Strona główna -> Porady -> Włochy samochodem – droga Polska – Włochy – wszystko co trzeba wiedzieć

Włochy samochodem – droga Polska – Włochy – wszystko co trzeba wiedzieć

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 62 komentarze 138, tysięcy wyświetleń
Samochodem do Włoch - ceny autostrad, paliwa, parkingi, policja, porady, hotele przy autostradzie

Od wielu lat na Kierunku Włochy znajduje się kilkadziesiąt rozbudowanych podstron z przydatnymi informacjami na temat wakacji we Włoszech samochodem. Jako kierowca jeżdżę do Włoch od 15 lat. W natłoku ponad 400 podstron być może niektóre informacje trudno było Wam znaleźć. Teraz w jednym miejscu zebrałem linki do działów, które powstały na blogu. Jak zaplanować Włochy samochodem, na co uważać, jak zaoszczędzić na autostradach i paliwie, co może Cię zaskoczyć – porady praktyczne, polecane trasy do Włoch, zdjęcia, mapy, aktualne ceny, hotele przy autostradzie. To wszystko na Kierunku Włochy!

do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Poniższa podstrona jest tylko jednym z kilkudziesięciu tekstów na Kierunku Włochy dotyczących organizacji wyjazdu do Włoch samochodem. Na blogu od lat wiele miejsca poświęcam tematom związanym z opłatami drogowymi, tankowaniem we Włoszech, mandatami. Piszę o hotelach przy autostradzie w Austrii i we Włoszech, o tym, co ciekawego zobaczyć po drodze, o odcinkowych pomiarach prędkości i fotoradarach, podpowiadam gdzie dokładnie zaparkować w dużych miastach i jak zaoszczędzić na podróży. To rozbudowany i darmowy poradnik dla osób planujących wakacyjny wyjazd samochodem do Włoch.

Włochy samochodem – lista artykułów na blogu:

Samochodem do Włoch

Drogi i autostrady we Włoszech – mapy, opłaty, ważne informacje

Samochodem do Włoch – miejsca turystyczne i parkingi

Bonus, czyli Wenecja w drodze na wakacje samochodem

Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Wenecja, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wielu z Was planując podróż do Włoch samochodem postanawia na jeden dzień albo na kilka godzin zatrzymać się w Wenecji. Przecież jest po drodze 😉 Niektórzy odwiedzają Wenecję spędzając urlop w kurortach północnego wybrzeża Adriatyku (takich jak Grado, Lignano, Bibione, Caorle czy Lido di Jesolo). Inni robią sobie tu przerwę w drodze na wybrzeże Toskanii. Zobaczcie co o Wenecji napisałem do tej pory na Kierunku Włochy:

Włochy samochodem – jeśli już tu trafiłeś…

Jeśli trafiłeś na mojego bloga i planujesz wakacje we Włoszech, to chciałbym Ci polecić kilka moich najpopularniejszych tekstów. Pomogą Ci one w organizacji wakacji we Włoszech:

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Droga Polska – Włochy – którą trasę wybrać?

Turyści z Polski udający się na wakacje do Włoch zazwyczaj wybierają jedną z trzech najbardziej popularnych tras. Wszystko zależy od tego z jakiego miasta wyjeżdżasz w Polsce i do którego z włoskich regionów chcesz dotrzeć. Poniżej opisuję różnicę i opłaty na poszczególnych drogach oraz walory krajobrazowe.

Droga Polska – Włochy – Wariant 1 przez Czechy

 • Przekroczenie polskiej granicy z Czechami autostradą A1 na Śląsku (Gorzyczki);
 • Jazda autostradą numer 1 przez Olomouc i Brno i przejście graniczne Mikulov w kierunku Wiednia;
 • Ostatnie kilkanaście kilometrów w Czechach do granicy austriackiej pokonujemy drogą krajową o niezłym standardzie (ale nie autostradą);
 • W Austrii kierujemy się na autostradę A5 w kierunku Wiednia, a później na autostradę A2 przez Graz;
 • W okolicach Grazu zazwyczaj śpimy. Sama podróż to także wakacje, nie spieszymy się i chcemy być na miejscu we Włoszech o normalnej porze. Listę hoteli w Austrii przy autostradzie znajdziesz tutaj.
 • Do Włoch wjeżdżamy poprzez włoską A23 w Tarvisio i dalej A4 w stronę Wenecji.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Czechach i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 2 przez Niemcy

 • Przekroczenie polskiej granicy z Niemcami w Zgorzelcu (podróż przez Polskę autostradą A4);
 • Podróż niemieckimi autostradami numer 4 przez Drezno, numer 72 przez Zwickau, numer 93 przez Regensburg i numer 9 oraz 8 w okolicach Monachium, na końcu autostradą 93 do granicy z Austrią;
 • Przejazd przez Austrię autostradą A12 do Innsbrucka i A13 do granicy z Włochami;
 • Po drodze przejazd przez Przełęcz Brenner (autostradą) na wysokości 1374 m.n.p.m.;
 • Przejazd włoską autostradą A22 w głąb kraju. Po drodze mijamy Południowy Tyrol a później w pobliżu jezioro Garda.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Austrii oraz dodatkowo zapłacić za przejazd przez Przełęcz Brenner 10 euro (można ją ewentualnie ominąć drogą lokalną). We Włoszech płaci się za przejazd w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 3 przez Słowację

 • Przekroczenie polskiej granicy ze Słowacją na przejściu w Zwardoniu (droga ekspresowa S1 w Polsce);
 • Przejazd słowackimi drogami krajowymi do Ziliny;
 • Z Ziliny do Bratysławy autostrada D1;
 • Przejazd przez Austrię autostradami A6, A4, S1 (obwodnica Wiednia) i A2 przez Graz do granicy włoskiej w Tarvisio;
 • Podróż autostradą A23 we Włoszech, a następnie A4 i dalej w zależności od wybranego kierunku.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Słowacji i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Opłaty za autostrady w drodze do Włoch

 • Na Słowacji należy kupić winietę w cenie 10 euro na 10 dni lub 14 euro na miesiąc. Ta druga powinna nam wystarczyć na podróż w obie strony;
 • W Czechach także obowiązują winiety. Należy pamiętać, aby kupić winietę jeszcze przed granicą w Polsce albo w Czechach mieć korony lub zapłacić kartą. Winieta 10-dniowa kosztuje 310 koron (około 53 zł), a miesięczna 440 koron (około 75 zł).
 • W Austrii kupujemy winietę za 9,40 euro, ważną przez 10 dni (w drodze powrotnej konieczny jest zakup kolejnej winiety, jeśli nasz urlop będzie trwał dłużej niż 10 dni). Jest jeszcze winieta dwumiesięczna, ale rzadko to się opłaca. Jej koszt to 27,40 euro.
 • Niemieckie autostrady są póki co bezpłatne dla samochodów osobowych.
 • Jeśli wybieramy wariant 2 i przejazd przez Przełęcz Brenner to na autostradzie A13 ustawione są dodatkowe bramki do poboru opłat. Mimo zakupu austriackiej winiety zobowiązani jesteśmy do dodatkowej opłaty w wysokości 10 euro za przejazd przez Przełęcz Brenner.
 • Opłaty za autostrady we Włoszech uzależnione są od liczby przejechanych kilometrów. Szczegóły znajdziesz w oddzielnym dziale na blogu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Droga samochodem do Włoch – ciekawostki

Uważaj na słowacką policję!

Na słowackich drogach krajowych szczególną uwagę należy zwrócić na tamtejszą policję. Liczne ograniczenia prędkości nawet do 40 km/h na niektórych odcinkach znacząco spowalniają podróż. Nawet najmniejsze wykroczenia są stanowczo egzekwowane przez słowacką policję, a mandaty za przekroczenie prędkości dochodzą do 800 euro. Polscy kierowcy zobligowani są do płatności gotówkowej w trakcie zatrzymania. Słowacka policja lubi przeprowadzać także drobiazgowe kontrole wyposażenia auta (takie jak dodatkowe żarówki, bezpieczniki, zawartość apteczki itp.). Wielu turystów odnosi wrażenie, że słowacka policja wykazuje się niezwykłą nadgorliwością w stosunku do polskich kierowców, niespotykaną w innych krajach Unii Europejskiej. Zobacz więcej na ten temat.

Autostrady w Austrii „naszpikowane” elektroniką

W Austrii kontrole drogowe są rzadkością. Być może dlatego, że całą trasę pokonuje się autostradami. Należy za to zwracać uwagę na elektroniczne znaki informujące o ograniczeniach prędkości. Dopuszczalna prędkość często staje się niższa w dni deszczowe i w czasie zimy. Przy autostradzie częste są fotoradary, ale mandaty z nich nie są wręczane na miejscu, tylko wysyłane pocztą. Na autostradzie spotkać można też nieznakowane radiowozy policji (zazwyczaj są to Audi lub BMW).

Zachowuj odstęp, nie nadużywaj lewego pasa

Austriacka i niemiecka policja dużą wagę przywiązuje do zachowywania odpowiednich odstępów pomiędzy pojazdami na autostradzie oraz trzymania się skrajnie prawego pasa, gdy tylko jest wolny. Lewy pas na autostradzie służy wyłącznie do wyprzedzania wolniejszych pojazdów, a nie do notorycznej jazdy po tym pasie. Dużą uwagę przywiązuje się do sygnalizowania zmiany pasów. Niemieccy i austriaccy kierowcy jeżdżą niezwykle czytelnie.

Droga przez Alpy i liczne tunele

Autostrada A2, szczególnie w okolicach Graz i Villach należy do jednych z najbardziej malowniczych tras w Europie. Duże wrażenie robią efektownie oświetlone tunele przez szczyty alpejskie.

W Austrii zatankuj do pełna

ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ceny we Włoszech na stacjach paliw są wyższe niż w Austrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2021 r. paliwo na stacjach benzynowych w Austrii było tańsze o około 0,45 euro od cen na stacjach benzynowych po włoskiej stronie. Warto więc zatankować do pełna jeszcze po austriackiej stronie. Jest jeden warunek: nie tankuj przy autostradzie. W Austrii zjedź z autostrady i zatankuj na pierwszej sieciowej stacji w jakiejś miejscowości lub przy głównej ulicy (to zazwyczaj 1-2 km od zjazdu z autostrady).

Malownicze autostrady we Włoszech

Włoska autostrada A22 jest bardzo malownicza, a na ostatnich stu kilometrach przed granicą z Austrią większość znaków drogowych opisana jest w dwóch językach (włoskim i niemieckim), także obsługa na stacjach benzynowych i w przydrożnych restauracjach posługuje się obydwoma językami.

Pamiętaj o ubezpieczeniu Assistance

Nawet jeśli Twój samochód jest nowy warto wykupić ubezpieczenie Assistance. Zwróć uwagę na jego zakres. Przede wszystkim na limit kilometrów w przypadku holowania za granicą. Assistance jest przydatne nie tylko wtedy jak będziesz miał kolizję lub awarię. W razie przebicia opony czy konieczności wymiany żarówki możesz liczyć na fachową pomoc przez całą dobę.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

62 komentarze

Maciej 9 lipca 2024 - 07:36

Dzień dobry. Mam jedno dziecko drobne i wg. przepisów jeździ dalej w foteliku lub poddupniku. Chcę wynając samochód we Włoszech. Czy dobrym pomysłem będzie zabrac wlasny poddupnik do walizki i od biedy go tam zostawic ? Z tego co widzę koszt fotelika podczas wynajmu to nawet 10€ . Jakie macie doświadczenie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2024 - 12:27

Dzień dobry,
My jeździmy z pełnowymiarowymi fotelikami dla dzieci. W kwestii przepisów drogowych najlepszym ekspertem jest autor profilu „Włoski problem” na Facebooku. Proszę się z nim skontaktować – będzie wiedział najlepiej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sebastian 8 lipca 2024 - 16:52

Witam Panie Łukaszu. Planuję wyjazd w Dolomity i następnie przejazd do Istrii w Chorwacji przez Triest. I zastanawiam się którą opcję wybrać na powrót do Polski w okolice Krakowa. Pytanie dotyczy ceny za odcinek drogi z Triestu do Traviso. Zastanawiam się czy nie lepszą opcją (ok 150km krótszą) będzie wykupić winietę za ok 20Euro i wracać przez Słowenię i Austrię. Czy jednak objechać Słowenię i z Triestu kierować się na Traviso i dalej na Villach, Graz. A przy okazji czy ma Pan informację jak wygląda dostęp do stacji z GLP w rejonach Dolomitów? Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam Sebastian

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2024 - 12:35

Dzień dobry,
Za autostradę z Triestu do Tarvisio zapłaci Pan około 12-13 euro w jedną stronę. Stacje z gazem są raczej tylko przy głównych drogach. Na prowincji, gdzieś w górach, będą trudniej dostępne. We Włoszech jest popularna aplikacja „prezzi di benzina” i tam można sortować stacje po rodzaju paliwa i na mapie sprawdzać ceny oraz lokalizację.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sebastian 11 lipca 2024 - 14:58

Super dziękuje za informacje 🙂

Odpowiedz
Wladyslaw 22 czerwca 2024 - 10:48

Jedziemy samochodem do Ostii ile bedzie kosztowal przejazd autostradami?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 czerwca 2024 - 22:38

To zależy, którędy macie zamiar jechać. Jeśli przez Czechy i Austię, a później przekroczycie włoską granicę w Tarvisio, to za odcinek od Tarvisio do Rzymu Ostia zapłacicie 59 euro. Oddzielnie trzeba wykupić winiety czeskie i austriackie. Natomiast we Włoszech płaci się w zależności od liczby przejechanych kilometrów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 18 czerwca 2024 - 11:33

Witam Panie Łukaszu,
Z Pana blogiem zwiedzony już niezły kawałek Włoch :). Na razie było to tylko samolotami teraz czas na wakacyjny wyjazd autem. Wybrany kierunek to okolice Jeziora Trasimeno (5 dni Cortona i 5 dni Pienza). Przejazd przez Austrię z noclegiem w Grazu. Krótkie pytanie – jaki może być koszt autostrad we Włoszech od granicy do Cortony. Pozdrawiam
Ewa

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 czerwca 2024 - 22:59

Dzień dobry Pani Ewo,
Bardzo mi miło, że blog się przydaje 🙂 Koszt przejazdu od granicy włosko-austriackiej (Tarvisio) w okolice Cortony to będzie około 46 euro w jedną stronę. Mam tu na myśli najszybszą trasę autostradami przez Udine, Wenecję, Padwę, Bolonię i Florencję.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 16 czerwca 2024 - 11:58

Witam , do miejscowości Grado planuję jechać przez Czechy , Austrię i Słowenię . Czy to dobry wybór .
Czy winiety w 2024 są tylko elektroniczne na tej trasie .

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 czerwca 2024 - 21:23

Dzień dobry,
Bez sensu jechać przez Słowenie i kupować dodatkową winietę. Proszę jechać tylko przez Czechy i Austrię, a potem wjechać do Włoch od strony Tarvisio. Winiety najlepiej kupić elektronicznie na oficjalnych stronach, bez pośredników albo na pierwszej stacji po przekroczeniu czeskiej granicy i na granicy w Austrii – jeszcze przed wjazdem na autostradę, zaraz za Mikulovem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
dziadek 20 maja 2024 - 21:12

„…..w Szwajcarii można jechać drogami krajowymi przez St. Moritz i Przełęcz Malojapass (wówczas droga przez Szwajcarię za darmo” . Prześledziłem trasę przez Szwajcarię i wychodzi mi ( w gugielu), że droga od Kriessern do Thussis przebiega „13” (43) i trudno mi uwierzyć, że nie trzeba tam kupować szwajcarskiej winiety. Proszę o więcej szczegółów. Pozdrawiam Stefan Grabowski

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 maja 2024 - 08:33

Panie Stefanie,
Nie chodzi o autostradę 13, tylko bezpłatną drogę przez Nauders (Austria) i potem drogą krajową numer 27 przez Szwajcarię, przez Zernez, St. Moritz i drogą krajową numer 3 przez Przełęcz Malojapass. Ta trasa jest w całości bezpłatna i bardzo malownicza. Nie raz tamtędy jechałem 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sebastian 15 maja 2024 - 11:24

Witam.W sierpniu bedziemy podróżować wraz z żoną własnym samochodem z warszawy do como ,poprosze o jakies wskazowki na temat jaką trasą jechać jakie są opłaty autostradowe,gdzie wykupić ewentualne winiety.Dziekuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2024 - 14:11

Dzień dobry,
Najpopularniejsze są dwie trasy: przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię albo przez Czechy, Austrię, kawałek Niemiec, znów Austrię i Szwajcarię. Ja wybieram tę drugą trasę. W Czechach i w Austrii obowiązują winiety. W Szwajcarii można jechać drogami krajowymi przez St. Moritz i Przełęcz Malojapass (wówczas droga przez Szwajcarię za darmo) i potem do jeziora Como dojeżdża się darmowymi drogami od północy. Winiety czeskie i austriackie należy kupić na oficjalnych stronach bez pośredników:
edalnice.cz
shop.asfinag.at/pl/
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 20 marca 2024 - 13:13

Chciałbym wjechać z rodziną do Włoch nad jezioro Garda w pierwszą niedzielę sierpnia tego roku. Noc z soboty na niedzielę spędzimy w hotelu na granicy Niemiec z Austrią w Kiefersfelden. Czy w tym czasie w niedzielę mogą być duże korki na autostradzie przez przełęcz Brennero, czy lepiej zrezygnować z autostrady i jechać do Włoch przez malownicze góry i tunel Felbertauerntunnel? Różnica czasowa jest spora, ale może lepiej jechać wolniej ale jechać niż stać w upale na autostradzie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2024 - 14:09

Dzień dobry,
Proszę jechać autostradą ale wcześniej na oficjalnej stronie https://shop.asfinag.at/pl/ proszę kupić zarówno winietę jak i opłatę za odcinkowy przejazd przez Przełęcz Brenner. Wówczas można skorzystać z lewego skrajnego (zielonego) pasa przed bramkami na Przełęczy Brenner. Ominie Pan w ten sposób korek do bramek, a szlaban otworzy się automatycznie gdy odczyta numery rejestracyjne. Na wszelki wypadek proszę ze sobą wydrukować potwierdzenie zapłaty (jest przysyłane na maila po zakupie). Tam zresztą będą napisane szczegóły. Lewy skrajny pas jest tylko dla tych, którzy mają opłacony przejazd więc ominie Pan korek.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Robert 18 marca 2024 - 22:53

Witam. Rozumiem, że jadąc trasą przez Niemcy i Austrię oraz przełęcz Brenner na południe jeziora Garda korzystamy głównie z autostrad. Czy w rejonach górskich drogi mają strome odcinki? Czy są jakieś serpentyny? Czy to tylko na bocznych drogach?
Pozdrawiam Robert

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 marca 2024 - 08:29

Tak, cała trasa przebiega autostradami. Nie ma stromych podjazdów i ostrych zakrętów. Przez Przełęcz Brenner każdego dnia jeździ tysiące ciężarówek – to główna trasa dla spedycji. Miejscami na Przełęczy Brenner są ograniczenia prędkości do 80 km/h, a na włoskiej autostradzie A22 częściowo do 110 km/h.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 23 lutego 2024 - 15:34

Witam Panie Łukaszu, jedziemy z mężem do Santa Margherita Ligure , oczywiście cały czas czytam Pana bloga i sugerując się Pańska opinią wybraliśmy właśnie te strony Włoch.
Trasę wyznacza mi przez Czechy wariant 1, a druga trasa z tą samą liczbą kliomotrów i z tym samym czasem podróży to przez Niemcy , ale nie tak jak u Pana w Wariancie II tylko przez Norymerga, Lichtenstein , Mediolan i Genua. Bardzo proszę o informację czy jechał Pan tą trasą i jaka ma Pan opinie. Trasę Nr 1 pokonywaliśmy już kilka raz do Chorwacji i raz do Włoch, stała się monotonna ,chciałabym inną trasę , ale żeby nie jechać sparaliżowana stresem, cena oczywiście też jest ważna
Będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2024 - 11:08

Pani Małgorzato,
Wariant drugi – czyli ten mniej monotonny – pewnie wytyczony został autostradami przez Szwajcarię. Tam są tyko winiety roczne (ważne do 31 stycznia) w cenie 40 CHF. Nie ma tam winiet 10 lub 30-dniowych. Więc jeśli to nie stanowi problemu, to proszę jechać – dla odmiany – przez Szwajcarię. Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej więc proszę tam uważać na wysokie opłaty roamingowe. W tym wariancie odpada za to winieta czeska. Poza tym w samych Włoszech też płatnymi autostradami będą jechać Państwo krócej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomas 7 lutego 2024 - 10:22

Witam. Jadę pierwszy raz do Włoch. Jaka drogą będzie najlepsza z Podkarpacia? Proszę o podanie wariantu najszybszego (najdroższego) oraz drogę optymalną tańsza opcje. Jakie winiety będę potrzebował na oba warianty? Proszę o pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 15:43

Dzień dobry,
To zależy co jest Pańskim celem we Włoszech, ale ja też jeżdżę z podkarpackiego najczęściej dwoma trasami:
1. Przez Kraków, Katowice, Czechy (Ostrawa, Ołomuniec, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz, Villach) i Włochy.
2. Lub przez Kraków, Katowice, Czechy (Ostrawa, Ołomuniec, Brno), Austrię (Sankt Pölten, Salzburg), Niemcy, znów Austrię (Innsbruck i Przełęcz Brenner) i wjeżdżam do Włoch w Dolomitach.

Winieta czeska kosztuje 310 CZK za 10 dni, winieta austriacka 11,50 euro za 10 dni. Dodatkowo przejazd przez Przełęcz Brenner to dodatkowy koszt 11 euro w jedną stronę. We Włoszech płaci się na bramkach na autostradzie w zależności od liczby przejechanych kilometrów, około 0,09 euro za 1 km.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
gosu88 4 lipca 2023 - 22:07

Jadąc z centralnej Polski przez Czechy i Austrię do Włoch potrzebuję kupować przejazdu przez Przełęcz Brenner? Wydaje mi się, że nie. A tutaj komentarzach niejasne informacje…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 21:14

To zależy, którą drogę wybierzesz 🙂 Jeśli przez Wiedeń, Graz, Villach i Udine to nie potrzebujesz opłacać przejazdu przez Brenner. Natomiast jeśli pojedziesz z Wiednia na Innsbruck (zahaczając kawałek o Niemcy) i wjedziesz do Włoch przez Przełęcz Brenner i dalej przez Bolzano, to musisz opłacić przejazd przełęczą 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 30 lipca 2023 - 12:50

Buongiorno,
świetny przewodnik. Bardzo szczegółowy i co ważniejsze aktualny. Właśnie wróciliśmy z Bergamo. Korzystałem z Pana podpowiedzi.
Mamza sobą 4 wyjazdy do Włoch, raz własnym samochodem, w zeszłym roku do Lacjum.
Co do paliwa warto napisac, chyba że przegapiłem, ze tankowanie odbywa się na stacjach samoobsługowych. Trudno tam zatankować na kartę kredytową. Włosi maja jakieś swoje karty do tankowania, które – jak sie domyślam – trzeba naładować środkami odpowiednio wcześniej.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 sierpnia 2023 - 10:53

Dzień dobry,

Dziękuję za miłe słowa. Jeśli chodzi o tankowanie, to Włosi mają też klasyczne karty płatnicze. Zazwyczaj w automacie na stacji paliw na karcie dokonywana jest blokada na 100 euro, która po kilku dniach się zwalnia i jest rozliczana na rzeczywistą kwotę zatankowanego paliwa. Turyści często do mnie w tej sprawie piszą, gdy tankują za 30-50 euro, a z ich konta znika 100 euro. Nie znika, tylko jest czasowo blokowane 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
arek 1 lipca 2023 - 10:40

super poradnik. Planuję zatankować w okolicy Innsbrucku. Poza autostradą. Czy jeśli ominę przy okazji przejazd płatny przełęczą Brenner narażam się na mandat? Nawigacja pokazuję że są tam korki. pomyślałem że ominę i korek i opłatę.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 lipca 2023 - 23:58

Kiedyś (2-3 lata temu) były artykuły na temat tego, że rzekomo austriacka policja prowadzi kontrole i nie przepuszcza samochodów, które chcą ominąć bramki na Brennerze.

Nie wiem jak jest w praktyce, ponieważ jeżdżę ostatnio zawsze autostradą, ale nasi Czytelnicy czasem omijają bramki i nigdy mi nie pisali o potencjalnych problemach z policją. Jak chcesz jechać boczną drogą, to w razie kontroli powiedz, że jedziesz do restauracji albo sklepów na granicy, które są przy bocznej drodze. My tam kiedyś zjeżdżaliśmy właśnie po to, żeby zjeść dobry obiad poza autostradą.

Pozdrawiam, udanej podróży!
Łukasz

Odpowiedz
Szymon 14 czerwca 2023 - 08:56

Cześć. Mam pytanie. Startuje z Kielce chciałbym jechać przez Czechy i Austrię po zakupieniu winiet elektronicznie będę miał po drodze Przełęcz Brenner ? Bo z tego co zrozumiałem za przejazd przez tą Przełęcz również jest opłata

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 20:31

Hej,

Przepraszam, jestem w podróży i dopiero teraz nadrabiam zaległości w komentarzach.

Tak, w trakcie kupowania winiety elektronicznej na oficjalnej stronie https://shop.asfinag.at/pl/ poza samą winietą, będzie też można dokupić „Elektroniczną opłatę odcinkową”. Przejazd przez Przełęcz Brenner w tym roku kosztuje 11 euro. Wówczas – jeśli to wykupisz – możesz skorzystać ze skrajnego lewego pasa (zielonego) przed bramkami. Kamera odczyta Twoją rejestrację i szlaban otworzy się bez zatrzymywania się.

Jeśli kupujesz winiety tuż przed podróżą, zaznacz zakup na firmę, nawet jak nie masz firmy. Wówczas automatycznie zrezygnujesz z 18-dniowego terminu na wypowiedzenie umowy i winieta będzie mogła być ważna od zaraz.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 2 czerwca 2023 - 20:20

Wybieram się do Włoch starym VW T3 i obawiam się o strome podjazdy i serpentyny w górach z uwagi na słaby silnik i hamulce. Jaka trasa będzie najbardziej odpowiednia dla takiego starego auta?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 czerwca 2023 - 09:22

Na autostradach nie ma stromych podjazdów. Mimo wszystko łagodniejsza trasa jest autostradami przez Czechy (Ostawa, Ołomuniec, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz, Villach) i wjazd do Włoch przez Tarvisio w stronę Udine.

Druga opcja to przejazd przez Przełęcz Brenner, ale tam jest odrobinę bardziej stromo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 18 lipca 2022 - 12:38

Jadę do Bibione 22.07.22 Brzeg do 06.08.22 jednym samochodem bez znajomych, bo oni jadą 5 rok do Lopar, mi raz wystarczyło a im mało.

Odpowiedz
Jacek 11 lipca 2022 - 13:15

Cześć. Podobnie jak koleżanka Ania będę jechał z Płocka przez Niemcy. Zatrzymuję się po drodze w Monachium a punkt docelowy to Torbole nad Gardą. Jadąc z Monachium raczej nie będę się śpieszył. Czy trasa przez Austrię i Włochy w całości jest Płatna. Czy można ew przejechać tą trasę bez opłat?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 lipca 2022 - 16:10

Możesz ustawić nawigację aby prowadziła drogami lokalnymi, z tym, że kilka lat temu było głośno w mediach o kontrolach policji austriackiej, która zawracała lub dawała mandaty kierowcom, którzy chcieli ominąć Przełęcz Brenner (10,50 euro) równoległą drogą lokalną. Trzeba patrzeć czy te znaki nakazujące jazdę autostradą wciąż są tam ustawione. Natomiast po włoskiej stronie spokojnie możesz wybrać górskie drogi. My raz pojechaliśmy nawet przez Penser Joch (to taka trasa widokowa – mocno pod górkę, a potem stromy zjazd krętą drogą w dół). Oczywiście podróż zajmie wówczas 2-3 razy dłużej niż autostradą, ale widoki niezapomniane 😉

Odpowiedz
Jacek 14 lipca 2022 - 08:57

Dziękuję za odpowiedź . Rozumiem że wykupuję Winietę na Autostradę Brenner A13 ale wtedy już Winiety nie potrzebuję?

Odpowiedz
Jacek 14 lipca 2022 - 09:02

Czyli rozumiem że do Insbrucka lecę normalnie- potem wpadam na A13 Brenner i tam winieta 10,50 Euro? Innej nie potrzebuję?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lipca 2022 - 09:50

Na autostradzie A12 obowiązuje normalna winieta (taka jak na większość autostrad w Austrii), a na autostradę A13 (Przełęcz Brenner) obowiązuje tylko opłata odcinkowa 10,50 euro (sama winieta nie jest wymagana na tym odcinku): https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/Oplata-odcinkowa/Autostrada-A13-Brenner/ – ja wykupuję zawsze zarówno winietę austriacką, jak i dodatkowo opłatę za przejazd przez Przełęcz Brenner (A13) ponieważ całą trasę pokonuję autostradami. Jednak jak masz czas, to możesz rozważyć dojazd do autostrady A13 drogami lokalnymi przez Austrię.

Odpowiedz
Jacek 14 lipca 2022 - 12:15

Dzięki za link – wg strony węzeł Innsbruck Süd (południe) stanowi pierwszy wjazd lub też ostatni zjazd na A13. Będę jechał z Monachium przez Mittenwald potem w Austrii drogą 177 więc tak naprawdę na A12 bym wpadł na kilka kilometrów przed Insbruckiem więc chyba sobie ją odpuszczę. Dzięki za porady i fajny blog. Pozdrawiam

Michal 16 lipca 2022 - 22:32

Witam .
Gdzie kupiliście winiety na Włochy ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lipca 2022 - 08:54

We Włoszech nie ma winiet. Płaci się na bramkach autostradowych w zależności od długości przejechanego odcinka.

Darek 16 czerwca 2024 - 22:37

witam planujemy w lipcu jechać na tydzień garda a potem tydzień sottomarina, planuje brać rowery że sobą na haku czy myśli pan że jest sens czy lepiej na miejscu szukać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 czerwca 2024 - 21:21

Dzień dobry,
Jest sens. Dużo osób z Polski jeździ z rowerami. Jezioro Garda to raj dla rowerzystów 🙂 Jeśli ma Pan taką możliwość to warto zabrać – proszę wcześniej poczytać o trasach rowerowych wokół Gardy 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Ania 7 lipca 2022 - 10:10

Witam
ruszamy nad Gardę z Torunia, trasa najszybsza to przez Niemcy i Austrię. Czy faktycznie to dobra trasa? czy lepiej jechać na Czechy? jak jest z opłatami w Niemczech

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 11:32

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. W Waszym wypadku trasa przez Niemcy będzie najszybsza. W Czechach obowiązują winiety, a w Niemczech wciąż nie. Jedynie musicie wykupić winietę na przejazd autostradą przez Austrię i osobną opłatę (10,50 euro) za przejazd przez Przełęcz Brenner. Najlepiej to zrobić elektronicznie jeszcze z Polski w oficjalnym austriackim sklepie internetowym https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/elektroniczna-winieta/ – jeśli wykupisz online bilet na Przełęcz Brenner to przed bramkami skorzystaj ze skrajnego (zielonego) lewego pasa na autostradzie. Szlaban otworzy się automatycznie po odczytaniu rejestracji.

Odpowiedz
Krzysztof Olszewski 11 lutego 2024 - 00:10

Witam. Wybieramy się z rodziną samochodem z Krakowa do Salerno.. Proszę o podpowiedź jaką najlepszą trasę wybrać. Jaki może być przybliżony koszt podróży. Zaznaczę że mamy po drodze nocleg we Florencji. Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lutego 2024 - 12:38

Hej,
Najlepsza trasa z Krakowa prowadzi przez Czechy (Ostrawa, Ołomuniec, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz, Villach) i Włochy (wjazd przez granicę w Tarvisio). W Czechach i w Austrii obowiązują winiety (najlepiej kupić je przez internet, bez pośredników, na jedynych oficjalnych stronach). Natomiast we Włoszech płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Odcinek od Tarvisio (czyli od granicy z Austrią) do Salerno będzie kosztował około 77 euro w jedną stronę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Daria 12 kwietnia 2022 - 14:21

Dzień dobry, gdzie najlepiej kupić winietę do Czech i Austrii? Czy jest coś takiego jak winiety elektroniczne, czy po zamówieniu przychodzi naklejka na szybę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2022 - 16:40

Winietę czeską na oficjalnej stronie tutaj: https://edalnice.cz/pl/ (nie u pośredników)
Winietę austriacką tutaj: https://shop.asfinag.at/pl/ – w przypadku zakupu winiety na austriackiej stronie należy dokonać zakupu na firmę. Nie potrzeba mieć żadnej firmy, ale wówczas nie ma okresu na odstąpienie od zamówienia i winieta może być ważna od zaraz.
To są winiety elektroniczne, więc nic się nie nakleja. Można mieć w razie czego przy sobie elektroniczne potwierdzenie zakupu z kodem QR, które przychodzi na maila.

Odpowiedz
Adrian 31 maja 2024 - 18:15

na ostatnim kroku można aktywować winietę od razu. co ułatwia sprawę 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 czerwca 2024 - 07:48

Tak, ale ta funkcja jest dopiero możliwa od pewnego czasu. W 2022 r., gdy pisałem powyższy komentarz, nie było takiej możliwości. Trzeba było kupić albo na firmę albo z wyprzedzeniem. Teraz jest to lepiej zorganizowane 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jan 20 września 2021 - 19:04

Dzień Dobry,
Czy mogę prosić o pomoc, który wariant dojazdu do Włoch wybrać- przez Niemcy czy przez Czechy- biorąc pod uwagę jakość dróg i jak największą ilość autostrad?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 października 2021 - 11:29

To zależy skąd w Polsce wyjeżdżasz. My z Rzeszowa jeździmy zawsze przez Czechy i Austrię. Ale z zachodniej Polski łatwiej jest przez Niemcy. Sugeruję tylko unikać drogi przez Słowację (z uwagi na tamtejszą drogówkę, która ma alergie na polskie tablice rejestracyjne – nawet jak jedziesz przepisowo).

Odpowiedz
Marek 17 lipca 2021 - 19:31

Dzień dobry,
Proszę o konkretne miejsca zakupu winiet oraz stacji benzynowych w przypadku drogi przez Czechy.
Nie chciałbym przegapić ostatniego miejsca zakupu winiety/paliwa.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 sierpnia 2021 - 18:15

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale przeoczyłem komentarz. Ostatnie miejsce w Polsce przed Czechami? Są dwa na autostradzie A1. Stacja benzynowa Lotos na wysokości zjazdu do Żor, a chwilę później stacja BP za węzłem Mszana. Jednak winietę czeską najtaniej i najłatwiej obecnie można kupić przez internet (w formie elektronicznej) na oficjalnej stronie https://edalnice.cz/pl/index.html#/validation

Odpowiedz
Redakcja NajtaniejuAgenta.pl 6 marca 2021 - 17:30

Takie wpisy są naprawdę bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli pierwszy raz planujemy wybrać się samochodem na wakacje. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, ale wymaga dobrej organizacji, wcześniejszych załatwień i przygotowań.

Odpowiedz
Ola 25 lipca 2019 - 13:30

Hej
Potrzebuję porady. Pierwszy etap podróży z Polski na camping koło Werony mam ustalony. Z kolejnym mam problem. Jedziemy z Werony do San Vincenzo nie zależy nam na czasie, a na fajnych widokach i klimacie lokalnej społeczności. (Super było by też ominięcie opłat na autostradach) Problem w postaci samochodu. Mamy miejskie auto z silnikiem 1.4 w LPG do tego 4 dorosłe osoby i kufer na dachu. Musimy ograniczyć drogi z dużymi podjazdami pod górę. Polecisz coś czy jednak autostrady?

Odpowiedz
Mj 8 lipca 2019 - 22:29

Podano 3 najpopularniejsze trasy, tez i najdrozsze.
Co w sytuacji gdy z dolnegoslaska planujemy podroz bez winiet i oplat za autostrady? Jak wtedy najlepszy wariant trasy wybrac?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2019 - 09:54

Nie rozważałem nigdy wariantu bez autostrad w Czechach i w Austrii. W samych Włoszech można zjechać z autostrady A4 na węźle Venezia Est i kierować się drogami krajowymi wzdłuż morza -> Chioggia, Ravenna. Od Ravenny do Terni jest bezpłatna droga ekspresowa SS3bis. Z Terni można kolejną ekspersówką dojechać do Orte (węzeł autostradowy z A1) albo nawet do Viterbo, czyli już bardzo blisko Rzymu.

Odpowiedz
SYLWIK 19 maja 2019 - 17:20

Bardzo przydatne informacje. My również wybieramy się do WŁOCH. To drugi samodzielnie organizowany wyjazd na URLOP tym razem nad jezioro Garda. W ub. roku Como również warte zobaczenia. Będę tu zaglądać przed wyjazdem planując trasę i wakacje bo naprawdę można znaleźć na tym blogu wszystko co się potrzebuje. BRAWO dla autora za pomysł. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Sylwia 17 maja 2019 - 17:41

Świetna robota! W tym roku jedziemy po raz pierwszy do Włoch. Do tej pory co roku była to Chorwacja. Od kilku dni przekopuję Twój blog w poszukiwaniu różnych cennych informacji. Będziemy korzystać także z tego!!!

Odpowiedz