Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

22 341

W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniam, jak dopłynąć tramwajem wodnym z Punta Sabbioni na Plac św. Marka w Wenecji. W moim opracowaniu znajdują się informacje na temat poszczególnych linii tramwajów wodnych, porady praktyczne, ceny biletów, a także mapa do pobrania w PDF z wykazem wszystkich weneckich połączeń wodnych. To jedyny tak kompleksowy przewodnik.

W sezonie wakacyjnym popularne kurorty górnego Adriatyku pełne są turystów. W stosunkowo bliskim sąsiedztwie położone są tak znane miejsca, jak Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Caorle, Bibione, Lignano Sabbiadoro, czy Grado. Osoby wypoczywające w nadmorskich kurortach często jeden dzień wakacji chcą poświęcić na zwiedzanie Wenecji.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wenecji nie da się opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. ?Wolę być w Wenecji w jeden deszczowy dzień niż w pogodny w każdej innej stolicy? ? stwierdził pisarz Herman Melville w 1857 roku. ? Wenecja posiada niesamowity urok: zarówno w środku zimy, gdy jest pokryta czarującą mgłą, jak i w upalne dni, gdy weneckie kanały mienią się w słońcu, a gondolierzy częstują lokalnym winem. Zbudowanej na wodzie Wenecji od wieków wróżono upadek z powodu nietypowej lokalizacji. Tymczasem Wenecja świetnie znosi coroczne powodzie, organizuje huczny karnawał, przyciąga światowe gwiazdy na tutejszy festiwal filmowy i każdego roku przyjmuje ponad dwadzieścia milionów zachwyconych turystów. ????? ? #venezia #venice #wenecja #veneto #venetogram #ig_veneto #italy #italia #włochy #kierunekwlochy #piazzasanmarco #palazzoducale #palazzoducalevenezia #campaniledisanmarco #vaporetto #gondola #travel #travelphotography #photography #photooftheday #blogger #travelblogger #travelblog #venetianlagoon #lagunadivenezia

Post udostępniony przez Asia i Łukasz (@kierunek_wlochy)


Wenecja – najlepszy praktyczny przewodnik na jednodniowy lub weekendowy pobyt w mieście

Do Wenecji najłatwiej dotrzeć na trzy sposoby: samochodem, pociągiem lub tramwajem wodnym. To ostatnie rozwiązanie ? cenowo wychodzi podobnie jak pociąg ? a w praktyce daje najwięcej radości. Podróż samochodem wychodzi dość drogo, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie ceny parkingów w samej Wenecji.

Statek do Wenecji z Punta Sabbioni

Jeśli chcemy dostać się do Wenecji statkiem z wybrzeża górnego Adriatyku, to najpierw powinniśmy przyjechać do Punta Sabbioni. Najlepiej wcześnie rano, tak, aby na tutejszym (dosyć sporym) parkingu było jeszcze miejsce. Za całodniowy postój zapłacimy 5 euro poza sezonem lub 7 euro w sezonie. Dane z 2020 r.


parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Duży parking znajduje się przy Via Fausta, przed samym placem, z którego odpływają statki. Przy głównej drodze w odblaskowych kamizelkach będą stać pracownicy innych parkingów, którzy będą próbowali zachęcić nas, abyśmy skorzystali z ich usług. Ceny wszędzie są te same, ale lepiej dojechać jak najbliżej celu.


Piazzale Punta Sabbioni przy którym znajduje się przystań (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy Piazzale Punta Sabbioni znajduje się przystanek tramwajów wodnych. Odpływają stąd różne linie, chociaż z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są trzy z nich:

 • LINIA 14 ? łączy Punta Sabbioni z Lido di Venezia i z Wenecją przy Placu św. Marka
 • LINIA 12 ? łączy Punta Sabbioni z wyspami Burano, Torcello i Murano
 • LINIA 15 ? to linia bezpośrednia pomiędzy Punta Sabbioni, a Piazza San Marco w Wenecji

Będąc na przystani w Punta Sabbioni warto zwrócić uwagę, że odpływają stąd różne statki. Jest tu punkt sprzedaży biletów oraz przystanek tramwaju wodnego miejskiego przewoźnika ACTV, a tuż obok znajduje się biuro sprzedaży biletów i przystań innych prywatnych linii


Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.
Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.


Do pobrania: mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji

Ceny biletów na tramwaje wodne ACTV


Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujemy całodzienną wycieczkę do Wenecji, to najkorzystniej jest kupić bilet dobowy na tramwaje wodne. Tego rodzaju bilet kosztuje 20 euro za cały dzień. Dzieci, które ukończyły 6 lat także płacą pełną cenę biletu, natomiast mniejsze dzieci mogą pływać za darmo. Bilet obejmuje wszystkie weneckie linie za wyjątkiem trzech z nich (m.in. nie można pływać w ramach tego biletu na lotnisko i do kasyna).

Możliwe jest oczywiście nabycie biletu na jednorazowy rejs statkiem ACTV w cenie 7,50 euro.

Zobacz więcej:

Statki linii 14 i 15 przypływają tuż obok Placu św. Marka. Można się tam przesiąść na inną linię lub rozpocząć z tego punktu piesze zwiedzanie Wenecji. Jeśli posiadamy całodzienny bilet na tramwaje wodne warto rozważyć rejs chociażby linią numer 1, która pływa po Canale Grande i dopływa aż do Lido di Venezia.

Il Doge di Venezia, czyli konkurencja dla ACTV


statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)
statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)

Jeśli planujemy rejs do Wenecji i z powrotem to warto rozważyć ofertę innego przewoźnika Il Doge di Venezia. Punkt sprzedaży biletów i przystań, z której odpływają statki znajduje się w Punta Sabbioni, około 80 m od stanowiska ACTV zaraz przed restauracją All?Ancora. Statki Il Doge di Venezia odpływają z mola numer 5.


stanowisko sprzedaży biletów Il Doge di Venezia w Punta Sabbioni, Włochy

Il Doge di Venezia oferuje transfer statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (i z powrotem). Ponadto w okresie od wiosny do jesieni firma raz dziennie organizuje wycieczkę z przewodnikiem statkiem do Murano, Burano i Wenecji (2 wyspy + Wenecja) oraz Murano ? Burano ? Torcello i Wenecja (3 wyspy + Wenecja). Firma zajmuje się organizacją transferów i wycieczek również dla grup zorganizowanych (od 30 osób). Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy.

Transfer Venezia Easy

09/04 – 29/05/20  i  14/09-25/09/20

 • 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 9:00, 9:30, 10:00
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 17:00, 18:00, 19:00

01/06/20 – 11/09/20

 • codziennie
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 14:30, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 + 20:30* (*29/06-30/08/20)

Cena za bilet w obie strony: 10 euro, dzieci od 4 do 12 lat – 5 euro, dzieci do 3 lat gratis.

Venezia Easy Late Edition, czyli Wenecja wieczorem

01/06/20 – 11/09/20

 • codziennie
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 15:15, 16:15
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 + 20:30* (*29/06-30/08/20)

Cena za bilet w obie strony: 10 euro, dzieci od 4 do 12 lat – 5 euro, dzieci do 3 lat gratis.

Rejsy na 3 wyspy Murano – Burano ? Torcello + Wenecja lub na 2 wyspy Murano ? Burano + Wenecja

W ofercie il Doge di Venezia są też całodniowe wycieczki na dwie wyspy Murano ? Burano + Wenecja albo na trzy wyspy Murano – Burano – Torcello + Wenecja. O szczegóły warto pytać na miejscu w punkcie sprzedaży biletów.


Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zobacz także:

22 Komentarze
 1. Adam pisze

  Dziękuję za świetny wpis, bardzo przydał się. W 2019 roku parkingi dalej kosztują 5 euro i należy jechać do końca 🙂

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Dziękuję, miło mi, że tekst okazał się pomocny 🙂

 2. Raf pisze

  A ile kosztuje bilet prywatną linią tam i powrót i czy są zniżki dla dzieci

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Zobacz na ich stronie: https://www.dogedivenezia.it/ – to jest trochę inna oferta więc ciężko ceny porównać tak bezpośrednio.

 3. ziuta pisze

  A czy cena 7,50 to w jedną stronę?

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   To bilet ważny 75 minut. Można się przesiadać i pływać tyle na ile czasu starczy 😉

 4. ziuta pisze

  Dziękuję za info w takim przypadku kupię bilet całodzienny

 5. Dominika pisze

  Czy tramwajem wodnym mogą podróżować psy i jaka jest za nie opłata?

 6. Marcin pisze

  Witam,
  Proponuję rozważyć innego przewoźnika Marco Polo http://www.marcopolovenezia.com/en
  Trasa Punta Sabioni – Venecja 5EUR dorośli, 3 EUR dzieci do 10 lat, 0EUR dzieci do 3 lat (tu mogę się mylić, bo mam starsze dzieci).

 7. magda pisze

  Witam
  Czy teraz w połowie pażdziernika również istnieje możliwość złapania jakiegokolwiek tramwaju wodnego z punta sabbioni do wenecji? rozkład z godzinami który jest tutaj podany kończy sie 30 września, pozdrawiam

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Tak, oczywiście. Wejdź na stronę weneckiego ACTV i sprawdź zimowy rozkład. Ewentualnie pobierz aplikację AVM Venezia Official App. Można tam sprawdzić połączenia i kupić bilet. Godziny rejsów poszczególnych linii znajdziesz tutaj: http://actv.avmspa.it/en/content/orari-servizio-di-navigazione-0

 8. magda pisze

  Bardzo dziękuje za pomoc, pozdrawiam serdecznie 🙂

 9. Agnieszka pisze

  planujemy od 20ego lipca pobyt na kempingu Garden Paradiso w Cavallino,2 dorosłych plus 2 dzieci, wycieczka do Wenecji za pomocą tramwaju wodnego z Punta Sabbioni wydaje się ciekawą atrakcją, jeśli dobrze zrozumiałam, to z przystani wsiadamy w tramwaj linii nr 14 i wysiadamy bezpośrednio przy placu św.Marka, a wykupienie biletu całodziennego pozwala także na powrót tramwajem wodnym linii nr 14 na parking na punta sabbioni?

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Tak, linia 14 albo linia 15. 14 zatrzymuje się po drodze na Lido di Venezia, a 15 płynie bezpośrednio. Bilet całodobowy pozwala też na powrót, a także na rejsy po samej Wenecji bez limitu w ciągu całego dnia 🙂

 10. Dariusz pisze

  Wybieram się w sierpniu do Jesolo i zauważyłem, że na stronie ACTV „zniknęła” linia 15. Schemat połączeń zamieszczony powyżej jest nieaktualny. Z rozkładu jazdy wynika, że większość vaporetto odpływa nie z Punta Sabbione a z Treporti. Czy tak jest w rzeczywistości? W związku z tym czy z Jesolo jechać do Treporti? Czy można tam zostawić auto? Czy tam kupuje się bilety?

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Rzeczywiście, 15 zniknęła, a jeszcze dopiero co była. Pewnie wprowadzili zmiany z uwagi na mniejszy ruch turystyczny. 14 pływa z Punta Sabbioni zgodnie z moim tekstem. Tutaj jest aktualny rozkład: http://actv.avmspa.it/sites/default/files/Orario_linea_14_dal_20_giu_2020.pdf

 11. Agnieszka pisze

  bardzo dziękuję za informację, ponieważ jest Pan bardzo dobrze zorientowany we Włoszech to czy wiadomo Panu coś na temat ponownego wprowadzenia ograniczeń,t.j. zamknięcie granic lub podobne? planujemy wyjazd w Niedzielę wieczorem i chciałabym uniknąć na granicy przykrej niespodzianki
  czy odwiedzał Pan kemping Garden Paradiso?
  pozdrawiam

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Nie ma żadnych sygnałów żeby miało nastąpić zamknięcie granic. Sami jesteśmy właśnie w drodze do Włoch. Wręcz przeciwnie. Włosi chcą otworzyć granice dla Rosjan, a tam – jak wiadomo – jest sporo przypadków 😉 Na Garden Paradiso nie byłem, ale sporo o nim słyszałem. Jest OK 🙂 Proszę śmiało jechać i się nie martwić, bo Włochy w tym momencie są bezpieczniejsze niż Polska.

 12. Marjasno pisze

  Nie ma juz rejsu Wenecja wieczorem o 15.15 i 16.15 z Il Doge di Venezia… zostaje tylko Actv o tej porze. Bilet open w obie strony 15 euro.

 13. Błażej Dowgielski pisze

  Kilka drobnych uwag/aktualizacji:
  – parkingi w Punta po 5?
  – potwierdzam, linia nr 15 jest zlikwidowana/zawieszona
  – powrót przez Burano nie jest łatwy – 12 teoretycznie dopływa do Punta, ale jak się przekonaliśmy – kończy kurs w Treporti. Jest autobus z Treporti do Punta i teoretycznie (bo raz jest, raz nie ma) zwrotka 14 z Burano wprost do Punta.
  – generalnie rozkłady na przystankach są nieaktualne, zalecam instalację aplikacji operatora.

 14. Mariusz pisze

  Witam, pisze pan Punta parking po 5? Czyli jakie są teraz ceny parkingów? Ja będę tam 5 dni.

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Teraz podobno jest tak, że w sezonie 7 euro za dzień, a po sezonie 5 euro za dobę. W najgorszym razie proszę przygotować się na 7 euro 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO