Strona główna -> Lombardia -> Lecco nad jeziorem Como – co zobaczyć, gdzie spać, jak dojechać? Praktyczny przewodnik

Lecco nad jeziorem Como – co zobaczyć, gdzie spać, jak dojechać? Praktyczny przewodnik

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 34 komentarze 79,2 tysięcy wyświetleń
Lecco nad jeziorem Como - co zobaczyć, gdzie spać, jak dojechać? Praktyczny przewodnik (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lecco przez wielu turystów wybierane jest jako baza wypadowa do zwiedzania jeziora Como. Szybkie i łatwe połączenie kolejowe z Bergamo, w którym znajduje się lotnisko, to tylko jeden z argumentów, aby spędzić urlop w Lecco. Miasto robi wrażenie. Otoczone alpejskimi szczytami, pełne zieleni i z tętniącym życiem centrum. Długo można spacerować po tutejszej promenadzie, a jeśli uznasz, że potrzebujesz czegoś więcej wsiądź do statku lub pociągu – w pobliżu są kolejne perły jeziora Como.

Lombardia to jeden z naszych ulubionych regionów we Włoszech. Majestatyczne góry, bajeczne jeziora, piękne i zamożne miasta oraz świetnie zorganizowany transport. Wracamy tu niemal co roku.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli planujesz podróż nad jezioro Como, to zajrzyj także do naszego dużego przewodnika, w którym opisujemy najpiękniejsze miasta, atrakcje, wille i ogrody nad jeziorem. Piszemy też o plażach. W artykule sporo jest też porad praktycznych:

Natomiast w tym przewodniku skupimy się na samym Lecco i najbliższej okolicy.

Lecco jako brama do odkrywania jeziora

Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Napiszę wprost. Najpiękniejszym miejscem nad jeziorem Como nie jest Lecco, tylko Varenna – sielska mieścina z romantycznym portem i kameralnym Piazza San Giorgio. Możesz tam zjeść kolację z widokiem na jezioro, wybrać się na rejs motorówką, a w samym miasteczku podziwiać dwie słynne wille. Jest tylko jeden minus – jest drogo, przede wszystkim jeśli chodzi o noclegi. Varenna to nie jest miasteczko na budżetowy wyjazd, tylko raczej na romantyczną podróż, która ma pozostać na długo w pamięci.

Chiesa di San Giorgio, Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Chiesa di San Giorgio, Varenna, jezioro Como, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugie piękne miejsce nad jeziorem to Bellagio, do którego z Lecco warto wybrać się na jednodniową wycieczkę (można to połączyć ze zwiedzaniem Varenny). Trudniej się tam dostać, a ceny są jeszcze wyższe. Ceny noclegów w spektakularnej Villi Serbelloni – która jest własnością Fundacji Rockefellera w Nowym Jorku – przyprawiają o zawrót głowy, a w sąsiednich hotelach też nie jest tanio.

Porada praktyczna: jeśli masz mało czasu na zwiedzanie jeziora Como, a Twoją bazą wypadową będzie Lecco, to pojedź porannym pociągiem z Lecco do Varenny (to tylko 22 minuty koleją). Po zwiedzaniu miasteczka przepłyń promem z Varenny do Bellagio. Te dwie miejscowości zdążysz zwiedzić w ciągu jednego dnia.

Villa Serbelloni w Bellagio - jeden z najdroższych hoteli nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Villa Serbelloni w Bellagio – jeden z najdroższych hoteli nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na tle drogich sąsiednich miejscowości Lecco jest rozsądnym wyborem jako baza wypadowa. Świetnie skomunikowane z innymi miastami nad jeziorem, a także z Bergamo i z Mediolanem. Ponadto stosunkowo niedrogie, ale urokliwe i piękne. Lecco na co dzień liczy prawie 50 tys. mieszkańców i to akurat jego zaleta. Niezależnie czy przyjedziesz tu w środku lata, czy po sezonie, miasto będzie tętniło życiem, a hotele i restauracje będą otwarte. Ponadto restauracje i bary nie są tylko nastawione na turystów – tu toczy się prawdziwe życie.

Nasze polecane noclegi w Lecco

Szukając noclegu w Lecco celuj w samo serce miasta. Najpiękniej jest tuż przy promenadzie (Lungolago di Lecco) i w bliskich okolicach Piazza Mario Cermenati. Noclegi poza centrum są odrobinę tańsze, ale pozbawione atmosfery jaką daje bliskość jeziora i sąsiedztwo historycznej zabudowy. Zwróć uwagę na te dwa hotele, które są w samym centrum miasta, blisko jeziora i blisko stacji kolejowej:

  • HLL Hotel Lungolago Lecco*** – hotel w centrum Lecco nad samym brzegiem jeziora Como, przy głównej promenadzie spacerowej. Pokoje po remoncie, widok na jezioro, darmowe wifi, 10 minut spacerem od dworca kolejowego. Śniadanie wliczone w cenę.
Hotel Alberi*** w Lecco znajduje się tuż przy promenadzie i jeziorz (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Hotel Alberi*** w Lecco znajduje się tuż przy promenadzie i jeziorz (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Hotel Alberi*** – najlepsza lokalizacja i dobre opinie. W samym centrum, bezpośrednio przy jeziorze, tylko 300 m od dworca kolejowego i tyle samo od przystani statków. Niektóre pokoje z balkonem i z widokiem na jezioro.

Jeśli szukasz taniego apartamentu, to sprawdź te trzy miejsca – mają świetne opinie, dobrą lokalizację i cenę niższą niż w innych miejscach w centrum:

  • Le Casette Di Osvaldo – apartamenty w ścisłym centrum Lecco. Kilka minut spacerem od przystani promowej, stacji kolejowej i tuż obok głównych ulic historycznego centrum. Czysto, darmowe wifi. Rano słychać dzwony kościoła 🙂
  • La Viscontea – godny polecenia, czysty i nowoczesny apartament nad brzegiem jeziora w centrum Lecco. Trudno o lepszą lokalizację. Komfortowe miejsce, klimatyzacja, wifi, ekspres do kawy.
  • Lecco Lake – znakomita lokalizacja przy głównym placu Lecco, dobre opinie gości. Pokoje 2 i 4-osobowe.

Porada praktyczna: w artykule noclegi nad jeziorem Como opisuję polecane przez nas miejsca w innych miejscowościach nad jeziorem, w tym apartamenty na zachodnim brzegu jeziora (idealne jeśli planujesz tu przyjazd samochodem).

Co warto zobaczyć w Lecco?

Zanim odpoczniesz na plaży, zobacz pięć największych atrakcji Lecco.

Promenada wzdłuż jeziora

promenada wzdłuż jeziora Como w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada wzdłuż jeziora Como w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska promenada czyli Lungolago di Lecco ciągnie się wzdłuż jeziora przez kilka kilometrów i jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Co ważne w upalne dni, promenada na centralnym jej odcinku jest zacieniona. Dlatego przyjemnie jest tu nawet w sierpniowe upały.

Ponadto przy promenadzie znajduje się przystań statków Navigazione Laghi, które łączą ze sobą najważniejsze miasta nad jeziorem Como. Dodatkowo w południowej części promenady usytuowany jest Pomnik Wojenny (Monumento ai Caduti) przy którym latem rozstawiana jest karuzela (diabelski młyn), a obok znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Piazza XX Settembre

Piazza XX Settembre w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza XX Settembre w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W sercu miasta łączą się ze sobą dwa place. Pierwszy z nich to Piazza XX Settembre – jest podłużny i otoczony XIX-wieczną zabudową. Wokół usytuowane są sklepy, restauracje i barowe ogródki.

W narożniku placu warto zwrócić uwagę na zabytkową Torre Viscontea, która jest pozostałością po potężnym zamku zbudowanym tutaj około 300 r. Zamek wraz z wieżą obserwacyjną był częścią systemu obronnego Lecco.

Porada praktyczna: Torre Viscontea dostępna jest dla turystów za darmo! Wieża dla zwiedzających jest otwarta w czwartki od 10:00 do 13:00 oraz w piątki, soboty i niedziele od 14:00 do 18:00.

Piazza Mario Cermenati

Piazza Mario Cermenati w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Mario Cermenati w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza XX Settembre płynnie łączy się z Piazza Mario Cermenati, z którego rozpościera się widok na jezioro. Na środku placu znajduje się pomnik Mario Cermenati – urodzonego w Lecco włoskiego przyrodnika, polityka i wykładowcy, który w 1900 r. był jednym ze współzałożycieli miejskiego muzeum.

Bazylika San Nicolò

Bazylika San Nicolò w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika San Nicolò w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdująca się w samym centrum miasta Bazylika św. Mikołaja jest poświęcona patronowi Lecco. Została zbudowana w XI wieku, ale na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana. Dzisiejszą barokową formę świątynia przybrała w XVII wieku, a dodatkowo w połowie XIX wieku fasada kościoła zyskała neoklasycystyczne elementy.

W latach 1902-1904 do bazyliki dobudowano 96-metrową dzwonnicę, która szybko stała się symbolem miasta. Dzwonnica – ze względu na swoją formę – przez mieszkańców bywa nazywana „ołówkiem”. Widoczna jest nawet z najbardziej odległych części miasta.

w restauracji Pontile Orestino w Lecco, jezioro Como, Włochy
w restauracji Pontile Orestino w Lecco, jezioro Como, Włochy

Restauracja Pontile Orestino

Będąc w Lecco wybraliśmy się do restauracji Pontile Orestino. Turyści raczej o niej nie wiedzą, mimo, że znajduje się naprzeciwko przystani i bardzo blisko głównego placu Piazza Mario Cermenati.

Wystrój lokalu przypomina stołówkę z czasów PRL. We Włoszech nigdy nie oceniaj restauracji po wyglądzie, tylko po zapachach i tym kto siedzi przy stolikach. Tutaj byli to emeryci, carabinierzy i inni mieszkańcy. Karta jest krótka, a ceny niskie. Króluje lokalna kuchnia. Ryby z jeziora Como, trufle z Lombardii i specjalność tego miejsca – tatar wołowy.

Przez wiele lat całe pokolenia mieszkańców Lecco karmił tutaj Romeo Curti. Zmarł w grudniu w wieku 81 lat. Żegnało go wtedy całe miasto z burmistrzem na czele.

Teraz szefem kuchni jest jego syn – sympatyczny Oreste, ale kontynuuje tradycję ojca. Finałowa część gotowania odbywa się na oczach gości, bezpośrednio przy stoliku.

We Włoszech mówi się, że „życie to teatr”. Ten szef kuchni odgrywa swoją rolę znakomicie.

Ristorante Pontile Orestino
Lungolario Cesare Battisti 5,
23900 Lecco

Wyjazd kolejką na Piani d’Erna

Funivia Piani d’Erna, w tle Lecco i jezioro Como, Lombardia, Włochy
Funivia Piani d’Erna, w tle Lecco i jezioro Como, Lombardia, Włochy

W trakcie pobytu w Lecco warto wybrać się na wycieczkę w góry kolejką Funivia Piani d’Erna. Pierwsza kolejka w tym miejscu powstała już w 1965 r. Jednak na przestrzeni dziesięcioleci uległa zużyciu i od 2008 r. na Piani d’Erna wyjeżdża nowa kolejka. Wagonik odjeżdża co 30 minut, z godzinną przerwą pomiędzy 12:30, a 13:30 (przerwa „na obiad” nie dotyczy niedzieli, kiedy kolejka jeździ przez cały dzień).

Piani d’Erna to sięgający 1329 m n.p.m. teren rekreacyjny. Na górze znajduje się park rozrywki, bardzo ładny punkt widokowy na południową część jeziora Como, schronisko Trattoria Bar Milani oraz ścieżki trekkingowe. Najlepsze miejsce do pamiątkowych zdjęć to punkt obok krzyża Pizzo D’Erna – w mapach google jest oznaczony jako „Punto panoramico Piani D’Erna”.

Porada praktyczna: dolna stacja kolejki znajduje się przy Via Prealpi 34 – jeździ tam autobus komunikacji miejskiej linii 5 (przejazd autobusem do tego miejsca trwa 25 minut – to ostatni przystanek). Bilet na kolejkę w obie strony kosztuje 12 euro (od poniedziałku do piątku) lub 13 euro (w soboty i niedzielę). Natomiast z biletem Io Viaggio można wyjechać bezpłatnie.

Plaże w Lecco i bliskiej okolicy

W Lecco i bezpośredniej okolic można się doliczyć nawet kilkunastu plaż, chociaż większość z nich jest naprawdę niewielka. Poniżej znajdziesz opisy i zdjęcia naszych trzech ulubionych plaż – najbardziej godnych uwagi.

Plaża w centrum Lecco

niewielka plaża znajduje się w samym centrum Lecco, tuż przy promenadzie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
niewielka plaża znajduje się w samym centrum Lecco, tuż przy promenadzie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najchętniej odwiedzana plaża znajduje się w samym centrum Lecco, tuż przy promenadzie. W mapach google oznaczona jest po prostu jako Spiaggia di Lecco. Plaża w całości jest bezpłatna. Jej pierwszy odcinek jest węższy i piaszczysty. Natomiast po północnej stronie plaża jest szersza, ale kamienista.

Na plaży nie ma cienia. Turyści przychodzą aby się tutaj opalać, ale nie można się kąpać. Z powodu bliskiego sąsiedztwa przystani, z której odpływają statki, obowiązuje tu zakaz kąpieli. Chociaż – jak widać na moich zdjęciach – wiele osób wchodzi do wody pozostając blisko brzegu. Ciekawostką jest fakt, że przy plaży – na jeziorze – znajduje się złoty posąg San Nicolò, czyli św. Mikołaja. To patron Lecco, a jego relikwie znajdują się w położonej nieopodal Bazylice San Nicolò.

Plaża przy Lungolago Italia w Malgrate

kamienista plaża przy Lungolago Italia w Malgrate, tuż obok Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kamienista plaża przy Lungolago Italia w Malgrate, tuż obok Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieco ponad kilometr od promenady w historycznym centrum Lecco znajduje się druga plaża, na której zazwyczaj jest dużo mniej ludzi. Pod względem administracyjnym plaża leży już w Malgrate, czyli w sąsiedniej miejscowości, ale spacerem można tam dojść w 15 minut. Wystarczy się kierować w stronę mostu (wł. Ponte John Kennedy), a później od razu skręcić w prawo i iść wzdłuż brzegu jeziora przez 500 m.

Atmosfera na tej plaży jest dużo bardziej kameralna i swobodna. Zazwyczaj jest tu mało osób. Plaża w całości jest kamienista, a częściowo jest zacieniona. Roztacza się stąd panoramiczny widok na Lecco.

Plaża Pradello w Lecco

Plaża Pradello w Lecco, jezioro Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża Pradello w Lecco, jezioro Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ze wszystkich plaż w Lecco nam najbardziej podoba się plaża położona 3 km na północ od centrum miasta. Można tam iść – lub jechać rowerem – cały czas promenadą wzdłuż jeziora. Nawet poza centrum droga dla pieszych wzdłuż jeziora jest odseparowana zielenią lub barierą od ruchu samochodowego.

Plaża Pradello to zarówno plaża trawiasta jak i niewielki odcinek plaży kamienistej. Niech Cię nie zraża bliskość dużego skrzyżowania drogowego, którego estakady widać tuż obok. Na plaży to zupełnie nie przeszkadza, a widoki na góry otaczające jezioro są spektakularne. Bardzo przyjemne miejsce! Wstęp na plażę jest bezpłatny, obok znajduje się publiczny (darmowy) parking.

