Strona główna -> Porady -> Odszkodowanie za opóźniony lot. Poznaj swoje prawa jeśli Twój samolot się spóźnił

Odszkodowanie za opóźniony lot. Poznaj swoje prawa jeśli Twój samolot się spóźnił

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 2,1 tysięcy wyświetleń
Odszkodowanie za opóźniony lot. Poznaj swoje prawa jeśli Twój samolot się spóźnił. Na zdjęciu widok z samolotu zbliżajacego się do lotniska w Palermo na Sycylii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Już niedługo rozpocznie się sezon turystyczny. Wielu z nas wybierze się na długo wyczekiwane wakacje na pokładzie samolotu. Planując urlop mało kto myśli o potencjalnych problemach, które mogą przytrafić się na lotnisku. Warto jednak wiedzieć co zrobić w sytuacji, w której Twój lot będzie opóźniony, odwołany lub nastąpi overbooking. Komu zatem przysługuje odszkodowania za opóźniony lot?

Prawa pasażera dotyczące zakłóconych lotów regulują przepisy europejskiego prawa.

Odszkodowanie za opóźniony lot lub odwołany

W sytuacji, w której przytrafi Ci się zakłócony lot, możesz czuć się zdezorientowany. Linie lotnicze mają obowiązek opieki nad pasażerami i informowania ich o bieżącej sytuacji, jednak nie zawsze wywiązują się z tego obowiązku. Tymczasem w przypadku, w którym Twój lot zostanie odwołany lub opóźniony, bądź też gdy obsługa odmówi Ci wejścia na pokład maszyny z powodu overbookingu, możesz domagać się odszkodowania. Podstawą dochodzenia roszczenia są przepisy europejskiego prawa.

Kiedy możesz uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za lot będzie Ci przysługiwać w następujących przypadkach:

  • Twój samolot dotarł na miejsce docelowe z ponad 3-godzinnym opóźnieniem;
  • Twój lot został odwołany na krócej niż 14 dni przed planowanym wylotem;
  • Twój samolot opuścił lotnisko z co najmniej 1-godzinnym przyspieszeniem;
  • odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu overbookingu.

Aby dochodzić swoich praw należy wskazać, że zakłócenie lotu jest winą przewoźnika lotniczego, a nie konsekwencją tzw. okoliczności nadzwyczajnych, na które linie lotnicze nie mają wpływu.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 ustanawia także wysokość odszkodowania za lot, które możesz uzyskać. Kwota, którą możesz uzyskać uzależniona jest od odległości pomiędzy lotniskiem początkowym i końcowym. W zależności od tego dystansu możesz uzyskać od 250 do 600 euro za każdego pasażera.

Jak zgłosić się po odszkodowanie za opóźniony lot?

W momencie, w którym Twój lot zostanie odwołany, możesz zgłosić się o odszkodowanie bezpośrednio do przewoźnika. Warto jednak mieć świadomość, że linie lotnicze zazwyczaj niechętnie odpowiadają na wnioski klientów indywidualnych. Z tego względu warto powierzyć dochodzenie odszkodowania za lot jednej z firm, które zajmują się prowadzeniem tego typu spraw. Jednym z wiodących graczy na polskim rynku jest AirCashBack, który już od ponad 10 lat skutecznie walczy o prawa pasażerów lotniczych.

Ujednolicenie limitów bagażu stanie się faktem? Przełomowe porozumienie przewoźników

Kilka miesięcy temu Parlament Europejski wprowadził projekt, który ma na celu ujednolicenie limitów bagażu podręcznego przewożonego na pokładzie samolotu. Takie prawo byłoby znacznym ułatwieniem dla pasażerów lotniczych. Według najnowszych informacji grupa lotnicza A4E wprowadziła pierwsze zmiany w tym zakresie.

Parlament Europejski chce, żeby wszyscy byli równi

Celem Unii Europejskiej jest wprowadzenie uniwersalnych zasad dotyczących wagi i rozmiarów bagażu podręcznego. Dodatkowo, każda linia miałaby mieć docelowo takie same zasady naliczania opłat za powiększenie bagażu. Aby dane prawo mogło zostać wprowadzone potrzebne są jednak szczegółowe wytyczne, a także zgoda wszystkich krajów członkowskich.

Wspólne limity dla Lufthansy i Ryanaira?

Kilka dni temu szef Ryanaira ujawnił, że planowane jest spotkanie wszystkich linii lotniczych wchodzących w skład Airlines for Europe, na którym zostaną omówione kwestie dotyczące bagażu. Dodał on, że obecne limity wynikają głównie ze względów bezpieczeństwa, ale faktem jest, iż wprowadzenie wspólnych zasad w tej kwestii byłoby sporym ułatwieniem. W skład grupy A4E wchodzą m.in. Ryanair, Lufthansa, Finnair, easyJet czy też AirPortugal.

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z AirCashBack.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz