Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniam, jak dopłynąć tramwajem wodnym z Punta Sabbioni na Plac św. Marka w Wenecji. W moim opracowaniu znajdują się informacje na temat poszczególnych linii tramwajów wodnych, porady praktyczne, ceny biletów, a także mapa do pobrania w PDF z wykazem wszystkich weneckich połączeń wodnych. To jedyny tak kompleksowy przewodnik.

W sezonie wakacyjnym popularne kurorty górnego Adriatyku pełne są turystów. W stosunkowo bliskim sąsiedztwie położone są tak znane miejsca, jak Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Caorle, Bibione, Lignano Sabbiadoro, czy Grado. Osoby wypoczywające w nadmorskich kurortach często jeden dzień wakacji chcą poświęcić na zwiedzanie Wenecji.

Do Wenecji najłatwiej dotrzeć na trzy sposoby: samochodem, pociągiem lub tramwajem wodnym. To ostatnie rozwiązanie – cenowo wychodzi podobnie jak pociąg – a w praktyce daje najwięcej radości. Podróż samochodem wychodzi dość drogo, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie ceny parkingów w samej Wenecji.

Statek do Wenecji z Punta Sabbioni

Jeśli chcemy dostać się do Wenecji statkiem z wybrzeża górnego Adriatyku, to najpierw powinniśmy przyjechać do Punta Sabbioni. Najlepiej wcześnie rano, tak, aby na tutejszym (dosyć sporym) parkingu było jeszcze miejsce. Za całodniowy postój zapłacimy 5 euro poza sezonem lub 7 euro w sezonie. Dane z 2020 r.

parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Duży parking znajduje się przy Via Fausta, przed samym placem, z którego odpływają statki. Przy głównej drodze w odblaskowych kamizelkach będą stać pracownicy innych parkingów, którzy będą próbowali zachęcić nas, abyśmy skorzystali z ich usług. Ceny wszędzie są te same, ale lepiej dojechać jak najbliżej celu.

Piazzale Punta Sabbioni przy którym znajduje się przystań (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy Piazzale Punta Sabbioni znajduje się przystanek tramwajów wodnych. Odpływają stąd różne linie, chociaż z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są trzy z nich:

 • LINIA 14 – łączy Punta Sabbioni z Lido di Venezia i z Wenecją przy Placu św. Marka
 • LINIA 12 – łączy Punta Sabbioni z wyspami Burano, Torcello i Murano
 • LINIA 15 – to linia bezpośrednia pomiędzy Punta Sabbioni, a Piazza San Marco w Wenecji

Będąc na przystani w Punta Sabbioni warto zwrócić uwagę, że odpływają stąd różne statki. Jest tu punkt sprzedaży biletów oraz przystanek tramwaju wodnego miejskiego przewoźnika ACTV, a tuż obok znajduje się biuro sprzedaży biletów i przystań innych prywatnych linii

Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.
Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.

Ceny biletów na tramwaje wodne ACTV

Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujemy całodzienną wycieczkę do Wenecji, to najkorzystniej jest kupić bilet dobowy na tramwaje wodne. Tego rodzaju bilet kosztuje 20 euro za cały dzień. Dzieci, które ukończyły 6 lat także płacą pełną cenę biletu, natomiast mniejsze dzieci mogą pływać za darmo. Bilet obejmuje wszystkie weneckie linie za wyjątkiem trzech z nich (m.in. nie można pływać w ramach tego biletu na lotnisko i do kasyna).

Możliwe jest oczywiście nabycie biletu na jednorazowy rejs statkiem ACTV w cenie 7,50 euro.

 

Zobacz więcej:

Statki linii 14 i 15 przypływają tuż obok Placu św. Marka. Można się tam przesiąść na inną linię lub rozpocząć z tego punktu piesze zwiedzanie Wenecji. Jeśli posiadamy całodzienny bilet na tramwaje wodne warto rozważyć rejs chociażby linią numer 1, która pływa po Canale Grande i dopływa aż do Lido di Venezia.

Il Doge di Venezia, czyli konkurencja dla ACTV

statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)
statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)

Jeśli planujemy rejs do Wenecji i z powrotem to warto rozważyć ofertę innego przewoźnika Il Doge di Venezia. Punkt sprzedaży biletów i przystań, z której odpływają statki znajduje się w Punta Sabbioni, około 80 m od stanowiska ACTV zaraz przed restauracją All’Ancora. Statki Il Doge di Venezia odpływają z mola numer 5.

stanowisko sprzedaży biletów Il Doge di Venezia w Punta Sabbioni, Włochy

Il Doge di Venezia oferuje transfer statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (i z powrotem). Ponadto w okresie od wiosny do jesieni firma raz dziennie organizuje wycieczkę z przewodnikiem statkiem do Murano, Burano i Wenecji (2 wyspy + Wenecja) oraz Murano – Burano – Torcello i Wenecja (3 wyspy + Wenecja). Firma zajmuje się organizacją transferów i wycieczek również dla grup zorganizowanych (od 30 osób). Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy.