Jak dojechać do Lecco i jak przemieszczać się wokół jeziora?

promenada w Lecco, jezioro Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada w Lecco, jezioro Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lecco położone jest na południowo-zachodnim krańcu jeziora Como w regionie Lombardia. Pamiętaj, że widok jeziora, którzy ujrzysz po przyjeździe do miasta, to tylko jego niewielka część. Jezioro Como ma kształt odwróconej litery „Y”, a Lecco leży na samym końcu jednej z dwóch odnóg jeziora.

Pełną panoramę jeziora Como najlepiej podziwiać z Bellagio, które położone jest na wysuniętym w głąb jeziora cyplu. Nad Lecco góruje szczyt Monte Resegone (1875 m n.p.m.), a do jeziora wpada tu rzeka Adda.

Jak dojechać z Bergamo do Lecco?

stacja kolejowa w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
stacja kolejowa w Lecco, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najprościej pociągiem, ponieważ pociągi pomiędzy Bergamo, a Lecco jeżdżą co godzinę, począwszy od godziny 6:08, a ostatni bezpośredni pociąg odjeżdża z Bergamo o 21:08. Podróż trwa zaledwie 40 minut, a bilet kosztuje 4 euro. Bilety możesz kupić w kasie na dworcu lub w automatach. Pamiętaj o ich skasowaniu przed wejściem na peron (inaczej bilet będzie nieważny). Stacja kolejowa w Lecco położona jest kilka minut spacerem od historycznego centrum miasta.

Remont linii kolejowej z Bergamo do Lecco

Więcej na ten temat pisałem w oddzielnym artykule, do którego link znajdziesz poniżej.

Promy na jeziorze Como

statkami i promami kursującymi po jeziorze zarządza firma Navigazione Lago di Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
statkami i promami kursującymi po jeziorze zarządza firma Navigazione Lago di Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Lecco znajduje się przystań promowa. Przy każdej przystani promowej rozwieszone są szczegółowe cenniki za bilety do poszczególnych miasteczek. Pamiętaj, że w okresie letnim połączeń jest zdecydowanie więcej niż zimą. Jeśli więc planujesz swój wakacyjny wyjazd wiele miesięcy wcześniej, to nie zrażaj się rozkładem rejsów, który opublikowany jest w miesiące zimowe.

Przykładowo w 2023 r. po sezonie letnim z Lecco były tylko niedzielne rejsy statkiem (5 rejsów w ciągu dnia). Natomiast w rozkładzie na wakacje, gdy ruch turystyczny jest zdecydowanie większy, zaplanowane są codzienne rejsy. Z kolei w środkowej części jeziora pomiędzy Bellagio, Cadenabbia di Griante, Menaggio i Varenna promy pływają codziennie przez cały rok.

Zwróć uwagę, że w rozkładzie rejsów i w cenniku są trzy rodzaje połączeń:

  • Corse Battello – wolniejszy prom, ale łączy ze sobą wszystkie miejscowości, w których są przystanie Navigazione Lago di Como.
  • Servizio Rapido – szybsze połączenie, które zatrzymuje się tylko w większych miejscowościach nad jeziorem. Skorzystanie z servizio rapido wymaga niewielkiej dopłaty.
  • Corse Traghetto – to połączenia promowe, które przewożą także samochody. Dostępne są tylko z czterech miejsc nad jeziorem: BellagioCadenabbia di GrianteMenaggio i Varenna. Te promy nie pływają do Lecco.

Porada praktyczna: szczegółowy wykaz połączeń oraz taryfy można znaleźć na stronie Navigazione Lago di Como – to firma, która zarządza transportem po jeziorze. Pamiętaj o rozróżnieniu cen dla corse battello i servizio rapido.

Jak z Lecco dojechać do innych miast nad jeziorem?

Lecco nad jeziorem Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lecco nad jeziorem Como, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak dojechać z Lecco do innych miast nad jeziorem?

  • Varenna – najlepiej pociągiem Trenord. Podróż trwa od 22 do 38 minut w zależności od tego, które połączenie wybierzesz.
  • Bellagio – w sezonie letnim możesz popłynąć statkiem bezpośrednio z Lecco. Poza sezonem podjedź pociągiem do Varenny i stamtąd przepłyń promem do Bellagio.
  • Menaggio – tutaj także najłatwiej dojedziesz korzystając z pociągu do Varenny, a potem w poprzek jeziora przepłyń promem (na tej trasie pływają przez cały rok).
  • Cadenabbia – analogicznie jak do Menaggio. Pociąg do Varenny + bezpośredni prom do Cadenabbia.
  • Bellano – pociągiem (nawet w 27 minut – w zależności od wybranego połączenia). Linia kolejowa łączy miasta na zachodnim brzegu jeziora.
  • Como – bezpośrednim pociągiem Trenord w nieco ponad godzinę.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

34 komentarze

Marietta 8 marca 2024 - 14:25

hej,dawka praktycznych informacji w pigułce za co bardzo dziękuje.
Wybieram się do Bergamo w kwietniu i ląduje dośc wczesnie bo o 8 godzinie i mam pełne 3 dni do wykorzystania, pierwszy nocleg w Bergamo drugi w Mediolanie. Mysłałam, żeby pierwszego dnia pojechac do Lecoo, kolejny zwiedzić Bergamo i w ostatni Mediolan. Wyrobie się ? Czy ominąć Lecco ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2024 - 16:22

Myślę, że odwrotnie. Najpierw zwiedź Bergamo w pierwszym dniu. Potem rano pojedź do Lecco i z Lecco wróć pociągiem prosto do Mediolanu gdzie będziesz mieć drugi nocleg. Zdążysz jeszcze pospacerować wieczorem po Mediolanie i unikniesz dwukrotnego przejazdu autobusową komunikacją zastępczą na odcinku Bergamo – Lecco.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 29 lutego 2024 - 21:33

Dziękuje bardzo za informacje. Rok temu we wrześniu była Garda w tym roku majówka nad Como 🙂 dzięki waszym poradniką zawsze człowiek czuje się bezpieczniej i pewniej. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 marca 2024 - 10:14

Bardzo dziękujemy. Cieszę się, że blog się przydaje! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 26 lutego 2024 - 18:58

Witam rozumiem, że autem również dojadę do wszystkich miejscowości o których Państwo piszecie a propos Jeziora Como? Czy są jakieś problemy z poruszaniem się?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 20:46

Tak, oczywiście. Wszystkie drogi są przejezdne – samochodem będzie Ci nawet łatwiej dotrzeć do miasteczek po zachodniej stronie jeziora 🙂 My też zjeździliśmy wokół całe jezioro Como samochodem. Jedynie w Varennie, w sezonie letnim, jest problem z wolnymi miejscami na parkingu. Najlepiej być tam z samego rana.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mateusz 21 lutego 2024 - 14:57

A jak wygląda sytuacja z otwartością restauracji/pogodą w marcu? 🙂 Warto się wybrać, czy raczej odpuścić sobie ten okres?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lutego 2024 - 20:30

W Lecco większość restauracji jest czynna przez cały rok, ponieważ to miasto nie żyje tylko z turystyki, ale ma 50 tys. mieszkańców. Natomiast w sąsiedniej Varennie w marcu większość restauracji będzie zamknięta ponieważ tam mieszkańców jest mało i miejscowość zarabia głównie na turystach. Co do pogody, nie sposób przewidzieć 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mateusz 21 lutego 2024 - 21:50

A co doradzilibyście dla pary z znikomą znajomością Włoch, który chce na 4 dni wybrać się z dwójką dzieci 1.5 i 5 lat, Czy więcej użyjemy Lecco i okolicy, z jednodniowym zwiedzaniem Bergamo, czy może odwrotnie, lepiej zacząć od Bergamo, a na Lecco poświęcić jeden dzień 🙂 Biorąc też pod uwagę miesiąc marzec 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 lutego 2024 - 10:03

W marcu lepiej zrobić odwrotnie, ponieważ w Bergamo będzie więcej życia. Więc najlepiej z Bergamo codzienne planować wycieczki. W jeden dzień do Lecco i do Varenny, a w kolejny dzień do Mediolanu. Nad jeziorem Como najpiękniej jest w miesiącach letnich.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 18 lutego 2024 - 22:26

Hej,
w tym tygodniu lecimy do Bergamo. Wybieramy się też nad Como, dzięki za informację o remoncie linii kolejowej.
Jak kupimy bilet z Bergamo do Lecco to mamy przesiadkę San Pietro, czas na zmianę środka transportu to 5 min. Nigdy tam nie byliśmy, nie wiemy czy zdążymy w 5 min ogarnąć temat. Czy wiesz, jak poruszać się po dworcu San Pietro? Czy jeśli nie zdążymy z przesiadką, to musimy kupić nowy bilet czy on nadal obowiązuje na tej trasie. I czy jak się przesiadamy, to ten sam bilet znowu musimy kasować

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 lutego 2024 - 12:55

Hej,
Czas na przesiadkę to nawet 10 minut. Wszyscy z autobusu pójdą na pociąg więc trzeba iść za ludźmi. Autobus podjeżdża pod stację kolejową. Nie sposób się spóźnić albo zgubić. Biletu nie kasuje się więcej niż raz. Nawet gdybyście jakimś cudem się spóźnili, to bilet jest ważny 4 godziny od momentu pierwszego skasowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 16 sierpnia 2023 - 09:22

Witam, tak się cieszę że znalazłam twój blog! Genialne wskazówki
Planuję podróż z Lecco do Varenny pociągiem a stamtąd promem do Bellagio – czy jest możliwość przepłynięcia z Bellagio promem spowrotem do Lecco?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2023 - 13:58

Hej Patrycja,

Tak, w okresie letnim pływają bezpośrednie promy z Bellagio do Lecco. Rejsy są średnio co 1,5 – 2 godz. w ciągu dnia. Natomiast zimą to połączenie jest zawieszone.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 5 lipca 2023 - 07:15

Planuje kolejny wyjazd z Waszymi tipami. Sama przyjemność. Mam małe pytanko, czy jak kupuje bilety na pociąg w aplikacji Trenord to muszę je jakiś drukować i kasować? Czy wszystko może odbyć się online?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 23:30

Nie musisz ich drukować, zresztą w aplikacji jest wszystko wyjaśnione. Jednak w podróży różnie to bywa i zachęcam żeby jednak kupować w biletomacie tuż przed podróżą i kasować samemu.

Jeśli kupisz w aplikacji i spóźnisz się na pociąg, to dla przeciętnego turysty zaczynają się problemy. A w biletomacie kupujesz i chwilę później jedziesz 🙂 Biletomat obsługuje kilka języków, w tym angielski.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Julita 12 maja 2023 - 23:26

Super artykuł. Wybieramy sie na łączona podróż do Wloch, parę dni w Lecco i pare w Mediolanie. Myślę ze z wielu rad skorzystam. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Magdalena 6 marca 2023 - 13:40

Świetny blog świetne porady. Planuję wyjazd na dłuższy czas do Włoch. Jednym z miejsc gdzie planuję zamieszkać to właśnie Lecco, zastanawiam się jednak jakie jest podejście do małych psów we Włoszech? Pytam w kontekście chodzenia pro różnych miejscach, promach itd. Czy macie jakąś wiedzę na ten temat?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2023 - 14:23

Z psami nie ma problemu. Włosi uwielbiają psy. Psy wchodzą do barów, restauracji, a często nawet dostaną miskę z wodą. Psy mogą też pływać promami. Małe nie płacą za bilet, a duże psy płacą 1,50 euro. Muszą być wówczas oczywiście na smyczy.

Odpowiedz
Olka 17 maja 2022 - 22:04

Wow z twoimi tipami jakoś mi raźniej jechać w podróż po Lombardii ? świetny blog !

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 maja 2022 - 09:23

Dziękuję! O jeziorze Como i o miastach Lombardii znajdziesz u nas jeszcze kilkanaście innych artykułów 🙂

Odpowiedz
Ola 24 sierpnia 2022 - 12:29

Jeśli chodzi parking przy pradello – ten darmowy jest po prostu kawałek za płatnym? Za takimi kolorowymi stojakami?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2022 - 18:01

Ostatnio się tam pozmieniało. Obydwa parkingi są płatne (niebieskie linie). Jest jeszcze trzeci parking przy restauracji Orsa Maggiore. On jest teoretycznie darmowy, ale tylko dla Klientów. My tam staliśmy jak restauracja była zamknięta (Włosi zresztą też tam parkowali) i nikt nikogo nie wyganiał, ale trudno powiedzieć czy zawsze tak jest.

Odpowiedz
Dawid 5 lutego 2023 - 15:31

fajna lektura 🙂 a polecacie jakieś restauracje/bary w Lecco ?:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lutego 2023 - 17:15

Tak, Ristorante Pontile Orestino na przeciwko przystani. Byliśmy tam ostatnio w sierpniu 2022 r. Restauracja znajduje się naprzeciwko przystani, z której odpływają promy. Wystrój lokalu przypomina stołówkę z czasów PRL. We Włoszech nigdy nie należy oceniać restauracji po wyglądzie. Karta jest krótka, a ceny niskie. Króluje lokalna kuchnia. Ryby z jeziora Como, trufle z Lombardii i specjalność tego miejsca – tatar wołowy. Przez wiele lat całe pokolenia mieszkańców Lecco karmił tutaj Romeo Curti. Teraz szefem kuchni jest jego syn – sympatyczny Oreste, ale kontynuuje tradycję ojca.

Odpowiedz
Ewa 27 stycznia 2024 - 15:53

A jak dojechać do Lecco z Tirano.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 22:03

Pociągiem Trenord. Na oficjalnej stronie trenord.it możesz sprawdzić rozkład jazdy. Są połączenia bezpośrednie, bez przesiadki, w niespełna dwie godziny. Bilet w cenie 10 euro w jedną stronę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 6 maja 2022 - 20:32

Jak najprościej i najszybciej dojechać z lecco na lotnisko Mediolan bergamo

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 17:00

Pociągiem z Lecco do stacji Bergamo Centrale (połączenia co godzinę), a stamtąd na lotnisko autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Odpowiedz
DAREK 15 kwietnia 2022 - 20:33

Witam. Czy możliwe jest zwiedzanie jeziora Como z własną motorowka.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 kwietnia 2022 - 10:44

Widziałem kilku turystów z Niemiec, którzy na kempingu w Dongo pływali własną motorówką, a potem wciągali ją na teren kempingu, więc chyba można 🙂 Dla pewności dopytałbym w kempingowej recepcji lub u właściciela, u którego macie zamiar się zatrzymać.

Odpowiedz
Poznań 14 kwietnia 2022 - 23:11

Fajny, konkretny artykuł. Czytając go, człowiek wie o co chodzi, a jak da się zauważyć na podobnych blogach raczej nie jest to regułą. Myślę, że będę tu wchodzić częściej i mam przeczucie, że się nie zawiodę 🙂

Odpowiedz
Dominika 16 kwietnia 2022 - 22:51

Świetny blog! Dużo cennych wskazówek z których na pewno skorzystamy podczas naszego majowego wyjazdu do Bergamo! Wielkie dzięki za taką pigułkę wiedzy! ???

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2022 - 18:48

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Udanego wyjazdu! 🙂

Odpowiedz