Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Statek z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak dopłynąć tramwajem wodnym z Punta Sabbioni na Plac św. Marka w Wenecji. W naszym opracowaniu znajdują się informacje na temat poszczególnych linii tramwajów wodnych, porady praktyczne, ceny biletów, a także mapa do pobrania w PDF z wykazem wszystkich weneckich połączeń wodnych. To jedyny tak kompleksowy przewodnik.

W sezonie wakacyjnym popularne kurorty górnego Adriatyku pełne są turystów. W stosunkowo bliskim sąsiedztwie położone są tak znane miejsca, jak Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Caorle, Bibione, Lignano Sabbiadoro, czy Grado. Osoby wypoczywające w nadmorskich kurortach często jeden dzień wakacji chcą poświęcić na zwiedzanie Wenecji. Najłatwiej do niej dotrzeć na trzy sposoby: samochodem, pociągiem lub tramwajem wodnym. To ostatnie rozwiązanie – cenowo wychodzi podobnie jak pociąg – a w praktyce daje najwięcej radości. Podróż samochodem wychodzi dość drogo, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie ceny parkingów w samej Wenecji.

Statek do Wenecji z Punta Sabbioni

Jeśli chcemy dostać się do Wenecji statkiem z wybrzeża górnego Adriatyku, to najpierw powinniśmy przyjechać do Punta Sabbioni. Najlepiej wcześnie rano, tak, aby na tutejszym (dosyć sporym) parkingu było jeszcze miejsce. Za całodniowy postój zapłacimy 5 euro.

parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking w Punta Sabbioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Duży parking znajduje się przy Via Fausta, przed samym placem, z którego odpływają statki. Przy głównej drodze w odblaskowych kamizelkach będą stać pracownicy innych parkingów, którzy będą próbowali zachęcić nas, abyśmy skorzystali z ich usług. Ceny wszędzie są te same, ale lepiej dojechać jak najbliżej celu.

Piazzale Punta Sabbioni przy którym znajduje się przystań (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy Piazzale Punta Sabbioni znajduje się przystanek tramwajów wodnych. Odpływają stąd różne linie, chociaż z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są trzy z nich:

  • LINIA 14 – łączy Punta Sabbioni z Lido di Venezia i z Wenecją przy Placu św. Marka
  • LINIA 12 – łączy Punta Sabbioni z wyspami Burano, Torcello i Murano
  • LINIA 15 – to linia bezpośrednia pomiędzy Punta Sabbioni, a Piazza San Marco w Wenecji

Będąc na przystani w Punta Sabbioni warto zwrócić uwagę, że odpływają stąd różne statki. Jest tu punkt sprzedaży biletów oraz przystanek tramwaju wodnego miejskiego przewoźnika ACTV, a tuż obok znajduje się biuro sprzedaży biletów i przystań innych prywatnych linii

Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.
Mapa (plan) linii tramwajów wodnych ACTV w Wenecji w 2018 r.

Ceny biletów na tramwaje wodne ACTV

Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tramwaj wodny w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujemy całodzienną wycieczkę do Wenecji, to najkorzystniej jest kupić bilet dobowy na tramwaje wodne. Tego rodzaju bilet kosztuje 20 euro za cały dzień. Dzieci, które ukończyły 6 lat także płacą pełną cenę biletu, natomiast mniejsze dzieci mogą pływać za darmo. Bilet obejmuje wszystkie weneckie linie za wyjątkiem trzech z nich (m.in. nie można pływać w ramach tego biletu na lotnisko i do kasyna).

 

Możliwe jest oczywiście nabycie biletu na jednorazowy rejs statkiem ACTV w cenie 7,50 euro.

 

Statki linii 14 i 15 przypływają tuż obok Placu św. Marka. Można się tam przesiąść na inną linię lub rozpocząć z tego punktu piesze zwiedzanie Wenecji. Jeśli posiadamy całodzienny bilet na tramwaje wodne warto rozważyć rejs chociażby linią numer 1, która pływa po Canale Grande i dopływa aż do Lido di Venezia.

Il Doge di Venezia, czyli konkurencja dla ACTV

statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)
statek Il Doge di Venezia w Wenecji (fot. materiały przewoźnika)

Jeśli planujemy rejs do Wenecji i z powrotem to warto rozważyć ofertę konkurencyjnego, prywatnego przewoźnika Il Doge di Venezia. Punkt sprzedaży biletów i przystań, z której odpływają statki znajduje się w Punta Sabbioni, około 100 m od stanowiska ACTV zaraz za restauracją All’Ancora. Statki Il Doge di Venezia odpływają z mola numer 6.

stanowisko sprzedaży biletów Il Doge di Venezia w Punta Sabbioni, Włochy

Il Doge di Venezia oferuje transfer statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji (i z powrotem). Ponadto w okresie od wiosny do jesieni firma raz dziennie organizuje wycieczkę statkiem do Murano, Burano i Wenecji. Dla grup zorganizowanych Il Doge di Venezia oferuje wycieczki 4, 6 i 8 godzinne. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy.

W sezonie 2019 Il Doge di Venezia proponuje m.in.:

  • Od 20.04 do 9.06.19 i od 14.09 do 30.09.19 codziennie rejsy z Punta Sabbioni do Wenecji o godz. 9:30 i 10:45. Powrót z Wenecji do Punta Sabbioni o godz. 15:00 i 17:00.
  • Od 10.06 do 13.09.19 – codziennie rejsy z Punta Sabbioni do Wenecji w godz. 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 15:15. Powrót z Wenecji w godz. 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00. Dodatkowo od 1.07 do 30.08.19 ostatni rejs powrotny o 20:30.
  • Dodatkowo w sezonie wakacyjnym firma organizuje wycieczki do Wenecji oraz na 2 lub 3 wyspy. Możliwa jest opcja Murano – Burano – Wenecja albo Murano – Burano – Torcello – Wenecja.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

12 odpowiedzi do “Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

  1. Dziękuję za świetny wpis, bardzo przydał się. W 2019 roku parkingi dalej kosztują 5 euro i należy jechać do końca 🙂

  2. Witam
    Czy teraz w połowie pażdziernika również istnieje możliwość złapania jakiegokolwiek tramwaju wodnego z punta sabbioni do wenecji? rozkład z godzinami który jest tutaj podany kończy sie 30 września, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com