Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

mandaty we Włoszech

Mandaty we Włoszech dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj, to mandaty płatne gotówkowo – gdy zatrzyma nas patrol policji i wręczy mandat. Drugi rodzaj to mandaty zaoczne – gdy otrzymujemy pocztą zdjęcie z fotoradaru. Jeśli obieramy mandat z rąk policjanta jesteśmy zmuszeni zapłacić go od razu, chociaż w niektórych przypadkach policjant zgadza się na uiszczenie ¼ kwoty mandatu (pozostała kwota płatna jest przelewem). Jeśli mandat przychodzi pocztą na zapłatę mamy 60 dni.

 

Do zatrzymywania pojazdów i wręczania mandatów karnych uprawnionych jest kilka służb. Wśród nich m.in.: policja (Polizia/Polizia di Stato), straż miejska, karabinierzy (Carabinieri) i policja finansowa (Gurada di Finanza). W niektórych przypadkach możemy być też ukarani przez straż leśną (Corpo Forestale dello Stato). Mandat powinien być przesłany do właściciela pojazdu w przeciągu 360 dni od daty identyfikacji sprawcy wykroczenia.

 

Włochy to kraj procedur biurokratycznych. Może się więc zdarzyć, że zapłacony przez nas mandat nie zostanie odnotowany przez urzędników. Warto więc minimum przez pięć lat przechowywać potwierdzenie opłacenia mandatu.

Mandaty we Włoszech - na co uważać?

Policja we Włoszech (fot. Polizia di Stato)
Policja we Włoszech (fot. Polizia di Stato)

Jest kilka podstawowych wykroczeń w ruchu drogowym za które polscy kierowcy otrzymują mandaty najczęściej. Wśród nich warto wyróżnić:

  • przekroczenie prędkości (dotyczy to zarówno dróg lokalnych, miast, jak i autostrad);
  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle;
  • wjazd do strefy ograniczonego ruchu (tego typu strefy są zazwyczaj w historycznych centrach miast, dla ruchu obcych pojazdów zamknięte są duże dzielnice Rzymu oraz starówki dziesiątek innych miast);
  • jazda pasem przeznaczonym dla autobusów;

Wszystkie powyższe wykroczenia rejestrują fotoradary.

Odwołanie się od włoskiego mandatu

Polski kierowca, który otrzymał mandat od włoskich służb mundurowych ma 60 dni na odwołanie się od decyzji (pod warunkiem, że mandat nie został zapłacony).

 

Od mandatu możemy odwołać się w prefekturze (Prefetto) lub u sędziego pokoju (Giudice di Pace). Należy wybrać jedną z dróg odwoławczych. Odwołanie się u prefekta wyklucza możliwość zgłoszenia sprawy do sędziego pokoju i odwrotnie. Na odwołaniu należy podać dane osobowe, numer sprawy (lub numer mandatu) oraz argumenty przemawiające za obniżeniem wysokości mandatu lub za jego całkowitym unieważnieniem. W przypadku odwołania się od mandatu do sędziego pokoju będziemy musieli wnieść opłatę 37 euro (przy mandatach do 1000 euro) oraz wykupić znaczek opłaty skarbowej za 8 euro. Odwołanie do prefekta jest bezpłatne. Jednak w obydwu przypadkach prowadzący sprawę mogą nas wezwać do osobistego złożenia wyjaśnień. Od decyzji prefekta możemy się jeszcze odwołać do sędziego pokoju.

Booking.com

Mandat we Włoszech, a auto w leasing

Zdarza się, że w sytuacji, gdy prowadzimy we Włoszech pojazd leasingowany (np. ciężarówkę lub autokar, którego nie jesteśmy właścicielami) mandat przez włoską policję wysyłany jest do polskiej firmy leasingowej. Ta z kolei niezwłocznie opłaca mandat, a następnie przelicza go po niezbyt korzystnym kursie, dolicza podatek VAT i fakturą obciąża leasingującego właściciela pojazdu. On natomiast obarcza kosztami pracownika (kierowcę), który dokonał przewinienia. Taka praktyka mimo, iż jest czasem stosowana, nie wydaje się być uczciwa. Kierowca, który na końcu obciążony jest kosztami mandatu, traci możliwość odwołania się od decyzji, a ponadto zmuszony jest dopłacić podatek VAT, który podwyższa wartość mandatu o 23 procent.

Termin płatności mandatu z Włoch

Włoscy Carabinierzy (fot. oficjalny Facebook Carabinieri)
Włoscy Carabinierzy (fot. oficjalny Facebook Carabinieri)

Włoskie mandaty z różnego rodzaju fotoradarów wystawiane są zazwyczaj z 60 dniowym terminem płatności. Jeśli mandat nie zostanie zapłacony w wyznaczonym terminie jego kwota może wzrosnąć dwukrotnie. Dodatkowo – w przypadku mandatów wysyłanych do Polski – doliczana jest prowizja firmy windykacyjnej. Włoskie mandaty przedawniają się po upływie pięciu lat.

Wysokość mandatów we Włoszech i limit alkoholu

Kary za wykroczenia drogowe we Włoszech zawsze były znacznie wyższe niż w Polsce, a w ostatnich latach ponownie wielokrotnie zaostrzono kodek drogowy. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,05 % (jeśli posiadamy prawo jazdy dłużej niż 3 lata). Kierowcy z młodszym stażem i kierowcy zawodowi nie mogą mieć w ogóle alkoholu we krwi (0,00 %). Jeśli przekroczymy ten limit, ale będzie to poniżej 0,8 mg/l grozi nam mandat w wysokości od 500 do 2000 euro. Możliwe jest także zatrzymanie prawa jazdy na 3 do 6 miesięcy. W przypadku przekroczenia limitu alkoholu do wartości 1,5 mg/l zawartości alkoholu we krwi maksymalny mandat wynosi 3200 euro, a prawo jazdy może być zabrane na rok. Do tego grozi nam 3 miesięczny areszt. Powyżej 1,5 mg/l mandat wynosi do 6000 euro, prawo jazdy może być zabrane na dwa lata, do tego grozi nam rok aresztu.

 

Jeśli chodzi o inne wykroczenia, to za nieprawidłowe parkowanie mandaty wynoszą od około 80 euro do 312 euro. Za nie zapinanie pasów bezpieczeństwa od 76 euro 306 euro. Za przejechanie na czerwonym świetle grozi kara od 154 do 613 euro. Taki sam mandat otrzymamy za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego.

 

W przypadku przekroczenia prędkości do 10 km/h mandat wynosi 39 – 159 euro. Jeśli prędkość przekroczymy o więcej niż 10 km/h, ale mniej niż o 40 km/h, policjant może nam wystawić mandat w przedziale 159 – 639 euro. Przekroczenie prędkości o 60 km/h skutkuje mandatem do 2000 euro, a ponadto możliwe jest zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 6 miesięcy. Przekroczenie prędkości powyżej 60 km/h może oznaczać mandat do wysokości 3199 euro. Prawo jazdy może być zatrzymane na okres od 6 do 12 miesięcy.

 

Ciekawostką we włoskich przepisach drogowych jest fakt, że wysokość mandatów za poważne wykroczenia drogowe dokonane w nocy wzrasta o 30 proc. Jako godziny nocne uznaje się czas od 22:00 do 7:00.

To także może Cię zainteresować:

Wakacje we Włoszech
Booking.com
Wakacje we Włoszech
Booking.com