Transfer Venezia Easy

09/04 – 29/05/20  i  14/09-25/09/20

 • 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 9:00, 9:30, 10:00
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 17:00, 18:00, 19:00

01/06/20 – 11/09/20

 • codziennie
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 14:30, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 + 20:30* (*29/06-30/08/20)

Cena za bilet w obie strony: 10 euro, dzieci od 4 do 12 lat – 5 euro, dzieci do 3 lat gratis.

Venezia Easy Late Edition, czyli Wenecja wieczorem

01/06/20 – 11/09/20

 • codziennie
 • wypłynięcie z Punta Sabbioni – molo numer 5 il Doge di Venezia do Wenecji: 15:15, 16:15
 • powrót z Wenecji do Punta Sabbioni: 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 + 20:30* (*29/06-30/08/20)

Cena za bilet w obie strony: 10 euro, dzieci od 4 do 12 lat – 5 euro, dzieci do 3 lat gratis.

Rejsy na 3 wyspy Murano - Burano – Torcello + Wenecja lub na 2 wyspy Murano – Burano + Wenecja

W ofercie il Doge di Venezia są też całodniowe wycieczki na dwie wyspy Murano – Burano + Wenecja albo na trzy wyspy Murano – Burano – Torcello + Wenecja. O szczegóły warto pytać na miejscu w punkcie sprzedaży biletów.

Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To także może Cię zainteresować:

18 odpowiedzi do “Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

 1. Dziękuję za świetny wpis, bardzo przydał się. W 2019 roku parkingi dalej kosztują 5 euro i należy jechać do końca 🙂

 2. Witam
  Czy teraz w połowie pażdziernika również istnieje możliwość złapania jakiegokolwiek tramwaju wodnego z punta sabbioni do wenecji? rozkład z godzinami który jest tutaj podany kończy sie 30 września, pozdrawiam

 3. planujemy od 20ego lipca pobyt na kempingu Garden Paradiso w Cavallino,2 dorosłych plus 2 dzieci, wycieczka do Wenecji za pomocą tramwaju wodnego z Punta Sabbioni wydaje się ciekawą atrakcją, jeśli dobrze zrozumiałam, to z przystani wsiadamy w tramwaj linii nr 14 i wysiadamy bezpośrednio przy placu św.Marka, a wykupienie biletu całodziennego pozwala także na powrót tramwajem wodnym linii nr 14 na parking na punta sabbioni?

  1. Tak, linia 14 albo linia 15. 14 zatrzymuje się po drodze na Lido di Venezia, a 15 płynie bezpośrednio. Bilet całodobowy pozwala też na powrót, a także na rejsy po samej Wenecji bez limitu w ciągu całego dnia 🙂

 4. Wybieram się w sierpniu do Jesolo i zauważyłem, że na stronie ACTV “zniknęła” linia 15. Schemat połączeń zamieszczony powyżej jest nieaktualny. Z rozkładu jazdy wynika, że większość vaporetto odpływa nie z Punta Sabbione a z Treporti. Czy tak jest w rzeczywistości? W związku z tym czy z Jesolo jechać do Treporti? Czy można tam zostawić auto? Czy tam kupuje się bilety?

 5. bardzo dziękuję za informację, ponieważ jest Pan bardzo dobrze zorientowany we Włoszech to czy wiadomo Panu coś na temat ponownego wprowadzenia ograniczeń,t.j. zamknięcie granic lub podobne? planujemy wyjazd w Niedzielę wieczorem i chciałabym uniknąć na granicy przykrej niespodzianki
  czy odwiedzał Pan kemping Garden Paradiso?
  pozdrawiam

  1. Nie ma żadnych sygnałów żeby miało nastąpić zamknięcie granic. Sami jesteśmy właśnie w drodze do Włoch. Wręcz przeciwnie. Włosi chcą otworzyć granice dla Rosjan, a tam – jak wiadomo – jest sporo przypadków 😉 Na Garden Paradiso nie byłem, ale sporo o nim słyszałem. Jest OK 🙂 Proszę śmiało jechać i się nie martwić, bo Włochy w tym momencie są bezpieczniejsze niż Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacje we Włoszech
Booking.com
Wakacje we Włoszech
Booking.com