Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Taksówki wodne i statki w Wenecji

Taksówki wodne i statki w Wenecji

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 29, tysięcy wyświetleń

Poza opisanymi w innych działach tramwajami wodnymi i gondolami w Wenecji istnieją jeszcze dwa inne środki transportu wodnego. Możemy popłynąć taksówką wodną lub statkiem jednej z prywatnych firm: Alilaguna lub Il Doge di Venezia. Są to informacje szczególnie istotne dla osób, które do Wenecji wybierają się samolotem lub planują rejs z Punta Sabbioni.

Tramwaje wodne ACTV


Widok z tramwaju wodnego w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z tramwaju wodnego ACTV (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli interesują Cię tramwaje wodne miejskiego przewoźnika ACTV to przejdź do osobnego działu:

Statki Alilaguna w Wenecji


statek Alilaguna w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Prywatna firma przewozowa Alilaguna posiada cztery linie: Blu, Arancio, Rossa, Verde. Jeśli lądujemy samolotem w porcie lotniczym Marco Polo w Wenecji to najlepszym sposobem dotarcia do centrum Wenecji jest właśnie średniej wielkości statek Alilaguna lub autobus komunikacji miejskiej ACTV, który jeździ z lotniska do Piazzale Roma.

Linea Blu ? kursuje z lotniska do Terminalu Promowego. Po drodze podpływa do 11 przystani. Są to m.in. wyspa Murano, Lido di Venezia i plac św. Marka w samym centrum Wenecji.


Linea Blu Alilaguna - przystanki
Linia Blu Alilaguna – przystanki

Linea Arancio ? to kurs z lotniska Marco Polo poprzez Canal Grande aż do przystanku S. Maria del Giglio. Po drodze statek zatrzymuje się m.in. w okolicach dworca kolejowego, a później przy moście Rialto.


Linia Arancio Alilaguna – przystanki

Linea Rossa ? kursuje pomiędzy lotniskiem, a Placem św. Marka i Terminalem Promowym. Po drodze zatrzymuje się na przystanku Murano Museo, Certosa, Lido S.M.E. (Lido di Venezia). To linia sezonowa. Kursuje tylko w okresie letnim.


Linia Rossa Alilaguna – przystanki

Linea Verde ? to linia wycieczkowa na weneckie wyspy Murano, Burano i Torcello, a także na słynące z piaszczystych plaż Lido di Venezia. Wycieczka trwa około 4,5 godziny, a jej koszt pod koniec 2018 roku wynosił 20 euro od osoby. Wycieczki odbywają się codziennie za wyjątkiem niektórych świąt. W zależności od kursów i pory roku dostępne są warianty z przewodnikiem włoskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim. Na każdej z wysp turyści mają około 40 minut na zwiedzanie.

Przykładowe ceny za bilety na liniach Blu, Arancio i Rossa w listopadzie 2018 r.:

  • 30 euro ? bilet 24 godzinny
  • 65 euro ? bilet 72 godzinny
  • 15 euro ? bilet z lotniska do Lido di Venezia i Terminalu Promowego
  • 27 euro ? bilet z lotniska do Lido di Venezia i Terminalu Promowego i powrotny (w obie strony)
  • 8 euro ? bilet z lotniska do Murano
  • 15 euro ? bilet z lotniska do Murano i powrotny

Odrobinę tańsze są bilety kupowane bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika. Dzieci do lat 5 mogą pływać za darmo pod warunkiem, że podróżują z osobą dorosłą, która wykupiła bilet. Konieczne jest też posiadanie dokumentu, który potwierdza wiek dziecka.Booking.com

Statki Il Doge di Venezia


statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)
statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)

Osoby planujące urlop w popularnych kurortach północnego Adriatyku – Lido di Jesolo, Caorle, Bibione, Lignano lub Grado powinny zainteresować się ofertą prywatnych statków Il Doge di Venezia. Firma oferuje rejsy z Punta Sabbioni do centrum Wenecji (Plac św. Marka). Więcej na ten temat w osobnym dziale:

Ponadto od wiosny do jesienii Il Doge di Venezia organizuje jedną wycieczkę dziennie na trasie Murano + Burano + Wenecja. Firma organizuje także wycieczki dla grup zorganizowanych.

Taksówki wodne w Wenecji


taksówka wodna w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Taksówki wodne są prawdopodobnie najbardziej prestiżowym sposobem przemieszczania się po Wenecji. Najbogatsi turyści pozwalają sobie na kurs taksówką z lotniska wprost pod drzwi hotelu w centrum Wenecji. Zdarzają się taksówki, które przypominają małe, luksusowo wyposażone jachty i są w stanie pomieścić nawet do 10 osób. Taksówkami zarządza spółka Venezia Taxi. Taksówkę można zamówić telefonicznie pod weneckim numerem: 041 723 112. Infolinia czynna jest przez całą dobę.

Weneckie taksówki mają żółtą linię na bocznej burcie i charakterystyczne logo z napisem Venezia Taxi. W ten sam sposób oznaczony jest specjalny punkt na lotnisku Marco Polo, który organizuje transport z lotniska do centrum.


taksówka wodna w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przykładowe ceny taksówek wodnych w Wenecji w 2018 r.:

  • 120 euro ? z lotniska Marco Polo do dworca kolejowego Venezia S. Lucia
  • 120 euro ? z lotniska Marco Polo na Piazzale Roma
  • 70 euro ? z dworca Venezia S. Lucia do hotelu w centrum Wenecji
  • 100 euro ? z dworca Venezia S. Lucia do Hotelu Excelsior (Lido di Venezia)

Taksówki oferują też specjalne trasy turystyczne. Można zamówić m.in. kurs pod nazwą ?Wenecja nocą?. To podróż kanałem Grande oraz zwiedzanie bocznych uliczek. Cena wynosi 180 euro. Zwykły kurs po Canale Grande niezależnie od pory dnia kosztuje 130 euro. Zwiedzanie wysp Laguny Weneckiej przy pomocy taksówki wodnej to koszt około 400 euro, a zwiedzanie Murano ? 250 euro.

Zobacz także:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz