Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

tramwaje wodne w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwaje wodne vaporetto w Wenecji

Tramwaje wodne w Wenecji są najlepszym sposobem na sprawne i stosunkowo niedrogie przemieszczanie się po mieście. Tramwaje regularnie pływają po kilkunastu wyznaczonych trasach, a ceny są znacznie niższe niż w przypadku gondoli. Główne przystanki vaporetto znajdują się przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia i przy najważniejszych zabytkach miasta (takich jak Rialto, Salute, czy Plac św. Marka). Tramwaje wodne to także dobry sposób, aby dotrzeć na inne wyspy laguny weneckiej (chociażby do Burano, czy Murano).

Tramwaje wodne w Wenecji w godzinach szczytu kursują co 10-20 minut. Przemieszczają się nimi zarówno turyści jak i mieszkańcy Wenecji oraz pracownicy hoteli, restauracji, sklepów, komisariatów czy urzędów publicznych.

Przy każdej stacji tramwaju wodnego znajduje się informacja o możliwych połączeniach, plan kursów i ceny. Przy najbardziej obleganych przystankach są też elektroniczne tablice z informacją za ile minut możemy spodziewać się poszczególnych tramwajów.

Tramwajami wodnymi oraz komunikacją publiczną w Wenecji zarządza miejska spółka ACTV. Jej zielono niebieskie logo znajduje się na wszystkich tramwajach wodnych. Na stronie internetowej weneckiego ACTV można sprawdzić aktualne informacje o kursach, cenach i promocjach. Jest tam także specjalna wyszukiwarka połączeń.

Przystanki tramwajów wodnych znajdują się na pływających pomostach. Dzięki temu z tramwaju za każdym razem można równie łatwo wysiąść, niezależnie od poziomu wody w Wenecji.

Booking.com

Tramwaje wodne w Wenecji - ceny biletów

Tramwaje wodne w Wenecji, na zdjęciu przystanek przy moście Rialto (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tramwaje wodne w Wenecji, na zdjęciu przystanek przy moście Rialto (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2019 r. ceny kształtowały się następująco:

 

 • 7,50 euro – bilet ważny przez 75 minut (można się przesiadać)
 • 20 euro – bilet ważny 1 dzień
 • 30 euro – bilet ważny 2 dni
 • 40 euro – bilet ważny 3 dni
 • 60 euro – bilet ważny 7 dni 

 

Dzieci do lat 6 liniami ACTV pływają za darmo. Dzieci od 6 lat i więcej płacą za bilet pełną cenę, jak dorośli.

 

Ważna uwaga: powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.

Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.
Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji

Podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji z punktu widzenia turystycznego kluczowe są następujące stacje tramwajów wodnych: Ferrovia (przy głównym dworcu kolejowym Venezia S. Lucia), Piazzale Roma (plac przy którym znajduje się dworzec komunikacji miejskiej i międzymiastowej oraz wielopoziomowe parkingi dla samochodów), RialtoSan MarcoSalute. Warto także wybrać się na okoliczne wyspy, najważniejsze przystanki to: Murano FaroBurano i słynne z piaszczystych plaż Lido di Venezia.

Widok z tramwaju wodnego w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Widok z tramwaju wodnego w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Należy pamiętać, że bilet na tramwaj wodny możemy kupić w kasach przy przystaniach lub w samoobsługowych automatach. Następnie bilet kasujemy przed wejściem na przystań (znajdują się tam specjalne bramki). W sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu przystanie bywają zatłoczone. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda nam się wsiąść do pierwszego tramwaju, który podpłynie. Wówczas musimy czekać na kolejny, który powinien pojawić się za kilkanaście minut.

 

Jeśli planujesz podróż do Wenecji statkiem z Punta Sabbioni, to szczegóły znajdują się w osobnym dziale: Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

Inne statki w Wenecji

Statek Alilaguna w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Statek Alilaguna w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Statki Alilaguna, których bardzo wiele pływa po weneckich kanałach są oddzielną firmą. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Miejska spółka ACTV organizująca transport na terenie Wenecji działa od 1881 r. Obecnie ACTV posiada 120 pływających pomostów (przystanków) i około 30 linii. Każdego roku ACTV przewozi 95 milionów pasażerów. Dwie najważniejsze miejskie linie to 1 i 2, ale świetnie skomunikowane są poszczególne wyspy laguny, a także miasteczka i przyczółki na zewnętrznym obwodzie laguny. Tramwaje wodne pływają codziennie od 5:00 do 24:00. Na niektórych trasach funkcjonują linie nocne, które działają od północy od 5:00 rano. W szeroko rozumianym sezonie letnim liczba linii i połączeń jest zwiększana.

Booking.com

To także może Cię zainteresować:

68 odpowiedzi do “Tramwaje wodne vaporetto w Wenecji

 1. Co to znaczy bilet ważny 1 dzień – czy jest ważny przez 24 h od pierwszego skasowania, czy tylko na konkretną datę? Innymi słowy, jak skasuję bilet ważny 1 dzień o godzinie 22:00, to czy bilet jest ważny kolejnego dnia do godziny 22:00? Czy też rano muszę kupować kolejny ważny 1 dzień?

 2. Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie – ile trwa i czy jest w ramach biletu 1 dniowego rejs na Burano?

 3. Tak, ja nawet w ramach biletu jednodniowego płynąłem na bardziej odległe Punta Sabbioni. Na Burano płynie linia numer 12. Widać ją nawet na schemacie linii, który zamieściłem w artykule. Niestety nie pamiętam ile trwają poszczególne rejsy – w Wenecji czas biegnie inaczej 🙂

 4. Z Placu Św. Marka na wyspę Burano nie ma bezpośredniego tramwaju wodnego. Trzeba się przesiadać. Ja płynęłam tydzień temu ok. 2 godz. z przesiadką na wyspę Burano. Linia zahaczyła jeszcze o Wyspę Murano i Torcello, ażeby się w końcu dostać na Burano. Te tramwaje naprawdę czasami śmiesznie płyną całkiem inną trasą niż jest w opisie na przystanku.;)

 5. Czy bilet dwudniowy z Punta Sabioni do Wenecji ten za 30 euro należy wykorzystać dzień po dniu czy można zrobić przerwę ?

 6. Warto wiedzieć podróżując z dziećmi do 12 lat o bilecie Venezia Metropolitana 24. Nikt o nim nie mówi i nie pisze e kasach ACTV a za 30EUR mamy cały dzień z vaporetto (tramwaje wodne) dla 1 dorosłej i max. 2 dzieci więc się opłaca.

 7. Witam, planujemy w najbliższym czasie podróż do Wenecji. Znaleźliśmy hotel w naszym zasięgu cenowym, ale na Murano. Boimy się tylko czy będzie to dobry punkt jeżeli chodzi o samo połączenie z Wenecją i zwiedzanie miasta. Czy ktoś jest zorientowany jak wygląda połączenie Murano z Wenecją, czy jest bezpośredni tramwaj wodny czy raczej trzeba się przesiadać?

 8. Witam
  Planuję do Wenecji przyjechać z psem. Jak jest w komunikacji miejskiej? Ile kosztuje bile dla psa na busa lub tramwaj wodny?

  1. W tramwajach wodnych psy mogą pływać za darmo wg zasady jeden pies na jednego właściciela, który wykupił bilet. Według przepisów psy w tramwaju wodnym powinny być na smyczy i powinny mieć kaganiec.

 9. Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko ile kosztuje bilet na tramwaj wodny 12 godzinny?

 10. Witam, pytanko mam. Czy zakup biletu np trzydniowego upoważnia do podróży autobusem linii 10a do Lido di Jesolo? Oraz do podróży tymże autobusem z lido do jesolo do punta sabioni i stamtąd do Wenecji?

 11. Pytanie na cito:1)czy na bilecie za 1.5euro ,podobno do 75min można jeździć z przesiatkami, i autobusami i pociagami?
  2)czy bilety autobusowe na lotnisku można kupić w kiosku czy tylko w biletomatach?
  3)Czy kasowniki są inne niż u nas,że wkłada się bilet czy inny rodzaj?
  Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odp.

 12. Lecę w poniedziałek do Wenecji.
  Będę ok 19.30 na lotnisku Treviso.
  Jak najlepiej dostać się na wyspę Lido ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 13. Czy na tramwaje wodne można wejść z dzieckiem w wózku?

  Możecie polecić jakąś kolejność zwiedzania?

  I gdzie można zjeść z dziećmi?

 14. Gdzie mozna kupic bilet 48h jesli przyjade na tronchetto? Czy bilet ten jest sprzedawany oddzielnie czy tylko z karta Venezia Unica bo tylko tak znalazlem na internecie a ta karte trzeba aktywowac za 50euro.

 15. Niedokładny opis ponieważ 24 godzinny bilet dla osoby dorosłej i dziecka lub osoby dorosłej i dwoje dzieci do lat dwunastu kosztuje 30 euro, poza tym parking w Punta Sabioni kosztuje już 7 euro za cały dzień . Najświeższe dane bo z dnia 15.09.2018r. Pozdrawiam

  1. Bilet, o którym piszesz za 30 euro z dziećmi to tzw. BIGLIETTO METROPOLITANO w ramach którego można korzystać z przewoźników ACTV, ATVO i Arriva Veneto bez limitu. To co innego niż zwykły bilet za 20 euro/dobę na samo ACTV. Co do parkingu sprawdzę jeszcze dziś dokładnie i zaktualizuję jeśli rzeczywiście podnieśli ceny. Dziękuję za komentarz!

 16. Potrzebuję dojechać z dworca autobusowego w Wenecji i z powrotem na pierwszy przystanek na “stałym” lądzie Orlanda San Guliano i nie wiem czy w tym przypadku mając bilet dobowy mogę jeżdzić autobusem nr 5, który docelowo jeździ na Marco Polo.

 17. Lecę 31 października do Treviso. Ok 20 będę na lotnisku i do godziny 00:00 muszę się zameldować w hotelu na wyspie Lido. 4 godziny chyba wystarczy mi na transfer z lotniska. Jak nie zdążę to 20 euro dopłaty za hotel. Mogę prosić o wskazówki jak komunikacją miejską sprawnie się przemieścić i jaki nr tramwaju wodnego na Lido i z której stacji najlepiej. Z góry dziękuję.

  1. Z lotniska Treviso do Wenecji możesz dojechać autobusem ATVO (zobacz na atvo.it). Autobus dojeżdża do Piazzale Roma w Wenecji. Stamtąd na najbliższy przystanek tramwajów wodnych (tuż obok) i linią wodną numer 1 na Lido di Venezia. Są też inne sposoby, np. do dworca kolejowego w Treviso autobusem ACTT, potem pociągiem do Wenecji i tramwajem na Lido, ale to więcej przesiadek i więcej straconego czasu.

 18. Jadę z grupą 50 osób do Wenecji. Gdzie najlepiej dojechać autokarem i przepłynąć na wyspę? Jakie są koszty wjazdów, parkingów i tramwaju dla grupy?

 19. Witam jadę 5 grudnia do Wenecji będę około 19:30 na lotnisku w Traviso i muszę sie dostać do 21 :00 do Wenecja Mestre . Czy jest jakaś komunikacja miejska z lotniska ? Pozdrawiam

 20. Witam, czy tramwaj wodny kursuje pomiędzy Wenecją, a Chioggi? Jeśli tak, to czy można korzystać z 24 godzinnego biletu? Jeśli nie to jak można najlepiej dojechać z Chioggi do Wenecji? Ile czasu wyniesie przemieszczenie się pomiędzy Loggi, Wenecją? Z góry dziękuję.

  1. Na linii Venezia – Chioggia kiedyś pływała linia numer 19, ale chyba tylko w sezonie letnim (obowiązywały na nią osobne bilety). Natomiast przez cały rok obecnie kursuje linia numer 11 (z Lido di Venezia do Chioggi). Na samo Lido z Wenecji można się dostać w różny sposób (zobacz na mapkę w moim artykule w zależności od tego skąd chcesz płynąć). Raczej linią 11 można popłynąć do Chioggi na 24-godzinnym bilecie z Wenecji, ale dla pewności dopytałbym jeszcze w kasie na miejscu.

  1. Ale dotyczy to tylko przystani Celestia, która pewnie jest mało popularna. Wydaje mi się, że wystarczy machnąć ręką, a jak chcesz mieć pewność że wsiądziesz, to może przejdź do innego pobliskiego pomostu 🙂

 21. Przystanek Plac Roma. Dawno temu byłem w Wenecji i raz wsiadłem do tramwaju nr2 i płynąłem przez kanał Grande a raz wsiadłem z tego samego miejsca do tramwaju nr2 i płynąłem kanałem Giudecca. Oczywiście w obu przypadkach celem był Plac Marco. Jak rozpoznać do której “dwójki” wsiąść abym wiedział którym kanałem będę płynął

 22. Będę spała z rodziną na Campingu Jolly. Planujemy jeździć autobusami na pojedynczych biletach. O ile w samej Wenecji na pewno nie będzie problemu z kupnem biletów,o tyle z campingu może być problem, a z tego co wiem bilet kupiony u kierowcy jest droższy. Stąd pytanie o to, jak działają te bilety? Czy mogę pierwszego dnia kupić w automacie kilka i po prostu codziennie sobie z nich korzystać, czy też kupuje się na konkretny dzień/godzinę itp.? Będę wdzięczna za podpowiedź.

 23. Witam,
  W czerwcu wybieram się z córką do Wenecji na dłuższy weekend.
  Zatrzymamy się w Wenecja Mestre i z rana będziemy dojeżdżać do starej Wenecji.
  Czy kupując bilet dobowy (24h czy 48H) mogę korzystać z niego dojeżdżając koleją do stacji Santa Lucia?

 24. Witam. Chciałby skorzystać z linii 2 i popłynąć z parkingu Tronchetto ( przystanek tramwaju Traghetto venezia ) w strone Placu Św.Marka ( przez cłą Wenecję ) . Czy sa jakoś oznaczone kierunki płynięcia ( nie chciałbym popłynąć w druga strone ).

 25. witam cytat “Jeśli planujemy całodzienną wycieczkę do Wenecji, to najkorzystniej jest kupić bilet dobowy na tramwaje wodne. Tego rodzaju bilet kosztuje 20 euro za cały dzień. Bilet obejmuje wszystkie weneckie linie za wyjątkiem trzech z nich (m.in. nie można pływać w ramach tego biletu na lotnisko i do kasyna).”
  czy dobrze rozumiem że kupując bilet i wypłyawjąc z punta sabbioni linią 14 lub 15 wrócę także na tym bilecie z powrotem

 26. Witam. Mam pytanie odnośnie wejścia do Bazylik Św.Marka . Doczytałem że nie wpuszczają z torbami , plecakami. Czy depozyt jest w pobliżu i w jaki sposób odbywa się pozostawianie bagażu. Czy z mała torebka ( saszetka, lub małą torba damską ) wpuszcza do środka ? jakiś portfel z dokumentami , telefony przydałoby ssie mieć ze sobą.

 27. W aplikacji Actv są dwie opcje: *bilet 1-dniowy (z odpowiedzi wiem, że ważny jest 24h od skasowania) ? w aplikacji kosztuje 20? oraz *bilet 24h Venezia Metropolitana za 35? ? wydawało mi się, że ten będzie ważny, 24h od skasowania. Oczywiście interesuje mnie tańsza opcja? bo ten niby ten sam efekt za mniejsze pieniądze, ale czy na pewno?

 28. Dzień dobry, czy bilet 24h wystarczy skasować raz wsiadając pierwszy raz do tramwaju? Gdzieś czytałam, że należy kasować za każdym razem, gdy wsiadam do kolejnego tramwaju. Chciałabym popłynąć do Burano i z powrotem oraz przepłynąć się Grand Canale na tym samym bilecie.

  1. Nie jestem przewodnikiem, ale na blogu znajdziesz kilkanaście tekstów o Wenecji (stale aktualizowanych) z dużym naciskiem na porady praktyczne (parkingi, ceny biletów, tramwaje wodne itp.). Sam świetnie sobie poradzisz. Zanotuj sobie wcześniej najważniejsze informacje, ewentualnie wydrukuj mapkę z liniami tramwajów wodnych 🙂

  1. Przepraszam, dopiero teraz zauważyłem Twój komentarz. Nie wiem czy sprawa jest wciąż aktualna, ale przy lotnisku znajduje się przystań statków Alilaguna (linia A i B). Bilety można kupić na lotnisku w automatach przy stanowiskach odbioru bagażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacje we Włoszech
Booking.com
Wakacje we Włoszech
Booking.com