną jakiś czas temu. Czy bilety na przejazd do tej rezerwacji też mogę kupić on-line?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 08:49

Dzień dobry,

Tak, można kupić online, ale najwcześniej na dwa miesiące przed terminem podróży. Ponadto bez problemu takie bilety można kupić w kasie tuż przed odjazdem pociągu. Najważniejsza jest miejscówka, którą trzeba mieć wcześniej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sławomir 17 maja 2023 - 18:39

Dzień dobry,
wybieramy się końcem maja na pociąg Bergina Ekspres (mamy już kupione bilety). Aby troszkę zaoszczędzić chcieliśmy wrócić pociągiem regionalnym. Moje pytanie czy kupno takiego biletu wymaga również wcześniejszej rezerwacji czy jest na tyle dużo połączeń że nie zabraknie miejsc a jeśli lepiej kupić bilet to gdzie to zrobić.
z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 maja 2023 - 08:25

Dzień dobry,

Nie wymaga rezerwacji ponieważ w pociągach regionalnych nie ma miejscówek. Są tylko w ekspresach. Więc bilety na pociąg regionalny można kupić w kasie na dworcu nawet tuż przed podróżą. Pociągi regionalne na tej trasie nie są przepełnione, bez obaw 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 30 maja 2023 - 12:37

Ile kosztuje bilet regionalny z Chur do Tirano? Czy cena ulega zmianie w dzień wyjazdu? Czy jest stała? Kupiłam bilet na Bernina Express w jedną stronę, ale nie pamiętam, czy tam jest sama rezerwacja miejsca czy już bilet też wliczony? Jak mogę to sprawdzić? Robiłam rezerwację ok. półtora miesiąca temu na lipiec. Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2023 - 20:01

Cena biletów na pociągi regionalne jest stała.

Natomiast co do drugiej kwestii – powinno pisać na bilecie. Potrzebny jest bilet i miejscówka. Miejscówkę łatwo poznać, ponieważ będzie tam podany numer miejsca i wagonu. Natomiast sam bilet można nawet dokupić w kasie tuż przed podróżą. Najważniejsza jest rezerwacja miejsca. Więc jak nie ma Pani pewności, co Pani kupiła, to proszę pokazać ten bilet w kasie przed podróżą i zapytać czy to jest wystarczające.

Pozdrawiam,
Łukasz

Aneta 5 września 2023 - 16:28

Witam, interesuje mnie podróż powrotna pociągiem regionalnym . czy mogę kupić jeden bilet całodniowy na oba te pociągi i czy w pierwszej klasie jest tylko wybór nowego lub starego wagonu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 17:06

Możesz kupić bilet całodniowy, ale przecież taniej będzie kupić bilet tam i z powrotem. W drugiej klasie też są nowe i stare wagony.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 22 października 2021 - 10:04

Moje marzenie! Coś wspaniałego!

Odpowiedz
Jacek Olechnowicz 27 października 2021 - 11:31

Podróż Bernina Express to jedno z naszych wakacyjnych marzeń. Dzięki temu poradnikowi jesteśmy coraz bliżej zaplanowania takiej podróży na wiosnę. Dziękuję!

Odpowiedz
Aneta Kwiatkowska 2 listopada 2021 - 10:07

Czytałam kiedyś o tym pociągu. Nie wiedziałam jak to w praktyce wygląda i że to jest w naszym zasięgu. Lombardia, Como, Garda – zazwyczaj co roku wybieramy te okolice. Dzięki za ten przewodnik. Ja zawsze swietnie się czytało!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 listopada 2021 - 14:08

Dzięki Aneta, miło nam, że regularnie do nas zaglądasz 🙂 Na żywo wszystko wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Panoramiczne okna, które się nie otwierają, nie sprzyjają fotografowaniu 🙂

Odpowiedz
Agata 9 listopada 2021 - 09:03

Piękna relacja. Dobrze się czytało, wspaniałe zdjęcia! Zachęciliście nas do podróży Bernina Expressem. Mamy podobny plan na kolejny urlop jak Wy: najpierw Południowy Tyrol, a później podróż Bernina Expressem z Tirano do Szwajcarii. Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Monika 29 listopada 2021 - 18:51

Czy warto wybrać się w taką podróż zimą??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 listopada 2021 - 19:59

Warto! Wtedy alpejskie łąki zasypane są dużą ilością śniegu – widoki są równie spektakularne. Jeszcze nie mieliśmy okazji przejechać tej trasy w zimie, ale oglądaliśmy sporo filmów, relacji, zdjęć i też mamy taki plan 🙂

Odpowiedz
Ania 5 marca 2023 - 10:51

witam, cudowny opis, mam pytanie czy w jeden dzień zdążymy wyjechać na szczyt np. ekspresem, i wrócić koleją regionalna ? czy trzeba szukać noclegu gdzieś na szczycie ?

będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2023 - 11:05

Ale o który szczyt chodzi? 🙂 W jeden dzień najlepiej zaplanować podróż tylko z Tirano do St. Moritz (to 2 godziny jazdy), pozwiedzać w kilka godzin St. Moritz i wrócić po południu do Tirano pociągiem regionalnym.

Odpowiedz
Anna 16 lipca 2023 - 17:18

Dzień dobry, po długim planowaniu z wami, w końcu wyjeżdżamy do Tirano, pytanie czy do st.mortiz nie jechać w obie str. kolejami retyckimi pociągiem regionalnym? nie zależy nam na klasie i oknach panoramicznych, gdyż lepiej otworzyć i robić zdjęcia. Czy w takiej sytuacji musimy je kupić wcześniej?

Pięknie opisane dziękuję za tyle wiedzy 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:30

W takim wypadku wystarczy, że bilety kupicie na stacji tuż przed podróżą. W pociągach regionalnych nie ma miejscówek i limitu miejsc.

Pozdrawiam,
Łukasz

Krzysztof 22 grudnia 2021 - 21:58

Cześć.
Jestem nowy i zaczynam dopiero moje podróże. Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak zorganizować taki wyjazd?
Jak dostać się do Chur, gdzie można znaleźć tani nocleg (w Szwajcarii i Włoszech), jak dojechać z Tirano do Bergamo?
Chciałbym polecieć do Szwajcarii potem przejazd do Włoch i powrót do Polski.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 grudnia 2021 - 12:06

My byliśmy samochodem w Szwajcarii. To stosunkowo blisko z Polski, a samochód (w przypadku wyjazdu rodzinnego) był pewnie nawet tańszy niż samolot 🙂 Co do noclegów – Szwajcaria jest droższa niż Włochy pod tym względem, więc tańszą bazą noclegową jest Tirano. My spaliśmy w Sankt Moritz w Szwajcarii w apartamencie z Interhome. Z Bergamo do Tirano bez problemu dostaniesz się pociągiem (z jedną przesiadką). Połączeń szukaj na oficjalnej stronie włoskich kolei: trenitalia.it. Reasumując – najtańsza opcja do podróż tanimi liniami do Bergamo, potem pociągiem regionalnym do Tirano (z przesiadką) i stamtąd kolejami szwajcarskimi w głąb Szwajcarii. Natomiast jeśli masz w planach nie tylko pociągi panoramiczne, ale też zwiedzanie Szwajcarii, to polecam Sankt Moritz albo Chur jako baza wypadowa 😉

Odpowiedz
kiflu 23 maja 2022 - 11:17

Wybraliście krótszą trasę do St. Moritz, czy ten odcinek jest najbardziej spektakularny czy dużo się traci nie jadąc do samego Chur ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 maja 2022 - 15:26

Ten odcinek jest bardziej malowniczy, ale do Chur też pojechaliśmy, tylko, że Glacier Express’em. Wkrótce będzie oddzielna relacja na blogu z tej podróży 🙂

Odpowiedz
Maria 9 września 2022 - 11:02

Dzień dobry 🙂
Bardzo dziękuję za solidną dawkę informacji i świetny opis wycieczki, która inspiruje 😉
Mam pytanie odnośnie Travel Pass- czy kupowaliście go bezpośrednio na kolei? Nie wiedzę niestety w sprzedaży internetowej. Czy wówczas rezerwacje miejsc w Bernina Express również osobiście na stacji?
Z góry bardzo dziękuję za info.
Pozdrowienia,
Maria

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 września 2022 - 09:34

Tak, travel pass kupiliśmy na stacji, ale zależy jaki odcinek chcesz pokonać. Jeśli tylko przejechać z Tirano do St. Moritz i wrócić do Włoch, to zobacz czy tańszy nie będzie zwykły bilet z miejscówką na przejazd Bernina Expressem, a powrót na przykład pociągiem regionalnym.

Odpowiedz
Michał 5 marca 2023 - 11:20

Dzień dobry, mam pytanie czy 1-day travelpasses jest dla jednej osoby?
Dziękuje
Michał

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2023 - 12:15

Tak, dla jednej. Tych opcji jest bardzo dużo. Wszystko jest rozpisane na oficjalnej stronie szwajcarskich kolei SBB.

Odpowiedz
Michał 11 marca 2023 - 09:41

Dziękuję

Ola 29 stycznia 2023 - 22:54

O jakiej porze roku jest tak pięknie ?

Odpowiedz
Halina 29 grudnia 2022 - 18:46

Witam serdecznie, dziękuję za dokładny opis. Jeszcze chiałabym zapytać o czerwony bus. Czy zatrzymuje się w winnicach? No i można tak dostosować czasowo połączenia, by zdążyć busem i koleją?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 grudnia 2022 - 15:06

Bus jest przewidziany jako „przedłużenie” połączenia z Tirano do Lugano (około 90 km i 3 godziny jazdy). Jeździ od marca do listopada. Na pewno jest skomunikowany z pociągiem w Tirano, ale raczej nie zatrzymuje się po drodze. Niestety nie wiem za wiele na jego temat. Nie skorzystaliśmy z tej opcji 🙂

Odpowiedz
Michał 27 marca 2023 - 18:20

Witam , mam pytanie o sprawdzone parkingu w Tirano .
Dziękuje i pozdrawiam
Michał

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 20:39

Tirano jest malutkie. Parkingi raczej wzdłuż ulic – na przykład niebieskie linie przy Via Mazzini (blisko dworca). Niedaleko dworca jest też parking przy Piazza del Mercato.

Odpowiedz
Michał 2 maja 2023 - 14:55

Dziękuję ,

Odpowiedz
Aga 29 grudnia 2022 - 19:43

Super wpis, dziękuje! Mam pytanie: jak odróżnić starsze wagony od nowszych w pociągach regionalnych ? Czy w 1 klasie tez otwierają się okna?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 grudnia 2022 - 15:08

Tak, my jechaliśmy 1-klasą i okna się otwierały. Zauważyłem, że wszystkie pociągi składały się z nowych i starych wagonów. Więc zawsze był wybór miejsc (w pociągach regionalnych oczywiście nie ma miejscówek).

