Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Livorno – portowe miasto skrajności, ale warto było tu przyjechać!

4 1 363

Livorno to jedno z tych miast we Włoszech, z którym nawet najwięksi pasjonaci włoskiej turystyki mają spory problem. Z jednej strony jest to miasto legenda – drugi co do wielkości port morski w kraju, majestatyczne kamienice w centrum, słynne bary i puby, gdzie hektolitrami leje się Martini. Kwintesencja nadmorskiej Toskanii, często przedstawiana w literaturze i filmach. Z drugiej jednak strony w ostatnich latach dawny czar miasta trudno odnaleźć. Brudne i śmierdzące centrum, po którym podobno biegają największe we Włoszech szczury i niezbyt przyjemne plaże w turystycznym centrum, gdzie króluje beton i wszechobecne skutery.

Najciekawsza część starego miasta w Livorno znajduje się pomiędzy dwoma kanałami wodnymi. To właśnie te kanały wydają się być największą bolączką miasta, chociaż na wzór Wenecji, czy Padwy mogłyby być jedną z największych atrakcji. W Livorno kanały śmierdzą, teren wokół nich jest nieposprzątany i niezagospodarowany.

Kanały w Livorno – mogły być chlubą miasta

Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po obu stronach kanałów stoją przycumowane łodzie i kutry rybackie. Szerokie bulwary spacerowe nie zachęcają jednak do zejścia bliżej wody. Nie spacerują tam żadni turyści. Peter Moore – autor wydanej także w Polsce książki „Z widokiem na Italię” – który w trakcie swojej podróży zabytkową Vespą po Włoszech odwiedził także Livorno, napisał później, że po tutejszych kanałach biegają największe we Włoszech szczury. Prawdopodobnie Moore miał rację. Lepiej się tu nie zapuszczać, a już na pewno nie po zmroku.

Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spacerując po mieście i kierując się jednym z mostów (przez Piazza Cavour) nad kanałami w stronę głównej alei handlowej, odniosłem wrażenie, że Livrono to naprawdę miasto pełne sprzeczności. W niemal całym historycznym centrum znajdują się dumnie stojące, wysokie i odrestaurowane kamienice, które powstały tutaj w czasach, gdy miasto czerpało olbrzymie profity z funkcjonowania nadmorskiego portu. Wiele z kamienic posiada arkady i olbrzymie okna wystawowe na parterze. Wszystko wygląda bardzo pięknie, ale także i tutaj utrzymuje się przykry zapach moczu i wilgoci. Ulice są nieposprzątane i sprawiają wrażenie, jakby rządzili tu bezdomni kloszardzi.

Centrum Livorno jest pełne sprzeczności

Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wygląda na to, że władze miasta kompletnie nie interesują się uporządkowaniem otoczenia portowych kanałów. Stawiają za to na remonty kamienic – to trzeba im przyznać – chociaż trudno stwierdzić, czy to zasługa włodarzy miasta, czy prywatnych właścicieli. Centrum Livorno odstrasza, być może dlatego nie widać tu restauracji czy barów ze stolikami na zewnątrz – widoku tak bardzo typowego dla włoskich miast w czasie wakacji. W Livorno tego nie ma!

Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W samym centrum Livorno, na skrzyżowaniu ulic Via Cairoli oraz Largo del Duomo czekała na nas miła niespodzianka. W przestronnym barze – na tle Livorno wyglądającym na oazę włoskiego stylu – trafiliśmy na wyśmienite lody. Za nieco ponad 2 euro za porcję mogliśmy usiąść przy jednym ze stolików i delektować się idealnymi włoskimi lodami, podanymi przez eleganckiego barmana. W barze – co dziwne – nawet w wakacje nie ma tłumów. Być może mieszkańcy przychodzą tutaj po pracy lub w czasie sjesty, a turyści o tym miejscu nie wiedzą.

Zwiedzanie Livorno – co jeszcze warto zobaczyć?

Katedra św. Franciszka w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra św. Franciszka w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli masz ochotę na zakupy to wszystkie sieciowe sklepy z odzieżą znajdziesz tuż obok, przy Via Grande. Część z nich to trzypoziomowe, klimatyzowane butiki znanych marek. Warto tu zajrzeć – odpoczęliśmy tu trochę od upału. Na końcu Via Grande znajduje się Piazza della Reppublicca. Tutaj zaglądać nie warto. Mimo, że miejsce opisywane jest w przewodnikach, to poza porozrzucanymi kartonami, prażącym słońcem i nudną architekturą nic więcej tu nie zobaczysz.

Tuż obok starego miasta, znajduje się ogromny port. Według różnych szacunków to największy port we Włoszech lub drugi pod względem wielkości. Port w Livorno rywalizuje w tej kwestii z portem w Genui zostawiając daleko w tyle pozostałe porty. Dla wielu turystów Livorno to tylko punkt przesiadkowy lub chwilowy postój w drodze z Polski na Sardynię lub Korsykę. Wypływają stąd też promy do Barcelony w Hiszpanii.

Świetny film z Livorno w tle – La prima cosa bella

Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2010 r. we włoskich kinach swoją premierę miał film „La prima cosa bella” („Coś Pięknego”), którego akcja toczyła się w Livorno. Film szybko zyskał grono wiernych fanów, głównie za sprawą piosenki z lat siedemdziesiątych, która w odświeżonej aranżacji promowała film.

skaliste wybrzeże w centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
skaliste wybrzeże w centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W „La prima cosa bella” pięknie przedstawiono Livorno sprzed prawie 50 lat. W finałowej scenie główny bohater kąpał się morzu, co miało oczyścić jego duszę. Niestety nawet w ciepłym i sympatycznym filmie plaża w Livorno nie wygląda zachęcająco, chociaż w powietrzu czuć niezwykłą swobodę i wyjątkowość tego miejsca. Tak samo jest w rzeczywistości.

Główne miejskie kąpieliska znajdują się wzdłuż nadmorskiej Viale Italia. Łatwo ją poznać – wzdłuż ulicy rosną wysokie palmy, a znalezienie tutaj miejsca parkingowego w czasie wakacji graniczy z cudem. Naprzeciwko pięciogwiazdkowego Grand Hotelu, pomiędzy portowymi pozostałościami, na betonowych podestach znajduje się płatne kąpielisko z leżakami i parasolami.

Plaże w Livorno

plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Livorno musi mieć w sobie coś niezwykłego. Plaża wyglądająca jak z koszmaru zapełniona jest zadowolonymi ludźmi. Trudno tu nawet zejść do wody. Gdzieniegdzie są wprawdzie metalowe schodki, ale sama woda pełna jest dużych i ostrych skał. Być może dlatego w ramach kąpieliska tuż przy morzu wybudowano baseny.

plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cała linia wybrzeża w Livorno wygląda podobnie. Plażowicze rozkładają się tuż obok siebie na betonie lub na takich plażach jak na zdjęciu powyżej i chłoną atmosferę tego miejsca. Trudno tu o odrobinę prywatności. Atmosfera miasta w bliżej nieokreślony sposób sprzyja swobodzie. Pań topless, spacerujących po plaży w skąpych stringach było tu więcej niż gdziekolwiek indziej na wybrzeżu Toskanii. Czyżby wciąż był tu obecny duch złotych lat siedemdziesiątych pokazany we włoskim filmie „Coś Pięknego”? Jeśli tak, to wyjaśniałoby to wiele niedoskonałości tego miasta.

Jeśli planujesz wakacje we Włoszech to zobacz także na mój nowy dział, w którym opisuję ceny we Włoszech i podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach.

Gdzie spać w Livorno? W Grand Hotelu!

Grand Hotel w Livorno
Grand Hotel w Livorno
 • Grand Hotel Palazzo – jeśli można sobie jakoś umilić pobyt w Livorno, to tylko poprzez rezerwację noclegu w Grand Hotelu Palazzo. Piękny hotel, w znakomitej lokalizacji przy morzu i ze świetnym widokiem. Nocleg w prawdziwie włoskim, ale luksusowym stylu. Co ważne, nocleg w Grand Hotelu kosztuje bardzo podobnie, jak nocleg w innych hotelach w mieście. Nie jest wcale drogo. Tutaj naprawdę warto się zatrzymać na 2-3 noce. Hotel ma kryty i odkryty basen, taras z widokiem na morze, strefę saun, stylowe pokoje i świetną restaurację. Dla tego hotelu jeszcze tu wrócimy, ale tylko dla niego! 🙂

Więcej sprawdzonych noclegów w Toskanii znajdziesz na osobnej podstronie. Z kolei w dziale sprawdzone noclegi we Włoszech zebrałem wszystkie hotele, kempingi i apartamenty, w których spaliśmy w ciągu ostatnich 3 lat.

Jeśli zdecydujesz się na nocleg w Grand Hotelu, to zamiast plaż w Livorno, polecam wycieczkę samochodem na pobliskie plaże w Calafuria / Quercianella. Z kolei ładną piaszczystą plażę znajdziesz w pobliskiej Cecina Mare.

Szanowny Czytelniku!

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

Livorno – położenie

Livorno położone jest na środkowym wybrzeżu Toskanii. Znajduje się tu największy port morski we Włoszech, mający połączenia promowe z Sardynią, Korsyką i Hiszpanią. Na południe od Livorno rozpoczyna się Wybrzeże Etrusków (wł. Costa degli Etruschi), które jest zróżnicowane. Nazwa raczej ma marketingowe znaczenie i została wymyślona przez samorządowców.

Plaże w centrum Livorno ograniczają się do betonowych tarasów. Nieco lepiej jest na obrzeżach miasta i w kurortach oddalonych od 20-30 km na południe od Livorno, gdzie plaże są piaszczyste. Jeśli planujesz wakacje w tej okolicy zobacz do działu Toskania, w którym opisuję 50 najpiękniejszych miast i plaż Toskanii.

Livorno – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Livorno – mimo swoich wad – przyjemnie się zwiedza. Miasto jest specyficzne, portowe, ale są zakątki, w których odkryjesz jego prawdziwe piękno. Livorno to miasto typowo włoskie. Turystów z zagranicy jest tu niewielu, a atmosfera przypomina złote lata siedemdziesiąte.

Fortezza Vecchia

Twierdza broniąca niegdyś wejścia do portu w Livorno. Została wybudowana w 1521 r. z cegły, na rozkaz kardynała Giulia de’Medici.

Stare miasto

Mimo nieprzyjemnego zapachu i rzucającego się w oczy brudu historyczne centrum Livorno warte jest chociażby krótkiego spaceru. Starówkę otacza sieć kanałów, przy których przycumowane są kutry i łodzie rybackie. Ważniejsze punkty starego miasta to Piazza Grande, przy którym stoi katedra oraz północna część starówki wokół kanału zwanego Venezia.

jeden z kanałów w centrum Livorno, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jeden z kanałów w centrum Livorno, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fortezza Nuova

Znajdująca się w północnej części starówki zabytkowa forteca, która została wybudowana w 1590 r. w całości otoczona wodnym kanałem.

Plaża w Livorno

W centrum miasta nie ma typowych plaż. W okolicach Grand Hotelu znajdują się betonowe tarasy przy morzu, na których tłumnie opalają się plażowicze. Kilkaset metrów na południe, tuż obok budynków przemysłowych znajduje się namiastka prawdziwej plaży. Można rozłożyć ręcznik na żwirku i kąpać się w morzu. Należy jednak uważać na ostre skały zatopione przy brzegu. Ma to jednak swojego zalety – woda w tym miejscu jest czysta.

w centrum miasta plaż jest niewiele dlatego mieszkańcy opalają się na takich betonowych falochronach (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w centrum miasta plaż jest niewiele dlatego mieszkańcy opalają się na takich betonowych falochronach (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Livorno niemal od początku XV w. należało do Florencji. W XVI w. książęta Toskanii zdecydowali o utworzeniu tutaj głównego portu dla swojego państwa. To wtedy nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy miasta, które otrzymało prawa miejskie i szeroką jak na ówczesne czasy autonomię. Miasto szybko zaczęło łączyć w sobie różne kultury. Prócz mieszkańców Toskanii, zaczęli osiedlać się tutaj również Żydzi, Anglicy, Grecy oraz muzułmanie. Wkrótce potem tutejszy port przegonił pod względem liczby przeładunków port w Genui i zdominował handel na Morzu Śródziemnym.

spacerując po mieście przypadkiem trafiliśmy na włoski ślub (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
spacerując po mieście przypadkiem trafiliśmy na włoski ślub (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W czasie II wojny światowej miasto ze względów strategicznych zostało zbombardowane przez wojska aliantów. Obecnie obserwując panoramę miasta widać, że dominuje tutaj przemysł stoczniowy, hutniczy i rafineryjny. Turystyka ma marginalne znaczenie. Na północ, 14 km od Livorno znajduje się kurort Tirrenia. W sezonie wakacyjnym to właśnie tam mieszkańcy miasta wyjeżdżają na szerokie i piaszczyste plaże.

Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Livorno?

Z uwagi na usytuowany tutaj najważniejszy we Włoszech port, do Livorno prowadzi kilka dróg szybkiego ruchu. Z punktu widzenia turystycznego i ekonomicznego najważniejsza jest bezpłatna droga ekspresowa biegnąca z Florencji do Livorno. Alternatywą jest płatna autostrada A12 biegnąca z północy do Livorno lub także płatna A11 biegnąca równolegle (chociaż bardziej na północ) do darmowej drogi ekspresowej.

Zobacz więcej:

Ponadto przez Livorno przebiega słynna SS1, czyli Aurelia, która ciągnie się z Rzymu wzdłuż wybrzeża przez Lazio, Toskanię i Ligurię aż do Francji. Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych i najbardziej malowniczych dróg we Włoszech (za wyjątkiem krótkiego fragmentu przed Rzymem) droga jest bezpłatna.

Dworzec kolejowy

Z tutejszego dworca kolejowego odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Rzymu czy Florencji. W ciągu dnia bardzo dużo pociągów jeździ wzdłuż linii wybrzeża z Livorno aż do Genui. Praktycznie co godzinę są połączenia kolejowe łączące ze sobą miasta wybrzeża Toskanii i dużej części Ligurii.

Port w Livorno

Z portu w Livorno regularnie kursują promy na Sardynię, Korsykę i do Hiszpanii (Barcelona).

Miasta partnerskie

 • Oakland (Stany Zjednoczone)
 • Bat Jam (Izrael)
 • Guadalajara (Hiszpania)
 • Hajfong (Wietnam)
 • Noworosyjsk (Rosja)
4 Komentarze
 1. annaok pisze

  I znów, korzystając z porad na kietunekwlochy.pl przejechaliśmy tylko przez Livorno bez planów na kąpiel. Wszystko, co tu napisano jest prawdą. Nic nas nie zachwyciło do postoju w tym mieście i na plaży. Komercja w pelnym wydaniu. Ale fajnie było zobaczyć to na własne oczy. Dzięki ponowne.

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Staram się pisać szczerze. W Livorno rzeczywiście jest niewiele rzeczy, które mogą zachwycić 🙂

 2. Lilu pisze

  Pojechaliśmy pełni mieszanych uczuć spodziewając się nudnego, portowego, brudnego miasta tymczasem znaleźliśmy bardzo przyjemne, nieprzeładowane turystami, nadmorskie miasto. Owszem – z portem, a także z promenadą, oceanarium i małą ilością turystów (przynajmniej w porównaniu z Florencją w której mieszkamy), w którym było 10st chłodniej! Może i nie ma tu nadmiaru zabytków, ale jest ładnie, czysto i jest fajna atmosfera. Mnie osobście zachwyciło, no ale nie jestem typowym turystą odhaczającym zwiedzone zabytki na liście, wolę posiedzieć i wczuć się w atmosferę miasta i ta jest zdecydowanie na plus.

 3. Kamil pisze

  Bezdomnych nie widziałem, szczurów też nie, miasto bardzo czyste. Dużo ciekawych zabytków jak dobrze utrzymany starożytny port, oceanarium i piękna promenada z palmami. Mieszkałem tam dziewczyną 4 dni, codziennie chodziliśmy wieczorem na spacery i byliśmy zachwyceni. Jeśli ktoś liczy na cudowne plaże w centrum miasta to gratuluję, takowych to nawet w Sydney nie uświadczy. Szczerze wszystkim to miasto polecamy. Piękne, bezpłatne i piaszczyste plaże zaczynają się już po kilkunastu kilometrach na południe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO