Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Włochy samochodem – droga Polska – Włochy – wszystko co trzeba wiedzieć

23 86 786

Od wielu lat na Kierunku Włochy znajduje się kilkadziesiąt rozbudowanych podstron z przydatnymi informacjami na temat wakacji we Włoszech samochodem. Jako kierowca jeżdżę do Włoch od 15 lat. W natłoku ponad 400 podstron być może niektóre informacje trudno było Wam znaleźć. Teraz w jednym miejscu zebrałem linki do działów, które powstały na blogu. Jak zaplanować Włochy samochodem, na co uważać, jak zaoszczędzić na autostradach i paliwie, co może Cię zaskoczyć – porady praktyczne, polecane trasy do Włoch, zdjęcia, mapy, aktualne ceny, hotele przy autostradzie. To wszystko na Kierunku Włochy!

do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Poniższa podstrona jest tylko jednym z kilkudziesięciu tekstów na Kierunku Włochy dotyczących organizacji wyjazdu do Włoch samochodem. Na blogu od lat wiele miejsca poświęcam tematom związanym z opłatami drogowymi, tankowaniem we Włoszech, mandatami. Piszę o hotelach przy autostradzie w Austrii i we Włoszech, o tym, co ciekawego zobaczyć po drodze, o odcinkowych pomiarach prędkości i fotoradarach, podpowiadam gdzie dokładnie zaparkować w dużych miastach i jak zaoszczędzić na podróży. To rozbudowany i darmowy poradnik dla osób planujących wakacyjny wyjazd samochodem do Włoch.

Włochy samochodem – lista artykułów na blogu:

Samochodem do Włoch

Drogi i autostrady we Włoszech – mapy, opłaty, ważne informacje

Samochodem do Włoch – miejsca turystyczne i parkingi

Bonus, czyli Wenecja w drodze na wakacje samochodem

Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wielu z Was planując podróż do Włoch samochodem postanawia na jeden dzień albo na kilka godzin zatrzymać się w Wenecji. Przecież jest po drodze 😉 Niektórzy odwiedzają Wenecję spędzając urlop w kurortach północnego wybrzeża Adriatyku (takich jak Grado, Lignano, Bibione, Caorle czy Lido di Jesolo). Inni robią sobie tu przerwę w drodze na wybrzeże Toskanii. Zobaczcie co o Wenecji napisałem do tej pory na Kierunku Włochy:

Włochy samochodem – jeśli już tu trafiłeś…

Jeśli trafiłeś na mojego bloga i planujesz wakacje we Włoszech, to chciałbym Ci polecić kilka moich najpopularniejszych tekstów. Pomogą Ci one w organizacji wakacji we Włoszech:

Droga Polska – Włochy – którą trasę wybrać?

Turyści z Polski udający się na wakacje do Włoch zazwyczaj wybierają jedną z trzech najbardziej popularnych tras. Wszystko zależy od tego z jakiego miasta wyjeżdżasz w Polsce i do którego z włoskich regionów chcesz dotrzeć. Poniżej opisuję różnicę i opłaty na poszczególnych drogach oraz walory krajobrazowe.

Droga Polska – Włochy – Wariant 1 przez Czechy

 • Przekroczenie polskiej granicy z Czechami autostradą A1 na Śląsku (Gorzyczki);
 • Jazda autostradą numer 1 przez Olomouc i Brno i przejście graniczne Mikulov w kierunku Wiednia;
 • Ostatnie kilkanaście kilometrów w Czechach do granicy austriackiej pokonujemy drogą krajową o niezłym standardzie (ale nie autostradą);
 • W Austrii kierujemy się na autostradę A5 w kierunku Wiednia, a później na autostradę A2 przez Graz;
 • W okolicach Grazu zazwyczaj śpimy. Sama podróż to także wakacje, nie spieszymy się i chcemy być na miejscu we Włoszech o normalnej porze. Listę hoteli w Austrii przy autostradzie znajdziesz tutaj.
 • Do Włoch wjeżdżamy poprzez włoską A23 w Tarvisio i dalej A4 w stronę Wenecji.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Czechach i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 2 przez Niemcy

 • Przekroczenie polskiej granicy z Niemcami w Zgorzelcu (podróż przez Polskę autostradą A4);
 • Podróż niemieckimi autostradami numer 4 przez Drezno, numer 72 przez Zwickau, numer 93 przez Regensburg i numer 9 oraz 8 w okolicach Monachium, na końcu autostradą 93 do granicy z Austrią;
 • Przejazd przez Austrię autostradą A12 do Innsbrucka i A13 do granicy z Włochami;
 • Po drodze przejazd przez Przełęcz Brenner (autostradą) na wysokości 1374 m.n.p.m.;
 • Przejazd włoską autostradą A22 w głąb kraju. Po drodze mijamy Południowy Tyrol a później w pobliżu jezioro Garda.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Austrii oraz dodatkowo zapłacić za przejazd przez Przełęcz Brenner 10 euro (można ją ewentualnie ominąć drogą lokalną). We Włoszech płaci się za przejazd w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 3 przez Słowację

 • Przekroczenie polskiej granicy ze Słowacją na przejściu w Zwardoniu (droga ekspresowa S1 w Polsce);
 • Przejazd słowackimi drogami krajowymi do Ziliny;
 • Z Ziliny do Bratysławy autostrada D1;
 • Przejazd przez Austrię autostradami A6, A4, S1 (obwodnica Wiednia) i A2 przez Graz do granicy włoskiej w Tarvisio;
 • Podróż autostradą A23 we Włoszech, a następnie A4 i dalej w zależności od wybranego kierunku.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Słowacji i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Opłaty za autostrady w drodze do Włoch

 • Na Słowacji należy kupić winietę w cenie 10 euro na 10 dni lub 14 euro na miesiąc. Ta druga powinna nam wystarczyć na podróż w obie strony;
 • W Czechach także obowiązują winiety. Należy pamiętać, aby kupić winietę jeszcze przed granicą w Polsce albo w Czechach mieć korony lub zapłacić kartą. Winieta 10-dniowa kosztuje 310 koron (około 53 zł), a miesięczna 440 koron (około 75 zł).
 • W Austrii kupujemy winietę za 9,40 euro, ważną przez 10 dni (w drodze powrotnej konieczny jest zakup kolejnej winiety, jeśli nasz urlop będzie trwał dłużej niż 10 dni). Jest jeszcze winieta dwumiesięczna, ale rzadko to się opłaca. Jej koszt to 27,40 euro.
 • Niemieckie autostrady są póki co bezpłatne dla samochodów osobowych.
 • Jeśli wybieramy wariant 2 i przejazd przez Przełęcz Brenner to na autostradzie A13 ustawione są dodatkowe bramki do poboru opłat. Mimo zakupu austriackiej winiety zobowiązani jesteśmy do dodatkowej opłaty w wysokości 10 euro za przejazd przez Przełęcz Brenner.
 • Opłaty za autostrady we Włoszech uzależnione są od liczby przejechanych kilometrów. Szczegóły znajdziesz w oddzielnym dziale na blogu.

Droga samochodem do Włoch – ciekawostki

Uważaj na słowacką policję!

Na słowackich drogach krajowych szczególną uwagę należy zwrócić na tamtejszą policję. Liczne ograniczenia prędkości nawet do 40 km/h na niektórych odcinkach znacząco spowalniają podróż. Nawet najmniejsze wykroczenia są stanowczo egzekwowane przez słowacką policję, a mandaty za przekroczenie prędkości dochodzą do 800 euro. Polscy kierowcy zobligowani są do płatności gotówkowej w trakcie zatrzymania. Słowacka policja lubi przeprowadzać także drobiazgowe kontrole wyposażenia auta (takie jak dodatkowe żarówki, bezpieczniki, zawartość apteczki itp.). Wielu turystów odnosi wrażenie, że słowacka policja wykazuje się niezwykłą nadgorliwością w stosunku do polskich kierowców, niespotykaną w innych krajach Unii Europejskiej. Zobacz więcej na ten temat.

Autostrady w Austrii „naszpikowane” elektroniką

W Austrii kontrole drogowe są rzadkością. Być może dlatego, że całą trasę pokonuje się autostradami. Należy za to zwracać uwagę na elektroniczne znaki informujące o ograniczeniach prędkości. Dopuszczalna prędkość często staje się niższa w dni deszczowe i w czasie zimy. Przy autostradzie częste są fotoradary, ale mandaty z nich nie są wręczane na miejscu, tylko wysyłane pocztą. Na autostradzie spotkać można też nieznakowane radiowozy policji (zazwyczaj są to Audi lub BMW).

Zachowuj odstęp, nie nadużywaj lewego pasa

Austriacka i niemiecka policja dużą wagę przywiązuje do zachowywania odpowiednich odstępów pomiędzy pojazdami na autostradzie oraz trzymania się skrajnie prawego pasa, gdy tylko jest wolny. Lewy pas na autostradzie służy wyłącznie do wyprzedzania wolniejszych pojazdów, a nie do notorycznej jazdy po tym pasie. Dużą uwagę przywiązuje się do sygnalizowania zmiany pasów. Niemieccy i austriaccy kierowcy jeżdżą niezwykle czytelnie.

Droga przez Alpy i liczne tunele

Autostrada A2, szczególnie w okolicach Graz i Villach należy do jednych z najbardziej malowniczych tras w Europie. Duże wrażenie robią efektownie oświetlone tunele przez szczyty alpejskie.

W Austrii zatankuj do pełna

ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2021 r. paliwo na stacjach benzynowych w Austrii było tańsze o około 0,45 euro od cen na stacjach benzynowych po włoskiej stronie. Warto więc zatankować do pełna jeszcze po austriackiej stronie. Jest jeden warunek: nie tankuj przy autostradzie. W Austrii zjedź z autostrady i zatankuj na pierwszej sieciowej stacji w jakiejś miejscowości lub przy głównej ulicy (to zazwyczaj 1-2 km od zjazdu z autostrady).

Malownicze autostrady we Włoszech

Włoska autostrada A22 jest bardzo malownicza, a na ostatnich stu kilometrach przed granicą z Austrią większość znaków drogowych opisana jest w dwóch językach (włoskim i niemieckim), także obsługa na stacjach benzynowych i w przydrożnych restauracjach posługuje się obydwoma językami.

Pamiętaj o ubezpieczeniu Assistance

Nawet jeśli Twój samochód jest nowy warto wykupić ubezpieczenie Assistance. Zwróć uwagę na jego zakres. Przede wszystkim na limit kilometrów w przypadku holowania za granicą. Assistance jest przydatne nie tylko wtedy jak będziesz miał kolizję lub awarię. W razie przebicia opony czy konieczności wymiany żarówki możesz liczyć na fachową pomoc przez całą dobę.

23 Komentarze
 1. Sylwia napisał(a)

  Świetna robota! W tym roku jedziemy po raz pierwszy do Włoch. Do tej pory co roku była to Chorwacja. Od kilku dni przekopuję Twój blog w poszukiwaniu różnych cennych informacji. Będziemy korzystać także z tego!!!

 2. SYLWIK napisał(a)

  Bardzo przydatne informacje. My również wybieramy się do WŁOCH. To drugi samodzielnie organizowany wyjazd na URLOP tym razem nad jezioro Garda. W ub. roku Como również warte zobaczenia. Będę tu zaglądać przed wyjazdem planując trasę i wakacje bo naprawdę można znaleźć na tym blogu wszystko co się potrzebuje. BRAWO dla autora za pomysł. Pozdrawiam serdecznie.

 3. Mj napisał(a)

  Podano 3 najpopularniejsze trasy, tez i najdrozsze.
  Co w sytuacji gdy z dolnegoslaska planujemy podroz bez winiet i oplat za autostrady? Jak wtedy najlepszy wariant trasy wybrac?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Nie rozważałem nigdy wariantu bez autostrad w Czechach i w Austrii. W samych Włoszech można zjechać z autostrady A4 na węźle Venezia Est i kierować się drogami krajowymi wzdłuż morza -> Chioggia, Ravenna. Od Ravenny do Terni jest bezpłatna droga ekspresowa SS3bis. Z Terni można kolejną ekspersówką dojechać do Orte (węzeł autostradowy z A1) albo nawet do Viterbo, czyli już bardzo blisko Rzymu.

 4. Ola napisał(a)

  Hej
  Potrzebuję porady. Pierwszy etap podróży z Polski na camping koło Werony mam ustalony. Z kolejnym mam problem. Jedziemy z Werony do San Vincenzo nie zależy nam na czasie, a na fajnych widokach i klimacie lokalnej społeczności. (Super było by też ominięcie opłat na autostradach) Problem w postaci samochodu. Mamy miejskie auto z silnikiem 1.4 w LPG do tego 4 dorosłe osoby i kufer na dachu. Musimy ograniczyć drogi z dużymi podjazdami pod górę. Polecisz coś czy jednak autostrady?

 5. Redakcja NajtaniejuAgenta.pl napisał(a)

  Takie wpisy są naprawdę bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli pierwszy raz planujemy wybrać się samochodem na wakacje. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, ale wymaga dobrej organizacji, wcześniejszych załatwień i przygotowań.

 6. Marek napisał(a)

  Dzień dobry,
  Proszę o konkretne miejsca zakupu winiet oraz stacji benzynowych w przypadku drogi przez Czechy.
  Nie chciałbym przegapić ostatniego miejsca zakupu winiety/paliwa.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale przeoczyłem komentarz. Ostatnie miejsce w Polsce przed Czechami? Są dwa na autostradzie A1. Stacja benzynowa Lotos na wysokości zjazdu do Żor, a chwilę później stacja BP za węzłem Mszana. Jednak winietę czeską najtaniej i najłatwiej obecnie można kupić przez internet (w formie elektronicznej) na oficjalnej stronie https://edalnice.cz/pl/index.html#/validation

 7. Jan napisał(a)

  Dzień Dobry,
  Czy mogę prosić o pomoc, który wariant dojazdu do Włoch wybrać- przez Niemcy czy przez Czechy- biorąc pod uwagę jakość dróg i jak największą ilość autostrad?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   To zależy skąd w Polsce wyjeżdżasz. My z Rzeszowa jeździmy zawsze przez Czechy i Austrię. Ale z zachodniej Polski łatwiej jest przez Niemcy. Sugeruję tylko unikać drogi przez Słowację (z uwagi na tamtejszą drogówkę, która ma alergie na polskie tablice rejestracyjne – nawet jak jedziesz przepisowo).

 8. Daria napisał(a)

  Dzień dobry, gdzie najlepiej kupić winietę do Czech i Austrii? Czy jest coś takiego jak winiety elektroniczne, czy po zamówieniu przychodzi naklejka na szybę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Winietę czeską na oficjalnej stronie tutaj: https://edalnice.cz/pl/ (nie u pośredników)
   Winietę austriacką tutaj: https://shop.asfinag.at/pl/ – w przypadku zakupu winiety na austriackiej stronie należy dokonać zakupu na firmę. Nie potrzeba mieć żadnej firmy, ale wówczas nie ma okresu na odstąpienie od zamówienia i winieta może być ważna od zaraz.
   To są winiety elektroniczne, więc nic się nie nakleja. Można mieć w razie czego przy sobie elektroniczne potwierdzenie zakupu z kodem QR, które przychodzi na maila.

 9. Ania napisał(a)

  Witam
  ruszamy nad Gardę z Torunia, trasa najszybsza to przez Niemcy i Austrię. Czy faktycznie to dobra trasa? czy lepiej jechać na Czechy? jak jest z opłatami w Niemczech

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. W Waszym wypadku trasa przez Niemcy będzie najszybsza. W Czechach obowiązują winiety, a w Niemczech wciąż nie. Jedynie musicie wykupić winietę na przejazd autostradą przez Austrię i osobną opłatę (10,50 euro) za przejazd przez Przełęcz Brenner. Najlepiej to zrobić elektronicznie jeszcze z Polski w oficjalnym austriackim sklepie internetowym https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/elektroniczna-winieta/ – jeśli wykupisz online bilet na Przełęcz Brenner to przed bramkami skorzystaj ze skrajnego (zielonego) lewego pasa na autostradzie. Szlaban otworzy się automatycznie po odczytaniu rejestracji.

 10. Jacek napisał(a)

  Cześć. Podobnie jak koleżanka Ania będę jechał z Płocka przez Niemcy. Zatrzymuję się po drodze w Monachium a punkt docelowy to Torbole nad Gardą. Jadąc z Monachium raczej nie będę się śpieszył. Czy trasa przez Austrię i Włochy w całości jest Płatna. Czy można ew przejechać tą trasę bez opłat?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Możesz ustawić nawigację aby prowadziła drogami lokalnymi, z tym, że kilka lat temu było głośno w mediach o kontrolach policji austriackiej, która zawracała lub dawała mandaty kierowcom, którzy chcieli ominąć Przełęcz Brenner (10,50 euro) równoległą drogą lokalną. Trzeba patrzeć czy te znaki nakazujące jazdę autostradą wciąż są tam ustawione. Natomiast po włoskiej stronie spokojnie możesz wybrać górskie drogi. My raz pojechaliśmy nawet przez Penser Joch (to taka trasa widokowa – mocno pod górkę, a potem stromy zjazd krętą drogą w dół). Oczywiście podróż zajmie wówczas 2-3 razy dłużej niż autostradą, ale widoki niezapomniane 😉

   1. Jacek napisał(a)

    Dziękuję za odpowiedź . Rozumiem że wykupuję Winietę na Autostradę Brenner A13 ale wtedy już Winiety nie potrzebuję?

   2. Jacek napisał(a)

    Czyli rozumiem że do Insbrucka lecę normalnie- potem wpadam na A13 Brenner i tam winieta 10,50 Euro? Innej nie potrzebuję?

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Na autostradzie A12 obowiązuje normalna winieta (taka jak na większość autostrad w Austrii), a na autostradę A13 (Przełęcz Brenner) obowiązuje tylko opłata odcinkowa 10,50 euro (sama winieta nie jest wymagana na tym odcinku): https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/Oplata-odcinkowa/Autostrada-A13-Brenner/ – ja wykupuję zawsze zarówno winietę austriacką, jak i dodatkowo opłatę za przejazd przez Przełęcz Brenner (A13) ponieważ całą trasę pokonuję autostradami. Jednak jak masz czas, to możesz rozważyć dojazd do autostrady A13 drogami lokalnymi przez Austrię.

     1. Jacek napisał(a)

      Dzięki za link – wg strony węzeł Innsbruck Süd (południe) stanowi pierwszy wjazd lub też ostatni zjazd na A13. Będę jechał z Monachium przez Mittenwald potem w Austrii drogą 177 więc tak naprawdę na A12 bym wpadł na kilka kilometrów przed Insbruckiem więc chyba sobie ją odpuszczę. Dzięki za porady i fajny blog. Pozdrawiam

    2. Michal napisał(a)

     Witam .
     Gdzie kupiliście winiety na Włochy ?

     1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

      We Włoszech nie ma winiet. Płaci się na bramkach autostradowych w zależności od długości przejechanego odcinka.

 11. Tomasz napisał(a)

  Jadę do Bibione 22.07.22 Brzeg do 06.08.22 jednym samochodem bez znajomych, bo oni jadą 5 rok do Lopar, mi raz wystarczyło a im mało.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO