Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Bolonia, Włochy

Bolonia

prowincja: Bolonia, region: Emilia-Romania, Włochy

Bolonia zachwyca od pierwszego wejrzenia! To opis banalny, ale w przypadku włoskiej Bolonii szczególnie prawdziwy. Znajdziemy tutaj wszystko to, co we włoskich miastach najpiękniejsze. Cudowna i olbrzymia starówka, najstarszy europejski uniwersytet, przepiękne gmachy publiczne i kościoły, wspaniałe pomniki i muzea oraz tętniące życiem miejskie place, gdzie wypoczywają mieszkańcy, turyści i studenci siedząc przy kawiarnianych stolikach lub na schodach kościołów. W Bolonii jest coś jeszcze – prawdopodobnie najlepsza kuchnia we Włoszech. Mieszkańcy wierzą, że tu się je więcej, niż gdziekolwiek indziej.

 

Mieszkańcy Bolonii mówią, że “Bolonii się nie zwiedza, w niej się żyje”. O ile zwiedzanie Bolonii daje podobne odczucia jak zwiedzanie Rzymu, Florencji, Mediolanu, czy Wenecji, to z tych pięciu miast do codziennego życia najlepsza jest właśnie Bolonia. Miasto łączy w sobie najlepsze cechy włoskiej urbanistyki, stylu życia i klimatu, a przy tym jest nowoczesne i przyjazne ludziom.

Bolonia, Włochy
Bolonia, Włochy

Mieszkając tutaj w zasadzie w krótkim czasie można dotrzeć do innych najpiękniejszych i najważniejszych włoskich miast. W Bolonii zatrzymuje superszybki włoski pociąg Pendolino, dzięki czemu mieszkańcy zdają się żyć w centrum cywilizowanej Europy. Skład Frecciarossa w zaledwie 35 minut dowiezie nas do Florencji. Do Rzymu dojedziemy stąd w 2 godziny 15 minut, a do Mediolanu dokładnie w jedną godzinę! W każdym z tych kierunków odjeżdża kilkadziesiąt pociągów dziennie. Czy można sobie wyobrazić lepiej skomunikowane europejskie miasto, z własnym lotniskiem, węzłem autostradowym i tętniącym życiem dworcem kolejowym?

Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)
Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Bolonia to kolebka europejskiej nauki i stolica włoskiej kuchni. Gdzie zatem rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem miasta? Oczywiście w szeroko rozumianym centro storico (historyczne centrum). Najlepiej porzucić wszelkie mapy i przewodniki. Udajmy się na samodzielny spacer po starówce. I tak prędzej czy później odkryjemy najważniejsze place, budynki i kościoły, ale przy tym poznamy trochę “prawdziwej”, nieturystycznej Bolonii. Każdy kto był we Włoszech doskonale wie, że najlepszego spaghetti nie zjemy na głównym placu miasta, a warunkiem wypicia dobrej kawy nie jest przepłacenie za nią kilku euro. Odkrywajmy historyczne zakątki tego miasta na własną rękę, zwracajmy uwagę na bary i restauracje w bocznych uliczkach, które w porze kolacji są pełne ludzi. Tam warto próbować lokalnych przysmaków!

 

Znów odwołajmy się do mieszkańców Bolonii. Mówią oni, że w Bolonii przez rok jada się więcej niż przez dwa w Wenecji, trzy w Rzymie i 20 w Genui. Tradycje kulinarne tego miasta sięgają czasów średniowiecza. Podobno już w XIV wieku było tu około 150 trattorii. Sprzyjać miał temu przyjazd studentów i profesorów z całego świata, którzy przywozili ze sobą nie tylko wiedzę naukową, ale też kulinarną.

Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Najsłynniejsze danie lokalnej kuchni to oczywiście spaghetti po bolońsku. Jednak na tutejszych stołach królują także różne odmiany malutkich pierożków tortellini. Możemy je zjeść ze szpinakiem, serem ricottą (czasem szpinak z ricottą są wymieszane razem) albo z nadzieniem z dyni. Tortellini, a czasem ravioli to danie popisowe tutejszych kucharzy. Odmian pierożków jest tu przynajmniej kilkadziesiąt. Różnią się kształtem i nadzieniem, a także sosem (może to być sos śmietanowo grzybowy, swojska oliwa z oliwek z parmezanem lub coś jeszcze innego). Same pierożki mogą przypominać kokardki, cukierki, czy półksiężyce. W tym regionie bardzo popularna jest długo dojrzewająca szynka parmeńska, krojona w charakterystyczne, bardzo cienkie plastry oraz ser parmigiano reggiano, który jest dodatkiem do wielu makaronów, pierożków, sałat, a także jest przysmakiem samym w sobie. Godna uwagi jest również mortadela. To bardzo popularna szynka będąca składnikiem obowiązkowym sprzedawanych w barach panini. Do kolacji podawane jest lokalne wino, a na deser kieliszek likieru i mocna kawa.

Booking.com

Bolonia jest nazywana miastem czerwonym. To trochę dwuznaczne. Region Emilia Romania w przeszłości mocno sympatyzował z partią komunistyczną. Jednak czerwień miasta to przede wszystkim kolor murów i miejskich dachów. W przeciwieństwie do innych włoskich miast tutaj w przeszłości nie dominował jasny kamień, tylko czerwona cegła. Ma to swój niepowtarzalny urok!

Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Symbolem miasta są dwie wieże Due Torri. Od razu nasuwa się skojarzenie z San Gimignano w Toskanii. Podobnie jak w Toskanii, także i tutaj klasa wyższa prześcigała się w budowaniu coraz to wyższych wież obronnych nad swoimi pałacami. Chodziło o to, aby w razie najazdu nieprzyjaciela schronić się wysoko zabierając na górę drabiny, a przez to odcinając drogę wrogim napastnikom. W XIV wieku takich wież było tu dokładnie 180. Do dziś przetrwało kilkadziesiąt z czego dwie najwyższe znajdujące się w centrum starówki. Pierwsza z nich to Asinelli na Piazza Ravegnana (97 m wysokości), a druga to Garisenda.

Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)
Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Przy Via Zamboni znajdziemy siedzibę Uniwersytetu w Bolonii, będącego najstarszym uniwersytetem na świecie. Jednak budynki uczelni znajdują się na wielu innych ulicach starego miasta – łącznie studiuje tutaj 100 tys. osób z czego niewielka część z zagranicy.

 

Głównym placem miasta i czymś w rodzaju rynku jest Piazza Maggiore. To serce Bolonii. Zwiedzanie można rozpocząć od tego placu i następnie zagłębiać się w okoliczne uliczki. Zazwyczaj spotykamy tu odpoczywających ludzi, spacerujących mieszkańców, czy studentów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów: śpiewaków, kuglarzy, akrobatów, czy malarzy. Przy placu znajduje się bazylika San Petronio będąca drugim pod względem wielkości kościołem we Włoszech i najstarszą budowlą gotycką w Europie. To jeden z najznakomitszych zabytków dzisiejszego świata. Cudowna, robiąca wrażenie świątynia, na schodach której uwielbiają odpoczywać studenci tutejszego uniwersytetu. Na Piazza Maggiore znajduje się też fontanna Neptuna przypominająca nieco fontannę znaną Polakom z Gdańska. Podobno wrzucenie drobnej monety do środka przynosi szczęście i sprawia, że jeszcze kiedyś powrócimy do Bolonii.

Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Na koniec dwie ciekawostki. W jednej z przecznic Via Righi znajdziemy drewniane drzwi, które kryją wąski i ciasny kanał wodny nad którym często na sznurach suszy się bielizna. To tzw. Piccola Venezia – podobno szczególnie pięknie miejsce to wygląda nocą.

 

W wielu światowych przewodnikach Bolonia opisywana jest za sprawą trzech liter “t” (La citta delle 3 t…). Pierwsze “t” symbolizuje torri, czyli po włosku “wieże”, o czym już pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Drugie “t” to tortellini – o jego odmianach także już Państwo czytaliście. Trzecie “t” jest najbardziej zaskakujące. Chodzi o tette, czyli po włosku kobiece piersi, aby nie powiedzieć obraźliwie. Autorzy powiedzenia mają tu prawdopodobnie na myśli dziewczęcą część 100-tysięcznej rzeszy studentów. Studentki wprowadzają do Bolonii powiew światowej mody. Okazuje się, że w odważnym eksponowaniu piersi nie przoduje tylko Paryż, czy Mediolan, ale też Bolonia – miasto studentów.

Booking.com

Położenie

Bolonia to siódme najbardziej zaludnione miasto we Włoszech będące stolicą regionu Emilia Romania. Miasto leży na Nizinie Padańskiej, pomiędzy rzeką Pad a szczytami Apeninów. Mieszka tu niespełna 400 tys. osób, a miasto zajmuje powierzchnię 140 km kwadratowych. Bolonia jest ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem naukowym. W mieście rozwinięty jest przemysł (także przemysł ciężki), kultura oraz turystyka.

Miasto jest słynne na skale światową nie tylko ze względu na architekturę, ale też z uwagi na kuchnię. Być może dlatego tak wiele połączeń jest do tutejszego międzynarodowego portu lotniczego. Miasto leży na skrzyżowaniu ważnych autostrad, zatrzymuje się tutaj słynny pociąg Pendolino, który łączy Bolonię z innymi, najważniejszymi miastami Włoch.

Bolonia, Włochy
Bolonia, Włochy

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Uniwersytet w Bolonii

Bolonia szczyci się faktem, że powstał tu najstarszy na świecie uniwersytet. Przez lata było to główne centrum myśli europejskiej. Początkowo najważniejszym kierunkiem było prawo, a profesorowie i uczniowie byli do siebie niezwykle przywiązani. Zajęcia były płatne – studenci rozliczali się bezpośrednio ze swoimi nauczycielami. W XIV wieku poza prawem do tutejszych kierunków dołączyła medycyna, teologia, filozofia, astronomia oraz retoryka. Wykładał tutaj między innymi Mikołaj Kopernik. Obecnie Uniwersytet posiada 23 wydziały, 68 instytutów i 93 biblioteki.

Piazza Maggiore

Główny plac miasta będący centrum życia. Spotykają się tutaj mieszkańcy, odpoczywają tutaj studenci i turyści. Jest to także miejsce występów artystycznych i koncertów. Młodzież często przesiaduje na schodach tutejszej bazyliki. Wokół placu Maggiore wznoszą się gotyckie i romańskie budynki. Poza bazyliką godna uwagi jest także tutejsza galeria sztuki oraz fontanna Neptuna pochodząca z XVI wieku.

Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Bazylika San Petronio

Druga pod względem wielkości świątynia we Włoszech. Architekci mieli wielkie plany, ale nie były one spójne z ówczesnymi możliwościami finansowymi. Budowę rozpoczęto w 1390 r. i trwała aż do XVII wieku. Patrząc na fasadę od razu widać, że budowa nie została ukończona. Tylko dolna część wyłożona jest białym marmurem, nawet nieco niesymetrycznie. Porównując tę budowlę z katedrą w Mediolanie możemy się tylko domyślać, jaki mógł być efekt końcowy. Wewnątrz bazyliki możemy podziwiać pietę Amica Aspertiniego, zegar astronomiczny oraz obrazy Giovanniego da Modeny.

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii, Włochy (fot. Nicola CC BY 2.0)

Pałac króla Enzo

Pałac wybudowany w XIII wieku dla sycylijskiego króla Enzo. Początkowo król tu mieszkał, a później przez 20 lat był więziony przez osoby powiązane z papieżem. W XX wieku pałac został odrestaurowany.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum znajduje się przy Piazza Maggiore (główny plac miasta). Budowa muzeum została rozpoczęta w XV wieku i trwała ponad 300 lat. Wewnątrz znajdują się eksponaty z czasów Etrusków, Rzymian i starożytnych Greków.

Due Torri

W średniowieczu mieszkańcy Bolonii nad swoimi pałacami mieli około 200 wież obronnych. Do dzisiaj przetrwało około 50, ale najważniejsze są dwie z nich: Torre degli Asinelli i Torre Garisenda. Druga z nich, ta niższa, jest dziwnie przechylona na bok. Nasuwają się skojarzenia z krzywą wieżą w Pizie. Wbrew pozorom wyższa wieża też jest krzywa, chociaż nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy. Różnica nachylenia dolnej części od górnej wynosi 2 metry. Mimo to na 97 metrową wieżę można wejść po schodach. Taras na górze to świetne miejsce widokowe i idealny punkt do robienia zdjęć panoramy Bolonii.

HISTORIA

Według różnych materiałów dzisiejsza Bolonia została założona albo przez Etrusków albo przez Umbrów, wtedy jeszcze pod nazwą Felsina. W II wieku p.n.e. pojawili się tutaj Rzymianie i założyli miasteczko o nazwie Bononia. Dwa lata po założeniu miasta wybudowano drogę  Via Aemilia, dzięki czemu ówczesne miasto zyskało połączenia z Arezzo i Akwileją. W mieście rozwijał się handel, a liczba mieszkańców rzymskiej Bononii sięgała 30 tys.

 

Za czasów rzymskich przez kilka dziesięcioleci Bolonia była drugim co do wielkości miastem na półwyspie i jednym z większych w całym cesarstwie. Wybudowano tutaj teatr, arenę, budynki urzędowe, liczne świątynie oraz starożytne termy. Było to jedno z najbogatszych miast Italii, aż w pierwszej połowie I wieku miasto zostało w dużej części zniszczone przez pożar. Wkrótce potem cesarz rzymski Neron podjął decyzję o szybkiej odbudowie miasta.

 

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Bolonia często przechodziła z rąk do rąk. Była częścią Bizancjum, a później Królestwa Longobardów. W VII wieku Bolonia stała się własnością Państwa Kościelnego. W 1088 r. założono tutaj pierwszy na świecie uniwersytet, a wkrótce potem w XII wieku Bolonia była niezależnym miastem, co znacząco przyczyniło się do jej rozwoju. W XIII wieku Bolonia liczyła 70 tys. mieszkańców i była szóstym pod względem wielkości miastem w Europie.

 

W 1506 r. Bolonia powróciła pod władzę papieża i było tak aż do 1860 r. kiedy to Bolonia stała się częścią Zjednoczonych Włoch. W połowie XIX wieku wybuchały tu rewolty przeciwko władzy papieskiej.

 

We współczesnej historii Bolonii tragicznie zapisał się 2 sierpnia 1980 r. O godzinie 10:25 wybuchła bomba na dworcu kolejowym. Zginęło wówczas 85 osób, a ponad 200 zostało ciężko rannych. Jak się później okazało za wybuch byli odpowiedzialni członkowie faszystowskiego ugrupowania Nuclei Armati Rivoluzionari. Był to najbardziej brutalny akt terroru we Włoszech po II wojnie światowej.

Bolonia, Włochy (fot. Edwin Sommer, CC BY 2.0)
Bolonia, Włochy (fot. Edwin Sommer, CC BY 2.0)

Komunikacja

Bolonia - jak dojechać?

Jadąc do Bolonii samochodem z Polski najwygodniej jest wybrać trasę autostradami przez Czechy i Austrię. Przykładowo tą drogą z Krakowa do Bolonii jest równe 1200 km w jedną stronę. Należy pamiętać, że za przejazd autostradami w Czechach i Austrii płaci się poprzez wykupienie winiety (najlepiej zrobić to tuż na granicy). Z kolei we Włoszech płacimy na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechany kilometrów. Więcej na ten temat w dziale o opłatach za włoskie autostrady.

Dworzec kolejowy w Bolonii

Bolonia położona jest na trasie kolei dużych prędkości. W mieście zatrzymują się pociągi łączące Rzym z Mediolanem (po drodze stają tylko we Florencji i w Bolonii). Dzięki temu w zaledwie godzinę można dojechać stąd do Mediolanu. Do Rzymu dotrzemy stąd w 2 godziny 15 minut, a do Florencji w zaledwie 35 minut. W ciągu dnia w kierunku Rzymu i Mediolanu odjeżdża kilkadziesiąt szybkich pociągów. Oczywiście ceny za taki przejazd są mocno wygórowane i nie każdy turysta może sobie na to pozwolić. Alternatywą są tańsze pociąg pospieszne, które nie mają aż takiego standardu i rozwijają mniejsze prędkości oraz najtańsze pociągi regionalne.

Lotnisko Bolonia

Duża grupa turystów do Bolonii przylatuje samolotem. Tutejsze lotnisko upodobały sobie między innymi tanie linie lotnicze takie jak Ryanair i Wizzair. Międzynarodowy Port Lotniczy w Bolonii ma tę zaletę, że znajduje się tuż za ringiem obwodnicy miasta. Pieszo z lotniska do samego centrum miasta jest zaledwie 6 km. Wielu zapalonych turystów nawet nie czeka na autobus komunikacji miejskiej, tylko bierze plecak i spacerem zmierza do centrum podziwiając przy okazji zabudowę miasta. Trasa spaceru jest bardzo prosta. Z lotniska kierujemy się cały czas prosto ulicą Via del Triumvirato i na dużym skrzyżowaniu z Via E. Ponente skręcamy w lewo. Idąc cały czas prosto dojedziemy do placu w centrum starego miasta. Jeśli wolimy podróż autobusem, to na trasie z lotniska do centrum kursuje specjalny aerobus – Linea BLQ. Bilet można kupić w barze lub kiosku na lotnisku. W 2014 r. cena za przejazd tam i z powrotem wynosiła 6 euro. Był też bilet z lotniska do dworca kolejowego za 3 euro (przejazd w jedną stronę). Aktualnych informacji na temat cen i poszczególnych przystanków należy szukać na stronie tper.it (Transporto Passeggeri Emilia-Romagna).

Miasta partnerskie

 • Lipsk (Niemcy)
 • Zagrzeb (Chorwacja)
 • Charków (Ukraina)
 • Valencia (Hiszpania)
 • Saloniki (Grecja)
 • Tuluza (Francja)
 • Coventry (Wielka Brytania)
 • Saint-Louis (Stany Zjednoczone)
 • San Carlos (Nikaragua)
 • La Plata (Argentyna)
 • Saint-Louis (Senegal)
 • Tuzla (Bośnia I Hercegowina)
 • Portland (Stany Zjednoczone)
 • Bari (Włochy)
 • Pollica (Włochy)
 • Florencja (Włochy)
 • Turyn (Włochy)
 • Belo Horizonte (Brazylia)
 • Chongqing (Chiny)
 • Craiova (Rumunia)
 • Itabashi (Japonia)
 • Niżny Nowogród (Rosja)
 • Sewilla (Hiszpania)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

5 odpowiedzi do “Bolonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com