Odpowiedz
Monika 29 grudnia 2022 - 20:57

Dziękuję za wspaniały opis i super porady, bajeczne widoki, fotki odlotowe, kiedys napewno się tam wybiorę, pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 grudnia 2022 - 15:08

Dziękuję za miłe słowa! Życzę, żeby marzenie szybko się spełniło 🙂

Odpowiedz
Marta 17 stycznia 2023 - 18:09

Witam, chciałabym dokonać rezerwacji miejsca w bernina express jednak zastanawiam się nad kupnem Swiss Pasa na 3 dni z uwagi że chcemy rozbudować nasza wycieczkę. Ciekawi mnie miejscowość St. Moritz i czytałam że warto tam zostać nieco dłużej. Zastanawiam się czy jest opcja zrobienia przerwy w St. Moritz. Widziałam że w zasadzie w jednym dniu jadą w tym samym kierunku dwa pociągi bernina express czyli na logikę mogłabym to zrobić bookując wcześniej miejsca dla tych dwóch.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 21:28

Tak, oczywiście. St. Moritz przez tydzień było naszą bazą wypadową do zwiedzania tej części Szwajcarii. Jest piękne, a wokół ma mnóstwo jezior, gór, kolejek, punktów widokowych… 😉 Można też pojechać z Tirano do St. Moritz Bernina Expressem, a następnie z St. Moritz do Chur pojechać Glacier Expressem – też jest spektakularny 😉

Odpowiedz
Anna 21 stycznia 2023 - 20:19

Mam pytanie odnosnie pieskow .Mozna czy tez nie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 19:52

Tak, psy mogą podróżować Bernina Expressem. Tutaj są szczegóły co do cen biletów dla czworonogów:
https://www.rhb.ch/pl/tickets-travelcards/tickets/dog-tickets

Odpowiedz
Anna 3 lutego 2023 - 17:54

wielkie dzieki !

Odpowiedz
Anna 22 stycznia 2023 - 10:06

Czy w pociagu moga podrozowac pieski ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 19:52

Tak, psy mogą podróżować Bernina Expressem. Tutaj są szczegóły co do cen biletów dla czworonogów:
https://www.rhb.ch/pl/tickets-travelcards/tickets/dog-tickets

Odpowiedz
Ola 31 stycznia 2023 - 08:52

W jakim miesiącu robiliście te fotki ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 stycznia 2023 - 11:33

Zdjęcia w naszym artykule były robione na przełomie lipca i sierpnia 🙂

Odpowiedz
Ola 2 lutego 2023 - 13:30

Dziękuję. Mam wizjęna kwiecień, ale czy będzie urokliwie …kto wie.

Odpowiedz
Olek 22 stycznia 2023 - 11:51

Witam chcialem kupic bilet na Bernina Expres na 8 kwietnia ale tylko kupilem rezerwacje 24 franki na stronie podaja ze trzeba kupic nieco pozniej.czy z ta rezerwacja moge kupic bilet na stacji w Tirano w dniu wyjazdu z gory dziekuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 20:01

Bilety na Bernina Express są dostępne w sprzedaży na 2-3 miesiące przed podróżą. Za wcześnie próbowałeś kupić.

Prawdopodobnie można w kasie, ale nie miałem takiej sytuacji. Napisz pytanie dla pewności (po angielsku) pod ich oficjalny adres: [email protected]

Odpowiedz
Krzysztof 8 lutego 2023 - 22:56

Witam, piszesz , że tańszą i też dobrą opcją jest powrót pociągiem regionalnym. Czy pociągi te jadą tą samą trasą? Bo na stronie trianline.com znalazłem rozkład przez inne stacje i z 3 lub dwoma przesiadkami. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lutego 2023 - 08:39

Tak, pociąg regionalny jedzie tą samą trasą. Wiem, ponieważ nim jechałem. Zresztą Czytelnicy korzystają z tej podpowiedzi i potem przesyłają nam relacje 🙂

Natomiast to jest podróż po szwajcarskiej stronie, dlatego nie szukaj rozkładu na stronach kolei włoskich. Oficjalne, prawidłowe i aktualne informacje znajdziesz na stronach szwajcarskich Kolei Retyckich, które obsługują tę linię.

Odpowiedz
Krzysztof 10 lutego 2023 - 17:55

Dziękuję za info.

Odpowiedz
Martyna 16 lutego 2023 - 20:39

witam 🙂 czy jeśli chce zarezerwować przejazd bernina express z niemowlęciem nie zajmującym własnego miejsca ,to muszę w ogóle uwzględniać go jako pasażera czy wybrać tylko osoby dorosłe ? bo jeśli wybieram niemowlaka wtedy nalicza mi bilet za niego(miejscówka za darmo ), a było napisane, że dzieci do lat6 podróżują za darmo …
pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lutego 2023 - 21:00

Dzieci do 6 roku życia podróżują za darmo, jeśli nie zajmują miejsca, tylko na przykład siedzą na kolanach u rodziców. Tyle teorii. W praktyce nasze dzieci siedziały normalnie, Milan nawet przez chwilę rozłożył się i spał na fotelach i konduktor nie zwracał nam uwagi. Wręcz przeciwnie – na stacjach – kierownik pociągu robił nam zdjęcia naszym aparatem i pozwolił dzieciom zadzwonić dzwonkiem na peronie. Tam są wszyscy bardzo uprzejmi i nikt się nie będzie zajmował miejscem zajmowanym przez niemowlaka 😉

Odpowiedz
Ilona 22 lutego 2023 - 14:18

Witam, za parę dni wybieramy się w podróż Bernina Expres i myślę, że mam wszystko już sprawdzone, ale… nie mogę nigdzie znaleść informacji nt stacji kolejowej w Chur.. To również oddzielna stacja jak w Tirano? Czy łatwo jest odnaleźć skąd ten pociąg z Chur odjeżdża?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 lutego 2023 - 10:19

Nie. W Tirano są dwie stacje kolejowe obok siebie, ponieważ jedna jest włoska (Trenitalia), a druga szwajcarska (Koleje Retyckie). Natomiast w Chur jest jeden duży, nowoczesny, piękny dworzec w centrum miasta. Zaraz obok deptaku i najpiękniejszych fragmentów miasta. Bez obaw. Chur to bogate, świetnie zorganizowane miasto. Łatwo się tam odnajdziecie.

Odpowiedz
Marek 27 lutego 2023 - 18:29

Witam , dziekuję za wiadomości na blogu ale mam jedno pytanie jesli wybiorę podróż kolejamy regionalnymi to jak , gdzie i kiedy mogę kupić bilet ,drugie pytanie to czy bernina express bus jest płatny ? Czy uda się zorganizować wycieczkę do COMO znając angielski na minimum .Dziekuję z góry

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2023 - 11:09

Dzień dobry,

Bilety na pociąg regionalny wystarczy kupić w kasie na dworcu tuż przed podróżą. Tam nie ma miejscówek, nie potrzeba więc rezerwacji tak jak w ekspresie.

Przejazd autobusem Bernina Express jest dodatkowo płatny.

Mnóstwo osób podróżuje do Włoch tylko z podstawową znajomością języka. Radzą sobie, a Włosi są życzliwi w stosunku do turystów. Zawsze się można jakoś dogadać 🙂

Odpowiedz
Marek 28 lutego 2023 - 11:58

Bardzo dziękuję ,ogrom wiedzy dzięki Pańskiemu blogowi postanowiliśmy wyjechać nad jezioro Como ,serdecznie dziękujemy .Myślę że w maju pogoda dopisze .Lecimy zgodnie z sugestiami Pana do Bergamo a potem do Tirano (nie wiemy tylko czy można zamieszkać w Hotel Corona w pokoju 3-osobowym w czwórke bo nie ma już czteroosobowych a chcemy być razem) ale może uda się jakoś dowiedzieć .Potem pociąg do Chur i z powrotem do Tirano i do Lecco , czy ma Pan może inne sugestie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2023 - 12:26

Plan brzmi bardzo dobrze. Pewnie się zgodzą na 4 osoby w pokoju 3-osobowym. Udanego wyjazdu!

Proszę pamiętać, żeby w Tirano ręcznie przełączyć telefon na włoską sieć komórkową. Szwajcarii nie obejmuje tani unijny roaming, a nasz telefon z Tirano łączył się ze szwajcarską siecią 😉

Odpowiedz
Zuza 1 marca 2023 - 08:47

Dzień dobry na jakiej stronie internetowej można zakupić bilet z ST. Moritz do Tirano pociągami regionalnymi?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 marca 2023 - 10:01

Bilet na pociąg regionalny kupuje się w kasie, bezpośrednio przed podróżą. To zwykłe pociągi, więc nie ma miejscówek i miejsc nie zabraknie.

Odpowiedz
Justyna 1 marca 2023 - 20:05

A jaka jest cena biletu pociagiem regionalnym?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 marca 2023 - 11:02

Pociąg regionalny na trasie Tirano – St. Moritz kosztuje 16 CHF.

Odpowiedz
Marek 4 marca 2023 - 15:14

Witam serdecznie ponownie .Mam pytanie czy podroż z Tirano do Chur i powrót w ten sam dzień nie będzie nużąca ? Nastąpiła zmiana planów i jedziemy autem przez Niemcy przez Monachium i Austrię oraz przełęcz Stelvio do Tirano i nie wiem czy po noclegu w Tirano da rade wrócić z Chur w ten sam dzień?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2023 - 17:05

Będzie nużąca, ponieważ to 4 godziny w jedną stronę. Zabraknie czasu na zwiedzanie Chur. Czy już kupiliście Państwo bilety? Jeśli nie, to proszę skrócić podróż i zaplanować tylko odcinek Tirano – St. Moritz (2 godziny w jedną stronę). Zwiedzanie St. Moritz w kilka godzin i powrót do Tirano.

Odpowiedz
Marek 4 marca 2023 - 18:06

Nie kupowalismy bo za wczesnie (do czerwca) a co tracimy z st Moritz do Chur.?

Odpowiedz
Marek 4 marca 2023 - 18:49

Jeszcze jedno czy 16CHF to cena w kasie na stacji czy w przedpłacie i dlaczego na stronie kolei retyckich wychodzi (bilet super oszczędny)? Dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2023 - 10:42

16 CHF to cena w kasie na dworcu za bilet na zwykły pociąg regionalny (w wagonie 2-klasy) z Tirano do St. Moritz. Nie ma potrzeby, aby bilet na pociąg regionalny kupować z wyprzedzeniem.

Łukasz Ropczyński 5 marca 2023 - 10:40

Pomiędzy St. Moritz, a Chur największą atrakcję jest przejazd przez spektakularny wiadukt Landwasser 🙂

Odpowiedz
Hubert 4 marca 2023 - 23:25

Czy w Saint Moritz są parkingi w okolicy dworca?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2023 - 11:00

Tak, obok dworca jest podziemny, bardzo nowoczesny parking „Parkhaus Serletta”. Z parkingu windą lub schodami wyjeżdża się wprost do historycznego centrum St. Moritz. Można też łatwo przejść na dworzec kolejowy.

Odpowiedz
Aneta 24 marca 2023 - 09:56

Czy znacie Państwo ceny za paparking w St . Moritz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 17:08

Parking podziemny w St. Moritz w sąsiedztwie dworca kosztuje około 2 CHF za godzinę. Po godzinie 19:00 chyba było już połowę taniej.

Odpowiedz
Kasia 30 marca 2023 - 11:56

Dzień dobry. Bardzo dziekuje za szczegółową i dużą dawkę wiedzy! Chciałabym tylko dopytać… Czy przy zakupie przez dorosłych biletów 1-Day Pass dzieci do lat 16 podróżują za darmo przy wyrobieniu Swiss Family Card? Czy dobrze zrozumiałam, że posiadając 1-Day Pass podróż pociągiem regionalnym na trasie Bernina Express nie wymaga dodatkowych opłat/biletów, a pociągiem panaromicznym trzeba tylko zapłacić za miejscówki?

