Rosolina Mare
Rosolina Mare to popularny, nadmorski kurort znajdujący się w północnym regionie Veneto, nieopodal Chioggi. Miejscowość mimo swojego położenia przegrywa konkurencję z sąsiednimi kurortami Veneto, które są zlokalizowane na wschód od Wenecji. Tutaj jest mniej przepychu, nie ma tylu hoteli, aquparków, nowych inwestycji i tłumu niemieckich turystów. Jest skromniej, ale dzięki temu nieco taniej. Miasteczko popularne jest głównie wśród turystów z Włoch. Z uwagi na ceny chętnie przyjeżdżają tutaj także kolonie z młodzieżą.
Z autostrady A4 na północy Włoch należy się kierować na południe drogą krajową numer SS309, która na tym odcinku biegnie wzdłuż Laguny Weneckiej. Po przejechaniu 40 km skręcamy w boczną drogę, która po kolejnych kilku kilometrach doprowadzi nas do centrum nadmorskiej dzielnicy Rosolina Mare. W sezonie zimowym tak naprawdę nie dzieje się tutaj nic. Miasto sprawia wrażenie wyludnionego. Zdecydowana większość z 6-tysięcznej populacji miasta nie żyje w nadmorskiej dzielnicy Rosolina Mare, tylko we właściwym centrum miasta Rosolina, która jest oddalone o 10 km od wybrzeża Adriatyku.

Jednak od połowy maja do końca września kurort jest oblegany przez turystów. To właśnie wtedy otwierana jest większość hoteli, czynne są agencje wynajmujące apartamenty i oczywiście pełną parą pracują restauracje, pizzerie i bary. Na ulicach widać turystów przemierzających w klapkach dystans pomiędzy apartamentem, a plażą, z pełnym asortymentem plażowym pod pachą.

Wjeżdżając do kurortu główną ulicą Viale del Pini znajdziemy się od razu w samym centrum Rosolina Mare. To w tym miejscu znajduje się najwięcej restauracji, hoteli i apartamentów. Ta część nadmorskiej dzielnicy określana jest czasem jako Rosapineta. Duża część wakacyjnych apartamentów zlokalizowanych w tej części miasta posiada odkryte baseny do wspólnego użytku przez wszystkie osoby wypoczywające w danym kompleksie.







Równolegle do plaży, na długości kilku kilometrów, biegnie nadmorska promenada. Podzielona jest ona na część pieszą oraz na dwukierunkową ścieżkę rowerową. W północnej części kurortu, tuż obok plaży, przy Via del Leccio znajduje się miejski basen ze zjeżdżalnią, brodzikiem dla dzieci, leżakami i barem. W czasie wakacji organizowane są tutaj animacje i zabawy dla dzieci.

Plaże w Rosolina Mare ? jak w większości włoskich kurortów ? to przede wszystkim odcinki płatne. W centrum Rosolina jest około 10 stref bezpłatnej plaży i około 40 plaż płatnych. W sierpniu jest tu tłoczno, ale jeśli przyjedziemy początkiem czerwca lub we wrześniu, to powinno być luźno. Przy miejskim basenie w północnej części Rosolina rozpoczyna się plaża darmowa, która ciągnie się przez 3 km w stronę północną, aż do miejsca, gdzie rzeka Adyga wpada do Adriatyku. Po południowej stronie od centrum Rosolina Mare także jest kilkukilometrowa plaża bezpłatna. Podobno końcówkę plaży upodobali sobie naturyści, ale jest to nieoficjalna plaża naturystyczna.
Dużą zaletą Rosolina Mare jest położone. Plaże w tym miejscu są szerokie i piaszczyste, a zejście do morza jest łagodne. Adriatyk jest tu wyjątkowo ciepły i czysty. Jeśli nie lubimy tłoku, to warto zarezerwować hotel lub apartament na obrzeżach miasta, gdzie znajdują się mniej oblegane plaże. Rosolina Mare to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Warto odwiedzić sąsiednią Chioggię i przede wszystkim oddaloną o 40 km Wenecję. Około 60 km Rosolinę dzieli od Padwy.

Położenie
Rosolina Mare położona jest w prowincji Rovigo, w znajdującym się na północy kraju regionie Wenecja Euganejska (wł. Veneto). Centrum miasta Rosolina leży przy drodze krajowej SS309. Około 10 km dalej znajduje się nadmorska dzielnica Rosolina Mare, położona bezpośrednio nad Adriatykiem. Miasto łącznie zamieszkuje 6,5 tys. osób.
Do gminy Rosolina należy także przysiółek Isola di Albarella. W Rosolina Mare plaże są piaszczyste. Obok miasta do Adriatyku wpada rzeka Adyga. Na terenie miasta znajduje się także rezerwat przyrody Ogród Botaniczny Litoraneo di Porto Caleri.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
plaża w Rosolina Mare
Tutejsza plaża jest szeroka i piaszczysta. W centrum nadmorskiej dzielnicy miasta dominują głównie plaże płatne z pełną infrastrukturą, barami, placami zabaw i łazienkami. Są też oczywiście odcinki bezpłatne. Na północ od centrum ciągnie się trzykilometrowy odcinek plaży bezpłatnej, aż do miejsca, gdzie do Adriatyku wpada rzeka Adyga.

plaża naturystyczna
Idąc plażą na południe, wzdłuż Ogrodu Botanicznego Litoraneo di Porto Caleri, po pokonaniu ponad kilometra od końca zabudowań Rosolina Mare dojdziemy do nieoficjalnej plaży naturystycznej.
Piscina Europa
To odkryty kompleks basenowy znajdujący się przy nadmorskim deptaku, w północnej części Rosolina Mare. Obiekt lata świetności ma już za sobą, ale wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem w czasie wakacji.

HISTORIA
Jeszcze 100 lat temu tereny dzisiejszej Rosoliny zajmowały bagna. Dopiero prace melioracyjne rozpoczęte w okresie rządów Mussoliniego doprowadziły do kompleksowego odwodnienia i uporządkowania terenu. Po II wojnie światowej, bardzo powoli zaczęła tworzyć się tutaj infrastruktura turystyczna. Zagospodarowano plaże, powstawały pierwsze hotele oraz budynki z wakacyjnymi apartamentami.
Mieszkańcy Rosoliny dochody czerpią głównie z rolnictwa i z turystyki. Istotną gałęzią lokalnej gospodarki jest także rybołówstwo – nie tylko morskie. Wokół jest pełno jezior i stawów z hodowlami.

Komunikacja
Jak dojechać do Rosolina Mare
Rozwojowi turystyki w Rosolina Mare sprzyja dobre położenie. Miasto znajduje się na północy Włoch, niespełna 40 km od autostrady A4. Przykładowo mieszkańcy Warszawy, którzy chcieliby tu zaplanować swoje wakacje, będą mieć do pokonania nieco ponad 1300 km w jedną stronę. Najbardziej wygodna droga wiedzie autostradami przez Czechy i Austrię. W obydwu tych krajach za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wcześniejsze wykupienie winiety.
Od granicy austriacko-włoskiej do Rosolina Mare jest 270 km, z czego ponad 200 płatnymi autostradami A23 i A4. Za przejazd od granicy (bramki autostradowe Tarvisio Nord) do węzła Venezia Est (gdzie zjeżdżamy z płatnej autostrady) zapłacimy 18,00 euro w jedną stronę w przypadku samochodu osobowego (dane z marca 2018 r.). Następnie należy przejechać przez Mestre bezpłatną autostradą A57, a później zjechać na drogę krajową SS309, którą dojedziemy niemal do samej Rosoliny. Przejeżdżając Mestre należy szukać znaków na Ravennę i na drogę SS309.
W samej Rosolina Mare niemal wszystkie miejsca parkingowe przy plażach są płatne. Rozliczane są za godzinę lub za cały dzień. Rezerwując hotel lub apartament blisko morza warto zadbać o to, aby oferował on także bezpłatny parking.
Najbliższa stacja kolejowa
Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Rovigo (53 km od Rosoliny).
Miasta partnerskie
- Taicang (Chińska Republika Ludowa)
- Mosbach (Niemcy)
witam a jak z rosolina mare najlepiej dostać się do Wenecji?? czy jest jakiś rejs z chioggia??
Tak, z Chioggii do Wenecji pływa tramwaj wodny linii 11. On płynie z Chioggii do Lido di Venezia, a dalej wystarczy przesiąść się na tramwaj wodny linii 1 lub 2, które płyną w okolice Placu św. Marka (połączeń jest bardzo dużo).
W poprzednich latach pływał też bezpośredni tramwaj z Chioggii do Wenecji (linia 19), ale chwilowo został zawieszony. Być może to połączenie znów wróci przed wakacjami.
Tutaj szczegóły na temat połączeń z Chioggii (u dołu przewodnika): https://www.kierunekwlochy.pl/chioggia-sottomarina-wlochy/
Natomiast z Rosolina Mare do Chioggii można podjechać samochodem albo pociągiem (20 minut jazdy, bilet w cenie 2,95 euro).