Strona główna -> Toskania -> Bolgheri, Toskania – słynna Cyprysowa Aleja i bliskie sąsiedztwo ładnych plaż

Bolgheri, Toskania – słynna Cyprysowa Aleja i bliskie sąsiedztwo ładnych plaż

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 1 komentarz 15,5 tysięcy wyświetleń
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Maluteńkie Bolgheri położone w Toskanii około 10 km od wybrzeża zasłynęło za sprawą malowniczej drogi, która prowadzi do miasteczka. Długa, asfaltowa aleja biegnąca po niewielkich pagórkach z obu stron otoczona jest gęsto posadzonymi stuletnimi cyprysami. To tak typowy dla Toskanii widok, ale jednocześnie tak rzadkie nagromadzenie tylu pięknych cyprysów. Droga prowadząca do Bolgheri powszechnie uważana jest za najpiękniejszą aleję Toskanii.

Prowadząca do Bolgheri najstarsza i najpiękniejszą w Toskanii aleja z cyprysami (Viale dei Cipressi) jest największą atrakcją tego miasteczka. Odcinek drogi wzdłuż której rosną cyprysy ma około 5 km długości.

Cyprysowa Aleja w Bolgheri

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Za cyprysami, na toskańskich pagórkach ukryte są winnice, gospodarstwa agroturystyczne z basenami i prywatne wille. W czasie wakacji wielu turystów zatrzymuje się na poboczu drogi, aby wyjść na chwilę z samochodu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przed samym Bolgheri, tuż przy murach miasta po lewej stronie znajduje się niewielki parking mogący pomieścić kilka samochodów. Drugi parking, nieco większy jest po skręceniu w prawo i przejechaniu 200 metrów wzdłuż miejskich murów.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Bolgheri wchodzi się przez zabytkową kamienną bramę. Za murami miasta można podziwiać wybudowany w XIII wieku zamek – Castello di Bolgheri, który jest główną atrakcją historycznego centrum. W zasadzie od samego zamku ważniejsze jest to, co kryją jego podziemia. Nie trzeba być specjalnie inteligentnym, aby domyślić się, że w zamku, który otoczony jest przez najsłynniejsze winnice Toskanii będzie… piwnica z winami. Co ciekawe, tutejsze wina w piwnicy można degustować i oczywiście zakupić. Ceny nie należą do najniższych ale jednocześnie masz gwarancję, że pijesz wino z miejsca, w którym jesteś. Takiego wina nie znajdziesz na półce w supermarkecie.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Historyczne centrum Bolgheri

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poza zamkiem w Bolgheri możesz odwiedzić niewielki zabytkowy kościółek oraz przespacerować się krótkimi, brukowanymi uliczkami wokół których stoją rzędy niskich, typowo wiejskich kamienic. W lokalach na parterze najczęściej znajdują się enoteki, ale są także sklepy z lokalnymi produktami oraz kilka restauracji. Do tego niewielkiego miasteczka przyjeżdża się na kolację z szeroko rozumianej okolicy. Około 20:00 restauracyjne stoliki są zapełnione większą ilością osób niż może mieszkać we wszystkich domach w Bolgheri.

Wino produkowano w Bolgheri od wieków. W przeszłości tutejsze wina uznawane były za tanie i dobre. Znane były tylko w bliskim regionie. Sytuacja zmieniła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od tego czasu tutejsze wina zaczęły zyskiwać coraz większą sławę i renomę. W krótkim czasie takie wina jak Sassicaia czy Ornellaia poszybowały w międzynarodowych rankingach na najwyższe możliwe miejsca. Zmieniło to diametralnie klasyfikację włoskich win wśród ekspertów, a ceny win z Bolgheri i okolic rosły z roku na rok o kilkaset procent w górę! W 1994 r. utworzono tutaj osobną apelację Bolgheri z winami białymi, różowymi i czerwonymi. Jednak do ścisłej światowej czołówki należą tylko czerwona wina z Bolgheri.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Polecane hotele i apartamenty w okolicy Bolgheri

Bolgheri samo w sobie nie jest dobrym miejscem na nocleg. Po chwili miasteczko staje się nudne. Jako bazę noclegową lepiej wybrać oddalone o 10 km nadmorskie kurorty Marina di Cecina (Cecina Mare) albo Marina di Bibbona. Obydwie miejscowości opisane są na blogu. Poniżej lista noclegów, które znamy i które polecamy naszym Czytelnikom.

  • Residence Habitat w Maina di Bibbona – godne uwagi, często wybierane apartamenty kilkaset metrów od plaży. Studia mają aneksy kuchenne. Jest tu basen i parking. Jest tanio, czysto i w dobrej lokalizacji. Jedyny mankament to wysłużone materace, ale da się przeżyć.
  • Hotel Nina w Marina di Bibbona – świetny hotel znajdujący się tuż przy plaży. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
  • Campeggio del Forte w Marina di Bibbona – to najdalej wysunięty na południe kemping w Marina di Bibbona. Spędziliśmy tu udane dwa tygodnie w 2017 r. Domki znajdują się pomiędzy wysokimi drzewami, jest dużo cienia. Na terenie kempingu jest basen, restauracja i niewielki sklep. Do plaży wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez piniowy las. Jeśli po dojściu do morza skręcisz w lewo to plaża będzie stosunkowo pusta, dzika i przez kilka kilometrów nie będzie żadnych leżaków, ani zabudowy. Świetne miejsce.
  • Hotel Stella Marina*** w Cecina Mare – Jeden z naszych ulubionych hoteli w okolicy położony jest przy głównym nadmorskim deptaku, który przez cały dzień tętni życiem. Wystarczy przejść przez deptak, aby znaleźć się w hotelowym basenie. Hotel jest tuż przy plaży. W lipcu i sierpniu przy basenie organizowane są animacje i dyskoteki.

Zobacz więcej:

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Bolgheri – położenie

Bolgheri położone jest w środkowej części Toskanii, zaledwie 10 km od wybrzeża. Najbliższa plaża znajduje się w miejscowości Marina di Bibbona. Bolgheri położone jest na wysokości 70 m n.p.m. na lekko pagórkowatym terenie. 

Wokół niewielkiej osady znajdują się rozległe winnice i gaje oliwne. W Bolgheri panuje typowo śródziemnomorski klimat. Lato bywa upalne – na szczęście w pobliżu znajduje się wspomniana już dzika plaża w Marina di Bibbona lub bardziej zorganizowana w San Vincenzo albo Cecina Mare.

enoteka w pobliżu Bolgheri, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
enoteka w pobliżu Bolgheri, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolgheri – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Bolgheri nie ma zbyt wielu zabytków. Największą atrakcją są tereny wokół wioski – przepiękne winnice, kręte drogi wzdłuż których rosną cyprysy i typowo toskańskie domy z kamienia, które w ogromnej części są przekształcone w gospodarstwa agroturystyczne z basenami, a nierzadko ekskluzywne hotele.

Cyprysowa aleja (Viale dei Cipressi)

To wizytówka miasteczka i główna atrakcja turystyczna. Ulica po obu stronach otoczona stuletnimi cyprysami ma długość około 5 km i biegnąc po pagórkach, pomiędzy winnicami prowadzi do maluteńkiego Bolgheri. Gdyby nie ta malownicza droga pewnie tak wielu turystów nie zaglądałoby tutaj. Przy drodze nie ma żadnego pobocza. Jeśli chcesz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zielonych, toskańskich cyprysów musisz zaryzykować postój na krawędzi jezdni.

Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castello di Bolgheri

Zabytkowy zamek wybudowany w XIII wieku. Obecnie największą atrakcją obiektu jest piwnica z winami, w której można degustować lokalne wina. Istnieje także możliwość zakupu win.

Castello di Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castello di Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum

Spacer po Bolgheri zajmie Ci mniej niż godzinę. Zobaczyć można tu niewielkie, wiejskie kamienice z enotekami i sklepami na parterze. W miasteczku jest także kilka restauracji i osteria.

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Pierwsze historyczne wzmianki o istnieniu osady na terenie dzisiejszego Bolgheri pochodzą z VII wieku. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć skąd wzięła się nazwa miasta. Pojawiają się dwie teorie. Jedna mówi o tym, że nazwa miasta pochodzi od nazwiska znanego i cenionego w całych Włoszech wykładowcy, który pracował na Uniwersytecie w Bolonii, a rzekomo pochodził z tej toskańskiej wioski. Druga teoria uzależnia nadanie nazwy miasteczka od społeczności Bułgarów, którzy mieli się tu osiedlić 1500 lat temu. Nie wiadomo, czy którakolwiek z wersji jest prawdziwa.

Na przestrzeni wieków miasteczko nie miało wyróżniającej się na tle Toskanii historii. W XIII wieku wybudowany został tutaj niewielki zamek. Od wieków wokół Bolgheri rozwijano winnice, a miasteczko słynęło ze sprzedaży dobrego i taniego wina. Sytuacja uległa dużej zmianie w drugiej połowie XX wieku, gdy świat odkrył wina z Bolgheri. Ich ceny od razu poszybowały w górę, a tutejsze czerwone wino na stałe zdobyło czołowe miejsca w światowych rankingach. Od 1994 r. Bolgheri ma własną apelację.

Obecnie główne dochody mieszkańcy czerpią ze sprzedaży wina i z turystyki. W miasteczku jest kilka restauracji, enoteki, sklepy z produktami regionalnymi i niewielki hotel. Zaledwie 10 km stąd są przepiękne, dzikie plaże Marina di Bibbona.

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Bolgheri?

Bolgheri położone jest w środkowej Toskanii, tuż obok słynnej drogi SS1 Aurelia. Przykładowo z Warszawy do Bolgheri – jadąc przez Czechy i Austrię – jest 1640 km, natomiast z Krakowa – tą samą trasą – do Bolgheri będzie 1418 km. Konieczny jest więc nocleg po drodze.

Zobacz więcej:

Z punktu widzenia turystycznego to świetne miejsce na wakacje. Blisko jest stąd do dzikich plaż Toskanii, a wokół miasteczka znajduje się wiele winnic i typowo toskańskich krajobrazów. Planując podróż warto zwrócić uwagę na możliwość przejazdu bezpłatną superstradą pomiędzy Florencją, a Livorno. Samochodowe nawigacje często niepotrzebnie prowadzą kierowców na równoległą, płatną autostradę. Stan superstrady jest dobry. Od Livorno w stronę Ceciny można pojechać płatną autostradą lub darmową SS1 Aurelia. Droga jest wąska, ale za to malownicza i na długim odcinku biegnie wzdłuż morza. Warto wybrać ten wariant!

Zobacz więcej:

Autobusem do Bolgheri

W miasteczku znajduje się przystanek autobusowy obsługiwany przez ATM Piombino. Aktualne godziny odjazdu autobusów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Stacja kolejowa w Bolgheri

Stacja kolejowa w miasteczku (oddalona znacznie od historycznego centrum) ma połączenia kolejowe z Livorno, Pizą, Florencją i Grosseto. Przy budynku stacji znajduje się parking dla samochodów. Można więc dojechać autem, a w dalszą wycieczkę udać się pociągiem. W przypadku wycieczki do Florencji to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

1 komentarz

FUKO 26 października 2020 - 12:25

Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Odpowiedz