Let’s travel together.

Ceny gondoli w Wenecji

0 1

Gondole są jednym z symboli Wenecji. Znamy je z romantycznych filmów i ze zdjęć. Nic więc dziwnego, że prawie każdy turysta planujący odwiedzenie Wenecji zastanawia się nad ceną za kurs gondolą. Jeśli uznamy, że tramwaje wodne w Wenecji można porównać do autobusów komunikacji miejskiej, to gondole porównuje się do taksówek. Ceny gondoli w Wenecji są wygórowane, a ponadto łatwo trafić na oszustów. Z drugiej jednak strony kurs gondolą to niezapomniane przeżycie.
Wygląd i rozmiar gondoli jest ściśle określony przepisami. Wszystkie gondole mają długość 11 m. i szerokość 1,75 m. Gondole wbrew pozorom są bardzo stabilne na wodzie (pomaga w tym płaskie dno). Taki kształt gondoli ułatwia manewrowanie w wąskich kanałach, gdzie jest stosunkowo duży ruch na wodzie. Gondolier ma do dyspozycji tylko jedno wiosło i to przy jego pomocy może sterować łodzią.


Ceny gondoli w Wenecji bywają wygórowane, ale czasem warto pozwolić sobie na niezapomniane przeżycie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ceny gondoli w Wenecji bywają wygórowane, ale czasem warto pozwolić sobie na niezapomniane przeżycie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gondolierzy często mają na sobie słomiany kapelusz, koszulę w pasy i czarne spodnie. Same gondole są także koloru czarnego.
Postoje gondoli znajdują się m.in. przy placu św. Marka, przy moście Rialto oraz w okolicy dworca kolejowego Venezia S. Lucia.

Ceny gondoli w Wenecji

Według informacji z 2018 r. ceny za kurs gondolą ustalone są administracyjnie przez władze Wenecji:

  • 100 euro za 30 minutowy kurs (opłata za całą gondolę niezależnie od liczby pasażerów)
  • 120 euro za 30 minutowy kurs po godzinie 19:00 i w nocy
  • 60 euro za każde kolejne 20 minut

Jednak mimo to nieoficjalne informacje podawane na forach przez polskich i zagranicznych turystów sugerują, że cena są różne i czasem znacznie odbiegają od oficjalnego cennika.
W 2013 r. głośno było o pewnej parze z Rosji, która za godzinny rejs gondolą zapłaciła 800 euro. W sprawę zaangażowały się władze miasta i lokalne stowarzyszenie gondolierów. Ostatecznie Rosjanom pieniądze zwrócono, a nieuczciwy gondolier został pozbawiony licencji. W praktyce jednak Polscy turyści twierdzą, że ceny bywają wyższe niż oficjalne stawki, ale można się targować. Za 40-60 minutowy rejs należy przewidywać więc płatność od 100 do 200 euro. Wszystko zależy od tego, gdzie wsiadamy do gondoli (najdrożej jest w okolicach placu św. Marka) oraz od jaka jest pora roku i dnia. Znajomość kilku zdań po włosku również powinna ułatwić zadanie.


Gondole w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gondole w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niektórzy gondolierzy – nie wiadomo dlaczego – doliczają dodatkową opłatę za przepłynięcie pod mostem Rialto.
Dodatkowo płatne są takie atrakcje, takie jak akompaniament muzyczny na pokładzie gondoli, czy butelka wina z kieliszkami i świecami.
Należy pamiętać, że do gondoli może wejść 6 osób.
Zobacz także:Booking.com

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy