Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Tramwaj i autobus z Mestre do Wenecji. Nie ma już tramwaju wodnego z San Giuliano!

Tramwaj i autobus z Mestre do Wenecji. Nie ma już tramwaju wodnego z San Giuliano!

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 17 komentarzy 26,5 tysięcy wyświetleń

Ważne zmiany w weneckich tramwajach wodnych. Z parkingu San Giuliano nie kursuje już tramwaj wodny linii 21 do centrum Wenecji. Parking San Giuliano to najtańszy z parkingów w Wenecji, często wybierany przez turystów, którzy do Wenecji przyjeżdżają na dłużej niż jeden dzień.
Likwidacja linii 21 (dawniej była to linia numer 25), z przystani San Giuliano najprawdopodobniej związana jest z uruchomieniem w 2015 r. połączenia tramwajowego – tym razem jest to nowoczesny tramwaj klasyczny (nie wodny).
W przeszłości linia wodna numer 21 cieszyła się średnim zainteresowaniem wśród turystów. Weneckie władze uruchamiały ją cyklicznie od marca do września. W sezonie zimowym linia 21 tramwajów wodnych całkowicie była zawieszana. Teraz ostatecznie z niej zrezygnowano.

Nowoczesny tramwaj z Mestre do Wenecji


tramwaj z Mestre do Wenecji (fot. ACTV)
tramwaj z Mestre do Wenecji (fot. ACTV)

ACTV ? czyli miejska spółka zarządzająca transportem w Wenecji ? uruchomiła dwa nowe połączenia tramwajowe: T1 i T2. Przewoźnik chwali się, że nowe tramwaje są ciche, bardzo punktualne i w pełni ekologiczne (nie emitują co2 do atmosfery). Tramwaje zatrzymują się na 36 przystankach. Z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są dwa ostatnie przystanki San Giuliano i Venezia Piazzale Roma. Dodatkowo linia T2 zatrzymuje się przy dworcu kolejowym w Mestre (Mestre Stazione F.S.).


tramwaj z Mestre do Wenecji (fot. ACTV)

Ciekawostką jest fakt, że z Mestre do Wenecji nie jeździ zwykły tramwaj tylko tramwaj typu translohr. Tramwaj porusza się na gumowych oponach jak zwykły autobus, jednak oprócz tego, jest prowadzony za pomocą pojedynczej szyny umieszczonej w jezdni. Zasilany jest z sieci trakcyjnej umieszczonej nad torem. Wenecja zdecydowała się na taki tramwaj, ponieważ jest on cichszy od tradycyjnego. Pod koniec 2010 r. uruchomiono linię T1 na trasie z Favaro Veneto do Mestre (Sernaglia). Natomiast od 2015 r. tramwaje T1 i T2 kursują również do Piazzale Roma w Wenecji.


Booking.com

Ceny biletów z Mestre do Wenecji

Ceny na przejazd z Mestre do Wenecji linią T1 lub T2 w 2018 r.:

  • 1,50 euro ? jednorazowy bilet ważny 75 minut
  • 14 euro ? 10 biletów ważnych 75 minut
  • 7,50 euro ? jednorazowy wspólny bilet na autobusy, tramwaje i tramwaje wodne w Wenecji ważny 75 minut
  • 20 euro ? wspólny bilet na autobusy, tramwaje i tramwaje wodne w Wenecji na 24 godziny

Bilet należy skasować w momencie wejścia do autobusu lub tramwaju, a w przypadku tramwajów wodnych bilet kasuje się na przystani przy wejściu (a nie na samym statku). W zasadzie już nie ma kasowników tradycyjnych. Bilet najczęściej przykłada się zbliżeniowo do czytnika. Zielony komunikat powinien potwierdzić, że nasz bilet jest wciąż ważny.
Powyższe ceny biletów nie obowiązują na kilku dalszych kierunkach. Wśród najważniejszych jest weneckie lotnisko Marco Polo ? nie można tam dojechać na bilecie jednorazowym lub całodniowym. Jeśli jedziemy z lub na lotnisko to należy dokupić droższy bilet.

Autobus z Mestre do Wenecji


autobus z Mestre do Wenecji (fot. ACTV)

Do niedawna popularnością cieszył się także miejski autobus z Mestre do Wenecji. Jednak po oddaniu do użytku linii tramwajowej T1 i T2 autobus stracił na znaczeniu, a liczba kursów została mocno ograniczona. Autobus jest mniej wygodny i mniej punktualny niż nowoczesny tramwaj.
Którą linią autobusową dojechać z Mestre do Wenecji? W zasadzie można wsiadać do każdego autobusu ACTV, który na wyświetlaczu ma napis „Venezia”. Najczęściej są to linie 2 i 6. Zależy na jakim przystanku wsiadamy w Mestre.
Zobacz także:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

17 komentarzy

Magdalena 10 września 2023 - 21:17

Hej mam pytanie czy obie linie tramwajowe T1 iT2 z Mestre dojeżdżają do Venezia-Piazzale-Roma? Bo z tego co widzę na rozkładzie jazdy to tylko T1. Już się pogubiłam ? mamy hotel blisko Mestre Stazione FS. Ale tam w pobliżu widzę tylko przystanek T2, który zgodnie z rozkładem jazdy nie jedzie do Venezia-Piazzale-Roma.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 września 2023 - 11:59

Hej,

Zgadza się. Możecie wsiąść do T2 przy Mestre Stazione, podjechać 5 albo 6 przystanków do Mestre Centro i tam przesiąść się na T1, które jedzie na Piazzale Roma. Oczywiście na jednym bilecie.

Alternatywnie możecie też z dworca Venezia Mestre podjechać pociągiem do dworca Venezia S. Lucia albo autobusem komunikacji miejskiej na Piazzale Roma. Więc są trzy możliwości.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 8 sierpnia 2023 - 17:36

Cześć,

nocujemy w Mestre i stamtąd będziemy dojeżdżać do Wenecji. Czy w takim razie kupując na przystanku w Mestre bilet 24 godzinny tak by dostać się do Wenecji to możemy na tym samym 24h bilecie poruszać się tramwajami wodnymi po Wenecji oraz popłynąć na Burano?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 sierpnia 2023 - 17:56

Hej,

Tak, w przypadku zakupu biletu 24-godzinnego za 25 euro to obowiązuje on zarówno w tramwajach wodnych jak i w autobusach komunikacji miejskiej pomiędzy Mestre, a Wenecją. Tutaj opisujemy dostępne warianty biletów:

https://www.kierunekwlochy.pl/tramwaje-wodne-vaporetto-w-wenecji/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 31 lipca 2023 - 08:19

Łukasz, a jeszcze mam jedno pytanie – czy gdybyśmy się zdecydowali na ten bilet 24 lub 48-godzinny to on by obowiązywał i na ten tramwaj i na vaporetto?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 sierpnia 2023 - 11:07

Tak, ten bilet również upoważnia do podróży autobusami po Wenecji i do korzystania ze wspomnianego tramwaju.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 27 lipca 2023 - 12:25

A w jakich godzinach kursuje „zwykła” komunikacja? Będziemy mieszkać blisko przystanku San Dona Cervino i zastanawiam się, do której godziny będziemy mogli urzędować w centrum Wenecji, żeby nie wracać na piechotę 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lipca 2023 - 17:17

Czyli będziecie mieszkać blisko przystanku tramwajowego linii T1. Wybierajcie tramwaj, jest szybszy niż autobus, a połączenia są co 10 minut (bilet 1,50 euro). Tramwaj powrotny z Wenecji w stronę Waszego noclegu w dni powszednie oraz w niedzielę jeździ do północy (zawsze co 10 minut). Czyli ostatni odjazd z Piazzale Roma jest około północy, a około 0:30 – 0:40 bylibyście w San Dona Cervino.

Później w nocy pewnie jeździ jakiś autobus komunikacji miejskiej, ale musiałbym sprawdzić na stronie weneckiego ACTV.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 31 lipca 2023 - 07:41

bardzo dziękuję 🙂 to nasza pierwsza podróż do Włoch samochodem i bardzo dużo korzystamy z Waszych podpowiedzi. Spędzimy 3 noce w Wenecji a potem wybieramy się dalej do Umbrii, w okolice Todi. Tam również korzystamy z Waszych przewodników 🙂 To jest niesamowite jak one są dokładne 🙂 Naprawdę świetna robota, gratuluję :):):)

Odpowiedz
Ana 22 czerwca 2023 - 15:47

A ja będę z dziećmi musiała dostać się z Treviso z lotniska do Isamar Village. I już pogubiłam się, czy dojechać do Wenecji i stamtad tramwaj wodny do Chiogii, czy pociągiem z przesiadkami, ale obawiam się, że za mało czasu na przesiadki. Będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 czerwca 2023 - 21:42

Jest jeszcze jedna możliwość. Podróż z Treviso do Mestre (na przykład pociągiem), a później bezpośredni autobus Arriva z Mestre do Chioggii. Szczegóły na oficjalnej stronie:

https://www.arrivaveneto.it/orari-e-percorsi/

Proszę ewentualnie napisać do recepcji Isamar Village – niech oni doradzą jak najlepiej tam dojechać z lotniska 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Hubert 16 lipca 2023 - 15:37

Dużo informacji o Wenecji i włoszech, blog bardzo przydatny i ciekawy. Będę korzystać. a jak wygląda sprawa z gondolami???

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:31

Jeśli chodzi o gondolę, to cena jest urzędowa i w ciągu dnia wynosi 80 euro za 30 minut. Wieczorami 100 euro za 30 minut 🙂 To cena za rejs, a nie od osoby. Szczegóły znajdują się w naszym przewodniku po „Wenecji w 4 dni”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 31 marca 2023 - 15:25

czy autobusy / tramwaje są dostępne również w niedzielę ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2023 - 10:37

Tak, oczywiście. Zazwyczaj w niedzielę w Wenecji są największe tłumy, ponieważ poza turystami z zagranicy w niedzielę do Wenecji przyjeżdżają też włoskie rodziny.

Odpowiedz
Jan Sikorski 27 stycznia 2023 - 20:38

Tramwaje w Wenecji są bordowe, to wiem. Ale jakiego koloru są autobusy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 20:48

Tramwaje są generalnie kremowe. Bordowa jest tylko ich dolna część 😉 Natomiast autobusy mają przód pomarańczowo-biały.

Odpowiedz