Łukasz Ropczyński 30 marca 2023 - 12:19

Hej,

Nasze dzieci – w momencie podróży Bernina Expressem – z racji wieku jechały i tak za darmo i nie interesowałem się Swiss Family Card. Jednak widzę teraz na szwajcarskich stronach, że jest raczej tak jak napisałaś. Poza tym dzieci zajmowały miejsca (a nie powinny skoro były bez biletu) i o to też nikt z obsługi nie miał pretensji.

Co do drugiej kwestii – tak. Z 1-day pass do Berniny musieliśmy tylko dokupić miejscówki, a wracając regionalnym nic nie kupowaliśmy. Mieliśmy kontrolę konduktora w obydwu kierunkach i wszystko było OK. Nawet nie wnikał w wiek dzieci, a Natan był na krótko przed swoimi urodzinami.

Przelicz tylko czy 1-day pass Ci się opłaci. Przypuszczam, że zwykły bilet w obie strony może być mimo wszystko trochę tańszy. Chociaż to zależy ile ostatecznie zapłacą dzieci. My jeździliśmy sporo po Szwajcarii pociągami, więc nam się opłaciło.

Pozdrawiam,
Łukasz

Agnieszka 5 marca 2023 - 16:54

Dzień dobry,

Mam kłopot ze znalezieniem ceny na pociąg regionalny Kolei Retyckich na ich stronie.
Czy może ma Pan link do cennika ?
Na stronie Trainlaine podają 28Euro, Pan wspomina o 16CHF i nie wiem czy taka podwyżka zawitała do Kolei Retyckich czy z jakiegoś innego powodu jest taka różnica?
Mam sporą rodzinę i ta różnica robi sporą kwotę licząc podróż w obie strony.
Przy okazji dziękuję za Państwa pracę, bardzo cenne informacje! Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2023 - 12:18

Pani Agnieszko,

Proszę wejść na oficjalną stronę szwajcarskich kolei https://www.sbb.ch/en i w wyszukiwarce połączeń wybrać trasę Tirano -> St. Moritz. Jak Pani przejdzie do kolejnego etapu, to pojawią się ceny biletów, dopłata za 1-klasę itp. Widać tam cenę 16 CHF za bilet w jedną stronę.

Trainlaine to jakiś pośrednik. Może 28 euro pojawiło się Pani za całą trasę – od Tirano do Chur? Ja podawałem cenę za odcinek Tirano – St. Moritz. Wszedłem z ciekawości teraz na ich stronę i mi pokazuje się reklama, że cena biletu od 13,96 euro. Ale proszę sprawdzać na oficjalnych stronach szwajcarskich kolei SBB albo Kolei Retyckich.

Odpowiedz
Anna 14 czerwca 2023 - 17:24

Mam pytanie. WYszukałam stację st.Moritz i pokazuje mi 2 możliwości: Leihbibliothek i Jugendherberge. Którą stację wybrać? Tak żeby móc pochodzić po czymś w Szwajcarii, może napić się kawy podczas oczekiwania na pociąg powrotny. W jedną stronę chcemy tym Bernina ekspres pojechać, bilety kupić na stacji bezpośrednio przed wyjazdem w Tirano – będzie można wtedy zapłacić w kasie euro, czy trzeba mieć franki? A bilet powrotny kolejami regionalnymi włoskimi kupić przez internet czy na stacji w Tirano można kupić powrotny z St.Moritz do Tirano? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 20:51

Hej,

Nie wiem co to za stacje. Jest jedna stacja i nazywa się po prostu „St. Moritz”. Ona się pojawia w wyszukiwarce Kolei Retyckich i na niej zatrzymuje się Bernina Express. To mały dworzec, ale w samym centrum miasta. Powiedz po prostu, że chcesz bilet do centrum St. Mortiz, jak większość 😉

Bilet w kasie na stacji w Tirano – jeśli dobrze pamiętam – można było opłacić zarówno w CHF jak i w EUR, ale można też kartą.

Natomiast bilet powrotny na pociąg regionalny bez problemu kupisz tuż przed odjazdem na dworcu w St. Mortiz (trzeba zapłacić w CHF). W pociągach regionalnych nie ma miejscówek, więc biletów nie zabraknie. Nie są to koleje włoskie, jak napisałeś, tylko szwajcarskie Koleje Retyckie. Włoskie koleje i szwajcarskie mają w Tirano oddzielne dworce znajdujące się obok siebie, ale tory się nie łączą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 7 marca 2023 - 09:07

Witam,
Właśnie próbuje zarezerwować swoją podróż z St. Moritz do Tirano. Z St. Moritz chcielibyśmy pojechać bernina ekspres, a wrócić zwykłymi kolejami. Jednak na stronie https://www.rhb.ch/en/home mogę zarezerwować tylko bernina ekspress z tego co widziałam. Jadąc z dziećmi chciałabym z góry wybrać i opłacić podróż w obie strony. Czy jest taka możliwość?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2023 - 11:32

Nie wiem czy jest taka możliwość. Pociągi regionalne nie mają miejscówek, więc nie ma obaw, że zabraknie biletów. Wystarczy kupić bilety powrotne w kasie dworca St. Moritz bezpośrednio przed podróżą.

Byliśmy kilkukrotnie na dworcu w St. Moritz. Obsługa jest tam bardzo życzliwa i mówi po włosku, niemiecku i angielsku.

Odpowiedz
Aneta 7 marca 2023 - 10:00

I tak na powrót znalazłam stronkę https://www.thetrainline.com/en/train-times/tirano-to-st-moritz aby wrócić normalnym pociągiem do St. Moritz. oznacza to że muszę zakupić na bernina ekspress na jednej stronie, https://www.rhb.ch/en/home , a na powrót zakupić bilety na zwykły pociąg na stronie https://www.thetrainline.com/en/train-times/tirano-to-st-moritz. czy jest jakaś inna opcja ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2023 - 11:34

Nie rekomenduję zakupu biletów poza oficjalnymi stronami szwajcarskich kolei lub Kolei Retyckich. Proszę zwykłe bilety na pociąg regionalny, w którym nie obowiązują miejscówki, kupić w kasie na dworcu. Można to zrobić albo w Tirano od razu na powrót z St. Moritz albo w samym St. Moritz.

Odpowiedz
Aneta 24 marca 2023 - 09:49

Bardzo dziękuję za informacje ;-).
Czyli reasumując kupuje bilety na bernina ekspress z St. Moritz do Tirano na ich oficjalnej stronie wybierając konkretną godzinę. Na dworcu w St. Moritz kupuje również bilety na koleje regionalne na powrót z Tirano do St. Moritz. Czy na pociąg regionalny z Tirano do St. Moritz musze również kupować na konkretną godzinę? Czy macie Państwo jakiś rozkład jazdy tych pociągów. Jakoś się stresuje , że pojadę i nie będę mieć czym wrócić ;-))))))

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 17:05

Tak, rozkład jazdy wszystkich pociągów w Szwajcarii możesz sprawdzić na oficjalnej stronie SBB: https://www.sbb.ch/en/timetable.html

Sprawdziłem połączenia na najbliższy poniedziałek – pociągi są praktycznie co godzinę. Ostatni bezpośredni z Tirano do St. Moritz o 17:40.

Odpowiedz
Aneta 11 kwietnia 2023 - 10:49

Super, bardzo dziękuję za wszystkie informację. Ale mam jeszcze jedno pytanie- tym razem ostatnie- obiecuje ;-).
Czy bilet na koleje regionalne z Tirano do St. Moritz kupuję na konkretną godzinę?? czy kupuje po prostu bilet w kasie i nie ważne o której godzinie będę wracać? dzięki 😉

Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 08:59

Hej,

Niestety nie pamiętam już takich szczegółów. Te dworce są bardzo małe, kameralne, a w pociągach regionalnych nie ma tłumów. Zwróć uwagę do której godziny czynna jest kasa – jeśli długo, to kup bilet przed samą podróżą 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Hania 12 marca 2023 - 01:45

Właśnie miałam pytać o zakup biletów na Berninę z Tirano do Chur i powrót pociągiem lokalnym , ponieważ wchodząc na ich oficjalną stronę mogłam zarezerwować tylko miejscówki , ale „po drodze” przeczytałam komentarze i już wszystko wiadomo . Wszyscy w zasadzie mają ten sam problem . Rozumiem , że jeśli jedziemy z Włoch do Szwajcarii to nie kupujemy tego jednodniowego biletu ? Pozdrawiam serdecznie , dziękuję za wszystkie informacje i podziwiam za chęć pomocy . Wszystkie informacje są bardzo cenne i pomocne . Gratuluję pomysłu !!!

Odpowiedz
Anna 7 maja 2023 - 22:16

Chciałabym zapytać czy wiecie coś na temat jednodniowego biletu Saver Day Pass. Podobno można go kupić 60 dni przed wyjazdem, także nie posiadając karty, podobno obowiązuje on też na pociągi panoramiczne.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 maja 2023 - 09:16

My korzystaliśmy z bardzo podobnego biletu. Mogliśmy korzystać ze wszystkich pociągów w Szwajcarii, w tym ekspresów panoramicznych, ale w przypadku ekspresów musieliśmy tylko oddzielnie dokupić miejscówkę. Nie pamiętam już jak to się nazywało 🙂 Na stronie szwajcarskiego SBB oraz na stronach Kolei Retyckich te opcje są bardzo dokładnie opisane. Najlepiej szukaj informacji u źródła albo napisz do nich maila. Sprawnie odpisują.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aga 30 marca 2023 - 13:17

własnie próbuje zarezrwować bilety i pokazuje mi się komunikat: Für Ihr Reisedatum kann momentan nur eine Sitzplatzreservation gebucht werden. Tickets können leider nur 2 Monate im Voraus gekauft werden.
nawet jednego miejsca nie mogę zarezerwować.
z tyłumaczenia wynika: w terminie, podanym w tej chwili możesz zarezerwowac tylko jedno miejsce
bilety można kupić dwa miesiące przed planowanym terminem
To mogę czy nie rezerwować?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 marca 2023 - 08:33

Przed chwilą sprawdzałem FAQ na stronach Kolei Retyckich. Tam jest informacja, że można kupić bilet maksymalnie na dwa miesiące do przodu.

Natomiast same miejscówki chyba powinnaś móc kupić już teraz. Czyli teraz miejscówki, a za jakiś czas same bilety. Wówczas online zaznacz opcję, że masz już miejscówki i chcesz tylko bilety. Albo miejscówki kup online, a bilety w kasie przed samą podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
AGNIESZKA 31 marca 2023 - 15:24

Dziękuję

Odpowiedz
Anna 13 kwietnia 2023 - 12:38

Ja również miałam wątpliwości co do wcześniejszej rezerwacji oraz zakupu w późniejszym terminie samych biletów, najlepiej z wykorzystaniem jakiejś zniżki. Napisałam więc maila z pytaniem do nich i dostałam taką odpowiedź (może się przyda):
You can buy the ticket after you purchased the reservation for the Bernina Express. Tickets you can buy online or at any Ticket office right before the ride. We have Supersaver Daypasses. These you can only buy online from 60 days in advance up to the day before travel. They cannot be purchased on the day of travel.
More Information you can find here: Saver Day Pass – book earlier, travel cheaper | SBB
We also have a Travel Card called “Graubünden Pass”. This you can buy online or at a Ticket office in Switzerland. You can explore for example on two days in within 7 days the whole Graubünden.
More Information and Prices you can finde here ­ graubünden Pass – Rhaetian Railway RhB

Odpowiedz
Beata 3 kwietnia 2023 - 21:21

Dzień Dobry
Będziemy podróżować Kampervanem, czy w poblizu Tirano jest jakiś kemping/

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2023 - 08:49

Dzień dobry,

Niestety nie mam doświadczeń z kempingami koło Tirano. Wiem tylko, że w samym mieście, niedaleko stacji, jest Area Camper Tirano – to taki plac parkingowy dla kamperów z podstawowymi usługami, ale niestrzeżony. Latem stało tam dużo kamperów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 9 kwietnia 2023 - 14:56

Dzień dobry,
w maju chcę zrealizować swoje marzenie i zwiedzić Szwajcarię pociągami panoramicznymi. Zacznę od strony włoskiej, bo mam bezpośredni lot do Bergamo. Czy w pociągach panoramicznych jest miejsce na bagaż? Planuję objazdówkę na 9 dni, więc nocleg każdego dnia będzie w innym miejscu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 08:34

Hej,

W Bernina Expressie nie ma takich miejsc na bagaż nad głowami pasażerów jak w klasycznych pociągach. Jednak w naszym wagonie był taki „przedsionek” (nie wiem jak to fachowo nazwać) gdzie niektórzy zostawiali bagaże.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 19 kwietnia 2023 - 16:26

I właśnie takiej relacji i wyczerpujących informacji szukałam od prawie roku. Zależało mi na informacji dot.przejazdu z Włoch do Szwajcarii. I trafiła się info-perełka 🙂 Chłonęłam słowo posłowie szeroko uśmiechnięta, SUPER! dziękuję! Planowałam taki wyjazd w maju, jednak kierunek się zmienił a Szwajcaria przełożona została na IX. Już wskakuję na FB aby Was śledzić- Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2023 - 21:33

Bardzo dziękuję za miły komentarz, bardzo nam miło! 🙂

Przy okazji zapraszamy też na nasz instagram:
https://www.instagram.com/kierunek_wlochy/

Odpowiedz
Anna 21 kwietnia 2023 - 22:22

Co za ogrom przydatnej wiedzy:) Dzięki Wam jedziemy jutro do Tirano i chcemy przejechać się Bernina Ekspress.Troche na spontanie, ponieważ mielismy juz wracac do kraju. Chcieliśmy dzisiaj jechac ale niestety plany pokrzyżowała pogoda.W związku z tym mam pytanie.Czy w pobliżu dworca są parkingi czy tylko miejsca ogolno dostępne.Nie wiem czy będzie problem ze znalezieniem miejsca?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2023 - 18:07

Hej, przepraszam, dopiero teraz odczytałem Twój komentarz, a Wy pewnie jesteście już w drodze powrotnej pociągiem.

Zresztą i tak na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. W Tirano jest kilka małych parkingów nieopodal stacji, ale nie ma jakiegoś najlepszego, który bym rekomendował 😉

Daj znać po powrocie gdzie zostawiliście samochód – przyda się to innym Czytelnikom.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 3 maja 2023 - 18:04

Witam , interesuje mnie gdzie państwo znaleźli parking w Tirano . Czy mogę poprosić o jakieś informacje .
Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam
Michał

Odpowiedz
Gosia 30 kwietnia 2023 - 11:34

Witam, wybieramy się w tym roku do polecanego przez Was Trafoi, rozważam czy nie zrobić stamtad wypadu do St.Moritz by przejechać się Bernina Express. Ze względu na odległość – konieczność pokonania najpierw 100km autem, oraz fakt podróżowania z dwoma 6latkami, zastanawiam się czy można przejechać się nie do Tirano, a do stacji Alp Grum i z powrotem? Czy ma to sens? Czy najładniejsze widoki/atrakcje za oknem są miedzy Alp Grum a Tirano? 😉 No i czy w Alp Grum można też kupić bilet powrotny na koleje regionalne – czy one tam stają, czy jest tam dworzec z kasami? Czy jest tam jak spędzić czas w oczekiwaniu na pociąg powrotny? Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Wydaje mi się że plan z podróżą do Tirano i z powrotem będzie dla nas zbyt napięty, a tak zostałoby nam trochę czasu na spacer/obiad w St.Moritz 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 16:52

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale dziś wróciłem z Włoch do Polski i nadrabiam zaległości w komentarzach.

Pomiędzy Alp Grum, a Tirano jest dolina Valposchiavo, jezioro i słynny spiralny wiadukt Brusio. Więc to ewentualnie byście stracili – najbardziej szkoda wiaduktu, ale z drugiej strony przejazd przez niego to tylko krótka chwila, a doskonale wiem jak to jest z dwójką dzieci w podróży 🙂

Bilety na powrotny pociąg regionalny można kupić już wcześniej na dworcu w St. Mortiz. W samym Alp Grum też jest budynek dworca i raczej jest w nim kasa. Natomiast my tam staliśmy tylko na peronie (nie wchodziłem do środka). Pociągi regionalne Kolei Retyckich na pewno też w Alp Grum się zatrzymują. Ta stacja jest w rozkładzie, zresztą wracaliśmy regionalnym i tam się zatrzymywał.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 10 maja 2023 - 10:57

Cześć, czy będąc teraz we Włoszech byłeś w okolicach w których występują intensywne opady? Mamy zaplanowany wyjazd od 22 maja do 2 czerwca – Como, Bernina Express,Garda, Cinque Terre, Florencja, Bologna, Wenecja. Wszędzie akurat mają być opady w te dni w których tam będziemy, mniejsze niż teraz ale jednak zaczęliśmy się zastanawiać czy pogoda nam całej wycieczki nie zepsuje i co ważniejsze czy będzie bezpiecznie bo w okolicach Bologni teraz totalny kataklizm. Może wiesz jak to teraz tam wygląda z perspektywy turysty albo wiesz na jakich włoskich stronach można na bieżąco śledzić sytuację.

Pozdrawiam, Michał

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 maja 2023 - 18:36

Hej,

Niestety w maju (i podobnie w październiku czy listopadzie) zawsze trzeba być przygotowanym na deszcz we Włoszech. Czasem jest pięknie i słonecznie, a czasem po prostu intensywnie pada. My zawsze mimo wszystko staramy się jakoś zorganizować czas. W Bolonii są akurat podcienia czy też portyki więc akurat w deszczu można spacerować po mieście nawet bez parasolki. Padwa czy Florencja gdzie zwiedza się dużo kościołów, bazylik czy muzeów też w deszczu jest niezłym wyborem.

Nad jeziorem Como czy w Cinque Terre przydałaby się dobra pogoda. Jak będzie zła pogoda, to raczej te miejsca trzeba będzie odpuścić.

My w takiej sytuacji sprawdzamy włoską stronę https://www.ilmeteo.it/ która bardzo wiarygodnie pokazuje prognozę pogody (lepiej niż aplikacje w telefonie). Szukamy tam okien pogodowych i często się tak zdarza, że pada, ale przez pół dnia albo pada, ale głównie nocą i wtedy mimo wszystko jeździmy na wycieczki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 17 maja 2023 - 10:20

Dziękuję za odpowiedź. Pogoda się już poprawia więc chyba nie będzie najgorzej. Mam jeszcze jedno pytanie. Tirano jest tuż przy granicy ze Szwajcarią więc czy nie zdaża się, że sieć komórkowa przełącza się tam automatycznie na Szwajcarską? W samej Szwajcarii na pewno internet wyłączymy ale czy w Tirano nagle nie okaże się również, że „zjadło” nam jakąś chorą kwotę.

Pozdrawiam, Michał

Łukasz Ropczyński 17 maja 2023 - 10:56

W moim telefonie w trakcie pobytu w Tirano sieć się nie przełączała na szwajcarską, ale mimo to wkrótce po przyjeździe zmieniłem ręcznie ustawienia sieci na jedną z włoskich. To tuż przy granicy i zawsze jest ryzyko, że telefon się przełączy sam jeśli jest w ustawieniach automatycznych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Dorota 12 czerwca 2023 - 07:38

Wspaniały i pomocny tekst! Tego właśnie szukałam.
Będziemy nad Gardą w Limone- czy stamtąd można zorganizować podróż Berniną czy to za daleko? Będziemy bez auta (samolot z Polski). Wiem, że np. Z Mediolanu są organizowane wycieczki na przejazd Berniną, ale znad Gardy już chyba nie….?
Będę wdzieczna za wszelkie porady. Pozdrawiam. Dorota

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 22:36

Z Limone sul Garda – szczególnie transportem publicznym – to dość daleko. Podróż wymagałaby wielu przesiadek i byłaby dla Państwa męcząca.

Proszę zostawić Bernina Express na inną okazję (na przykład lot do Bergamo często z Polski jest w dobrych cenach).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 2 maja 2023 - 13:18

Witam, w najbliższych dniach planujemy wycieczkę pociągiem Bernina Express ale podczas kupowania biletów pojawia się informacja o takiej treści Travel info
St. Moritz – Tirano
via Bus – St.Moritz Schulhausplatz – Bus – Pontresina Post – Bus – Poschiavo – Bus
Single, 2nd Class | Change
Orientuje się Pan o co chodzi ? dlaczego wyświetla się bus ?
Dziękuję za wszystkie cenne informacje. Miłego dnia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:23

Dzień dobry,

Niestety, ale nie mam pojęcia dlaczego coś takiego się pojawiło. Proszę po powrocie napisać co to finalnie oznaczało. Taka informacja przyda się innym Czytelnikom.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 3 maja 2023 - 09:39

Witam, chciałam zapytać czy jest możliwość kupić przejazd z Saint Moritz tylko do Alp Grum i tam zakupić bilet powrotny na linie regionalne(czy one sie tak zatrzymują)? Czy na takim odcinku zobaczymy juz troche ładnych widoków? I czy w Alp Grum jest co porobić w oczekiwaniu na pociąg powrotny (na pokładzie 2 sześciolatki? ) Marzy mi się przejazd Bernina Express, ale bedziemy stacjonarnie w Trafoi i do Saint Moritz mamy 100km do przejechania, obawiam się że zaplanowanie całej trasy do Tirano i z powrotem będzie dla nas dosyc ciężkie. Z góry dziękuję za rady i odpowiedź ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:48

Hej,

Już powyżej odpisałem na Twój drugi komentarz w tej sprawie. Przepraszam, miałem intensywny wyjazd do Włoch i teraz wyjątkowo z opóźnieniem odpisuję każdemu 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamila 6 maja 2023 - 21:45

Hey! Z chłopakiem planujemy jednodniową podróż z Tirano do St.Moritz i powrót i zastanawiamy się czy w pociągach regionalnych na przełomie lipca (jak wy byliście), było dużo ludzi ew. sytuacje, że nie było gdzie usiąść skoro nie ma tam rezerwowanych miejsc? I czy może masz informacje od której rano jest czynna stacja aby zakupić bilety, bo chcielibyśmy wyjechać tak o 7 rano 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:50

Hej,

W pociągu regionalnym ponad połowa miejsc była w lipcu wolna. Nie martwiłbym się o brak miejsc.

Natomiast co do drugiej kwestii nie wiem od której otwarta jest kasa na dworcu. Spróbuj sprawdzić w google maps albo napisz do Kolei Retyckich maila (oni zazwyczaj wszystkim odpisują).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 10 maja 2023 - 15:30

dzień dobry. lecimy do bergamo za trzy tygodnie, chcemy pojechać kolejka po przeczytaniu bloda zdecydowaliśmy się na pociąg regionalny z otwartymi oknami ?. nie wiemy tylko czy brać trasę do st moritz czy do chur. jesteśmy w stanie zrobić trasę do chur z tirano i z powrotem w ciągu jednego dnia ? będę wdzięczna za odpowiedz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 maja 2023 - 20:24

Chcecie to wszystko zrobić w ciągu jednego dnia, z Bergamo do Tirano, potem przejazd Bernina Expressem i powrót? Czy prześpicie się w Tirano?

Wydaje mi się, że przejazd całego odcinka będzie zbyt męczący – to 4 godziny w jedną stronę. Wystarczy do St. Moritz (2 godziny). Tam trochę pospacerujcie i po kilku godzinach wróćcie 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 19 maja 2023 - 09:47

witam, kupując bilet na Bernina Express z Tirano do Chur nie ma pokazanego kierunku jazdy pociau. Skąd mam wiedzieć którą stronę mam kupic, jeśli chcę siedziec po lewej?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 maja 2023 - 11:32

Hej,

Sprawdzałem przed momentem i rzeczywiście nie ma informacji o kierunku jazdy. A wcześniej taka informacja była. Nie wiem z czego to wynika. Może mają jakieś chwilowe problemy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 19 maja 2023 - 13:34

a czy pierwsza klasa jest zawsze z przodu pociągu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 maja 2023 - 09:06

Była z przodu, my jechaliśmy właśnie pierwszą klasą, ale nie wiem czy tak jest zawsze 🙂

Odpowiedz
Anna 21 maja 2023 - 09:34

Chciałabym wybrać się z Tirano do St. Moritz Bernina Express. A czy jest opcja kontynuowania podróży z St.Moritz do Chur pociągiem regionalnym i jeżeli tak, to czy jedzie on tą samą trasą co Bernina?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 08:48

Dzień dobry,

Tak, jest taka możliwość. Z tym, że to będzie intensywny dzień – cała podróż z Tirano do Chur potrwa ponad 4 godziny w jedną stronę. Pociągi regionalne na trasie St. Moritz – Chur jadą dokładnie po tej samej linii kolejowej co ekspresy panoramiczne.

Pozdrawiam,
Łukasz Ropczyński

Agnieszka 29 maja 2023 - 14:40

Dzień dobry, patrząc na rozkład jazdy z Chur do Tirano na pociąg regionalny, pokazuje mi 2 lub 3 przesiadki. Czy tak ma być? Czy zdążymy na spokojnie się przesiąść , czy trzeba „w biegu”. Będę z dzieckiem.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2023 - 19:50

Są też połączenia z jedną przesiadką. Najpierw pociągiem regionalnym z Chur do St. Moritz, a potem drugim pociągiem z St. Moritz do Tirano.

Natomiast jeśli zdecyduje się Pani na połączenie z dwoma przesiadkami, to pociągi są punktualne i często jeden pociąg czeka na drugi (obydwa są przy tym samym peronie, więc przesiadka odbywa się błyskawicznie).

Jeśli z dzieckiem, to proponuję skrócić trasę i ograniczyć się do odcinka Tirano – St. Moritz. To i tak ponad 2 godziny. Pełna trasa, czyli aż do Chur, to ponad 4 godziny w jedną stronę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krowiak 30 maja 2023 - 23:41

Cześć!

Super opis – naprawdę. Jedyne co, to sugerowałbym aktualizację cen miejscówek … jednak inflacji ich również dopadła.

Bernina Express
Saison A: 01.06. – 30.09.2023, CHF 26.00
Saison B: 01.03. – 31.05.2023/01.10. – 31.10.2023, CHF 24.00
Saison C: 01.11. – 9.12.2023, CHF 20.00

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 08:58

Tak, zaktualizuję 🙂 Dziękuję za komentarz 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ania 12 czerwca 2023 - 11:35

Mam pytanie dotyczące zakupu miejscówek. Jak chcę siedzieć po lewej stronie wagonu to które miejscówki wybierać w wagonie który pojawia się podczas rezerwacji?Patrząc na wagon na monitorze jedzie on w prawą:). I kiedy kupować bilet jak teraz kupuję miejscówki a podróż 28.08.2023?
Dziękuję
Ania

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 22:39

Jeszcze w tamtym roku na stronie szwajcarskich kolei, w trakcie zakupu biletu, był pokazywany kierunek jazdy wagonu. W ostatnim czasie ta funkcja nie była dostępna. Nie wiem czy to chwilowe, czy już na stałe. Ale kierunek jazdy powinien być pokazany na stronie, w trakcie wyboru miejsca. Jeśli nie będzie, to trzeba zaryzykować 🙂

Najważniejsza jest miejscówka, sam bilet można kupić nawet tuż przed podróżą. Proszę jednak poczekać do pierwszych dni lipca. Przypuszczam, że wtedy już będziesz mogła kupić bilet razem z miejscówką przez internet (pojawiają się na około dwa miesiące przed podróżą).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 12 czerwca 2023 - 13:41

Witam.
Pytanie techniczne- czy w Bernina Express są jakieś toalety?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2023 - 22:47

Tak, oczywiście – i to bardzo czyste jak na pociąg 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 15 czerwca 2023 - 13:12

Panie Łukaszu – decyzja zapadła – jedziemy do Tirano i z powrotem do St. Moritz. W Tirano możemy mieć albo 3h, albo trochę ponad 1,5h (w zależności którym regionalnym pociągiem wyjedziemy, wracamy Bernina Expressem), skłaniam się ku drugiej opcji – proszę o podpowiedż, gdzie spędzić ten wolny czas w Tirano – będę wdzięczna za polecenie restauracji przyjaznej dzieciom(dwie sześciolatki na pokładzie), ew. placu, gdzie można zjeść lunch i lody 😉 Czy jest coś, co będąc w Tirano powinno się zobaczyć?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:14

Dzień dobry,

Tirano jest małym miasteczkiem. Wszystko jest blisko siebie, bez żadnego planu uda się Państwu zobaczyć to co najważniejsze.

My w Tirano byliśmy na obiedzie w bardzo taniej apulijskiej pizzerii „La pizzicata” przy Viale Italia 163. Pizza z prosciutto, małymi kuleczkami mozzarelli i pistacjami była pyszna i tania. Proszę nie nastawiać się na luksusy, dają tam jednorazowe sztućce i plastikowe kubeczki na wino lub piwo 🙂 Rachunek był śmiesznie niski w porównaniu z cenami, jakie w tym czasie płaciliśmy w Szwajcarii. Jedzenie pyszne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sławek 17 czerwca 2023 - 08:12

Witam Panie Łukaszu. Wszystkie internetowe rozkłady jazdy wskazują, że tylko Bernina Express świadczy bezpośrednie połączenie pomiędzy Chur i Tirano. Gdzie znaleźć i kupić przez internet bilet na pociąg zwykły, bezpośredni na tej samej trasie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:36

Dzień dobry,

Bardzo możliwe, że ma Pan rację. W Szwajcarii przesiadki to normalna sprawa i często jeden pociąg czeka na drugi, a przesiadka odbywa się w ramach tego samego peronu. Wystarczy wyjść z pociągu i przejść przez peron do drugiego pociągu. Też zdarzało nam się przesiadać, ale przebiegało to bardzo sprawnie. Powinien Pan znaleźć połączenie z jedną przesiadką w St. Moritz.

Rozkład proszę sprawdzać na oficjalnej stronie sbb.ch

Pozdrawiam,
Łukasz

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Hubert 18 czerwca 2023 - 19:43

Cześć,
Czy orientujesz się komu – w jakim wieku przysługuje bilet ulgowy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 22:34

Wiem tylko, że dzieci do 6 roku życia nie płacą za bilet, a dzieci do 12 roku życia płacą połowę ceny za bilet i całą kwotę za miejscówkę.

Miłej podróży!
Łukasz

Odpowiedz
Sławek 20 czerwca 2023 - 22:55

Witam.
Pytanie dotyczy przejazdu pociągiem regionalnym z St.Moritz do Tirano. W artykule doczytałem że można w nim wybrać klasę 1 lub 2, a nie ma miejscówek. Czy zatem wykupując bilet na 1 klasę nie mam pewności miejsca siedzącego?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 czerwca 2023 - 21:17

Dzień dobry,

My jechaliśmy 1 klasą wagonu regionalnego i poza nami nie było tam nikogo. Całe pół wagonu mieliśmy dla siebie, drugie pół wagonu to była 2 klasa i tam było sporo osób. Raczej nie martwiłbym się o dostępność miejsc w pierwszej klasie. Ewentualnie – jeśli ich nie będzie – to trzeba zwrócić uwagę konduktorowi. Powinien wystawić adnotację, która upoważni do zwrotu różnicy w cenie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Roman 23 czerwca 2023 - 13:40

Dzień dobry. Planuję jechać Berniną z St.Moritz, i stąd dwa pytania:
1.Który odcinek jest atrakcyjniejszy, do Tirano, czy do Chur?
2.W zależności od ww. kierunku, po której stronie pociągu starać się kupić miejscówki?
Z góry dziękuję za podpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 czerwca 2023 - 08:20

Dzień dobry,

Atrakcyjniejszy jest odcinek z St. Moritz do Tirano.

Co do drugiej kwestii, to bez znaczenia, ponieważ w ostatnich miesiącach na stronach Bernina Ekspresu, przy rezerwacji, Koleje Retyckie już nie oznaczają kierunku jazdy wagonu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 10 lipca 2023 - 23:35

Witam mam pytanie czy jadąc pociągiem Bernina Exspres można wysiąść na jakiejś stacji spędzić trochę czasu i wsiąść do późniejszego pociągu na tym samym bilecie. Drugie pytanie odnośnie zaplanowania przejazdu ta koleją jedziemy z Berlina we wrześniu autem nad Como czy lepiej jechać już po drodze np z Chur czy z Tirano . Proszę o radę i z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 20:19

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to z Bernina Expressu nie można wysiadać, ponieważ obowiązują w nim miejscówki na dane połączenie (wybiera się godzinę połączenia, wagon i miejsce).

Co do drugiego pytania. Z nad jeziora Como do Tirano samochodem jedzie się nieco ponad godzinę. Do St. Moritz czy Chur jedzie się znacznie dłużej. Proponuję więc jeden dzień w trakcie pobytu nad jeziorem poświęcić na wycieczkę pociągiem. Niekoniecznie aż do Chur. Odcinek Tirano – St. Moritz jest wystarczający aby poczuć atmosferę Expressu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 11 lipca 2023 - 20:46

Bardzo dziękuję za odpowiedź i jeszcze jedno pytanie a w zwyklym pociągu można wysiadac bo planujemy w jedną stronę Bernina Exspres a z powrotem zwykłym

Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 20:59

Wiem, że była taka możliwość, ale nie pamiętam ile czasu bilet jest ważny od skasowania. Proszę zapytać w kasie – być może to nawet będzie napisane na bilecie. My akurat mieliśmy bilet całodniowy więc się tym nie przejmowaliśmy.

Marcin 11 lipca 2023 - 23:26

witam, a jak wyglada zakup i podróż przez https://www.getyourguide.pl/tirano-l2126/tirano-nach-st-moritz-rundreise-tagesticket-mit-rotem-bern-t27390?date_from=2023-08-25&date_to=2023-08-25&lang=en&_pc=1,4
czy tu jest też rezerwacja w cenie? jak można wsiadać i wysiadać?

Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 10:44

Dzień dobry,

Nie wiem, ponieważ nie korzystałem z Get Your Guide w przypadku Bernina Expressu. Po co kupować przez pośrednika, skoro można kupić taniej bezpośrednio na stronie Kolei Retyckich? Natomiast Get Your Guide ma bardzo dobre opinie w przypadku biletów do Koloseum czy Muzeów Watykańskich w Rzymie – tam dostępność jest dużo lepsza niż na oficjalnych stronach i warto czasem z tego pośrednika skorzystać. Nie ma z nim problemów i są uczciwi. Natomiast w przypadku Bernina Expressu nie ma takiej potrzeby. Zapewne też obowiązuje miejscówka na dane połączenie i z Expressu nie można wysiadać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Renata 12 lipca 2023 - 10:56

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i poświęcony swój czas pozdrawiam.

Odpowiedz
Marcin 12 lipca 2023 - 11:09

właśnie przez Get Your Guide wychodzi mi z Tirano do St.Moritz i powrót za 4 osoby dorosłe 1.350 PLN, a przez RHB.ch 464 CHF ponad 2 tyś.PLN, coś źle robię? jak to kupić taniej bezpośrednio?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 13:39

Zawsze taniej było bezpośrednio od RHB. Sprawdź proszę tutaj cennik oraz oferty last minute, które często są jeszcze tańsze: https://tickets.rhb.ch/en/pages/bernina-express-last-minute – strona jest dostępna w kilku językach.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 12 lipca 2023 - 14:36

tak last munute jest taniej ale działą dopiero chyba od 6 dni przed, a chciałem kupić na ~25.08 i to już inne ceny

korzystałem z Get Your Guide w NY i wszystko super działało, chciałem tylko tu w Europie dopytać, czy też tak to super działa, co dla mnie jest dziwne to
– mają info, że można wsiadać i wysiadać – ludzie w opiniach to niby potwierdzają
– z drugiej strony nie ma o rezerwacji miejsc – i to jest dla mnie dziwne, bo coś się to nie spina…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 14:53

To jest trochę dziwne. Może oni nie sprzedają biletów na panoramiczny Bernina Express tylko na pociąg regionalny Kolei Retyckich, który jedzie tą samą trasą? To by wyjaśniało możliwość wsiadania i wysiadania. Zobacz, że w opisie jest mowa, że w cenę jest wliczony bilet na „Bernina Red Train”. Regionalny pociąg też ma czerwone wagony 😉

Marcin 12 lipca 2023 - 15:28

i tu pewnie masz rację, dobrze, że dopytałem przed zakupem
mają tak wpisane: czerwony pociąg Bernina Express, zbiórka Piazza delle Stazioni, 22, 23037 Tirano SO, Italy
Wyrusz w kolejową przygodę na pokładzie arcydzieła wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Wyjdź z pociągu, aby zwiedzać i wskocz do następnego pociągu, aby kontynuować podróż
Ciesz się zapierającymi dech w piersiach panoramicznymi widokami ze swojego przestronnego siedzenia przy oknie
Podróżuj przez majestatyczne Alpy Szwajcarskie podczas wycieczki z Tirano do St. Moritz
Wsiądź do pociągu w wybranym przez siebie momencie, aby dostosować swoje wrażenia

Odpowiedz
Jagoda 6 września 2023 - 23:26

Niestety wiele osob dalo sie nabrac, ja tez wahalam sie nad kupieniem tego biletu, ale cos mnie tchnelo, zeby sprawdzic komentarze z jedna gwiazdka i tam ludzie wyraznie piszą, że nie jest to pociag panoramiczny, a na miejscu nalezy zaplacic 15-19 euro za osobe, co w sumie daje te sama cene za wszystko.

Wg Get Your Guide okolo 700zl w 2 strony za 2 osoby dorosle, ale dodajac w obie strony po 16 euro, mamy 64 euro wiecej, co daje okolo 300zl, lacznie zatem podroz rowniez wynosi okolo 1000zl, a byc moze jeszcze wiecej jesli oplata zostanie pobrana w CHF.
Wg RHB okolo 1050zl.

Ja wole nie kombinowac i zarezerwuje moj bilet na RHB. To tak gwoli wyjasnienia, wszystkim ktorzy rozwazaja Get Your Guide. Ja ich uwielbiam i uzywam regularnie, ale ta oferta niestety wprowadza wyraznie w blad i powinni to uscilic.

Odpowiedz
Mariusz 14 lipca 2023 - 23:09

Cześć na stronie kolei szwajcarskich nie ma czegoś takiego jak „1-day travel pass” , przynajmniej nie udało mi się znaleźć, jest za to „saver pass” w którym można wybrać opcje na jeden dzień, czy to to samo ? Jestem zdezorientowany …….

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 10:20

Hej,

Widzę, że ten bilet wciąż jest dostępny:

https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets/tickets-for-switzerland/day-pass/day-pass-for-the-half-fare-travelcard.html

Pamiętaj, że on się opłaca tylko wtedy, gdy chcesz jeździć dużo 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 18 lipca 2023 - 07:48

Tak jest, ale nie możliwy do kupienia…. „Unfortunately, the selected offer is not available. Please choose another product or contact Support.”
Może z innej strony zadam pytanie: mam już miejscówki zakupione, co należy zrobić aby kupić bilety na expres, a wrócić sobie pociągami regionalnymi.
Podczas rezerwacji miejscówek wybrałem disscount „1 day pass” a teraz nie da się tego kupić, może za wcześnie ? Miejscówki mam na 4 września……

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:53

Niestety nie wiem, napisz proszę maila do Kolei Retyckich. Szybko odpisują. Znam się przede wszystkim na podróżach po Włoszech. Trochę jeździliśmy kolejami po Szwajcarii, ale nie na tyle, aby wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. „1 day pass” wówczas obowiązywał, nie wiem dlaczego z niego zrezygnowali w tym roku.

Łukasz

Odpowiedz
Marek 18 lipca 2023 - 14:37

Czy wiecie coś nt. kolejki z St. Moritz do Diavolezzo? Warto? Ile to zajmie czasu? Jaki koszt?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:57

Nie, tą kolejką akurat nie jechaliśmy. Wokół St. Moritz wyjeżdżaliśmy wagonikiem na Muottas Muragl (na górze jest rodzinny plac zabaw, punkt widokowy, ścieżka trekkingowa), a innego dnia na Corviglia i stamtąd dalej na Piz Nair (3057 m n.p.m). Kolejki górskie w Szwajcarii są dość drogie, chociaż akurat ta na Muottas Muragl była stosunkowo tania.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 28 lipca 2023 - 23:32

Z Tirano do Chur jadą 2 pociągi Bernina Express o godz. 08:06 i 14:24. Pociągi popołudniowe są bardziej rezerwowane. Czy wynika o z warunków pogodowych, czy z innych powodów.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 lipca 2023 - 15:02

Wynika to z faktu, że do Tirano turyści zazwyczaj nie zdążą rano przyjechać na 8:00, więc wybierają późniejsze połączenie. Niektórzy do Tirano jadą pociągami nawet z okolic Bergamo czy jeziora Como, wcześniej jedzą śniadanie w hotelu i zwyczajnie na 8:00 nie zdążą dojechać. Nie ma to związku z warunkami pogodowymi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 30 lipca 2023 - 22:00

Panie Łukaszu – przede wszystkim szacunek, za zaangażowanie i cierpliwość – pięknie prowadzone strony, ciekawe i praktyczne informacje! Zastanawiam się, czy nie będzie nam prościej dojechać pociągiem z Mediolanu do Tirano? Czas dojazdu podobny, ale bez przesiadek. Planuję wyjazd na 6 dni – przylot do Mediolanu, jeden dzień w Milano * kolejny popołudniowym pociągiem do Tirano * nocleg w Tirano * rano Bernina Express do St, Moritz * 2 dni w St. Moritz i powrót… Czy to jest dobry plan na wycieczkę z dwójką nastolatków?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 sierpnia 2023 - 11:05

Dzień dobry Pani Anno,

Dziękuję za miłe słowa. Przeglądałem teraz – na oficjalnej stronie włoskich kolei – połączenia z Mediolanu do Tirano i na dzisiaj nie widzę ani jednego bezpośredniego połączenia. Większość to połączenia z jedną przesiadką: pociągiem z Mediolanu do Sondrio, a potem z Sondrio autobusem do Tirano. Czas podróży 2:45. Jednak ma to sens. Po prawie 3-godzinnej podróży z Mediolanu do Tirano, dobrze byłoby odpocząć w Tirano i dopiero kolejnego dnia rano wybrać się na podróż Bernina Expressem. Też bym tak zrobił w Pani sytuacji.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamila 31 lipca 2023 - 13:24

Witam, Zakupiłam 2 godziny temu bilety wraz z miejscówkami na stronie Kolei Retyckich jednak jedyne co otrzymałam na mail to potwierdzenie rezerwacji. Czy powinnam otrzymać jeszcze dodatkowy mail z biletami czy to potwierdzenie jest wiążące i na jego podstawie mogę skorzystać z przejazdu Bernina Express. Trochę się niepokoję. proszę o podpowiedź.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Kamila

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 sierpnia 2023 - 11:25

Hej,

Musiałbym spojrzeć żeby zobaczyć co tam jest napisane. Zazwyczaj przychodził po prostu bilet elektroniczny. Jeśli masz wątpliwości napisz maila do Kolei Retyckich (szybko odpisują) albo zapytaj w kasie tuż przed podróżą. Powinnaś mieć po prostu bilet, który upoważnia do przejazdu, a w nim powinny być wymienione miejsca siedzące i godzina odjazdu. Jeśli to wszystko jest, to pewnie masz wszystko co potrzeba.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 11 sierpnia 2023 - 14:05

Cześć, mega fajny wpis ?
Ale mam pytanie… kupiliśmy tylko miejscówki w Bernina Express bo mieliśmy plan taki jak Wy aby:

„Możesz też – tak jak my – wykupić całodzienny bilet na wszystkie połączenia Kolei Retyckich. Wówczas na Bernina Express wystarczy dokupić tylko miejscówkę. 1-dniowy travel pass w 1-klasie kosztuje 127 CHF, a w 2-klasie 75 CHF.”

Natomiast na stronie kolei szwajcarskich nie widzę możliwości zakupu 1 dniowego travel pass (po wpisaniu swoich danych i próbie przejścia do płatności wyskakuje error strony i że to nie obowiązuje już), mimo, że kupując miejscówki na Bernina w miejscu wyboru ulgi można normalnie z tego skorzystać.. Możesz zerknąć i podpowiedzieć czy i jak ewentualnie można nabyć te travel passy w inny sposób?

z góry dzięki za pomoc ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 sierpnia 2023 - 09:18

Hej,

Sprawdzałem to ostatnio, ponieważ już ktoś pytał o ten jednodniowy travel pass w jednym z komentarzy powyżej i rzeczywiście od 2023 r. zrezygnowali z tego biletu. Nie jest już dostępny. Możecie więc dokupić do tych miejscówek zwykły bilet, już w kasie na dworcu, tuż przed podróżą. Najważniejsza jest miejscówka. Druga możliwość, to skorzystanie z jakiegoś innego biletu. Na stronie szwajcarskich kolei SBB są wymienione inne oferty Travelcard, w tym taka:

https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets/tickets-for-switzerland/day-pass/saver-day-pass.html

Ale nie wczytywałem się w szczegóły 🙂 Być może to się opłaca.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 21 sierpnia 2023 - 14:50

hej,
faktycznie można skorzystać z Swiss day pass, akceptują go też w Berninie i jest to fajna opcja o ile kupuje się z wyprzedzeniem bo im bliżej terminu podróży, cena rośnie.

dzięki za pomoc i pozdrawiam ?
Karolina

Odpowiedz
LM 11 sierpnia 2023 - 16:53

Jak wygląda dostępność tego pociągu dla osób na wózkach inwalidzkich?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 sierpnia 2023 - 14:38

Przejazd jest możliwy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarówno w Bernina Expressie jak i w pociągach regionalnych, gdzie niektóre wagony mają specjalnie oznaczone szersze drzwi wejściowe. Te informacje są szczegółowo podane na oficjalnych stronach SBB i na stronie szwajcarskich Kolei Retyckich.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Darek 18 sierpnia 2023 - 09:18

Witam.
Planuję przejechać pociągiem regionalnym z Tirano do Chur tak żeby zdążyć na Flixbus z Chur do Monachium o 15.30.
Widzę że śą 4 przesiadki i krótki czas na zmianę. Czy nie ma obawy że pociąg się spóźni i następny odjedzie ?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 sierpnia 2023 - 21:23

Hej,

Na tej trasie są też połącznia z dwoma przesiadkami. Wydaje mi się nawet, że udałoby się wybrać połączenie tylko z jedną przesiadką (w St. Moritz), chociaż strona SBB tego nie pokazuje. Możesz sprawdzić oddzielnie połącznie z Tirano do St. Moritz (Bernina Expressem) i drugie połączenie z St. Moritz do Tirano pociągiem regionalnym. Szwajcarskie koleje uchodzą za wzór punktualności, ale przecież nie mogę Ci zagwarantować, że akurat nie wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Alicja 20 sierpnia 2023 - 13:14

Dzień dobry. Nigdy nie widziałam tylu cennych informacji związanych z podróżowaniem. W październiku wybieramy się nad j. Como. Przy okazji chcemy spełnić marzenie i pojechać do St. Moritz. w Kierunku do St. Moritz chcemy pojechać pociągiem regionalnym, powrót Bernina Express. Startujemy z Bellano i mamy przesiadkę w Terrano – czas przesiadki to tylko 8 min. Ponieważ mamy razem 150 lat 🙂 zastanawiam się czy zdążymy się przesiąść. Jesteśmy sprawni, jedynie obawiam się szukania właściwego peronu i, że nim to ogarniemy pociąg zdąży odjechać. Czy bilet kupiony przez internet trzeba kasować, czy jeśli pociąg nam ucieknie, to na ten sam bilet możemy pojechać następnym. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 18:53

Dzień dobry,

Dziękuję za miłe słowa. Teoretycznie te pociągi są ze sobą skomunikowane więc jeden powinien czekać na drugi. Biletów kupionych przez internet nie trzeba kasować, jednak ja zawsze zalecam żeby kupować bilety w biletomacie albo w kasie na dworcu. Zmiana godziny odjazdu na bilecie internetowym to konieczność dzwonienia na infolinię Trenitalia. Z tradycyjnym biletem jest łatwiej. Jednak generalnie proszę się nie obawiać – tam wszyscy są przyjaźni i pomagają turystom. Raczej nikt nie będzie doszukiwał się problemów 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Alicja 20 sierpnia 2023 - 13:24

Sorry, przesiadka oczywiście w Tirano

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 18:54

Tak, domyśliłem się, że chodzi o Tirano, czytając pierwszy komentarz 🙂

Odpowiedz
Iza Waśko 21 sierpnia 2023 - 12:00

dzień dobry ? gratuluję i dziękuję, Pański blog jest fantastyczny!!! chciałabym prosić o poradę. Zastanawiam się nad wyjazdem 5-6 dniowym, przylot do Mediolanu w godzinach wczesno popołudniowych, przejazd pociągiem do Tirano, obejrzenie miasta, nocleg (1dzien), poranny kurs Bernina express do St. Moritz, spacer, powrót regionalnym do Tirano, powrót do Mediolanu (2 dzień). Tu myślę przenocować, kolejnego dnia pozwiedzać Mediolan (3 dzień), kolejnego dnia pociągiem do Bergamo, przenocować (4 dzień), wrocic do Mediolanu – wylot (5dzien) lub jeśli jeszcze 1 dzień nam zostanie to może któreś z miasteczek nad jeziorem (Lecco, Varenna)? Wyjazd byłby w okresie ferii zimowych czyli druga połowa stycznia. Czy warto rozważać taki wyjazd w okresie zimowym? czy widoki będą równie zapierające dech jak w okresie letnim? będę niezmiernie wdzięczna za poradę ❤️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 sierpnia 2023 - 19:25

Dzień dobry,

Generalnie plan jest sensowny i dobrze wymyślony. Gdybym zimą wybierał się do Mediolanu, to miałbym podobny plan. Proszę się jeszcze zastanowić czy noclegu w Bergamo nie zamienić na nocleg nad jeziorem Como – na przykład w Varennie albo w Lecco. Jeśli chodzi o zimowe widoki z Bernina Expressu, to słyszałem, że są piękne i zachwycające, ale my kolejami po Szwajcarii jeździliśmy tylko latem. Podróżowaliśmy na wielu różnych szwajcarskich liniach kolejowych, ale jednak nie mam zimowych doświadczeń.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Robert 27 sierpnia 2023 - 10:30

Witam
Czy jadąc kolejami retyckimi w jedną albo w drugą stronę czy można zrobić sobie przerwę w podróżny np. w Alp Grum a potem pojechać dalej? Innymi słowy czy kupując bilet kupuje się go na konkretny pociąg czy można robić przerwy w podróży? (piszę o pociągach regiolnalych kolei Retyckich nie Bernina Experess)
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 17:54

Hej,

Tak, w pociągach regionalnych można zrobić sobie przerwę i wysiąść na stacji, a potem pojechać kolejnym pociągiem. Dotyczy to tylko pociągu regionalnego, ponieważ w Bernina Expressie obowiązują miejscówki na dane połączenie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ela 29 sierpnia 2023 - 11:39

Dzien dobry,

dzieki za wpis i wartosciowe informacje.
Wlasnie zarezerwowalam bilet na Bernina Express. Ale w jedna strone planujemy przejazd regionalnym, z dwoma przesiadkami z Chur. Chcialabym Cie zapytac o info, czy gdy mam bilet na konkretna relacje, a nie zdaze sie przesiasc (3 min w Samedan), to ten bilet jest dalej wazny na pociag godzine pozniej?
Na regionalny gdy nie ma obowiazkowej rezerwacji wystarczy, ze kupie bilet na dworcu?

Dzieki za pomoc. Niestety nie moge sie dodzwonic do Info SBB…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 września 2023 - 23:24

Hej,

Tak! Po pierwsze bilet jest ważny, jeśli nie zdążysz, ale w praktyce jeden pociąg czeka na drugi. Przesiadałem się kilkukrotnie w Szwajcarii i zawsze to wyglądało tak, że obydwa pociągi stały na tym samym peronie i odjazd jednego był uzależniony od przyjazdu drugiego.

Oczywiście w pociągach regionalnych nie ma rezerwacji i miejscówek.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 29 sierpnia 2023 - 18:58

Witam,
Super blog, masa mega cennych informacji! Zajebista robota, brawo!
Mam pare pytań. Jadę docelowo do Szwajcarii i zastanawiam się czy odpuścić sobie ten express do Turynu czy poświecić mu jeden dzień i to zrobić ? Czy kiedyś przy okazji Mediolanu?
Kolejne pytanko czy jak kupię 8 dniowy swiss travel pass to za ten pociąg płace zero i tylko za rezerwacje miejsca? I jak to wtedy jest jak wjeżdżam do Włoch ? I wracam ? To mam nadal za darmo mimo, ze to inny, niezależny kraj?
Plus plan mam, żeby zrobić 2 dni Zurych, dwa Genewe, 2 Berno i 2 Vaduz i czy opłaca mi się na 8 dni brać ten travel pass czy wtedy lepiej na 4 wtedy co będę jeździła pociągami? I czy to obowiązuje tez w Liechtensteinie ?
Jak znacie odp na te pytania to byłabym mega wdzięczna!!! I z góry bardzo, bardzo dziękuje!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 września 2023 - 08:58

Hej,

Turyn jest zbyt dużym miastem i ma zbyt wiele do zaoferowania, aby jechać tam tylko na jeden dzień. Lepiej zostawić Turyn na oddzielną wizytę.

Tak, z Swiss Travel Pass na ekspres wystarczy dokupić samą miejscówkę. Normalnie wjeżdżasz do Włoch, ponieważ w Tirano szwajcarskie koleje mają swój dworzec. Więc do tego dworca Kolei Retyckich w Tirano dojeżdżasz w ramach Swiss Travel Pass. Natomiast na tym samym placu obok znajduje się dworzec Trenitalia i tam już obowiązują inne bilety. Ich tory nie są połączone, więc szwajcarskie pociągi nie wjeżdżają dalej niż do Tirano.

Co do tego czy się opłaca, musisz indywidualnie policzyć. Może się nie opłacić. To raczej opłaca się tylko wtedy, gdy masz zamiar podróżować naprawdę dużo. Sprawdź sobie na stronie szwajcarskich SBB ceny zwykłych biletów na połączenia między tymi miastami i policz w obydwu wariantach. Ze Swiss Travel Pass i bez.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 17 września 2023 - 20:00

A ten Swiss pass działa tez w Liechtenstein ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 20:19

Jak sama nazwa mówi obowiązuje on tylko na terenie Szwajcarii. Więc można dojechać do ostatniej stacji przed granicą. Natomiast ktoś mi kiedyś opowiadał, że z ostatniej stacji kolejowej w ramach Swiss Pass można jeszcze dojechać autobusem do niektórych miast Lichtenstein. Jednak my z tego nie korzystaliśmy więc nie mam pojęcia – może uda Ci się coś wygooglować 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 1 września 2023 - 23:39

Hello, czy na pociąg regionalny można wcześniej zakupić bilety przez internet czy tylko na dworcu? I czy jest gdzieś aktualny rozkład jazdy pociągu regionalnego na tak trasie? ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 15:28

Hej,

Rozkład pociągów znajdziesz na oficjalnej stronie szwajcarskich SBB (sbb.ch). Tam też możesz kupić bilet, jeśli nie chcesz w kasie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grzegorz 4 września 2023 - 16:37

Trzecia moja wizyta we Włoszech i po raz kolejny pragnę podziękować Łukaszowi i innym czytelnikom bloga za informacje, dzięki którym zobaczyłem kawał pięknego świata. Chciałbym też podzielić się tym, jak my zwiedziliśmy trasę Bernina – może komuś się przyda: po przeczytaniu uwag Łukasza stwierdziliśmy, że widoki ze zwykłego pociągu będą takie same jak z Bernina Expresu, a do tego można otworzyć w nich okna. No i przede wszystkim – jest o wiele, wiele taniej. Wybraliśmy zatem zwykły pociąg regionalny z Sankt Moritz – Tirano, wagon klasy 2. Przy czym rano w Sankt Moritz kupiliśmy bilety od razu powrotne. Był to strzał w dziesiątkę, bo za całość wycieczki (czyli tam i z powrotem) zapłaciliśmy za 2 osoby dorosłe i 2 dzieci (14 i 8) 166 CHF (ok. 777 zł). Bernina Expres w jedną stronę to koszt ponad 1000 zł. Wagon przez większą część trasy był niemal pusty (oprócz nas 2-5 osób). Jechaliśmy 22.08.2023, a więc w szczycie sezonu i przy przepięknej pogodzie. Widoki przepiękne, przejechanie się tą trasą warte jest każdej złotówki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 17:04

Hej Grzegorz,

Dziękuję, że podzieliłeś się swoją relacją z podróży. Te informacje na pewno przydadzą się innym Czytelnikom! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jagoda 6 września 2023 - 22:59

Chciałam zarezerwować bilet i miejscówkę na 2.10, a tam szok… 32CHF bilet, spoko, tak jak zawsze ORAZ AŻ 24CHF zamiast 14CHF za miejscówkę od osoby… oszaleli! Czy to przez to, że chcę z wyprzedzeniem kupić, czy na dworcu też będzie taka opłata? Wiecie coś?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 września 2023 - 09:33

Tak, niestety ostatnio miała miejsce podwyżka cen biletów. Przez wiele lat ceny się nie zmieniały aż tu nagle podnieśli je tak mocno.

Muszę zaktualizować powyższy artykuł, jeśli chodzi o ceny biletów. W kasie na dworcu też będzie taka cena.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 10 września 2023 - 13:14

Hejo, czy wiecie w jakiej mniej więcej cenie są pociągi regionalne? Probuje kupić na oficjalnej stronie, wychodzi mi aż 32 CHF, przecież to jest prawie tyle samo co Bernina (32CHF bilet +24CHF miejscówka). Myślałem, ze koleje retyckie regionalne pociągi kosztują troche mniej, gdzie kupowaliscie bilety żeby było najtaniej? + pytanie nr 2 – czy mozna kupic bilety na miejscu za euro, czy tylko w CHF?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 września 2023 - 20:24

Hej,

Dobrze sprawdzasz. Bilet na Bernina Express kosztuje tyle, co bilet na pociąg regionalny + miejscówka na ekspress. Na stronie sbb.ch w wyszukiwarce połączeń są aktualne ceny biletów.

Najtaniej jest na oficjalnej stronie sbb.ch i takie same ceny są w kasie na dworcu w Tirano. Unikaj pośredników i biur podróży. Wiem, że jeden z Czytelników kupił nieco taniej bilety na pociąg regionalny na stronie kolei niemieckich, ale nie wiem na jakiej zasadzie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 10 września 2023 - 20:08

Witam
Dziękuje za te praktyczne informacje. Mam w głowie plan na wycieczkę niespodziankę z mężem. Proszę powiedz czy to ma sens:
1. Przelot samolotem z Polski do Bergamo
2. Przejazd pociągiem z Bergamo do Tirano i tam nocleg
3. Na drugi dzień przejazd Bernina Express na trasie i tu liczę na podpowiedz
– Tirno – Chur i powrót pociągiem regionalnym do Tirano- czy da radę w jeden dzień.
Czy może nocleg w Chur i powrot do Tirano następnego dnia
– Tirano – St. Moritz i powrot pociągiem regionalnym do Tirano, ale najpierw zobaczy
troszkę St. Moritz
4. Powrót z Tirano do Bergamo, zostać może dzień lub dwa
5. Przelot Bergamo do Polski

Proszę powiedz kiedy najlepiej wybrać się na taka wycieczkę.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 września 2023 - 11:56

Dzień dobry,

Podróż z Tirano do Chur to ponad 4 godziny w jedną stronę. Powrót tego samego dnia byłby zbyt męczący. Proponuję skrócić trasę do St. Moritz. Rano wyjechać Bernina Expressem z Tirano, po dwóch godzinach przyjechać do St. Moritz, zwiedzić miasto i po południu wrócić pociągiem regionalnym do Tirano.

Opcja z noclegiem w Chur też jest ciekawa, tylko kosztowna – mam na myśli nie tylko cenę biletów, ale przede wszystkim cenę hoteli w Szwajcarii.

W zasadzie każda pora roku jest dobra – zarówno słoneczne lato jak i śnieżna zima. Raczej nie planowałbym później jesieni, gdy pogoda w górach może być kapryśna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 13 września 2023 - 11:03

Dziękuję za odpowiedź.
Gdybyśmy chcieli jechać Tirano-St. Moritz i St. Moritz – Tirano regionalnym pociągiem, gdzie szukać rozkładu jazdy?
Czy St. Moritz można wrócić regionalnym pociągiem do Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 września 2023 - 11:22

Rozkład jazdy znajduje się na oficjalnej stronie szwajcarskich kolei sbb.ch

Natomiast z St. Moritz najpierw trzeba wrócić szwajcarskim pociągiem regionalnym do Tirano, a później przejść 100 m pieszo z dworca szwajcarskich Kolei Retyckich na dworzec włoskich kolei Trenitalia. Obydwa dworce są obok siebie, ale to dwóch różnych przewoźników. Wtedy dalszą podróż do Bergamo kontynuuje się włoskimi pociągami (rozkład na trenitalia.it).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 13 września 2023 - 20:45

Bardzo dziękuje za odpowiedz i planuje wycieczkę ???

Odpowiedz
Dorota 18 września 2023 - 09:37

Dzień dobry!
Panie Łukaszu,
z tego co przeczytałam, to jechaliście tylko do St. Moritz? I z powrotem pociągiem regionalnym. Mam pytanie, czy lepiej jechać do Chur z noclegiem i w drodze powrotnej wysiąść w St. M. (czy w ogóle tak się da) na zwiedzenie go i dalej do Tirano. Czy zamiast noclegu i zobaczenia Chur, poświęcić dzień na zwiedzenie Bergamo?
Proszę również doradzić, czy lepiej jechać do Tirano pociągiem (rozumiem, że z lotniska trzy przesiadki), czy lepiej wynająć samochód?

Pozdrawiam z Krakowa
Dorota

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:20

Dzień dobry Pani Doroto,

Do Chur też jechaliśmy, ale w inny dzień, ponieważ chcieliśmy na tej trasie przejechać się Glacier Expressem, czyli drugim ze słynnych szwajcarskich pociągów. Chur jest jak najbardziej warte noclegu, tylko, że ceny hoteli są tam dużo wyższe niż w Bergamo. W drodze powrotnej oczywiście można pojechać tylko do St. Moritz, zwiedzić miasto i dopiero po południu pojechać kolejnym pociągiem do Tirano.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grazyna 24 września 2023 - 12:13

Cześc Łukasz,
na początku października wybieram sie z koleżanka na trase. Nocujemy w Lecco , wcześnie rano do Tirano, Tam mamy Bernina express o godz. 10.06 do Sankt Moritz godz. 12.35,
Z powrotem zwykła kolej – i tutaj chciałam kupić bilet online na sbb.ch,, ale jak wpisuję sankt moritz pojawia się wiele opcji z tą nazwą ale nie ma Bahnhof. (podpowiesz co wybrać?)
MOże głupie pytanie , ale czy w Sankt Moritz dworzec przyjazdu Bernina to ten sam dworzec co zwykłych kolei na wyjazd do Tirano?
No i strona Trenitalia obecnie nie ma rozkłądu na 9.padziernika – czy wiesz może, czy można kupić bilet z wyprzedzeniem 2-tygodniowym albo może będą zmiany rozkładu ?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 września 2023 - 10:55

Hej Grażyna,

Na stronie sbb.ch nie wpisuj „Sankt Moritz”, tylko wpisz „St. Moritz”. Wtedy pojawi się to co trzeba. Ich wyszukiwarka tak dziwnie działa 🙂 Większość połączeń będzie z przesiadką – nie przejmuj się tym. Pociągi są ze sobą świetnie skomunikowane i przesiadka odbywa się w ramach tego samego peronu.

Tak, w St. Moritz jest tylko jest jeden główny dworzec i zarówno pociągi regionalne, jak i Bernina Express przyjeżdżają w to samo miejsce.

Jeśli chodzi o trenitalia.it coś chyba źle sprawdzasz. U mnie teraz wszystko wyświetla się poprawnie i widzę połączenia na 9 października – ich ceny i godziny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grzegorz 26 września 2023 - 13:50

Dzień dobry,
mam pytanie. Na podstawie Waszych artykułów planujemy za tydzień wyjazd do Bergamo. Następnie Lecco i na drugi dzień wycieczkę Bernina express. Na stronce pokazała mi się taka promocja dla 2 osób : https://www.sbb.ch/de/kampagne/tageskarte-fuer-2.html?tracking-marketingurl=gemeinsam
Mając bilet dzienny możemy jechać pociągiem Bernina express opłacając tylko dodatkowo miejsca siedzące, a wrócić regionalnym bez dodatkowych opłat ? Jeśli tak to po zakupieniu dziennego biletu on-line otrzymamy kod, który wpiszemy na stronie https://www.sbb.ch/en ?
Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 września 2023 - 14:09

Dzień dobry Panie Grzegorzu,

Znam się przede wszystkim na podróżowaniu po Włoszech. Trochę jeździliśmy kolejami po Szwajcarii, ale nie na tyle, żeby znać zasady poszczególnych promocji. Korzystaliśmy z podobnej oferty, która nazywała się wówczas „1-day Travel Pass”, ale obecnie jest wycofana. Na stronie SBB są opisane warunki wszystkich promocji. Proszę dokładnie sprawdzić, a w razie wątpliwości wysłać maila do Kolei Retyckich. Oni szybko odpisują.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grzegorz 1 października 2023 - 21:40

dziękuje bardzo za odpowiedź. Mam pytanie, rozumiem, że jadąc z Lecco do Tirano musimy zmienić dworzec żeby wsiąść do pociągu z Tirano do St. Moritz ( pociąg regionalny). Czy 8 min na przesiadkę wystarczy ? Zastanawiamy się nad tym, żeby jechać najpierw pociągiem regionalnym, a wrócić Bernina express ze względu na ilość wolnych miejsc. Z Tirano do St. Moritz najlepsze miejsca zostały już sprzedane. Ile czasu warto poświęcić na St, Moritz ? nie planujemy chodzenia, ani wjazdy w góry. Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 października 2023 - 08:55

Tak, w Tirano są dwa dworce obok siebie. Jeden Trenitalia, a zaraz obok Kolei Retyckich. 8 minut na przesiadkę to trochę mało. Pociągi szwajcarskie odjeżdżają punktualnie co do minuty.

St. Moritz nie jest duże, więc jeśli nie będziesz wyjeżdżał żadną z kolejek, to około 3 godziny wystarczą na zwiedzenie historycznego centrum i spacer wzdłuż jeziora.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej